surovine

Znana sta prva finalista šova Mali šef Slovenije
19. 04. 2021 09.49
Slastne palačinke so tiste, ki so zgovorna in samozavestna nogometaša iz Ljubljane, Jana in Kristiana, ponesle v finale. Simpatični in borbeni Velenjčanki Inja In Živa sta se tako morali posloviti od finala, a boj je bil napet do zadnjega. Zmagovalca sta počaščena – njuna jed bo na voljo v prodajalnah.

Francoski Treves zapušča Slovenijo, brez dela naj bi ostalo sto zaposlenih
29. 03. 2021 09.10
Podjetje Treves iz Biča pri Trebnjem, ki izdeluje avtomobilske sestavne dele s področja zvočne in termične izolacije in katerega proizvodnjo je januarja prizadel obsežen požar, bo po nedavni odločitvi matične družbe v Franciji septembra zaprlo vrata. Brez dela naj bi ostalo sto zaposlenih.

BLOG: Kako testosteron vpliva na naše zdravje?
28. 03. 2021 16.37
Ste vedeli, da je testosteron odgovoren za povečan spolni nagon ter višji libido pri obeh spolih? Ima pa še ogromno drugih izjemno pomembnih funkcij oziroma vplivov na naše zdravje. Ta anabolni hormon namreč povečuje mišično maso in moč, zavira kostno razgradnjo, spodbuja tvorbo kostnine ter povečuje mineralno kostno gostoto. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk ter pozitivno vpliva na razpoloženje, energijo, kakovosten spanec in storilnost.

V požaru prizadeti Treves uspel vzpostaviti proizvodnjo in redno dobavo
03. 02. 2021 15.28
Treves iz Biča pri Trebnjem, katerega proizvodnjo je pred tremi tedni zaustavil obsežen požar, je uspel dobavo avtomobilskih sestavnih delov s področja zvočne in termične izolacije zagotoviti vsem svojim kupcem. Da bi izpolnili vsa naročila, podjetje s 105 zaposlenimi deluje v štirih izmenah, je povedal direktor Trevesa Andrej Baškovič.

Kurjenje 'hrane' v avtomobilih: sežiganje poljščin bolj škodljivo od dizla
15. 11. 2020 07.09
Lepo se sliši, da v Evropi narašča raba biogoriv, a v resnici je to precej skrb vzbujajoče, saj je večina sestavljena iz rastlinskih olj. Ne samo da kurimo hrano v avtomobilih, obenem za biodizel porabljamo rekordne količine palmovega olja, zaradi pridobivanja katerega na številnih koncih sveta pospešeno krčijo gozdove, opozarjajo v Focusu. A če palmovo olje postaja nezaželeno, tveganje zdaj predstavlja velika verjetnost, da se bo zato povečala proizvodnja sojinega biodizla, ki je z okoljskega vidika prav tako sporen.

'Slovenske cementarne imajo pri nevarnem živem srebru kar nekaj odpustkov'
09. 10. 2020 08.34
Aktivisti Eko kroga so tokrat objavili novo poročilo, ki prikazuje zaskrbljujoče stanje v Občini Kanal ob Soči, ki jo že desetletja onesnažuje cementarna Salonit Anhovo. Primerjali so slovensko in nemško zakonodajo glede dovoljenih izpustov zelo nevarnega živega srebra in ugotovili "precejšnjo kreativnost naših zakonodajalcev". Kot navajajo, imajo slovenske cementarne pri živem srebru kar nekaj odpustkov. Eden glavnih pomislekov pa je, zakaj jim je dovoljeno, da ga ni treba meriti trajno.

Iz viška lokalnih surovin Ana Roš kreirala nove, cenovno dostopne jedi
30. 09. 2020 19.23
Da se lahko v času največje krize rodijo dobre zgodbe, je dokazala tudi kuharska mojstrica Ana Roš. Njena kuharska ekipa je marca, ko je bila zaradi korone zaprta tudi njihova restavracija, začela prek delavnic iskati različne alternativne ideje. Ena izmed njih je bila, kako porabiti presežke hrane, na primer svežega mleka, ki je naenkrat začelo ostajati zaradi manjše porabe. Rešitev so našli v verigi, ki povezuje domače kmete, kuharsko znanje, proizvajalce in trgovce.

'Čakajo nas trdo delo in še vedno veliko negotovosti'
27. 09. 2020 07.37
Po vsem svetu danes obeležujemo svetovni dan turizma, a letos precej manj slavnostno. Panoga je namreč v največji krizi v svoji zgodovini, saj jo je pandemija covida-19 spravila na kolena. Tako v svetu kot v Sloveniji kljub katastrofalnim številkam deležniki izpostavljajo optimizem in se ozirajo v čas, ko bodo potovanja spet stekla.

So res države že leta 2017 in 2018 trgovale s testi za covid-19?
06. 09. 2020 16.46
Na spletu se kot požar širi povezava na spletno stran Svetovne banke, ki naj bi kazala, da so države že leta 2017 in 2018 trgovale s covid-19 testi. Na prvi pogled je zadeva nenavadna, a z nekaj kliki je možno videti, da zadeva le ni tako zlovešča, kot bi teoretiki zarot radi povedali. Gre za analitično orodje, ki je bilo na voljo že maja 2020, na plano je pa znova prišlo zdaj. Naloga orodja je, da državam ponudi možnost hitrega in enotnega pogleda na set podatkov o državah izvoznicah medicinskih produktov, ki jih tudi danes uporabljajo s testi covid-19. Pa predvsem, kje bi lahko bile uvozne dajatve in carine težava pri pridobivanju teh produktov.

Ana Potočnik: V svojem 'mini šovu' kuham z nekdanjimi tekmovalci
03. 09. 2020 13.23
22-letnica, katere moto je: ''Sledi svojim sanjam in uspelo ti bo'', uspešno živi tako, kot narekuje njeno najljubše življenjsko vodilo. Ana se na televizijske zaslone znova vrača že danes, ko bomo lahko podoživeli nekaj trenutkov iz MasterChef kuhinje. Jesen pa prinaša napet boj v najbolj vroči kuharski tekmi leta.

Nova tržna niša iz nemškega živalskega vrta – levji iztrebki
15. 08. 2020 07.00
V Nemčiji, natančneje v Münchnu, imajo novi prodajni hit. Kupci se zgrinjajo v znameniti cirkus Krone po ta poseben ''proizvod''. Gre namreč za levje iztrebke, ki jih v cirkusu prodajajo po pet evrov na porcijo. Zelo smrdljivo porcijo, saj je pri kakovosti te surovine ključna svežina. Bolj sveži so kakci, bolje je. In za kaj jih navdušeni kupci uporabljajo?

'Čevapčiči primerni le za občasno uživanje'
23. 07. 2020 11.19
Večini predpakiranih čevapčičev so dodani antioksidanti, kot sta askorbinska kislina (E300) in natrijev askorbat (E331), ki preprečujeta oksidacijo mesa, ki vodi v žarkost maščob in spremembo barve, nekaterim čevapčičem so bila dodana še sredstva za uravnavanje kislosti, so pokazali testi kakovosti.

Kitajska dominacija: Razmere imajo elemente hladne vojne, le da so kitajske lovke povsod
19. 07. 2020 12.34
Napetosti med ZDA in Kitajsko imajo elemente hladne vojne, pravi profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, bo "protikitajski tabor" vzpon Kitajske le težko ustavil, čeprav se bo zatekel h konceptu vezane trgovine in drugim poskusom metanja polen pod kitajske noge. "Kitajcem je uspelo vzpostaviti sistem, ki je mešanica politike, gospodarstva in vojske, in se zdi neustavljiv," pravi.

2TDK našel še za 40 milijonov evrov prihrankov pri drugem tiru
17. 06. 2020 16.34
Družba 2TDK je sporočila, da je našla še za 40 milijonov evrov prihrankov pri projektu gradnje drugega železniškega tira Divača-Koper, in sicer pri odlaganju materiala, izkopanega pri gradnji predorov. V celoti so tako prepoznali že za 111,2 milijona evrov prihrankov, kar je skoraj desetina vrednosti projekta, so izpostavili.

Petim restavracijam ena Michelinova zvezdica, Hiši Franko pa kar dve
16. 06. 2020 08.06
Misija odkrivanja najboljših kulinaričnih destinacij po svetu je Michelinove ocenjevalce končno pripeljala tudi v Slovenijo. Najbolj jih je navdušila restavracija Hiša Franko, kjer ustvarjajo pod taktirko izjemne Ane Roš. Kot prva v regiji je dobila dve kulinarični zvezdici in se pridružila le 473 restavracijam po svetu, ki so jih doslej prejele. S po eno zvezdico pa se po novem kitijo Gregor Vračko, Tomaž Kavčič, Uroš Štefelin, Uroš Fakuč in Jorg Zupan.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?
08. 06. 2020 16.46
Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Kaj se bo zaradi epidemije pocenilo in kaj se bo podražilo?
12. 05. 2020 17.44
Gotovo ste že spoznali, da se je pocenil bencin, ampak ali ste opazili, da so se podražili sveža zelenjava, maslo in oljčno olje? Cenejši, celo do 30 odstotkov, so novi avtomobili iz zalog, pasti pa utegnejo tudi cene nepremičnin, ki bi jih Slovenci s kar dvajsetimi milijardami evrov v bančnih depozitih gotovo lahko pograbili. Kaj bo torej dražje oziroma je že in kaj se utegne še poceniti?

Na prostem skladiščen pepel iz toplarne 'prekril' Zalog, odvoz obljubljajo v kratkem
04. 05. 2020 14.47
Zaskrbljeni prebivalci ljubljanskega Zaloga so zadnje tedne opažali večje količine prahu, ki so ga povezali z začasnim odlagališčem elektrofiltrskega pepela podjetja ML Surovine d.o.o. Tam skladiščijo odpadke iz Toplarne Ljubljana. Inšpekcijski nadzor je pokazal, da so odpadke res skladiščili napačno – v razsutem stanju in na prostem. V podjetju zatrjujejo, da gre za nenevarne odpadke in priznavajo, da je pepel res raznašalo naokoli, za kar pa se krajanom opravičujejo. Kot pojasnjujejo, se zaradi epidemije covida-19 in sprejetih ukrepov, ki so ohromili gospodarstvo, občasno pojavljajo večje količine tega odpadka. Obljubljajo, da se bo odvoz odpadkov začel v kratkem.

Država je za maske iz serviet plačala 860 tisočakov ali od 76 do 80 centov za masko
16. 04. 2020 06.47
Kdo je prižgal zeleno luč za 860 tisočakov vredna posla mask iz serviet, ki niso primerne za zdravstvo, kjer jih najbolj primanjkuje? Zavod za blagovne rezerve ali Uprava za zaščito in reševanje? Medtem ko odgovornost valita drug na drugega, so župani nad kakovostjo mask ogorčeni in jih že vračajo Upravi za zaščito in reševanje. Podjetji Korez-Sorting group in Zaščita Lukač o kakovosti ne dvomita in zanikata, da bi na račun epidemije kovali dobičke, ki naj bi bili celo 30-odstotni. In zanimivo, Tržni inšpektorat, ki sodi pod okrilje Ministrstva za gospodarstvo, kjer je tudi Zavod za blagovne rezerve, pa je za enako masko, a v drugi spletni trgovini, že uvedel inšpekcijski nadzor.

Velikonočna statistika: v Sloveniji 1442 Hrenov in 75 Pirhov
11. 04. 2020 15.21
Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik. Po petkovem postu se na veliko soboto blagoslovijo jedila, ki se potem zaužijejo za nedeljski zajtrk: suho meso, pirhi, hren, kruh, potica. Kaj o tem prazniku lahko pove statistika?

Okoljski alarm: po državi že 16.000 ton odpadne embalaže
08. 04. 2020 17.20
Po zadnjih ocenah je na začasnih skladiščih za odpadke po državi že 16.000 ton odpadne embalaže. Ob normalnem obratovanju bi je komunalna podjetja skladiščila največ 2000 ton. "Kaos", trenutne razmere z eno besedo povzema predsednik Zbornice komunalnega gospodarstva Sebastjan Zupanc.

Misterij izginulega tovornjaka z maskami: v BiH preiskujejo več oseb
02. 04. 2020 19.22
Medicinske opreme sicer povsod močno primanjkuje, so pa zadnje dni vsaj nekoliko boljše informacije o dobavi. Razpletati pa se je očitno začela tudi zgodba izginulega tovornjaka s tremi milijoni mask, za katerim je država izgubila sled in bila ogoljufana. Specialna kriminalistična policija Bosne in Hercegovine je namreč sporočila, da zaradi suma pranja denarja preiskujejo več oseb.

V mariborski Surovini znova goreli odpadki
02. 04. 2020 15.31
V obratu za predelavo odpadkov Surovine v Mariboru je v noči s torka na sredo znova gorelo. Zgorelo je približno 350 kubičnih metrov kosovnih odpadkov, so sporočili z državnega inšpektorata za okolje in prostor. Inšpekcijski pregled bo izveden v prihodnjem tednu.

Maske se bodo v tednu dni podražile od 30 do 50 odstotkov
02. 04. 2020 07.00
Razkrivamo, kako je Kitajska z včerajšnjim dnem prepovedala prodajo mask tistim podjetjem, ki se ne ukvarjajo z medicinsko opremo in ne dosegajo predpisanih standardov kakovosti. Razlog? Maske brez ustreznih certifikatov. Posledica pa – še višje cene mask, saj se bo ponudba zmanjšala, povpraševanje pa je vsak dan večje. Tako že danes napovedujejo, da bodo enormne cene mask še višje – v tednu dni za od 30 do 50 odstotkov. Že včeraj pa so se za 30 odstotkov podražile surovine za maske.

V času epidemije živilska podjetja v državi krepijo proizvodnjo osnovnih živil
20. 03. 2020 12.39
V podjetjih iz živilsko-predelovalnega sektorja zagotavljajo, da uspešno odgovarjajo na povečano povpraševanje. Zaradi spremenjenih razmer so ponekod preusmerili oz. na določenih segmentih okrepili ali zmanjšali proizvodnjo. K temu, da je treba kupovati slovensko hrano, je znova pozvala tudi kmetijska ministrica.

'Kapital se virusa ne naleze in ni vreden nobenega človeškega življenja'
16. 03. 2020 13.51
Podjetja po državi se prilagajajo na novo realnost, saj se je javno življenje po državi zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa začasno skoraj povsem ustavilo. Nekatera podjetja so proizvodnjo povsem ustavila, spet druga po poslujejo normalno naprej.

Kako odvisni od uvoza hrane smo Slovenci?
15. 03. 2020 20.32
Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec miri, da imamo zadostne količine izdelkov domačih proizvajalcev in da Slovenija zaradi negotove situacije po svetu, v sosednjih državah in pri nas zaradi koronavirusa ni ogrožena v preskrbi s prehranskimi izdelki. Tudi direktor zavoda za blagovne rezerve pomirja, da je v skladišču dovolj žita do naslednje žetve.

Zlato zaradi širjenja koronavirusa najdražje po finančni krizi
06. 03. 2020 12.56
Strm padec tečajev vrednostnih papirjev zaradi širjenja novega koronavirusa po svetu in padanje donosnosti obveznic so potisnili cene zlata na najvišjo raven po letu 2013. Zjutraj je bilo treba na borzi v Frankfurtu za unčo zlata odšteti 1492 evrov. V nadaljevanju trgovanja se je cena spustila do 1489 evrov.

Požar v Surovini: Tezenčani s peticijo proti onesnaževanju okolja
03. 03. 2020 07.18
Mariborski gasilci so uspeli pogasiti požar, ki je izbruhnil v Surovini. Po prvih podatkih je prišlo do samovžiga, požar pa je povzročil za nekaj milijonov evrov škode. Do nadaljnjega na objektu ostaja požarna straža z gasilskimi vozili. Na spletu se je medtem pojavila peticija proti onesnaževanju okolja v Teznem.

V mariborski Surovini znova zagoreli odpadki, škode za več milijonov
02. 03. 2020 13.02
Gašenje požara v družbi za predelavo odpadkov Surovina v Mariboru bo po ocenah gasilcev še trajalo. Gre namreč za zahtevno intervencijo, ki jo je še dodatno otežilo porušenje strehe objekta, v katerem je zagorelo. Požar je omejen, zato ni nevarnosti, da bi se širil. Zaradi dima v bližini še vedno odsvetujejo gibanje na prostem.