surovine

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Poldrugi tisoč pic za naše heroje

09. 02. 2022 20.27

Picopeki so letos ob svetovnem dnevu pic že drugo leto zapovrstjo – v znak poklona in globoke hvaležnosti – zdravstvenemu osebju naše največje bolnišnice, UKC Ljubljana, spekli nekaj čez poldrugi tisoč pic. Koliko več pic so letos napekli kot lani, koliko kilogramov moke, mocarele in koliko litrov pelatov so zapekli vanje? In komu ta poklon pomeni še več kot nagrade, ki jim je – ali pa jih ni – namenila država?

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Pot covidnih odpadkov: 'Zaužili naj bi za eno kreditno kartico plastike na leto'

02. 02. 2022 16.12

Množično testiranje ne pomeni pritiska le na stroko, temveč tudi na okolje. Zaradi pandemije covida-19 je po svetu nastalo več deset tisoč ton dodatnih medicinskih odpadkov, ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija. Medicinska oprema je nujno potrebna, a organizacija opozarja, da je treba zagotoviti, da njena uporaba ne bo negativno vplivala na okolje. Kakšna je pot covidnih odpadkov v Sloveniji?

Mlad podjetnik služi z odkupom in prodajo odpadnih sekundarnih surovin

01. 02. 2022 19.12

21-letni Mark Nikolić je pred slabim letom zagnal podjetje, ki zbira, odkupuje in prodaja vse vrste odpadnih sekundarnih surovin. Njegov potencial so prepoznali v Nemčiji in Avstriji, od koder so mu donirali dve napravi za razgradnjo avtomobilskih katalizatorjev. Za tovrstno delo ga je navdušil oče, ki se je že pred dvajsetimi leti ukvarjal s katalizatorji. Prve je kupil z odškodnino, ki jo je prejel po prometni nesreči. Temu bi res lahko rekli sreča v nesreči.

V veljavi znižane trošarine za energente

01. 02. 2022 06.24

Odslej so dobavitelji v skladu s sklepom vlade znižali trošarine na energente, in sicer na elektriko ter pogonska goriva, kurilno olje in zemeljski plin za ogrevanje. Vlada je tako odločila, da bi ublažila stiske prebivalstva in podjetij zaradi visokih cen energentov, ukrep pa bo veljal začasno, do 30. aprila.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Petrolovim gospodinjskim odjemalcem zemeljskega plina se z aprilom obeta podražitev

31. 01. 2022 17.59

Petrol v tem tednu ne bo spreminjal cen naftnih derivatov, kupci bodo deležni polnega učinka znižanja trošarin države. Bo pa Petrol po zakonski izenačitvi vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina zaradi zakupa dodatnih količin učinek višjih cen prerazporedil med vse svoje gospodinjske odjemalce. Podražitev zanje se obeta z aprilom.

Z eksperimentiranjem do uspešnih receptur brezalkoholnih 'žganic'

29. 01. 2022 07.00

Luka Nagode in Urška Dvoraček sta si pred dvema letoma tik pred zdajci premislila in idejo o proizvodnji džina preusmerila v manj poznane vode. Zakaj ne bi ljudem ponudila brezalkoholne alternative žganih pijač, ki po videzu, pripravi in celotni izkušnji spominjajo na alkoholne različice, sta se vprašala. Ker to področje še ni dobro raziskano, a na drugi strani pomeni neizkoriščen potencial, sta sprejela izziv. Pridružila se jima je Zala Gomboc, ki je strokovnjakinja za proizvodne in destilacijske postopke. Tako so v slovenski destilarni Vera Spirits razvili štiri okuse brezalkoholnih 'žganic'. Z njimi so že prepričali v tujini, prejeli so številna odličja.

'Odločitev ne bi smela biti težka': samo v Sloveniji do leta 2030 milijarda odvrženih plastenk

27. 01. 2022 09.55

Iz društva Eko krog so poslance znova pozvali, naj čim prej uvedejo sistem povratne embalaže. Spomnili so na številne – tudi finančne – prednosti, ki jih prinaša. "Vsako leto v Sloveniji 137 milijonov plastenk konča v sežigu in naravi. Če bo tako tudi ostalo, jih bo naše gospodarstvo do leta 2025 izgubilo že 400 milijonov, do leta 2030 pa že milijardo," opozarja vodja kampanje Zaprimo krog Erika Oblak. Okoljevarstveniki in gospodarstveniki so tu enotni. Če prištejemo še nezanemarljive proračunske prihranke in čistejše okolje, potem odločitev ne bi smela biti težka, so prepričani.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Vlada sprejela predlog za prepoved frackinga

12. 01. 2022 08.39

Vlada je na dopisni seji sprejela predlog novele Zakona o rudarstvu, ki predvideva tudi prepoved obsežnega hidravličnega lomljenja, t. i. franckinga. Toda pri Levici so opozorili, da je vlada prepovedala le obsežni fracking, dovoljuje pa manj obsežnega in tako je znova podprla britansko korporacijo Ascent Resources za pridobivanje plina v Petišovcih, saj da gre tam za manjši poseg v okolje. Predlog zakona med drugim prinaša tudi jasnejšo ureditev nekaterih vprašanj v zvezi z ugasnitvijo rudarskih pravic, pa tudi ureditev pridobivanja mineralnih surovin ob izvajanju gradbenih del in opredelitev posebnosti pri izvedbi državnih projektov.

Cene hrane bodo višje, a na gospodinjstvo naj bi to zneslo le 100 evrov letno

09. 01. 2022 20.55

Zadnje mesece cene pogonskih goriv, elektrike in plina letijo v nebo, dražijo se tudi številne surovine. Vse to močno občutijo tudi proizvajalci hrane, ki kljub temu cen svojih proizvodov še niso bistveno spreminjali, če pa so jih, potrošniki tega še nismo zelo občutili. Velik del podražitev so nase namreč prevzeli trgovci, kar naj bi se, vsaj v manjšem obsegu, dogajalo tudi v prihodnje. Zato agrarni ekonomist Aleš Kuhar miri: cene hrane bodo višje, a za povprečno gospodinjstvo bo to pomenilo vsega 100 dodatnih evrov v celem letu.

2022: Padec cen ni verjeten, inflacija naj bi se gibala med pet in deset odstotki

08. 01. 2022 07.00

 V zadnjih mesecih smo doživeli velike podražitve energentov, ogrevanja in hrane, inflacija je bila decembra v primerjavi z letom prej kar petodstotna. Koliko se bo še podražilo življenje v tem letu in kje lahko pričakujemo največje podražitve?

Cigler Kralj: Pri minimalni plači sem iskal kompromis. Sindikati nezadovoljni

06. 01. 2022 19.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj je pri pripravi predloga o uskladitvi letošnje minimalne plače le z inflacijo iskal kompromis, ki bi zadovoljil vse socialne partnerje, so, potem ko je prišlo do nezadovoljstva s strani delodajalcev, sindikatov in določenih političnih strank, sporočili z ministrstva za delo. Toda tudi prejemnikom ostaja grenko-sladek priokus, saj se ne viša le njihova plača, pač pa se bistveno bolj višajo tudi zneski položnic, pa gorivo in izdelki na trgovskih policah. 

Kam investirati denar? Čistilka, ki je zaslužila milijone evrov v krizi. Novo. Umetnost bogastva za običajne ljudi.

09. 12. 2021 00.15

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?

01. 12. 2021 06.00

Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih

29. 11. 2021 06.00

Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?

21. 11. 2021 00.15

Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA preko Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Kako premagati inflacijo in povečati svoje prihranke

19. 11. 2021 00.15

Želite dodatno razpršiti svoje premoženje z nakupom delnic? Postati lastnik delnic ter s tem biti upravičen do izplačila dividend ter preko skupščine sodelovati pri upravljanju največjih svetovnih korporacij?

Madžari kupujejo pomurske bioplinarne, posle bo preveril KPK

17. 11. 2021 10.33

Bioplinarni v Vučji vasi in Dobrovniku je kupila madžarska skupina Pannonia Bio. Prvo ji je prodal Franci Matoz, drugo pa DUTB, v katerem je Matoz predsednik upravnega odbora. Morebitne nepravilnosti pri nakupih bo preveril KPK, občina Dobrovnik pa je o sumu, da v obrat brez dovoljenja vozijo odpadno blato, obvestila Policijo. V KPK so potrdili, da Komisija vodi postopek v zadevi: "Na osnovi prejete prijave je uvedla predhodni preizkus, v katerem Komisija preveri, ali obstaja sum kršitev iz pristojnosti Komisije, torej sum kakršnih koli kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, in na podlagi tega odločili o (ne)uvedbi preiskave." Več informacij v tej fazi postopka ne morejo posredovati. Se je pa partner madžarskih lastnikov dobrovniške bioplinarne Robert Šijanec ob številnih vprašanjih domačinov in medijev o dogajanju v bioplionarni že sestal s predstavniki Občine Dobrovnik.

Ambroža grdo izigrali, prvi dvobojevalec napovedal sabotažo

26. 10. 2021 22.12

Taktiziranja na eni strani ograje, umazana igra na drugi strani oddaje. Boj za obstanek in zmago je vse bolj trd, za vse se tudi ne bo po načrtih izšlo glasovanje o prvem dvobojevalcu. Ambrožu so pripravili v gozdu pravo past, za nekaj smeha na posestvu pa je tokrat poskrbela Majda.

Vrtovec ob rasti cen energentov: Izziv podjetja in daljinsko ogrevanje

21. 10. 2021 12.00

Po tem, ko je vlada v sredo znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja, je sedaj v ospredju pomoč podjetjem. "Izziv, ki ga bo vlada skušala urediti, je pomoč podjetjem," je dejal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, ki pa ga skrbijo tudi cene daljinskega ogrevanja. Dobro novico pa so dočakali gospodinjski odjemalci Gen-I. Podjetje je sporočilo, da bodo zanje cene električne energije in zemeljskega plina najmanj do poletja ostale enake.

Krivec: Meso se bo kmalu občutno podražilo

14. 10. 2021 10.35

Meso se bo na trgovskih policah kmalu občutno podražilo, saj so se podražile vse surovine za proizvodnjo mesa, kot je koruza, ki je dražja za 50–70 odstotkov, embalaža, energija in delovna sila. Goveje, svinjsko in piščančje meso naj bi se tako podražilo za 10–15 odstotkov.