surovine

Nova Kmetija: brez stranišča in tekoče vode
11. 08. 2022 13.19
Čas je, da razkrijemo, kje bodo bivali tekmovalci letošnje Kmetije na POP TV. Če so bili še lansko leto navajeni, da je bilo vsega v izobilju, bodo tokrat ob svojem prihodu precej presenečeni. Ne le, da je nova kmetija daleč od luksuzne, tekmovalci na začetku ne bodo imeli niti tekoče vode.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'
11. 08. 2022 09.49
Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Pivovarji: čas je, da se naučimo piti tudi pivo
05. 08. 2022 16.43
Pivovarstvo je eden najstarejših poslov, v Sloveniji imamo prve pisne dokaze o varjenju piva v dokumentih Noticia Bonorum de Lonca iz davnega leta 1160. Pivo so sicer začeli variti okoli 6000 let pred našim štetjem v Mezopotamiji. Pri nas pa imamo zdaj okoli 100 mikro pivovarn. Kriza, najprej epidemija, ki je zaprla lokale, zdaj pa še vojna, ki draži surovine, pivovarjem ne pomaga, a se borijo. In pravijo, če vinarji ljudi učijo, kako in kdaj se pije vino, je čas, da se naučimo piti tudi pivo.

Leteči hotel, ki bi kraljeval nad oblaki? 'To je le še vprašanje časa'
03. 08. 2022 06.00
Domišljijski videoposnetek, ki prikazuje ogromen leteči hotel, ki lahko na nebu kraljuje več let, je na spletu postal prava senzacija. A čeprav je izven dosega trenutne tehnologije, prav tako pa nasprotuje zakonom fizike, jemenski inženir Hashem Al-Ghaili verjame, da je le še vprašanje časa, kdaj bo letalski inženiring tudi v realnosti dohitel to vizijo.

Evro strmoglavil, Američani se veselijo poceni evropskih počitnic
08. 07. 2022 10.13
Potem ko sta dolar in evro – zaradi padca slednjega – prvič po približno dveh desetletjih na skoraj enaki vrednosti, to pomeni, da so potovanja na staro celino za Američane trenutno neobičajno poceni. Številni se tako že veselijo cenejših evropskih počitnic. A kar je dobro za ameriške turiste, je slabo za številna evropska podjetja, ki jim močnejši dolar predstavlja težavo.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama
06. 07. 2022 18.31
V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Sindikat zahteva dvig nadomestila za prehrano med delom
29. 06. 2022 19.00
S tem petkom se zvišuje nadomestilo za potne stroške. In že je tukaj nova zahteva sindikatov: cene hrane gredo navzgor, zgolj kruh se je v zadnjem letu podražil za dobro petino, cene malic dvigujejo tudi gostinci, zato se mora povišati tudi nadomestilo za prehrano med delom. In sicer, s trenutnih 6,12 evra na slabih osem evrov, zahtevajo sindikati.

Na avtocestah na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
22. 06. 2022 11.27
Kot je povedal minister Kumer, bodo na seji vlade predlagali, da se bi vlada tudi na avtocestnem križu odpovedala okoljskim dajatvam na dizel, prodajalci pogonskih goriv pa se bi konkurenčno odzvali na polju marže, tako pa bi dosegli nižjo maloprodajno ceno na avtocestah za vse uporabnike. Ta bi bila primerljiva s tisto izven avtocestnega križa, razlika bi lahko bila minimalna. Diskriminacije med tujimi in domačimi vozniki v Sloveniji ne bo, pravi minister, cene bodo tako enake za vse. Razlika v ceni goriva bo šla v breme države, je povedal. V zameno pa pričakujejo, da bodo naftni trgovci poskrbeli za nemoteno dobavo pogonskih goriv. Prispevki za bencin bodo ostali.

Prevozniki obupani: pozivajo k ureditvi logističnih težav
21. 06. 2022 06.09
So kaos na bencinskih servisih povzročili distributerji sami? Zakaj so lahko ljudje točili gorivo na točilnih mestih, ki so bila prelepljena z napisi, da goriva ni več? Kako je to mogoče in ali bo goriva na črpalkah primanjkovalo tudi, ko bodo že v veljavi višje cene? Pojasnjujeta prva dama Petrola Nada Drobne Popovič in predsednik sekcije za promet pri obrtno-podjetniški zbornici Peter Pišek. Ta je sicer včeraj dejal, da prevozniki grozijo z blokado črpalk, kar pa je danes zanikal.

Razburjeni prevozniki in kmetje: 'Ne moremo se primerjati z evropskimi kmeti'
17. 06. 2022 06.00
Potem ko je vlada naznanila, kako se bo Slovenija spopadala z draginjo najprej na področju goriv, je že završalo med avtoprevozniki, kmeti, nekaterimi potrošniki, ki se bojijo kako naprej. Cene bodo dražje že od torka dalje: 1,7 evra za liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla zunaj avtocest. Na avtocestah pa kar za petino več, kar bo močno udarilo prevoznike. A premier Robert Golob je zagotovil: "Pripravljamo omilitvene ukrepe za določene skupine, tudi avtoprevoznike." Ob tem je poudaril, da gre za iskanje ravnovesja, kaj zmorejo potrošniki, prevozniki, prodajalci in država. Je ta način delne regulacije pravi?

Kljub pocenitvi energentov aprila nadaljevanje rasti cen uvoza
30. 05. 2022 11.49
Cene uvoženih izdelkov so bile aprila za 1,7 odstotka višje kot marca in za 29,2 odstotka višje kot pred enim letom. Najopazneje so se glede na marec zvišale cene v skupini kovine, cene v oskrbi z elektriko in plinom pa so precej padle. Še naprej so se dražili naftni derivati in živila. Medletno so cenovni indeksi visoki.

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?
25. 05. 2022 12.43
Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.

Na kraju našli pet umrlih, med njimi tudi tuji državljani
13. 05. 2022 06.34
V četrtek je na območju kemične tovarne Melamin v Kočevju odjeknila eksplozija. Dan po tragediji, ki je pretresla Slovenijo, se delo pristojnih na kraju nadaljuje. Kriminalisti so zaključili prvi del ogleda mesta eksplozije in pri tem odkrili pet pokojnih oseb. Potrjevanje identitete oseb trenutno še vedno poteka. Vodja kriminalistov PU Ljubljana Valter Zrinski je povedal, da jih bodo identificirali s pomočjo DNK-analize in dodal, da so med pogrešanimi trije tujci – dva državljana Bosne in en državljan Makedonije.

V požaru umrlo pet oseb, še eden v bolnišnici. Vzrok verjetno človeška napaka
12. 05. 2022 08.55
Okoli pol devetih je na območju kemične tovarne Melamin v Kočevju odjeknila eksplozija. "Pet pogrešanih oseb, ki smo jih imeli na listi, je verjetno preminilo, ker so bili pogoji eksplozije tako hudi, da ni bilo možnosti preživetja," je povedal direktor podjetja. Zvečer pa je za TV Slovenija dejal, da je umrl še eden od huje poškodovanih, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Med umrlimi so tako zunanji izvajalci kot en zaposleni v Melaminu. Gasilska intervencija je zaključena, vzrok bodo preiskovali kriminalisti. Za zdaj kaže, da je šlo za človeško napako. Prve analize pa so pokazale, da je bil vpliv na okolje minimalen.

Kako kupiti več delnic, kot imate razpoložljivih sredstev?
09. 05. 2022 00.15
Se vam je že kdaj pripetilo, da ste čakali pravi trenutek za nakup (vam) zanimivih delnic na finančnih trgih, vendar ste zamudili ugoden trenutek nakupa zaradi nezadostnih sredstev na računu?

'Skok cen goriva je presenečenje, a ne gre nujno za kartelno dogovarjanje'
04. 05. 2022 15.35
Višje cene goriva po vladni deregulaciji občutijo tako potrošniki kot gospodarstvo in politika. Izjava zmagovalca volitev in verjetnega bodočega mandatarja Roberta Goloba, da ob zadnjih podražitvah goriva obstaja sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, je sprožila burne odzive. Petrol očitke ostro zavrača, odhajajoči gospodarski minister obljublja, da bo vlada po potrebi ukrepala. Iz Agencije za varstvo konkurence (AVK) pa sporočajo, da ugotavljajo dejstva in okoliščine, na podlagi katerih bi skladno z zakonskimi pristojnostmi morali ukrepati.

'Človeška napaka' zapenila Sočo, v reko več ton snovi
21. 04. 2022 11.38
Uprava za zaščito in reševanje je ob 6.43 dobila obvestilo o onesnaženju Soče med Srpenico in Kobaridom. Šlo je za izlitje iz TKK Proizvodnje kemičnih izdelkov v Srpenici. Do izlitja je prišlo med prečrpavanjem snovi, potrebne za proizvodnjo cementa. Po zagotovilih poveljnika Civilne zaščite Bovec, Edija Melinca, gre po doslej znanih podatkih za nenevarno snov. Enako je zatrdil tudi direktor omenjenega podjetja. V okolje naj bi se “zaradi človeške napake” razlili najmanj dve toni t. i. polikarboksilatnega polimera. Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. Civilna zaščita izvaja intervencijo in je Sočo zaprla za plovbo.

Bodo ljudje in podjetja deležni pomoči zaradi visokih cen energentov in surovin?
12. 04. 2022 00.15
Tanja Fajon je edina, ki je predstavila celovit načrt za ukrepanje zaradi zaostrenih gospodarskih razmer. "Upati moramo na najboljše, a pripravljeni moramo biti na najslabše," pravi predsednica Socialnih demokratov, ki je predstavila akcijski načrt SD z vrsto ukrepov, da se Slovenija zaščiti pred posledicami vojne v Ukrajini.

BISOL že aprila napoveduje rekordne rezultate
16. 04. 2022 00.15
Edini slovenski in eden redkih evropskih proizvajalcev fotonapetostnih modulov BISOL Group je kapacitete za velike projekte razprodal že v prvi četrtini leta, a zagotavlja dodatne za izvedbo vseh samooskrbnih projektov in dobavo distributerjem. Kakovostne komponente sončnih elektrarn evropskega izvora, zanesljivost dobav in podpora strankam pridobivajo na pomenu po vsem svetu.

Golob in Janša prvič iz oči v oči
12. 04. 2022 16.51
Volitve so tik pred vrati, predvolilna soočenja pa se kar vrstijo. Tokrat sta se prvič iz oči v oči soočila tudi predstavnika strank, ki na podlagi zadnjih javnomnenjskih raziskav uživata največjo podporo ljudstva. Mnogi so pred prelomnimi volitvami srečanje med Robertom Golobom (Gibanje Svoboda) in Janezom Janšo (SDS) že nestrpno pričakovali. V oddaji Svet na Kanalu A sta nastopila tudi Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi), med drugim pa so spregovorili o podražitvah, staranju prebivalstva, stanovanjski problematiki in drugih temah.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...
09. 04. 2022 11.51
Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Omejitev hitrosti na AC za večjo varčnost?
08. 04. 2022 06.00
Kaj vse se zaradi vojne v Ukrajini spreminja na evropskih tleh? Iz Nemčije, po kateri se velikokrat zgleduje tudi Slovenija, prihajajo vse glasnejše razprave, da bi omejili hitrost na avtocestah. To bi zmanjšali na 100 kilometrov na uro, s tem pa v luči visokih cen bencin in dizla poskrbeli za varčevanje. A kako realno je to in ali bi se lahko to zgodilo tudi v Sloveniji? Prometni strokovnjak in predsednik AMZS Andrej Brglez meni, da bi bil takšen ukrep nepomemben, saj da ljudje ob povišanju cen goriva že sami od sebe vozimo bolj varčno in posledično tudi počasneje.

Žveglič: Na udaru žitarice, oljarice, tudi perutnina, prašičereja in govedoreja
16. 03. 2022 13.41
Cene hrane se vztrajno dvigajo. Nekateri izdelki so se podražili že med epidemijo, višje cene pa se obetajo tudi zaradi vojne v Ukrajini in uvedb sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Potrošniki si v strahu, da bo zmanjkalo hrane, že delajo zaloge, trgovci pa mirijo, da bo dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih. Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič je o vplivu vojne v Ukrajini na slovenski trg s hrano dejal, da so trenutno najbolj na udaru žitarice in oljarice, pa tudi perutnina, prašičereja in govedoreja.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'
09. 03. 2022 20.01
Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Plin za skoraj petino cenejši, Von der Leynova poziva k varčevanju z energenti
09. 03. 2022 11.55
Cene zemeljskega plina v Evropi padajo. Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo v aprilu je bilo dopoldne treba odšteti 173,66 evrov za megavatno uro, kar je 19 odstotkov manj kot v torek. Iz ruskega energetskega velikana Gazprom sporočajo, da dobava plina preko ozemlja Ukrajine v Evropo poteka nemoteno. Medtem je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen državljane pozvala k varčevanju z energenti, da se bo lahko Evropa hitreje osamosvojila od ruskega plina, nafte in premoga. K temu lahko pripomore vsak, je dejala v jutranji oddaji na nemški televiziji ZDF.

Cene nafte dosegle najvišje ravni po letu 2008
07. 03. 2022 08.44
Cene nafte so se v azijskem trgovanju zvišale in dosegle najvišje vrednosti po juliju leta 2008. Naftne trge je namreč razburila izjava ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkna, da se Bela hiša in zavezniki pogovarjajo o prepovedi uvoza nafte iz Rusije. Nemški kancler Olaf Scholz pa je posvaril pred morebitno vključitvijo ruskega plina in nafte v sklop sankcij, ki jih je proti Rusiji zaradi vojaške invazije na Ukrajino sprejel Zahod. Kot je poudaril, je uvoz ruskih energentov ključen za vsakdanje življenje Evropejcev, s prepovedjo uvoza pa bi bila ogrožena tudi evropska energetska varnost.

Kam letos naložiti prihranke in zaslužiti?
07. 03. 2022 00.15
Zaradi ničelnih obrestnih mer na banki, plačevanja ležarin in visoke inflacije, se danes varčevanje na banki zagotovo ne splača. Vprašanje, kako oplemenititi ali vsaj ohraniti vrednost svojih prihrankov, je zato marsikoga spodbudilo k iskanju bolj donosnih rešitev – vlaganju v delniške investicijske sklade bodisi direktno bodisi preko zavarovalnic v naložbene police.

Cena sodčka nafte v evrih še nikoli tako visoka, tona koruze v enem dnevu dražja za 27 evrov
03. 03. 2022 18.43
Mednarodni sklad za razvoj kmetijstva je sporočil, da z zaskrbljenostjo spremlja vojaški konflikt v Ukrajini, ki bi lahko omejil svetovno oskrbo s pšenico, koruzo in sončničnim oljem, kar bi dvignilo cene in povzročilo socialne nemire predvsem v državah Afrike in bližnjega vzhoda. Ampak cene nekaterih surovin so se že močno dvignile od začetka ukrajinske krize. Kako lahko to vpliva na cene končnih izdelkov?

EU na seznam sankcij dodala več ruskih oligarhov blizu Putina
28. 02. 2022 21.42
EU je na seznam sankcij zaradi ruske invazije na Ukrajino dodala več posameznikov iz ožjega kroga ruskega predsednika Vladimirja Putina. Na seznamu sta med drugimi prvi mož ruskega energetskega velikana Rosneft, Igor Sečin, in izvršni direktor naftne družbe Transneft, Nikolaj Tokarev, pa tudi tiskovni predstavnik Kremlja, Dmitrij Peskov. Kanada pa je prepovedala uvoz ruske nafte, češ da so prihodki od nafte pomagali podpirati Putina in ruske oligarhe ter voditi vojno proti Ukrajini.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?
23. 02. 2022 19.48
Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?