vojaških

Nesreča slovenskega alpinista
26. 10. 2000 00.00
Pri vzponu na goro Dorje Lakpa v Himalaji se je smrtno ponesrečil slovenski alpinist Andrej Zaman. Kot so danes sporočili s Planinske zveze Slovenije, je plezalec omahnil tik pod vrhom, dodatne informacije pa od spremljevalcev v odpravi pričakujejo v prihodnjih dneh.

Odkrili Kleopatrin zapis
24. 10. 2000 00.00
Direktor berlinskega muzeja egipčanske kulture Dietrich Wildung je potrdil, da so v muzejski zbirki po naključju našli zvitek papirusa, na katerega je nekaj besed napisala egipčanska kraljica Kleopatra. Zvitek je bil v muzeju sicer že več kot sto let, Kleopatra pa je leta 31 pr. n. št. nanj v grščini zapisala: "Tako mora biti." Pod besedilom, ki po trditvah raziskovalcev govori o tem, da je potrebno podkupiti enega od rimskih vojaških poveljnikov, se je tudi podpisala. Javnosti bodo ta dragoceni dokument prvič predstavili v četrtek. Muzej je za kopijo dokumenta zaprosil belgijski raziskovalec Jean Bingen, ki si je priskrbel povečano kopijo in ob pozornem branju prepoznal Kleopatrin podpis. Njegovo odkritje je potrdil tudi nizozemski specialist za starine Peter van Minnen.

Grčija zahteva končanje vojaških vaj
21. 10. 2000 00.00
Grčija je danes prekinila sodelovanje na zavezniških vojaških vajah Destined Glory-2000 v Turčiji in zahtevala njihovo prekinitev zaradi "nesprejemljivega obnašanja" Turčije, je sporočil grški zunanji minister Akis Cohazopulos.

Venturoni zadovoljen z obiskom
20. 10. 2000 00.00
Slovenija je zanesljiva partnerica zveze NATO, ki zelo resno in trdo dela, da bi izpolnila cilje, ki si jih je kot prednostne zadala v svoji zunanji in varnostni politiki. Takšno bo poročilo, ki ga bo vojaškemu odboru zveze NATO po obisku v Sloveniji po lastnih navedbah podal predsednik tega najvišjega vojaškega svetovalnega organa zavezništva, admiral Guido Venturoni. Kot je še dodal na Brniku, je s plodnim dvodnevnim obiskom zelo zadovoljen.

Atlas utiril ameriški vojaški satelit
20. 10. 2000 00.00
V vojaškem letalskem oporišču Cape Canaveral na Floridi so davi ob 2.40 po srednjeevropskem času z izstrelitvenega kompleksa 36-A po nekaj preložitvah z več kot enourno zamudo izstrelili ameriško nosilno raketo atlas 2A z dodatno pospeševalno stopnjo centaur. Pet minut kasneje se je centaur ločil od atlasa 2A, še 22 minut kasneje pa je Centaur po dveh vžigih motorja v orbito okoli Zemlje utiril 200 milijonov dolarjev vreden ameriški vojaški komunikacijski satelit Defense Satellite Communications System B11 (DSCS B11).

Tudi evangeličanska cerkev v SV
20. 10. 2000 00.00
Predsednik mešane komisije vlade in evangeličanske cerkve Rudi Šeligo in senior evangeličanske cerkve v Sloveniji Geza Erniša sta danes podpisala sporazum o duhovni oskrbi vojaških oseb v Slovenski vojski (SV). V skladu z omenjenim sporazumom bo duhovna oskrba vojaških oseb evangeličanske vere organizirana v okviru službe za duhovno oskrbo.

Venturoni v Sloveniji
19. 10. 2000 00.00
Predsednik vojaškega odbora zveze NATO, admiral Guido Venturoni, je ob prihodu na dvodnevni obisk v Slovenijo danes poudaril, da bo prihodnja širitev zveze NATO politična, kljub temu pa je po njegovih besedah izjemno pomembno, da

Venturoni danes v Sloveniji
19. 10. 2000 00.00
Danes popoldne bo na dvodnevni obisk v Slovenijo prišel predsednik vojaškega odbora zveze NATO, admiral Guido Venturoni. Po uradnem sprejemu z vojaškimi častmi v vojašnici Šentvid, kjer ga bo sprejel gostitelj načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Iztok Podbregar, si bo admiral Venturoni ogledal Center vojaških šol in Jezikovni center partnerstva za mir v Šentvidu. V nadaljevanju obiska bo admirala Venturonija sprejel minister za obrambo Janez Janša.

Venturoni jutri v Sloveniji
18. 10. 2000 00.00
Jutri popoldne bo na dvodnevni obisk v Slovenijo prišel predsednik vojaškega odbora zveze NATO, admiral Guido Venturoni. Po uradnem sprejemu z vojaškimi častmi v vojašnici Šentvid, kjer ga bo sprejel gostitelj načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Iztok Podbregar, si bo admiral Venturoni ogledal Center vojaških šol in Jezikovni center partnerstva za mir v Šentvidu. V nadaljevanju obiska bo admirala Venturonija sprejel minister za obrambo Janez Janša.

Annan upa na napredek glede Prevlake
17. 10. 2000 00.00
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v svojem zadnjem poročilu o položaju na polotoku Prevlaka izrazil upanje, da bo sprememba oblasti v Beogradu pomagala ponovno oživiti pogajanja o ureditvi ozemeljskega spora med ZR Jugoslavijo in Hrvaško. Slednja je beograjske oblasti že aprila pozvala k petemu krogu pogajanj, a se ta, kljub sprejemu povabila z jugoslovanske strani, še vedno ni začel. Za mir in varnost na polotoku Prevlaka od leta 1992 skrbi opazovalna misija ZN (UNMOP), v kateri je trenutno 27 vojaških opazovalcev. Annan v poročilu ugotavlja, da v zadnjih treh mesecih na območju Prevlake ni prišlo do hujših kršitev režima UNMOP, čeprav so se manjše kršitve kar vrstile. Največja od teh se je zgodila 26. avgusta, ko je na ozemlje pod nadzorom UNMOP brez pooblastila vstopil hrvaški predsednik s svojim spremstvom, preostale kršitve pa so se zgodile v obliki nepooblaščenih vstopov uradnikov in civilistov z ene ali druge strani. Annan je omenil tudi delno oviranje gibanja pripadnikov UNMOP s strani Hrvaške, ki zahteva, da morajo mednarodni opazovalci pred začetkom patruljiranja pisno obvestiti hrvaške organe. Annan pričakuje, da bo Hrvaška prenehala s takšnim početjem in bo članom misije omogočila brezpogojni dostop.

Clinton pripotoval v Egipt
16. 10. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je skupaj z državno sekretarko Madeleine Albright že

Proton-K ponesel v vesolje tri satelite
13. 10. 2000 00.00
Na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu so strokovnjaki ruske vesoljske agencije RAKA za rusko obrambno ministrstvo ob napovedanem času, to je približno ob 16.13 po srednjeevropskem času, izstrelili težko rusko tristopenjsko nosilno raketo proton-K, ki naj bi za ruski globalni vojaški navigacijski sistem GLONASS utirila tri ruske navigacijske satelite vrste uragan. Uragani bodo dopolnili sistem GLONASS, ki bi praviloma moral vsebovati 24 satelitov. Sistem uporabljajo za usmerjanje vojaških ladij in vojaških letal, pa tudi za določanje položaja objektov na Zemlji s točnostjo do deset metrov. Gre za 11. od 15 načrtovanih izstrelitev protonov letos. Ločitev satelitov od zadnje stopnje pričakujejo ob 20.10 po srednjeevropskem času, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Ruske sile okrepile nadzor v Čečeniji
12. 10. 2000 00.00
Po včerajšnji eksploziji so ruske varnostne sile poostrile nadzor v Čečeniji. Okrepili so predvsem varovanje policijskih postaj, vojaških poveljstev in skladišč orožja. Ruske oblasti vstop v čečensko prestolnico dovolijo samo civilistom, ki imajo v mestu stalno ali začasno bivališče, na ulicah pa izvajajo poostren nadzor vozil in oseb.

Vojaške vaje zveze NATO
09. 10. 2000 00.00
V Turčiji so se danes začele vojaške vaje zveze NATO, imenovane Destined Glory 2000, v katerih bo sodelovalo 21.000 vojakov, 70 vojaških ladij in 170 letal iz sedmih držav članic Severnoatlantske zveze. Manevri so se začeli z vajo podmornic v Egejskem morju ob turški obali. Prvič doslej bodo na vajah na turškem ozemlju sodelovali tudi grški vojaki, ki bodo v Turčijo večinoma pripotovali jutri, že v soboto pa je v letalskem oporišču v Turčiji prvič po tridesetih letih pristalo šest grških vojaških letal.

V Španiji ponovno preprečili bombni atentat
09. 10. 2000 00.00
V mestu Sevilla na jugu Španije so danes preprečili nov teroristični napad na pripadnika španskih oboroženih sil, ki ga je domnevno pripravila baskovska separatistična organizacija ETA. Nek poročnik španske vojske je namreč v svojem avtomobilu pravočasno odkril sumljiv predmet, ki se je kasneje izkazal za podtaknjeno bombo.

V Španiji ubili državnega tožilca
09. 10. 2000 00.00
V južni Španiji je bil danes v terorističnem napadu ubit glavni tožilec andaluzijskega vrhovnega sodišča Luis Portero. Napadalci so ga ustrelili v glavo pred vhodom v njegov dom v Granadi. Portero je kljub hitri zdravniški pomoči podlegel poškodbam. Po navedbah oblasti v Granadi naj bi bila za napad odgovorna baskovska teroristična organizacija ETA.

Pegasus XL utiril astronomski satelit HETE-2
09. 10. 2000 00.00
Po 48-urni preložitvi zaradi tehničnih težav so davi ob 7.38 in 18 sekund po srednjeevropskem času nad izstrelitvenim območjem Kwajalein na Marslallovem otočju - gre za ameriški vojaški center na koralnih otokih v Tihem oceanu, znan po preizkušanju ameriških vojaških izstrelkov - z letala L-1011 "Stargazer" odvrgli 15 milijonov dolarjev vredno lahko ameriško tristopenjsko raketo pegasus XL, ki je v ekvatorialno tirnico okoli Zemlje utirila osem milijonov dolarjev vreden ameriški znanstveni satelit High-Energy Transient Explorer 2 (HETE-2). Letalo je z letališke steze na Kwajaleinu vzletelo ob 6.48 po srednjeevropskem času. Ob 7.25 po srednjeevropskem času so pegasus priključili na lastno napajanje z električno energijo in letalo ga je predvidoma na višini 12 kilometrov nad morjem in 96 kilometrov jugozahodno od koralnega otoka Kwajalein sedem minut pred načrtovanim časom odvrglo. Po prvih podatkih so vse tri stopnje rakete delovale uspešno. Satelit z maso 123,7 kilogramov se je davi ob 7.50 po srednjeevropskem času ločil od tretje stopnje in je v orbiti, ki naj bi imela odzemlje 650 kilometrov, prizemlje 590 kilometrov in naklon 1,95 stopinje. Do dvodnevne preložitve izstrelitve je prišlo zaradi težav na sistemu zvez med zemeljsko postajo na Kwajaleinu in nadzornim centrom na Cape Canaveralu na Floridi. Poleg tega je bilo treba popraviti poškodovan kabel v zemeljski opremi, ki so jo uporabljali za zaključno pripravo satelita HETE-2. S satelitom nameravajo nadomestiti enako vesoljsko plovilo, ki so ga pred štirimi leti zaradi spodletele izstrelitve izgubili.

Spomenik generalu Maistru pred MORS
06. 10. 2000 00.00
Danes so na slovesnosti pred stavbo obrambnega ministrstva odkrili spomenik generalu Rudolfu Maistru. Slavnostni govornik je bil obrambni minister Janez Janša, ki je ob tem poudaril, da je Maister ob razpadu kraljevine Avstro-Ogrske začutil priložnost za nastanek slovenske državnosti, zaradi česar je vse svoje znanje in vojaške izkušnje namenil uresničitvi tega cilja. Po njegovih besedah je Maister dobil nalogo, da organizira vojaško obrambo in zavarovanje slovenskih strateških interesov, ta dogodek pa lahko štejemo kot glavno politično odločitev za ustanovitev Slovenske vojske za obrambo severne meje in novo nastajajoče slovenske države. Spomenik je delo akademskega kiparja Boštjana Putriha.

Pobegli teroristi IRA prosti
30. 09. 2000 00.00
Britanska vlada je teroristom Irske republikanske armade (IRA), ki so iz britanskih zaporov pobegnili v tujino, ponudila prostost.

Slovenija v Natu čez dve leti?
30. 09. 2000 00.00
Slovenija utegne že prej kot v dveh letih postati članica Nata. To je po vrnitvi z obiska v ZDA povedal slovenski obrambni minister Janez Janša. Ameriško poročilo o našem obrambnem sistemu je kritično in polno predlogov, vendar ti ne bi smeli pomeniti večjih ovir pri vključevanju v Nato.

Ministrstvo za zunanje zadeve opozarja
22. 09. 2000 00.00
Ministrstvo za zunanje zadeve opozarja vse, ki nameravajo v času nedeljskih zveznih parlamentarnih in predsedniških volitev v Zvezni republiki Jugoslaviji in neposredno po njih potovati na to območje, na možnost prometnih in drugih neprijetnosti na cestah.

SNS zahteva razveljavitev sporazuma o duhovni oskrbi vojaških oseb
22. 09. 2000 00.00
Poslanska skupina Slovenske nacionalne stranke (SNS) od vlade zahteva, naj razveljavi sporazum o duhovni oskrbi vojaških oseb v Slovenski vojski ter ta vprašanja uredi v skladu z ustavnim določilom enakopravnosti. Omenjeni sporazum, ki sta ga včeraj sklenili vlada in Slovenska škofovska konferenca, je protiustaven, saj neposredno spodbuja k verski neenakopravnosti, je v sporočilu za javnost zapisal vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič, ki se pri tem sklicuje na 63. člen ustave.

Duhovniki tudi v vojski
21. 09. 2000 00.00
Slovenska škofovska konferenca in Vlada republike Slovenije sta podpisali sporazum o duhovni oskrbi vojaških oseb v Slovenski vojski. S tem se je, kot so povedali predstavniki cerkve, začelo sodelovanje med cerkvijo in ministrstvom za obrambo.

Seminar Varnost v srednji in JV Evropi
20. 09. 2000 00.00
Z uvodnim nagovorom ministra za obrambo Janeza Janše se bo v četrtek, 21. septembra 2000 ob 8.30 v hotelu Golf na Bledu začel

Pentagon objavil poročilo o zlorabah
19. 09. 2000 00.00
Pentagon je objavil poročilo vojaških preiskovalcev, ki so ugotovili, da so nekateri ameriški vojaki mednarodnih mirovnih sil KFOR na Kosovu maltretirali civilno albansko prebivalstvo, pri tem pa kršili temeljna načela človeškega dostojanstva. Pripadniki ameriške enote, ki so storili ta dejanja, po mnenju preiskovalcev niso bili ustrezno izurjeni in bi morali brzdati svojo bojevniško miselnost.

Generalštaba poljskih oboroženih sil v Sloveniji
19. 09. 2000 00.00
Na uradnem obisku v Sloveniji se na vabilo načelnika generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnika dr. Iztoka Podbregarja od 19. do 21. septembra mudi načelnik Generalštaba oboroženih sil Republike Poljske general Henryk Szumski.

Mesić napovedal obračun z vojnimi zločinci
15. 09. 2000 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je po velikopotezni aretaciji vojaških oficirjev in oficirjev tajne obveščevalne službe napovedal "obračun" z vojnimi zločinci. Za hrvaški tednik Globus je Mesić povedal, da so akcijo dolgo pripravljali, kot to delajo profesionalci. Poudaril je, da je bila akcija očitno učinkovita. Dodal je, da mora sedaj sodstvo raziskati vsa dejstva.

Karadžića bi lahko aretirali še pred volitvami v BiH
12. 09. 2000 00.00
Namestnik glavne tožilke haaškega Mednarodnega sodišča Združenih narodov za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije Graham Blewitt je v pogovoru za današnjo izdajo sarajevskega časnika Dnevni avaz dejal, da bi lahko nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića aretirali še pred volitvami v BiH 11. novembra. Blewitt je še dodal, da ga je opogumilo stališče ameriškega predsednika Billa Clintona, da bi morali Karadžića aretirati še pred napovedanimi volitvami. "Že dalj časa pritiskamo na vse sile v BiH, da bi aretirale Karadžića. Clintonova izjava je zelo močna in pozitivna. Upam, da se bo uresničila," je izjavil namestnik Carle del Ponte. Potrdil je tudi, da v Haagu že dalj časa razmišljajo o sestavi posebnih vojaških enot, katerih naloga bi bila izključno aretacija oseb, ki so osumljene vojnih zločinov.

ZRJ izdala obtožnico proti Clintonu
08. 09. 2000 00.00
Okrožno sodišče v Beogradu je pred dnevi sporočilo, da bo po diplomatski poti prek zunanjega ministrstva nekaterim državljanom članic zveze NATO poslalo obtožnico, v kateri jih obtožuje spodbujanja k agresiji, vojnim zločinom proti civilistom, uporabi nedovoljenih vojaških sredstev, poskusu uboja jugoslovanskega predsednika in kršitvi ozemeljske suverenosti ZRJ. Poimensko so v obtožnici navedeni ameriški predsednik Bill Clinton, ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, francoski predsednik Jacques Chirac, nekdanji generalni sekretar zveze NATO Javier Solana, general Wesley Clark in še sedem državnikov članic zveze NATO. Vsi kazenski postopki bodo potekali na okrožnem sodišču, so sporočili iz Beograda.

Pentagon mimo ukazov Nixona
29. 08. 2000 00.00
Nekdanji ameriški obrambni minister James Schleisinger je med vojno v Vietnamu leta 1974 poskrbel, da vojska ni izpolnjevala nobenih neposrednih ukazov tedanjega predsednika ZDA Richarda Nixona, če jih prej ni odobril tudi sam ali takratni zunanji minister Henry Kissinger, piše irski novinar Anthony Summers v novi Nixonovi biografiji z naslovom Aroganca moči: Skrivnostni svet Richarda Nixona, odlomke iz katere navaja ameriški časnik Sunday's New York Times. Schleisinger naj bi se za takšen ukrep odločil zato, ker ga je skrbelo Nixonovo zdravje. Nekdanji predsednik naj bi namreč po pričevanju njegovih nekdanjih zdravnikov občasno trpel za hudimi depresijami, ki jih je zdravil z močnim zdravilom za duševne bolezni dilantin. Zdravilo mu je leta 1986 predpisal prijatelj Jack Dreyfus, ki je v pogovoru za ameriški časnik povedal, da je Nixonu takrat dvakrat izročil tisoč tablet omenjenega zdravila. To zdravilo pa ima lahko tudi resne stranske učinke, kot so spremembe duševnega zdravja, zmedenost in izguba spomina. Schleisinger je še povedal, da je ponosen na svojo vlogo pri ohranjanju integritete vojaških ukazov iz Bele hiše, ki so bili po njegovih trditvah v skladu z ameriško ustavo. Neizpolnjevanje vojaških ukazov Bele hiše med Nixonovim predsedovanjem med letoma 1969 in 1974 so potrdili tudi nedavno objavljeni tajni dokumenti iz takratnega obdobja. V njih Nixon piše, da je vse, kar je v zadnjih tednih vojne v Vietnamu naredil Pentagon, namerna sabotaža njegovih ukazov.