vojaških

Okrepljeni napadi na ruske položaje
29. 08. 2000 00.00
Čečenski uporniki so danes okrepili napade na ruske položaje v Čečeniji, je poročala ruska vojaška informacijska agencija AVN. Po njenih podatkih so uporniki v zadnjih 24 urah izvedli 30 napadov na vojaške položaje in civilne objekte. V eksploziji bombe v čečenski prestolnici Grozni je bila po istem viru ubita ena oseba, tri pa so bile ranjene.

Ruske vojaške tovarne brez elektrike
26. 08. 2000 00.00
Na območju Arhangelska na ruskem severozahodu je skoraj 750 tovarn, večinoma vojaških, ostalo brez elektrike. Ni šlo za okvaro, ampak za neplačane račune, zaradi česar se je dobavitelj odločil za odklop elektrike. Na kozmodromu Pleseck, kjer izstreljujejo satelite in testirajo nove rakete, imajo električno energijo le še ključne naprave. V tovarni Zvezdočka, ki se ji je nabralo kar za 1,4 milijona dolarjev neplačanih računov, se bojijo, da zaradi izklopa električne energije ne bodo uspeli izpolniti pogodbe o popravilu indijskih podmornic.

Dvig Kurska šele prihodnje leto
23. 08. 2000 00.00
Rusija danes žaluje za 118 mornarji potopljene jedrske podmornice v Barentsovem morju. Vlada v Moskvi bo vsaki družini umrlega mornarja nakazala 7000 ameriških dolarjev, oziroma nekaj več kot poldrugi milijon slovenskih tolarjev. Svojci umrlih mornarjev se danes niso udeležili dneva žalovanja, ki ga je razglasil ruski predsednik Vladimir Putin, saj želijo, da bi še pred žalovanjem iz Barentsovega morja potegnili posmrtne ostanke umrlih. Dopoldne pa se je ob tihomorskem polotoku Kamčatka zgodila nova nesreča na eni od ruskih vojaških ladij, kar še bolj priča o tem, da so razmere v ruski mornarici več kot porazne. Načelnik generalštaba ruske mornarice Viktor Kravčenko je danes zanikal informacije ruskih meteorologov o občutnem povečanju stopnje radioaktivnega sevanja v Barentsovem morju.

Ameriškega dezerterja prijeli v Izraelu
21. 08. 2000 00.00
Izraelske oblasti so danes v bližini Tel Aviva po večdnevnem iskanju le prijele ameriškega častnika Jeremiaha Mathisa (49), ki je dezertiral in se z vrsto zaupnih vojaških dokumentov iz ZDA zatekel v Izrael. Podpolkovnik iz San Antonia v zvezni državi Teksas je več let delal za ameriške tajne službe. Odkar je sprejel judovsko veroizpoved in se priključil neki ortodoksni judovski sekti, ga je vleklo v Izrael, kjer živi tudi njegova prijateljica. Med selitvijo Izrael naj bi vzel s sabo kar dve nabito polni torbi z zaupnimi vojaškimi dokumenti, ki pa jih izraelske oblasti še niso našle.

Reševanje posadke se nadaljuje
17. 08. 2000 00.00
Ves svet še vedno spremlja tragedijo ruske podmornice Kursk. Predsednik ruske vlade Mihail Kasjanov je razmere na podmornici v Barentsovem morju, v kateri je ujetih 118 mornarjev, opisal kot katastrofalne. Ruski mediji pa so ostro napadli vojaške oblasti in predsednika Putina, da so odgovorni za neučinkovito in počasno reševanje. Putin naj bi dva dni po nesreči celo odpotoval na letni dopust na jug Rusije, vojska pa potrebovala kar štiri dni za začetek reševanja. Rusi so tudi besni, ker so v Moskvi kar pet dni zavračali vsakršno pomoč iz tujine. Ruska podmornica na morskem dnu leži pod kotom 60 stopinj, zato je britansko reševalno plovilo LR5 po mnenju strokovnjakov edino, ki se lahko priključi na potopljeno podmornico. Od ruskih se britansko plovilo razlikuje tudi v tem, da lahko pluje na centimeter natančno in deluje samostojno, torej neodvisno od kontrolne ladje. Za britanske strokovnjake še vedno ostaja nejasno, ali bodo lahko svoje plovilo resnično priključili na podmornico Kursk, saj Rusi niso pojasnili, ali ima njihova podmornica adapter po mednarodnih standardih. Če se bo torej plovilo LR5 lahko priključilo na rusko podmornico, bo naslednji korak uravnoteženje pritiska med obema ploviloma. LR5 bo pri vsakem spustu lahko sprejela 15 mornarjev, reševanje ene skupine ponesrečenih pa bo trajalo od štiri do pet ur. Poleg dveh pilotov je v posadki reševalnega plovila tudi zdravnik, ki bo pomagal preživelim. O načinih reševanja posadke potopljene podmornice pa se bo s predstavniki zveze NATO posvetovala delegacija visokih ruskih vojaških predstavnikov, ki je danes prispela v Bruselj. Norveško obrambno ministrstvo poroča, da so v soboto, ko je potonila podmornica pod vodo ujeli zvok manjše in nato izjemno močne eksplozije. Predvidevajo da je pri izstrelitvi torpeda prišlo do eksplozije, ki pa je kasneje povzročila strahovito eksplozijo dveh ali treh drugih torpedov. V Moskvi neradi govorijo o napaki na ruskem orožju. Puščajo odprte vse možnosti, obrambni minister Sergejev pa je ponovno omenil, da je najverjetnejši vzrok nesreče, trčenje ruske podmornice z ameriško. Pri tem ni pojasnil, kako je druga podmornica, ki naj bi bila udeležena v silovito trčenje sploh lahko zapustila kraj nesreče in to ob prisotnosti 16 ruskih vojaških ladij in treh podmornic. Strokovnjaki menijo, da je po vsej verjetnosti celotna posadka potopljene podmornice že mrtva.

V Podgorici začetek sojenja slovenskima državljanoma
16. 08. 2000 00.00
Na vojaškem sodišču v Podgorici naj bi se jutri začelo sojenje slovenskima državljanoma iz Nove Gorice, Milošu Glišoviču in njegovi soprogi Nataši Žorž, pišejo današnje podgoriške Vijesti. Vojaško sodišče v Podgorici je obtožilo slovenska državljana, da sta storila kaznivo dejanje "nepooblaščenega vstopa v vojaške objekte ter skiciranja in risanja vojaških objektov in bojnih sredstev". Glišovič, ki je bil aretiran 2. avgusta, je še vedno v priporu, njegova soproga pa je izpuščena in se bo branila s prostosti. Vijesti so neuradno zvedele, da naj bi sodni postopek vodil sodnik vojaškega sodišča v Podgorici Milan Vujovič. Vojaški tožilec je Glišoviča obtožil, da je med bivanjem na Ulcinjski rivieri fotografiral posamezne vojaške objekte, ob katerih je bila na vidnem mestu tabla z napisom, da je snemanje strogo prepovedano. Odvetnik obeh slovenskih državljanov Vojislav Začevič je za Vijesti povedal, da je za dejanje, ki bremeni Glišoviča in njegovo soprogo predvidena zaporna kazen do treh let.

Usoda Kurska odvisna od pomoči tujine
16. 08. 2000 00.00
V ruski jedrski podmornici Kursk, ki je v nedeljo potonila v Barentsovem morju na severozahodu Rusije, je po najnovejših podatkih še vedno ujetih vseh 118 članov posadke, zato se njihovo reševanje intenzivno nadaljuje, danes pa je Rusija tudi uradno sprejela vsakršno pomoč tujine. Plovilo je že v soboto imelo tehnične težave, v nedeljo pa je potonilo na dno morja, kjer leži približno 108 metrov globoko na boku pod kotom 60 stopinj, so sporočili iz norveškega ministrstva za zunanje zadeve. Vzrok nesreče še ni znan. Strokovnjaki domnevajo, da je ob izstrelitvi torpeda eksplozija poškodovala kljun, po drugi možni razlagi pa naj bi Kursk trčila v neko drugo plovilo. V času nesreče jedrske podmornice je bila v Barentsovem morju ameriška ladja za elektronski nadzor, ki je spremljala ruske pomorske vojaške vaje, so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva, vendar je Pentagon zanikal, da bi bila v nesrečo vpletena kaka ameriška ladja.

Danes začetek sojenja sojenja slovenskima državljanoma
16. 08. 2000 00.00
Na vojaškem sodišču v Podgorici naj bi se danes začelo sojenje slovenskima državljanoma iz Nove Gorice, Milošu Glišoviču in njegovi soprogi Nataši Žorž, pišejo včerajšnje podgoriške Vijesti. Vojaško sodišče v Podgorici je obtožilo slovenska državljana, da sta storila kaznivo dejanje "nepooblaščenega vstopa v vojaške objekte ter skiciranja in risanja vojaških objektov in bojnih sredstev".

V hrvaškem morju našli razbitine šestih ladij
16. 08. 2000 00.00
Italijanski potapljači so v hrvaškem morju med otokoma Pag in Lošinj našli razbitine šestih vojaških ladij iz prve in druge svetovne vojne. Ladje so po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina ležale med 70 in 80 metri globine. Gre med drugim za dve italijanski ladji, ki sta potonili 1. novembra 1944, in ostanke avstroogrskih ladij Albanija in Euterpa, ki jih je leta 1916 in 1918 torpedirala italijanska vojska.

Pilot iz Royal Air Force spremenil spol
15. 08. 2000 00.00
Pilot helikopterja v britanskem vojaškem letalstvu Royal Air Force, 39-letni poročnik Eric Cookson, je spremenil spol in postal Caroline Paige. S tem je postal prvi transseksualec v britanskih vojaških letalskih vrstah, je povedal tiskovni predstavnik britanskega obrambnega ministrstva. Pilot, ki ga zdaj kličejo "Caz", je trenutno na bolniškem dopustu, potem ko so ga na njegove stroške operirali za 18.000 funtov, je še dodal. Caz bo morala zdaj prestati še zahtevne preglede, s katerimi bodo ugotovili, ali je še sposobna upravljati helikopter. Zdaj si želim samo to, da bi lahko spet letela, je za angleški tabloid The Sun, ki je objavil sliki "prej" in "potem", povedala Caz. Dejala je, da leta 1980, ko se je pridružila vojaškemu letalstvu, ni imela nobenih težav, saj nihče ni slutil, kaj je čutila globoko v sebi. Pred dvema letoma pa je Eric, veteran Zalivske vojne in Bosne, vojaške zdravnike obvestil o svoji odločitvi, da želi spremeniti spol. Medtem ko je čakal na operacijo, so mu v službo celo dovolili nositi ženske obleke, kar je bilo za britansko vojsko nekaj popolnoma novega, saj doslej še noben vojak ni javno priznal, da je transseksualec, je še povedala Caz. Poudarila je tudi, da so jo nadrejeni pri njeni odločitvi podpirali.

Možnosti za rešitev podmornice niso velike
14. 08. 2000 00.00
Poveljnik ruske mornarice, admiral Vladimir Kurojedov, je danes dejal, da so na jedrski podmornici Kursk, ki se je z več kot 100 člani posadke včeraj potopila v Barentsovem morju, vidni znaki hudega in obsežnega trčenja. Za rešitev podmornice so mobilizirali vse reševalne enote, vendar je položaj po njegovih besedah slab. Kurojedov je priznal, da možnosti za uspešno rešitev kljub velikim prizadevanjem niso velike.

Slovenec še vedno v priporu v Črni gori
14. 08. 2000 00.00
Aretacija 36-letnega Slovenca in njegovega pet let mlajšega dekleta ob Skadarskem jezeru, še vedno ostaja ovita v tančice skrivnosti. Po neuradnih, vendar pri črnogorski policiji preverjenih podatkih je v vojaškem delu zapora Spuž pri Podgorici še vedno priprt slovenski državljan, iz pripora pa je bila že izpuščena njegova prijateljica.

Delo PIC-a v prvem polletju
14. 08. 2000 00.00
Neprofitni Pravno informacijski center (PIC) v Ljubljani je v letošnjem šestmesečnem obdobju obravnaval 1753 vlog, od tega jih je uspešno rešil 1368, in sicer predvsem s področja delovnega in socialnega prava, družinskega prava, človekovih pravic ter stanovanjskega prava. Ukvarjali pa so se tudi s problematiko tujcev, beguncev, državljanstva, varstvom okolja in urejanjem prostora, statusnim pravom, ugovorom vesti vojaških dolžnosti ter pravom in kulturo. PIC je leta 1998 ustanovilo sedem nevladnih organizacij, s ciljem nudenja brezplačne pravne pomoči primarno nevladnim organizacijam, vendar so zaradi velikega povpraševanja svoje delovanje usmerili tudi na pomoč socialno ogroženim posameznikom, je za STA povedal vodja PIC Primož Šporar. Omenjeni center opravlja zlasti svetovalno preventivno dejavnost in pravno pomoč za mirno rešitev spora.

Podgorica zahteva prepoved preleta letal
13. 08. 2000 00.00
Črnogorske oblasti so zaprosile zahodne vlade, naj razglasijo zračni prostor nad Črno goro za območje, kjer bi bili prepovedani preleti

Vojaškega spopada ne bo
12. 08. 2000 00.00
Načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Nebojša Pavković je včeraj v pogovoru za črnogorski Radio Montena kot "največjo neumnost" označil namige o možnosti vojaškega spopada med dvema republikama in obenem zatrdil, da vojska ne bo poskušala izvesti vojaški udar v Črni gori. Izpostavil pa je, da jugoslovanska vojska ne bo dopustila "vtihotapljenja teroristov in tujih plačancev na ozemlje ZRJ, katerih namen je izzvati spopade med vojsko in črnogorsko policijo ter razbiti skupno državo". Generalpolkovnik Pavković je poudaril, da mejne službe jugoslovanske vojske na območju Črne gore varujejo celovitost zvezne države in nadzorujejo uradne mejne prehode.

Slovenca aretirana v Črni gori
11. 08. 2000 00.00
V Črni gori je Jugoslovanska vojska aretirala dva Slovenca, ki sta ob Skadarskem jezeru preživljala počitnice. 36-letni slovenski državljan je še v preiskovalnem zaporu, njegovo dekle pa so izpustili. Vest so potrdili tudi na našem zunanjem ministrstvu. To na željo staršev aretiranega javnosti o dogodku, ki se je zgodil že v nedeljo, ni obvestilo.

V Črni gori vojska aretirala slovenska turista
11. 08. 2000 00.00
V Črni gori je jugoslovanska vojska minuli konec tedna aretirala dva Slovenca, ki sta bila tam na počitnicah. Šestintridesetletnik je trenutno v preiskovalnem zaporu v Spužu, njegovo dekle pa so že izpustili, danes poroča Dnevnik. Vest o aretaciji so za STA potrdili tudi na slovenskem zunanjem ministrstvu, kjer so pojasnili, da na izrecno željo staršev aretiranih javnosti o dogodku niso obvestili. Vojska naj bi slovenski par aretirala blizu Skadarskega jezera, ki leži na meji z Albanijo, slovenske oblasti pa se z jugoslovanskimi intenzivno dogovarjajo o izpustitvi slovenskega državljana.

4.200 mirovnikov za Etiopijo in Eritrejo
11. 08. 2000 00.00
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v svojem poročilu Varnostnemu svetu predlagal, da bi premirje med Etiopijo in Eritrejo nadzorovalo 4.200 vojakov mirovnih enot ZN. Varnostni svet je 31. julija že odobril namestitev 100 vojaških opazovalcev na razmejitveno črto med državama, tem pa bi se po novem pridružilo še 220 vojaških opazovalcev, ki bi imeli podporo treh pehotnih bataljonov. Operacija ZN se bo imenovala Misija ZN v Etiopiji in Eritreji ali krajše UNMEE. Etiopija in Eritreja sta se že maja 1998 zapletli v obmejni spor, občasni spopadi in krajše vojne pa so trajali vse do maja letos, ko je Etiopija s silovito ofenzivo osvojila sporna območja in še nekaj eritrejskega ozemlja povrhu, kar je slednjo prisililo v podpis premirja pod etiopskimi pogoji.

Poziv hackerjem, naj se pridružijo Pentagonu
05. 08. 2000 10.59
Največja konvencija hekerjev se je v ameriškem Las Vegasu začela s ponudbo najvišjih predstavnikov ameriške vojske, da bi se svetovna elita računalniških vandalov zaposlila pri vojski in branila državo pred računalniškimi napadi tujih vlad.

V Črni gori zajeli štiri tujce
04. 08. 2000 10.22
Srbska državna televizija RTS je sinoči v osrednjem dnevniku predvajala posnetke dveh Britancev in dveh Kanadčanov, ki jih je v noči na sredo na severu Črne gore v bližini meje s Kosovom zaradi domnevnega posedovanja orožja prijela jugoslovanska vojska. Ob tem je napovedovalec prebral sporočilo za javnost generalštaba jugoslovanske vojske, ki četverico obtožuje, da so za teroristične akcije urili posebne enote črnogorske policije.

Vojaški duhovnik - nov poklic v Slovenski vojski
03. 08. 2000 15.05
V okviru ministrstva za obrambo (MORS) deluje skupina, ki naj bi v nekaj mesecih pripravila sistemskopravno podlago za vpeljavo duhovne oskrbe v Slovensko vojsko (SV). Poleg ZRJ in Albanije je namreč Slovenija ena od redkih držav, ki še ni uredila področja duhovne oskrbe v svoji vojski, je povedal tiskovni predstavnik MORS Tadej Burgar. Po njegovih besedah omenjeno področje, ki sodi v sklop temeljnih človekovih pravic, nezadovoljivo ureja t.i. navodilo o uresničevanju pravic vojaških obveznikov med opravljanjem vojaške službe do izpovedovanja vere iz leta 1992.

Pričali tudi starši umorjene deklice
01. 08. 2000 18.30
V sodnem procesu proti 36-letnemu ameriškemu vojaku, pripadniku mednarodnih mirovnih sil KFOR, Franku Ronghiju, ki je obtožen, da je 13. januarja v kleti stanovanjske hiše ubil 11-letno Merito Shabiu in njeno truplo zakopal v snegu blizu mesta Vitina na Kosovu, sta danes pričala starša umorjene deklice. Med izjavo, ki sta jo starša dala pred ameriškim vojaškim sodiščem v nemškem mestu Wuerzburg, je oče komaj zadrževal solze, mati pa je delovala zelo mirno. Sodbo naj bi sodišče izreklo danes.

Ronghi že pred vojaškim sodiščem
31. 07. 2000 17.05
Na vojaškem sodišču v nemškem Würzburgu se je danes začel proces proti ameriškemu pripadniku sil KFOR, 36-letnemu Franku Ronghiju, ki je v petek priznal, da je na Kosovu januarja posilil in umoril 11-letno albansko deklico. Ronghiju zaradi načrtovanega umora, posilstva in spolne perverznosti grozi dosmrtna zaporna kazen brez možnosti pogojne izpustitve, pa tudi odvzem vojaških činov.

Slovesnost ob Ruski kapelici pod Vršičem
30. 07. 2000 18.22
Pri Ruski kapelici pod Vršičem je bila dopoldne tradicionalna slovesnost v spomin na umrle ruske vojake, ujetnike v prvi svetovni vojni, ki jih je leta 1916 pri gradnji ceste čez prelaz zasul snežni plaz. Slovesnosti so se med drugim udeležili predsednik slovenske vlade Andrej Bajuk, podpredsednica DZ Eda Okretič-Salmič, zunanji minister Lojze Peterle, minister za šolstvo in šport Lovro Šturm, pravosodna ministrica Barbara Brezigar, ljubljanska županja Vika Potočnik, apostolski nuncij Edmond Farhat, ruski veleposlanik v Sloveniji Tigran Karahanov, ruska parlamentarna delegacija pod vodstvom podpredsednika dume Vladimirja Lukina, ki končuje večdnevni obisk v naši državi, ter delegacija ruske pravoslavne cerkve. Vence ob spominsko obeležje so položili slovenski premier Bajuk, ruska delegacija in predstavniki Društva Slovenija-Rusija.

Vojak priznal posilstvo in umor albanske deklice
29. 07. 2000 13.00
Ameriški vojak, pripadnik mednarodnih mirovnih sil KFOR na Kosovu, proti kateremu se bo v ponedeljek začel sodni proces, je priznal posilstvo in umor 11-letne albanske deklice.

Janša z grškim kolegom podpisal sporazum
25. 07. 2000 19.30
Obrambni minister Janez Janša in grški kolega Akis Cohadzopulos sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o sodelovanju na področju oborožitve in obrambne tehnologije. Janša je ob tem poudaril, da sporazum omogoča gospodarsko sodelovanje vojaških industrij obeh držav. Grškemu ministru se je tudi zahvalil za znatno podporo Aten slovenskim prizadevanjem za članstvo v zvezi NATO. Vstop v severnoatlantsko zavezništvo je naš strateški interes, s katerim želimo zagotoviti večjo varnost in stabilnost, ne samo v Sloveniji ampak širše v regiji, je dejal Janša. Po besedah Cohadzopulosa se obe državi strinjata, da se s članstvom v EU in zvezi NATO promovirata mir in stabilnost v regiji.

Orkester slovenske vojske v Belgiji
18. 07. 2000 14.25
Orkester Slovenske vojske se bo v četrtek, 20. julija, predstavil na letošnjem festivalu vojaških orkestrov v Belgiji. Koncert se bo pričel ob 20. uri na glavnem trgu v Bruslju.

Putin in Jiang proti protiraketnemu ščitu
18. 07. 2000 12.34
Ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Jiang Zemin sta danes v Pekingu podpisala deklaracijo proti ameriškemu protiraketnemu ščitu (NMD). Bistvo načrtovane vzpostavitve ameriškega protiraketnega ščita je v ''stremljenju po enostranski nadvladi na vojaškem področju,'' je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax zapisano v deklaraciji. Oba predsednika sta mednarodno skupnost obenem pozvala, naj ukrepajo proti NMD.

Čudoviti svet gora
14. 07. 2000 16.48
Čudoviti svet Karavank in Kamniško-savinjskih Alp je po več straneh izstopajoča knjiga. Bogato ilustrirana in dokumentirana, monografsko oblikovana knjiga avstrijske avtorice Ingrid Pilz izletnike in pohodnike seznanja s pogorjema na obeh straneh meje med Slovenijo in Avstrijo, jim predstavlja in svetuje obisk vrhov, planin, jezer, slapov in jam ter izbiro poti; vodnik - knjižica žepnega formata - pa bo pohodnike spremljala na katerem od 87 od skupno 121 v knjigi opisanih izletov, gorskih tur in plezalnih poti. Knjigo z vodnikom, ki jo je v 5000 izvodih pri nas izdala Mladinska knjiga, je avtorica predlani izdala pri avstrijski založbi Verlag Styria; prevedla sta jo urednik izdaje Marjan Krušič in Darinka Petkovšek, strokovno pregledal pa dr. Stanko Klinar.

Hrvaški častniki obtoženi korupcije
11. 07. 2000 15.34
Hrvaški obrambni minister Jozo Radoš je danes napovedal, da bodo podkupovanja obtožili še novo skupino 15 visokih vojaških častnikov. Minister je v pogovoru z lokalnimi novinarji dejal, da med preiskavo, ki poteka, ne bodo prizanesli niti tajnim službam vojske (SIS).