vojaških

Civilno služenje le izgovor

12. 04. 2001 00.00

Obstoječi sistem civilnega služenja poleg dejanskega ugovora vesti nekaterim vojaškim obveznikom omogoča tudi izognitev služenju vojaškega roka zaradi zakonsko neobstoječih razlogov, je osrednja ugotovitev raziskave z naslovom Ugovor vesti in civilno služenje vojaškega roka v Sloveniji, ki so jo dopoldne v prostorih ministrstva za obrambo (MORS) predstavili njeni avtorji, študentje zadnjega letnika obramboslovja na ljubljanski Fakulteti za družbene vede.

Nočna bitka v Gazi

11. 04. 2001 00.00

Najprej naj bi Palestinci iz begunskega zatočišča na jugu Gaze z minometi obstreljevali več bližnjih judovskih naselij, v odgovor pa so izraelske sile napadle s tanki in buldožerji. Po palestinskih virih je bilo pri tem ranjenih najmanj petindvajset Palestincev, tudi civilistov, porušenih pa kakšnih dvajset stavb, ki naj bi doslej služile Palestincem za minometna izstrelišča.

Umiritev razmer v BiH

07. 04. 2001 00.00

Po več krajih hrvaškega dela bosanske federacije se je ponoči nadaljevalo nasilje hrvaških nacionalistov. Po včerajšnjih spopadih v Mostarju vojaki Sforja še naprej stražijo dostop do Hercegovske banke in njenih podružnic, kjer naj bi vodstvo Hrvaškega narodnega sveta skrivalo denar za financiranje odcepitve hrvaškega dela bosanske federacije.

Živković o aretaciji Miloševića

06. 04. 2001 00.00

Po besedah Živkovića bo Milošević slej ali prej končal v Haagu, saj se je Jugoslavija zavezala, da bo sodelovala s haaškim sodiščem. Predaja je samo še vprašanje časa in sprejetja zakona, ki bo to omogočal.

Strmoglavilo sudansko vladno letalo

04. 04. 2001 00.00

V strmoglavljenju letala na jugu Sudana je danes življenje izgubilo 16 visokih vojaških predstavnikov sudanske vladne vojske. Med žrtvami je tudi namestnik sudanskega obrambnega ministra Ibrahim Šams al-Din in sedem generalov sudanske vojske, je poročal državni radio v Kartumu. Letalo je strmoglavilo pri vzletu na letališču Adar Jiel. Vzrok nesreče še ni znan. Šams al-Din je bil eden vodilnih vojaških predstavnikov, ki so leta 1989 strmoglavili vlado tedanjega premiera Sadika el Mahdija in oblast zavzeli z islamsko-fundamentalističnim vojaškim režimom, vodja te skupine Omar Hasan al-Bašir pa je zdaj sudanski predsednik.

Ubit aktivist islamskega Džihada

02. 04. 2001 00.00

V današnjem raketnem napadu izraelskih vojaških helikopterjev v Gazi je bil ubit aktivist islamskega gibanja Džihad. V Rafahu na jugu Gaze so tri rakete zadele vozilo Mohameda Abdela Ala, ki je povsem zgorelo. Po navedbah očividcev naj bi bil Al, ki je bil po izraelskih trditvah na seznamu najbolj iskanih skrajnežev, takoj mrtev. Neki predstavnik Džihada je že napovedal "primeren in močan odgovor na umor".

Nove žrtve na Bližnjem vzhodu

29. 03. 2001 00.00

Po sredinih izraelskih zračnih napadih na Gazo in Ramalo se je nasilje na Bližnjem vzhodu še najprej stopnjevalo, tako Izraelci kot Palestinci pa se očitno pripravljajo na dolgotrajen in nasilen obračun. Izraelski premier Ariel Šaron se je z najpomembnejši ministri pogovarjal o nadaljnjih vojaških akcijah na palestinskih avtonomnih ozemljih, izraelski tanki pa so medtem obstreljevali mesto Hebron na Zahodnem bregu. To je po ponedeljkovem uboju izraelskega dojenčka eno od glavnih žarišč krize.

Preiskava o smrti Jurija Gagarina

28. 03. 2001 00.00

O vzroku za smrt Jurija Gagarina se bo določno mogoče izreči šele takrat, ko bo glavno vojaško tožilstvo zadevo o njegovi smrti odprlo za javnost, je ob 33-letnici smrti prvega vesoljca izjavil nekdanji vojaški tožilec Andrej Suhomlinov.

Stipetić se nima za krivega

28. 03. 2001 00.00

Po dveh dneh zaslišanj so preiskovalci Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije končali z zaslišanjem načelnika generalštaba hrvaške vojske generala Petra Stipetića. Osumljen je vojnih zločinov zaradi sodelovanja v operacijah hrvaške vojske Blisk in Nevihta leta 1995 in v Medačkem džepu leta 1993. "Pogovori s preiskovalci so bili zelo korektni, skušali smo pojasniti mojo funkcijo in način izvrševanja vojaških nalog v teh akcijah. Bilo je zelo utrujajoče in naporno, vendar upam, da smo lahko zadovoljni," je povedal Stipetić po končanem zaslišanju.

Minister Grizold obiskal Brežice

27. 03. 2001 00.00

Obrambni minister Anton Grizold, ki je v okviru obiskov slovenskih občin, kjer so bili nekoč pomembni vojaški objekti, obiskal Brežice, in vršilec dolžnosti direktorja Letalskega centra Cerklje ob Krki Jože Vidrih sta v Termah Čatež podpisala posebno pogodbo o neprofitnem izvajanju civilne dejavnosti. Cerkljansko letališče tako poslej ne bo več služilo zgolj za urjenje vojaških pilotov ter kot učni center pehote in oklepno mehaniziranega bataljona, ampak tudi za potrebe civilnega športnega letalstva in šolanja. Brežiški župan Vladislav Deržič je ob tem posebej poudaril gospodarski pomen letališča, saj bo lahko služilo tudi v turistične in poslovne namene.

Po ofenzivi mirno

26. 03. 2001 00.00

Na območju Tetova je po poročanju našega vojnega dopisnika po ofenzivi makedonskih sil mirno. Albanski skrajneži so zapustili svoje oporišče v vasi Selce v bližini Tetova, kjer ni videti makedonskih varnostnih sil. Makedonska vojska pa je sporočila, da je bil sinoči na meji med Makedonijo in Kosovom na eni od nadzornih točk ubit makedonski vojak. Okoliščin dogodka tiskovni predstavnik vojske ni želel natančneje navesti.

Ofenziva makedonske vojske

25. 03. 2001 00.00

Makedonska vojska je potrdila, da so makedonske varnostne sile začele ofenzivo proti albanskim skrajnežem na pobočjih Šar planine v okolici Tetova. Makedonske sile s topovi silovito obstreljujejo položaje albanskih skrajnežev na pobočjih ob robu mesta, poročajo pa tudi o vojaških premikih oklepnih vozil in vojakov z raketometi. Ena granata je eksplodirala pred zgradbo Rdečega križa v središču Tetova, vendar žrtev k sreči ni bilo. Makedonska vojska uporablja dva helikopterja vrste Mi-24, ki spadata med najbolj dovršene borbeno-transportne helikopterje na svetu.

Stipetić pripravljen pričati

24. 03. 2001 00.00

Načelnik generalštaba hrvaške vojske, general Petar Stipetić je napovedal, da bo v torek v Zagrebu pred preiskovalci haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije pričal o nekaterih akcijah, ki jih je hrvaška vojska izvedla v okviru operacij hrvaške vojske Nevihta in Blisk. Stipetić bo tako odgovoril na obtožbe haaškega sodišča o vojnih zločinih, ki naj bi jih zakrivila hrvaška vojska v vojni od leta 1991 do 1995, so poročali hrvaški mediji.

Zaščitno-reševalna vaja na Postojnskem

24. 03. 2001 00.00

Pripadniki Slovenske vojske in Gasilske zveze Postojna so na osrednjem vojaškem poligonu Poček izvedli skupno zaščitno-reševalno vajo. Na njej so preventivno z nadzorovanim ognjem požgali deset hektarjev trave.

Vrh EU v Stockholmu

23. 03. 2001 00.00

Ob strategiji za krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva so bile zaostrene razmere v Makedoniji, odnosi z Rusijo in kritične razmere v evropskem kmetijstvu dodatne, a odmevne teme, ki so voditelje držav Evropske unije zaposlovale prvi dan zasedanja v Stockholmu. Sicer pa je bila švedska prestolnica danes gostiteljica še dveh dodatnih vrhunskih srečanj. Vrh EU se je o napetih razmerah v Makedoniji pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, o poglabljanju dvostranskih odnosov pa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Albanski uporniki razglasili premirje

21. 03. 2001 00.00

Tiskovna agencija Reuters je sporočila, da naj bi albanski skrajneži enostransko razglasili premirje in da so se pripravljeni pogajati o mirni rešitvi krize. Ponudba albanskih skrajnežev je prišla le nekaj ur pred iztekom ultimata makedonskih oblasti.

Unterseher o oborožitvi majhnih držav

20. 03. 2001 00.00

Na ministrstvu za obrambo je danes na povabilo ministra Antona Grizolda predaval nemški strokovnjak s področja mednarodne varnosti in obrambnega načrtovanja Lutz Unterseher, ki je govoril o strukturi in doktrini oboroženih sil majhnih držav. Predavatelj, ki je sicer predstavnik Študijske skupine za alternativno varnostno politiko v Berlinu, je predstavil razvoj oboroženih sil v Evropi v zadnjem obdobju, primerjavo vojaških sil majhnih držav in sodobne varnostno-obrambne doktrine. Predavanja so se udeležili uslužbenci ministrstva za obrambo in častniki Slovenske vojske, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Posledice jedrskega orožja

19. 03. 2001 00.00

V zadnjih 50-ih letih so jedrske velesile skupaj opravile skoraj 2400 vojaških jedrskih poskusov. Američani na atolu Bikini, Francozi v Sahari in Sovjeti v Kazahstanu so skupaj sprožili atomske bombe z močjo več kot 500 milijonov ton TNT-ja. Njihov učinek je bilo takrat, kot tudi še sedaj, čutiti po vsem svetu.

ZDA zmanjšujejo enote v BiH

15. 03. 2001 00.00

ZDA načrtujejo umik kakih 1000 mož, bojnih helikopterjev in oklepnih vozil iz Bosne in Hercegovine, s katerim bodo svojo vojaško navzočnost na tem območju zmanjšale za eno četrtino, je danes sporočil tiskovni predstavnik Pentagona Paul Phillips. Ameriški veleposlanik pri zvezi NATO Sandy Vershbow je o tem zaveznike obvestil že 21. februarja, je še povedal Phillips. Zmanjšanje ameriške vojaške navzočnosti na Kosovu pa zaenkrat ni predvideno.

Poskus atentata na Eliezerja

09. 03. 2001 00.00

Med obiskom oporišč izraelske vojske v Gazi so palestinski ostrostrelci danes streljali na novega izraelskega obrambnega ministra Benjamina Ben Eliezerja, a ministra in njegovih spremljevalcev niso ranili. Predstavniki izraelske vojske streljanja niso želeli komentirati. Kot so sporočili nekdanji general Ben Eliezer med ogledom vojaških oporišč v Gazi ni nosil varnostne čelade in neprebojnega jopiča. Medtem je palestinsko vodstvo od izraelskega premiera Ariela Šarona zahtevalo odločne korake za končanje nasilja na palestinskih avtonomnih ozemljih.

Kučan sprejel Lipiča

09. 03. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je danes na predstavitveni obisk sprejel novega načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) brigadirja Ladislava Lipiča, sprejema pa sta se udeležila tudi obrambni minister Anton Grizold in dosedanji načelnik generalštaba Iztok Podbregar. Spregovorili so o neposrednih in dolgoročnih nalogah generalštaba in ministrstva za obrambo pri oblikovanju sodobne, učinkovite in racionalne vojaške organizacije, ki bo v skladu s strateškimi cilji Slovenije. Predsednik Kučan je ob tem med drugim izrazil pričakovanje, da bo po desetletnih prizadevanjih državnih organov konec iskanja temeljnih konceptualnih modelov, doktrinarnih opredelitev in normativnih rešitev, so sporočili iz urada predsednika republike.

Sodelovanje Britanske in Slovenske vojske

08. 03. 2001 00.00

Namestnika načelnika Združenega štaba Britanske vojske admirala Petra Abbotta, ki je na povabilo namestnika načelnika Generalštaba Slovenske vojske Alojza Jeharta prišel na tridnevni obisk v Slovenijo, sta danes ločeno sprejela načelnik Generalštaba SV brigadir Ladislav Lipič in državni sekretar Milan Jazbec. Visoki častniki Slovenske vojske so admiralu Abbottu in delegaciji predstavili prednostne naloge Slovenske vojske in sodelovanje v operacijah za podporo miru. Admiral je v pogovorih poudaril, da je eden najpomembnejših elementov pri reorganizaciji vojaških sil izgrajena poklicna pot podčastnikov in častnikov, za učinkovito vojaško organizacijo pa so, ne glede na vstop v severnoatlantsko zvezo, potrebna finančna sredstva.

Premier Drnovšek sprejel Lipiča

08. 03. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je sprejel novega načelnika GŠ SV brigadirja Ladislava Lipiča, obrambnega ministra Antona Grizolda ter nekdanjega načelnika GŠ SV generalpodpolkovnika Iztoka Podbregarja, se je slednjemu zahvalil za dosedanje delo in izrazil pričakovanje, da bo na novem delovnem mestu s svojimi izkušnjami prispeval k utrjevanju mednarodnega ugleda SV in ministrstva.

Izredne razmere na makedonski meji

06. 03. 2001 00.00

Ob zaostrovanju razmer na makedonsko-kosovski meji bo makedonski predsednik Boris Trajkovski danes popoldne nastopil v parlamentu, dogodek pa bo prenašala tudi televizija. Skopje pa naj bi danes obiskal tudi grški zunanji minister Georges Papandreu, ki naj bi makedonskemu vodstvu prenesel stališča OVSE do položaja na območju. Gverilci naj bi bili del nove formacije - narodne osvobodilne vojske in jo sestavljajo prostovoljci iz albanske etnične manjšine v Makedoniji. Doslej so se izmikali pred makedonsko vojsko in silami KFOR znotraj 1 km širokega pasu ob meji s Kosovom.

Grizold odhaja na Hrvaško

04. 03. 2001 00.00

Slovenski obrambni minister Anton Grizold bo s sodelavci v ponedeljek odpotoval na dvodnevni uradni obisk k hrvaškemu kolegu Jozu Radošu. V okviru obiska v sosednji državi se bo Grizold srečal tudi s predsednikom države Stipom Mesićem, namestnikom predsednika vlade Goranom Granićem ter predsednico saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost 195144urđo Adlešić.

Aretacija dveh iraških vohunov

02. 03. 2001 00.00

Dva Iračana so aretirali v Nemčiji, ker sta bila osumljena vohunjenja in sodelovanja z Iraško obveščevalno agencijo, so sporočili z vladnega tožilstva.

Predaja poslov Lipiču

02. 03. 2001 00.00

Generalpodpolkovnik dr. Iztok Podbregar je danes predal prapor Slovenske vojske in posle načelnika Generalštaba Slovenske vojske novemu načelniku brigadirju Ladislavu Lipiču. Predaja praporja Slovenske vojske je potekala pred postrojem častne enote Slovenske vojske in postrojem poveljujočih častnikov Generalštaba, operativnih poveljstev, pokrajinskih vojaških teritorialnih poveljstev in poveljeniki brigad.

Objava imen sodelavcev nekdanje tajne službe

28. 02. 2001 00.00

Enajst let po padcu komunizma bodo v Bolgariji objavili imena agentov in sodelavcev nekdanje tajne službe. Bolgarski parlament je danes sprejel zakon, v skladu s katerim bodo na internetu objavili imena civilnih in vojaških agentov, obveščevalcev, protiobveščevalcev in vseh oseb, ki so imeli korist od sodelovanja s tajnimi službami.

Flahaut obiskal enote SV

27. 02. 2001 00.00

Obrambni minister Kraljevine Belgije Andre Flahaut, ki danes končuje uradni obisk v Sloveniji, se je dopoldne mudil v enotah Slovenske vojske (SV). Na Brniku si je ogledal 15. brigado vojaškega letalstva SV, v Bohinjski Beli pa je obiskal pripadnike 32. gorske brigade SV. V spremstvu belgijskega obrambnega ministra je bil tudi poveljnik 1. operativnega poveljstva vojaškega letalstva in zračne obrambe, brigadir Jožef Žunkovič. Že včeraj pa je Flahaut po pogovorih delegacij slovenskega in belgijskega obrambnega ministrstva z gostiteljem, ministrom za obrambo Antonom Grizoldom, podpisal pismo o nameri, ki predvideva sklenitev sporazuma o dvostranskem sodelovanju na vojaškem področju, in sicer z namenom krepitve odnosov med obema državama ter vzpostavitve osnov bodočega sodelovanja.

Sprejeli zakon o amnestiji

26. 02. 2001 00.00

Zgornji dom jugoslovanskega parlamenta je danes sprejel zakon o amnestiji, v skladu s katerim bo kakih 27.000 vojaških obveznikov, ki se od leta 1992 do konca oktobra lani niso odzvali pozivom v vojsko, izpuščenih iz zaporov ali pa bodo opustili njihovo nadaljnje sodno preganjanje. Zakon predvideva tudi pomilostitev nekaterih drugih zapornikov.