vstop v eu

Poročilo Evropske komisije

13. 10. 1999 20.12

Evropska komisija je danes objavila redno letno poročilo o pripravljenosti držav kandidatk za članstvo v EU. Slovenija je v primerjavi z lanskim letom dosegla velik napredek, predvsem se je resno lotila odpravljanja zaostankov pri usklajevanju zakonodaje. Poleg hvale smo bili deležni tudi manjših kritik.

Slovenija ne bo sprejela enostranskih zahtev

12. 10. 1999 08.18

''Že znana stališča koroškega deželnega glavarja Joerga Haiderja so dokaj nestvarna. Slovenija takih enostranskih zahtev in izsiljevanj ne bo nikdar sprejela. Čeprav si želimo normalno sodelovanje s sosednjo deželo, bo pogoj za to tudi preklic tovrstnih zahtev,'' je sinoči za oddajo Odmevi na Televiziji Slovenija v zvezi s štirimi Haiderjevimi zahtevami, ki naj bi pogojevale vstop Slovenije v EU, dejal državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri.

Stranke o proračunu

11. 10. 1999 20.48

Očitno je denar ta trenutek daleč najbolj pomembna in usodna politična tema v Sloveniji. Ministri se namreč že nekaj dni pogajajo o višini proračuna za leto 2000. Tudi po štirih dneh jim ni uspelo uskladiti apetitov in realnih možnosti; znova bodo poskusili jutri. Vse kaže, da bomo dobili prvi proračun, ki bo segel čez številko 1000 milijard, kar odmeva tudi v politiki.

Peterle v Helsinkih

11. 10. 1999 19.42

Na srečanju parlamentarnih odborov za evropske zadeve držav članic EU in kandidatk za vstop v povezavo v Helsinkih je danes potekala razprava o širitvi EU. Sestanka sta se udeležila tudi predsednik komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojze Peterle in njen podpredsednik Janez Kramberger.

Začeli so se Evropski dnevi občin

09. 10. 1999 19.31

Center za uravnotežen razvoj VITRA v sodelovanju s šestimi notranjskimi in dolenjskimi občinami ter ob finančni pomoči vladnega urada za informiranje letošnjo jesen pripravlja šest posvetov pod skupnim naslovom Evropski dan občine. Prvi posvet s poudarkom na trženju izdelkov domače in umetne obrti v EU je potekal včeraj v občini Sodražica.

Turčija ne bo sklepala kompromisov zaradi EU

07. 10. 1999 22.02

Turčija po besedah premiera Bulenta Ecevita ne bo sklepala kompromisov glede kurdskega vprašanja, da bi lahko vstopila v Evropsko unijo.

Je aktivnosti in volje za vstop v EU dovolj?

06. 10. 1999 13.38

Parlamentarna komisija za evropske zadeve bo razpravo o deklaraciji o slovenski zunanji politiki, ki naj bi jo državni zbor sprejel na predlog zunanjega ministrstva, nadaljevala tudi prihodnji teden, saj danes do zaključkov zaradi polemičnih razprav o tem strateškem dokumentu ter omejenega časa predstavnikov vlade še ni prišla. Ključni pomislek, ki ga je imela večina razpravljalcev sicer le iz opozicijskih vrst, pa je bil, ali je za dosego prednostnege naloge slovenske zunanje politike, polnopravnega članstva v Evropski uniji, storjeno dovolj.

Finančne kompenzacije za Krško

06. 10. 1999 12.39

Varnost nuklearke v Krškem je pogoj Sloveniji in Hrvaški za vstop v EU. Avstrijski strokovnjaki zatrjujejo, da je NEK na potresno nestabilnem območju, kjer lahko pride do močnih potresov, ki bi utegnili porušiti nuklearko in povzročiti jedrsko katastrofo z neslutenimi posledicami, zato jo je treba čimprej zapreti, je na novinarski konferenci na Dunaju, kot poroča Večernji list, dejal Joerg Haider.

Švedska podpira vstop Slovenije v EU

05. 10. 1999 20.51

Švedska podpira posamično obravnavo kandidatk za vstop v Evropsko unijo, do katerega naj bi prišlo potem, ko država izpolni zahtevane kriterije. Obe s Slovenijo se strinjata, da ne sme prihajati do dodajanja novih zahtev, ampak so potrebna objektivna merila za sprejem v članstvo unije, je danes po pogovoru s švedskim premierom Goeranom Perssonom dejal slovenski predsednik Milan Kučan, potem ko ga je po prihodu na tridnevni uradni obisk v Stockholm z vojaškimi častmi že sprejel gostitelj, švedski kralj Karl XVI. Gustav.

Schroeder v Pragi

30. 09. 1999 18.13

Nemški kancler Gerhard Schroeder je med današnjim krajšim obiskom na Češkem dejal, da si EU mora prizadevati za sprejem novih članic v letu 2003.

Poslovilni obisk francoske veleposlanice

30. 09. 1999 16.53

Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin je danes na poslovilni obisk sprejel francosko veleposlanico v Sloveniji Francoise Bourolleau, so sporočili iz državnega zbora.

Avstrija proti določitvi datuma za širitev EU

28. 09. 1999 14.42

Avstrija nasprotuje natančni določitvi datuma za vstop novih držav v Evropsko unijo, za kar se je zavzel novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi, je danes novinarjem v Bruslju dejal novi stalni predstavnik Avstrije pri EU, veleposlanik Gregor Woschnagg.

Slovenija v EU že leta 2002?

24. 09. 1999 07.58

Evropski komisar za širitev EU Günter Verheugen je za današnjo izdajo nemškega časnika Handelsblatt dejal, da bodo na vrhu EU decembra v Helsinkih nadaljnjim šestim državam morda ponudili pogajanja za vstop v EU.

Vstop Slovenije v EU z nezanesljivo NEK ni mogoč

23. 09. 1999 20.44

Avstrijska ministrica za potrošniška vprašanja Barbara Prammer je danes v Celovcu dejala, da vstop Slovenije v EU z nezanesljivo jedrsko elektrarno Krško (NEK) ni mogoč. Predstavnica Zelenih Ewa Glawischnig pa je Prammerjevi očitala, da na Koroškem širi ''protislovensko vzdušje''.

Nemčija za vstop Bolgarije v EU

23. 09. 1999 16.51

Nemčija podpira željo Bolgarije, da bi bila v naslednji skupini kandidatk za vstop v EU, je danes po pogovorih z bolgarskim premierom Ivanom Kostovom dejal nemški kancler Gerhard Schroeder.

Kitajska o vstopu v WTO tudi z EU

20. 09. 1999 17.46

Kitajska je danes naznanila, da naj bi ''kmalu'' nadaljevala pogajanja za vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) tudi z Evropsko unijo.

Bolgarija bo ustavila reaktorje v NE Kozloduj

18. 09. 1999 19.34

Bolgarija je pripravljena predčasno ustaviti sporne reaktorje v jedrski elektrarni Kozloduj na Donavi, so po petkovem srečanju delovnih skupin izvedencev EU in Bolgarije poročali bolgarski časniki. Prvotno so reaktorje nameravali zapreti 2005 oziroma 2010, do zaprtja pa po včerajšnjem sestanku utegne priti že predvidoma 2002 oziroma 2007.

Državni sekretarji držav CEFTA o kmetijstvu

14. 09. 1999 19.02

Državni sekretarji za ekonomske odnose s tujino držav Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA) so se danes srečali v Budimpešti. Osrednjo pozornost so namenili težavam pri sproščanju trgovine s kmetijskimi proizvodi. Države CEFTA so namreč v preteklosti sprejele več zaščitnih ukrepov v kmetijstvu, kot je za STA povedala vodja slovenske delegacije, državna sekretarka Vojka Ravbar, pa so udeleženci budimpeštanskega srečanja poudarili, da je treba več pozornosti nameniti tudi vzrokom za uvedbo tovrstnih ukrepov.

Razširjen seznam nezaželenih gostov iz ZRJ

08. 09. 1999 13.57

Na seznam srbskih in jugoslovanskih funkcionarjev, ki jim je prepovedan vstop v države članice Evropske unije (EU), naj bi prihodnji teden dodali več kot 20 novih imen. Objavljena bodo prihodnji ponedeljek, vendar je že zdaj znano, da se bodo na seznamu približno 300 nezaželenih oseb znašli tudi vsi novi člani nedavno preurejene vlade ZRJ, teh pa je trinajst. Z omenjenega seznama pa bo istočasno črtano nekaj imen, ki so bila nanj uvrščena pomotoma, piše Danas.

Slovenija v EU, ko bo slednja pripravljena na širitev

07. 09. 1999 21.12

V okviru priprav na mednarodno parlamentarno konferenco ''Slovenija na poti v EU - švedske izkušnje s članstvom v EU'' se je v Sloveniji mudil vodja oddelka za širitev in podporo evropski integraciji v sektorju za Srednjo in Vzhodno Evropo na švedskem zunanjem ministrstvu Michael Sahlin, ki je danes ob koncu obiska v Ljubljani poudaril, da bo Slovenija, takoj ko bo EU sama pripravljena na širitev, postala njena članica.

Srečanje češkega in slovenskega kmetijskega ministra

24. 08. 1999 15.48

Mednarodni kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni, kjer letos predstavlja svoje proizvode tudi osem velikih podjetij iz Češke, sta danes obiskala češki in slovenski kmetijski minister, Jan Fencl in Ciril Smrkolj.

Amir Naqvi in Marija Adanja pri predsedniku Kučanu

28. 07. 1999 16.13

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes pred odhodom na novo delovno dolžnost sprejel novo veleposlanico Slovenije v Belgiji in Luksemburgu s sedežem v Bruslju Marijo Adanja. Ločeno je na poslovilni obisk sprejel tudi veleposlanika EU v Sloveniji Amirja Naqvija, so sporočili iz urada predsednika republike.

Fontainova zagotovila podporo

27. 07. 1999 20.17

Predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je po srečanju s predsednikom slovenskega parlamenta Janezom Podobnikom zagotovila podporo Evropskega parlamenta širitvenemu procesu EU.

Slovenija je EU izročila izhodišča za pogajanja

27. 07. 1999 16.04

Slovenija je EU izročila pogajalska izhodišča za nadaljnja štiri poglavja unijinega pravnega reda: za okolje, prosto opravljanje storitev, davke in promet, so sporočili s slovenske misije pri EU.

O sodelovanju italijanskega in slovenskega gospodarstva

23. 07. 1999 21.47

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar je sprejela italijanskega veleposlanika v Sloveniji Norberta Capello.

Slovenijo in Italijo zanimajo infrastrukturni projekti

23. 07. 1999 15.03

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar je danes sprejela italijanskega veleposlanika v Sloveniji Norberta Capello. Pogovarjala sta se o možnostih za poglobitev gospodarskih odnosov med državama, največ pozornosti pa sta namenila sodelovanju na področju infrastrukture.

Prostocarinske prodaje konec šele z dnem vstopa v EU

15. 07. 1999 20.17

Odbor državnega zbora za mednarodne odnose se je danes seznanil z vladnim programom preoblikovanja prostocarinskih prodajaln in vlado pozval, naj ga dopolni ter uskladi s pristojnimi organi Evropske unije in s tem seznani državni zbor. Obenem je OMO vlado pozval, da naj pogoje poslovanja teh prodajaln izenači z notranjim trgom z dnem vstopa v EU, preuči pa naj tudi možnosti delovanja prostocarinskih prodajaln na zunanjih mejah unije po slovenskem vstopu vanjo. Ponovno pa je odbor od vlade zahteval vso dokumentacijo v zvezi s PCP-ji.

Varšava za odlog nakupa zemljišč za tujce

13. 07. 1999 20.29

Poljska namerava po vstopu v EU zaprositi za prehodno obdobje za liberalizacijo nakupa kmetijskih ali industrijskih zemljišč za tujce, je danes sporočil glavni poljski pogajalec Jan Kulakowski.

Schuster na obisku v Bruslju

13. 07. 1999 17.20

Slovaški predsednik Rudolf Schuster, ki se mudi na sedežu zveze NATO v Bruslju, je na današnji tiskovni konferenci še enkrat poudaril pripravljenost Slovaške ter njena pričakovanja za čimprejšnji sprejem v NATO.

Majhne razlike v BDP na prebivalca

10. 07. 1999 17.16

Regionalni bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca po kupni moči v vseh slovenskih regijah presega 50-odstotno povprečje petnajstih držav članic Evropske unije. Urad za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), ki je pri omenjeni mednarodni primerjavi za vse slovenske regije predpostavil enako cenovno pariteto, je še ugotovil, da so medregionalne razlike v Sloveniji manjše kot v srednje- in vzhodnoevropskih državah kandidatkah za vstop v EU v prvem krogu širitve.