vstop v eu

Petrol o načrtih za leto 2000

23. 12. 1999 19.20

Nadzorni svet delniške družbe Petrol je na današnji, zadnji letošnji seji sprejel poslovni načrt, ki ga je za leto 2000 pripravila uprava družbe, so sporočili iz Petrola.

Prisegla nova romunska vlada

22. 12. 1999 16.57

Tri dni po tem, ko je romunski predsednik Emil Constantinescu odstavil premiera in imenoval novega, je danes prisegla nova vlada, ki jo vodi guverner romunske narodne banke Mugur Isarescu. Novi premier je obljubil jasno in odločno akcijo, ki bo osredotočena na čimprejšnjo vključitev v EU in oživitev gospodarstva v letu 2000.

Turčija za rešitev sporov z Grčijo

18. 12. 1999 19.38

Turški premier Bulent Ecevit je izrazil pripravljenost Ankare, da ozemeljska nesoglasja z Grčijo v Egejskem morju razreši v štirih letih, in sicer pred datumom, ki ga je določila EU.

General Smith v Sloveniji

17. 12. 1999 19.48

Predsednik odbora državnega zbora za obrambo Rudolf Petan in člani odbora so včeraj sprejeli namestnika vrhovnega poveljnika zavezniških sil za Evropo, generala Ruperta Smitha, so sporočili iz DZ. Predsednik odbora Petan je spregovoril o aktivnostih in pristojnostih odbora za obrambo. Sogovornika je seznanil s prizadevanji za vstop Slovenije v zvezo NATO in EU in dejal, da pričakujemo podporo pri teh prizadevanjih. Povedal je še, da želi Slovenija aktivno sodelovati v procesu vzpostavitve miru in stabilnosti na območju JV Evrope.

Ecevit odpotoval v Helsinke

11. 12. 1999 12.40

Turški premier Buelent Ecevit je danes odpotoval v Helsinke, kjer se bo skupaj s kolegi iz 12 držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo udeležil kosila, ki ga ob koncu dvodnevnega vrhunskega zasedanja prirejajo voditelji petnajsterice. Turčija je včeraj sprejela odločitev vrha EU, ki je Turčiji podelil status kandidatke.

Kramberger v Varšavi

10. 12. 1999 09.02

Podpredsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Janez Kramberger se je včeraj v Varšavi udeležil enodnevnega zasedanja predsednikov parlamentarnih delovnih teles za evropske zadeve prvih šestih držav kandidatk za vstop v EU. Ob koncu srečanja so predsedniki oz. njihovi namestniki sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili zadovoljstvo, ker naj bi se na bližnjem vrhu v Helsinkih sprejela odločitev za začetek pogajanj z drugo skupino držav srednjeevropskih in vzhodnoevropskih držav ter Malto.

Kadrovske spremembe v GZS

08. 12. 1999 16.19

Na današnji skupščini Gospodarske zbornice Slovenije je bila osrednja tema zamenjava nekaterih vodstvenih kadrov. Podpredsednika GZS Cveta Stantiča, ki zdajšnje mesto zapušča iz osebnih razlogov, in Valterja Drozga, ki odhaja v pokoj, bosta nadomestila Samo Hribar Milič, dosedanji vodja projektov pri GZS, in Marta Kos, dosedanja voditeljica oddelka za odnose z javnostmi. Prav tako se sprememba obeta na mestu poslovne sekretarke, saj Francka Gabron odhaja v pokoj, njeno funkcijo pa bo poslej opravljala Rika Germ-Metlika.

O datumu vstopa Slovenije v EU

07. 12. 1999 20.44

Po zatrjevanju uradne politike bo Slovenija postala polnopravna članica Unije leta 2003. Britanski tednik The Economist je pred nekaj tedni podvomil, da bomo v Unijo vstopili med prvimi. Danes pa je poslanec Zmago Jelinčič predstavil študijo, ki Sloveniji napoveduje vstop šele leta 2005. Študija je bila pripravljena ob zasedanju skupščine Zahodnoevropske unije, ki je vojaška organizacija Evropske unije. Dokument predvideva, da naj bi se širitev začela, ko bodo izpolnjeni pogoji in pogajanja končana - ne pred letom 2003. Slovenija naj bi v članstvo vstopila leta 2005. Uradnih odzivov zaenkrat še ni. Pri vsej zgodbi pa ne gre pozabiti, da država postane dejanska članica unije šele, ko pogodbo med njo in evropsko komisijo ratificirajo parlamenti vseh držav članic. To pravijo tudi na evropskem ministrstvu - Slovenija bo pripravljena leta 2003, ko pričakuje tudi podpis.

Pogajanja se nadaljujejo

02. 12. 1999 13.41

Slovenija je včeraj v Bruslju izročila pogajalska izhodišča za nadaljnja tri poglavja pravnega reda Evropske unije: za prost pretok oseb, za regionalno politiko in za finančni nadzor.

Potrdili Ocalanovo smrtno obsodbo

25. 11. 1999 21.40

Turško vrhovno sodišče je danes potrdilo smrtno obsodbo zoper Abdullaha Ocalana. Sodišče je torej odločilo, da je bilo junijsko sojenje Ocalanu, ki so ga turške posebne enote prijele v Keniji, pravično. Ocalanova usoda kljub temu še ni zapečatena. Odločitev sodišča morata potrditi še turški parlament in predsednik države. Če bi obsodbo, ki jo države EU ostro zavračajo, izvršili, bi to gotovo pomenilo zaustavitev procesa približevanja Turčije EU. Turčijo naj bi po nekaterih napovedih na vrhu EU prihodnji mesec v Helsinkih sprejeli kot formalno kandidatko za vstop v unijo. Organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International pa je zahtevala, naj turški parlament ustavi izvršitev smrtne kazni kurdskega voditelja Abdulaha Oecalana. Po mnenju organizacije bi Turčija po brezdvomno nepravičnem procesu z izvršitvijo smrtne kazni kršila obveznosti do mednarodnega prava. Organizacija je zahtevala ustavitev izvršitve smrtne kazni za voditelja Kurdske delavske stranke in za vse ostale na smrt obsojene osebe ter vnovič pozvala k popolni prepovedi smrtne kazni v Turčiji.

Še en obisk predstavnikov iz Evropske unije

25. 11. 1999 16.37

V Sloveniji so na obisku predstavniki direktorata EU za kmetijstvo, pristojni za ustanovitev plačilne agencije in predpristopno pomoč SAPARD v državah kandidatkah za vstop v unijo.

Za vstop v EU imamo malo časa

24. 11. 1999 19.18

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je dopoldne obiskal Luko Koper, je na novinarski konferenci predstavil nekatere naloge, ki jih mora vlada izpeljati pred podpisom in ratifikacijo pogodbe o polnopravnem članstvu v EU.

Kacin sprejel Bana Ki-moona

22. 11. 1999 15.16

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je sprejel veleposlanika Republike Koreje Bana Ki-moona, ki je posebno pozornost namenil bilateralnemu sodelovanju med državama, in sicer zelo uspešnemu ekonomskemu sodelovanju.

Gaspari na Švedskem

22. 11. 1999 14.54

Finančni minister Mitja Gaspari je danes na povabilo švedskega ministra za finance Bosse Ringholma odpotoval na tridnevni delovni obisk na Švedsko.

Članstvo Turčije v EU

18. 11. 1999 15.39

Po pogovorih s predsednikom turške vlade Buelentom Ecevitom, sta danes v Carigradu grški premier Kostas Simitis in francoski predsednik Jacques Chirac izjavila, da podpirata članstvo Turčije v Evropski uniji.

Evropska komisija pomaga kmetijskim organizacijam

16. 11. 1999 16.59

Delegacija Evropske komisije bo jutri v Ljubljani predstavila program pomoči kmetijskim organizacijam Slovenije. To je del 2,5 milijona evrov vrednega projekta, ki pomaga nacionalnim kmetijskim organizacijam v desetih državah Srednje in Vzhodne Evrope.

Obisk v odboru za obrambo DZ

16. 11. 1999 16.07

Predsednik odbora za obrambo DZ Rudolf Petan je danes sprejel delegacijo odbora za mednarodne odnose estonskega parlamenta pod vodstvom njegovega predsednika Andresa Taranda. Petan je sogovornike seznanil s slovenskimi prizadevanji za vključitev v zvezo NATO. Po njegovem mnenju se je Slovenija sicer oddaljila od Balkana, vendar pa to še ne pomeni, da je lahko ravnodušna do dogodkov na tem območju. Zatrdil je, da Slovenija želi imeti dejavno vlogo pri stabilizaciji razmer v tem delu Evrope.

Minister Senjur danes v Trstu

12. 11. 1999 13.40

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes obiskal Trst, kjer se bo srečal s predstavniki Slovenskega deželnega gospodarskega združenja (SDGZ) in s predsednikom vlade dežele Furlanije Julijske krajine Robertom Antonionijem.

Zveza NATO v obdobju po hladni vojni

10. 11. 1999 16.21

Nacionalni odbor za ameriško zunanjo politiko (NCAFP) je pripravil predavanje Brenta Scowcrofta, nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost predsednika ZDA Georga Busha, s temo Zveza NATO v obdobju po hladni vojni.

Juri na triateralno srečanje

10. 11. 1999 14.33

Državni sekretar na MZZ Franco Juri je na novinarski konferenci povedal, da se bo v petek v Trstu udeležil srečanja državnih sekretarjev zunanjih ministrstev Slovenije, Italije in Madžarske.

Lombardero in Potočnik o procesu širitve EU

09. 11. 1999 13.45

Pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero je danes v Ljubljani poudaril, da je širitev ena najpomembnejših priložnosti, ki jih ima EU v 21. stoletju in je zgodovinska naloga za mirno združitev celine. Po mnenju Evropske komisije je leto 2002 ciljni datum, do katerega bi se unija morala pripraviti na širitev in vključitev najnaprednejših kandidatk, ki izpolnjujejo koebenhavnske kriterije za članstvo v uniji, je poudaril Lombardero, obenem pa dodal, da bodo ratifikacijski postopki nato trajali vsaj še eno leto. Vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik pa je poudaril, da Slovenija v procesu vstopanja v EU noče skrivati svojih problemov, obenem pa izrazil prepričanje, da ciljnega datuma pripravljenosti za vstop v EU ne bi smeli prelagati zaradi notranjepolitičnih razprav.

EU ne bo sodelovala pri pogajanjih

05. 11. 1999 15.25

Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy je v Tokiu dejal, da Evropska unija ne želi sodelovati v pogajanjih o vključitvi Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

O zaščiti slovenske manjšine v Italiji

02. 11. 1999 21.54

Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je danes v Ljubljani sestal s predsednikom zunanjepolitičnega odbora italijanskega senata in članom stranke demokratične levice Giangiacomom Migonejem. Sogovornika sta izpostavila pomen čimprejšnjega sprejema zakona o globalni zaščiti slovenske manjšine v italijanskemu parlamentu, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Konferenca WTO o kmetijstvu in storitvah

02. 11. 1999 19.16

Na ministrski konferenci Evropske komisije in držav kandidatk za vstop v EU o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki jo je dopoldne v madžarski prestolnici odprl evropski komisar za trgovino Pascal Lamy, so največ pozornosti namenili sproščanju trgovine s kmetijskimi izdelki in storitvami. Države kandidatke so na konferenci izrazile pripravljenost za usklajevanje z EU glede skupnih ciljev v novem krogu trgovinskih pogajanj, saj želijo postati polnopravne članice te evropske integracije. Vendar so ob tem opozorile na nujnost upoštevanja različnih pogojev, ki so si jih izpogajale z vstopom v WTO.

Prve žrtve med čečenskimi begunci

02. 11. 1999 18.14

Zaradi nevzdržnih humanitarnih razmer na inguško-čečenski meji je umrlo že več čečenskih beguncev, so sporočile inguške oblasti. Najmanj ena oseba pa je umrla v gneči, ki je pritiskala na žico, ki označuje mejo. Število beguncev, ki so se zatekli v Ingušetijo, Dagestan, Severno Osetijo in na območje Stavropola, se je medtem povzpelo že na 195.000, je danes sporočilo rusko ministrstvo za izredne razmere. V zadnjih 24 urah je iz Čečenije prispelo le 566 ljudi, saj je bila Rusija pod pritiski EU prisiljena omogočiti prehod iz Čečenije. Ruski vojaki na meji so tudi povečali nadzor nad begunci, včeraj pa so poročali tudi o streljanju, vendar nobena oseba ni bila ranjena. Inguški predsednik Ruslan Aušev je potrdil, da so ponoči na čečensko-inguški meji umrli štirje ljudje.

Slovenija na srečanju G-5

25. 10. 1999 18.44

Finančni ministri Slovenije, Češke, Estonije, Poljske in Madžarske so na dvodnevnem srečanju v madžarski prestolnici obravnavali gospodarske razmere in kratkoročne napovedi gospodarskih gibanj. Razpravljali so tudi o ključnih vidikih vključevanja v EU, pri čemer so poseben poudarek namenili nalogam in odgovornostim finančnih ministrstev.

V Segedinu srečanje Dobbins-Djindjić

25. 10. 1999 13.18

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Djindjić se bo danes v madžarskem mestu Segedin ločeno sestal s posebnim ameriškim odposlancem za Balkan Jamesom Dobbinsom.

Drnovšek v Budimpešti

20. 10. 1999 16.02

Predsednik vlade Janez Drnovšek je v nagovoru na srečanju premierov sedmih držav pogodbenic sporazuma CEFTA v Budimpešti pozdravil ugodne rezultate trgovinske menjave med pogodbenicami, obenem pa opozoril na kmetijsko problematiko in uvajanje zaščitnih ukrepov. Kot je dejal, je zlasti pomembno, da kmetijski sektor pripravimo na vstop v Evropsko unijo, ko bomo v celoti prevzeli skupno trgovinsko politiko EU do vseh držav, ki niso njene članice, tudi v trgovanju s kmetijsko-živilskimi izdelki.

WIIW ne pričakuje širitve EU pred letom 2004

18. 10. 1999 21.20

Izvedenci dunajskega Inštituta za mednarodne gospodarske primerjave (WIIW) pozitivno ocenjuje priporočilo Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj še s šestimi kandidatkami za vstop v EU. Po besedah izvedenca WIIW Michaela Landesmanna naj bi bilo na ta način lažje obvladovati vprašanje različnega razvoja posameznih kandidatk iz srednje- in vzhodnoevropskih držav. Po mnenju predstavnika WIIW Sandorja Richterja pa prvih vstopov v EU ne gre pričakovati pred 1. januarjem 2004.

EU o usklajenem pravosodju

16. 10. 1999 10.51

Voditelji držav članic Evropske unije naj bi se na današnjem nadaljevanju zasedanja dogovorili o usklajevanju pravosodja in notranjih zadev, za kar si najbolj prizadeva Velika Britanija, kar naj bi pripomoglo tudi k boljšemu sodelovanju pri izročitvi mednarodnih zločincev, t.i. >>evropooblastilo<<, ki bo veljalo v vseh državah EU. Francoski premier Lionel Jospin je poudaril, da EU ni le področje za svobodno trgovanje, ampak da je sposobna reagirati tudi na vsakodnevne probleme prebivalcev.