vstop v eu

Verheugen pojasnil sporne izjave
04. 09. 2000 00.00
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je v sinočnjem pogovoru za nemško televizijo ARD pojasnil svoje sporne izjave o referendumu v Nemčiji, na katerem bi se izrekli o sprejemu novih držav v EU.

Ustanovitev Progresivne stranke
03. 09. 2000 00.00
Včeraj popoldne je bil v Kropi ustanovni sestanek Progresivne stranke (PS), na katerem so sprejeli program in statut stranke in izvolili štiri člane izvršilnega odbora. Za predsednika stranke je bil izvoljen slovenski znanstvenik, fizik dr.

Zaprite Temelin!
02. 09. 2000 00.00
Avstrijski protestniki so danes postavili zapore na treh mejnih prehodih s Češko in tako protestirali proti začetku delovanja češke jedrske elektrarne Temelin, ki je napovedan za sredino septembra. Protestniki opozarjajo, da mešanica sovjetske in zahodne tehnologije ni dovolj varna.

Protest nasprotnikov jedrske energije
02. 09. 2000 00.00
Na mejnih prehodih med Avstrijo in Češko so dopoldne potekale priprave za napovedano zaporo, ki jo pripravljajo avstrijski nasprotniki jedrske energije. Zapora meje je najbolj prizadela češke voznike, ki se vračajo s poletnih počitnic. Avstrijski nasprotniki jedrske energije so jim delili letake, na katerih zahtevajo, da češka jedrska elektrarna ne začne obratovati, preden izvedenci ne bodo ugotovili, ali ustreza varnostnim merilom. Avstrijska vlada je minuli teden Češko opozorila, da je njen vstop v EU odvisen od vprašanja nuklearke Temelin.

Baltske države kmalu v EU
31. 08. 2000 00.00
Visoki predstavnik EU za skupno varnostno in zunanjo politiko Javier Solana, ki se je udeležil srečanja zunanjih ministrov nordijskih in baltskih držav v danskem Middelfartu, je dejal, da bi se baltske države lahko že kmalu vključile v EU in zvezo NATO, ter izrazil prepričanje, da se bosta oba procesa širitve kmalu končala. Tudi danski zunanji minister Niels Helveg Petersen je menil, da se baltske države zelo hitro približujejo vstopu v EU in da so naredile velik napredek pri izpolnjevanju kriterijev polnopravno članstvo. Po njegovih besedah je bila odločitev na vrhu EU lani decembra v Helsinkih za pogajanja z vsemi desetimi vzhodnoevropskimi državami zelo modra. Petersen je poudaril, da je pomembno, da se Estonija, Litva in Latvija istočasno pogajajo za vstop. Zunanja ministra Estonije in Latvije ter pomočnik litvanskega zunanjega ministra so izrazili zadovoljstvo s potekom in hitrostjo pogajanj z EU. Zunanji ministri nordijskih in baltskih držav so se strinjali, da mora EU do konca leta dokončati reformo evropskih institucij. Danski zunanji minister meni, da je to uresničljiv cilj.

Scheibner o vstopu Slovenije v EU
28. 08. 2000 00.00
Avstrijski obrambni minister Herbert Scheibner je v pogovoru za današnjo izdajo dunajskega političnega tednika Format znova potrdil, da Slovenija in Češka ne moreta vstopiti v EU, dokler ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibnerjeva izjava tako ni v skladu z uradno izjavo, v kateri je avstrijsko zunanje ministrstvo v sredo sporočilo, da članstva Slovenije in Češke v EU ne bodo povezovali z vprašanjem odprave Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibner je poudaril, da države kandidatke za vstop v EU ob vstopu v unijo ne bi smele imeti predpisov, ki so bili podlaga za izgon in pobijanje več sto tisoč ljudi. Pojasnil je, da ti predpisi niso v skladu z načelom EU, ki hoče biti skupnost humanističnih, demokratičnih držav. Avstrijski obrambni minister je še dodal, da v primeru, da Slovenija in Češka ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, ti dve državi nista zreli za sprejem v EU. Avstrijski svobodnjaki (FPOe) so pooblaščencu vlade za širitev EU (OeVP) Erhardu Buseku očitali, da ni primeren za položaj, ki ga opravlja. Pojasnili so, da pri državah kandidatkah zbuja napačna pričakovanja in tako dolgoročno otežuje realistično razpravo z njimi. Poslanec FPOe Matin Graf pa je Busekovo izjavo, da svobodnjaki povezujejo odpravo Beneševih dekretov z vstopom Češke v EU, kar ne ustreza vladnim smernicam, označil za napačno. Predstavnik narodnostnih skupin in nekdanji pravosodni minister Harald Offner je opozoril na manjšinske standarde in zaščito narodnostnih skupin v EU in ob tem dejal, da ni prav, da bi bodoče članice teptale te standarde. Ocenil je še, da zato ne gre zgolj za "dvostranski" problem, kot ga je označil Busek, temveč za problem celotne EU. Busek je v pogovoru za sredino izdajo avstrijskega časnika Kleine Zeitung zavrnil Haiderjeve grožnje, da bo Avstrija preprečila vstop Češke in Slovenije v EU, če ne bosta odpravili Beneševih dekretov oz. Avnojskih sklepov.

Minister Smrkolj s predstavniki Poljske in Makedonije
28. 08. 2000 00.00
Minister za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je imel včeraj na Radgonskem sejmu delovne bilateralne razgovore s predstavniki ministrstev Makedonije in Poljske.

Odločitev o vstopu v EU bo politična
21. 08. 2000 00.00
Slovenski in slovaški zunanji minister Lojze Peterle in Eduard Kukan sta na današnji novinarski konferenci v Bratislavi poudarila, da bo odločitev o sprejemu prve skupine kandidatk za članstvo v Evropsko unijo močno politično pogojena. Minister Peterle je ob tem izrazil prepričanje, da bi bilo "pametno, normalno in koristno", če bi bile članice Višegrajske skupine in Slovenija v prvi skupini kandidatk, ki bodo sprejete v EU. "Želeli bi si, da smo v prvi skupini kandidatk, v njej želimo tudi Slovaško, vendar to ni odvisno od nas," je poudaril Peterle. Ministra sta obenem pozdravila načelo individualne diferenciacije pri vstopanju kandidatk v EU. Kot je dodal slovaški zunanji minister, je za Slovaško sedaj odločilno, da izpolni kriterije za članstvo v EU, saj bo vstop novih članic v unijo odvisen od njihove pripravljenosti. Načelo diferenciacije med kandidatkami bo Slovaški po Kukanovih besedah omogočilo, da se ji povrne mesto med državami, ki se z unijo pogajajo dlje časa. Če bi Slovenija postala članica EU leta 2008, kot je nedavno ocenil slovenski minister Peterle, pa upam, da bo tedaj v unijo sprejeta tudi Slovaška, je še povedal Kukan. Zunanja ministra sta se na današnjih pogovorih posvetila predvsem dvostranskim temam. Tako sta izrazila interes za povečanje blagovne menjave, ki je lani dosegla 150 milijonov dolarjev, pa tudi za podpis sporazuma o izogibanju dvojnemu obdavčevanju in sporazuma o medsebojnem zaposlovanju oseb. Glede slednjega, ki bi med drugim uredil zaposlovanje slovaških gradbenih delavcev v Sloveniji, sta se ministra dogovorila za pospešitev postopkov. Kukan je Peterletu poleg tega izročil daljši seznam slovaških podjetij, ki so zainteresirana za sodelovanje s slovenskimi v Paktu stabilnosti za JV Evropo.

Haider na Bledu
18. 08. 2000 00.00
Koroški deželni glavar Jörg Haider je danes na Bledu poudaril, da zahteve po odpravi Beneševih dekretov in Avnojskih sklepov kot pogoj za vstop Češke in Slovenije v EU niso le želja Avstrije oziroma avstrijskega parlamenta, ampak je na to temo ustrezno resolucijo sprejel tudi Evropski parlament, v kateri je poudaril, da je pogoj za širitev EU odprava sklepov, ki predstavljajo kršitev človekovih pravic. Kako bosta Slovenija in Češka tehnično odpravili sklepe - ali s spremembo ustave ali z ustrezno izjavo, se Haider noče vmešavati. Po njegovih besedah pa je logično, da se v državah članicah EU odpravijo vsi zakoni, ki predstavljajo diskriminacijo. Haider je Bled obiskal na povabilo blejskega Golf & Country Cluba ob današnjem golf turnirju, na katerem se meri 90 igralcev iz Slovenije, avstrijske Koroške in italijanske Furlanije-Julijske krajine. Kot je poudaril, je turnir del dejavnosti družbe Brez meja, ki je nastala iz skupne kandidature treh dežel za olimpijske igre. Gre za idejo o sodelovanju dveh regij, ki sta v EU, in tretje tegije, ki si za članstvo v EU še prizadeva, poleg tega pa je to lep izraz regionalnizma, je dodal.

Haider zahteva odpravo avnojskih določil
16. 08. 2000 00.00
Koroški deželni glavar Jörg Haider je kot pogoj za vstop Slovenije in Češke v EU zahteval odpravo Beneševih dekretov in avnojskih določil. Na komemoraciji v čast nemškim pregnancem v Gurku, je Haider za koroški tisk včeraj pojasnil, da ni smiselno, da v današnji Evropi še obstajajo dekreti, ki upravičujejo "umor pripadnikov nemške manjšine". Koroški deželni glavar je zato zahteval "popravilo tega ljudomrznega prepričanja".

Vlada ne izpolnjuje obljub
10. 08. 2000 00.00
Slovenska vlada se preveč ukvarja z zasedanjem položajev na oblasti, čeprav je predsednik vlade Andrej Bajuk pred izvolitvijo zagotavljal, da bo vlada v skopo odmerjenem času, ki ga ima na voljo, glavno pozornost namenila uveljavljanju evropske zakonodaje, kar bi Slovenijo konec tega leta kvalificiralo kot resno kandidatko za vstop v EU in prispevalo k ugodnejšemu poročilu Evropske komisije o naši državi, ki ga bomo dobili jeseni, menijo v ZLSD. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik združene liste Borut Pahor, so v njihovi stranki do takšnega odnosa vlade zelo kritični, saj presojajo, da zaradi tega ne trpi samo evropska politika Slovenije, ampak bi lahko po njihovem mnenju vlada skromno odmerjen čas veliko koristneje izkoristila za to, da bi nekatera spodbudna gospodarska gibanja še okrepila.

Hrvati za vstop v EU
07. 08. 2000 00.00
Raziskava hrvaškega ministrstva za evropske integracije je pokazala, da kar 77,6 odstotka Hrvatov meni, da bi se morala njihova država čimprej vključiti v Evropsko unijo. Proti vstopu jih je le 7,9 odstotka. Hrvaški minister za evropske integracije Ivan Jakovčić napoveduje, da bo Hrvaška za vstop v petnajsterico pripravljena do leta 2006, že v prvi polovici prihodnjega leta pa naj bi Zagreb z Brusljem podpisal pridružitveni sporazum. Čeprav so Hrvati, kot kaže raziskava, zelo naklonjeni EU, pa so o njej slabo obveščeni. Več kot tretjina vprašanih je namreč menila, da o uniji vedo premalo, skoraj 20 odstotkov pa jih je priznalo, da so za EU že slišali, vendar ne vedo, kaj to pravzaprav je. Od morebitnega vstopa v unijo se večina vprašanih (74,8 odstotkov) nadeja povišanja življenjskega standarda, skoraj 80 odstotkov jih je prepričanih, da bi vstop pospešil gospodarski razvoj. Slabo mnenje o EU ima po raziskavi hrvaškega ministrstva za evropske integracije le 6,2 odstotka Hrvatov.

Haider bo obiskal Hrvaško
03. 08. 2000 19.25
Koroški deželni glavar Jörg Haider je danes v izjavi za hrvaško tiskovno agencijo Hina napovedal, da bo jeseni med zagrebškim velesejmom obiskal Hrvaško. Avstrijska Koroška naj bi se namreč letos prvič enotno predstavila na sejmu. Haider je med drugim menil, da se je vstop Hrvaške v EU neupravičeno zavlekel. Po njegovem mnenju sta tako Slovenija kot Hrvaška že izpolnili pogoje za članstvo v uniji. Vsako državo kandidatko bi morali obravnavati posamezno, je še opozoril Haider, ki zase pravi, da je do širitve EU proti Vzhodu sicer zelo kritičen.

Burno o Ebnerjevem pismu
26. 07. 2000 20.28
Zunanji minister Lojze Peterle se je moral na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) soočiti s številnimi očitki na račun njegovega dela in predstavljanja Slovenije v tujini. Burno razpravo je sprožilo pismo sopredsedujočega skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta, poslanca Michla Ebnerja, štirim predsednikom - slovenske države, DZ, vlade in ustavnega sodišča. V pismu Ebner opozarja, da na letošnje parlamentarne volite v Sloveniji ne bi smela pasti niti senca dvoma zaradi neuveljavitve referendumske odločitve in razsodbe ustavnega sodišča glede volilnega sistema. Več članov OMO je menilo, da je pismo nenavadno. Zunanji minister je na očitke odgovoril, da zanj pismo ni nenavadno in da je v povezavi s političnimi kriteriji za vstop v EU iz koebnhavnskega svežnja, ki zadevajo spoštovanje človekovih pravic in delovanje demokracije.

DZ spremenil 80. člen ustave
26. 07. 2000 10.09
Državni zbor je sinoči s potrebno dvotretjinsko večino sprejel ustavni zakon o dopolnitvi 80. člena ustave, s katerim je v ustavo zapisal nekoliko spremenjen proporcionalni volilni sistem s štiriodstotnim volilnim pragom. Za spremembo ustave je glasovalo 70, proti pa sta bila dva poslanca. Glasovanja se niso udeležili poslanci SDS, ki so protestno zapustili parlamentarno dvorano.

Janša z grškim kolegom podpisal sporazum
25. 07. 2000 19.30
Obrambni minister Janez Janša in grški kolega Akis Cohadzopulos sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o sodelovanju na področju oborožitve in obrambne tehnologije. Janša je ob tem poudaril, da sporazum omogoča gospodarsko sodelovanje vojaških industrij obeh držav. Grškemu ministru se je tudi zahvalil za znatno podporo Aten slovenskim prizadevanjem za članstvo v zvezi NATO. Vstop v severnoatlantsko zavezništvo je naš strateški interes, s katerim želimo zagotoviti večjo varnost in stabilnost, ne samo v Sloveniji ampak širše v regiji, je dejal Janša. Po besedah Cohadzopulosa se obe državi strinjata, da se s članstvom v EU in zvezi NATO promovirata mir in stabilnost v regiji.

Peterle po Berlinu še s Piculo
20. 07. 2000 08.45
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je včeraj mudil na kratkem obisku v Berlinu, v ospredju katerega je bilo srečanje z nemškim kolego Joschko Fischerjem. Slednji je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril odločenost Nemčije, da se zavzame za čimprejšnjo širitev EU, ki bo imela realne temelje, Slovenija pa po besedah Peterleta upa na vstop v EU med letoma 2003 in 2005. Slovenski zunanji minister je, kot je pri njegovi delegaciji izvedela STA, v pogovorih s Fischerjem izrazil upanje, da bo Nemčija podprla Slovenijo v prizadevanjih za sprejem v zvezo NATO in članstvo v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). ''Upamo, da bo Nemčija prevzela vlogo mentorja,'' je za dpa dejal Peterle.

Slovenija vodilna kandidatka za vstop v EU
18. 07. 2000 21.20
Okno priložnosti za širitev je odprto med letoma 2003 in najkasneje 2005, ni pa pričakovati, da bodo države članice EU pripravljene na določanje konkretnih datumov širitve že konec tega leta, to je v času francoskega predsedovanja Evropski uniji, je danes v Ljubljani dejal evropski komisar za širitev Günter Verheugen po pogovorih s slovenskim zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom. Tudi slednji je na novinarski konferenci po pogovorih ocenil, da je vstop Slovenije v EU med letoma 2003 in 2005 ''realističen''.

Bajuk sprejel Verheugna
18. 07. 2000 14.02
''Slovenija bo naredila vse, kar je v njeni moči, da bo v letu 2001 končala delo in bo konec leta 2002 pripravljena na vstop v Evropsko unijo'', je predsednik slovenske vlade Andrej Bajuk danes zagotovil evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu, ki nadaljuje dvodnevni prvi uradni obisk v Sloveniji. Verheugen pa, kot je dejal po srečanju z Bajukom, ceni dejstvo, da nova vlada nadaljuje priprave na vstop države v EU ''z dobro hitrostjo'' in brez zamud, saj je Slovenija brez dvoma med najbolj naprednimi kandidatkami in bo med prvimi postala polnopravna članica unije.

ZLSD o Verheugenovem obisku
17. 07. 2000 20.41
Prvak ZLSD Borut Pahor je na današnji novinarski konferenci med drugim opozoril tudi na pomen tokratnega obiska evropskega komisarja za širitev Günterja Verheugena v Sloveniji pred jesensko obravnavo poročil o pripravljenosti držav kandidatk za vstop v EU. Podpredsednik stranke Aurelio Juri pa je poudaril pomen sprejetja zakona o globalni zaščiti slovenske manjšine v Italiji minuli teden v italijanski poslanski zbornici.

Hrvaška bo pristopila v WTO
16. 07. 2000 12.20
Po sedmih letih pogajanj bo Hrvaška jutri, 17. julija, podpisala protokol o pristopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Septembra lani je Hrvaška uspešno končala pogajanja o vstopu WTO, razen za področje avdio-vizualnih storitev. Zaradi dveh različnih pogledov, EU in ZDA, so pogajanja o tem področju vstop Hrvaške v WTO podaljšala za skoraj deset mesecev. Po več krogih pogajanj so v začetku junija letos dosegli dogovor, da bo Hrvaška v WTO sprejeta na osnovi t.i. Baltskega modela.

Zagožen in Janša o odločitvi v DZ
14. 07. 2000 08.50
Predsednika vladnih strank Franc Zagožen (SLS+SKD Slovenske ljudske stranke) in Janez Janša (SDS) sta sinoči v Odmevih na TV Slovenija odgovorila na vprašanje, ali današnja podpora združene stranke predlogu za začetek postopka za spremembo ustave pomeni razpad Koalicije Slovenija ali ne. Medtem ko je Zagožen cenil, da je bila včeraj sprejeta zgolj odločitev za začetek včeraj po njegovem prepričanju nastala neka nova koalicija.

Drnovšek nadaljuje obisk v Španiji
12. 07. 2000 18.00
Predsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Janez Drnovšek se je v nadaljevanju obiska v Španiji danes v Madridu srečal z visokimi predstavniki španske vlade, opozicijske Socialistične stranke (PSO) in pomembnimi osebnostmi španskega kulturnega in znanstvenega področja.

Drnovšek na obisku v Španiji
07. 07. 2000 11.59
Predsednik LDS Janez Drnovšek se je včeraj, prvi dan obiska v Španiji, srečal s predsednikom katalonske vlade Jordijem Pujolom ter predstavniki medijev in kulturnega življenja. Drnovšek je Pujola seznanil s potekom pogajanj Slovenije za vstop v EU in ob tem dejal, da je cilj Slovenije, da bi bila pripravljena na polnopravno članstvo v uniji do konca leta 2002, so danes sporočili s slovenskega veleposlaništva v Madridu.

OMO predvsem o evropskih zadevah
04. 07. 2000 18.18
Na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose je francoski veleposlanik v Sloveniji Olivier de la Baume poslancem predstavil program francoskega predsedovanja Evropski uniji, ki se je začelo 1. julija. Med drugim se je zavzel, da bi Francija v prihodnji polovici leta uspešno izvedla medvladno konferenco o reformi evropskih institucij, tako da vstop novih kandidatk za članstvo ne bi bil upočasnjen; ritem pogajanj z dvanajstimi kandidatkami za članstvo bo treba nadaljevati in ga še pospešiti, je dejal de la Baume, ki pa o morebitnih datumih vstopa novih članic v EU ni želel govoriti.

Smrkolj bo obiskal VB in Irsko
04. 07. 2000 16.01
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj bo skupaj z delegacijo 5. julija obiskal mednarodni kmetijski sejem Royal Show v Veliki Britaniji, na katerem se bo letos predstavila tudi Slovenija. Dan kasneje, 6. julija, pa bo slovenska delegacija v Dublinu obiskala irsko ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer bodo predstavniki ministrstva imeli več razgovorov z irskimi kolegi, so sporočili iz ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Verheugen proti zavlačevanju širitve EU
02. 07. 2000 11.39
Evropski komisar za širitev Guenter Verheugen je voditelje evropskih držav in vlad pozval, naj ne odlašajo z institucionalnimi reformami Evropske unije. V pogovoru za radio Deutschlandfunk je Verheugen davi dejal, da se v Evropi igra z ognjem tisti, ki verjame, da je mogoče z reformami počakati. Komisar je tudi menil, da je treba izkoristiti priložnost za reforme, saj bo čez nekaj let prepozno. ''Ljudje v državah kandidatkah imajo za seboj desetletni korenit transformacijski proces in konkreten cilj pred očmi.

Poljska najresnejša kandidatka za EU
30. 06. 2000 08.17
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je včeraj v Salzburgu, kjer poteka Svetovni gospodarski forum za Vzhodno Evropo, dejal, da ima Poljska največ možnosti, da kot prva od kandidatk postane polnopravna članica EU, ko se bo ta širila. Verheugen je še poudaril, da Poljska izpolnjuje vse politične kriterije za vstop v EU, ekonomske pogoje pa bo po njegovem mnenju izpolnila v bližnji prihodnosti.

Hermes SoftLab kupil Zaslon
27. 06. 2000 11.29
Hermes SoftLab je pretekli teden sklenil pogodbo o odkupu kontrolnega deleža v podjetju Zaslon in tako uspešno končal nakup, ki ga je s pismom o nameri odkupa napovedal že sredi marca. Podjetji menita, da je združevanje nujen in samoumeven korak, saj prepletanje tehnologij in intelektualnega kapitala obeh podjetij predstavlja najbolj učinkovit način soočanja s konkurenco na globalnem finančnem trgu, ki za svetovne ponudnike informacijskih tehnologij predstavlja enega najhitreje rastočih trgov.

Konferenca o elektronskem poslovanju
20. 06. 2000 13.40
Danes se je začela 13. mednarodna konferenca o elektronskem poslovanju. Dvodnevne konference, ki jo prireja kranjska fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru in poteka z naslovom Elektronsko poslovanje - konec začetka, se udeležuje več kot 300 znanstvenikov iz 31 držav, osrednji tematski sklopi letošnje konference pa so strateške perspektive razvoja elektronskega poslovanja, elektronsko poslovanje v vladnih službah in izzivi razvoja elektronskega poslovanja.