vstop v eu

Srečanje ekonomistov na Bledu
15. 02. 2001 00.00
V organizaciji Društva ekonomistov Ljubljana poteka na Bledu 29. strokovni izobraževalni seminar ekonomistov. Na njem razpravljajo predvsem o položaju, pogojih poslovanja in pričakovanjih slovenskega gospodarstva v tem letu, udeležuje pa se ga približno 90 udeležencev, ekonomistov iz vse Slovenije.

Norvežani nasprotujejo članstvu v EU
14. 02. 2001 00.00
Članstvo Norveške v Evropski uniji podpira le 32 odstotkov Norvežanov, 48 odstotkov pa jih je proti, kaže najnovejša javnomnenjska raziskava instituta MMI. Še pred letom dni je bilo število tistih, ki podpirajo vstop v EU, večje od tistih, ki ga zavračajo.

Potočnik o pogajanjih za vstop v EU
12. 02. 2001 00.00
Vodja slovenskih pogajalcev za članstvo v Evropski uniji Janez Potočnik se je v okviru obiskov po državah članicah Unije mudil v Španiji, kjer je sogovornikom na španskem zunanjem ministrstvu predstavil slovenska stališča o odprtih problemih v pristopnih pogajanjih in možnih rešitvah. V Madridu se je pogovarjal z državnim sekretarjem na španskem zunanjem ministrstvu Ramonom De Miguelom, koordinatorjem za špansko predsedovanje EU Carlosom Bastarecchejem ter vodjo misije zunanjega ministrstva, odgovorne za kandidatke za EU, Jorgejem Fuentesom. Vsi so poudarili, da se Španija zavzema za čim hitrejšo širitev, Slovenijo pa vidijo v prvem krogu širitve.

Srečanje Drnovška in Schüssla
10. 02. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel se strinjata, da je za skupno sosedstvo nastopil odločilen čas, saj se bo v prihodnjih 18 mesecih odločalo o novih članicah EU. Kot je med srečanjem z avstrijskim kolegom danes v tirolskem St. Antonu povedal slovenski premier, bi bilo potrebno v tem času razrešiti odprta vprašanja med državama in vzpostaviti dobre odnose med njima tudi v javnosti, da "pri odločitvi o novih članicah EU ne bi prihajalo do problemov".

Slovenska podjetja o evru
31. 01. 2001 00.00
Slovenska podjetja skupno evropsko valuto evro doživljajo precej pasivno, v njej ne vidijo posebnih prednosti, z njo pa se srečujejo predvsem na pobudo svojih evropskih partnerjev, je pokazala raziskava z naslovom Evro in slovenska podjetja avtorice Mirande Brataševec. Raziskava je tudi potrdila pričakovanje, da ima evro večji vpliv na večja podjetja, medtem ko manjša o njem zaenkrat ne razmišljajo veliko.

Center bo sodeloval pri usposabljanju
30. 01. 2001 00.00
Slovenija je že v lanskem letu začela izvajati strategijo usposabljanja državne uprave pred vstopom v Evropsko unijo, v kateri bo po zadnjih dogovorih sodeloval tudi Center za evropske študije iz Strasbourga. Njegov direktor Ralph Dassa, ki se te dni mudi v Sloveniji, in predstavniki vladne službe za evropske zadeve, zunanjega in notranjega ministrstva ter Upravne akademije so se namreč dogovorili, da bo center v tem letu za potrebe slovenske državne uprave izvedel dva seminarja, prvega, splošnega, v Strasbourgu in drugega, o strukturnih skladih, v Ljubljani.

Konec konference v Stockholmu
30. 01. 2001 00.00
Dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Boj proti nestrpnosti, ki je bila uvod v svetovno konferenco proti rasizmu, ki bo septembra letos v Južnoafriški republiki, se je danes zaključila z govorom švedskega premiera Goerana Perssona. V okviru stockholmske konference sta danes generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan in slovenski predstavnik, pravosodni minister Ivan Bizjak, v govorih poudarila pomen vzgoje mladih, predstavniki sodelujočih držav pa so sprejeli deklaracijo, v kateri se zavezujejo za boj proti vsem vrstam nestrpnosti. Bizjak se je v okviru predvidenih dvostranskih srečanj danes sestal s švedskim ministrom Thomasom Botctroemom ter latvijsko ministrico za pravosodje Ingrid Labiutsko, popoldne pa se bo sešel še s švedskim ombudsmanom Claesom Eklundom, so povedali v slovenski delegaciji.

Vukasović obtožuje Drnovška
29. 01. 2001 00.00
Predstavnik hrvaških varčevalec pri zagrebški podružnici Ljubljanske banke (LB) Božidar Vukasović je vodji delegacije Evropske unije v Zagrebu Peru Vintherju poslal pismo, v katerem slovenskega premiera Janeza Drnovška med drugim obtožuje, da se poigrava s kolegi v hrvaški vladi in zavira reševanje odprtih vprašanj. Omenjeno pismo so iz Zagreba že posredovali v Bruselj glavnemu pogajalcu Evropske unije za Slovenijo Jaimeju Garcii Lombarderu.

Srečanje Drnovška in Koštunice
28. 01. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu 31. Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu prvič po spremembi režima v Beogradu oktobra lani, srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. V pogovoru, ki je potekal v pozitivnem vzdušju, sta govorila o poglobitvi odnosov med državama, srečanje pa oba izpostavila kot začetek novega obdobja v teh odnosih. Izmenjala sta si vabila za obisk v Ljubljani oziroma v Beogradu in izrazila željo, da se bosta prihodnjič srečala v kateri od omenjenih prestolnic.

Novi britanski veleposlanik
24. 01. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma novoimenovanega britanskega veleposlanika v Sloveniji Hugha Mortimerja. Kot je poudaril predsednik Kučan, Slovenija visoko ceni podporo Velike Britanije, ki jo ta država že od slovenske osamosvojitve izkazuje Sloveniji pri vključevanju v Evropsko unijo in zvezo NATO, na britansko podporo pa računa še naprej. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, je to potrdil tudi novi veleposlanik. Veleposlanik Mortimer je še zagotovil, da je Velika Britanija med tistimi članicami EU, ki se že posebej zavzema za vstop kandidatk, ki bodo najbolj pripravljene na članstvo, med njimi pa vidijo tudi Slovenijo.

Bohinc jutri v Belgiji
21. 01. 2001 00.00
Notranji minister Rado Bohinc se bo v okviru tridnevnega obiska v Belgiji jutri v Bruslju sestal z evropskim komisarjem za pravosodje in notranje zadeve Antonijem Vitorinom. Predstavil mu bo izvajanje projekta vzpostavljanja Schengenske meje v Sloveniji ter izrazil željo po pomoči in tesnem sodelovanju z EU pri zagotavljanju pogojev za uspešno izvedbo projekta.

SKB banka in Societé Generale
20. 01. 2001 00.00
Nadzorni svet SKB banke je na današnji seji za tujega strateškega partnerja izbral francosko banko Societé Generale, so potrdili v SKB banki. Postopek izbire strateškega partnerja v SKB banki je v zaključno fazo prešel po novem letu. V začetku januarja so odprli ponudbe potencialnih tujih kupcev, po neuradnih podatkih pa naj bi se za nakup deleža v SKB banki poleg Societe Generale najresneje zanimala še avstrijska Raiffeisen Zentralbank. Neuradno naj bi Francozi za delnico SKB banke ponudili 18 evrov, Avstrijci pa nekaj manj. Francoska banka že ima podružnico v Sloveniji, ki pa je usmerjena predvsem v poslovanje s podjetji.

Temelin začasno ustavili
18. 01. 2001 00.00
Sporno češko jedrsko elektrarno Temelin so sinoči začasno ustavili. V prihodnjih treh tednih naj bi strokovnjaki temeljito pregledali dovod do turbine, na katerem naj bi bile okvare. Prvi jedrski reaktor, ki od oktobra lani poskusno obratuje, naj bi 5. februarja spet zagnali. Češki časopis Pravo pa danes poroča, da je iz jedrske elektrarne v torek neznano kam izginila oprema v vrednosti 4274 evrov. Češka vlada je pred tem sprejela odločitev, da do 22. januarja zagotovi preverjanje varnosti nuklearke in njenega vpliva na okolje. Vlada se je obvezala, da bo sprejela ustrezno zakonsko uredbo in ustanovila komisijo. Varnostne teste naj bi tako opravili do konca maja. V Avstriji in Nemčiji močno nasprotujejo Temelinu, Avstrija pa je celo zagrozila, da bo Češki preprečila vstop v EU, če ne bo ustavila sporne nuklearke.

Srečanje Cooka in Rupla
16. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Londonu sestal z britanskim kolegom Robinom Cookom, s katerim sta govorila predvsem o širitvi Evropske unije in zveze NATO ter o gospodarskih vprašanjih. Rupel je povedal, da je Cook med drugim izrazil pričakovanje, da bo mogoče ob koncu švedskega predsedovanja EU letos poleti že določiti natančen datum vstopa novih članic v povezavo. Obenem je poudaril, da je Velika Britanija zelo zainteresirana za širitev EU in zveze NATO, Slovenija pa je po njegovih besedah kredibilna kandidatka, ki ima dobre možnosti za vstop v Unijo. S tem v zvezi je Velika Britanija pripravljena postati mentorska država, ki bi Sloveniji pomagala pri približevanju evroatlantskim integracijam.

Verheugen o sprejemu novih članic v EU
16. 01. 2001 00.00
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je v Bruslju kandidatke za članstvo pozval, naj z intenziviranjem priprav na vstop v Evropsko unijo izkoristijo časovne priložnosti, ki jih je za izvedbo širitve ponudil decembrski vrh v Nici. S slednjim je po komisarjevem mnenju razprava o datumih širitve postala odveč, saj so bili ciljni datumi jasno zastavljeni. Če se bodo zastavljenega vse strani v procesu držale, bo širitev hitro izvedena, je menil.

Pahor z veleposlaniki držav članic EU
16. 01. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je na povabilo švedskega veleposlanika v Sloveniji John-Christerja Ahlanderja, katerega država predseduje Evropski uniji, udeležil delovnega kosila z veleposlaniki držav članic EU. Srečanje je bilo namenjeno seznanitvi veleposlanikov z delovanjem DZ, s posebnim poudarkom na njegovih nalogah v luči približevanja Slovenije v povezavo. Pahor je ob tem izrazil prepričanje, da je DZ v skladu s svojimi nalogami in pristojnostmi v tem mandatu sposoben kakovostno opraviti svoje delo.

Za upočasnitev širitve EU
15. 01. 2001 00.00
Po tem, ko je evropski komisar za širitev Günter Verheugen včeraj posvaril pred prenagljenostjo pri širitvi Evropske unije na vzhod, je avstrijski kancler Wolfgang Schüssel danes podprl predlog nemške vlade, po katerem naj bi po vstopu držav kandidatk iz srednje in vzhodne Evrope v EU uvedli sedemletno prehodno obdobje, v katerem bi ohranili določene ovire pri možnostih zaposlovanja državljanov novih članic na trgu delovne sile petnajsterice. Schüssel je švedsko predsedstvo EU pozval, naj na vrhu EU, ki bo junija v Goeteborgu, določi datum za vstop prvih kandidatk. "Seveda vseh dvanajst kandidatk ne bo moglo doseči ciljnega datuma, kljub temu pa bi morali v Goeteborgu vsaj približno vedeti, kdaj se bodo uniji lahko priključile nove članice", je še dejal Schüssel in pri tem kot realistično letnico navedel 2004, pri čemer je kot prvi kandidatki za vstop omenil Slovenijo in Madžarsko..

Švedska prevzela predsedovanje EU
08. 01. 2001 00.00
Švedski premier Goeran Persson, čigar država je s 1. januarjem prevzela polletno predsedovanje Evropski uniji, je pogovoru za švedsko televizijo, v zvezi z najhitrejšim uresničjivim urnikom izvedbe širitve unije dejal, da bi utegnile nekatere kandidatke za članstvo v EU v povezavo vstopiti že januarja leta 2003. Persson je obenem poudaril, da to zahteva pogajanja brez zastojev.

Konkurenca pred poletjem 2001?
31. 12. 2000 00.00
Slovenija bi morala v skladu s pogajalsko zavezo Bruslju najkasneje do začetka leta 2001 sprejeti in uveljaviti nov zakon o telekomunikacijah, ki bi področje telekomunikacij v celoti uskladil z evropskim pravnim redom. S tem bi postavila pravni okvir za delovanje na liberaliziranem telekomunikacijskem trgu, ki se bo po trenutno veljavnem zakonu o telekomunikacijah iz leta 1997 oblikoval 1. januarja 2001. V parlamentarne klopi je vladni predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki je bil predviden za obravnavo in sprejem po hitrem postopku, prispel junija 2000, vendar pa je sprejem omenjenega predloga predvsem zaradi vprašanja načina vračanja vložkov posameznikov in lokalnih skupnosti v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja zastal. Nova vlada oz. najverjetnejši kandidat za ministra za informacijsko družbo Pavel Gantar je že napovedal, da bo prvotni zakonski predlog spremenjen, saj naj bi bil premalo liberalen. Novi zakon naj bi bil sprejet februarja,

Enajsterica z novim letom dvanajsterica
28. 12. 2000 00.00
S 1. januarjem 2001 bo evro kot dvanajsta članica Evropske unije uvedla Grčija, ki je pred dvema letoma izven območja skupne valute kot edina država petnajsterice ostala zaradi neizpolnjevanja strogih konvergenčnih kriterijev. Po lastni volji še naprej evra ne uvajajo Finska, Velika Britanija in Švedska.

Kučan o slovenski prihodnosti
26. 12. 2000 00.00
Vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO sta za Slovenijo najboljša možna izbira pri odločanju o prihodnosti države, meni predsednik republike Milan Kučan. Kar zadeva odnose s sosednjimi državami, je predsednik v prednovoletnem pogovoru za STA, v katerem je odgovarjal tudi na vprašanja o slovenski zunanji politiki, izrazil željo, "da ne bi delali državne politike na umetnih incidentih", politične spremembe v Srbiji pa lahko po njegovem mnenju pripomorejo tudi k hitrejšemu reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, BiH in Makedonijo.

Ukinili vizni režim za članice EU
20. 12. 2000 00.00
Državljani petnajstih članic Evropske unije od 1. januarja prihodnjega leta ne bodo več potrebovali vizumov za Romunijo, je danes sporočilo romunsko zunanje ministrstvo. Bukarešta upa, da bo ta ukrep ugodno vplival na petnajsterico, ki je 1. decembra odločila, da bo v primeru izpolnitve določenih pogojev ukinila vizni režim za Romunijo.

Klestil in Havel o JE Temelin
20. 12. 2000 00.00
Češki predsednik Vaclav Havel in njegov avstrijski kolega Thomas Klestil sta danes zavrnila idejo o povezovanju vprašanja sporne češke jedrske elektrarne Temelin s pogajanji za vstop Češke v Evropsko unijo. Klestil je po delovnem srečanju s Havlom v Pragi dejal, da bi morali bilateralne probleme rešiti na prijateljski način in v duhu dobrososedskih odnosov.

Spodbuda za razvoj elektronskega poslovanja
18. 12. 2000 00.00
Države kandidatke za vstop v EU bi morale spodbujati elektronsko poslovanje, saj to lahko izboljša storilnost in pospeši trgovino v državah v razvoju. Država, ki se ne more učinkovito vključiti v tovrstno trgovanje, lahko ostane na obrobju, so opozorili predstavniki Svetovne banke.

Svetovna banka predlaga e-poslovanje
16. 12. 2000 00.00
Države kandidatke za vstop v EU bi morale spodbujati elektronsko poslovanje. Le-to namreč lahko izboljša storilnost in pospeši trgovino v državah v razvoju. Država, ki se ne more učinkovito vključiti v tovrstno trgovanje, lahko ostane na obrobju, so opozorili predstavniki Svetovne banke. Kot je znano, so najvišji državniki članic EU na vrhu v Nici minuli teden dosegli dogovor o širitvi unije večinoma z državami Vzhodne Evrope po letu 2004. Internet in elektronsko poslovanje v pridruženih državah kandidatkah je na nižji ravni kot v EU ali v ZDA, je na novinarski konferenci dejal predstavnik za srednjo Evropo v Svetovni Banki Roger Growe. Dodal je, da bi morale vlade držav Srednje Evrope več pozornosti nameniti razvoju informacijske infrastrukture in interneta.

Srečanje Bohinca in Van Der Lindna
15. 12. 2000 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erica Van Der Lindna na srečanju seznanil s prizadevanji Slovenije za uskladitev pravnega reda z redom Evropske unije in z vzpostavljanjem Schengenske meje v Sloveniji. Ob tem je povedal, da se ministrstvo za notranje zadeve zaveda nujnosti dodatnega usposabljanja svojih kadrov kot tudi nujnosti investicij za posodobitev najpomembnejše opreme. Veleposlanik Van Der Linden je sodelovanje z notranjim ministrstvom ocenili kot zelo dobro.

Temelin pod nadzorom EU
13. 12. 2000 00.00
Češka in Avstrija sta dosegli kompromisno rešitev, da bo preverjanje varnosti sporne češke jedrske elektrarne Temelin potekalo pod nadzorom Evropske unije. Evropski komisar za širitev Guenter Verheugen, ki je ponoči posredoval na skoraj osemurnih pogovorih avstrijskega kanclerja Wolfganga Schuessla in češkega premiera Miloša Zemana, je danes v Strasbourgu zagrozil, da bo unija proti Avstriji sprožila postopek, če bodo avstrijski nasprotniki Temelina še enkrat zaprli avstrijsko-češko mejo.

Čokova sprejela van der Lindna
12. 12. 2000 00.00
Ministrica za šolstvo in šport, pooblaščena še za področje znanosti in tehnologije, Lucija Čok se je danes na ministrstvu za znanost in tehnologijo (MZT) srečala z veleposlanikom in vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom. Pogovarjala sta se o prevzemu pravnega reda EU za poglavje znanosti in raziskav, o usklajevanju sodelovanja med Slovenijo in EU na področju znanosti in raziskav ter o sodelovanju v okvirnih programih EU, kar so tudi glavne naloge v pristojnosti MZT pri sodelovanju Slovenije z EU. Sogovornika sta poleg tega izmenjala tudi mnenja o vključevanju Slovenije v mednarodne izobraževalne programe, so sporočili z MZT.

Širitev EU v 5 do 10 letih?
08. 12. 2000 00.00
Države, ki bodo med prvimi sprejete v Evropsko unijo, kot so Poljska, Češka, Madžarska, Slovenija ali Estonija, bi lahko postale članice evro območja v petih ali desetih letih, je v Frankfurtu ocenil guverner nemške centralne banke Ernst Welteke. Hkrati je bil mnenja, da novih članic v evropsko denarno unijo ne bi smeli sprejeti sočasno niti ne takoj po sprejemu v EU zaradi nevarnosti, da bi zaradi tega prišlo do neravnovesja.

Kučan sprejel novo Drnovškovo vlado
08. 12. 2000 00.00
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel premiera Janeza Drnovška in člane vlade ob začetku njihovega dela. Po Kučanovih besedah je država pred zahtevnimi izzivi, temu ustrezna so tudi pričakovanja javnosti in zaupanje v novo vlado, ki ima močno podporo v državnem zboru, kar ji bo olajšalo delo. Predsednik Kučan je menil, da ima nova vlada možnost pokazati, da želi skrben nadzor nad svojim delom, ki v vsaki demokratični državi pripada opozicijskim strankam in javnosti.