vstop v eu

Nove osebne izkaznice tudi na Infosu

21. 10. 2000 00.00

Na sejemski prireditvi Infos 2000, ki bo potekala od 23. do 27. oktobra v Cankarjevem domu v Ljubljani, bo že deseto leto zapored sodelovalo tudi ministrstvo za notranje zadeve, ki bo na svojem predstavitvenem prostoru vsem obiskovalcem, ki še niso zamenjali stare osebne izkaznice, omogočilo, da to storijo v času sejma.

Predsednik Kučan za Il Piccolo

19. 10. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je v pogovoru za včerajšnjo izdajo Il Piccola poudaril, da neko obdobje prejšnjega stoletja ni bilo prijetno ne za Slovence ne za Italijane, kaj se je zgodilo v tem težavnem obdobju, pa je ugotovila dvostranska zgodovinska komisija. "Če govorimo o preteklosti, moramo vedeti in priznati, kaj se je točno zgodilo. Šele potem lahko zahtevamo opravičilo. Šele potem je možna sprava," je povedal. Ta korak, za katerega mora biti pripravljena javnost tako v Sloveniji kot v Italiji, naj bi bil simboličen in formalen, predvsem pa moralno dejanje, ki ga seveda ne bo več moč ponoviti, je poudaril.

Tuji tisk o volitvah

17. 10. 2000 00.00

El Pais v članku z naslovom Nekdanji slovenski premier zmagal na volitvah piše, da je na nedeljskih volitvah močno zmagala LDS, kar ji bo omogočilo sestavo stabilne vlade. Časnik navaja izjavo Janeza Drnovška, da bo Slovenija po volitvah dobila močno vlado, ki bo lahko izpeljala reforme, potrebne za vstop v EU. El Pais tudi piše, da je Slovenija najbolj napredna od nekdanjih jugoslovanskih republik in je brez političnih in etničnih problemov. Njena prednostna cilja sta vstop v EU in NATO, med glavnimi nalogami pa je privatizacija nekaterih državnih monopolistov. La Vanguardia piše, da je na volitvah zmagala LDS nekdanjega predsednika Jugoslavije in bivšega slovenskega premiera Janeza Drnovška. Ta je kot prednostno nalogo nove vlade izpostavil vstop v EU, ki v nadaljevanju članka opisuje politična dogajanja v Sloveniji po prejšnjih volitvah leta 1996.

Avstrija nadaljuje z blokadami

14. 10. 2000 00.00

Nasprotniki češke jedrske elektrarne Temelin že od sinoči vztrajajo z zaporami treh mejnih prehodov s Češko. Številni traktorji in tovornjaki popolnoma onemogočajo prehod meje, zato se na Češkem zaradi teh demonstracij že pojavljajo povračilni ukrepi proti Avstriji.

Zaprli več mejnih prehodov med Avstrijo in Češko

11. 10. 2000 00.00

Avstrijski nasprotniki jedrske energije so danes ponovno zaprli več mejnih prehodov s Češko zaradi začetka obratovanja

Konec prvih pogajanj leta 2002

10. 10. 2000 00.00

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je v Luxembourgu dejal, da se bodo po mnenju Evropske komisije prva pogajanja z državami kandidatkami za članstvo lahko končala leta 2002.

Kučan čestital Koštunici

09. 10. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je danes čestital Vojislavu Koštunici ob prevzemu dolžnosti predsednika ZR Jugoslavije. V čestitki je poudaril prepričanje, da bo predsednik Koštunica ob tako odločni podpori državljanov, ki so mu jo izkazali na volitvah in po njih, uspešno vodil državo po poti, ki je skupna vsem članicam evropske demokratične skupnosti narodov in držav, so sporočili z urada predsednika republike.

JE Temelin je ovira za vstop Češke v EU

08. 10. 2000 00.00

Avstrijski kancler Wolfgang Schuessel je danes pozval češkega kolego Miloša Zemana, naj ne dovoli začetka delovanja jedrske elektrarne Temelin, "preden se ne pojasnijo vsa varnostna vprašanja". Obenem je napovedal, da bo začetek delovanja Temelina vplival na češko vstopanje v Evropsko unijo, saj v tem primeru ne bo moč zapreti poglavja o energiji. Od češkega premiera je odvisno, kako bo zagotovil dosedanji napredek pri pogajanjih za vstop v EU, je v danes objavljeni izjavi za javnost zapisal Schuessel.

Blair o vstopu novih članic v EU

06. 10. 2000 00.00

Britanski premier Tony Blair se je danes v Varšavi zavzel, naj Evropska unija v prvi polovici prihodnjega leta, ko bo EU predsedovala Švedska, sprejme jasen načrt o zgodnjem sklepu pristopnih pogajanj in sprejemu novih članic, pri tem pa izrazil željo, da bi prve nove članice v unijo vstopile do leta 2004. Blair je sicer opozoril, da "zagotovljenih mest" za vstop v unijo med prvimi ni. "Edina vstopnica so reforme," je opozoril.

BS zadovoljna z rezultati svojega dela

06. 10. 2000 00.00

Devetletno obdobje od uvedbe tolarja kot slovenskega denarja - Slovenija je denarno osamosvojitev razglasila 8. oktobra 1991 - je pokazalo, da tolar pridobiva zaupanje tako pri Slovencih kot tudi v tujini. Po besedah guvernerja Banke Slovenije (BS) Franceta Arharja je centralna banka z doseženim, ob vseh spremembah, ki so se zvrstile v tem obdobju - privatizacija, sanacija bank, kot tudi spremembe, ki jih je doživel svet, predvsem v zvezi z dodatno svobodo pri gibanju kapitala - na splošno zadovoljna. Tudi kar zadeva zaupanje v domači finančni sistem so rezultati na visoki ravni in so dobra izhodiščna točka za nadaljnja pričakovanja in prizadevanja za vstop v EU in dosego končnega cilja - vključitev Slovenije v Evropsko denarno unijo. Ta bitka bo po besedah Arharja na koncu najtežja, saj bo treba inflacijsko raven, ki jo dosegamo v Sloveniji, v čimvečji možni meri približati evropski.

Senjur sklenil obisk na Švedskem

03. 10. 2000 00.00

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes v Stockholmu sklenil dvodnevni obisk, v okviru katerega se je udeležil seminarja o pričakovanjih svetovne ekonomije, včeraj pa se je sestal s švedskim ministrom za trgovino Leifom Pagrotskyim. Sogovornika sta se pogovarjala o dvostranskem gospodarskem sodelovanju med Slovenijo in Kraljevino Švedsko, minister Pagrotsky pa je predstavil tudi stališča in priprave Švedske na predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici leta 2001.

Zöpel prihaja v Slovenijo

03. 10. 2000 00.00

Državni minister pri nemškem zunanjem ministrstvu Christoph Zöpel, ki se od srede leta 1999 kot naslednik Günterja Verheugna ukvarja predvsem z zadevami Evropske unije, bo danes obiskal Slovenijo. Kot so včeraj sporočili z nemškega veleposlaništva v Ljubljani, se bo Zöpel srečal s premierom Andrejem Bajukom, zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, državnim sekretarjem na MZZ Mitjo Drobničem, vodjo pogajalcev z EU Janezom Potočnikom ter predsednikoma parlamentarnega odbora za mednarodne zadeve Jelkom Kacinom in komisije za evropske zadeve Janezom Krambergerjem.

Zöpel jutri v Sloveniji

02. 10. 2000 00.00

Državni minister pri nemškem zunanjem ministrstvu Christoph Zöpel, ki se od srede leta 1999 kot naslednik Günterja Verheugna ukvarja predvsem z zadevami Evropske unije, bo jutri obiskal Slovenijo. Kot so danes sporočili z nemškega veleposlaništva v Ljubljani, se bo Zöpel srečal s premierom Andrejem Bajukom, zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, državnim sekretarjem na MZZ Mitjo Drobničem, vodjo pogajalcev z EU Janezom Potočnikom ter predsednikoma parlamentarnega odbora za mednarodne zadeve Jelkom Kacinom in komisije za evropske zadeve Janezom Krambergerjem.

Danci na referendumu zavrnili evro

29. 09. 2000 00.00

Danski volivci so na včerajšnjem referendumu zavrnili uvedbo skupne evropske valute. Proti evru je po neuradnih podatkih glasovalo nekaj manj kot 53 odstotkov Dancev, za pa 47 odstotkov.

Scheibner zahteval odpravo avnojskih sklepov

24. 09. 2000 00.00

Avstrijski predsednik Thomas Klestil je danes v pozdravnem govoru ob prazniku sudetskih Nemcev v avstrijskem mestu Klosterneuburg poudaril, da evropska združitev ne temelji le na skupni valuti, temveč tudi na skupnih vrednotah, ki bi morale veljati za vse evropske države. Avstrijski obrambni minister Herbert Scheibner pa je v svojem govoru spet zahteval odpravo Beneševih dekretov in avnojskih sklepov v okviru pogajanj kandidatk za vstop v Evropsko unijo.

IMF napoveduje rast svetovnega gospodarstva

20. 09. 2000 00.00

Mednarodni denarni sklad (IMF) v svojem letnem poročilu napoveduje, da bo svetovno gospodarstvo letos doseglo 4,7-odstotno gospodarsko rast, kar je za 0,5 odstotka več, kot so napovedali maja letos. Zasluge za izboljšano napoved gredo trajni gospodarski rasti Združenih držav Amerike, okrepljeni evropski gospodarski rasti ter okrevajočemu japonskemu gospodarstvu. Če se bodo napovedi IMF uresničile, bo to najvišja gospodarska rast po letu 1988. IMF napoveduje, da naj bi razmere v svetovnem gospodarstvu ostale takšne tudi naslednje leto. Letno poročilo je IMF objavil ob začetku rednega letnega srečanjem IMF in Svetovne banke, ki se ga bodo konec tedna v Pragi udeležili predsedniki vlad, finančni ministri in guvernerji centralnih bank iz 182 držav.

Volilni zbor Nove stranke

19. 09. 2000 00.00

Zunajparlamentarna Nova stranka je na volilnem zboru, najvišjem predstavniškem telesu stranke, potrdila kandidatne liste - v vseh volilnih enotah bo imela predvidoma 65 kandidatov, od teh le 23 moških, in volilni program stranke. Na listo so uvrščeni tudi posamezniki iz Nacionalne stranke dela, njen predstavnik je ajdovski župan Marjan Poljš ak, dela Demokratske stranke ter gibanja krščanskih socialistov. Nova stranka se zavzema za čim večjo udeležbo žensk v slovenskem političnem prostoru, zagotovitev možnosti za kakovostno izobrazbo, enakopraven vstop Slovenije v EU in vojaško nevtralno Slovenijo, nasprotuje pa vstopu naše države v zvezo NATO. Med njenimi programskimi izhodišči je na prvem mestu zavzemanje za politiko enakih možnosti, med prioritetami pa so še: takojšnji začetek reševanja perečih socialnih problemov alkoholizma, neustrezne kazenske zakonodaje, ki storilce nasilnih dejanj premilo kaznuje, in slabe mreže socialnih institucij, ki ne zagotavlja ustrezne strokovne pomoči, poleg tega pa stranka opozarja še na odsotnost nacionalnega programa za reševanje problema samomorilnosti.

Chirac zagotovil pomoč Poljski

19. 09. 2000 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je poljskemu premieru Jerzyju Buzeku danes v Parizu zagotovil, da verjame v uspešen zaključek pogajanj Poljske za vstop v Evropsko unijo. Po srečanju, ki je potekalo v prijateljskem ozračju, sta Chirac in Buzek dejala, da so odnosi med državama na vseh področjih izvrstni.

Prvo soočenje predsednikov strank

18. 09. 2000 00.00

Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Prvo soočenje predsednikov strank

18. 09. 2000 00.00

Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Vstop v EU za Slovenijo ni cilj

16. 09. 2000 00.00

Slovenska politika se že od leta 1992 ukvarja predvsem s približevanjem EU, zanemarja pa razvoj in nacionalne interese Slovenije. Hitenje Slovenije pri vključevanju v EU povzroča vrsto težav, ki bi se jim z bolj premišljeno, a počasnejšo politiko iskanja soglasja lahko izognili.

Kozjanski regijski park gostitelj simpozija o naravi

15. 09. 2000 00.00

V Gradu Podsreda v Kozjanskem regijskem parku se je danes začel dvodnevni bavarsko - slovenski simpozij za naslovom "Natura 2000. Izzivi za Slovenijo, kandidatko za EU". Na simpoziju, ki ga prireja Kozjanski regijski park v sodelovanju z Bavarsko akademijo za varstvo narave in urejanja krajine, se bodo udeleženci pogovarjali o ohranjanju narave in njeni biološki pestrosti. Slovenija se kot ena izmed kandidatk za vstop v EU vse bolj zaveda izzivov in nalog, ki jih prinaša proces približevanja skupni evropski naravovarstveni politiki. Z maastrichtsko pogodbo, ki so jo članice Evropske unije podpisale leta 1992, so namreč sprejele obvezo in pravila ravnanja z naravno dediščino ter načine njenega vključevanja v vsa področja politike Evropske unije. Ohranjanje narave in njene biološke pestrosti predstavlja središče aktivnosti 5. akcijskega programa varstva okolja. Te aktivnosti temeljijo na direktivah o varstvu ptic, flore, favne in habitatov. Načrtovana usmeritev Slovenske akademije za varstvo narave, razvoj podeželja in regionalni razvoj predstavlja pomemben korak v smislu uresničevanja novih nalog znotraj pridružitvene strategije. Slovenija je v zadnjih letih sprejela in ratificirala vse glavne mednarodne konvencije s področja varstva narave, sprejela je zakon o ohranjanju narave, ki je v skladu z evropsko zakonodajo, ter dopolnila prostorski plan z usmeritvami pri načrtovanju in rabi prostora, ki bo v prihodnje omogočil ustanovitev novih naravnih parkov. Predvidoma do konca tega oziroma v začetku prihodnjega leta bosta vladi predloženi tudi dve uredbi o ustanovitvi regijskega parka Kočevje - Kolpa ter regijskega parka Snežnik. V zaključni fazi pa je tudi projekt kartiranja habitatnih tipov, ki bo osnova za vzpostavitev omrežja Natura 2000, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor, kjer menijo, da je omenjeni dvodnevni seminar zagotovo pomemben korak na poti k uskladitvi slovenske naravovarstvene politike z evropsko.

Bajuk na vrhu trilaterale v Budimpešti

13. 09. 2000 00.00

Predsednik slovenske vlade Andrej Bajuk se bo danes v Godollu pri Budimpešti udeležil enodnevnega srečanja trilaterale s kolegoma iz Madžarske in Italije, Viktorjem Orbanom in Giulianom Amatom, pridružil pa se jim bo tudi hrvaški premier Ivica Račan, saj naj bi se v Budimpešti tristranska naveza razširila v štirilateralo. Pred začetkom vrha se je premier zjutraj srečal z gostiteljem, madžarskim kolegom Orbanom.

Haider upa na skorajšnjo normalizacijo odnosov z EU

12. 09. 2000 00.00

Koroški deželni glavar in nekdanji predsednik avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Jörg Haider je v ponedeljek v Zagrebu ocenil, da se napetosti med EU in Avstrijo počasi zmanjšujejo, ob tem pa je izrazil upanje, da naj bi kmalu odpravili sankcije proti Avstriji.

Slovenija se bo pogajala o programu Sapard

12. 09. 2000 00.00

Slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) Franca Buta bo na jutrišnjem zasedanju Stalnega odbora za podeželje in agrarne strukture Evropske komisije v Bruslju predstavila slovenski sedemletni program razvoja podeželja. Slovenski program razvoja podeželja vsebuje štiri prednostna področja sofinanciranja: investicije na kmetijo, lokalno infrastrukturo, prestrukturiranje živilsko predelovalne industrije in ekonomsko diverzifikacijo na podeželju. Če bo slovenski program potrjen, bo Slovenija korak bližje k črpanju predpristopne pomoči EU iz programa Sapard.

Končan kongres LDS

09. 09. 2000 00.00

S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

Vrh EU v Nici mora uspeti

07. 09. 2000 00.00

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini in evropski komisar za širitev Guenter Verheugen sta se na današnjem srečanju v Rimu strinjala, da vrh EU v Nici v začetku decembra, na katerem naj bi unija dosegla dogovor o institucionalnih reformah, mora uspeti. "Da, prepričan sem. To bomo dosegli, ker to moramo doseči," je poudaril Verheugen, medtem ko je Dini dodal, da "si neuspeha ne moremo privoščiti". Kot je ponovil Verheugen, se je EU obvezala, da bo pripravljena na širitev do konca 2002, ob tem pa dodal, da mora vrh v Nici uspeti, "da ne bi razočarali držav kandidatk za vstop v EU". Glede slednjih je Verheugen potrdil, da pri njih ne prihaja do zastojev in da si je vsaka kandidatka postavila svoj cilj za vstop v EU. Nekatere države bodo pripravljene leta 2003, druge leto kasneje, medtem ko Romunija in Bolgarija načrtujeta vstop za leto 2005, je povedal Verheugen. Evropski komisar je še poudaril, da bodo vsako kandidatko ocenjevali individualno v skladu z napredkom, ki ga je naredila v procesu prilagajanja EU.

Erler pohvalil sloveske priprave na vstop v EU

07. 09. 2000 00.00

Predsednik vlade Andrej Bajuk je danes sprejel podpredsednika poslanske skupine nemške socialdemokratske stranke v zveznem parlamentu Gernota Erlerja in sogovorniku predstavil proces slovenskega približevanja EU. Premier je poudaril, da bo Slovenija pravočasno opravila svoje delo, saj je v njenem interesu, da še pred vstopom v EU v Sloveniji ustvari evropske razmere. Nemški gost je dejal, da je bila Nemčija aprila ob slovenski vladni krizi zaskrbljena, da bi se proces vključevanja v EU lahko upočasnil, vendar zdaj z zadovoljstvom ugotavlja, da napreduje po načrtih, so sporočili iz premierovega kabineta.

Temelin bo kmalu začel z obratovanjem

07. 09. 2000 00.00

Češko elektrogospodarstvo bo (CEZ) 20. septembra zaprosilo državni urad za atomsko varnost v Pragi, naj mu izda dovoljenje za začetek obratovanja prvega reaktorja jedrske elektrarne Temelin, je danes v Pragi povedal direktor Temelina Frantisek Hezoucky, in dodal, da bodo do takrat opravili še celo vrsto testiranj.

Večja posojila za vzhodno Evropo

05. 09. 2000 00.00

Evropska investicijska banka (EIB) namerava povečati obseg posojil za srednje- in vzhodnoevropske države, ki čakajo na vstop v Evropsko unijo (EU). EIB bo tako obseg vsote za posojila z letošnjih 2,2 milijarde evrov naslednje leto povečala na tri milijarde evrov, leta 2003 pa naj bi za posojila pridruženim članicam EU iz srednje in vzhodne Evrope namenila približno štiri milijarde evrov. Prednost pri dodeljevanju posojil naj bi namenili železniškim projektom in projektom čistilnih naprav.