vstop v eu

Kongres evropske prihodnosti

15. 06. 2000 15.58

V začetku julija bo v Ljubljani potekal mednarodni kongres evropske prihodnosti, na katerem bo približno sto udeležencev govorilo o možnostih za boljšo prihodnost v Evropi in zanjo iskalo realne alternative. Kongres pripravljajo skupina Neutro, finska organizacija Alternativa EU ter skandinavske ženske organizacije Ženske za mir. Kot sta na današnji novinarski konferenci skupine Neutro povedala Gorazd Drevenšek in Leja Lesjak, bodo na kongresu predstavljeni argumenti ne le proti, temveč tudi za vstop v Evropsko unijo, in sicer iz celotnega političnega spektra, z izjemo skrajnosti.

Notranji trg EU

13. 06. 2000 14.24

Na Gospodarski zbornici Slovenije je bil danes prvi posvet v okviru projekta Notranji trg EU, ki ga je oddelek za evropske zadeve na Gospodarski zbornici Slovenije pripravil v sodelovanju s panožnimi zborničnimi združenji in Delegacijo Komisije EU v Ljubljani. Direktor Urada RS za varstvo konkurence Andrej Plahutnik je približno 35 predstavnikom trgovskih podjetij predstavil pravila konkurenčne politike v EU. Kot je med drugim poudaril, je slovenska trgovina na področju konkurence ena bolje pripravljenih panog za vstop v notranji trg EU.

Pogajanja o članstvu v EU

13. 06. 2000 13.41

Evropska unija se bo s kandidatkami za članstvo prve skupine, ki je bila k pristopnim pogajanjem povabljena decembra 1997 na vrhu petnajsterice v Luxembourgu, jutri začela pogajati o kmetijstvu, ki velja za eno najtežjih področij pravnega reda EU in je tudi zadnje od 29 poglavij acquisa, o katerem pogajanja s Slovenijo, Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Ciprom doslej še niso stekla.

Uspešen obisk delegacije DS v Luksemburgu

29. 05. 2000 14.04

Delegacija državnega sveta pod vodstvom njegovega predsednika Toneta Hrovata se je med 23. in 26. majem na povabilo predsednika državnega sveta Luksemburga Raymonda Kirscha mudila na uradnem obisku v Luksemburgu, kjer se je sestala s predstavniki tamkajšnjih zakonodajnih in izvršilnih oblasti. Skupna izhodišča pogovorov so bila, da so odnosi med državama zelo dobri, da ni odprtih vprašanj ter da Luksemburg brez zadržkov podpira težnje Slovenije za članstvo v EU, so sporočili iz DS.

Sklenjena sindikalna konferenca

27. 05. 2000 16.53

V slovenski prestolnici se je danes sklenila tridnevna sindikalna konferenca, ki jo je v sodelovanju z evropsko komisijo sklicala evropska konfederacija sindikatov. Udeleženci iz tranzicijskih držav in nekateri gosti iz EU so obravnavali vprašanje uveljavljanja direktive EU o evropskih svetih delavcev v državah kandidatkah za vstop v EU. Omenjena direktiva delavcem v multinacionalkah, ki imajo sedež izven območja EU, ne omogoča soupravljanja in sodelovanja v organih na ravni multinacionalk. Globalizacija ne pozna meja, širjenje multinacionalk pa zajema tudi države izven prostora EU, zato sindikalisti menijo, da bi morali imeli možnost sodelovanja v teh organih, s čimer so soglašali tudi predstavniki EU. Evropska komisija naj bi tako že začela proces vključevanja predstavnikov multinacionalk izven EU v svete multinacionalk.

Sodelovanje med Grčijo in Češko

25. 05. 2000 21.51

Grčija in Češka sta danes v Atenah v okviru prizadevanja srednjeevropskih držav za vstop v EU podpisali meddržavni sporazum o gospodarskem sodelovanju. Sporazum obsega gospodarsko, industrijsko in tehnološko povezovanje med državama, Češka pa si prizadeva tudi za povečanje grških neposrednih naložb v njeno gospodarstvo.

Konferenca sindikalistov v Ljubljani

25. 05. 2000 21.44

V organizaciji evropske konfederacije sindikatov se je danes v Ljubljani začela tridnevna konferenca predstavnikov sindikatov kandidatk za vstop v EU, na kateri bodo udeleženci spregovorili o obetih za socialne partnerje ob priključevanju EU. Tuje goste je pozdravil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič in izpostavil, da trendi globalizacije v svetu vedno bolj predstavljajo tudi pritisk na delavce. V uvodnem delu konference so udeleženci največ pozornosti namenili pomenu upravljanja zaposlenih v družbah in možnosti sodelovanja delavcev izven meja EU v svetih multinacionalk.

Rupel o vključitvi Hrvaške v PfP

25. 05. 2000 21.39

V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel je v današnjem govoru na zasedanju Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC) v Firencah pozdravil vstop Hrvaške v program Partnerstvo za mir (PfP) in se zavzel za nadaljnji prispevek zavezništva k trajnemu miru in stabilnosti na celotnem evroatlanstskm območju ter še posebej v JV Evropi.

Slovenija z EU o sproščanju trgovine

21. 05. 2000 10.20

Predstavniki Slovenije in Evropske komisije bodo jutri v Bruslju nadaljevali pogajanja o sprostitvi trgovine s kmetijskimi proizvodi. Kot je znano, v Bruslju pričakujejo, da bo ta trgovina med državami kandidatkami za vstop v EU in petnajstimi polnopravnimi članicami popolnoma sproščena že s 1. julijem letos. Državni sekretar v ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But pričakuje, da bo Evropska komisija sprejela predlog Slovenije o postopnem sproščanju trgovine za t.i. občutljive kmetijske proizvode.

Bajuk o ministrskih kandidatih

14. 05. 2000 20.59

Mandatar za sestavo prehodne vlade Andrej Bajuk, ki je v petek zvečer v DZ vložil listo 16 ministrskih kandidatov prehodne vlade, je na današnji novinarski konferenci izrazil prepričanje, da je predlagana lista kandidatov zelo dobra in da so predlagani kandidati dobro strokovno usposobljeni za to izjemno odgovorno delo. Bajuk pričakuje, da bo predlog v državnem zboru dobil potrebno podporo, saj po njegovem prepričanju odlašanje s to odločitvijo ne bi bilo dobro za Slovenijo, ker bi to pomenilo velike zamude pri naših naporih za vstop v EU in zvezo NATO, verjetno pa tudi predčasne volitev sredi julija ali avgusta, kar ni običajno za urejene evropske države.

Sprostitev trga s kmetijskimi proizvodi

09. 05. 2000 17.46

V Bruslju po besedah državnega sekretarja za kmetijstvo in evropske zadeve Franca Buta pričakujejo, da bo Slovenija, prav tako pa tudi druge kandidatke za vstop v EU, s 1. julijem začela postopke za popolno sprostitev trgovine s kmetijskimi proizvodi. Evropski komisar za kmetijstvo in ribištvo Franz Fischler je namreč konec prejšnjega tedna na srečanju s predstavniki kandidatk v Sofiji izrazil precejšnje nezadovoljstvo nad Poljsko in Slovenijo, ki sta po njegovih besedah še posebej ''konservativni v smislu počasnosti odpiranja trgov''. Slovenija se tako kot druge kandidatke po Butovem prepričanju ne bo mogla izogniti sprostitvi trgovine s kmetijskimi proizvodi, vprašanje je le, v kakšnem obsegu in obdobju bo to naredila.

NATO in EU v Jugovzhodni Evropi

09. 05. 2000 13.09

Drugi dan mednarodne konference s temo NATO in Evropska unija v Jugovzhodni Evropi, ki poteka na Brdu pri Kranju, je začel vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU Janez Potočnik. Poudaril je, da v procesu širitve EU ne bo ne zmagovalcev ne poražencev, saj bodo sedanje in bodoče članice pridobile tako na političnem in varnostnem področju kot v gospodarstvu.

Oblikovana nova latvijska vlada

05. 05. 2000 16.38

Dosedanji župan Rige Andris Berzins je danes oblikoval deveto latvijsko vlado od neodvisnosti te baltske države leta 1991. 48-letni Berzins je dolžnosti prevzel od Andrisa Skeleja, ki je s premierskega položaja odstopil sredi aprila zaradi spora desnosredinske vladne koalicije glede privatizacije.

Slovenija naj bi se EU pridružila med prvimi

20. 04. 2000 18.18

Delegacija Evropske komisije v Sloveniji v današnjem sporočilu za medije poudarja, da je po mnenju komisije Slovenija na poti, da se Evropski uniji pridruži med prvimi.

Srečanje predsednikov držav kandidatk za EU

18. 04. 2000 21.48

Udeleženci srečanja predsednikov parlamentov držav kandidatk za Evropsko unijo s predsednico Evropskega parlamenta Nicole Fontaine so se na današnjem plenarnem zasedanju v Ljubljani zavzeli za ohranitev zagona procesa širitve EU na vseh ravneh. Predstavniki šesterice, ki je prva začela pogajanja za vstop v EU, so izrazili prepričanje, da bo medvladna konferenca o reformi institucij EU končana do konca letošnjega leta, tako da bi se pogajanja z najbolj pripravljenimi kandidatkami končala v prvi polovici leta 2001 in bi se širitev unije začela leta 2003. Obenem so se zavzeli, da bi državljani kandidatk za članstvo sodelovali na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Kacin sprejel ameriško delegacijo

14. 04. 2000 07.40

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je včeraj sprejel delegacijo ameriškega ministrstva za trgovino pod vodstvom pomočnika državnega sekretarja Patricka A. Mulloya. Kot so sporočili iz DZ, je gost izrazil željo, da bi Slovenija in ZDA naredili bistveno več za izboljšanje ekonomskega sodelovanja, Kacin pa je poudaril, da je za Slovenijo ena izmed prioritet polnopravno članstvo v EU, ker ne vidi alternative za proces širitve.

Kitajska kmalu v WTO?

12. 04. 2000 10.16

Kitajski minister za zunanjo trgovino Shi Guangsheng je danes sporočil, da bo vlada v Pekingu nadaljevala pogovore z Evropsko unijo, pričakuje pa tudi, da bo Kitajska kmalu sprejeta v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Na Cipru srečanje kandidatk za vstop v EU

30. 03. 2000 19.47

Na Cipru se je danes začelo dvodnevno deseto srečanje vodij pogajalskih skupin držav kandidatk prvega kroga pogajanj, ki se ga udeležuje tudi vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik z delegacijo. Danes so pogajalci govorili o strategiji za napredek na pogajanjih v letošnjem letu, stališčih do potekajoče medvladne konference o prenovi ustanov EU ter načinu pregledovanja danih zavez, jutri pa bodo pozornost posvetili problemom na posameznih pogajalskih področjih, predvsem okolju, nepremičninam ter Schengenskemu sporazumu.

Srečanja ministra Rupla v Ženevi

22. 03. 2000 14.43

Zunanji minister Dimitrij Rupel se je ob robu rednega zasedanja Komisije ZN za človekove pravice v Ženevi včeraj sestal s švicarskim kolegom Josephom Deissom, predsednikom Mednarodnega komiteja Rdečega križa Jakobom Kellenbergerjem in izraelskim pravosodnim ministrom Josijem Beilinom.

Avsatrijska podpora za članstvo v EU

14. 03. 2000 21.15

Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je na današnjem pogovoru z vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU Janezom Potočnikom na Dunaju zagotovila, da ostaja avstrijska podpora širitvi Evropske unije nespremenjena, prav tako pa podpora vključevanju Slovenije v unijo. Kot je povedal Potočnik, so pogovori na Dunaju pokazali stališče Avstrije, da je potrebno dvostranske probleme med državama reševati še naprej na dvostranski ravni in da ti ne bi smeli pomeniti kakršnihkoli ovir za vključevanje Slovenije v EU.

Ciampi obljubil podporo Poljski

14. 03. 2000 18.46

Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je po današnjem srečanju s poljskim predsednikom Aleksandrom Kwasniewskim v Varšavi zagotovil italijansko podporo pri vključevanju Poljske v Evropsko unijo.

Potočnik na avstrijskem zunanjem ministrstvu

14. 03. 2000 16.16

Vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU Janez Potočnik je imel danes na Dunaju pogovore s predstavniki avstrijskega zunanjega ministrstva na čelu z vodjo sektorja za gospodarske in politične integracije Evo Nowotny. Pozno popoldne se bo Potočnik sestal še z avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner.

Na Dunaju o vključevanju Slovenije v EU

13. 03. 2000 19.27

Vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v Evropsko unijo Janez Potočnik je na Gospodarski zbornici Avstrije skupaj z glavnim pogajalcem EU za Slovenijo Jaimejem Garcio Lombarderom predaval o vključevanju Slovenije v EU. Prvi dan dvodnevnega delovnega obiska na Dunaju se je udeležil tudi pogovora s predstavniki Dunajskega instituta za mednarodne gospodarske analize (WIIW).

Srečanje Bavčarja s hrvaškim kolegom

08. 03. 2000 16.53

Prvi uradni pogovor med slovenskim in hrvaškim ministrom za evropske integracije, Igorjem Bavčarjem in Ivanom Jakovčićem, danes v Strunjanu je vključeval teme o aktualnem političnem dogajanju, o pogajanjih Slovenije za vstop v EU, o hrvaških željah po čimprejšnjem vstopu v Evropsko unijo ter o pripravljenosti Slovenije za pomoč Hrvaški na področju vključevanja v evropske integracije. Minister Bavčar je hrvaškemu kolegu izročil vso dokumentacijo o slovenskih pogajanjih za vstop v EU. Sklepni del srečanja pa sta sogovornika posvetila predlogu o čezmejnem sodelovanju, za katerega je Slovenija že namenila 2,177 milijarde tolarjev. Jakovčić je pogovore z evropsko komisijo o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju Hrvaške EU napovedal za jeseni, podpis pa v prvi polovici prihodnjega leta.

Upi Hrvaške za vstop v EU

07. 03. 2000 07.24

Hrvaški minister za evropske integracije Ivan Jakovčić je danes po sestanku z vodjo tehnične misije Evropske komisije Fabrizijem Barbasom izrazil upanje, da bo Hrvaška v prvi polovici prihodnjega leta z Evropsko unijo podpisala sporazum o pridružitvi in stabilizaciji.

Prodi podpira vstop Malte v EU

06. 03. 2000 18.41

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je po današnjih pogovorih z malteškim premierom Eddiejem Fenechom Adamijem ocenil, da bi bil vstop Malte v Evropsko unijo koristen za vse unijine članice, saj bi bil ključnega pomena za odprtje unije proti Sredozemlju.

Delegacija francoskega senata v Sloveniji

02. 03. 2000 17.47

Podpredsednik DZ in član odbora za mednarodne odnose Andrej Gerenčer je danes sprejel delegacijo skupine prijateljstva med Francijo in Slovenijo v francoskem senatu, ki jo vodi senator Serge Vincon. Gerenčer je gosta seznanil s potekom sprejemanja evropske zakonodaje in izpolnjevanjem drugih pogojev za vstop Slovenije v EU.

Migaša sprejel minister Rupel

29. 02. 2000 18.41

Predsednika slovaškega parlamenta Jozefa Migaša je danes, zadnji dan njegovega štiridnevnega obiska v Sloveniji, sprejel tudi minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel.

Šuklje na delovnem obisku na Potugalskem

29. 02. 2000 16.15

Minister za notranje zadeve Borut Šuklje, ki se v spremstvu ožjih sodelavcev mudi na dvodnevnem delovnem obisku na Potugalskem, se je danes srečal s tamkajšnjim notranjim ministrom Fernandom Manuelom Dos Santos Gomesom in njegovimi najtesnejšimi sodelavci. To je prvo uradno srečanje notranjih ministrov Slovenije in Portugalske, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

Drnovšek na Cipru

28. 02. 2000 10.34

Predsednik vlade Janez Drnovšek, ki ga spremlja zunanji minister Dimitrij Rupel, je včeraj zvečer začel dvodnevni, prvi uradni obisk na Cipru, kjer ga je sprejel predsednik republike Glafkos Klerides.