vstop v eu

Kitajska in EU pred dogovorom
24. 02. 2000 19.30
Kitajska in Evropska unija sta ''zelo blizu'' dogovora o vstopu Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), je danes poročala uradna kitajska tiskovna agencija, ki je povzela besede namestnika kitajskega ministra za trgovino Longa Yongtuja.

Norvežani za vstop v EU
22. 02. 2000 11.34
Večina Norvežanov se je v javnomnenjski raziskavi, ki sta jo danes objavila časnik Dagbladet in televizija NRK, izrekla za pristop Norveške k EU.

Pahor nastopil pred poslanci nemške SPD
21. 02. 2000 14.13
Na povabilo vodje socialdemokratske frakcije (SPD) Petra Strucka se danes v nemškem zveznem parlamentu mudi prvak ZLSD Borut Pahor, ki ga spremlja strankin poslanec Feri Horvat. Predsedniki oziroma predstavniki socialdemokratskih strank Slovenije, Madžarske, Češke, Poljske in Estonije so namreč dopoldne, po uvodnem nagovoru predsednika bundestaga Wolfganga Thiersija, predstavili poglede svojih strank in držav na institucionalne reforme EU.

Delegacija končala obisk v Španiji
19. 02. 2000 10.42
Vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v Evropsko unijo Janez Potočnik je včeraj končal dvodnevni obisk v Madridu, namenjen medsebojnemu informiranju in izmenjavi stališč o aktualnih dogajanjih v procesu širitve EU in pogajanj za članstvo. Po pogovorih z direktorjem oddelka za mednarodno sodelovanje in direktorjem španske Gospodarske zbornice se je sešel tudi z državnim sekretarjem na zunanjem ministrstvu Ramonom de Miguelom.

Otto Von Habsburg za hitro širitev EU
16. 02. 2000 20.34
- Predsednik Panevropske unije Otto von Habsburg se je v današnjem predavanju v Ljubljani zavzel za hitro širitev Evropske unije, saj je razširjena unija edini porok za ohranitev mednarodnega miru. Vstop Slovenije v EU je pri tem ključnega pomena, saj so ''možnosti za mir večje, bolj kot je njegova meja porinjena na Vzhod'', je poudaril.

EU na pogajanjih z drugo skupino kandidatk
15. 02. 2000 21.19
Evropska unija se je danes začela pogajanja z drugo skupino kandidatk za članstvo: Malto, Slovaško, Latvijo, Litvo, Romunijo in Bolgarijo.

EU ukinila letalski embargo proti ZRJ
15. 02. 2000 09.44
Zunanji ministri EU so se dogovorili, da bo petnajsterica za šest mesecev ukinila letalski embargo proti ZRJ. Hkrati so se dogovorili za okrepitev finančnih sankcij proti Beogradu kot tudi za razširitev seznama jugoslovanskih državljanov, ki jim je zaradi povezanosti z režimom predsednika države Slobodana Miloševića prepovedan vstop v EU.

Račan in Prodi za krepitev sodelovanja
14. 02. 2000 15.18
Novi hrvaški premier Ivica Račan se je danes na sedežu EU v Bruslju srečal s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem. Govorila sta o pogojih za prihodnje sodelovanje med Hrvaško in unijo, razmerah na Balkanu in o programu nove hrvaške vlade.

Protesti ob obletnici Ocalanove aretacije
12. 02. 2000 18.56
Približno 16.000 Kurdov je danes na protestih v francoskem Strassbourgu zahtevalo izpustitev voditelja kurdskih upornikov Abdullaha Ocalana, ki ga je Turčija obsodila na smrt, je sporočila francoska policija. Mirnih protestov so se udeležili pripadniki kurdske narodnosti iz Nemčije, Belgije, Švice, Italije in Velike Britanije.

Posvet o vključevanju v EU koristen
12. 02. 2000 18.32
Dvodnevni posvet o pristopnem procesu in pogajanjih Slovenije za članstvo v Evropski uniji, ki se je danes končal na Brdu pri Kranju, je bil po mnenju zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja ter vodje ožje pogajalske skupine Janeza Potočnika produktiven in zelo koristen. Na posvetu za slovenske diplomate v državah članicah EU in kandidatkah za vstop v povezavo, ki sta ga skupaj pripravila slovensko zunanje ministrstvo in vladna služba za evropske zadeve, so se udeleženci poleg tehničnih zadev, ki zadevajo pogajanja in sprejemanje evropskega pravnega reda, pogovarjali še o aktualnih temah, kot so politične razmere v Avstriji po oblikovanju nove vlade in slovensko stališče do tega vprašanja. Udeleženci so precejšen del današnje razprave namenili obrambnim vidikom vključevanja v EU, delovanju Slovenije v JV Evropi v luči vključevanja v EU, dotaknili pa so se tudi skupne evropske varnostne politike.

Avstrija bo podpirala vstop Slovenije v EU
11. 02. 2000 15.58
Avstrijsko veleposlaništvo v Ljubljani je danes v posebni izjavi o razmerah v Avstriji po vstopu svobodnjakov v novo avstrijsko vlado zapisalo, da Avstrija ne bo spremenila odnosov s Slovenijo in bo še naprej odločno podpirala slovensko vključevanje v Evropsko unijo. Še naprej prevzema odgovornost za zaščito slovenske manjšine v Avstriji, ki je že uzakonjena v Avstrijski državni pogodbi, poleg tega pa si bo prizadevala za rešitev odprtih vprašanj na prijateljski način in v skladu z evropskimi vrednotami. Veleposlaništvo je dodalo, da nova vlada ne bo le podpirala širitve EU, temveč tudi lojalno in konstruktivno sodelovala v vseh institucijah EU.

Drnovšek sprejel madžarskega zunanjega ministra
09. 02. 2000 16.22
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes sprejel madžarskega zunanjega ministra Janosa Martonyija. Sogovornika sta odnose med Slovenijo in Madžarsko ocenila kot zelo dobre in poudarila, da obstaja še veliko možnosti za krepitev in širitev gospodarskega sodelovanja, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Slovaški veleposlanik pri predsedniku DZ
04. 02. 2000 15.22
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes sprejel slovaškega veleposlanika Milana Tokarja. Gost je Podobnika seznanil s težavami slovaških podjetij in njihovih strokovnjakov, ki imajo zaradi prepočasnega oblikovanja meddržavnega sporazuma o zaposlovanju težave pri delu v Sloveniji, so sporočili iz državnega zbora.

Za večje varovanje meje v Prekmurju
04. 02. 2000 07.29
Prek Madžarske se k nam zateče največ pribežnikov. Policisti so jih samo letos ujeli najmanj 250 in ker se število takšnih potnikov povečuje, vse bliže pa je tudi vstop v EU, je v Prekmurje prišla posebna mednarodna delovna skupina, ki bo s slovenskimi strokovnjaki postavila nove okvire pri varovanju meje, je včeraj poročala TV Slovenija.

Ameriška veleposlanica o tujih naložbah v Sloveniji
03. 02. 2000 18.36
Raven neposrednih tujih naložb ameriških podjetij v Sloveniji ostaja nizka, Slovenci pa po mnenju tujcev veljajo za ambivalentne in nenaklonjene za pritok tujega kapitala, je ob prvem letošnjem srečanju Ameriške trgovinske zbornice v Sloveniji poudarila ameriška veleposlanica v Sloveniji Nancy Ely-Raphael in dodala, da ob izredno uspešnem razvoju slovenskega gospodarstva in dobrem geopolitičnem položaju Slovenije ni razloga, da je to tako. Slovenija je po mnenju ameriške veleposlanice vodilna gospodarska sila v regiji, vendar pa se bo za nadaljni razvoj morala odpreti tujemu kapitalu.

Sindikat trgovine proti zapiranju PCP prodajaln
02. 02. 2000 17.57
Izvršni odbor Sindikata delavcev trgovine Slovenije meni, da bi zapiranje prostocarinskih prodajaln (PCP) povzročilo Sloveniji veliko gospodarsko škodo, saj bi verjetno izgubili več kot tisoč delovnih mest. Sindikat zato nasprotuje zapiranju PCP v času, ko se Slovenija še pogaja za vstop v Evropsko unijo, so sporočili iz Sindikata delavcev trgovine Slovenije.

Vedrine za nadzor Avstrije
31. 01. 2000 12.35
Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je danes na radiu France-Inter dejal, da bo v primeru vstopa avstrijskih svobodnjakov (FPOe) Joerga Haiderja v vlado ''Avstrija vsak trenutek nadzorovana, kot še nobena članica EU doslej''.

Končan seminar o nadzoru trga
25. 01. 2000 20.32
Slovenija bo morala svojo zakonodajo na področju nadzora trga, podobno kot druge kandidatke za vstop v EU, uskladiti s tisto, ki je veljavi v državah unije. Ta proces naj bi potekal postopno, saj mora Slovenija poleg zakonodaje prilagoditi tudi infrastrukturo, kar bo večja težava kot le sprememba zakonodaje, je na današnji novinarski konferenci po koncu dvodnevnega seminarja o nadzoru trga v Sloveniji, ki ga je pripravilo ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj, povedal predstavnik Evropske komisije Erik Hansson.

Obseg nemške zunanje trgovine narašča
25. 01. 2000 15.30
Obseg nemške zunanje trgovine s 13 državami kandidatkami za vstop v EU skokovito narašča. Po podatkih zveznega statističnega urada se je od leta 1993 do leta 1998 obseg blagovne menjave Nemčije s temi državami povzpel na izvozni strani za 131, na uvozni pa za 123 odstotkov. Nemčija je tako v 13 držav leta 1998 skupaj izvozila za 92,2 milijarde mark blaga, potem ko je leta 1993 ta številka dosegala le skromnih 40 milijard mark.

Juri bo danes končal obisk v Pragi
21. 01. 2000 09.43
Državni sekretar na MZZ Franco Juri bo danes končal dvodnevni obisk v Pragi. Z namestnikom češkega zunanjega ministra za multilateralna vprašanja in človekove pravice Janom Paloušem naj bi govoril o demokratizaciji v ZRJ in vprašanju nasledstva nekdanje SFRJ.

Evropski parlament zahteva zaustavitev napadov
20. 01. 2000 21.58
Evropski parlament je rusko vlado pozval, naj dovoli prihod mednarodnih opazovalcev v Čečenijo, kjer bi se seznanili z razmerami v begunskih taboriščih. V danes sprejeti resoluciji je parlament tudi zahteval, da ruske enote nemudoma prenehajo napadati Grozni in dovolijo človekoljubne pošiljke v regijo.

Juri na obisku v Pragi
20. 01. 2000 09.41
Državni sekretar na slovenskem zunanjem ministrstvu Franco Juri se je prvi dan obiska v Pragi s češkimi sogovorniki pogovarjal o vključevanju obeh držav v Evropsko unijo, dvostranskih odnosih in mednarodnih vprašanjih. Sogovorniki so izmenjali tudi mnenja o poteku pogajanj za odškodnine žrtvam nacizma, pri čemer je Juri izrazil pričakovanje Slovenije, da bo vključena v delitev kompenzacijskih sredstev nekdanjim prisilnim delavcem. Pogovori so del rednih posvetovanj med Slovenijo in Češko.

Potekal posvet o vključevanju v EU
14. 01. 2000 18.11
Pod vodstvom ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja je na Brdu pri Kranju danes potekal sestanek delovnih skupin za pripravo izhodišč za pogajanja z Evropsko unijo, vključno s predstavniki ožje pogajalske skupine, ki se ga je udeležilo prek sto državnih uslužbencev.

Predstavljen proces vstopanja Slovenije v EU
13. 01. 2000 19.00
Vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU Janez Potočnik je poslancem predstavil proces vstopanja Slovenije v EU ter opozoril na nekatere glavne izzive v letu 2000, ki bo po Potočnikovih besedah ključno za vstop Slovenije. Ta bo morala letos poskrbeti predvsem za izpolnjevanje obljub, danih v pogajalskih izhodiščih, hkrati pa ohraniti položaj neproblematične kandidatke, saj je njena politična moč neprimerljivo manjša od recimo Poljske, je poudaril vodja slovenskih pogajalcev. Slovenske oblasti, kot je še dejal, morajo biti letos pripravljene na možnost in potrebo po hitrejšem reagiranju in sprejemanju odločitev. Po izčrpni predstavitvi vseh 29 poglavij pravnega reda EU, o katerih se bo Slovenija pogajala z unijo, je Potočnik izrazil prepričanje, da je Slovenija resna kandidatka za prvi krog širitve EU. Pri tem je poudaril, da bo prihodnjih osem mesecev odločilnih za razvrstitev kandidatk za članstvo: med portugalskim predsedovanjem uniji bodo namreč znova odprta vsa pogajalska izhodišča, med francoskim predsedovanjem v drugi polovici prihodnjega leta pa bo že prišlo do razvrščanja kandidatk.

Srečanje delegacije OMO s Kacinom
13. 01. 2000 16.46
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel delegacijo odbora poljskega sejma za mednarodne odnose pod vodstvom njegovega predsednika Czeslawa Bieleckega. Osrednji temi pogovora sta bili širitev EU ter reševanje političnih, gospodarskih in varnostnih vprašanj na območju JV Evrope.

Vstop Slovenije v EU
13. 01. 2000 16.32
Vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU Janez Potočnik je danes poslancem predstavil proces vstopanja Slovenije v EU ter opozoril na nekatere glavne izzive v letu 2000, ki bo po Potočnikovih besedah ključno za vstop Slovenije. Ta bo morala letos poskrbeti predvsem za izpolnjevanje obljub, danih v pogajalskih izhodiščih, hkrati pa ohraniti položaj neproblematične kandidatke, saj je njena politična moč neprimerljivo manjša od recimo Poljske, je poudaril vodja slovenskih pogajalcev. Slovenske oblasti, kot je še dejal, morajo biti letos pripravljene na možnost in potrebo po hitrejšem reagiranju in sprejemanju odločitev.

Kurivo EU spet ne sme v srbska mesta
12. 01. 2000 07.42
Jugoslovanska carina je včeraj spet ustavila tovornjake s kurivom, ki ga EU namenja srbskim mestom, v katerih je na oblasti opozicija. Župan Niša Zoran Živković je zatrdil, da jugoslovanska carina v Preševu na mejnem prehodu z Makedonijo zadržuje 18 cistern.

Za polno vključitev v CAP
04. 01. 2000 20.43
Prvih šest držav kandidatk za vstop v EU - med njimi je tudi Slovenija - se zavzema za polno vključitev v skupno kmetijsko politiko unije (CAP) z dnem vstopa, s čimer bi si zagotovile vse koristi, ki jih ta ponuja, med drugim tudi neposredna plačila kot nadomestilo za znižanje cen.

Zahteve kandidatk za neposredna plačila
04. 01. 2000 13.56
Prvih šest držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo - med njimi je tudi Slovenija - se zavzema za polno vključitev v skupno kmetijsko politiko unije (CAP) z dnem vstopa, s čimer bi si zagotovile vse koristi, ki jih ta ponuja, med drugim tudi neposredna plačila kot nadomestilo za znižanje cen. Njihove vlade so namreč ugotovile, da kmetje brez tega lahko poskusijo blokirati vključitev, piše današnji Financial Times v kar dveh prispevkih na to temo.

Slovenija izročila zadnja pogajalska izhodišča
27. 12. 1999 17.58
Slovenija je Evropski uniji danes izročila pogajalsko izhodišče za kmetijstvo, za še zadnje od skupaj 29 poglavji pravnega reda povezave, kolikor jih je bilo obdelanih v procesu screeninga, so sporočili s slovenske diplomatske misije pri EU.