vstop v eu

Demonstracije v Nici postale nasilne

07. 12. 2000 00.00

Demonstracije, ki od včeraj spremljajo vrh EU v Nici, so danes postale nasilne. Potem ko so nasprotniki globalizacije zažgali bančno izpostavo, metali steklenice in razbili več izložb ter skušali prevrniti barikade, so se na železniški postaji spopadli s policisti, ki so uporabili solzivec. Priče trdijo, da se je s policijo spopadlo je kakšnih 300 militantnih protestnikov, potem ko so izvedeli, da so njihovim italijanskim kolegom prepovedali vstop v Francijo. Po podatkih policije je bilo 16 policistov ranjenih, eden težje. Včeraj se je mirnih demonstracij udeležilo okoli 60.000 sindikalistov in aktivistov proti globalizaciji. Doseči želijo, da bi listina EU o temeljnih pravicah - z njeno razglasitvijo se bo vrh EU popoldne začel - postala zavezujoča in da bi podrobneje opredeljevala socialne pravice. V podporo širitvi pa se bodo danes v Nici zbrali tudi Mladi evropski federalisti in podprli institucionalne reforme unije

Fischer jutri v Sloveniji

06. 12. 2000 00.00

Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer bo jutri prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Iz urada predsednika Kučana so sporočili, da naj bi sogovornika v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje. Po pogovorih, ki bodo pozno popoldne, je v Vili Podrožnik predvidena izjava za javnost. Fischer prihaja na obisk v Slovenijo prav v času, ko so se v avstrijski javnosti ponovno pojavile že večkrat slišane zahteve, da bi vstop Slovenije v Evropsko unijo pogojili z odpravo Avnojskih sklepov.

Usklajeni sociala in zaposlovanje

06. 12. 2000 00.00

Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Problem BSE vpliva na države EU

05. 12. 2000 00.00

"Pojav BSE slabo vpliva na države članice Evropske unije, dolgoročno pa tudi na države kandidatke za vstop v EU, saj so s tem povezana tudi pristopna pogajanja," je po srečanju s slovenskim ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Francem Butom povedala švedska ministrica za kmetijstvo, prehrano in ribištvo Margarete Winberg. Švedska ministrica, ki je hkrati tudi ministrica za enakopravnost spolov, se je mudila na enodnevnem obisku v Sloveniji in se srečala tudi z ministrom za pravosodje Ivanom Bizjakom in z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem.

Usklajeno še eno poglavje

05. 12. 2000 00.00

Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Optimizem zunanjih ministrov

04. 12. 2000 00.00

Zunanji ministri Evropske unije na zasedanju v Bruslju niso uspeli uskladiti mnenj o ključnih vprašanjih prenove skupnih institucij. Kljub temu so prepričani, da bodo voditelji držav dogovor o institucionalni reformi podpisali na vrhunskem sestanku v Nici. Gre za izjemno pomembno reformo, brez katere širitev ni mogoča.

Ukinitev vizuma za Bolgare

01. 12. 2000 00.00

Bolgarija je z veseljem sprejela dogovor ministrov Evropske unije za pravosodje in notranje zadeve glede ukinitve viznega režima. Bolgarski predsednik Peter Stojanov je v parlamentu v Sofiji dejal, da za Bolgarijo v tem trenutku pada berlinski zid, premier Ivan Kostov pa je menil, da je to prvi korak Bolgarije proti EU in izraz dejstva, da je Bolgarija pomembna država, ki jo EU potrebuje.

Podpisi za odpravo Avnojskih sklepov

29. 11. 2000 00.00

V avstrijskem parlamentu so predsedniku parlamenta Heinzu Fischerju danes predali peticijo za odpravo avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, v podporo kateri je Platforma za človekove pravice zbrala 24.000 podpisov.

V Avstriji "Akcija izstop iz EU"

29. 11. 2000 00.00

Več organizacij, ki so se združile pod skupnim imenom "Akcija izstop iz EU", je danes v Avstriji začelo zbirati podpise za referendum, na katerem bo osrednje vprašanje "Ali bi morali razveljaviti članstvo Avstrije v EU?" Podpise bodo zbirali do 6. decembra. Da bi dosegli parlamentarno obravnavo, pa morajo zbrati 100.000 podpisov. Če bo akcija avstrijskih nasprotnikov EU uspela, bi referendum lahko izvedli aprila 2001.

V Avstriji pobuda za nov referendum o EU

28. 11. 2000 00.00

Več organizacij, ki so se združile pod skupnim imenom "Akcija izstop iz EU" bo jutri v Avstriji začelo zbirati podpise za referendum, na katerem bo osrednje vprašanje "Ali bi morali razveljaviti članstvo Avstrije v EU?" Podpise bodo zbirali do 6. decembra. Da bi dosegli parlamentarno obravnavo, pa morajo zbrati 100.000 podpisov. Če bo akcija avstrijskih nasprotnikov EU uspela, bi referendum lahko izvedli aprila 2001.

Prost izvoz in denarna pomoč za ZRJ

24. 11. 2000 00.00

Jugoslovanska podjetja bodo lahko od 1. decembra prosto izvažala približno 95 odstotkov industrijskih in kmetijskih izdelkov na tržišča držav Evropske unije, je poročala državna agencija Tanjug.

Konferenca Euro Info Centrov

23. 11. 2000 00.00

V Pragi se danes začenja tridnevna letna konferenca Euro Info Centrov, ki se je ob predstavnikih Evropske komisije udeležujejo predstavniki 282 centrov iz skupaj 26 držav, med njimi tudi predstavniki treh slovenskih Euro Info Centrov, in sicer iz Ljubljane, Maribora in Kopra. Teme srečanja so tri: osrednja je vzpostavitev tesnejšega sodelovanja oziroma povezovanja med mrežami, ki jih je Evropska unija podobno kot mrežo EIC postavila v podporo podjetniškemu sektorju, druga je širitev EU in njene posledice ter priložnosti za podjetja, tretja, posebna tema letošnje konference pa je elektronsko trgovanje.

Kacin sprejel Davida Allina

20. 11. 2000 00.00

Nekdanji predsednik odbora DZ za mednarodne odnose, poslanec Jelko Kacin, je danes sprejel namestnika direktorja oddelka za jugovzhodno Evropo na kanadskem zunanjem ministrstvu Davida Allina, pristojnega za Bolgarijo, Romunijo in Slovenijo. Allina je zanimala predvsem slovenska ocena političnih sprememb v državah jugovzhodne Evrope po volitvah, in sicer v BiH, na Hrvaškem in v ZRJ. Zanimalo ga je tudi, kakšna bo nova slovenska vlada glede na napovedano zmanjševanje

Slovenija za oživitev gospodarskih odnosov

17. 11. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predsednika skupščine mesta Novi Sad Borisava Novakoviča, ki je v Sloveniji skupaj s skupino jugoslovanskih gospodarstvenikov. Novosadski župan je predsednika seznanil z gospodarskimi, političnimi in socialnimi razmerami v Vojvodini in v ZRJ, predsednik Kučan pa je potrdil interes Slovenije za ponovno oživitev gospodarskega sodelovanja med državama, so sporočili z urada predsednika republike.

Za hitrejšo sklenitev pogajanj

15. 11. 2000 00.00

Zunanji ministri šestih držav kandidatk, ki se o polnopravnem članstvu z Evropsko unijo pogajajo že poltretje leto, so se zavzeli za sklenitev pogajanj do konca leta 2001 ali najkasneje v začetku leta 2002.

Švedska za zgodnjo širitev EU

14. 11. 2000 00.00

Švedska zunanja ministrica Anna Lindh je na srečanju z madžarskim premierom Viktorjem Orbanom v Budimpešti dejala, da je zadnje poročilo Evropske komisije o pripravljenosti kandidatk za članstvo v Evropski uniji Madžarski prisodilo dobro oceno. Po besedah ministrice ima Madžarska glede na stopnjo pripravljenosti za vstop v EU poseben položaj med kandidatkami. Izrazila je še prepričanje Švedske, da se bodo pogajanja o strukturnih reformah v EU uspešno končala še pred koncem letošnjega leta. Švedska, ki bo januarja 2001 od Francije prevzela šestmesečno predsedovanje uniji, zagovarja zgodnjo širitev EU. Po besedah madžarskega državnega sekretarja Reke Szemerkenyija Švedska v zvezi s širitvijo poudarja prožnejše obravnavanje posameznih kandidatk, je poročala madžarska tiskovna agencija MTI. Švedska zunanja ministrica je v Budimpešto prispela na povabilo madžarskega kolega Janosa Martonyija v okviru turneje pred švedskim prevzemom predsedovanja EU. Jutri bo ministrica obiskala tudi Slovenijo.

Uspešno o reformah EU

11. 11. 2000 00.00

Nemčija in Francija sta se v francoskem zdravilišču Vittel na 76. francosko-nemškem vrhu sporazumeli, da bosta na decembrskem vrhu Evropske unije v Nici nastopili enotno, sta obe delegaciji sporočili v skupni izjavi za javnost. Nemški kancler Gerhard Schröder, francoski predsednik Jacques Chirac in francoski premier Lionel Jospin so razpravljali predvsem o razporeditvi števila glasov v ministrskem svetu EU, kar je pogoj za nadaljevanje pogajanj o širitvi unije.

Ljubljanska županja sklenila obisk

09. 11. 2000 00.00

Delegacija ljubljanske mestne uprave in mestnega sveta, ki jo je vodila ljubljanska županja Viktorija Potočnik, je z uradnim sprejemom pri dunajskem županu Michaelu Haeuplu sklenila dvodnevni uradni obisk na Dunaju. Med pogovori sta Potočnikova in Haeupl ocenila uresničevanje posebnega sporazuma o sodelovanju med Ljubljano in Dunajem, ki je bil podpisan junija lani ob obisku dunajskega župana v slovenski prestolnici.

Blokada mejnega prehoda

09. 11. 2000 00.00

Češka jedrska elektrarna Temelin je sprožila pravo krizo v odnosih med Avstrijo in sosednjo Češko.

Pozitivna ocena o napredku

08. 11. 2000 00.00

Evropska komisija je predstavila tretje poročilo o pripravljenosti kandidatk za članstvo v EU. Objavila je tudi načrt poteka pogajanj, ki naj bi se končala do konca leta 2002. Prve kandidatke naj bi tako postale članice leta 2004. Glede Slovenije je poročilo pozitivno, opozarja pa na nekatere, večinoma že znane zaostanke.

Janez Potočnik na okrogli mizi

07. 11. 2000 00.00

Kljub dejstvu, da je letos v Sloveniji prišlo do političnih pretresov in da so bile državnozborske volitve, je Slovenija uspela ohraniti zadovoljujoč ritem v pogajanjih za vstop v Evropsko unijo, je na današnji okrogli mizi z naslovom Slovenija na poti v Evropsko unijo, ki jo je v sodelovanju z Ekonomsko poslovno fakulteto pripravila Evropska hiša Maribor, dejal vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik. Po njegovih besedah to dejstvo v bruseljskem poročilu o napredku Slovenije v pogajanjih za vstop v Evropsko unijo, ki bo objavljeno jutri, zagotovo ne bo moglo biti prezrto, saj je Slovenija uresničila več kot 80 odstotkov nalog, ki si jih je v letošnjem letu zadala v predpristopni strategiji.

Delovna sobota za politike

04. 11. 2000 00.00

Neformalna koalicijska dogovarjanja predstavnikov LDS z najverjetnejšimi koalicijskimi partnericami se intenzivno nadaljujejo tudi danes . Predstavniki LDS so že na jutranjem sestanku predstavnikom DeSUS-a predali predlog koalicijskega sporazuma, o katerem bosta v ponedeljek razpravljala izvršni odbor, zatem pa še svet DeSUS-a, ki se bo izrekel o tem, ali je sporazum sprejemljiv ali ne.

Posredna pogajanja o Cipru

01. 11. 2000 00.00

V Ženevi se je pod pokroviteljstvom Združenih narodov začel 5. krog posrednih pogajanj med predstavniki grške in turške skupnosti na Cipru, katerih namen je rešiti 26 let trajajoči spor na tem razdeljenem otoku. Odposlanec ZN Alvaro de Soto je dejal, da tudi na tokratnih pogovorih, ki naj bi trajali približno deset dni, ne gre pričakovati velikega preboja.

Prevzemanje pravnega reda poteka

31. 10. 2000 00.00

Do vstopa v Evropsko unijo mora biti Slovenija v celoti usposobljena za izvajanje unijinega pravnega reda, ki ga že daljši čas prevzema v svojo zakonodajo oziroma se z njim usklajuje. Medtem ko prevzemanje pravnega reda razmeroma dobro poteka, je bila država že večkrat deležna kritik glede svoje administrativne usposobljenosti. Ključna za njeno dosego je reforma javne uprave, ki je Slovenija kljub napovedim doslej še ni uspela izvesti. Je pa vlada v zadnjih mesecih sprejela strategijo usposabljanja za povečanje administrativne sposobnosti pred vstopom v EU ter izvajala projekt uvajanja kakovosti v delovanje upravnih enot.

Schüssel poudaril pomen vstopa kandidatk

28. 10. 2000 00.00

Države kandidatke za vstop v EU naj bi si po mnenju avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla v primeru, da ne bo možna hitra polna vključitev v Evropsko unijo, kot vmesno stopnjo prizadevale za vstop v evropski gospodarski prostor.

Posojilo madžarski družbi MOL

27. 10. 2000 00.00

Evropska investicijska banka (EIB) je podpisala pogodbo za odobritev 100 milijonov evrov prve tranše od 200 milijonov evrov vrednega posojila, ki ga je uprava EIB odobrila madžarski naftni in plinski družbi MOL (Magyar Olaj-es Gazipari Rt). S pomočjo posojila bo družba MOL modernizirala infrastrukturo naftnih in plinskih tovarn in omrežij po vsej Madžarski. Podpredsednik EIB Wolfgang Roth je dejal, da je to že drugo posojilo EIB, namenjeno temu zasebnemu madžarskemu podjetju, ki mu tako pomagajo pri razvoju. Evropska investicijska banka pomaga industriji v Srednji Evropi, da bi ta izboljšala konkurenčnost in učinkovitost v smislu pričakovanja vstopa v Evropsko unijo, da bi povečala regionalno povezovanje in kljubovala pritiskom trga ter liberalizaciji tega sektorja. EIB stalno povečuje posojila desetim državam Srednje Evrope, ki se pripravljajo na vstop v EU. Od leta 1990 je EU tako za projekte zasebnega in javnega sektorja na Madžarskem namenila posojila v višini 1,6 milijarde evrov.

Kongres o cestah in prometu

26. 10. 2000 00.00

Slovenske ceste in promet v 21. stoletju je osrednji naslov letošnjega 5. slovenskega kongresa o cestah in prometu, ki se je v organizaciji slovenskih društev cestnih in prometnih strokovnjakov, združenih v Družbo za raziskave v cestni in prometni stroki Slovenije, včeraj popoldne začel v blejski Festivalni dvorani.

Kongres o cestah in prometu

25. 10. 2000 00.00

Slovenske ceste in promet v 21. stoletju je osrednji naslov letošnjega 5. slovenskega kongresa o cestah in prometu, ki se je v organizaciji slovenskih društev cestnih in prometnih strokovnjakov, združenih v Družbo za raziskave v cestni in prometni stroki Slovenije, popoldne začel v blejski Festivalni dvorani. Uvodni prispevek v prvi tematski sklop predavanj, ki bo osvetlil promet in prometno infrastrukturo v luči vstopanja Slovenije v EU, je pripravil Janez Potočnik, vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU. Področje transporta je po njegovih pojasnilih eno od tistih, kjer pogajanja sicer še vedno potekajo, vendar je večina ključnih vprašanj rešenih. Še posebej je opozoril, da Slovenija zamuja s sprejemom dveh zakonov, in sicer zakona o letalstvu in pomorskega zakonika, ki sta že dalj časa v obravnavi v državnem zboru.

Jan O. Karlsson obiskal Slovenijo

24. 10. 2000 00.00

Na dvodnevnem obisku v Sloveniji se je včeraj in danes mudil predsednik Evropskega računskega sodišča Jan O. Karlsson. Na pogovorih z delegacijo slovenskega računskega sodišča se je včeraj seznanil z delom sodišča in njegovimi pripravami na vstop Slovenije v Evropsko unijo, vodstvo Gospodarske zbornice Slovenije pa mu je predstavilo makroekonomsko politiko in vlogo zbornice pri njenem oblikovanju. Danes je Karlssona sprejel slovenski predsednik Milan Kučan.

Slovaška v EU med prvimi

23. 10. 2000 00.00

Slovaška lahko po besedah nemškega kanclerja Gerharda Schröderja, ki se mudi na enodnevnem obisku na Slovaškem, pričakuje, da bo v EU sprejeta med prvimi kandidatkami za članstvo. Po pogovoru s slovaškim premierom Mikulasom Dzurindo v Bratislavi je Schröder poudaril, da bo Slovaška v primeru, da bo pospešeno izvajala reforme, "čisto spredaj". Kot prvi možni datum za sprejem Slovaške je Schröder omenil leto 2003. Schröder je prvi nemški kancler, ki je obiskal Slovaško odkar je pred osmimi leti postala samostojna država.