zahtevo

Dopolnjena izhodišča za pogajanja z EU

23. 02. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji za zaprtimi vrati med drugim sprejel dopolnjena izhodišča za pogajanja z EU o poglavju davkov. Kot je po seji še povedal predsednik odbora Jelko Kacin (LDS), so po celoviti razpravi poslanci pozvali vlado, naj odboru čimprej pošlje pobudo za sklenitev sporazuma o prosti trgovini z ZR Jugoslavijo.

Tovornikova v Bruslju

21. 02. 2001 00.00

Državna sekretarka na slovenskem zunanjem ministrstvu Magdalena Tovornik se je danes v Bruslju udeležila donatorske konference za prvo delovno omizje Pakta stabilnosti za JV Evropo, t.j. delovno omizje za demokratizacijo in človekove pravice, ki mu v prvi polovici leta sopredseduje Slovenija. Tovornikova je srečanje, ki so se ga udeležile vse države EU ter ZDA in Kanada, označila kot zelo uspešno. Na srečanju so donatorji jasno povedali, da pričakujejo čim hitrejše konkretne rezultate na posameznih področjih. Slovenija pozna regijo, zato to zahtevo donatorjev razume in podpira, je v izjavi za STA povedala Tovornikova. Donatorji so tudi poudarili pomen regionalnega pristopa, kar se prav tako ujema s prizadevanji Slovenije za tesnejše sodelovanje z državami, ki jih projekti pakta stabilnosti zadevajo, je zatrdila Tovornikova.

Glavarja začasno odstranili s funkcije

21. 02. 2001 00.00

Generalna državna tožilka Zdenka Cerar je po zakonu o državnem tožilstvu včeraj odločila, da Marjana Glavarja začasno odstrani s funkcije vodje okrožnega državnega tožilca na Ptuju. Vodja skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus, ki primer v okviru tožilske pristojnosti obravnava, pa je preiskovalnemu oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani podala zahtevo, da preiskavo zoper Glavarja razširi še v smeri sedmih kaznivih dejanj ponareditve uradne knjige. Zoper obdolženega je bila 14. februarja pravnomočno uvedena kazenska preiskava zaradi suma storitve kaznivega dejanja jemanja podkupnine.

Glavarja izpustili iz pripora

21. 02. 2001 00.00

Izvenobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je na včerajšnji seji odpravil pripor zoper nekdanjega vodjo ptujskega okrožnega tožilstva Marjana Glavarja, ki je obdolžen kaznivega dejanja jemanja podkupnine. Vrhovno sodišče je namreč v postopku za varstvo zakonitosti včeraj s sodbo razveljavilo sklep izvenobravnavnega senata okrožnega sodišča, ki je 26. januarja Glavarju zaradi ponovitvene nevarnosti potrdilo pripor, in zadevo vrnilo v ponovno odločanje izvenobravnavnemu senatu.

Zavržena pobuda za oceno ustavnosti

20. 02. 2001 00.00

Ustavno sodišče je v postopku za preizkus pobude Mirana Ivana Kneza iz Ljubljane na seji dne 1. februarja sklenilo, da se pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti poročila o izidu rednih volitev poslancev v državni zbor zavrže. Poleg tega so se ustavni sodniki odločili zavreči tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti sklepa o potrditvi mandata vsem poslancem DZ, izvoljenim na volitvah lanskega 15. oktobra.

Rusija in Kitajska proti protiraketnemu ščitu

20. 02. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgeom Robertsonom znova izrazil nasprotovanje Moskve širitvi Severnoatlantskega zavezništva na Vzhod, predlagal pa je tudi oblikovanje evropskega sistema protiraketne obrambe, ki bi bil nekakšna konkurenca ameriškemu protiraketnemu ščitu. Robertson pa je dejal, da mora biti prednostna naloga zveze NATO in Rusije izgradnja odnosa, ki bo temeljilo na zaupanju in odprtosti in bo odporno na krize. Putin je poudaril, da širitve zveze NATO proti ruskim mejam ni mogoče videti drugače kot grožnjo Rusiji. Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov pa je po srečanju z Robertsonom širitev zveze NATO celo primerjal s Hitlerjevo priključitvijo Avstrije Nemčiji leta 1938.

Albanci zanikajo napad na avtobus

20. 02. 2001 00.00

Albanski gverilci iz doline Preševo, ki se borijo proti represiji srbske policije na albanskih etničnih področjih, so danes obsodili petkov napad na avtobus . Začasni upravni svet Kosova je danes ostro obsodil napad na konvoj petih avtobusov Niš ekspresa, ki je iz Niša peljal v Gračanico. Svet, najvišji skupni organ političnih predstavnikov s Kosova in mednarodne skupnosti, je pozval k takojšnji prekinitvi skrajnih dejanj v pokrajini. Albanski predstavniki pa so zahtevali, da kosovski Srbi odstranijo zapore na cestah po Kosovu, ki so jih postavili z zahtevo, da mednarodne sile sprejmejo nujne ukrepe za zaščito Srbov v pokrajini.

Sklepi vlade ZRJ

16. 02. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada se je na četrtkovi seji opredelila za sodelovanje z Mednarodnim sodiščem Združenih narodov za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu in naložila zveznemu ministrstvu za pravosodje, da ustanovi delovno skupino za pripravo posebnega zakona, na podlagi katerega bo usklajena veljavna jugoslovanska zakonodaja in tako omogočeno sodelovanje ZRJ s haaškim sodiščem.

Začetek preiskave proti Fischerju

16. 02. 2001 00.00

Nemški bundestag je od frankfurtskega državnega tožilstva prejel pismo, v katerem tožilstvo sporoča, da bo sprožilo preiskavo proti nemškemu zunanjemu ministru Joschki Fischerju, je sporočil tiskovni predstavnik bundestaga Hans Hotter. Sodišče v Frankfurtu bo začelo preiskavo proti Fischerju zaradi domnevnega krivopričanja. Preiskava se bo začela v 48 urah, če za to ne bo nobenih zadržkov, vendar Fischerja sodišče ne bo moglo obtožiti, dokler bundestag ne bo izglasoval odvzema imunitete Fischerju, kar je zahtevalo sodišče.

Policijski sindikat obtožuje Pogorevca

15. 02. 2001 00.00

Policijski sindikat Slovenije je na generalnega direktorja policije Marka Pogorevca naslovil javno zahtevo za spoštovanje zakonitosti v Pravilih policije in v Navodilu za izvajanje delovnega koledarja v policiji. Predstavniki sindikata menijo, da je Pogorevc z izdajo obeh aktov prekoračil pristojnosti in pooblastila, ki mu jih daje pravni red, zato od njega zahtevajo, da nemudoma razveljavi in umakne iz uporabe vse nezakonite določbe v pravilih in celotno navodilo.

Mesić se ni srečal z Norcem

14. 02. 2001 00.00

Upokojeni hrvaški general Mirko Norac se danes ni sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Mesić je sinoči namreč napovedal, da se bo danes srečal z Norcem, ki je na begu, potem ko ga je županijsko sodišče v Reki minuli teden osumilo uboja srbskih civilistov v Gospiču leta 1991. Predstavniki Mesićevega urada novinarjem danes niso mogli potrditi, kdaj bo prišlo do srečanja Mesića z Norcem. Novinarje, ki so v predsednikovem uradu ves dan čakali na generala Norca, pa so prosili, naj zapustijo prostor.

Konec pogajanj s šolniki?

14. 02. 2001 00.00

Pogajanjem med ministrstvom za šolstvo in reprezentativnimi sindikati šolnikov za spremembo kolektivne pogodbe na področju vzgoje in izobraževanja sicer še ni videti konca, vendar pa so pogajalci vendarle dosegli določen napredek ter v nekaterih točkah že zbližali stališča. Tako vodja pogajalske skupine šolnikov glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Branimir Štrukelj kot ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija čok sta po tokratnem že devetem krogu pogajanj optimistično poudarila, da so že skorajda uskladili vse točke oz. prišli do točke, do koder naj bi ta pogajalska skupina sploh lahko prišla. Pogajanja tako prehajajo na sistemsko raven v okviru vladne medresorske pogajalske skupine, ki jo vodi minister za delo Vlado Dimovski, in v okviru socialnega dialoga naj bi tudi dosegli sistemsko ureditev zakonodaje.

Italijanski senat nadaljuje glasovanje

13. 02. 2001 00.00

Italijanski senat danes popoldne nadaljuje glasovanje o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, ki ga je zaradi nesklepčnosti prekinil prejšnji četrtek. Preden so senatorji začeli glasovati o dopolnilih k predlogu zakona, so na zahtevo predstavnikov desnih strank preverjali sklepčnost in začetek zasedanja odložili za 20 minut.

Norac osumljen vojnih zločinov

09. 02. 2001 00.00

Hrvaška policija tudi danes nadaljuje iskanje upokojenega generala Mirka Noraca, ki je osumljen vojnih zločinov in za katerim je bila včeraj zvečer razpisana tiralica. Na zahtevo sodišča na Reki je zagrebška policija skušala Noraca, ki je osumljen, da je leta 1991 kot poveljnik obrambe v Gospiću sodeloval v pobojih srbskih civilistov na tem območju, aretirati že v sredo. Noraca je skupaj s še 11 generali lani jeseni zaradi pisma, v katerem so generali javno kritizirali novo hrvaško oblast, upokojil hrvaški predsednik Stipe Mesić.

Koprsko sodišče zaustavilo hrvaško ladjo

07. 02. 2001 00.00

Koprsko sodišče je s sodno prepovedjo izplutja zaustavilo trgovsko ladjo Čikola, last Splitske plovidbe. Ladja je tako že nekaj dni v Ladjedelnici Izola, sklep pa je sodišče izdalo na zahtevo slovenskega in singapurskega upnika. Hrvaški ladjar, ki mu zaradi neporavnanih dolgov grozi stečaj, jima ni poravnal računov za oskrbo z gorivom in hrano, je povedal ITF inšpektor v Sloveniji Branko Krznarič.

SDS in NSi o gospodarski škodi

02. 02. 2001 00.00

Skupina poslancev SDS in NSi je na današnji novinarski konferenci predstavila pobudo, da naj parlamentarni odbor za gospodarstvo ugotovi odgovornost zaradi neutemeljene odstavitve direktorja Elesa Vitoslava Türka in zaradi gospodarske škode, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prepoceni prodaje električne energije iz hrvaškega dela NEK ter v letu 2001 zaradi prepovedi Elesu za prodajo električne energije. V svoji zahtevi, ki so jo poslali predsedniku DZ Borutu Pahorju, predsedniku vlade Janezu Drnovšku ter ministrici za gospodarstvo Tei Petrin, poslanci teh dveh opozicijskih strank trdijo, da je imel Türk vsa soglasja nadzornega sveta Elesa in ministra za gospodarske dejavnosti za podpis pogodbe o nakupu in prodaji električne energije.

Kdo je kriv za škodo?

31. 01. 2001 00.00

Poslanci Socialdemokratske stranke in Nove Slovenije so v parlament vložili zahtevo, da ugotovi, kdo je kriv za neutemeljeno odstavitev direktorja Elektra Slovenije, Vitoslava Türka. Poslanci zahtevajo, naj parlament določi še odgovornega za gospodarsko škodo, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prodaje prepoceni električne energije iz krške nuklearke v tujino.

Varnostni svet obsodil napade

31. 01. 2001 00.00

Varnostni svet ZN je ostro obsodil nasilne napade albanskih upornikov na jugu Srbije. Predsedujoči VS, Singapurec Kishore Mahbubani je tudi zahteval, da storilci odgovarjajo za svoja dejanja. Po poročilu jugoslovanske vojske je bil v zadnjem napadu ubit njihov vojak, štirje pa so bili ranjeni.

Jezni na Dinkića

29. 01. 2001 00.00

Ciprsko zunanje ministrstvo je svojemu veleposlaništvu v Beogradu naložilo, naj uradno protestira zaradi nedavne izjave guvernerja jugoslovanske centralne banke (NBJ) Mladjana Dinkića, češ da Nikozija ne sodeluje pri preiskavi v zvezi s tajnimi bančnimi računi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića.

Umrla soproga italijanskega kralja

28. 01. 2001 00.00

V 94. letu starosti je na svojem domu v Švici umrla Maria Jose Savojska, vdova zadnjega italijanskega kralja Umberta II. Maria Jose Savojska se je zaradi težav s pljuči pred časom zdravila na kliniki v Ženevi. Soprogo zadnjega italijanskega kralja bodo pokopali v opatiji Hautecombe v Franciji.

Milejši režim na mejah

27. 01. 2001 00.00

Danes, v soboto, stopa v veljavo navodilo, ki podrobno določa zakonske kriterije za zavrnitev vstopa tujcev v Slovenijo ter pogoje za izdajo vizumov za enkratni vstop v državo ter tranzitnih vizumov na nekaterih večjih mejnih prehodih s sosednjimi državami. Tako lahko po novem tujec vizum za enkratni vstop v državo zaradi ugotovljenih nepredvidljivih oziroma nujnih zadev ali humanitarnih razlogov, na podlagi mednarodno sprejetih obveznosti ali če je to v slovenskem interesu, dobi tudi na mednarodnih mejnih prehodih. Navodilo je izdal notranji minister Rado Bohinc, v Uradnem listu pa je bilo objavljeno 12. januarja.

Sklad tveganih naložb

25. 01. 2001 00.00

Ministrstvo za gospodarstvo pripravlja predlog za preoblikovanje Slovenske razvojne družbe (SRD) kot podjetja, po katerem naj bi premoženje, ki ga ima SRD, namenili pidom. Je pa pod okriljem SRD od pet do sedem podjetij, ki še niso zrela za prodajo oz. za prenos na pide. To so letalski prevoznik Adria Airways, Elan, ob nakupu katerega si je SRD zastavil dveletni načrt prestrukturiranja, Cimos, ki mu je še potrebno poiskati strateškega partnerja, Hoteli Bernardin, Gio in podjetje Intercement. Omenjena podjetja bi lahko izločili v samostojno družbo, če pa bi vanjo pritegnili še nova sredstva, bi to lahko postala neka oblika sklada tveganih naložb, ni pa nujno, je v pogovoru za današnji časnik Delo povedal predsednik uprave SRD Marjan Rekar.

Sorodniki žrtev zahtevajo obsodbo za Pinocheta

24. 01. 2001 00.00

Sorodniki žrtev režima nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta so po današnjem zaslišanju zahtevali, da ga obtožijo. Pinochet naj bi po poročanju medijev dan prej pred preiskovalnim sodnikom Juanom Guzmanom zanikal, da je dal kogar koli umoriti. Pinocheta obtožujejo, da so odredi t. i. karavane smrti po njegovem naročilu množično pobijali nasprotnike vojaške diktature v Čilu med letoma 1973 in 1990. Obramba je zaprosila, da bi prekinili pred tremi leti začeti sodni postopek proti 85-letnemu Pinochetu. Sodnik Guzman je Pinocheta včeraj obiskal v njegovi hiši in ga zasliševal pol ure, vendar uradna razlaga o poteku in vsebini zaslišanja ni znana. Guzman se mora v naslednjih petih dneh odločiti, ali bo postopek proti Pinochetu prekinil ali pa ga bo vseeno obtožil.

Obtožbe zaradi Depali vasi

24. 01. 2001 00.00

Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je 5. januarja vložilo obtožnico proti nekdanjim pripadnikom specialne brigade Moris: Darku Njavru, Andreju Podbregarju, Simonu Krejanu, Robertu Suhadolniku in Marku Pojetu, ki naj bi pred sedmimi leti pri Depali vasi protipravno odvzeli prostost Milanu Smolnikarju. Generalna državna tožilka Zdenka Cerar se je za prevzem primera od zasebnega tožilca odločila potem, ko je sodišče zoper obtožence uvedlo preiskavo, kar kaže na neupravičeno zavrženje kazenske ovadbe s strani Barbare Brezigar.

Estrada ne sme v tujino

23. 01. 2001 00.00

Filipinska vlada je odstavljenemu predsedniku Josephu Estradi, njegovi soprogi in enemu od njegovih sinov danes prepovedala, da zapustijo državo. Prepoved naj bi veljala v času preiskave obtožb o korupciji in nezakonitem kopičenju denarja v višini več milijonov dolarjev.

V Sloveniji sta dve manjšini

21. 01. 2001 00.00

Ko je predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić slovenskemu kolegu Borutu Pahorju v četrtek predlagal, da bi Slovenija priznala obstoj Hrvatov z recipročno zakonsko rešitvijo, kot je to lani z uvrstitvijo Slovencev v hrvaški ustavni zakon o manjšinah storil sabor, se je takoj slišal komentar, da to ni mogoče, je v današnji vesti, v kateri piše o obstoju hrvaške manjšine v Sloveniji, zapisal dopisnik hrvaške tiskovne agencije Hina v Ljubljani Luka Fiamengo.

Mateja Klarič do vrhovnega sodišča

20. 01. 2001 00.00

Pobudnica zahteve za razpis referenduma o odloku Mestne občine Ljubljana (MOL) o cestnoprometni ureditvi v slovenski prestolnici, ki predvideva vnovično vklepanje nepravilno parkiranih avtomobilov v lisice, Mateja Klarič se je potem, ko je njeno zahtevo po izdaji začasne odredbe o zadržanju omenjenega odloka zavrnilo upravno sodišče, pritožila na vrhovno sodišče.

V raziskave vključeni tudi strokovnjaki WHO

19. 01. 2001 00.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) bo prihodnji teden na Kosovo napotila štiri strokovnjake, ki bodo misiji ZN v pokrajini pomagali pri ugotavljanju vpliva uporabe streliva z osiromašenim uranom na okolje. To bo prva misija, ki bo preučila vpliv osiromašenega urana na prebivalstvo. WHO se je za napotitev svojih strokovnjakov odločila na zahtevo nekdanjega civilnega upravitelja ZN na Kosovu Bernarda Kouchnerja.

Kučan predlagal kandidate

17. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je v državni zbor poslal predlog, naj ta določi tri kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice, in sicer predstojnika pravnega informacijskega centra ustavnega sodišča Arneja Mavčiča, profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Antona Pereniča in sedanjega sodnika evropskega sodišča v Strasbourgu Boštjana M. Zupančiča.

Strožji pogoji za vstop tujcev

13. 01. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je izdal navodilo, ki podrobno določa zakonske kriterije za zavrnitev vstopa tujcev v Slovenijo ter pogoje za izdajo vizumov za enkratni vstop v državo ter tranzitnih vizumov na nekaterih večjih mejnih prehodih s sosednjimi državami. Navodilo je bilo v uradnem listu objavljeno včeraj, veljati pa bo začelo 27. januarja.