zahtevo

Norac osumljen vojnih zločinov
09. 02. 2001 00.00
Hrvaška policija tudi danes nadaljuje iskanje upokojenega generala Mirka Noraca, ki je osumljen vojnih zločinov in za katerim je bila včeraj zvečer razpisana tiralica. Na zahtevo sodišča na Reki je zagrebška policija skušala Noraca, ki je osumljen, da je leta 1991 kot poveljnik obrambe v Gospiću sodeloval v pobojih srbskih civilistov na tem območju, aretirati že v sredo. Noraca je skupaj s še 11 generali lani jeseni zaradi pisma, v katerem so generali javno kritizirali novo hrvaško oblast, upokojil hrvaški predsednik Stipe Mesić.

Koprsko sodišče zaustavilo hrvaško ladjo
07. 02. 2001 00.00
Koprsko sodišče je s sodno prepovedjo izplutja zaustavilo trgovsko ladjo Čikola, last Splitske plovidbe. Ladja je tako že nekaj dni v Ladjedelnici Izola, sklep pa je sodišče izdalo na zahtevo slovenskega in singapurskega upnika. Hrvaški ladjar, ki mu zaradi neporavnanih dolgov grozi stečaj, jima ni poravnal računov za oskrbo z gorivom in hrano, je povedal ITF inšpektor v Sloveniji Branko Krznarič.

SDS in NSi o gospodarski škodi
02. 02. 2001 00.00
Skupina poslancev SDS in NSi je na današnji novinarski konferenci predstavila pobudo, da naj parlamentarni odbor za gospodarstvo ugotovi odgovornost zaradi neutemeljene odstavitve direktorja Elesa Vitoslava Türka in zaradi gospodarske škode, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prepoceni prodaje električne energije iz hrvaškega dela NEK ter v letu 2001 zaradi prepovedi Elesu za prodajo električne energije. V svoji zahtevi, ki so jo poslali predsedniku DZ Borutu Pahorju, predsedniku vlade Janezu Drnovšku ter ministrici za gospodarstvo Tei Petrin, poslanci teh dveh opozicijskih strank trdijo, da je imel Türk vsa soglasja nadzornega sveta Elesa in ministra za gospodarske dejavnosti za podpis pogodbe o nakupu in prodaji električne energije.

Varnostni svet obsodil napade
31. 01. 2001 00.00
Varnostni svet ZN je ostro obsodil nasilne napade albanskih upornikov na jugu Srbije. Predsedujoči VS, Singapurec Kishore Mahbubani je tudi zahteval, da storilci odgovarjajo za svoja dejanja. Po poročilu jugoslovanske vojske je bil v zadnjem napadu ubit njihov vojak, štirje pa so bili ranjeni.

Kdo je kriv za škodo?
31. 01. 2001 00.00
Poslanci Socialdemokratske stranke in Nove Slovenije so v parlament vložili zahtevo, da ugotovi, kdo je kriv za neutemeljeno odstavitev direktorja Elektra Slovenije, Vitoslava Türka. Poslanci zahtevajo, naj parlament določi še odgovornega za gospodarsko škodo, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prodaje prepoceni električne energije iz krške nuklearke v tujino.

Jezni na Dinkića
29. 01. 2001 00.00
Ciprsko zunanje ministrstvo je svojemu veleposlaništvu v Beogradu naložilo, naj uradno protestira zaradi nedavne izjave guvernerja jugoslovanske centralne banke (NBJ) Mladjana Dinkića, češ da Nikozija ne sodeluje pri preiskavi v zvezi s tajnimi bančnimi računi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića.

Umrla soproga italijanskega kralja
28. 01. 2001 00.00
V 94. letu starosti je na svojem domu v Švici umrla Maria Jose Savojska, vdova zadnjega italijanskega kralja Umberta II. Maria Jose Savojska se je zaradi težav s pljuči pred časom zdravila na kliniki v Ženevi. Soprogo zadnjega italijanskega kralja bodo pokopali v opatiji Hautecombe v Franciji.

Milejši režim na mejah
27. 01. 2001 00.00
Danes, v soboto, stopa v veljavo navodilo, ki podrobno določa zakonske kriterije za zavrnitev vstopa tujcev v Slovenijo ter pogoje za izdajo vizumov za enkratni vstop v državo ter tranzitnih vizumov na nekaterih večjih mejnih prehodih s sosednjimi državami. Tako lahko po novem tujec vizum za enkratni vstop v državo zaradi ugotovljenih nepredvidljivih oziroma nujnih zadev ali humanitarnih razlogov, na podlagi mednarodno sprejetih obveznosti ali če je to v slovenskem interesu, dobi tudi na mednarodnih mejnih prehodih. Navodilo je izdal notranji minister Rado Bohinc, v Uradnem listu pa je bilo objavljeno 12. januarja.

Sklad tveganih naložb
25. 01. 2001 00.00
Ministrstvo za gospodarstvo pripravlja predlog za preoblikovanje Slovenske razvojne družbe (SRD) kot podjetja, po katerem naj bi premoženje, ki ga ima SRD, namenili pidom. Je pa pod okriljem SRD od pet do sedem podjetij, ki še niso zrela za prodajo oz. za prenos na pide. To so letalski prevoznik Adria Airways, Elan, ob nakupu katerega si je SRD zastavil dveletni načrt prestrukturiranja, Cimos, ki mu je še potrebno poiskati strateškega partnerja, Hoteli Bernardin, Gio in podjetje Intercement. Omenjena podjetja bi lahko izločili v samostojno družbo, če pa bi vanjo pritegnili še nova sredstva, bi to lahko postala neka oblika sklada tveganih naložb, ni pa nujno, je v pogovoru za današnji časnik Delo povedal predsednik uprave SRD Marjan Rekar.

Sorodniki žrtev zahtevajo obsodbo za Pinocheta
24. 01. 2001 00.00
Sorodniki žrtev režima nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta so po današnjem zaslišanju zahtevali, da ga obtožijo. Pinochet naj bi po poročanju medijev dan prej pred preiskovalnim sodnikom Juanom Guzmanom zanikal, da je dal kogar koli umoriti. Pinocheta obtožujejo, da so odredi t. i. karavane smrti po njegovem naročilu množično pobijali nasprotnike vojaške diktature v Čilu med letoma 1973 in 1990. Obramba je zaprosila, da bi prekinili pred tremi leti začeti sodni postopek proti 85-letnemu Pinochetu. Sodnik Guzman je Pinocheta včeraj obiskal v njegovi hiši in ga zasliševal pol ure, vendar uradna razlaga o poteku in vsebini zaslišanja ni znana. Guzman se mora v naslednjih petih dneh odločiti, ali bo postopek proti Pinochetu prekinil ali pa ga bo vseeno obtožil.

Obtožbe zaradi Depali vasi
24. 01. 2001 00.00
Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je 5. januarja vložilo obtožnico proti nekdanjim pripadnikom specialne brigade Moris: Darku Njavru, Andreju Podbregarju, Simonu Krejanu, Robertu Suhadolniku in Marku Pojetu, ki naj bi pred sedmimi leti pri Depali vasi protipravno odvzeli prostost Milanu Smolnikarju. Generalna državna tožilka Zdenka Cerar se je za prevzem primera od zasebnega tožilca odločila potem, ko je sodišče zoper obtožence uvedlo preiskavo, kar kaže na neupravičeno zavrženje kazenske ovadbe s strani Barbare Brezigar.

Estrada ne sme v tujino
23. 01. 2001 00.00
Filipinska vlada je odstavljenemu predsedniku Josephu Estradi, njegovi soprogi in enemu od njegovih sinov danes prepovedala, da zapustijo državo. Prepoved naj bi veljala v času preiskave obtožb o korupciji in nezakonitem kopičenju denarja v višini več milijonov dolarjev.

V Sloveniji sta dve manjšini
21. 01. 2001 00.00
Ko je predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić slovenskemu kolegu Borutu Pahorju v četrtek predlagal, da bi Slovenija priznala obstoj Hrvatov z recipročno zakonsko rešitvijo, kot je to lani z uvrstitvijo Slovencev v hrvaški ustavni zakon o manjšinah storil sabor, se je takoj slišal komentar, da to ni mogoče, je v današnji vesti, v kateri piše o obstoju hrvaške manjšine v Sloveniji, zapisal dopisnik hrvaške tiskovne agencije Hina v Ljubljani Luka Fiamengo.

Mateja Klarič do vrhovnega sodišča
20. 01. 2001 00.00
Pobudnica zahteve za razpis referenduma o odloku Mestne občine Ljubljana (MOL) o cestnoprometni ureditvi v slovenski prestolnici, ki predvideva vnovično vklepanje nepravilno parkiranih avtomobilov v lisice, Mateja Klarič se je potem, ko je njeno zahtevo po izdaji začasne odredbe o zadržanju omenjenega odloka zavrnilo upravno sodišče, pritožila na vrhovno sodišče.

V raziskave vključeni tudi strokovnjaki WHO
19. 01. 2001 00.00
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) bo prihodnji teden na Kosovo napotila štiri strokovnjake, ki bodo misiji ZN v pokrajini pomagali pri ugotavljanju vpliva uporabe streliva z osiromašenim uranom na okolje. To bo prva misija, ki bo preučila vpliv osiromašenega urana na prebivalstvo. WHO se je za napotitev svojih strokovnjakov odločila na zahtevo nekdanjega civilnega upravitelja ZN na Kosovu Bernarda Kouchnerja.

Kučan predlagal kandidate
17. 01. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je v državni zbor poslal predlog, naj ta določi tri kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice, in sicer predstojnika pravnega informacijskega centra ustavnega sodišča Arneja Mavčiča, profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Antona Pereniča in sedanjega sodnika evropskega sodišča v Strasbourgu Boštjana M. Zupančiča.

Za izenačitev statusa slovenskih delavcev
13. 01. 2001 00.00
Pristojne oblasti v Furlaniji - Julijski krajini si prizadevajo, da bi čezmejni delavci iz Slovenije dobili isti status kot domača delovna sila. Kot še v današnji izdaji poroča tržaški dnevnik Il Piccolo, bi to po besedah deželnega odbornika za delo Giorgia Venier Romana olajšalo zaposlovanje delavcev iz Slovenije in predvsem poenostavilo birokratske postopke.

Strožji pogoji za vstop tujcev
13. 01. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je izdal navodilo, ki podrobno določa zakonske kriterije za zavrnitev vstopa tujcev v Slovenijo ter pogoje za izdajo vizumov za enkratni vstop v državo ter tranzitnih vizumov na nekaterih večjih mejnih prehodih s sosednjimi državami. Navodilo je bilo v uradnem listu objavljeno včeraj, veljati pa bo začelo 27. januarja.

Bo Clinton še predsednik Francije?
12. 01. 2001 00.00
Bill Clinton ima pravico zahtevati podelitev francoskega državljnstva, s čimer bi mu bilo omogočeno, da prihodnje leto sodeluje na francoskih predsedniških volitvah, trdi zgodovinar Patrick Weil. Kot je Weil napisal v javnem pismu ameriškemu predsedniku, ki ga je objavil New York Times, lahko Clinton takšno zahtevo utemelji na podlagi enega izmed členov zakona o državljanstvu, ki predvideva, da lahko državljani ozemelj, ki so bila kdajkoli v zgodovini pod francosko suverenostjo, predložijo zahtevo po takojšnji podelitvi državljanstva in jim ni potrebno izpolniti zakonske zahteve, po kateri naj bi pred tem najmanj pet let živeli v Franciji.

Županja proti uporabi lisic
11. 01. 2001 00.00
Ljubljanska županja Vika Potočnik meni, da so bile nekatere njene izjave v zvezi s ponovno uvedbo lisic na ljubljanske ulice in referendumom o njihovi uporabi izkrivljene. Kot je povedala na novinarski konferenci, je bila vedno proti uporabi lisic in pajkov kot edinega sredstva za urejanje mirujočega prometa v prestolnici. Po njenih besedah se na MOL pri uvajanju lani sprejetega odloka o cestno prometni ureditvi držijo pravnih norm, sedaj pa čakajo na odločitev upravnega sodišča, na katero so Mateja Klarič in skupina podpisnikov referendumske pobude v zvezi z uporabo lisic vložili zahtevo za preizkus županjine odločitve, s katero je referendumsko pobudo zavrnila iz formalnih razlogov. Z uvajanjem odloka želi MOL v Ljubljani zagotoviti sožitje in varnost v prometu, kot je še povedala Potočnikova, pa jo veliko prebivalcev prestolnice sprašuje, zakaj mesto popušča pri uvajanju novosti.

Spor na češki televiziji se razpleta
06. 01. 2001 00.00
Spor med direktorjem češke javne televizije in novinarji, ki stavkajo že od božiča, se razpleta. Češki parlament je namreč po petnajstih urah zasedanja, ki je trajalo vso noč, direktorja Jirija Hodača pozval k odstopu. K odstopu pa ga je pozval tudi premier Miloš Zeman.

Pentagon zavrnil zahtevo Italije
05. 01. 2001 00.00
Ameriško obrambno ministrstvo je včeraj zavrnilo zahtevo Italije po uvedbi moratorija na uporabo streliva z osiromašenim uranom , češ da ni dokazov o kaki povezavi med tem strelivom in levkemijo ali drugimi zdravstvenimi problemi pri vojakih, ki so služili na Balkanu. Povečano zaskrbljenost zaradi primerov raka pri vojakih so izrazili tudi predstavniki drugih evropskih držav, katerih vojaki so služili na Balkanu.

Skrb za zdravje Natovih vojakov
05. 01. 2001 00.00
V Evropi vlada vse večja zaskrbljenost v zvezi z zdravjem vojakov, ki so bili udeleženi v Natovih operacijah na Balkanu.

Vložena zahteva po preskusu sklepa MOL
05. 01. 2001 00.00
Pobudnica zahteve za razpis referenduma o odloku Mestne občine Ljubljana (MOL) o cestnoprometni ureditvi v slovenski prestolnici Mateja Klarič je včeraj na upravno sodišče vložila zahtevo po preskusu sklepa MOL, ki je njeno pobudo zavrnila. Izvajanje odloka bo tako zadržano najmanj do končnega razpleta na upravnem sodišču, ki ima 30 dni časa, da izda sodbo. Odlok, ki ga je ljubljanski mestni svet sprejel konec novembra lani, predvideva ponovno uvedbo "lisic", s katerimi bi priklepali nepravilno parkirane avtomobile.

NATO vojaki se bojijo raka
04. 01. 2001 00.00
NATO bo Italiji pomagal raziskati razloge za smrt šestih italijanskih vojakov, ki so sodelovali v operacijah na Balkanu. Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi in premier Giuliano Amato sta od zavezništva zahtevala pojasnila in izrazila zaskrbljenost zaradi uporabe streliva z osiromašenim uranom, po tem ko je za levkemijo umrl že šesti Italijan, ki je služil na Balkanu. Visoki vojaški predstavnik poveljstva sil zveze NATO v Evropi, nameščenih v Monsu, je sicer kot zanemarljivo označil nevarnost, ki naj bi jo imelo za zdravje vdihavanje delcev osiromašenega urana v orožju, ki ga zavezništvo uporablja na Balkanu. Makedonski zavod za zdravstveno zaščito je zaradi novic o osiromašenem uranu napovedal okrepitev raziskav navzočnosti urana in torija v prsti, hrani in ozračju, posebej na območju blizu Kosovu.

Aerodrom Maribor še vedno zaprt
03. 01. 2001 00.00
Aerodrom Maribor, ki so ga na zahtevo delavcev zaprli 21. decembra lani, je še vedno zaprt, na njem pa delajo samo dežurne ekipe varnostnikov in gasilcev, ki skrbijo za njegovo varnost. Večina delavcev je do 8. januarja na dopustu ali doma na čakanju, nato pa od pristojnih pričakujejo, da jim bodo predstavili perspektivo razvoja letališča ali sprožili stečajni postopek za podjetje.

Mafijca obsodili v Grčiji
29. 12. 2000 00.00
Francesca Prudentina, domnevnega italijanskega mafijca, osumljenega tihotapljenja cigaret, so v Solunu obsodili na 19 mesecev zapora zaradi posedovanja ponarejenega potnega lista, so sporočili grški pravosodni viri. Isti viri so še povedali, da bo grško pravosodje takoj po novoletnih praznikih preučilo italijansko zahtevo po Prudentinovi izročitvi Italiji.

MOL zavrnila pobudo
22. 12. 2000 00.00
Ljubljanska mestna občina je danes zavrnila dopolnjeno pobudo za razpis referenduma o uvedbi lisic, ki jo je 18. decembra v imenu podpisnikov vložila zastopnica Mateja Klarič, so sporočili iz kabineta ljubljanske županje.

Primer Mladinine zgodbe ponovno na sodišču
22. 12. 2000 00.00
Vrhovno sodišče je pogrelo medijsko-politično vojno med Marjanom Podobnikom in tednikom Mladino. Povod za spor in tožbo je bila Mladinina zgodba o nezakonitem financiranju volilne kampanje slovenske ljudske stranke. Po vloženi tožbi Marjana Podobnika se sodni proces vleče še danes. Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo višjega sodišča in mu naložilo, da naj ponovno odloča.

SVIZ zavrača predloge vlade
22. 12. 2000 00.00
Tretji krog pogajanj med reprezentativnimi sindikati v vzgoji in izobraževanju ter vladno pogajalsko skupino se je včeraj končal neuspešno. Vlada je namreč sprejela sklep, ki vladni pogajalski skupini ne dopušča pogajanj za dodatna povišanja plač v prihodnjem letu, temveč šele v letu 2002, kar so sindikati zavrnili, so sporočili iz Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ).