Rebeka Tomaduz

Poklic gasilca: 'Zanimanja je še vedno dovolj, a ne toliko kot nekoč'
30. 04. 2025 19.09
Kako pomembno vlogo imajo prostovoljni gasilci v našem prostoru, je jasno prav ob večjih nesrečah in katastrofah, spomnimo se denimo požara na Krasu. Poklicnih gasilcev je premalo, naš sistem temelji na prostovoljcih. Hkrati pa prostovoljna gasilska društva predstavljajo pomemben most do tega poklica, saj so se številni danes poklicni gasilci že kot otroci urili v prostovoljnih gasilskih društvih. In kakšen je položaj teh ljudi, ki v svoji službi vsakodnevno tvegajo svoja življenja?

Inšpektorji razkrili na tisoče kršitev varnosti na delovnih mestih
28. 04. 2025 18.35
Lani so inšpektorji za delo prejeli več kot 1300 prijav zaradi pomanjkljive varnosti na delovnih mestih in razkrili kar 9400 kršitev. Številni delodajalci še vedno zanemarjajo osnovne ukrepe za zaščito zaposlenih. Pomanjkljivo usposabljanje, slaba ocena tveganja, neustrezna varnostna oprema in zastarela delovna sredstva so vsakodnevna realnost. In te številke še toliko bolj kličejo po spremembah ob Svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu, ki je posvečen vlogi umetne inteligence.

Med otroki največ stresa povzroča šola: tudi zaradi pričakovanj staršev?
07. 04. 2025 21.51
Če odrasli naivno verjamemo, da je otroški svet neobremenjen, sproščen in brez stresa, se motimo. Poleg stresa, ki ga povzroča nasilje, je tu še stres zaradi priljubljenosti in stres zaradi šole. Kakšna bo ocena, bodo svoje znanje znali pokazati in kako bodo ocene vplivale na njihovo prihodnost? Prav šola povzroča največ stresa, so povedali na Gimnaziji Ledina. Pa je stres večji prav zaradi pričakovanj staršev?

V Leku do konca prihodnjega leta 500 novih delovnih mest
03. 04. 2025 18.43
Delo pri najboljšem delodajalcu je čast, a da v podjetju ostaneš leta, je potrebno nekaj več. Kaj je tisto nekaj več v Leku, kjer bodo do konca prihodnjega leta iskali še 500 novih delavcev, saj gradijo proizvodnjo podobnih bioloških zdravil v Lendavi in center za razvoj v Ljubljani?

Pot do ortodonta traja leta, pacienti 'bežijo' na Hrvaško
22. 03. 2025 13.14
Če si želite poravnati zobe preko zdravstvenega zavarovanja, lahko minejo leta. V Sloveniji so večletne čakalne dobe žal realnost. V Zdravstvenem domu Ljubljana, največjem v državi, prvi termin za ortodonta z napotnico "zelo hitro" dobite šele čez dve leti. Če ste "redno" napoteni, je čakanje še daljše. Rezultat? Pravi eksodus pacientov v tujino! Samo lani je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije odobril skoraj 2000 povračil za zobozdravstvene storitve v tujini, pogosto na Hrvaškem. Kar 500 več kot leto prej. Največ vlog je bilo za ortodontsko zdravljenje.

Rekreativni odmor v šoli: 'Po 15 minutah so učenci prenovljeni'
19. 03. 2025 06.00
Da je gibanje izjemnega pomena za staranje brez bolečin, vemo, mnogi tudi že občutimo. Vse več je tudi dokazov, da gibanje pomaga tudi k lažjemu oziroma učinkovitejšem učenju. Obiskali smo Osnovno šolo narodnega heroja Rajka Hrastnik, kjer so rekreativni oziroma gibalni odmor uvedli z letošnjim šolskim letom in takoj opazili spremembe pri učencih.

'Kriza bo prišla': Kako bosta vlada in EU reševali avtomobilsko industrijo?
06. 03. 2025 19.10
Kako bo Evropska unija reševala avtomobilsko industrijo, ki samo v Sloveniji zaposluje 40.000 ljudi? Bo samo omilitev preambicioznih ciljev preprečila zlom te panoge? Ideja o zelenem prehodu oziroma prepovedi avtomobilov na dizelski in bencinski pogon do leta 2035 ostaja, a prizanesli bodo z milijardnimi globami, ki bi proizvajalce udarile po žepih, če že letos ne bodo izpolnjene zahteve o zmanjšanem izpustu ogljikovega dioksida. Cilj je, so še dodali v Bruslju, da bodo v Evropi in na evropskih vrednotah izdelana tako vozila kot tudi vsi sestavni deli, ki poganjajo vozila.

Najhujši industrijski požari v zgodovini Slovenije
10. 02. 2025 18.34
Drugi industrijski požar v Mariboru letos. Od zadnje intervencije gasilcev ni minilo še niti 14 dni, ko je več kot 80 gasilcev gasilo požar v Surovini, kjer je nastalo za okoli pol milijona evrov škode. Tudi v preteklih požarih so industrijski objekti utrpeli visoko finančno škodo, najvišjo, dobrih 36 milijonov evrov, pa je kočevskemu Melaminu povzročila eksplozija. A ne le z denarjem, največjo delovno nesrečo so v Kočevju plačali tudi s sedmimi človeškimi življenji.

Pred drugo obletnico poplav bodo v novih hišah
03. 02. 2025 16.47
Kako hitro napreduje obnova po uničujočih poplavah avgusta 2023, ki je poškodovala ali odnesla za skoraj tri milijarde evrov stanovanjskih objektov ter cestne in druge infrastrukture? Počasi, a domačini z Ljubnega ob Savinji imajo, pravi župan, spet žarke upanja v očeh. Začele so se namreč graditi prve hiše. Koliko kljukic je Služba za obnovo po poplavah že uspela narisati na seznam 258 hiš, ki jih je treba podreti?

Bi Zemljo lahko dodatno ohladili 'dobri oblaki'?
24. 01. 2025 19.14
Si predstavljate, da bi v Slovenj Gradcu imeli povprečne temperature, kot jih imajo v Kopru? To ni tako nemogoče, opozarjajo klimatologi, predvsem če bomo pustili, da se naš planet nenadzorovano segreva. Gre sicer za najbolj črn scenarij, ko bi se do konca stoletja Zemlja segrela za šest stopinj Celzija. Največjo vlogo pri preprečevanju tega imamo sami. Z zmanjševanjem izpustov toplogrednih plinov in skrbjo za planet. A raziskovalci po svetu se poigravajo tudi z mislijo, da bi nam k počasnejšemu segrevanju pomagali oblaki.

Zaslišanje zdravstvenih delavcev: 'brskanje' po več desetletij starih spominih
23. 01. 2025 19.15
Razkriti tančico skrivnosti glede ukradenih otrok in mamam podariti mir bo tudi za preiskovalno komisijo državnega zbora trd oreh. Po pregledu dokumentov, ki jih je komisija pridobila od bolnišnic in statističnega urada, namreč opažajo številne pomanjkljivosti in odstopanja v podatkih. Svoje zgodbe so pripovedovali tudi zdravstveni delavci, ki so se takrat podpisali pod različne dokumente ali bili v stiku s porodnicami. A kaj, ko jih komisija prosi, da pobrskajo po 50 in več let starih spominih, glave pa so, kot pravijo, velikokrat prazne.

Kako poteka reševanje iz mulja in teme?
21. 01. 2025 18.59
Okoli 80 reševalcev se izmenjuje v reševanju ujetih rudarjev. Gre za izjemno zahtevno reševanje. Jamo, napolnjeno z muljem, namreč odkopavajo ročno. Po ocenah je v jamo vdrlo med 500 in 700 kubičnih metrov, s čimer bi za primerjavo napolnili skoraj tretjino olimpijskega bazena. Kako opremljeni se tudi v popolnoma temno podzemlje odpravijo izkušeni rudarji, smo govorili z upokojenim rudarskim reševalcem z več kot 20-letnimi izkušnjami.

Jaslice: Od hobija do skupnostne tradicije
26. 12. 2024 19.50
Začelo se je kot hobi enega občana, danes pa je postavljanje jaslic v Dekanih tradicija celotnega naselja. 50 so jih letos pripravili in na ogled so vsem, saj so postavljene kar na domačih dvoriščih. Iz koruze, vijakov, zvitkov toaletnega papirja, drevesnih debel pa tudi kvačkane in premikajoče, celo postavljene v vinski sod. Omejitev ni, šteje le domišljija, pravijo krajani, ki so številnim jaslicam dodali tudi oseben in zanje značilen pečat. Še ena mojstrovina so ročno izdelane jaslice, ki jih zadnjih 12 let izdeluje in dopolnjuje rezbar Bojan Ožbot iz Vogrskega na Goriškem.

Za božič si želijo le, da jih ne bi več zeblo
23. 12. 2024 20.35
Kdaj imamo v življenju že toliko stvari, da sploh ne vemo, kaj bi zapisali v pismo enemu od dobrih mož? A so tudi takšna pisma, kjer so želje tako osnovne, da bi jih težko sploh razumeli kot želje oziroma darila. Številni otroci si, pravijo humanitarci, želijo le, da jih doma ne bi zeblo. Neogrevani domovi, dolgovi pri plačilu položnic, vlažne in plesnive stene. Energetska revščina je realnost več kot 100 tisoč Slovencev. V mrzlem domu je živel tudi Gregor Drmelj, ki so mu na pomoč priskočili v Delovni akciji. V hiši je temperatura padla tudi pod ničlo, okna so bila tako stara in tanka, da je zaledenela celo notranja stran stekel in prvi teden življenja tam mu je prinesel pljučnico. V takšnih razmerah je danes 24-letni Gregor živel več let.

22-metrski silosi od Ljubljane do Kopra potovali tri noči
20. 12. 2024 19.07
Kako priti s silosi Pivovarne Union iz Ljubljane do Luke Koper je bilo vprašanje, s katerim se je ekipa, ki izvaja izredne prevoze, ukvarjala več kot štiri mesece. Avtocesta bi bila z vidika ravnega in širokega cestišča najlažja in najhitrejša pot, a kaj, ko bi se silosi, s premerom več kot pet metrov, zataknili v avtocestne nadvoze. Lahko bi šli tudi po regionalnih cestah, a kako bodo naši tovornjaki prevozili krožišča, se izognili semaforjem, električni napeljavi, tudi novoletnim lučkam in preostrim ovinkom, ko pa je samo silos, brez tovornjaka, dolg 22 metrov. Na koncu je zmagala kombinacija vsega - avtoceste, regionalnih poti in tudi kombinacija tovornjakov. Gre za enega izmed najbolj zahtevnih prevozov čez Slovenijo, ocenjuje stroka. Za dobrih 110 kilometrov dolgo pot do Luke Koper so namreč vsakič potrebovali kar tri noči.

Mednarodni dan migrantov: Nikoli ne veš, kdaj boš potreboval roko pomoči
18. 12. 2024 19.11
"Nikoli ne veš, kdaj boš potreboval roko pomoči v nepoznanem okolju," pravi postojnski župan Igor Marentič. V treh letih bodo v okviru projekta Moja pot avtorji razbijali mite in tuje kulture približevali Slovencem. Približali jih bodo najmlajšim, ki razlik največkrat še ne poznajo, omehčati pa bodo poskušali tudi bolj zrele prebivalce. Na mednarodni dan migrantov se moramo spomniti, da so tudi naši predniki nekoč v upanju po boljšem življenju migrirali s trebuhom za kruhom.

'Za volan sedimo trezni, kasnejše obžalovanje časa ne more zavrteti nazaj'
17. 12. 2024 19.42
O alkoholu in vožnji smo govorili že velikokrat, samo do konca novembra smo na naših cestah imeli skoraj 1400 prometnih nesreč, od tega se je 120 oseb hudo poškodovalo, 17 jih je umrlo. Če se ozaveščenost pri alkoholu z leti povečuje, pa ima Agencija za varnost prometa občutek, da smo glede prepovedanih drog še vedno premalo občutljivi. Tudi policijski nadzori redkeje preverjajo te substance, pa čeprav enako negativno vplivajo na sposobnost vožnje kot alkohol.

'Zaprto' piše na vratih Tropske hiše v Celju
16. 12. 2024 17.02
Že več kot leto dni, vse od lanskega novembra, v Tropski hiši v Celju čakajo na odločitev ministrstva za naravne vire in prostor, ali jim bodo podaljšali dovoljenje za prikazovanje živali javnosti. Sami so prepričani, pravi biolog in ustanovitelj Tropske hiše Simon Cirkulan, da imajo njihove živali dobre bivalne pogoje. Temu je prikimal tudi pristojni inšpektorat, Zavod za varstvo narave pa ravno obratno. Pogoje za nekatere živali bi spremenili, a prav te spremembe bi bile, pravijo v Tropski hiši, za živali usodne. In kako dolgo čakanje na dovoljenje pojasnjujejo na ministrstvu?

Čeprav bi se že zdavnaj lahko upokojil, že 45 let vodi postojnsko porodnišnico
12. 12. 2024 18.53
Da pa se v zdravstvu tudi dobro dela, dokazujejo odličja, ki jih že 22 let najbolj zaslužnim podeljuje Zdravniška zbornica. V več kategorijah so nagradili 23 posameznikov, ki so, kot pravijo v zbornici, s svojim predanim delom pomembno prispevali k ugledu zdravništva ter razvoju zdravstvene stroke doma in v tujini. Najvišje priznanje so prejeli Zvonka Zupanič Slavec, ena največjih poznavalk zgodovine medicine v Sloveniji, ginekolog in direktor postojnske porodnišnice Aleksander Merlo ter ljubljanski kardiolog Marko Noč.

Bivši rektor obsojen zaradi spolnega nadlegovanja, kazen tudi univerzi
04. 12. 2024 17.21
Dragan Marušič, nekdanji rektor Univerze na Primorskem, je kriv spolnega in psihičnega nadlegovanja nekdanje direktorice Študentskih domov Univerze Astrid Prašnikar, je odločilo koprsko sodišče. Sodba, ki sicer še ni pravnomočna, Marušiču nalaga štiri mesece pogojne zaporne kazni z letom in pol poskusne dobe, Univerzi pa 10 tisočakov kazni. Marušičev odvetnik že napoveduje pritožbo, saj da gre za strel v prazno. Zadnje pa ni rekla niti državna tožilka – tudi ona se bo nad sodbo pritožila, češ da je kazen premila.

Za 7500 računalnikov na zadnjem pozivu prejeli več kot 16 tisoč vlog
03. 12. 2024 18.29
Kje smo torej dobro leto dni po nakupu 13 tisoč računalnikov? Večina jih je še vedno v skladišču, po tem, ko so razpis spremenili še tretjič, pa je zdaj tistih, ki bi jih imeli in so do njih upravičeni, več, kot je samih računalnikov. In preden bodo prišli do tistih, ki bi jim prišli prav, bo minilo še nekaj mesecev. Vmes pa bo treba podaljšati garancijo, ki je v vmesnem času že potekla. In še ena bizarnost, ki jo bo morala nova ministrica razrešiti ali pa vsaj pojasniti: da si je 15 zaposlenih na ministrstvu, kjer je bila torej generalna sekretarka, razdelilo 59 tisočakov za dodatno delo, in to tudi za pomoč pri razdeljevanju računalnikov.

Delavci so za zaprtje poslovalnic M Tehnike izvedeli pol ure pred uradno objavo
19. 11. 2024 19.05
"Zapiramo vse preostale poslovalnice M Tehnike in dva Cash&Carryja," je najavila lastnica Mercatorja Fortenova. Sindikalisti so na nogah, pa ne, ker bi bili ogroženi zaposleni – za te se bo namreč našlo novo delovno mesto znotraj Mercatorja, ampak ker je Fortenova novico sporočila tik pred javno najavo in brez predhodne uskladitve s svetom delavcev, kot to navaja zakon. Se bo končalo le pri teh poslovalnicah ali bi lahko Mercator v kratkem videli v drugih rokah, kot po odpovedanem nakupu Tuša, morebiti prav zaradi finančnih težav Fortenove, špekulira ekonomist Matej Lahovnik?

Komu in pod kakšnimi pogoji bodo detektivi še lahko sledili?
30. 10. 2024 19.27
Kako bomo preiskovali ljudi in ustrezno opravljali svoje delo, se sprašujejo slovenski detektivi po spremembi zakona o detektivski dejavnosti. Omejevanje sledenja preiskovani osebi omejuje naše delo in bo pripeljalo do osipa dela, je prepričanih 49 detektivov, ki so podali predlog za odložilni veto v Državnem svetu. Nasprotno pa v Detektivski zbornici Slovenije zatrjujejo, da so omejitve veljale že prej, a da so zdaj le bolj dorečene, kar je prav, saj varujejo tudi pravice preiskovanih. In prikimava tudi Ministrstvo za notranje zadeve, ker da je bila prenova zakona potrebna, prejšnji je bil namreč zastarel, dodajajo.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta
28. 10. 2024 19.26
Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

'Hišo so ocenili na 98.000, 45 odstotkov so odbili, torej sem pristal na 51.000'
24. 10. 2024 19.38
"V jesensko vlažno vreme smo že dobro zakorakali, na vrata bo lahko čez dober mesec potrkala tudi zima, naša stanovanja in hiše pa po poplavah le na pol obnovljene, propadajo, kleti zajema vlaga, vonj po plesni je že prisoten," pravi eden izmed prebivalcev, ki so mu lanske avgustovske poplave uničile dom. Številni se počutijo izigrane. Cenitve so jih presenetile. Vrednost doma sicer ni tako slabo ocenjena, pravijo, a občuten odbitek, tudi več kot 50-odstoten, je nekaterim prinesla amortizacija. Pravijo, da so svoje domove obnavljali in vanje redno vlagali. A cenitve so dobre, verjame pristojen za obnovo po poplavah Boštjan Šefic in zatrjuje, da je postopek reševanja v koraku s predvideno časovnico.

Šest mesecev potoval iz Nigerije v Slovenijo, pri nas si je našel delo
21. 10. 2024 19.12
Več kot šest mesecev je potreboval, da je iz Nigerije prišel v Slovenijo. Pobeg je bil, pravi 31-letni Matthew, odločitev med življenjem in smrtjo. V Sloveniji je že 16 mesecev, za delo je poprijel kmalu po prihodu in sedaj ima, ponosno pove, tudi pogodbo za nedoločen čas. In takšnih prosilcev za azil, ki bi pri nas radi ostali, si našli službo, se vključili v družbo in nadaljevali z boljšim življenjem, je veliko, pravijo v Ambasadi Rog. A pretekli teden so še z drugimi društvi ugotovili, da je ministrstvo za notranje zadeve zaustavilo izdajanje dovoljenj za delo. Zakonodaja se ni spremenila, kaj se torej je, da so zaposleni postopali drugače?

Kljub višinski bolezni, medvedom in napačnim zemljevidom osvojile Lalung
09. 10. 2024 19.04
6243 metrov je visoka gora v indijski Himalaji, ki je ni uspelo preplezati še nikomur. Tako je vsaj veljalo do 14. septembra, ko sta na vrh prvi na svetu prišli dve slovenski alpinistki. Konec avgusta so se štiri dekleta odpravila na prvo žensko alpinistično odpravo po osamosvojitvi Slovenije na najvišje gorovje na Zemlji. Dve sta se morali zaradi višinske bolezni ustaviti še pred vrhom, dvema je uspelo. Od zmedene indijske planinske zveze, ki je imela o slabo raziskani dolini Lalung in njenem gorovju nepopolne zemljevide, in odpihnjenih šotorskih palic vse do višinske bolezni in predčasnega odhoda domov, saj so jih pregnali medvedi. Dekleta so doživela še marsikaj, občutkov ob zgodovinskem dogodku pa še niso uspela povsem urediti.

Kaj je jamarje pričakalo na dnu slovenske jame z nenavadnim imenom Dlvn?
04. 10. 2024 17.44
Da imamo čudovit podzemni svet, vemo. Verjetno pa ne vemo, da se naši jamarji zadnja leta spustijo v od 300 do 500 slovenskih jam letno, skupno so jih do sedaj odkrili že več kot 15 tisoč. Najgloblje, natančneje 1505 metrov, so prišli na Kaninskem pogorju v jami Čehi 2, ki je tako postala 13. najgloblja jama na svetu. Jamski navdušenci pravijo, da je prebitje magične meje tisočih metrov izjemnega pomena. In to jim je znova uspelo pred kratkim, odkrili so novih 1011 metrov. Kako se prebijajo skozi nekaj deset centimetrske ožine, kaj jih je pričakalo na dnu in zakaj so jamo poimenovali Dlvn?

V Strunjanu, da bi pozabili na vojno
02. 10. 2024 17.03
Vojna v Ukrajini je zahtevala že na tisoče žrtev, med njimi so bili tudi obrazi, ki so nekomu predstavljali dom. Bili so jim starši, očetje in mame. "Še pred tremi leti sem imel povsem srečno, veselo življenje," pripoveduje komaj 11-letni deček, ki je moral hitro odrasti. Pred dobrega pol leta je namreč izgubil očeta, s katerim se je najraje, kot pravi, vozil v avtomobilu in se vrtel po zasneženih praznih parkiriščih. Spet druga deklica svojega očeta ni videla že več kot tri mesece, saj mora biti ves čas v vojašnici. In so tudi zgodbe otrok, ki jih nikoli ne bomo slišali, saj o njih nočejo in ne zmorejo govoriti. Vsemu temu so bili v 10 dnevih priča prostovoljci Slovenske karitas, ki je s pomočjo zunanjega ministrstva že drugič uspela ukrajinske otroke za kratek čas umakniti v boljše okolje. Svoje letovanje v Strunjanu zaključujejo, domov pa odhajajo s spomini na, kot pravijo, najboljšo, najlepšo in predvsem varno državo.

Zaradi odvzetega psa grožnje z avtomatskim orožjem
26. 09. 2024 19.01
"Zadnjič sem te opozoril. Premisli, kolikokrat boste ti in tvoji bližnji še jedli kosilo." Takšne in drugačne grožnje od gospoda, ki mu je inšpektor trajno odvzel psa, že skoraj dve leti posluša zavetišče Horjul. Sodu je izbila dno grožnja z avtomatskim orožjem in tako so bili v zavetišču zaradi strahu na lastne stroške primorani najeti tudi varnostno službo. Klice in obiske zavetišče redno prijavlja Policiji, sodišče pa je dosodilo pogojno kazen 10 mesecev zapora na preizkusno dobo treh let. Pa se kljub temu stvari niso umirile, pravijo v Horjulu in da to ni osamljen primer, v imenu oskrbnikov zavetišč opozarja tudi Dušan Hajdinjak.