Britanska

Marihuana le za bolnike
24. 03. 2000 21.04
Britanska vlada namerava legalizirati uporabo marihuane v zdravstvene namene, kar pomeni veliko spremembo vladne politike, poroča današnji časopis Independent.

Kot v James Bondu
24. 03. 2000 20.32
Na železniški postaji v središču Londona se je pred dnevi pripetil dogodek, ki spominja na filme Jamesa Bonda. Britanskemu tajnemu agentu so namreč ukradli prenosni računalnik, v katerem so bili shranjeni zaupni, kodirani podatki o sporu na Severnem Irskem, so danes sporočili uradni viri iz Londona.

Boj za ohranitev delovnih mest pri Roverju
23. 03. 2000 19.56
Nemški proizvajalec avtomobilov BMW bo skupaj s prodajo proizvajalca terenskih vozil Land Rover ameriškemu Fordu predvidoma prodal tudi Roverjev razvojni center. Kot poroča današnji finančni časnik Financal Times, namerava Ford od sedanjih 3800 zaposlenih v tehničnem centru v Gaydonu obdržati le 1800 delavcev. To pa pri britanskih oblasteh vzbuja strah glede nadaljnjega razvoja avtomobilske panoge.

Tony Blair na porodniškem dopustu
23. 03. 2000 07.48
Soproga britanskega premiera Tonyja Blaira, Cherie Blair, ki maja pričakuje četrtega otroka, je svojemu soprogu priporočila, da bi po porodu odšel na porodniški dopust.

Predstavitev novega mercedesa razreda C
21. 03. 2000 16.28
Nemško-ameriški proizvajalec avtomobilov Daimler Chrysler je javnosti danes predstavil nov osebni avtomobil mercedes razreda C. Kot so povedali ob predstavitvi, so v razvoj nove limuzine vložili štiri leta dela in približno 1,36 milijona evrov.

Britanska vlada vabi kupce Roverja
18. 03. 2000 17.31
Britanska vlada k nakupu britanskega avtomobilskega proizvajalca Rover, ki ga je dosedanji lastnik nemški BMW prodal v četrtek, vabi nove ponudnike. Rover je sicer kupila britanska investicijska družba Alchemy Partners, ki pa po mnenju britanske vlade ne ponuja odgovorov na nekatera pomembna vprašanja. Alchemy Partners je med drugim napovedala, da bo odpuščala delavce, vendar načrta ni natančneje pojasnila.

BMW razmišlja o prodaji Roverja
15. 03. 2000 13.21
Avtomobilski koncern BMW je navedbe nekaterih nemških časnikov o delni odprodaji hčerinskega podjetja Rover, ki je v precejšnjih izgubah, označil kot eno od možnih različic. Kot so pojasnili v BMW, je vodstvo koncerna več mesecev preučevalo možnosti za sanacijo skupine Rover, navedbe časnikov pa se nanašajo na eno od ''predstavljivih'' različic. Britanski sindikati so vodstvo BMW že pozvali, naj pojasni svoje namere v zvezi z usodo Roverja, delnica BMW pa je ob začetku današnjega trgovanja na borzi poskočila za več kot 11 odstotkov.

Vodafone se pogaja o nakupu
12. 03. 2000 19.44
Britanska družba mobilne telefonije Vodafone Airtouch se pogaja o nakupu 25-odstotnega deleža finske telekomunikacijske družbe Sonera v višini 16 milijard dolarjev, piše v nedeljski izdaji Sunday Times.

Katastrofalne razsežnosti poplav v Mozambiku
05. 03. 2000 17.20
V Mozambiku je v hudih poplavah doslej celotno premoženje izgubilo kaka dva milijona ljudi, od teh jih 900.000 potrebuje takojšnjo človekoljubno pomoč, je sporočil urad za obrambo pred katastrofami iz Mozambika. Število žrtev še ni znano, človekoljubne organizacije pa predvidevajo, da je umrlo več tisoč oseb.

Briti 2000 so podeljeni
04. 03. 2000 13.58
Začelo se je med orjaškima razkrečenima ženskima nogama. Iz mednožja, pokritega z britansko zastavo Union Jack je izstopila Geri Halliwell, kar naj bi simboliziralo ponovno rojstvo nekdanjega Spice dekleta kot solistke. Nekateri, očitno so nasprotniki mehke pornografije, kritično ugotavljajo, da je Geri v stalnih poskusih zasenčenja nekdanjih kolegic posegla po opolzkostih. Morda ji je uspelo, vendar pa je kljub vse opaznejši ''madonnizaciji'' svoje solistične kariere odšla domov brez brita, medtem ko so se Spice Girls ovenčale z britom ''za izjemen prispevek britanski glasbeni industriji'' in prijazno dejale, da jim ne bi uspelo brez Geri, ki se jim ni hotela pridružiti na odru, čeprav so jo vabile. Samo podelitev (samo štirinajstih) britov, ki leto za leto zaman poskušajo uloviti glamur grammyjev (letos so podelili 102), so morali preložiti za eno uro, ker je ena od plesalk najbolj slavnega tujega gosta Willa Smitha padla z odra in so jo morali odpeljati v bolnišnico. Will je bil nominiran v kategoriji najboljši mednarodni solist, v kateri so vsi pričakovali zmago Rickyija Martina, ki je z ognjevitim nastopom navdušil publiko. Na koncu je zmagal Beck. Najbolj so se veselili trije dvojni zmagovalci: skupina Travis, ki je osvojila brita za najboljšo britansko skupino in najboljši album (The Man Who), Robbie Williams (prišel je v družbi osupljivo seksi nove spremljevalke, televizijke Tanie Strecker), ki je dobil brita za najboljši britanski single in najboljši britanski video (oba za pesem She's The One) in Macy Gray, ki je, zaradi obilja penine zelo okrogla težko prišla po brita za najboljšo mednarodno solistko in za najboljšo mednarodno novinko/novinca, svoje stanje pa opisala s pomočjo besed, ki se začenja s črko f. Posebnega zanimanja je bila tako rekoč dinozaverska bitka za brita za najboljšega britanskega solista leta, saj je imel samo eden od nominiranih manj kot petdeset let. Dobil ga je Tom Jones, valižanski veteran z največjo zbirko ženskih hlačk, zmetanih na oder v skoraj štiridesetletni karieri, predvsem po zaslugi izjemnega albuma duetov Reload. Zmagovalci so bili tudi: Beth Orton (najboljša britanska solistka), S Club 7 (najboljši britanski novinci), Chemical Brothers (najboljša britanska dance skupina/solist), TLC (najboljša mednarodna skupina) in Notting Hill (najboljša filmska glasba). Cvetoča britanska glasbena industrija je prvič podelila priznanja leta 1977, leta 1982 je to postal redni letni ritual, sedanje ime, briti, pa so priznanja dobila šele leta 1989.

BSkyB tudi delničar pri FC Chelseaju
04. 03. 2000 12.29
Komercialna britanska televizija BSkyB je spet dejavna v nogometnih vodah. Televizija, v lasti medijskega mogotca Ruperta Murdocha, je v tem tednu kupila delnice angleškega prvoligaša FC Chelsea v vrednosti 128 milijonov nemških mark in po novem nadzoruje 9,9 odstotka delnic. BSkyB ima v lasti tudi delnice Manchester Uniteda, Manchester Cityja in Leeds Uniteda.

Recital organistke Jennifer Bate v CD
28. 02. 2000 18.44
V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma se bo zvečer, ob 19.30, z recitalom predstavila znana britanska orglarka Jennifer Bate, rojena leta 1944. Razen del Samuela Wesleya, angleškega prirejevalca Bacha, Mendelssohna-Bartholdyja in Bacha starejšega, bo izvedla svojo večdelno skladbo, ki temelji na improvizacijah, recital pa sklenila s skladbami Francka, Messiaena in Langlaisa.

PowerGen kupuje ameriško energetsko podjetje
28. 02. 2000 16.34
Britanska energetska družba PowerGen, ki se ukvarja z proizvodnjo in distribucijo elektrike ter ostalih energentov bo za 5,4 milijarde dolarjev kupila ameriško podjetje LG&E Energy, s sedežem v Kentuckyu, so sporočili iz omenjene britanske družbe. PowerGen bo tako postala ena izmed mnogih evropskih družb, ki so vstopile na 215 milijard dolarjev vreden ameriški energetski trg.

BBC objavil prizore mučenj v Čečeniji
25. 02. 2000 20.21
Britanska televizijska postaja BBC je včeraj prikazala prve posnetke zločinov, ki so jih v Čečeniji storili ruski vojaki. Fotografije so bili posnete v eni od vasi zahodno od čečenske prestolnice Grozni. Prikazujejo, kako so ruski vojaki aretirali mlade Čečene ter v skupne grobove odvržena trupla, na katerih so bili vidni znaki zlorab in različnih oblik mučenja. Kot je poročal BBC, večina fotografij prikazuje takšna grozodejstva, da jih ni bilo mogoče prikazati.

Kate Winslet pričakuje prvega otroka
25. 02. 2000 13.44
Britanska igralka Kate Winslet septembra pričakuje svojega prvega otroka, v svojih današnjih izdajah poročajo britanski mediji.

Sinn Fein ne bo posredoval med IRA in Londonom
24. 02. 2000 19.15
Predsednik katoliške severnoirske stranke Sinn Fein Gerry Adams je danes nakazal, da njegova stranka ne bo več posredovala med podtalno organizacijo IRA in britansko vlado. ''Prepričan sem, da je posredniška vloga Sinn Feina v vprašanju razorožitve že minila,'' je poudaril Adams v pogovoru za časnik Irish Post, ki izhaja v Londonu.

Ameriška letala bombardirala sever Iraka
20. 02. 2000 20.50
Ameriška letala so danes bombardirala iraški sistem zračne obrambe na območju prepovedi letenja na severu Iraka, so sporočili ameriški vojaški viri.

Potovalna agencija na internetu
19. 02. 2000 13.51
Deset največjih letalskih prevoznikov v Evropi sledi vzgledu svojih ameriških konkurentov in se po poročanju današnjega britanskega časnika Financial Times pogovarja o ustanovitvi lastne potovalne agencije na spletnih straneh. S tem želijo zmanjšati stroške trženja letalskih vozovnic.

''Umirjeni'' londonski teden mode
18. 02. 2000 11.31
V britanski prestolnici poteka London Fashion Week, eden od štirih velikih modnih sejmov, ki se od milanskega, pariškega in newyorškega razlikuje po tem, da se uveljavljenim oblikovalcev vedno pridruži več novincev kot drugod. Poznvalci ga imajo za največji izvor novih zamisli. Britanska modna industrija je ena od najbolj donosnih industrij, saj obrača 50 milijard funtov na leto. Letos svoje kolekcije za jasen in zimo 2000 na pistah predstavlja 46 kreatorjev - ob uveljavljenih velikih imenih kot so Valentino, Armani, Maria Grachvogel, Dolce and Gabana in Paul Smith vrsta neznanih mladih oblikovalcev. Vodilni svetovni sejmi so znani po ''divjih'' kolekcijah. Londonski je letos nenavadno umirjen, glavne značilnosti pa so barvite potiskane obleke, vzorci, tradicionalnejši materiali kot reakcija na večno prevlado črnega. 140 modnih hiš svoje izdelke predstavlja samo na stojnicah. Prijavljenih je več kot 2000 kupcev in celo 1000 novinarjev.

Glaxo Wellcome in SmithKline pred združitvijo z dobičkom
17. 02. 2000 20.45
Britanska farmacevtska velikana SmithKline Beecham in Glaxo Wellcome sta še zadnjič objavila samostojne poslovne rezultate, preden se bosta dokončno združila v največje svetovno farmacevtsko podjetje. SmithKline Beecham je tako lani dobiček v primerjavi z letom 1998 povečal za 13 odstotkov, medtem ko je Glaxo Wellcome dobiček povečal za šest odstotkov. Podjetje Glaxo se je prejšnji mesec tudi dokončno odločilo, da bo kupilo SmithKline za 182,4 milijarde dolarjev. Novo podjetje Glaxo SmithKline bo imelo 7,3-odstotni tržni delež svetovnega farmacevtskega trga.

Največ srčnih bolnikov v VB
17. 02. 2000 09.18
Velika Britanija ima največ srčnih bolnikov v Evropski uniji, poleg tega pa sodi tudi med države z najmanjšo učinkovitostjo zdravljenja srčnih bolnikov, trdi Britanska fondacija za srčne bolezni. Britanski zdravniki ne najdejo razloga za omenjeno stanje, saj imajo Britanci relativno zdravo prehrano z malo maščobami, prav tako pa število kadilcev ni pretirano.

V Veliki Britaniji najnižja stopnja brezposelnosti
16. 02. 2000 18.46
Velika Britanija je januarja zabeležila najnižjo stopnjo brezposelnosti zadnjih 20 let, je sporočila britanska vlada. Januarja je tako v Veliki Britaniji delalo rekordno število ljudi. Zaposlenih je bilo 27,58 milijona, brez dela pa 1,158 milijona Britancev.

Izgrednikom se slabo piše
16. 02. 2000 16.15
Vlade evropskih držav bodo v prihodnjih tednih sprejele paket ukrepov, s katerimi bi zmanjšale možnost izgredov na prihajajočem nogometnem evropskem prvenstvu v Belgiji in na Nizozemskem. Belgijska, nizozemska in britanska vlada so tako že podpisale sporazum, ki bo policijskim enotam omogočil vpogled v seznam potencialnih izgrednikov iz vseh treh držav, poleg imen pa si bodo izmenjavali tudi njihove osebne opise ter minule kazenske ovadbe.

Višja britanska inflacija
15. 02. 2000 19.18
Britanska inflacija je na letni stopnji konec januarja dosegla dva odstotka, kar je za 0,2 odstotka več kot mesec prej. Kljub povišanju inflacije pa se je t.i. osnovni kazalec inflacije, ki ne vsebuje hipotečnih plačil, zmanjšal z 2,2 odstotka na 2,1 odstotka, so sporočili z britanskega državnega statističnega urada.

Zamrznitev ustanov le kratkotrajna
14. 02. 2000 16.28
Britanski premier Tony Blair meni, da bi lahko delovanje severnoirskih ustanov, ki jih je London zamrznil minuli petek, hitro obnovili, je danes sporočil Blairov tiskovni predstavnik. Dodal je, da si britanski premier prizadeva zgolj za krajši premor in za vnovičen zagon severnoirskega mirovnega procesa. Blair se je tako odzval na današnjo izjavo irskega kolega Bertija Aherna, ki je od Londona zahteval, naj nemudoma omogoči delovanje pokrajinskega parlamenta in vlade v Ulstru. Po pisanju irskega in britanskega tiska naj bi oblasti v Dublinu menile, da bi morale zadnje ponudbe IRA o razorožitvi Londonu zadostovati.

Prva elektronska univerza na svetu
13. 02. 2000 10.48
Britanska vlada bo tujim študentom omogočila pridobitev univerzitetne izobrazbe preko interneta. Cilj tega projekta je predvsem povečati število tujih študentov in s tem napolniti prazne blagajne britanskih univerz, je dejal britanski premier Tony Blair. Univerze, ki se bodo vključile v projekt, bodo morale tesno sodelovati s podjetji, ki razpolagajo z računalniško tehnologijo. Kot piše britanski dnevnik The Independent, še ni znano, koliko od skupno 107 britanskih univerz se bo vključilo v projekt podeljevanja elektronskih zaključnih spričeval. Tradicionalni univerzi Oxford in Cambridge se bojita, da bo elektronska konkurenca povzročila padec njunih standardov.

Protestantski unionisti o krizi
12. 02. 2000 19.36
Potem ko je britanska vlada opolnoči ponovno prevzela neposredno oblast nad Severno Irsko, se je v Belfastu na posvetovanjih o severnoirski krizi danes sestala vodilna protestantska unionistična stranka (UUP). Opazovalci pričakujejo, da se bo 860-članski svet stranke strinjal z začasno odpravo severnoirske avtonomije. Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je razpustitev severnoirskih ustanov sinoči utemeljil s pomanjkanjem napredka pri razorožitvi Irske republikanske armade (IRA).

Pripravljenost IRE ni zadoščala
12. 02. 2000 19.36
Nekaj ur pred iztekom roka, ko naj bi britanska vlada prevzela neposredno oblast nad Severno Irsko - ta se je iztekel opolnoči, je Irska republikanska armada (IRA) znova pokazala pripravljenost, da se razoroži.

Britanska vlada odpravila avtonomijo Severne Irske
12. 02. 2000 16.39
Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je v Belfastu danes sporočil, da britanska vlada prevzema neposredno oblast nad Severno Irsko, s čimer se končuje dvomesečno delovanje avtonomnih oblasti v tej pokrajini.

Je zdravstveno stanje Pinocheta res slabše?
12. 02. 2000 13.14
Zdravstveno stanje nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta se je nenadoma zelo poslabšalo, je sinoči sporočil upokojeni general Louis Cortes Villas, predsednik Fondacije Pinochet v Santiagu.