Britanska

Prva elektronska univerza na svetu
13. 02. 2000 10.48
Britanska vlada bo tujim študentom omogočila pridobitev univerzitetne izobrazbe preko interneta. Cilj tega projekta je predvsem povečati število tujih študentov in s tem napolniti prazne blagajne britanskih univerz, je dejal britanski premier Tony Blair. Univerze, ki se bodo vključile v projekt, bodo morale tesno sodelovati s podjetji, ki razpolagajo z računalniško tehnologijo. Kot piše britanski dnevnik The Independent, še ni znano, koliko od skupno 107 britanskih univerz se bo vključilo v projekt podeljevanja elektronskih zaključnih spričeval. Tradicionalni univerzi Oxford in Cambridge se bojita, da bo elektronska konkurenca povzročila padec njunih standardov.

Protestantski unionisti o krizi
12. 02. 2000 19.36
Potem ko je britanska vlada opolnoči ponovno prevzela neposredno oblast nad Severno Irsko, se je v Belfastu na posvetovanjih o severnoirski krizi danes sestala vodilna protestantska unionistična stranka (UUP). Opazovalci pričakujejo, da se bo 860-članski svet stranke strinjal z začasno odpravo severnoirske avtonomije. Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je razpustitev severnoirskih ustanov sinoči utemeljil s pomanjkanjem napredka pri razorožitvi Irske republikanske armade (IRA).

Pripravljenost IRE ni zadoščala
12. 02. 2000 19.36
Nekaj ur pred iztekom roka, ko naj bi britanska vlada prevzela neposredno oblast nad Severno Irsko - ta se je iztekel opolnoči, je Irska republikanska armada (IRA) znova pokazala pripravljenost, da se razoroži.

Britanska vlada odpravila avtonomijo Severne Irske
12. 02. 2000 16.39
Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je v Belfastu danes sporočil, da britanska vlada prevzema neposredno oblast nad Severno Irsko, s čimer se končuje dvomesečno delovanje avtonomnih oblasti v tej pokrajini.

Je zdravstveno stanje Pinocheta res slabše?
12. 02. 2000 13.14
Zdravstveno stanje nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta se je nenadoma zelo poslabšalo, je sinoči sporočil upokojeni general Louis Cortes Villas, predsednik Fondacije Pinochet v Santiagu.

Eksplozija na Wall Streetu
11. 02. 2000 15.02
Na Wall Streetu, najbolj znanem finančnem newyorškem okolišu, je danes eksplodirala bomba. Ena oseba je bila pri tem lažje ranjena, poškodovani pa sta dve stavbi, je sporočila policija. Na prizorišče je že prišlo 70 policistov ter gasilcev, sodelujejo pa tudi posebne enote za primere bombnih napadov.

Dvig obrestnih mer
10. 02. 2000 17.49
Britanska centralna banka Bank of England je danes zvišala ključno obrestno mero za 0,25 odstotne točke. To je že četrto zvišanje obrestne mere v zadnjih šestih mesecih.

Zahteve talibanskih oblasti
09. 02. 2000 13.59
Talibanske oblasti so danes od britanske vlade zahtevale, naj ujame in kaznuje ugrabitelje afganistanskega letala, ki že od ponedeljka stoji na londonskem letališču Stansted in na katerem naj bi kot talce še vedno zadrževali približno 140 potnikov.

Pogajanja z ugrabitelji se nadlaljujejo
09. 02. 2000 08.59
Britanska policija tudi danes nadaljuje pogajanja z ugrabitelji afganistanskega potniškega letala, ki je v ponedeljek zjutraj pristalo na letališču Stansted pri Londonu.

Richardsona ujeli pri jemanju nandrolona
08. 02. 2000 15.11
Mark Richardson, najboljši britanski tekač na 400 metrov in nosilec srebrne olimpijske kolajne, je naslednji britanski atlet, ki so ga ujeli pri domnevnem jemanju nedovoljenega poživila nandrolona. Britanska atletska zveza je sporočila, da so sledi poživila našli v vzorcu, odvzetem 27. oktobra lani, B analiza pred mesecem dni pa je prvi test potrdila.

British Airways dobiva nov zalet
07. 02. 2000 13.27
Britanska letalska družba British Airways je svoje izgube iz poslovanja v tretjem četrtletju iztekajočega se poslovnega leta zmanjšala za petino na 60 milijonov funtov. Kot z zadovoljstvom ugotavljajo predstavniki družbe, se ''stvari obračajo na bolje''.

Plesna dvorana odprta za javnost
07. 02. 2000 07.57
Plesna dvorana v Buckinghamski palači, ki je bila leta 1856 zgrajena za britansko kraljico Viktorijo, bo letos prvič na ogled tudi javnosti, so sporočili iz Buckinghamske palače.

Britanska policija aretirala vojnega zločinca
06. 02. 2000 11.59
Britanska policija Scotland Yard je danes sporočila, da je v jugovzhodnem delu Londona aretirala ruandskega državljana Tharcisseja Muyunyija, osumljenega vojnih zločinov v Ruandi leta 1994. Po besedah policije je Muyunyji obtožen genocida in drugih nehumanih dejanj, nalog za aretacijo pa je izdalo Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine, storjene v Ruandi.

IRA zavrnila britanske pogoje za razorožitev
05. 02. 2000 19.58
Irska republikanska armada (IRA) je danes zavrnila britanske pogoje za razorožitev. IRA je sporočila, da je vprašanje razorožitve moč rešiti, vendar ne pod britanskimi ali unionističnimi pogoji in grožnjami.

Bo vlada v Belfastu izgubila pristojnosti?
04. 02. 2000 08.18
Britanska vlada namerava severnoirski vladi odvzeti pristojnosti, če Irska republikanska armada (IRA) ne bo kmalu obljubila, da se bo razorožila, je pred poslanci spodnjega doma britanskega parlamenta napovedal britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson.

Kradljivi britanski narkomani
03. 02. 2000 09.36
Britanski narkomani ukradejo na leto predmete v vrednosti 2,5 milijarde angleških funtov, z denarjem od njihove prodaje pa nakupijo mamila. Najbolj problematičen je Glasgow na Škotskem, kjer samo narkomani, ki so odvisni od heroina, na leto ukradejo predmete za 194 milijonov funtov.

Naomi zapušča modne piste
02. 02. 2000 14.14
Vrhunska britanska manekenka Naomi Campbell je med obiskom v Sydneyju danes sporočila, da ne bo več nastopala na modnih revijah v New Yorku in Londonu, kjer je bila več kot deset let ena glavnih manekenskih zvezd.

Nadaljevanje pogovorov o razorožitvi
02. 02. 2000 11.36
Na Severnem Irskem naj bi se danes nadaljevali pogovori s podtalno organizacijo IRA o razorožitvi.

Na festivalu Pandora 2000 drevi ''slovenski'' Kaspar
01. 02. 2000 13.07
Mednarodni festival ženske ustvarjalnosti Pandora 2000 v organizaciji gledališke in produkcijske hiše DieTheater/Wien se bo drevi ob 20. uri na Dunaju začel s ''slovenskim'' Kasparjem Petra Handkeja v produkciji ljubljanskega Cankarjevega doma. Predstava Kaspar je nastala leta 1998, zrežirala jo je britanska dramska pisateljica in režiserka Anna Furse v sodelovanju s slovensko umetniško ekipo. Handkejevo besedilo je uprizorila kot soočenje med Kasparjem (Polona Vetrih) in njegovimi ''učitelji'' (Željko Hrs, Alojz Svete).

Odprtje konzulata Republike Slovenije v Vancouvru
31. 01. 2000 15.41
Na predlog ministra za zunanje zadeve je slovenska vlada izdala sklep o odprtju konzulata Republike Slovenije v Vancouvru. Za častnega konzula je bil imenovan dr. Branko Palčič.

Homoseksualca lahko vzgajata svoja dvojčka
27. 01. 2000 08.01
Britanska vlada je odločila, da homoseksualni par, ki je najel žensko, da je v ZDA rodila njuna otroka, sme vzgajati svoja dvojčka v Veliki Britaniji. Dojenčka bosta dobila tudi britansko državljanstvo, čeprav je po britanskih predpisih do britanskega državljanstva upravičen samo otrok, katerega oče je britanski državljan in je poročen z otrokovo materjo.

Ovadba proti bivšemu čadskemu diktatorju
26. 01. 2000 15.14
Žrtve režima nekdanjega čadskega diktatorja Hisena Habreja so danes vložile ovadbo proti nekdanjemu diktatorju. Habre živi v pregnanstvu v senegalskem glavnem mestu Dakar. V obdobju njegovega režima med letoma 1982 in 1990 so v Čadu zaradi političnih vzrokov umorili več tisoč ljudi. Britanska televizija BBC je danes poročala, da so odvetniki žrtev dobili zagotovilo senegalske vlade, da bodo pravosodni organi neodvisno proučili ovadbo. Svojci izginulih zahtevajo, naj Habreja aretirajo in postavijo pred sodišče.

Britanska literarna nagrada staroangleški junaški pesnitvi
26. 01. 2000 14.02
Irski pesnik in Nobelov nagrajenec Seamus Heaney je že drugič postal dobitnik britanske literarne nagrade Whitbread. Heaney je nagrado prejel za svoj prevod staroangleške junaške pesnitve Beowulf, najstarejše še ohranjene germanske sage, napisane v šestem stoletju. Heaneyev prevod Beowulfa je žirija Whitbreada razglasila za knjigo leta, njen predsednik Eric Andersen pa je v obrazložitvi povedal, da je Heaney s svojim delom k življenju obudil delo, ki je bilo doslej znano le redkim literatom in jezikoslovcem. Na pomembnost njegovega dosežka ne more vplivati niti dejstvo, da je Heaney delo le prevedel.

V Londonu govorijo kar 307 jezikov
23. 01. 2000 09.00
London je svetovna prestolnica večjezičnosti, saj prebivalci mesta govorijo kar 307 jezikov, kažejo izsledki raziskave z naslovom Multilingual capital (Večjezična prestolnica), ki so jo opravili londonski otroci pod vodstvom univerzitetnega profesorja Phillipa Bakerja. Okoli sto jezikov predstavljajo afriška narečja. Raziskava je tudi pokazala, da le dve tretjini od okoli 850.000 londonskih šolarjev doma govorita angleško. Britanska prestolnica ima sicer skoraj 7 milijonov prebivalcev. Takoj za angleškim jezikom se je na ''lestvico'' uvrstil bengalski jezik, sledi pa mu še več jezikov iz indijske podceline. V okrožju City of London kar 56,4 odstotka šolarjev govori bengalsko, v okrožju Lewisham na jugovzhodu mesta, pa 28,9 odstotka učencev govori mešanico angleščine in kreolščine, ki izhaja iz Antilov. Profesor Baker trdi, da je London najbolj večjezično mesto na svetu, ter da prekaša celo New York.

Rodila pri 12-ih letih
23. 01. 2000 08.50
Neka 12-letna britanska šolarka, ki sploh ni vedela, da je noseča, je rodila kar doma in to povsem sama, so pred dnevi sporočili iz socialne službe v Devonu na jugozahodu Velike Britanije. Deklica se je prebudila s hudimi bolečinami v trebuhu, zato se je zatekla v kopalnico, kjer je kmalu nato rodila dečka, težkega nekaj več kot 3 kilograme. Mlado mamico in novorojenčka so nato prepeljali v bolnišnico, kjer so ugotovili, da sta oba zdrava. Kot je povedal očka mlade mamice, ni nihče vedel, da je hči noseča, niti njen 17-letni prijatelj ne. ''Kar malo šokiran sem. Še večer pred tem sem bil srečno poročen soprog z dvema otrokoma, naslednji dan pa sem bil že dedek,'' ni skrival presenečenja.

London je najdražje mesto v EU
22. 01. 2000 08.48
Ekonomski inštitut britanskega tednika Economist je izračunal, da je britanska prestolnica London najdražje mesto v EU. V Londonu je najdražja hrana, prevoz, stanarine in zabave.

Homoseksualni očetje so bolj pozorni do otrok
18. 01. 2000 07.29
Po raziskavah britanskega dnevnika The Independant so homoseksualni očetje bolj pozorni in rahločutni do svojih otrok kot heteroseksualni. Kar četrtina vprašanih homoseksualcev je namreč povedala, da so se odločili za polovični delovni čas ali pa da so celo pustili službo, da bi se lahko posvetili otrokom.

Glaxo in SmithKline sklenila dogovor
17. 01. 2000 12.28
Britanska farmacevtska velikana Glaxo Wellcome in SmithKline Beecham sta danes dopoldne sklenila pogajanja o združevanju in dosegla dogovor o nastanku največjega svetovnega proizvajalca zdravil. Kot so predstavniki obeh družb danes objavili na londonski borzi, bo z združitvijo nastala družba s skupno tržno vrednostjo 182,4 milijarde dolarjev in 7,3-odstotnim tržnim deležem na svetovnem trgu farmacevtskih izdelkov.

Oasis znova skupaj
17. 01. 2000 08.56
Dve leti po njihovem zadnjem nastopu v Nemčiji bo britanska pop skupina Oasis znova nastopila pred številnimi nemškimi oboževalci te skupine. Edini koncert v Nemčiji je napovedan za 22. marec. Oasis naj bi takrat predstavili svoj novi album ''Standing On the Shoulder of Giants'', ki naj bi izšel 28. februarja.

Britanska koncerna napovedujeta združitev
14. 01. 2000 16.51
Dva izmed največjih britanskih farmacevtskih koncernov Glaxo in SmithKline se želita povezati v vodilni svetovni farmacevtski koncern. Obe strani sta danes potrdili novice o povezovanju, vendar so pogajanja še v teku, če bodo dosegli soglasje, pa bo šlo bo besedah predstavnikov obeh družb za združitev enakovrednih partnerjev.