Britanska

Britanija išče mandat ZN za poseg na Kosovu
08. 06. 1998 12.12
Britanska vlada si prizadeva od Varnostnega sveta ZN dobiti mandat za morebiten vojaški poseg zveze NATO na Kosovu, je za BBC izjavil vodja britanske diplomacije Robin Cook.

Loewenbrau bo varil pivo v Veliki Britaniji
04. 06. 1998 09.56
Nemški proizvajalec piva Loewenbrau bo v prihodnje svoje pivo varil tudi v Veliki Britaniji, kjer se je povezal s podjetjem Ushers Of Trowbridge. Omenjena britanska družba, ki ima v Veliki Britaniji v lasti preko 500 lokalov, bo pivo Loewenbrau tudi tržila, za nemško družbo pa bo opravljala tudi vse uvozne storitve. Kot sporočajo predstavniki podjetja Loewenbrau, bo omenjeno sodelovanje sprva trajalo deset let, britanska družba pa bo sama proizvajala pivo Pils in Premium, medtem ko bo druge vrste piva uvažala.

Elton John pel za severno Irsko
31. 05. 1998 09.26
Več kot 15.000 protestantov in katolikov se je minulo sredo zbralo na koncertu v Stormontu, kjer je Elton John zastonj prepeval ob uspehu referenduma za Severno Irsko. "Tega dogodka sem se že dolgo veselil. Čudovito je spet biti v mestu", je povedal John, ki se je sicer izogibal politike, zato pa je toliko bolj prepeval in razbijal po klaviaturah. Koncert je trajal kar poltretjo uro. Britanska sekretarka za Severno Irsko Mo Mowlam se je pri pevčevi predstavitvi nekoliko zmotila. Dejala je: "Gospod - oh, oprostite - Sir Elton John." Letos februarja mu je namreč kraljica Elizabeta II. podelila viteški naslov. Zaslužek od prodaje vstopnic, ki so bile po 41 dolarjev, bodo poklonili obnovi stavb v Stormontu, kjer bo imel sedež tudi novi severnoirski parlament.

Japonski cesarski par na sprejemu pri britanski kraljici
26. 05. 1998 17.01
Japonskega cesarja Akihita in cesarico Mičiko sta danes v Londonu v okviru njunega štiridnevnega obiska sprejela britanska kraljica Elizabeta II. in njen mož princ Philip. Več sto britanskih veteranov, ki so bili med drugo svetovno vojno zaprti v japonskih taboriščih, je ob obisku izrazilo svojo jezo tako, da je cesarskemu paru demonstrativno obrnilo hrbet, ko sta se skupaj s kraljico peljala do Buckinghamske palače.

Vrtno zabavo britanske kraljice si bo moč ogledati na televiziji
19. 05. 1998 07.35
Da bi monarhijo približala ljudstvu, bo britanska kraljica v svoje palače letos prvič dala namestiti televizijske kamere, ki naj bi snemale uradne slovesnosti in zabave. Po poročanju časnika Sunday Times naj bi novost uradno uvedli v sredini julija. Skupine snemalcev naj bi bile navzoče že na tradicionalni vrtni zabavi kraljice letos poleti v Buckinghamski palači. Tiskovni predstavnik Buckinghamske palače, ki sicer ni potrdil podrobnosti, je za časnik dejal: "Želimo, da ljudje vedo, kaj kraljica počne vsak dan. Prevladuje občutek, da njeno vsakdanjo delo včasih ni dovolj upoštevano."

Britanska delegacija na obisku v Sloveniji
11. 05. 1998 10.31
V Slovenijo bo jutri na štiridnevni obisk pripotovala delegacija Britanske skupine v Interparlamentarni uniji. Gre za prvi obisk na parlamentarni ravni iz Velike Britanije v sedanjem mandatu državnega zbora.

Jelcin: Japonski predlog o rešitvi spora o Kurilskih otokih je zanimiv
08. 05. 1998 16.17
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes kot "zanimiv" označil predlog japonskega premiera Rjutara Hašimota o ureditvi spora v zvezi s Kurilskimi otoki.

Elle McPherson najbogatejši model na svetu
02. 05. 1998 10.20
Avstralska lepotica Elle MacPherson je po pravkar objavljenih podatkih najbogatejša manekenka na svetu, sledi pa ji Cindy Crawford. Kot navaja britanska revija Busines Age, premoženje MacPhersonove ocenjujejo na približno 38 milijonov dolarjev, Cindy Crawford pa je na drugem mestu s 36 milijoni dolarjev. Poleg manekenskega dela, ki ji prinese do 34.000 dolarjev na revijo, je Elle MacPherson denar zaslužila tudi s svojo kolekcijo ženskega perila, filmskimi vlogami, je pa tudi solastnica verige restavracij Fashion Cafe. Na seznamu najbogatejših manekenk jima sledijo Claudia Schiffer s 34 milijoni dolarjev, Linda Evangelista z 28 milijoni in Naomi Campbell, ki je "težka" 27,5 milijona dolarjev.

Britanski znanstveniki odkrili neznano super bakterijo
23. 04. 1998 09.18
Britanski znanstveniki so odkrili doslej neznano bakterijo, ki je odporna na vse obstoječe antibiotike in utegne biti smrtno nevarna za osebe s šibkim imunskim sistemom, piše britanska revija New Scientist v zadnji izdaji.

Mir na Severnem Irskem
21. 04. 1998 14.30
Britanska vlada meni, da je po privolitvi v mirovni sporazum trajen mir na Severnem Irskem "na vidiku". Britanska ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam, ki je bila danes v parlamentu ob eni od izjav deležna odobravajočih vzklikov, je govorila o mogoči zgodovinski prelomnici.

Najbogatejši Britanec lord Sainsbury
21. 04. 1998 07.51
Najbogatejši človek v Veliki Britaniji je lord Sainsbury, lastnik verige supermarketov, čigar imetje ocenjujejo na 3,3 milijarde funtov (5,6 milijarde dolarjev), piše londonski časnik The Sunday Times, ki ga povzemajo svetovne agencije. V letnem poročilu o premoženju tisoč najbogatejših otočanov britanski časnik navaja, da je lord Sainsbury na vrhu lestvice nasledil finančnika Josepha Lewisa, ki je padel celo na četrto mesto, potem ko so njegovo imetje letos ocenili na "le" 1,75 milijarde dolarjev. Po pisanju The Sunday Timesa ima Otok zdaj šestnajst milijarderjev. Britanska kraljica Elizabeta II. je, zanimivo, šele na 94. mestu, z imetjem, vrednim "borih" 250 milijonov funtov. Najbolj se je lani povzpel "boss" avtomobilskih dirk Formule 1 Bernie Ecclestone, z 58. na 6. mesto. Škandal o sponzorstvu proizvajalcev cigaret nad formulo 1 je vladajoče laburiste prisilil, da so Ecclestoneu vrnili milijon funtov, ki jih je vložil v laburistično predvolilno kampanjo. Sunday Times je izračunal, da bi imetje tisoč najbogatejših Britancev zadostovalo za pokritje državnega proračuna za obrambo v naslednjih petih letih. Med tisoč najbogatejšimi je 64 žensk, katerih bogastvo izivira večidel iz dediščine, ločitvenih sporazumov in družinskega imetja.

V Tirani ranili dva britanska diplomata
13. 04. 1998 12.15
Šef albanske policije Sokol Bare je danes izjavil, da je v nedeljo v bližini Tirane neznani zamaskirani napadalec okradel dva britanska diplomata, nato pa streljal na njuno vozilo. V napadu sta bila lažje ranjena britanska diplomatka Katherine Jones in še nek britanski diplomat.

Slavni arhitekt se noče vrniti v Sydney
11. 04. 1998 10.34
Oblasti v Sydneyu so se po 32 letih odločile, da se zahvalijo človeku, ki je naredil načrt za slavno sydneysko opero. Mestni svet namerava danskemu arhitektu Joernu Utzonu ob njegovem 80. rojstnem dnevu v znak zahvale za mojstrovino izročiti mestne ključe. Vendar pa je tiskovni predstavnik župana mesta Sydneya izrazil bojazen, da je zelo malo verjetno, da bo slavni arhitekt prišel po zakasnelo priznanje. Utzon je namreč z besedami, da se ne vrne nikoli več, jezno zapustil Sydney sedem let prej, preden je bil njegova mojstrovina dokončana. Razočaran nad slabim odnosom takratnega političnega vodstva, je leta 1966 dal odpoved. Arhitekt trdi, da mu država Novi južni Wales še vedno dolguje približno 66.000 dolarjev. Slavno opero, katere izgradnja je stala 66 milijonov dolarjev, je leta 1973 slovesno odprla britanska kraljica Elizabeta II.

Osrednje točke sporazuma za Severno Irsko
10. 04. 1998 09.54
Osrednja točka sporazuma o prihodnosti Severne Irske je ustanovitev sevenoirske skupščine, ki bo štela 108 katoliških in protestantskih poslancev, volili pa naj bi jo predvidoma junija. Njen izvršni odbor bo sestavljalo 12 ministrov. O sporazumu se bodo prebivalci Irske in Severne Irske odločali na referendumu 22. maja. Skupščina bo imela zakonodajne pristojnosti, njena glavna naloga pa bo ustanovitev sveta za sodelovanje med severom in jugom. Če skupščina te naloge ne bo uresničila v enem letu, jo bo britanska vlada lahko razpustila. V svetu sever-jug bodo ministri irske vlade in predstavniki severnoirske skupščine. V začetku se bo ukvarjala z vprašanji prometa, turizma in odnosov z Evropsko unijo, kasneje pa naj bi prevzela dodatne naloge. Irska vlada se je v sporazumu obvezala, da bo spremenila drugi in tretji člen svoje ustave, v katerih zdaj izraža težnje po Severni Irski, britanska vlada pa bo ustrezno prilagodila svojo zakonodajo. Pri tem naj bi zagotovili, da se ustavni položaj Severne Irske ne bo spreminjal brez privoljenja njenih prebivalcev. Sporazum predvideva tudi ustanovitev britansko-irskega sveta, katerega člani bodo predstavniki irske vlade, severnoirske skupščine, ter predstavniki načrtovanih parlamentov Škotske in Walesa. Z ustanovitvijo 108-članske severnoirske skupščine se bo končalo 26 let dolgo obdobje "neposrednega vladanja" iz Londona, ki so ga uvedli po ukinitvi parlamenta - v njem so prevladovali protestanti -, ki je Severni Irski vladal od leta 1921.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem
08. 04. 1998 11.52
Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.

Zadolževanje držav v gospodarskem vzponu se zmanjšuje
05. 04. 1998 12.12
V letošnjih prvih treh mesecih so padle izdaje mednarodnih obveznic t.i. gospodarsko perspektivnih držav, ugotavlja mednarodno finančno podjetje Capital Data Bondware.

London in Dublin vztrajata pri sporazumu do 9. aprila
03. 04. 1998 17.41
Britanska in irska vlada ostajata nepreklicno odločeni razrešiti vse težave na poti do mirovnega procesa na Severnem Irskem do predvidenega datuma, 9. aprila, je danes zatrdil tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira. Ministrski predsednik Tony Blair in irski kolega Bertie Ahern sta se zjutraj dvakrat sestala za krajši čas in naj bi se danes še enkrat, je dodal Blairov tiskovni predstavnik. Iz virov blizu pogajalcev pa se je izvedelo, da naj bi predsedujoči pogajanjem o usodi Severne Irske, nekdanji ameriški senator George Mitchell, pogajalcem v Belfastu danes do 20. ure po krajevnem (21. ure po srednjeevropskem) času ponudil predlog mirovnega sporazuma. Blairov tiskovni predstavnik ni skrival, da nekaj znatnih težav še ostaja, a ne toliko med britansko in irsko vlado kot za pogajalsko mizo, okrog katere so zbrane vse stranke na Severnem Irskem.

London računa na dogovor o Severni Irski prihodnji teden
01. 04. 1998 16.21
Britanska vlada računa, da se bodo večstranska pogajanja o prihodnosti Severne Irske končala z dogovorom konec prihodnjega tedna. "Če bodo strani nadaljevale delo tako odločno, nam bo uspelo," je v Belfastu danes povedala ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam.

Podpis princese Diane odslej tudi na škatlah margarine
31. 03. 1998 09.18
Podpis tragično preminule britanske princese Diane se bo kmalu pojavil tudi na škatlah margarine, piše londonski The Sunday Telegraph. Spominski sklad valižanske princese je namreč dovolil nekemu britanskemu proizvajalcu margarine, da na škatle svojih izdelkov natisne uradni logo, oblikovan v spomin na princeso Diano. Podjetje je za pridobitev pravice skladu plačalo 250.000 funtov. Britanska pisateljica, Dianina babica Barbara Cartland, pa ostro kritizira komercializacijo spominov na umrlo princeso. Nedavno opravljene javnomnenjske raziskave kažejo, da skoraj polovica Britank princeso Diano označuje kot najlepšo žensko vseh časov. V anketi, ki jo je naročil proizvajalec kreme Oil of Olaz, je 45 odstotkov od 1000 vprašanih žensk Diano proglasilo za najprivlačnejšo. Igralka Grace Kelly je dobila 17, Audrey Hepburn 13, Marilyn Monroe osem, manekenki Kate Moss in Naomi Campbell pa po dva odstotka glasov.

Padla še zadnja britanska avtomobilska trdnjava-Rolls Royce
31. 03. 1998 09.11
Nemški avtomobilski prozvajalec BMW je, kot kaže, dobil vojno za prevzem britanske luksuzne avtomobilske znamke Rolls Royce, ki je do zdaj bila v lasti britanskega koncerna Vickers, njegovi lastniki pa so se za prodajo odločili konec lanskega oktobra. Za nakup omenjene avtomobilske znamke se je potegovalo večje število avtomobilskih prozvajalcev, med drugim tudi Volkswagen, vendar pa so lastniki Rolls Royca BMW-jevo 340 milijonov funtov visoko ponudbo ocenili kot najbolj ugodno. BMW-jev koncern namerava v prihodnje v razvoj omenjene avtomobilske znamke vložiti visoka sredstva ter svetu pokazati, da si želi vodilne vloge tudi pri prodaji luksuznih avtomobilov. Z omenjenim prevzemom bo padla še zadnja britanska avtomobilska trdnjava, njena prodajna cena pa je po mnenju britanskih finančnih strokovnjakov prenizka.

Elizabeta II. uradno prvič v pubu
29. 03. 1998 13.26
Britanska kraljica Elizabeta II. je v petek prvič uradno obiskala angleško pivnico v Topshamu na jugozahodu Anglije, vendar se kozarca ni dotaknila. Med obiskom v Devonu je kraljica prestopila vrata pivnice Bridge Inn, ki jo že 101 leto vodi družina sedanje lastnice Caroline Cheffers-Heard; gostilna je svojo stoletnico med drugim proslavila tako, da so začeli variti in ponujati posebno praznično pivo. Ponudili so ga tudi kraljici, ki pa ga je vljudno odklonila in kmalu zapustila pivnico. Elizabeta II. je pred tem enkrat samkrat vstopila v pub, pa še to "po sili razmer", decembra leta 1981 jo je namreč na poti zajel snežni metež. Takrat si je privoščila kozarček gintonika, menda edine alkoholne pijače, ki jo pokusi. Istega leta je britanska monarhinja obiskala tudi neko pivovarno, kjer pa so jo bolj kot pivo zanimali vprežni konji, s katerimi ga razvažajo. Kaže pa, da britanska kraljica svoje brezbrižnosti do piva ni podedovala; kraljica mati verjetno ni imela nič proti, ko so jo leta 1987 v nekem londonskem pubu fotografirali s pinto (0,5 litra) piva v roki.

Evropska komisija prižgala zeleno luč za združitev hotelirskih družb
26. 03. 1998 09.53
Evropska komisija je prižgala zeleno luč za poslovno operacijo, vredno 1,4 milijarde dolarjev, s katero bo britanska družba Bass, ki upravlja s hotelsko verigo Holiday Inn, pod svojo upravo pridobila tudi hotele Intercontinental in Forum. Evropska komisija je po preiskavi primera sklenila, da združitev ne bo imela negativnih posledic na konkurenco na skupnem unijinem trgu. Družba Bass bo s prevzemom pridobila 40 hotelov na ozemlju Evropske unije.

Britanska policija priprla 29 huliganov
25. 03. 1998 17.57
Britanska policija je davi v severnoangleškem mestu Sunderland priprla 29 huliganov in zaplenila večjo količino orožja. Policija je sporočila, da so akcijo speljali po večmesečnih preiskaviah nasilja na angleških stadionih. Skoraj istočasno pa je britanska vlada v Londonu sprožila kampanijo s katero bo skušala preprečiti, da bi britanski huligani odpotovali na nogometno svetovno prvenstvo poleti v Franciji. Notranji minister Jack Straw je na novinarski konferenci predstavil televizijski spot, ki ga bodo do sredine maja dnevno predvajali na vseh britanskih televizijah. Straw je istočasno napovedal, da bodo že kaznovanim huliganom enostavno prepovedali odpotovati v Francijo in da so to možnost v preteklih letih vse prevečkrat opustili.

Na Severnem Irskem v treh letih in pol 59 žrtev
24. 03. 1998 16.03
Na Severnem Irskem je v zadnjih treh letih in pol kot žrtve terorizma umrlo 59 ljudi. Britanska vlada je danes v spodnjem domu parlamenta sporočila, da so paravojaške protestantske skupine od 1. septembra 1994 ubile 33 ljudi. Za smrt 26 ljudi pa so bili do 1. marca letos po sedanjih podatkih policije odgovorni katoliško-republikanski skrajneži.

Nad Buckinghamsko palačo bo vihrala državna zastava
13. 03. 1998 08.09
Buckinghamska palača se je odločila, da bo britanska državna zastava, prvič v zgodovini, stalno izobešena nad palačo, v luči prilaganja kraljevske družine sodobnim časom po smrti valižanske princese Diane. Nad Buckinghamsko palačo običajno vihra kraljevska zastava, med kraljičino odsotnostjo pa bo poslej izobešena državna zastava v izraz povezanosti britanske kraljevske družine z ljudstvom. Tiskovni predstavnik Buckinghamske palače je povedal, da je odločitev povezana s smrtjo valižanske princese; na dan njenega pogreba je bila državna država spuščena na pol droga, odslej pa bo 24 ur na dan izobešena nad palačo, kadarkoli bo kraljica zdoma.

Posebni odposlanec EU jutri na Balkan
10. 03. 1998 18.55
Britanska vlada, ki v tem semestru predseduje Evropski uniji, je sporočila, da bo v okviru prizadevanj za ustavitev nasilja na Kosovu ter omejitev spora na območje Balkana napotila posebnega odposlanca unije. Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Tony Lloyd bo jutri zjutraj za 24 ur odpotoval na območje, kjer bo obiskal Skopje, Tirano in Beograd, mogoče pa tudi nekatere druge prestolnice, obisk Kosova pa za zdaj ni predviden.

Faksimili in elektronska pošta s prenosnega telefona
10. 03. 1998 08.05
Britanska družba Salnet preizkuša telekomunikacijski sistem, ki omogoča pošiljanje faksimiliranih sporočil in elektronske pošte s pomočjo prenosnih telefonov. Po izbiranju določene številke uporabnik sledi navodilom s posnetka na magnetofonskem traku, nato pa narekuje svoje sporočilo in pove, kako in kam ga je treba poslati. Računalniški program za razločevanje besed prepiše povedano besedilo v tiskani zapis, naslovnik pa prejme besedilo v roku treh ur.

Utišajte ta grozni mobitel
05. 03. 1998 08.07
Othellovo rotenje "Utišajte ta grozni zvon" je dobilo nov pomen, ko se je igralka v predstavi Shakespearove drame v Hongkongu pritožila zoper gledalce, katerih prenosni telefoni so motili predstavo, poroča Reuters. Britanska igralka Maureen Beattie je požela buren aplavz, ko je ob poklonu občinstvu po koncu predstave s tem znamenitim stavkom pozvala prisotne, naj ne nosijo svojih telefonov v gledališče. Maureen Beattie je povedala, da se je med predstavo oglasilo vsaj pet-šest mobitelov, eden prav v najganljivejšem trenutku, ko Othello vzdigne mrtvo Desdemono. V grobni tišini je nenadoma začel piskati mobitel, je povedala igralka. Gledališče hongkoške Akademije uprizarjajočih umetnosti, v katerem igra Maureen Beattie, namerava v prihodnje prositi gledalce, naj telefone puščajo v garderobi.

Kako poslovati z Veliko Britanijo
26. 02. 1998 17.09
Slovenija ni dovolj prepoznavna dežela v Veliki Britaniji, zato si mora prizadevati za oblikovanje in promocijo takšne identitete, da je britanska podjetja ne bi več zamenjevala s Slovaško ali s kakšno drugo državo, in da je ne bi več povezovala z nekdanjo skupno državo. Tako se glasi ena izmed ugotovitev današnjega posveta z naslovom "Kako poslovati z Veliko Britanijo", ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije. Na posvetu pod pokroviteljstvom SKB banke so posebno pozornost namenili tudi medbančnemu poslovanju, zavarovanju in financiranju slovenskega izvoza in praktičnim izkušnjam za pospešitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Veliko Britanijo.

Britanska skupina Oasis povzročala kraval na letalu
25. 02. 1998 12.27
Člani britanske skupine Oasis in njene spremljevalne ekipe so se med poletom v Avstralijo vedli tako neotesano, da jim je pilot zagrozil, da bodo pristali na naslednjem letališču in jih predali policiji. Tiskovni predstavnik letalske družbe Cathay Pacific je v Perthu povedal, da bodo skupino Oasis v prihodnje na svoje letalo spustili šele, če jim bodo glasbeniki pisno potrdili, da se bodo spodobno obnašali. Člani skupine Oasis so leteli iz Hongkonga v Perth, kjer naj bi začeli turnejo po Avstraliji. Po besedah tiskovnega predstavnika družbe naj bi bili glasbeniki pijani že, ko so se vkrcali na letalo, "ali pa so bili pod vplivom nečesa drugega". Po trditvah prič so tudi prostaško ogovarjali ostale potnike na letalu.