Britanska

Blairov načrt o prehodu na evro
23. 02. 1999 09.57
Britanska vlada naj bi danes predložila načrt o prehodu na evro v primeru vstopa Londona v Gospodarsko in denarno unijo (EMU). Nacionalni načrt naj bi ministrski predsednik Tony Blair predstavil v britanskem spodnjem domu. Opazovalci to ocenjujejo kot ''pozitivni korak'' Velike Britanije k evropski gospodarski in denarni uniji.

Britanski teden mode
23. 02. 1999 08.04
Londonski teden se začenja v velikem slogu - z obveznim bliščem in velikimi imeni. V naslednjih šestih dneh bodo britanski modni oblikovalci svoje ekstravagante in provokativne stvaritve predstavili več tisoč kupcem in stotinam novinarjev.

Vodja oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu v DZ
22. 02. 1999 17.16
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel Howarda Pearcea, vodjo oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu.

Britanski gost o možnostih širitve zveze NATO
22. 02. 1999 16.00
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je sprejel Howarda Pearcea, vodjo oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu.

Britanska vlada preprečila objavo ankete o policiji
21. 02. 1999 10.20
Britanska vlada je sinoči posredovala in preprečila, da bi Sunday Telegraph danes objavil izide neodvisne ankete, v kateri obtožujejo britansko policijo rasizma.

Napad na obe območji prepovedi poletov v Iraku
19. 02. 1999 17.35
Irak je sporočil, da so ameriška in britanska letala po vzletu z oporišč v Saudovi Arabiji, Kuvajtu in Turčiji danes napadla območji prepovedi poletov na severu in na jugu Iraka.

Barclays tudi lani povečal dobiček
16. 02. 1999 11.31
Britanska banka Barclays je lani ponovno zabeležila povečanje dobička, ki je ob 11,7-odstotni rasti dosegel 1,9 milijarde funtov. Kot so danes še sporočili predstavniki banke, je dobiček od poslovanja s strankami zrasel za 18 odstotkov, dobiček od poslovanja s pravnimi osebami pa za šest odstotkov.

Kopičenje bojne opreme v Sredozemlju za morebitno posredovanje na Kosovu
16. 02. 1999 09.59
Britanska vojska, nameščena v Nemčiji, je začela z odpošiljanjem bojne opreme za kopenske sile v Sredozemlju, ki naj bi bile pripravljene za morebitno posredovanje sil zveze NATO na Kosovu.

Britanci varčni pri obdarovanju za valentinovo
15. 02. 1999 08.54
Povprečni britanski moški je za nakup darila svoji partnerki na valentinov dan potrošil le sedem funtov, kar je manj kot za materinski dan. Po podatkih ankete tretjina moških v Veliki Britaniji za obeležitev dneva zaljubljenih ni nameravala potrošiti niti penija, le šest odstotkov vprašanih moških pa naj bi za obdarovanje svoje najdražje namenili več kot 50 funtov. Sicer pa naj bi Britanci na valentinovo za cvetje potrošili 22 milijonov funtov, britanska Kraljeva pošta pa naj bi dostavila približno 12 milijonov razglednic z ljubezenskimi motivi. Najbolj vroče darilo v Veliki Britaniji je letos erotična čokolada, s katero ljubimci namažejo partnerjevo telo in jo nato poližejo.

BMW ni naprodaj
15. 02. 1999 08.38
Iz nemškega avtomobilističnega podjetja BMW so v odgovor na medijska poročila o ponudbi ameriškega General Motorsa za nakup BMW-jevih delnic v nedeljo sporočili, da podjetje ni naprodaj. BMW je in bo ostal neodvisen, je na srečanju s predsednikom bavarske deželne vlade Edmundom Stoiberjem zatrdil novi predsednik upravnega odbora Joachim Milberg. Govorice o prevzemu podjetja s strani največjega ameriškega proizvajalca avtomobilov so se znova okrepile v soboto, ko je časnik Die Welt poročal, da General Motors s sedežem v Detroitu namerava BMW-ponuditi odkup. General Motors v soboto novice ni želel komentirati. Domneve o možnem nakupu BMW-ja izvirajo predvsem iz velikih izgub, ki jih ima podjetje s svojo britansko podružnico Roverjem. BMW je od nakupa v letu 1994 v Rover vložil več kot 5,75 milijarde mark, vendar analitiki predvidevajo, da bo britanska podružnica v letu 1998 zabeležila milijardo mark izgube. BMW-jev večinski lastnik, družina Quandt, ki ima v lasti 49 odstotkov delnic, je doslej večkrat poudarila, da svojega deleža ne namerava prodati.

Rusija in Irak podpisala pogodbe o oborožitvi
14. 02. 1999 10.09
Rusija je z Irakom podpisala pogodbe o oborožitvi v vrednosti več kot 163 milijonov dolarjev, namen tega pa je okrepiti iraško protizračno obrambo.

London bo dobil pravega župana leta 2000
13. 02. 1999 09.20
London bo prvega izvoljenega župana dobil julija prihodnje leto, je sporočila britanska vlada. Londončani ga bodo skupaj s 25-člansko mestno skupščino izvolili dva meseca pred tem, maja leta 2000. Nove mestne oblasti bodo imele široka pooblastila, vključno z nadzorom prevoza in strateškega planiranja. London sedaj nima centralnih oblasti, njenih 32 upravnih enot pa vodijo lokalni sveti. Župan pa ima le protokolarno funkcijo. Med kandidati za župana sta poslanec laburistov Ken Livingstone in uspešen romanopisec Jeffrey Archer, sicer član konservativne stranke.

London za mesec dni odložil avtonomijo Ulstra
09. 02. 1999 15.40
Britanska vlada namerava prestaviti datum začetka avtonomije Severne Irske, ki še vedno ni sestavila vlade, na 10. aprila.

Umrla britanska pisateljica Dame Iris Murdoch
09. 02. 1999 14.37
V Oxfordu je v 79. letu starosti zaradi Alzheimerjeve bolezni v ponedeljek umrla pisateljica Dame Iris Murdoch. Murdochovo prištevajo med največja imena britanske književnosti 20. stoletja, cenjena pa je bila zlasti zaradi svoje mračnega in komičnega romana. Časnik Times je zapisal, da si jo bomo zapomnili kot filozofinjo, ki je pisala za ljudi, ki se ne ukvarjajo s filozofijo.

Elton John želi na potovanja jemati tudi svoje hišne ljubljenčke
09. 02. 1999 08.53
Pop zvezdnik Elton John se zaradi številnih potovanj v tujino ne želi odpovedati svojim hišnim ljubljenčkom, zato je britanskemu premierju Tonyju Blairu napisal pismo, v katerem ga prosi, naj nekoliko omili britanska določila o karanteni, ki so zelo stroga. ''Vedno, kadar moram svojega psa zapreti v zavetišče za živali, sem na robu obupa,'' je v pismu potožil zvezdnik. Britanska pravila o karanteni, ki določajo, da morajo živali ob vstopu v državo zaradi bojazni pred steklino v šestmesečno karanteno, so namreč po mnenju Eltona Johna ''nepotrebna in nepravična''. Ker pevec pogosto potuje v tujino, se je prisiljen ločiti od živali, kljub dejstvu, da imajo njegovi hišni ljubljenčki vso potrebno dokumentacijo o cepljenjih in ustrezna zdravstvena potrdila. Britanski pevec ima v svojih domovanjih v Londonu, Windsorju, na jugu Francije ter v ZDA celo vrsto različnih hišnih živali, je povedal eden izmed njegovih zastopnikov.

Basf in Shell investirata v kemično tovarno
06. 02. 1999 09.41
Nemški kemični velikan Basf in britanska družba Shell Chemicals nameravati investirati 500 milijonov dolarjev v izgradnjo velike kemične tovarne v Singapuru. Družbi sta že podpisali namero o oblikovanju skupnega podjetja. V novi tovarni s sto zaposlenimi naj bi z letom 2001 začeli proizvajati surovine za plastične mase. Azija naj bi namreč, kljub sedanji krizi, čez deset let postala najhitreje rastoče tržišče za poliuretane.

Univerza v Bradfordu načrtuje ''ljubezenski register''
03. 02. 1999 08.26
Britanska univerza Bradford naj bi v prihodnosti uvedla ''ljubezenski register'', v katerega naj bi zapisali afere in romance med študenti in profesorji. Namen tega registra naj bi bil zavrniti očitke o privilegiranosti nekaterih študentov. Omenjeni načrti vodstva univerze so med profesorji in docenti že naleteli na nezadovoljstvo.

Trimble: IRA je ponovno prekršila premirje
28. 01. 1999 16.07
Predsednik nove severnoirske vlade, protestant David Trimble, je Irski republikanski armadi (IRA) pripisal odgovornost za umor svojega nekdanjega člana Eamona Collinsa. S tem je IRA po Trimblovih besedah tako kot že večkrat prej prekršila dogovor o premirju.

Ulikses najboljši roman v angleškem jeziku
27. 01. 1999 13.40
Roman Ulikses irskega pisatelja Jamesa Joyca je bil nedavno razglašen za najboljši roman v angleškem jeziku. Literarna mojstrovina, ki je bila ob izidu v Angliji prepovedana, naj bi po mnenju 47 književnih kritikov svoj ugled ohranila tudi v naslednjem tisočletju. Britanska knjigarna Waterstones je kritike prosila, naj izberejo 10 ključnih klasičnih romanov za naslednjih 100 let iz kateregakoli stoletja. Največ kritikov je menilo, da zob časa tudi v naslednjem stoletju ne bo načel epske pripovedi, ki opisuje en dan življenja v Dublinu. Na drugo mesto se je uvrstil Veliki Gatsby Scotta Fitzgeralda, na tretje K svetilniku pisateljice Virginije Woolf, na četrto pa roman Georgea Orwella 1984. Na seznamu knjigare Waterstones so se znašla tudi dela Ernesta Hemingwaya, Evelyn Waugh in D. H. Lawrencea.

INA: V ameriško-britanskem napadu na jug Iraka ubiti civilisti
25. 01. 1999 11.35
Iraška tiskovna agencija INA je danes poročala, da naj bi dopoldne neko naselje v bližini Basre na jugu Iraka bombardirala ameriška in britanska letala, pri tem pa naj bi bilo ubitih in ranjenih tudi več civilistov.

Britanska letalonosilka na poti v Perzijski zaliv
21. 01. 1999 12.31
Britanska letalonosilka HMS Invincible je danes, na poti v Perzijski zaliv, zaplula v Sueški prekop. Njen namen je združitev z ostalimi ameriškimi in britanskimi silami, ki nadzirajo potek sankcij proti Iraku. Priče so povedale, da je 20,000 tonska letalonosilka skupaj s spremljevalnim rušilcem HMS Newcastle in še dvema manjšima ladjama vplula v prekop ob zori. Vodno pot, ki povezuje Sredozemsko in Rdeče morje naj bi zapustila danes popoldne. V Zaliv naj bi predvidoma priplula do 28. januarja.

Velika Britanija utegne izvesti predčasni referendum
13. 01. 1999 11.50
Britanska laburistična vlada po uspešnem začetku evra očitno ne izključuje možnosti predčasnega referenduma o pridružitvi skupni evropski denarni uniji.

Bruselj pozitiven do razmer v Hong Kongu
12. 01. 1999 10.45
Evropska komisija je v ta teden objavljenem letnem poročilu o razmerah v Hong Kongu ocenila, da se je raven človekovih pravic in svoboščin kot tudi avtonomije od 1. julija 1997, ko je ta nekdanja britanska kolonija prešla pod Kitajsko, ohranila.

British Airways skrbi za srce svojih potnikov
10. 01. 1999 09.54
Britanska letalska družba British Airways (BA) bo imela na krovu svojih letal v prihodnje tudi naprave za nadzor srčnega utripa, s čimer bo pomagala potnikom, ki imajo težave s srcem. Naprave bodo lahko preko satelita posredovale podatke o stanju srca na Zemljo, kjer bodo zdravniki postavili diagnozo in osebju letala poslali navodila za pomoč in oskrbo bolnika. V 250 letal bodo vgradili tudi t.i. defibrilatorje za razvlaknjevanje. Z njimi bodo lahko preverjali srčni utrip potnika in če bo potrebno, uporabili tudi elektrošoke, s katerimi bodo lahko ponovno vzpostavili normalno delovanje srca. BA bo začel prihodnji mesec usposabljati 14.500 članov letalskega osebja za uporabo opreme.

Nove okrepitve britanskih sil v zalivu
06. 01. 1999 17.05
Še ena britanska letalonosilka bo zaplula v Perzijski zaliv, kjer se bo v soboto pridružila ostalim britanskim in ameriškim silam, ki so v zalivu nameščena, da bi izvajale pritisk na Irak, je povedal angleški obrambni minister.

Arabski ministri na skrivaj razpravljali o Iraku
03. 01. 1999 10.30
Zunanji ministri Egipta, Sirije, Jemna in Saudove Arabije naj bi se v soboto sestali na skrivnem srečanju v Egiptu, ki je bilo posvečeno razmeram v Iraku, danes poroča arabski tisk.

Bagdad se ne namerava ukloniti Zahodu
31. 12. 1998 12.27
Bagdad ne namerava popustiti pri nasprotovanju glede območij na severu in jugu Iraka, kjer velja prepoved poletov in ki je pod nadzorom britanskih in ameriških letal, je podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz dejal v komentarju časnika vladajoče stranke Baath Al-Thawra.

Washington in London potrdila napad na jugu Iraka
30. 12. 1998 18.39
Ameriške in britanske oblasti so potrdile, da so bile na območju prepovedi preletov na jugu Iraka danes izstreljene iraške rakete zemlja-zrak na britanska in ameriška letala.

Do konca leta naj bi bilo brez dela najmanj 30.000 Singapurcev
28. 12. 1998 08.26
V skladu z napovedmi vlade v Singapurju naj bi do konca leta brez zaposlitve ostalo več kot 30.000 ljudi, je v pogovoru za časnik The Bussines Times dejal eden izmed vodilnih predstavnikov v elektroindustriji. V skladu z načrti ministrstva za delo pa naj število odpuščenih delavcev v letošnjem letu ne bi preseglo 30.000. Stopnja brezposelnosti je bila septembra v Singapurju 4,5-odstotna, kar je skoraj dvakrat več v primerjavi z junijem, ko je bilo brezposelnih 2,3 odstotka ljudi. Nekdanja britanska kolonija s 3,1-milijonskim prebivalstvom se trenutno sooča z največjo gospodarsko krizo v svoji 33-letni zgodovini.

London se bo odzval na iraško izzivanje
27. 12. 1998 12.55
Britansko obrambno ministrstvo je danes napovedalo, da se bo odzvalo na morebitne iraške napade na britanska letala, ki nadzorujejo območje prepovedi poletov na jugu Iraka.