Britanska

Elton John prejel plemiški naslov
24. 02. 1998 13.05
Britanska kraljica Elibeta II. je na slovesnosti v Buckinghamski palači pevca Eltona Johna danes nekaj minut po poldnevu povišala v viteza.

Manjši dobiček britanske banke Barclays
18. 02. 1998 08.18
Britanska velebanka Barclays je lani ustvarila manjši dobiček kot v letu poprej. Neobdavčeni dobiček je lani znašal 1,716 milijarde funtov, predlani pa je dosegel vrednost 2,306 milijona funtov, sporočajo predstavniki omenjene banke. Nasprotno pa se je dobiček na delnico omenjene banke zvišal in znaša 109,1 penijev na delnico, kar je za devet penijev več kot predlani.

Ameriški dolar v minulem tednu porasel
15. 02. 1998 11.08
Na svetovnih deviznih tržiščih je ameriški dolar v minulem tednu porasel glede na vse pomembnejše svetovne valute. Tako je glede na nemško marko pridobil 0,56 odstotka in porasel na 1,8153 marke, medtem ko je glede na japonski jen porasel za 0,58 odstotka na 125,27 jena.

Mowlam: Nadaljnje sodelovanje Sinn Feina bo treba preučiti
13. 02. 1998 11.11
Bodoče sodelovanje političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Feina v mirovnem procesu na Severnem Irskem bo potrebno skrbno preučiti, je danes v Londonu dejala britanska ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam. Po najnovejših ugotovitvah policije je bila namreč IRA vpletena v zadnja dva umora v Ulstru.

ZDA in Velika Britanija oskrbovale Irak
13. 02. 1998 09.40
Ameriški arhivi kažejo, da so ZDA in Velika Britanija Iraku pomagale, da se je oskrbel s snovmi za izdelavo kemičnega in biološkega orožja, trdi britanska televizijska družba Channel 4. Channel 4 trdi, da so ZDA med leti 1985 in 1989 Iraku dobavile precej materiala za biološko orožje, vključujoč bakterije in bacile. ZDA naj bi v Bagdad te snovi dobavljale tudi še potem, ko je ta že uporabil strupene pline proti Kurdom na severu države.

Britanci dobili nove podatke o iranskem kemičnem orožju
11. 02. 1998 09.12
Britanska misija pri OZN je posredovala sporočilo obrambnega ministra Georga Robertsona, ki trdi, da so nedavno prejeli poročilo obveščevalne sluzbe o velikih količinah kemičnega strupa "agent 15", ki naj bi ga Irak imel se iz časa zalivske vojne.

Moskva vnovič opozarja pred napadom na Irak
10. 02. 1998 17.38
Rusko zunanje ministrstvo je Washington danes opozorilo na morebitne posledice letalskih napadov na Irak, če bi zadeli skladišča orožja za množično uničevanje. Tiskovni predstavnik Genadij Tarasov je obenem ponovil, da Rusija kategorično zavrača uporabo sile proti Iraku.*** Iz vojaškega oporišča Incirlik na jugu Turčije pa medtem poročajo o povečani aktivnosti. Tam so nameščena ameriška in britanska letala v okviru misije za nadzor prepovedi letalskih poletov nad Irakom, ki je v veljavi od leta 1991. Iz oporišča je poletelo večje število bojnih letal, eno izvidniško letalo in letala za motenje radarskih sistemov. Južnoafriška republika pa je ZDA pozvala, naj pri reševanju iraške krize dajo prednost razumu in uporabi diplomacije. Kot je opozorilo južnoafriško zunanje ministrstvo, bodo v primeru bombnega napada žrtve civilisti in ne Sadam Husein.

Pokojni Dodi Fayed oče?
10. 02. 1998 08.30
Neka britanska ženska trdi, da se je iz zveze s pokojnim Dodijem Fayedom, ki je lani v Parizu s princeso Diano umrl v prometni nesreči, rodila hčerka, še preden je bil ta vpleten z Diano. Po besedah 36-letne Diane Holliday se je deklica rodila v Združenih državah novembra leta 1996, vendar jo je njena mati dala v posvojitev. Diane sedaj živi v Angliji in je že najela odvetnika, da bi ponovno dobila skrbništvo nad deklico in dokazala, da je Fayed dekličin oče.

Britanska pričakovanja so skromna
09. 02. 1998 17.58
Britanija, ki je na prejšnjih zimskih olimpijskih igrah osvojila le peščico medalj, spremlja tudi letošnje dogodke v Naganu s precejšnjo ravnodušnostjo. Kriket, konjske dirke in pa vprašanje kako dolgo Jürgen Klinsmann, ki si je pred kratkim zlomil čeljust, ne bo mogel igrati za nogometni kljub Tottenham - so teme, ki prevladujejo na športnih straneh britanskega tiska in v zakajenih sobanah britanskih pubov.

ZDA ne potrebujejo letališč v Saudovi Arabiji
09. 02. 1998 12.41
Ameriški sekretar za obrambo William Cohen je po pogovoru s savdskim kraljem Fahdom izjavil, da ZDA ne bodo vztrajale pri uporabi letalskih oporišč v Saudovi Arabiji za morebitni napad na Irak. Savdski kralj je v strahu pred arabsko opozicijo namreč zavrnil sodelovanje pri kaznovanju Iraka zaradi nespoštovanja resolucij Varnostnega sveta.

Komiku Bobu Hopeu britanski plemiški naslov
06. 02. 1998 14.29
Britanska kraljica Elizabeta bo Bobu Hopeu, 94-letnemu ameriškemu komiku, rojenemu v Veliki Britaniji, podelila plemiški naslov.

Princesa Diana podrla rekord poročanja v časopisju
05. 02. 1998 08.41
Smrt valižanske princese je navdihnila več člankov v britanskem časopisju kot najhujše tragedije druge svetovne vojne in podrla vse rekorde novinarskega poročanja na Otoku. "Zgodba (o smrti) Diane je brez primere," pravi Tony Law, direktor inštituta za raziskave tiska Durrants Press Cuttings, ki leto za letom preučuje vsebino kakih 200.000 otoških časopisov in revij. Takega zanimanja medijev ni zbudil noben dogodek po letu 1940, razkriva Law.

Gospod Fižolček je bogatejši za 34 milijonov mark
03. 02. 1998 08.17
Rowan Atkinson, bolj znan kot gospod Bean iz filma in tv nadaljevank, je lani zaslužil več kot katerikoli drug igralec v Veliki Britaniji. Po pisanju časnika Sunday Times je Atkinson kot Mr. Bean zaslužil 34 milijonov mark (približno 3 milijarde 230 milijonov tolarjev). Največji del njegovega zaslužka temelji na 7,5-odstotnem deležu pri dobičku od predvajanja filmov in serij.

Britanska vlada o oprostitvi zadnje ženske, obsojene čarovništva
02. 02. 1998 08.34
Britanska vlada se odloča, ali bo posthumno oprostila zadnjo žensko, ki so jo v Veliki Britaniji zaprli zaradi čarovništva. Helen Duncan je bila leta 1944 v skladu z zakonom o čarovništvu iz leta 1735 obsojena zaradi klicanja duhov umrlih. Po ugotovitvah sodišča je Duncanova priklicala duha mornarja, umorjenega na ladji HSM Barham, ki so jo med drugo svetovno vojno potopili Nemci, dogodek pa je bil takrat vojaška skrivnost.

Združevanje britanskih farmacevtskih gigantov
31. 01. 1998 11.06
Britanska farmacevtska giganta SmithKline Beecham in Glaxo Wellcome sta napovedala združitev, s čimer bi nastala največja farmacevtska družba na svetu. SmithKline Beecham ima tržno vrednost okoli 70 milijard dolarjev, Glaxo Wellcome pa celo 96 milijard dolarjev. Združitev bi bila hkrati največja združitev kakšnih dveh podjetij doslej. Glaxo Wellcome med drugim proizvaja zdravilo AZT, ki ga uporabljajo v boju proti aidsu, v novi družbi pa bi to podjetje imelo 59-odstotni delež.

Invicible zaplula v Zaliv
26. 01. 1998 09.45
Britanska letalonosilka Invincible je zaplula v vode Zaliva, s čimer se je število britanskih vojakov na tem območju povzpelo na 2000. Ameriški mediji pišejo, da naj bi bila okrepljena navzočnost Britancev znak pripravljenosti Londona, da podpre Washington, če se bo odločil za vojaško akcijo proti Iraku.

Evropski letalski prevozniki očitajo Evropski komisiji pretesen nadzor nad tržiščem
21. 01. 1998 11.51
Zveza evropskih letalskih prevoznikov AEA obtožuje Evropsko komisijo, da skuša z zavlačevanjem postopkov sklepanja pogodb o sodelovanju z ameriškimi družbami vzpostaviti premočen nadzor nad tržiščem. Komisija odgovarja, da so obtožbe neutemeljene.

Bilanca velikega bega: En pujs najden, drugi še vedno na prostosti
18. 01. 1998 10.31
Po pisanju otoškega tabloida Daily Mail so enega od dveh pujsov, ki sta pred tednom dni pobegnila iz klavnice v Malmesburryu, v petek ujeli, drugega ubežnika pa še vedno iščejo. Medtem sta oba pujsa že postala glavni zvezdi britanskega rumenega tiska; dobila sta celo vzdevka Butch in Sundance. Britanska javnost se zavzema, da pujsa ne bi končala pod nožem, zato je njun lastnik Arnaldo Dijulio izjavil, da ubežnikov ne bo poslal v zakol, temveč ju bo prodal po "najbolj ugodni ceni".

Muslimani v britanski mornarici?
06. 01. 1998 09.16
Britanska mornarica se po pisanju časnika The Independent zanima za mnenje Pakistana in Turčije o muslimanskih simbolih na uniformah, saj želi, da bi se v njene vrste vključili tudi pripadniki te veroizpovedi. To naj bi se zgodilo jeseni, dotlej pa morajo rešiti vprašanje uniform.

Helmut Kohl prejel nagrado za mir
04. 01. 1998 10.00
Nemškemu kanclerju Helmutu Kohlu so v Londonu dodelili nagrado za mir. Kot je v soboto poročala britanska postaja BBC, je Kohl prvi evropski državnik, ki so mu dodelili takšno priznanje. Kot je zapisano v utemeljitvi nagrade, se je londonski mestni svet odločil Kohlu podeliti priznanje zaradi njegovega prispevka k evropski politiki in združitvi Nemčije.

Oasis in Spice Girls najslabši skupini v letu 1997
02. 01. 1998 08.59
Britanska glasbena revija Melody Maker je na osnovi glasov bralcev za najslabše glasbene skupine v minulem letu proglasila vodilni britanski pop skupini Oasis in Spice Girls. Gari Hallivell, znana kot Ginger Spice, je prejela naslov najmanj seksipilne ženske v letu 1997, vodja Oasisa Liam Gallagher pa je bil proglašen za "najmanj seksipilnega moškega" in "budalo leta". Po oceni bralcev Melody Makerja je bila lani najboljša skupina Radiohead, Stereofoniks pa so postali najboljša nova skupina. Za spolno najbolj privlačno žensko leta 1997 je bila izbrana Kylie Minogue.

Poziv k miru na Severnem Irskem
29. 12. 1997 18.11
Osrednji stranki republikancev in protestantov na Severnem Irskem sta po zelo nemirnem koncu tedna pozvali k miru v pokrajini. Drugi človek političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Feina Martin McGuinness je dejal, da je sedanji čas zelo napet, zato je pomembno ohraniti hladno kri. Vodja najpomembnejše protestantske stranke v Ulstru David Trimble pa je izrazil upanje, da se bo premirje obdržalo. Britanska ministrica za Severno Irsko Mo Mowlan je v Belfastu sklicala sestanek z odgovornimi za varnost v Ulstru, na katerem naj bi ocenili položaj po napetem koncu tedna. Na sestanku sodeluje tudi direktor zapora Maze, kjer so v soboto republikanci ubili vidnega pripadnika lojalistov Billyja Wrighta.

Snemali bodo film o zadnjem letu princese Diane
27. 12. 1997 10.51
Na španskem otoku Palma de Mallorca bodo snemali televizijski film o zadnjem letu življenja poleti preminule britanske princese Diane. Film z naslovom Ljudska princesa - V spomin, bo londonska producentska hiša Artemis začela snemati februarja.

Blair je britanska osebnost leta 1997
24. 12. 1997 12.48
Britanski časnik Financial Times je za osebnost leta 1997 proglasil ministrskega premiera Tonyja Blaira. Laburistični politik, ki je s svojo stranko prepričljivo zmagal na majskih parlamentarnih volitvah, je začel s korenitimi spremembami po vsej državi, je časnik zapisal v obrazložitvi odločitve.

Kučan bo kot predsednik prisegel pred DZ
22. 12. 1997 13.55
Pred poslankami in poslanci državnega zbora bo popoldne prisegel predsednik republike Milan Kučan in tako nastopil nov petletni mandat.

Zvrnjen španski načrt o deljeni suverenosti nad Gibraltarjem
11. 12. 1997 11.11
Britanski zunanji minister Robin Cook je v sredo v okviru pogovorov v Londonu s španskim kolegom Abelom Matutesom zavrnil španski načrt o deljeni suverenosti nad Gibraltarjem ter pri tem dodal, da je britanska stran pozorno poslušala špansko pobudo, vendar pa je treba po njegovem spoštovati predvsem želje prebivalcev omenjenega območja. Minister Matutes pa je poudaril, da je španski strani prvič uspelo predstaviti podrobnejši predlog o sprejetju političnega in zakonitega statusa za Gibraltar, ki ga je moč primerjati s statusom Baskov ali Kataloncev.

Umrl slovenski slikar Stanislav Rapotec
20. 11. 1997 10.40
V Sydneyu je 18. novembra v starosti 86 let umrl slovenski slikar <b>Stanislav Rapotec</b>.

Po Shellu še British Petroleum širi sodelovaje z ruskimi proizvajalci nafte
20. 11. 1997 08.49
Za britansko-nizozemskim naftnim koncernom Shell se je za okrepitev navzočnosti na ruskem trgu odločila tudi britanska naftna družba British Petroleum. BP in vplivna ruska banka Oneximbank sta v Londonu podpisala sporazum, po katerem bo britanski koncern od te banke kupil deset odstotkov delnic četrte največje ruske naftne družbe Sidanko. Vrednost posla ocenjujejo na 571 milijonov ameriških dolarjev. V lasti Oneximbank je trenutno 95 odstotkov delnic družbe Sidanko. BP bo poleg tega prevzel tudi 45 odstotkov od 60-odstotnega deleža banke Oneximbank v ruskem podjetju Russia-Petroleum, ki ima licenco za izkoriščanje ene največjih ruskih zalog utekočinjenega plina, ki leži na območju sibirskega mesta Irkutsk. Zaloge ocenjujejo na 1,3 bilijona kubičnih metrov. Rusija načrtuje gradnjo naftovoda od sibirskega polja do Kitajske, Japonske in Južne Koreje. BP pa se je v pogodbi obvezal, da bo v črpanje plina vložil 172 milijonov dolarjev.

Padci borznih tečajev v Tokiu in Hong Kongu
12. 11. 1997 00.00
Borze v Tokiju in Hongkongu so v današnjem trgovanju ponovno zabeležile močne padce tečajev vrednostnih papirjev. Na tokijski borzi se je vrednost indeksa Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 vodilnih delnic, znižala za 433,06 točke. Indeks Hang-Seng pa je v Hongkongu izgubil 3,96 odstotka in je bila njegova vrednost ob koncu trgovanja 9607.91 točke. S tem se je hongkonški borzni barometer že tretjič po 1. juliju, ko je britanska kolonija prešla pod Kitajsko, znižal pod mejo 10.000 točk. Z nasprotne strani zemeljske oble, z borze na Wall Streetu, pa poročajo o rahlem porastu tečajev delnic. Indeks Dow Jones je včeraj porasel za 6,14 točke na 7558,73 točke.