Poslanci

V spopadih ubit Palestinec
18. 09. 2001 00.00
Izraelski premier Šaron je zatrdil, da bo dovolil srečanje med Peresom in Arafatom, če bo 48 ur vladal popoln mir. Na severu Nablusa pa je že izbruhnil nov spopad, v katerem je bil ubit en Palestinec.

Dan žalovanja za žrtvami
14. 09. 2001 00.00
Ob dnevu žalovanja so s tremi minutami molka po vsej Evropi izrazili sožalje nad žrtvami torkovega napada v ZDA. Žalovanju se je pridružila tudi Slovenija.

Robertson v Makedoniji
14. 09. 2001 00.00
Generalni sekretar Nata George Robertson se mudi v Skopju, kjer bo od makedonskih politikov poskušal dobiti zagotovila, da bodo politični del mirovnega procesa nadaljevali po načrtih.

Obravnava poročil varuha človekovih pravic
14. 09. 2001 00.00
Državnozborski odbor za notranjo politiko je obravnaval poročili varuha človekovih pravic za pretekli dve leti, sklepe pa bo sprejemal na prihodnji seji. Ombudsman si vztrajno prizadeva razširiti delovanje varuha, za začetek z neko vrsto promocije človekovih pravic.

Koalicija Slovenija proti Kopaču
12. 09. 2001 00.00
Ljubljana Poslanska skupina SDS je sprejela predlog strankinega izvršilnega odbora, da se v državnem zboru začneta postopka za interpelacijo proti ministru za okolje in prostor Janezu Kopaču.

Tudi SNS za interpelacijo
13. 09. 2001 00.00
Trije poslanci Slovenske nacionalne stranke: Sašo Peče, Bodgan Barovič in Sonja Areh Lavrič, so napovedali, da bodo podprli interpelacijo proti ministru Janezu Kopaču, če bo do nje prišlo.

Opozicija proti pogodbi o nuklearki Krško
12. 09. 2001 00.00
Po prepričanju poslancev SDS, NSi in SNS je pogodba škodljiva za Slovenijo, še posebej pa za lokalne skupnosti, zato je pred podpisom potrebno “popraviti najbolj sporne in za slovensko državo škodljive pogodbene rešitve”.
Zahteve po Scharpingovem odstopu
10. 09. 2001 00.00
Nemški obrambni minister Scharping se je pred odborom bundestaga za obrambo zagovarjal zaradi obtožb o zlorabi položaja, ker naj bi se z vladnim letalom vozil na obiske k svoji prijateljici.

Sporazum o meji je pogumen korak
07. 09. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek se je odzval na dogajanje na Hrvaškem v zvezi s sporazumom o meji. Poudaril je, da bi v primeru, če na Hrvaškem sporazuma o meji ne bi sprejeli, lahko znova prišlo do "negativne spirale odnosov med državama".

Sobranje za ustavne spremembe
07. 09. 2001 00.00
Enote zveze Nato v Makedoniji bodo najverjetneje začele drugo fazo zbiranja orožja albanskih skrajnežev, potem ko je sobranje včeraj potrdilo začetek postopka ustavnih sprememb.

Je čas za spremembe?
31. 08. 2001 00.00
Na Brdu pri Kranju se je sestalo vodstvo LDS-a. Predsednik stranke in premier Janez Drnovšek je po srečanju v posebnem pogovoru za POP TV napovedal možnost sprememb v koaliciji.

Georgievski vztraja pri začetku postopka
05. 09. 2001 00.00
Makedonski premier Georgievski je poslance sobranja pozval, naj glasujejo za začetek postopka spreminjanja ustave, sicer utegne državo doleteti tihi bojkot mednarodne skupnosti.

Drnovšek pooblastil Gantarja
04. 09. 2001 00.00
Večina vodilnih mož SLS+SKD ne namerava razpihovati spora zaradi nadomeščanja prometnega ministra Jakoba Presečnika, čigar delo bo do njegove vrnitve opravljal minister za informacijsko družbo Pavel Gantar.

Makedonci postavili cestne zapore
04. 09. 2001 00.00
Makedonci, ki so jih iz njihovih domov pregnali albanski skrajneži, še vedno zapirajo ceste, ki ležijo ob mejnih prehodih z ZRJ. Za vozila Nata, Kfor-ja in OVSE so cestne zapore neprehodne.

Kopač odločitve ne bo spreminjal
03. 09. 2001 00.00
Na mariborski izredni seji mestnega sveta je minister za okolje Janez Kopač podrobno razčlenil argumente, zakaj se je vlada odločila za sedež holdinga v Ljubljani.

Makedonski parlament prekinil sejo
02. 09. 2001 00.00
Makedonski parlament je včeraj prekinil sejo, na kateri bi morali potrditi ohridski mirovni sporazum o pravicah albanske manjšine, .

Bo vlada izplačala dolg?
29. 08. 2001 00.00
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na izredni seji sklenil, da bo zaradi posledic suše morda potreben rebalans letošnjega proračuna.

Sindikat za resno razpravo
28. 08. 2001 00.00
Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije je ogorčen, ker se v razpravo o sedežu holdinga Slovenskih elektrarn vpletajo nestrokovnjaki.

Estonija še brez predsednika
27. 08. 2001 00.00
Estonski parlament v prvem krogu glasovanja po pričakovanjih ni uspel izvoliti novega predsednika države.

BiH dobila stalni volilni zakon
23. 08. 2001 00.00
BiH je dobila stalni volilni zakon, ki omogoča normalen potek volitev ter med drugim določa, da morajo vsi volivci, ki na dan volitev nezakonito koristijo tujo lastnino, voliti tam, kjer so živeli pred vojno.

But proti suši
22. 08. 2001 00.00
Kmetijski minister Franci But je zaradi posledic suše obiskal Posavje in pozval k večji pomoči kmetom ter poudaril, da bi morala biti že izplačana vsaj sredstva za posledice lanskoletne suše.

Račan predstavil vsebino pisma
15. 07. 2001 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je na začetku današnje razprave o zaupnici hrvaški vladi v saboru dejal, da Osvobodilna akcija hrvaške vojske Nevihta leta 1995 ni povzročila izseljevanja 150.000 hrvaških Srbov, kot to trdi haaško mednarodno sodišče v obtožnicah proti hrvaškima generaloma. To je povedal v okviru predstavitve vsebine pisma, ki ga je poslal glavni tožilki haaškega sodišča Carli Del Ponte. Premier Račan je med drugim poudaril, da odločitev o izročitvi hrvaških generalov Haagu ne ogroža dostojanstva hrvaške domovinske vojne, ker se bo njeno dostojanstvo najbolje ohranilo s kaznovanjem zločincev in sodelovanjem s haaškim sodiščem. Dejal je še, da je s haaškim sodiščem potrebno še naprej sodelovati, ker bi sicer Hrvaška "pristala v izolaciji in v balkanskem blatu", ob tem pa izrazil upanje, da bodo poslanci na današnji razpravi vladi izrekli zaupnico.

Srečanje pod lipo
15. 07. 2001 00.00
Na srečanju državnikov pod Najevsko lipo na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem je predsednik državnega zbora Borut Pahor v slavnostnem govoru dejal, da bo referendum o vključitvi Slovenije v Evropsko unijo (EU) logičen nasledek plebiscita o samostojnosti Slovenije. Pahor je poudaril, da bo odločitev za EU čez nekaj let predstavljala dokončno preselitev Slovenije v družino razvitih držav.

Začetek praznovanja 1. obletnice
14. 07. 2001 00.00
Nova Slovenija - Krščanska ljudska stranka (NSi) je pred letom dni nastala sredi hude krize v slovenskem političnem prostoru in zapolnila vrzel, ki je zavladala na pomladni strani. Stranka je vselej gradila od spodaj navzgor, temu načelu pa bo ostala zvesta tudi v prihodnje, je na novinarski konferenci ob obisku NSi v Slovenskih Konjicah poudaril predsednik stranke Andrej Bajuk, sicer tudi vodja njene poslanske skupine. Kot je dejal, bo Nova Slovenija vselej podpirala tisto, kar je po njeni presoji pametnega in dobrega v slovenski politiki, hkrati pa opozarjala na vse nepravilnosti in napake. "Slednjega pa je v naši politiki bistveno več, kot si želimo," meni Bajuk.

Posvet SLS+SKD v Ribnici
13. 07. 2001 00.00
V Ribnici poteka delovni posvet SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, na katerem se vodstvo stranke in poslanci analizirali organizacijski ustroj stranke in aktualne politične teme. Analiza organizacijskega dela v stranki pomeni tudi pripravo na strankin jesenski tabor, obravnavali pa so tudi spremembe statuta in strategijo nastopa stranke na lokalnih volitvah prihodnje leto. Med aktualnimi temami pa so obravnavali makrofiskalni scenarij za prihodnja leta in vprašanje odnosov s Hrvaško - v naslednjih dneh se namreč pričakuje, da bodo pogajalske skupine predstavile predloge rešitev vprašanj o meji ter Nuklearni elektrarni Krško. Govorili so tudi o odnosih v vladni koaliciji. Sicer pa bo temu namenjeno koalicijsko srečanje, ki bo predvidoma prihodnjo sredo.

Gotovina si je poiskal odvetnike
12. 07. 2001 00.00
General Ante Gotovina, na katerega naj bi se nanašala ena izmed dveh obtožnic Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, si je poiskal odvetnike, danes piše hrvaški časnik Večernji list.

Gotovina že ima odvetnike
12. 07. 2001 00.00
Organizacija hrvaških vojnih veteranov je napovedala, da bo domnevnega haaškega obtoženca, upokojenega generala Anteja Gotovino, fizično branila pred izročitvijo v Haag. Obenem pa je eden vodilnih predstavnikov organizacij hrvaških veteranov Marinko Liović na včerajšnji novinarski konferenci sporočil, da hrvaški veterani ne bodo blokirali cest v turistični sezoni, saj "ne želijo škoditi interesom hrvaškega naroda".

Litva ima novo vlado
12. 07. 2001 00.00
Litovski parlament je danes z 81 glasovi za in 36 proti potrdil vladni program in kabinet novega premiera Algirdasa Brazauskasa. Novi premier je že napovedal, da si bo Litva še naprej prizadevala za vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO. Baltska država velja za eno od naprednejših kandidatk za vstop v obe povezavi. Od nove levosredinske vlade se pričakujejo predvsem spremembe gospodarske politike. Brazauskas je že napovedal, da morajo biti privatizacijski modeli velikih državnih podjetji na novo preizkušeni in deloma spremenjeni. Težišče delovanja vlade pa mora biti na socialni politiki, je še dodal novi premier.

Tudi SNS za referendum
12. 07. 2001 00.00
Parlamentarna Slovenska nacionalna stranka je dober teden pred iztekom 30-dnevnega roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov podpore za razpis referenduma o prostocarinskih prodajalnah (PCP) pozvala volivce, naj podprejo pobudo zunajparlamentarne Nove stranke in oddajo svoj glas za referendum o PCP.

Kriza zaradi generalov
11. 07. 2001 00.00
General Rahim Ademi, ki naj bi bil po pisanju hrvaških medijev obtožen za vojne zločine v Medačkem žepu, je napovedal, da se bo sam predal haaškemu sodišču, če se njegovo ime nahaja na obtožnici. Upokojeni general Ante Gotovina, ki naj bi bil odgovoren za zločine med operacijama Nevihta in Blisk, pa se je umaknil na varno in se mednarodnemu sodišču ne namerava predati.