Poslanci

Zaostrene razmere v Indoneziji
30. 05. 2001 00.00
Indonezijski poslanci so se danes z veliko večino odločili za sklic izredne seje posvetovalne narodne skupščine, na kateri bodo odločali o odstavitvi predsednika Abdurahmana Vahida. Za sklic izredne seje je glasovalo 365 poslancev, štirje so bili proti, 39 pa se jih je vzdržalo. Vahidova stranka PKP se glasovanja ni udeležila. Zaradi zapletenega postopka naj bi se poslanci o odstavitvi odločili avgusta. Če bodo predlog podprli, bo Vahida na položaju do predsedniških volitev leta 2004 nasledila podpredsednica Sukarnoputrijeva.

Prihodnji teden v parlamentu
28. 05. 2001 00.00
Državni zbor bo jutri popoldne nadaljeval majsko redno zasedanje, na katerem poslankam in poslancem ostaja še približno 20 zadev, in sicer s prekinjeno drugo obravnavo predloga zakona o knjižničarstvu. Državni svet se ta teden predvidoma ne bo sešel, kljub temu pa bo sredi tedna pripravil posvet o sožitju in soodgovornosti generacij z naslovom Poti in stranpoti pokojninskega zavarovanja, v četrtek pa predavanje z naslovom Internet in demokracija.

Hanžek izročil letno poročilo
25. 05. 2001 00.00
Ombudsman Matjaž Hanžek je predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izročil letno poročilo in pri tem izrazil zadovoljstvo glede dobrega sodelovanja med varuhom človekovih pravic in državnim zborom, ki bo poročilo obravnavalo na julijski redni seji. Hanžek je dejal, da se je vodstvo državnega zbora in poslanci odzvali odgovorno, saj so pokazali, da so pripravljeni sodelovati pri obravnavanju in še zlasti pri preprečevanju kršitev človekovih pravic. Pahor pa je ombudsmanu zagotovil, da bo vlado pozval, naj aktivno sodeluje pri obravnavi poročila in pri reševanju problematike s področja človekovih pravic.

Tožilci o človekovih pravicah
25. 05. 2001 00.00
Osrednja tema tokratnega občnega zbora Društva državnih tožilcev, ki se je začelo danes dopoldne, je Državni tožilec in varstvo človekovih pravic, o kateri bo med drugim predaval vodja generalnega tožilstva pri pritožbenem sodišču v Amsterdamu Egbert Myjer. Tožilci - za sodelovanje na srečanju se jih je prijavilo 130 - pa bodo v popoldanskih urah še izpeljali volitve vseh organov društva. Letošnjega srečanja tožilcev, ki ga po osmih letih od ustanovitve društva prvič gosti Ljubljana, so se med drugim udeležili tudi pravosodni minister Ivo Bizjak, predsednik državnega zbora Borut Pahor, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalna državna tožilka Zdenka Cerar in generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič.

Poslanci o imenovanju Zdenke Vidovič
24. 05. 2001 00.00
Državni zbor nadaljuje majsko redno zasedanje, na katerem so poslanke in poslanci najprej prešli na tajno glasovanje o imenovanju Zdenke Vidovič za drugo namestnico predsednika Računskega sodišča. Zatem pa naj bi v okviru volitev in imenovanj na javnem glasovanju med drugim odločali o izdaji soglasja k imenovanju Aleksa Štakula za generalnega direktorja RTV Slovenija za dobo štirih let.

Podobnik o odločitvi ustavnega sodišča
23. 05. 2001 00.00
Z ugotovitvijo ustavnega sodišča, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni v neskladju s slovensko ustavo, vprašanje sporazuma ni več ustavno-pravno vprašanje, ampak postaja politično vprašanje, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik, sicer tudi predsednik glavnega odbora stranke. Kot je opozoril, so ustavni sodniki v svojih zaključnih ugotovitvah kar dvakrat jasno zapisali, da velja ločiti ustavno-pravni vidik sporazuma od političnega vidika, katerega težo mora prevzeti državni zbor. "V državnem zboru je zadostna večina za ratifikacijo sporazuma, ugotovitev ustavnega sodišča pa za odnose v vladajoči koaliciji ne pomeni nič."

Sprejet zakon o industrijski lastnini
23. 05. 2001 00.00
Državni zbor je s 40 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o industrijski lastnini, ki bo nadomestil sistemski zakon iz leta 1992. Cilj predlaganega zakona je predvsem uskladitev z evropsko zakonodajo. S tem bo dosežena večja učinkovitost varstva pravic industrijske lastnine in poenostavitev postopkov za pridobitev teh pravic.

Nesoglasja v SDS
22. 05. 2001 00.00
Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Bavarska podpora Sloveniji
21. 05. 2001 00.00
Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Janez Janša ostaja predsednik
20. 05. 2001 00.00
Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Stroka proti umetni oploditvi
18. 05. 2001 00.00
Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Odbor za zaščito Miloševića
16. 05. 2001 00.00
Ruski poslanci, igralci in književniki, ki so blizu nacionalističnim in komunističnim krogom so napovedali ustanovitev odbora za zaščito nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je od 1. aprila v beograjskem zaporu. V izjavi, ki jo je podpisalo 24 znanih osebnosti, med njimi igralka Ljudmila Zajceva, kozmonavt Vladimir Djanibekov in pisatelj Aleksander Žinovjev, se je odbor obvezal, da se bo boril za izpustitev Miloševića ter za njegovo varnost in zdravje.

Zavarovalniški trg se odpira
16. 05. 2001 00.00
Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic. Tako so ugodili delničarjem Zavarovalnice Triglav, ki so vložili pobudo za presojo ustavnosti.

Slovenska vojska praznuje
15. 05. 2001 00.00
Nastanek sodobne slovenske vojske povezujemo s preoblikovanjem Teritorialne obrambe (TO) in oblikovanjem Manevrske strukture narodne zaščite leta 1990 ter nastankom prvih učnih centrov na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Uradni začetek delovanja obeh učnih centrov je 15. maj 1991, ko se je začelo usposabljanje skupaj 300 vojaških obveznikov. V spomin na začetek usposabljanja prvih slovenskih nabornikov v enotah TO je bil 15. maj izbran za dan Slovenske vojske (SV), ki tako letos praznuje svojo desetletnico. Osrednja državna slovesnost ob dnevu SV je bila sicer v petek, 11. maja, v ljubljanskem Cankarjevem domu, na njej pa je govoril minister za obrambo Anton Grizold.

Srečanje predstavnikov treh vej oblasti
15. 05. 2001 00.00
Na povabilo predsednika Državnega zbora Boruta Pahorja so se pozno popoldne v parlamentu sestali predstavniki treh vej oblasti. Poleg gostitelja sta se sestanka udeležila še predsednik vlade Janez Drnovšek in predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Mitja Deisinger s sodelavci. Vsakoletno rečanje je bilo za javnost zaprto, osrednji temi srečanja pa sta bili kakovostna priprava predvidenih ustavnih sprememb, ki naj bi na poslanske klopi prišle predvidoma še julija, ter dolgoletni in številni sodni zaostanki.

Makedonska vojska zožuje obroč
14. 05. 2001 00.00
Makedonski premier Ljubčo Georgijevski je zatrdil, da makedonske sile stiskajo obroč okoli skupin albanskih gverilcev, ki se nahajajo v vaseh okoli Kumanova na severu države. V pogovoru za makedonsko televizijo je dodal, da se sedaj postavlja vprašanje o tem, ali naj izvedejo neposreden napad na njihove položaje ali naj napredujejo "korak za korakom". Če bi makedonske sile vstopile v omenjene vasi in se neposredno spopadle z albanskimi skrajneži, se namreč po besedah makedonskega premiera bojijo izgub med makedonskimi silami in med civilisti.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

NSi o umetni oploditvi
09. 05. 2001 00.00
Novela zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo močno zaposluje parlamentarne stranke. Predlagateljice referenduma se že dogovarjajo o skupnem nastopu in propagiranju stališč proti umetni oploditvi zdravih samskih žensk. Poslanci Nove Slovenije, ki so tudi podpisali pobudo za razpis referenduma ne razumejo trditev nasprotne strani o tem, da je referendum nesmiseln. Po njihovem mnenju mora o tako občutljivih temah obstajati družbeni konsenz. »

Nove kršitve Izraelcev
09. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je danes vdrla na avtonomno palestinsko ozemlje na severu Gaze in napadla položaj palestinske policije, je sporočil visoki predstavnik palestinske varnostne službe. Akcija izraelske vojske je v nasprotju z sporazumi o avtonomiji.

SLS+SKD še vedno v koaliciji
06. 05. 2001 00.00
SLS+SKD naj nadaljuje svoje delo v vladni koaliciji, je osrednje sporočilo z današnje za javnost zaprte seje širšega vodstva stranke v Zbiljah. Skupno stališče s t.i. klavzure stranke, ki ga bodo posredovali tudi strankinemu glavnemu odboru - ta se bo sestal v torek in premleval tudi nastale razmere po nekaterih vladnih kadrovskih odločitvah, ki burijo duhove v stranki, je, kot je dejal njen predsednik Franci But, da nadaljujejo delo v koaliciji, "vendar z bistveno bolj aktivno vlogo kot doslej". Glavni namen sestanka je bila razprava o programskih smernicah, ki jih želi stranka doseči v vladi, ter njenih prednostnih nalogah.

Prihodnji teden v DZ
05. 05. 2001 00.00
Prihodnji teden bodo poslanke in poslanci DZ delovni v odborih in komisijah, saj bodo pripravljali točke dnevnega reda za novo, majsko plenarno zasedanje.

195144ukanović sprejema zahteve Liberalcev
04. 05. 2001 00.00
Demokratska stranka socialistov (DPS) črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića je sinoči sprejela zahteve liberalcev o sodelovanju v vladni koaliciji. Tiskovni predstavnik 195144ukanovićeve stranke je sporočil, da DPS sprejema zahteve liberalcev in pričakuje čimprejšnje pogovore o sestavi nove vlade, ki bi imela parlamentarno večino. Liberalci so v zameno za sodelovanje v vladi zahtevali, da poslanci nemudoma začnejo postopek sprejemanja novega zakona o referendumu. Po mnenju liberalcev je treba referendum o neodvisnosti pripraviti v šestih mesecih po sprejemu zakona. Liberalci so zahtevali položaje podpredsednika vlade, notranjega in obrambnega ministra ter državnega tožilca.

Skupščina o odstavitvi Wahida
30. 04. 2001 00.00
Indonezijska skupščina bo odločala o nadaljevanju postopka za odstavitev predsednika države Abdurrahmana Wahida kljub opozorilom vlade pred novim izbruhom nasilja. V podporo Wahidu se je v nedeljo množične molitve udeležilo 25.000 ljudi v Džakari. Poslanci se bodo sestali v poslopju parlamenta, ki bo pod visokimi varnostnimi ukrepi. Poslanci naj bi Wahida že drugič opozorili zaradi njegove domnevne vloge v finančnih škandalih. Wahid bo nato imel mesec dni časa za odgovor.

Stara vlada še na položaju
28. 04. 2001 00.00
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je strmoglavljeno vlado premiera Viktorja Juščenka določil za vršilca dolžnosti do oblikovanja nove vlade. Za mesto predsednika vlade Kučma še ni imenoval novega kandidata, med imeni pa omenjajo zlasti nekdanjega ukrajinskega gospodarskega ministra Sergeja Tigipka, ki ga podpira druga najmočnejša stranka v parlamentu, delavska stranka. Poteza predsednika Kučme je posledica nezaupnice Juščenkovi vladi, ki jo je izglasoval ukrajinski parlament v četrtek. V skladu z ukrajinsko ustavo mora vlada odstopiti v 60 dneh po izglasovani nezaupnici. Komunistični poslanci in stranke, ki so blizu predsedniku Leonidu Kučmi, so Juščenkovi vladi očitali, da vodi neuspešno gospodarsko politiko.

Nezaupnica ukrajinski vladi
26. 04. 2001 00.00
Ukrajinski parlament je izglasoval nezaupnico vladi premiera Viktorja Juščenka. Predvsem poslanci komunistične stranke so vladi Juščenka očitali, neuspešno reformiranje ukrajinskega gospodarstva. Pred poslopjem parlamenta pa je medtem potekalo množično zborovanje v podporo premieru, ki se ga je udeležilo okoli deset tisoč ljudi.

Reševanje rudarjev se nadaljuje
25. 04. 2001 00.00
Vršilec dolžnosti direktorja RTH Aljoša Kink in tehnični direktor Martin Putrič, sicer vodja kriznega štaba, sta na današnji novinarski konferenci med drugim tudi povedala, da reševanje poteka hitro, kolikor je to glede na varnostne razmere sploh mogoče. Reševalne ekipe pričakujejo, da bi jim v popoldanskih oziroma večernih urah že uspelo najti naslednjega ponesrečenega rudarja. Veliko težav pri reševanju povzročajo logistični problemi, saj je potrebnih veliko montaž in demontaž. Če ne bo prišlo do nadaljnjih vdorov vode, pa naj bi bilo celotno delovišče očiščeno do konca tedna. Sicer pa odstranjevanje nanosov poteka ročno, pripravljajo pa načrt za začetek strojnega odstranjevanja nanosa.

Prihodnji teden v parlamentu
21. 04. 2001 00.00
Državni zbor bo v torek prihodnji teden po napovedih nadaljeval aprilsko redno sejo, na kateri naj bi poslanke in poslanci najprej opravili nekaj volitev in imenovanj, zatem pa se vrnili na večkrat prekinjeno tretjo obravnavo predloga zakona o medijih. Državni svet se prihodnji teden predvidoma ne bo sešel, v sodelovanju z Društvom Rastoča knjiga pa bo v ponedeljek pripravil pogovor ob svetovnem dnevu knjige.

Odslej tudi tuji odvetniki
20. 04. 2001 00.00
Novela zakona o odvetništvu, ki je začela veljati z 20. aprilom, usklajuje odvetništvo z evropskim pravnim redom. Tako lahko odslej v Sloveniji opravljajo odvetniško dejavnost tudi tuji odvetniki, pa tudi obratno. Domačim odvetnikom to odpira tudi možnost odpiranja podružnic kjerkoli v tujini - še pred članstvom Slovenije v Evropski uniji. Kazenske določbe zakona in možnost ustanavljanja podružnic v tujini bodo začele veljati ob uveljavitvi zakona, večina zakonskih določb, ki se nanašajo na delo "evropskih odvetnikov", pa bo v veljavo stopila z dnem dejanskega pristopa k EU. Odvetništvo je do sedaj urejal zakon o odvetništvu iz leta 1993, po katerem je lahko tuji odvetnik v Sloveniji opravljal poklic pod nazivom iz naše države, ne pa tudi opravljanja poklica pod poklicnim nazivom iz svoje matične države.

Polemično o umetnih oploditvah
18. 04. 2001 00.00
Državni zbor je začel razpravo o predlogu poslancev LDS, Cvete Zalokar Oražem in Jelka Kacina, za noveliranje lani sprejetega zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo, v katerega naj bi med drugim vključili tudi možnost za umetno oploditev samskih žensk brez moškega partnerja. Podobno kot je omenjena rešitev razdelila strokovno javnost, je razdelila tudi parlamentarne stranke, med katerimi so hitri postopek in predlagane spremembe podprli predstavniki poslanskih skupin LDS, ZLSD in DeSUS, odločno so jim nasprotovali v SDS, NSi in SNS, vladna SLS+SKD se je zavzela za redni zakonodajni postopek, poslanci SMS pa se bodo odločali "po svoji vesti".

Obravnava prekinjena
13. 04. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je na današnji seji največ pozornosti namenil predlogu zakona o zunanjih zadevah. Čeprav so poslanci glasovali za obravnavo po hitrem postopku, kot je predlagala vlada, pa se je nato zapletlo pri obravnavi posameznih amandmajev. Zato so obravnavo prekinili in jo bodo nadaljevali prihodnjič.