Poslanci

Pahor sprejel britanskega veleposlanika

06. 02. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je ločeno sprejel britanskega veleposlanika v Sloveniji Hugha Mortimerja in direktorja urada zveze Nato za varnost Wayna Rychaka. Pahor je v pogovoru z obema predstavil delo in načrte državnega zbora in poudaril visoko stopnjo soglasja poslanskih skupin pri podpori vključevanja Slovenije v EU in Nato. Po njegovem mnenju bo DZ v skladu s svojimi pristojnostmi izpolnil vsa pričakovanja in obveznosti glede sprejemanja evropske zakonodaje.

SDS in NSi o gospodarski škodi

02. 02. 2001 00.00

Skupina poslancev SDS in NSi je na današnji novinarski konferenci predstavila pobudo, da naj parlamentarni odbor za gospodarstvo ugotovi odgovornost zaradi neutemeljene odstavitve direktorja Elesa Vitoslava Türka in zaradi gospodarske škode, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prepoceni prodaje električne energije iz hrvaškega dela NEK ter v letu 2001 zaradi prepovedi Elesu za prodajo električne energije. V svoji zahtevi, ki so jo poslali predsedniku DZ Borutu Pahorju, predsedniku vlade Janezu Drnovšku ter ministrici za gospodarstvo Tei Petrin, poslanci teh dveh opozicijskih strank trdijo, da je imel Türk vsa soglasja nadzornega sveta Elesa in ministra za gospodarske dejavnosti za podpis pogodbe o nakupu in prodaji električne energije.

Jelcinov sedemdeseti rojstni dan

01. 02. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v moskovskem kliničnem centru obiskal svojega predhodnika Borisa Jelcina in mu voščil za sedemdeseti rojstni dan. Jelcina sta prišla pozdravit tudi premier Mihail Kasjanov in šef urada ruskega predsednika Aleksander Vološin. Jelcina so v torek pripeljali v bolnišnico zaradi virusne infekcije. Nekdanji ruski predsednik mora tako svoj 70. rojstni dan praznovati kar v moskovski centralni bolnišnici, saj je z njegovim zdravjem tako hudo, da bo trajalo še precej časa, preden bo bolnišnico lahko zapustil. O tem priča tudi dejstvo, da ga lahko po navodilih zdravnikov obiskujejo samo njegovi najbližji sorodniki, vendar pa, kot je dejal Jelcinov zdravnik Vladimir Ševčenko, "srce normalno deluje, to pa je trenutno najpomembnejše".

Umik opozicije

01. 02. 2001 00.00

Potem ko vladna večina na seji komisije za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) ni podprla predlogov opozicijskih strank SDS, NSi in SNS, na podlagi katerih bi tem trem strankam pripadla večina sedežev v delovnih telesih za nadzor nad področjem javnih financ in varnostno-obveščevalnih služb, so poslanci koalicije Slovenija v skladu z napovedmi odstopili z vseh vodstvenih funkcij v DZ.

DZ o prostocarinskih prodajalnah

31. 01. 2001 00.00

Državni zbor na današnji seji obravnava zakon o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih, s katerim naj bi na predlog vlade postavil zakonsko podlago za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo s 1. junijem letos. Zakon je v obravnavi po hitrem postopku, prvo branje pa so poslanci opravili že na decembrski seji.

Kdo je kriv za škodo?

31. 01. 2001 00.00

Poslanci Socialdemokratske stranke in Nove Slovenije so v parlament vložili zahtevo, da ugotovi, kdo je kriv za neutemeljeno odstavitev direktorja Elektra Slovenije, Vitoslava Türka. Poslanci zahtevajo, naj parlament določi še odgovornega za gospodarsko škodo, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prodaje prepoceni električne energije iz krške nuklearke v tujino.

Češkim risarjem grafitov se slabo piše

30. 01. 2001 00.00

Češkim risarjem grafitov na pročelja znamenitih palač in spomenikov se slabo piše. Kot so predlagali poslanci spodnjega doma češkega parlamenta, lahko risarji grafitov v prihodnje računajo celo na osem let zapora. Praga namreč že več let dokaj neuspešno bije bitko proti grafitom na svojih srednjeveških ulicah in cerkvah, od katerih so nekatere tudi na seznamu organizacije UNESCO o zaščiti svetovne kulturne dediščine. Doslej je največja kazen za uničevanje mestne lastnine znašala borih 3000 kron (približno 18.000 tolarjev), sedaj pa naj bi po novem predlogu zakona že za manjše prekrške sledila enoletna zaporna kazen. Tisti pa, ki bodo s svojimi "umetnijami" naredili večjo škodo, pa v prihodnje lahko računajo na najmanj dve do največ osem let zapora.

Veriga HE v Posavju

30. 01. 2001 00.00

Svet pokrajine Posavje v ustanavljanju se je na sinočnji seji posvetil izključno vprašanjem, ki zadevajo tesnejše sodelovanje brežiške, krške in sevniške občine. Najdlje so govorili o pripravah na gradnjo petih hidroelektrarn na spodnji Savi od Boštanja do slovensko-hrvaške meje. Pri tem jim niti poslanci niti njihov predstavnik v vladni pogajalski komisiji niso mogli postreči z novimi podatki. Videti je, da po dodelitvi koncesije za gradnjo petih HE Savskim elektrarnam še vedno ni nared osnutek koncesijske pogodbe, člani medobčinskega sveta pa so izražali tudi dvom v vladne obljube, da bo pravočasno pripravljena vsa dokumentacija za začetek del pri HE Boštanj oziroma nadaljevanje del do HE Mokrice.

DeSUS podprl temeljna izhodišča

30. 01. 2001 00.00

Izvršni odbor DeSUS je na današnji seji podprl temeljna izhodišča, ki jih je vlada sprejela za pripravo letošnjega proračuna, ob tem pa so njegovi člani opozorili, da morajo biti vse prednostne naloge za leto 2001 koalicijsko usklajene. Kot so sporočili iz DeSUS, je za stranko upokojencev še posebej pomembno, da bo z letošnjim finančnim načrtom odpravljena izguba pokojninske blagajne oz. da bodo zagotovljena tolikšna sredstva, ki bodo omogočala pravočasno in redno izplačevanje pokojnin in dodatka za rekreacijo.

Množični protest proti Wahidu

29. 01. 2001 00.00

Na največjem protestnem zborovanju proti indonezijskemu predsedniku Abdurrahmanu Wahidu se je danes v Džakarti zbralo 10.000 ljudi, ki zaradi Wahidove domnevne vpletenosti v korupcijske afere zahtevajo njegov odstop. Več tisoč študentov je skušalo vdreti na dvorišče parlamenta, kjer poslanci razpravljajo o korupcijskih obtožbah proti Wahidu. Policija je na njihovo obmetavanje s kamenjem odgovorila s solzivcem in opozorilnimi streli, v spopadih pa huje pretepla tri študente. Na dvorišče parlamenta so sicer dovolili približno tisoč privržencem Wahida, njihove izjave podpore pa so zbledele ob množičnem nasprotovanju pred ograjo.

Prihodnji teden v DZ

27. 01. 2001 00.00

DZ bo prihodnji teden nadaljeval začeto redno zasedanje. Zasedal bo od torka do petka, ko naj bi, po napovedih, zasedanje tudi sklenil. V torek naj bi se poslanke in poslanci ponovno lotili prekinjene zadnje obravnave zakona o revidiranju, za tem pa naj bi prešli na hitro obravnavo zakona o fitofarmacevtskih sredstvih in tretjo obravnavo zakona o računskem sodišču.

SE vrnil pravice Rusiji

26. 01. 2001 00.00

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je danes v Strasbourgu z 88 glasovi za, 20 proti in 11 zadržanimi ruski delegaciji vrnila pravice, ki so bile Rusiji odvzete aprila lani zaradi položaja v Čečeniji. Ruski predstavniki bodo tako med drugim znova imeli glasovalno pravico in pravico do sodelovanja pri delu Parlamentarne skupščine SE.

DZ na današnji seji

25. 01. 2001 00.00

Poslanci državnega zbora so novo redno sejo pričeli s pobudami in vprašanji, namenjenimi slovenski vladi. Kot določa poslovnik, na prva tri vprašanja opozicije odgovarja predsednik vlade, ki je danes moral pojasnjevati predvsem kadrovsko politiko vlade.

Redna seja DZ

25. 01. 2001 00.00

Državni zbor bo drugo redno sejo predvidoma začel s poslanskimi vprašanji in pobudami. Tako bo na prva tri opozicijska vprašanja odgovoril premier Janez Drnovšek. Prva vsebinska točka zasedanja naj bi bila odločanja o predlogih predsednika države za kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice.

Nesodelovanje SDS pri vodenju delovnih teles?

24. 01. 2001 00.00

Izvršilni odbor Socialdemokratske stranke Slovenije je na včerajšnji seji na predlog poslanske skupine SDS sprejel sklep, da njihovi poslanci ne bodo sodelovali pri vodenju parlamentarnih delovnih teles, če vladajoča koalicija do jutri ne bo sprejela dogovora in predlogov poslanske skupine SDS glede nadzora opozicije pri vodenju določenih delovnih teles državnega zbora.

Drnovšek na seji s poslanci LDS

24. 01. 2001 00.00

Na za javnost zaprti seji poslanskega kluba LDS, ki so se je poleg poslancev stranke udeležili tudi predsednik vlade in predsednik te stranke Janez Drnovšek ter nekateri ministri iz vrst LDS, so spregovorili o odprtih vprašanjih, tudi v državnem zboru. Tako so govorili o sedanjem zapletu v zvezi z oblikovanjem parlamentarnih delovnih teles. Po besedah Drnovška so mnenja o tem vprašanju sicer različna, vendar pa se vsi strinjajo, da so zahteve opozicije pretirane in da praksa v evropskih parlamentih ni takšna, kot jo želi predstaviti slovenska opozicija.

Zasedanje skupščine Srbije

22. 01. 2001 00.00

Predsednik srbske skupščine je z veliko večino glasov postal kandidat Demokratične opozicije Srbije (DOS) iz vrst Demokratske stranke Srbije Dragan Maršičanin. Zanj je glasovalo 222 od 245 navzočih poslancev, le nekaj manj glasov podpore pa so dobili trije kandidati DOS za podpredsednike parlamenta, in sicer Gordana Čomić iz Demokratske stranke, Nataša Mičić iz Državljanske zveze Srbije in Rodoljub Šabić iz Socialdemokratske stranke. Četrti Maršičaninov namestnik je Ljubiša Marović iz vrst opozicijske Socialistične stranke Srbije, ki je dobil 143 glasov, Srbska radikalna stranka Vojislava Šešlja pa je ostala brez podpredsedniškega položaja, saj je za njenega kandidata Dragana Markovića Palma glasovalo le 17 poslancev.

Pahor na srečanju Slovencev

20. 01. 2001 00.00

V Kobaridu je bilo popoldne že 31. novoletno srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja. Predstavniki Slovencev Videmske pokrajine so prišli iz Nadiških in Terskih dolin, Rezije ter Kanalske doline. Poleg teh so se srečanja udeležili tudi Slovenci Goriške in Tržaške pokrajine ter predstavniki posvetnih in cerkvenih oblasti Slovenije in Italije. Slovenijo so predstavljali predsednik državnega zbora Borut Pahor, državna sekretarka na ministrstvu za zunanje zadeve Magdalena Tovornik, poslanci državnega zbora RS, vsi trije župani posoških občin ter Zdravko Likar, načelnik upravne enote Tolmin. Namen srečanja v Kobaridu je, da se v ponovoletnem času srečajo Slovenci z obeh strani meje. Iz Italije vsako leto prihajajo župani obmejnih občin, predstavniki gorskih skupnosti, političnih strank, učitelji, slovenski duhovniki, predstavniki slovenskih kulturnih, gospodarskih, izseljenskih in športnih organizacij ter društev. Hkrati je to edino srečanje, kjer so navzoči predstavniki vseh političnih usmeritev iz Benečije, Rezije in Kanalske doline.

Štirje kandidati za mesto generalnega direktorja RTVS

19. 01. 2001 00.00

Komisija za razpise in mandate pri Svetu RTV Slovenija je ugotovila, da pogoje iz razpisa za mesto generalnega direktorja RTV Slovenija za naslednje štiriletno mandatno obdobje izpolnjujejo štirje kandidati: poleg dosedanjega direktorja Janeza Čadeža še Aleks Štakul, Marjan Rekar in Mihael Krišelj. Zadnji dan za oddajo pisnih vlog kandidatov se je iztekel včeraj, kot je za STA povedal predsednik komisije Igor Krč, pa naj bi Svet RTV Slovenija o novem direktorju odločal že na prihodnji seji, ki bo 25. januarja.

Kučan predlagal kandidate

17. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je v državni zbor poslal predlog, naj ta določi tri kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice, in sicer predstojnika pravnega informacijskega centra ustavnega sodišča Arneja Mavčiča, profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Antona Pereniča in sedanjega sodnika evropskega sodišča v Strasbourgu Boštjana M. Zupančiča.

Moratorij na uporabo spornega streliva

17. 01. 2001 00.00

Poslanci Evropskega parlamenta so danes sprejeli odlok, s katerim zvezo Nato pozivajo naj uvede moratorij na uporabo streliva z osiromašenim uranom, ki pa za članice severnoatlantskega zavezništva ni obvezujoč. Poslanci so se zavzeli tudi za ustanovitev neodvisne komisije, ki bi ugotovila učinke osiromašenega urana na zdravje ljudi in posledice za okolje.

Kučan začel posvetovanja

16. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je začel posvetovanja z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodnosti o možnih kandidatih za slovenskega člana Evropskega sodišča za človekove pravice. Poleg vodje poslanskega kluba LDS Toneta Anderliča sta bila dopoldne na pogovoru pri predsedniku Kučanu tudi vodji poslanskih skupin ZLSD in SLS+SKD, Miran Potrč in Janez Podobnik, vodjo poslanske skupine SDS Janeza Janšo, ki naj bi bil službeno zadržan, pa je nadomestil poslanec socialdemokratske stranke Miha Brejc, sicer tudi podpredsednik DZ.

PCP zahtevajo podaljšanje roka

16. 01. 2001 00.00

Sredi decembra preteklega leta je slovenska vlada sklenila, da je prostocarinske prodajalne treba zapreti do konca marca leta 2001. Po tej odločitvi vlade so poslanci začeli z obravnavo zakona in z različnimi mnenji dvignili precej prahu. Obravnava zakona se bo zato nadaljevala 25. januarja. Prostocarinske prodajalne tokrat zahtevajo prestavitev roka na konec tega leta ali celo na leto 2002.

Kučan končal posvetovanja

16. 01. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan se je z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank posvetoval o izboru kandidatov za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice. Kandidatov je pet, in sicer Silvo Devetak, Peter Jambrek, Arne Mavčič, Anton Perenič in Boštjan M. Zupančič. Predsednik države mora državnemu zboru do jutri predlagati najmanj tri kandidate, ki pa morajo vsak posamično dobiti večino.

Slovenski poslanci na sedežu zveze NATO

15. 01. 2001 00.00

Z delovanjem zveze NATO in s sodelovanjem Slovenije v zavezniških partnerskih strukturah se danes na informativnem obisku na sedežu Severnoatlantske zveze v Bruslju seznanja delegacija slovenskega parlamenta, v kateri so člani odborov za zunanjo politiko in za obrambo. Dobro je, da do obiska prihaja na začetku poslanskega mandata, saj bodo informacije koristne za nadaljnje delo na tem področju

Krivic predlaga štetje vzdržanih

15. 01. 2001 00.00

Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic je predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju, komisiji DZ za poslovnik in vsem poslanskim skupinam danes poslal predlog za spremembo sedanjega načina ugotavljanja navzočnosti poslancev. Krivic predlaga "uvedbo evropske prakse štetja vzdržanih glasov, ki se sedaj lahko ugotavljajo le posredno in zelo nezanesljivo". Poslanci naj izkoristijo spreminjanje poslovnika in srečno okoliščino, da je prenovljena parlamentarna dvorana opremljena s posebno tipko za "vzdržanje", je v svojem predlogu med drugim zapisal Krivic. S tem so po njegovih besedah izpolnjeni tudi tehnični pogoji za to, da lahko DZ končno opusti nesmiselno in z logiko parlamentarnih glasovanj skregano določbo svojega poslovnika o obveznem ugotavljanju navzočnosti pred vsakim glasovanjem.

Češki poslanci za nov zakon o medijih

12. 01. 2001 00.00

V spodnjem domu češkega parlamenta se je večina poslancev po današnji burni razpravi izrekla za nov zakon o medijih, ki bi končal spor na češki javni televiziji. Že včeraj je odstopil sporni Jiri Hodač, zaradi katerega so novinarji - očitajo mu politično pristranskost - ob božičnih praznikov protestno zasedali televizijske studije.

Parlament Republike srbske potrdil novo vlado

12. 01. 2001 00.00

Parlament Republike srbske je na današnji seji potrdil sestavo nove vlade, ki jo je predlagal novi premier, vodja Stranke demokratičnega napredka Mladen Ivanič. Novi kabinet, v katerem bo tudi predstavnik Muslimanov, je podprlo 51 od skupno 81 navzočih poslancev, 29 pa jih je glasovalo proti. Poslanci so podprli tudi Ivaničev program dela nove vlade. Ivanič je poudaril, da je večina ministrov strokovnjakov in ne pripadajo nobeni politični stranki.

11.000 podpisov za manj alkohola

12. 01. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je danes sprejel predstavnike revije Viva. Ti so mu izročili več kot 11.000 podpisov, ki so jih za znižanje dovoljene količine alkohola v krvi udeležencev v prometu na 0,1 promila, zbrali od junija prejšnjega leta. Pobuda je pozitivna, saj pomeni sodelovanje javnosti pri delu državnega zbora, njeno obravnavanje v državnem zboru pa je odvisno od volje poslank in poslancev, je za STA dejal Pahor in napovedal, da jo bo naslednji teden predstavil vodjem poslanskih skupin.

Pravoslavni božič po svetu

07. 01. 2001 00.00

Sveti večer pred pravoslavnim božičem je po svetu minil brez incidentov. Betlehem je bil zaradi nasilja na Bližnjem vzhodu sinoči skoraj popolnoma prazno mesto. V cerkvi kristusovega rojstva je bila sicer sveta maša, ki se je je udeležil tudi palestinski vodja Jaser Arafat, vendar pa je prišlo veliko manj ljudi kot običajno. Kljub majhnemu številu obiskovalcev pa so izraelske oblasti poostrile varnostne ukrepe v Betlehemu. Izraelski pravoslavni kristjani so praznik letos preživeli doma v molitvi, ker so menili, da se po treh mesecih nasilja ne spodobi praznovati.