Poslanci

SMS zavrača vse očitke

26. 10. 2000 00.00

Stranka mladih Slovenije (SMS) zanika vse očitke in sporne izjave v zvezi s posameznimi poslanci stranke, ki so se v preteklem tednu pojavile v nekaterih tiskanih medijih. Pri tem opozarjajo predvsem na očitke zoper Marka Diacija in poudarjajo, da je bil slednji za direktorja Zavoda Študentske organizacije Univerze Maribor (ŠOUM) izbran na javnem razpisu in nič drugače.

Jutri prva seja novoizvoljenega DZ

26. 10. 2000 00.00

Na prvi seji novoizvoljenega državnega zbora se bodo poslanke in poslanci sestali jutri, ob 10. uri. Predlog dnevnega reda, ki ga je podpisal dosedanji predsednik DZ Janez Podobnik, ima štiri točke, najprej pa bo DZ izvolil predsednika, podpredsednika in člane mandatno-imunitetne komisije. Slednja bo prejela poročilo Republiške volilne komisije, potrdila o izvolitvi poslancev in morebitne pritožbe kandidatov ali predstavnikov list.

V petek prva seja novoizvoljenega DZ

25. 10. 2000 00.00

Na prvi seji novoizvoljenega državnega zbora se bodo poslanke in poslanci sestali v petek, 27. oktobra, ob 10. uri. Predlog dnevnega reda, ki ga je podpisal dosedanji predsednik DZ Janez Podobnik, ima štiri točke, najprej pa bo DZ izvolil predsednika, podpredsednika in člane mandatno-imunitetne komisije. Slednja bo prejela poročilo Republiške volilne komisije, potrdila o izvolitvi poslancev in morebitne pritožbe kandidatov ali predstavnikov list.

Danes uradni izidi volitev

24. 10. 2000 00.00

Na sedežih vseh osmih volilnih enot so dodelili neposredne mandate poslancem novega državnega zbora. Takšne mandate je dobilo 60 poslancev, največ iz vrst Liberalne demokracije - kar 30, najmanj pa iz Nove Slovenije - 4. Desus, Slovenska nacionalna stranka in Stranka mladih nimajo nobenega neposredno izvoljenega poslanca. Neposredno so bili izvoljeni tisti kandidati za poslance, ki so v svojih volilnih okrajih dobili nadpovprečno veliko glasov. Predvsem pa več, kot jih je v volilni enoti dobila njihova stranka. Liberalno demokracijo bo tako zastopalo 30 neposredno izvoljenih poslancev. Med najbolj znanimi so tako: nekdanji premier in po vsej verjetnosti tudi novi mandatar Janez Drnovšek, nekdanji ministri Rupel, Rop, Gaspari, Bavčar, Gaber in dosedanji poslanci Avšič, Moge, Partljič, Pucko in Gerenčer. Nova Slovenija ima štiri neposredne mandate. Prislužili so si jih premier Andrej Bajuk, Majda Zupan, Janez Drobnič in Alojz Sok. SLS+SKD - Slovenska ljudska stranka bo imela šest neposrednih mandatov. Dobili so jih predsednik državnega zbora Janez Podobnik in poslanci Božič, Malovrh, Fabjan, Kangler in Kramberger. Socialdemokrati so si po podatkih Republiške volilne komisije nabrali 11 neposrednih mandatov. Njihov predstavnik

Odobrili oblikovanje prehodne vlade

24. 10. 2000 00.00

Srbski parlament je popoldne s 128 glasovi za in petimi proti odobril oblikovanje prehodne srbske vlade v skladu s sporazumom, ki so ga

Poročilo o delu DZ

23. 10. 2000 00.00

V prihodnjih dneh naj bi predsednik države sklical konstitutivno sejo državnega zbora. Najverjetneje se bodo novi poslanci prvič zbrali že v petek. Danes pa je predsednik odhajajočega parlamenta predstavil poročilo o delu v preteklih štirih letih.

Ugotavljanje izidov izseljencev in zdomcev

20. 10. 2000 00.00

Pet dni po nedeljskih parlamentarnih volitvah je Republiška volilna komisija (RVK) v skladu z veljavnimi

Podpora Zagožnu

19. 10. 2000 00.00

V prostorih poslanske skupine SLS+SKD Slovenske ljudske stranke v državnem zboru so se danes na neformalnem srečanju, na katerem so analizirali slab volilni rezultat, sestali poslanci in nekateri ministri te stranke. Glede možnosti odstopa predsednika stranke Franca Zagožna so soglasno ocenili, da mora ta voditi stranko do kongresa, ki ga želijo temeljito pripraviti v začetku prihodnjega leta, je novinarjem med sestankom dejal poslanec SLS+SKD Janez Kramberger. Razpravljali so tudi o tem, ali bo stranka pripravljena sodelovati v prihodnji vladni koaliciji. Po besedah Krambergerja so glede tega vprašanja mnenja zelo deljena, večina poslancev pa se opredeljuje zato, da bi bili v opoziciji.

Pogovori o sestavi vladne koalicije

19. 10. 2000 00.00

Pogovori o sestavi bodoče koalicije so se danes nadaljevali na najvišji ravni. Točno opoldne sta se na neznani lokaciji sestala predsednik liberalnih demokratov Janez Drnovšek in predsednik SLS+SKD Franc Zagožen. Po tem sestanku pa so se na neformalnem srečanju dobili še nekdanji in novi poslanci te stranke. Večina je proti vstopu stranke v vladno koalicijo.

Izetbegović odstopil

14. 10. 2000 00.00

Predsednik predsedstva BiH Alija Izetbegović je po desetih letih v političnem vrhu BiH na izrednem zasedanju predsedstva tudi uradno odstopil s položaja. "Kot sem napovedal, sem se iz že znanih razlogov odločil za odstop še pred koncem mandata," je dejal 75-letni Izetbegović, ki je junija kot razlog za odločitev navedel starost in slabo zdravje. Tedaj je pojasnil, da delo člana predsedstva zahteva fizične sposobnosti, ki jih nima več.

DZ že dobil stališče Beneške komisije

11. 10. 2000 00.00

Državni zbor je od Beneške komisije pridobil besedilo poročila o vprašanju glede spremembe volilnega sistema, ki ga je na to komisijo Sveta Evrope naslovil slovenski premier Andrej Bajuk. To je po zaprtem delu današnje izredne seje odbora DZ za mednarodne odnose, na katerem so razpravljali tudi o tej zadevi, povedal predsednik OMO Jelko Kacin (LDS). Poročilo je bilo po njegovih besedah pripravljeno že pred časom in posredovano tudi premieru Bajuku. Vsebina poročila je do javne obravnave na plenarnem zasedanju komisije, ki bo dan pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami, 14. oktobra, zaupne narave, tako da bo javnost o njej obveščena šele po obravnavi in morebitnem sprejetju, poslanci DZ pa so z njo že seznanjeni, je pojasnil Kacin.

Španci protestirali proti terorizmu

10. 10. 2000 00.00

Več tisoč Špancev se je odzvalo pozivu številnih mirovniških organizacij, naj se opoldne pred pogrebom glavnega tožilca andaluzijskega vrhovnega sodišča Luisa Portera, ki je bil ubit v ponedeljkovem terorističnem napadu v Granadi, zberejo pred mestnimi hišami in drugimi institucijami, in z mirnimi demonstracijami izrazijo protest proti nasilju. Policija odgovornost za umor pripisuje baskovski teroristični organizaciji ETA. V Madridu so se tako zbrali sodniki generalnega sveta za pravosodje, nadzornega organa sodnikov, ki so v sporočilu za javnost izrazili zaupanje v pravno državo, katere poroki so sodniki in tožilci. Pred kongresom pa so se zbrali tudi poslanci španskega parlamenta.

Koštunica bo danes prisegel kot novi predsednik ZRJ

06. 10. 2000 00.00

Vojislav Koštunica, ki je zmagal na predsedniških volitvah 24. septembra, bo še danes pred novimi poslanci zvezne skupščine prisegel kot novi jugoslovanski predsednik, je poročala beograjska televizijska postaja B2-92. Na ustanovno zasedanje skupščine so povabljeni vsi poslanci. Za zdaj še ni znano, ali se bodo zasedanja udeležili poslanci črnogorske SNP, katere vodstvo je dopoldne začelo sejo v Podgorici.

Uresničuje se vizija drugačne Srbije

06. 10. 2000 00.00

Predsedniški kandidat Demokratične opozicije Srbije (DOS) Vojislav Koštunica, ki so ga ljudstvo v Srbiji in velika večina medijev že razglasili za novega jugoslovanskega predsednika, je v intervjuu "novi" državni Televiziji Srbija med drugim povedal, da se je v Srbiji začela oblikovati nova, demokratična oblast, tista, za katero je ljudstvo glasovalo na volitvah 24. septembra.

Nezaupnica Račanu?

05. 10. 2000 00.00

Predstavniški dom hrvaškega sabora je danes na dnevni red prvega jesenskega zasedanja uvrstil tudi predlog opozicijske Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) o nezaupnici hrvaškemu premieru Ivici Račanu in notranjemu ministru Šimetu Lučinu.

Resolucija EP ni presenečenje

05. 10. 2000 00.00

Po mnenju zunanjega ministra Lojzeta Peterleta bi težko pričakovali, da bi demokratično izvoljeni evropski poslanci slovensko demokracijo ocenili za popolnoma brezhibno. Ob resoluciji o približevanju Slovenije EU, ki jo je danes sprejel Evropski parlament, je Peterle opozoril, da v Sloveniji celo predsednik države zavestno krši zakon in da mora veliko ljudi več let čakati na uveljavitev svojih pravic. Po Peterletovih besedah imamo v Sloveniji medijsko strukturo, v kateri stare politične sile nadzorujejo vse dnevnike in pokrajinske tednike.

Nove članice na evropskih volitvah 2004

04. 10. 2000 00.00

Evropski parlament se je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu zavzel za tak časovni potek širitvenega procesa, da bi prve nove članice lahko sodelovale na prihodnjih volitvah evropskih poslancev v letu 2004.

Ruska duma kritizira brutalnost v Čečeniji

21. 09. 2000 00.00

Ruska duma je danes zaradi kršitev človekovih pravic kritizirala obe strani vpleteni v čečensko vojno. Glavni krivci za kršitve v tej kavkaški republiki so "mednarodni teroristi in njihovi domači somišljeniki," je dejal poročevalec Aleksander Tkačov pred poslanci v Moskvi. Toda tudi ruska armada in policija sta dopustili kršenje človekovih pravic, je po poročanju ruske tiskovne agencija Interfax dejal Tkačov.

Potekel rok za vložitev kandidatnih list

21. 09. 2000 00.00

Opolnoči se je iztekel zakonski rok, v katerem so morale politične stranke ali skupine volivcev v volilnih enotah vložiti liste kandidatov, ki se bodo na volitvah potegovali za vstop v parlament. V naslednjih dneh bo potekal postopek preverjanja ustreznosti oziroma zakonitosti vloženih list, na podlagi katerega bodo pristojne volilne komisije tudi izdale odločbe o njihovi potrditvi oziroma zavrnitvi. Zakonski rok za dokončno potrditev list se bo iztekel prihodnji torek, 26. septembra, dan za tem pa naj bi z žrebanjem že določili njihov vrstni red na glasovnicah. Glede na veljavne pritožbene roke se bodo ob morebitni zavrnitvi lahko prizadeti v 48 urah po prejemu odločbe pritožili na vrhovnem sodišču, slednje pa bo moralo v enakem roku o vseh takšnih primerih tudi prednostno razsoditi. Po veljavni ureditvi lahko kandidatno listo vloži ena politična stranka ali več strank skupaj, prav tako pa lahko ob ustrezni podpori t.i. državljansko listo ali neodvisnega kandidata predlaga tudi skupina volivcev. Politične stranke lahko kandidirajo v vseh osmih volilnih enotah, če njihovo listo podprejo trije poslanci sedanjega sklica. V nasprotnem primeru pa mora vložitev liste v vsaki volilni enoti podpreti najmanj 50 volivcev in to ob pogoju, da so pri izbiri kandidatov oziroma oblikovanju liste sodelovali zgolj člani stranke iz iste volilne enote. V nasprotnem primeru mora listo podpreti najmanj 100 volivcev iz volilne enote. Enako število volivcev lahko za območje volilne enote določi tudi t.i. državljansko listo. Na kandidatni listi je lahko najmanj šest in največ 11 kandidatov, če želi lista nastopiti v vseh 11 volilnih okrajih. Vsak od kandidatov se bo lahko za glasove volivcev potegoval največ v dveh okrajih. Listo t.i. neodvisnega kandidata mora prav tako podpreti 100 volivcev, kandidat za neodvisnega poslanca pa bo nastopil v vseh 11 okrajih in bo za vstop v državni zbor moral zbrati najmanj 30 odstotkov glasov v volilni enoti. Pripadniki italijanske oziroma madžarske narodnosti lahko določijo posamičnega kandidata, ki se bo potegoval za poslanski sedež narodnosti, s podpisi najmanj 30 volivcev, pripadnikov ene oziroma druge narodne skupnosti.

Češka proti tistim, ki zanikajo genocid

21. 09. 2000 00.00

Spodnji dom češkega parlamenta je sprejel dopolnilo zakona, s katerim bo odslej možen kazenski pregon tistih, ki zanikajo genocid, ki sta ga izvajala nacistični in komunistični režim. V 200-članski zbornici je 97 poslancev glasovalo za zakon, 86 pa jih je bilo proti. Proti dopolnilu zakona so glasovali vsi poslanci Komunistične stranke in večina poslancev vladajoče Socialdemokratske stranke. Nov dopolnjen zakon predvideva do tri leta zapora za tiste, ki zanikajo genocid totalitarnih režimov, in podaljšuje na pet let zaporno kazen za tiste, ki spodbujajo rasizem in nacizem. Zakon mora potrditi še zgornji dom češkega parlamenta.

Jerovšek o aferi Vič-Holmec

15. 09. 2000 00.00

Ena od točk o kateri poslanci še niso odločali, je poročilo preiskovalne komisije o aferi Vič-Holmec. Ker pa se z iztekom poslanskega mandata vsaka parlamentarna preiskava ustavi, bo afera Vič-Holmec še ena, ki v državnem zboru ni doživela svojega epiloga.

Ruska duma o podmornici Kursk

15. 09. 2000 00.00

Na predlog parlamentarnega odbora za obrambo je ruska duma danes načelno sprejela resolucijo, v kateri je vladi priporočila, naj v zvezi z nesrečo jedrske podmornice Kursk sprejme posebne ukrepe. Poslanci so od predsednika Vladimirja Putina zahtevali, naj v komisijo, ki preiskuje vzroke nesreče podmornice, vključi tudi predstavnike dume.

Podobnik o delu slovenskega parlamenta

14. 09. 2000 00.00

Predsednik DZ Janez Podobnik ni izključil možnosti, da po 15. septembru, ko bo državni zbor prenehal z delom, ne bo več parlamentarnega zasedanja. Predsednik DZ je dejal, da bi bil v primeru zahteve 23 poslancev po sklicu izredne seje v naslednjih tednih dolžan o tem predlogu razmisliti. Vendar sam takšnega predloga ne bo podprl. Glede možnosti, da bo DZ še v tem mandatu obravnaval interpelacijo o delu zunanjega ministra, je Podobnik v pogovoru za POP TV dejal, da vodje poslanskih skupin nad tem predlogom niso bili navdušeni.

V Evropskem parlamentu o Sloveniji

14. 09. 2000 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve je danes na zasedanju v Bruslju izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija po letu 1998 pospešila usklajevanje nacionalne zakonodaje s pravnim redom Evropske unije, vendar državo pri tem opozoril, da so za zagotavljanje učinkovitega uresničevanja skupne zakonodaje potrebne še precejšnje izboljšave na področju uprave. Slovenijo so poslanci opozorili tudi na potrebo po privatizaciji zavarovalnic in izvedbo pokojninske reforme.

Ratificiranih devet mednarodnih pogodb

14. 09. 2000 00.00

Poslanke in poslanci so dopoldne ratificirali devet mednarodnih oziroma meddržavnih pogodb in spremenili seznam podjetij, ki zaradi lastniške strukture ne smejo poslovati z državo.

Dovoljene poroke med istospolnimi partnerji

13. 09. 2000 00.00

Nizozemski parlament je včeraj z veliko večino sprejel zakon, ki dovoljuje poroko med istospolnimi partnerji, ki lahko tudi posvojijo otroke. Z 107 glasovi za in 33 proti so poslanci dali istospolnim partnerjem možnost, da se poročijo in uživajo enake pravice kot heteroseksualni partnerji. Sprejetju zakona so nasprotovali poslanci male protestantske stranke in nekateri poslanci največje stranke krščanskih demokratov (CDA).

Svet LDS potrdil kandidatno listo

12. 09. 2000 00.00

Svet Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je na popoldanski za javnost zaprti seji z veliko večino glasov potrdil predlog kandidatne liste za letošnje državnozborske volitve, ki ga je stranka predstavila na sobotni volilni konvenciji v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Odbor za gospodarstvo za sprejem azbestnega zakona

12. 09. 2000 00.00

Odbor DZ za gospodarstvo je na današnji seji brez razprave potrdil predlog novele zakona o prepovedi proizvodnje in prometa z azbestnimi izdelki ter o zagotovitvi sredstev za prestrukturiranje azbestne proizvodnje v neazbestno. Zakon je predviden za sprejem po hitrem postopku. Pred koncem seje, pod točko razno, pa so člani odbora soglašali še s predlogom Benjamina Henigmana (SLS+SKD), naj se predlog zakona uvrsti med prvih pet točk naslednje seje DZ, ki se začne jutri. Spričo zajetnega dnevnega reda 55. redne seje DZ namreč obstaja bojazen, da poslanci zakona ne bi utegnili sprejeti.

Protestni večer Primorske v Kopru

12. 09. 2000 00.00

Zveza za Primorsko je včeraj organizirala protestni večer Primorske. Govorniki, primorski poslanci v DZ, predstavniki političnih strank, gospodarstva in akterji ustanavljanja Univerze na Primorskem so predstavili stališča do avnojskih sklepov in drugih razvojnih projektov, pomembnih za Primorsko, ki v zadnjem času niso prejeli politične podpore v DZ ali vladi. Sprejeli so izjavo o Primorski, v kateri so zapisali, da so avnojski sklepi za Primorsko usodnega pomena in so temelj državnosti in samostojnosti Slovenije in da ne pristajajo na dogovarjanje ali preverjanje o ustavnosti konstitutivnih aktov RS, nastalih med 2. svetovno vojno ali po njej. Izpostavili so tudi nujnost ustanavljanja Univerze na Primorskem, gradnje drugega železniškega tira Koper-Divača in nadaljnje gradnje avtocestne povezave do Kopra.

Kučan poslal pismo Podobniku

11. 09. 2000 00.00

Ob končnem poročilu preiskovalne komisije DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine je predsednik republike Milan Kučan danes poslal predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku pismo, v katerem ga naproša, naj se poslanci seznanijo z njegovim stališčem do neresničnih očitkov, ki jih je v sklepnem poročilu izrekla Pukšičeva preiskovalna komisija.