Poslanci

Na kongresu približno 340 delegatov
28. 02. 2001 00.00
Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je pred sobotnim kongresom sprejel predlog poslovnika kongresnih pravil ter določil, da bo na kongresu približno 340 delegatov z volilno in glasovalno pravico, in sicer predstavniki občinskih odborov (doslej je od 192 občinskih organizacij občne zbore opravilo le 176), zamejstva, strankinih zvez, klubov, gibanj in organizacij, člani izvršilnega in nadzornega odbora, sveta stranke, častnega razsodišča, strankinega podmladka ter poslanci, svetniki in ministri.

Filipović uradno predsednik Federacije BiH
28. 02. 2001 00.00
Poslanci Federacije BiH so na današnji seji v Sarajevu z večino glasov Karla Filipovića izvoli za novega predsednika Federacije BiH. Za podpredsednika je bil izvoljen Safet Halilović. Filipovića in Haliloviča je podprlo 43 poslancev, 11 pa se jih je vzdržalo. Novi predsednik hrvaško-muslimanske federacije je izjavil, da se bo skupaj z namestnikom Halilovićem posvetil predvsem izvajanju ustave, posebej ukinitvi vzporednih institucij oblasti v tej entiteti.

DZ nadaljuje zasedanje
28. 02. 2001 00.00
Državni zbor nadaljuje redno zasedanje z včeraj prekinjenim odločanjem o predlogu pomorskega zakonika - poslanke in poslanci se morajo opredeliti do kar 45 strani vloženih dopolnil k 990 členom zakonika, ki bo združil vso doslej veljavno pomorsko zakonodajo v en dokument.

Potrdili zakon o odškodninah optantom
27. 02. 2001 00.00
Komisija za proračun italijanske poslanske zbornice je danes potrdila zakon o odškodninah italijanskim optantom, ki so zapustili svoje premoženje na območju nekdanje Jugoslavije. Zakon predvideva odškodnine v višini 400 milijard lir, ki jih bodo 350.000 italijanskim optantom izplačali do leta 2004, ter nadaljnjih 40 milijard lir, ki bodo izplačane po letu 2004, poroča italijanska agencija Ansa. Zakon je pred dvema tednoma že potrdila senatna komisija za finance in zakladnico.

Drnovšek danes s poslanci
27. 02. 2001 00.00
Državni zbor bo popoldne nadaljeval redno zasedanje s poslanskimi vprašanji in pobudami, na katere bo odgovarjal premier Janez Drnovšek.

Sprejeli zakon o amnestiji
26. 02. 2001 00.00
Zgornji dom jugoslovanskega parlamenta je danes sprejel zakon o amnestiji, v skladu s katerim bo kakih 27.000 vojaških obveznikov, ki se od leta 1992 do konca oktobra lani niso odzvali pozivom v vojsko, izpuščenih iz zaporov ali pa bodo opustili njihovo nadaljnje sodno preganjanje. Zakon predvideva tudi pomilostitev nekaterih drugih zapornikov.

Konec cvičarske vojne
25. 02. 2001 00.00
Zakon o vinu, ki so ga poslanci po hitrem postopku sprejeli v četrtek, prinaša konec spora o pridelovalnem območju cvička. Zakon namreč natančno določa meje dolenjskega vinorodnega okoliša in s tem območje, kje se cviček sme pridelovati in kje ne. Pravi cviček pa boste lahko odslej prepoznali tudi s pomočjo oznake PTP - Priznano tradicionalno poimenovanje - na steklenici.

Dopolnjena izhodišča za pogajanja z EU
23. 02. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji za zaprtimi vrati med drugim sprejel dopolnjena izhodišča za pogajanja z EU o poglavju davkov. Kot je po seji še povedal predsednik odbora Jelko Kacin (LDS), so po celoviti razpravi poslanci pozvali vlado, naj odboru čimprej pošlje pobudo za sklenitev sporazuma o prosti trgovini z ZR Jugoslavijo.

SNS ob projektu Rastoča knjiga
23. 02. 2001 00.00
Poslanci Slovenske nacionalne stranke (SNS) "z največjim veseljem" pozdravljajo in se pridružujejo akciji Rastoča knjiga, ki je prepotrebna v času, ki je tako mačehovski do slovenskih zgodovinskih in nacionalnih vprašanj. V današnjem sporočilu za javnost, ki ga je v imenu stranke podpisal Zmago Jelinčič, pa SNS dodaja, da bo moč začetke slovenske pismenosti od Brižinskih spomenikov premakniti "še za četrt tisočletja nazaj", namreč na slovenski napis o odhodu kneza Račisa v samostan leta 749, "pa še dlje", k omembam slovenskih imen v določenih spisih latinskih avtorjev in venetskim napisom v stoletja pred našim štetjem.

Konec krize v DZ
23. 02. 2001 00.00
Potem, ko je državni zbor popravil poslovnik in s tem parlamentarni manjšini dopustil večjo nadzorno moč, se kriza vodenja v državnem zboru, kot kaže, bliža tudi pravno-formalnemu koncu.

DZ nadaljuje zasedanje
23. 02. 2001 00.00
Državni zbor nadaljuje zasedanje z včeraj prekinjeno tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem o vsebini novega zakona o letalstvu, za tem pa bo, po napovedih predsedujoče Irme Pavlinič Krebs (LDS), prešel na skrajšani postopek pri obravnavi predloga za noveliranje zakona o zagotavljanju socialne varnosti slovenskim državljanom, ki so upravičeni do pokojnin iz republik nekdanje Jugoslavije.

Za Troho ni sledi
22. 02. 2001 00.00
Jutri bo mesec dni odkar so prijavili izginotje pojočega majorja Ladislava Trohe. O njegovi usodi krožijo različne govorice, o tem pa je danes na izredni seji začela razpravljati tudi Komisija za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb.

DZ zavrnil predlog Sveta RTV Slovenija
22. 02. 2001 00.00
Državni zbor je s 51 glasovi proti 14 (75 prisotnih) zavrnil predlog Sveta RTV Slovenija za izdajo soglasja k imenovanju Janeza Čadeža na položaj generalnega direktorja v nacionalni RTV. S tem je parlamentarna večina zavrnila dvakratno podporo upravljalskega organa RTVS dosedanjemu direktorju in na nek način prisluhnila obtožbam novinarjev in sindikata na nacionalni televiziji o domnevnih nepravilnostih in napakah pri dosedanjem vodenju javnega zavoda, s katerimi se ukvarja tudi računsko sodišče.

Duma proti uničenju postaje Mir
21. 02. 2001 00.00
Poslanci ruske dume želijo preprečiti uničenje ruske vesoljske postaje Mir, ki je načrtovano za prihodnji mesec. Z 298 glasovi za, tremi proti in enim vzdržanim glasom so poslanci v Moskvi prosili predsednika Vladimirja Putina, naj prepreči uničenje vesoljske postaje, je poročala agencija Itar-Tass.

V Črni gori bo referendum
20. 02. 2001 00.00
Predsednik Črne gore Milo 195144ukanović je danes razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo v tej republiki 22. aprila. Črnogorska skupščina je prejšnji teden skrajšala svoj mandat, sinoči pa je sprejela nov zakon o referendumu in spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. Za novi zakon o referendumu je glasovalo 41 od skupno 78 poslancev črnogorske skupščine. Poslanci največje opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) in donedavne 195144ukanovićeve koalicijske partnerke Ljudske stranke (NS) so zapustili skupščinsko dvorano pred glasovanjem, kar so storili tudi, ko je bilo na vrsti glasovanje za spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. SNP in NS sta na ta način protestirali, ker skupščinska delovna skupina, ki je pripravljala besedilo omenjenih zakonov, ni upoštevala njihovih predlogov.

Sindikati proti preoblikovanju PCP
20. 02. 2001 00.00
Okoli 80 sindikalnih zaupnikov in delavcev prostocarinskih prodajaln je na okrogli mizi, ki jo je na mejnem prehodu Šentilj pripravil Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije, poslance državnega zbora pozvalo, naj na ponovnem glasovanju o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo glasujejo proti zakonu. Po mnenju udeležencev okrogle mize bi veljalo rok za zaprtje prostocarinskih prodajaln s 1. junija podaljšati vsaj do konca leta 2001, saj bi le tako podjetja lahko zaposlenim v teh prodajalnah omogočila prekvalifikacijo ter zagotovila ustrezna nova delovna mesta.

Kučan za ombudsmana predlaga Hanžka
20. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan se je po včerajšnjih posvetovanjih z vodji poslanskih skupin in drugimi predstavniki slovenskega parlamentarnega življenja o izbiri kandidata za varuha človekovih pravic odločil, da državnemu zboru za to funkcijo predlaga Matjaža Hanžka. Podporo Hanžku kot strankarsko nevezanemu kandidatu so zagotovile vse poslanske skupine razen SLS+SKD, ki vztraja zgolj pri svojih kandidatih.

Zavržena pobuda za oceno ustavnosti
20. 02. 2001 00.00
Ustavno sodišče je v postopku za preizkus pobude Mirana Ivana Kneza iz Ljubljane na seji dne 1. februarja sklenilo, da se pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti poročila o izidu rednih volitev poslancev v državni zbor zavrže. Poleg tega so se ustavni sodniki odločili zavreči tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti sklepa o potrditvi mandata vsem poslancem DZ, izvoljenim na volitvah lanskega 15. oktobra.

Slovenija in Slovaška zadržani?
19. 02. 2001 00.00
Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Čadež izvoljen za v.d. generalnega direktorja RTVS
19. 02. 2001 00.00
Svet RTV Slovenija je po daljši razpravi na tajnem glasovanju z večino glasov za vršilca dolžnosti generalnega direktorja tega javnega zavoda izvolil Janeza Čadeža. Zanj je glasovalo 16, proti pa je bilo 7 članov sveta. Čadež bo vršilec dolžnosti do zaključka postopka v DZ, ki mora dati končno soglasje k imenovanju generalnega direktorja RTVS.

Razpustitev črnogorske skupščine
16. 02. 2001 00.00
Poslanci črnogorske skupščine so včeraj sprejeli odločitev o razpustitvi skupščine, da bi v skladu z dogovorom strankarskih voditeljev predsednik republike Milo 195144ukanović lahko razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo predvidoma 22. aprila. V skladu z dogovorom strank bo moral zmagovalec volitev v čimkrajšem roku razpisati referendum o neodvisnosti Črne gore.

Hrvaški sabor sklenil razpravo o Norcu
16. 02. 2001 00.00
Hrvaški sabor je danes sklenil dvodnevno razpravo o primeru pobeglega upokojenega generala Mirka Norca, osumljenega uboja srbskih civilistov na območju Gospića leta 1991. Burna razprava, ki so jo morali celo prekiniti zaradi fizičnega obračuna med poslanci, se je končala s sprejetjem sklepov vladajoče koalicije, ki poudarjajo, da mora hrvaško pravosodje obravnavati vse primere vojnih zločinov, storjenih na Hrvaškem. Sabor je tudi podprl vlado in vse državne organe pri varovanju ustavnega reda.

Türk sklepal škodljive pogodbe
15. 02. 2001 00.00
Vlada je danes sprejela poročilo nadzornega sveta Elesa, ki med drugim ugotavlja, da je zaradi pogodb, ki jih je sklenil odstavljeni direktor prišlo do velike finančne škode.

Demonstracije v podporo Norcu
15. 02. 2001 00.00
Demonstracije v podporo upokojenemu hrvaškemu generalu na begu Mirku Norcu, ki je osumljen pobojev srbskih civilistov na območju Gospića leta 1991, se bodo danes nadaljevale na zagrebškem Markovem trgu, pred zgradbo hrvaške vlade in sabora. Demonstracije so se začele ob 12. uri, po napovedih organizatorjev protesta, koordinacije združenja vojnih veteranov, pa naj bi se na njih zbralo kar 200.000 ljudi. Hrvaška policija sicer ocenjuje, da se na Markovem trgu in na okoliških ulicah lahko zbere kvečjemu 20.000 ljudi, kljub temu pa naj bi protestnike varovalo vsaj od 300 do 500 policistov. Po zanjih podatkih se je na zborovanju zbralo okoli 5.000 potestnikov.

Brezposelni poslanci
14. 02. 2001 00.00
Po lanskih volitvah, se 46 poslankam in poslancem nekdanjega sklica ni uspelo uvrstiti v državni zbor oziroma sploh niso več kandidirali. 28 nekdanjih poslancev še vedno prejema nadomestilo za poslansko plačo, do katerega so upravičeni največ eno leto po izteku mandata.

Mesić se ni srečal z Norcem
14. 02. 2001 00.00
Upokojeni hrvaški general Mirko Norac se danes ni sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Mesić je sinoči namreč napovedal, da se bo danes srečal z Norcem, ki je na begu, potem ko ga je županijsko sodišče v Reki minuli teden osumilo uboja srbskih civilistov v Gospiču leta 1991. Predstavniki Mesićevega urada novinarjem danes niso mogli potrditi, kdaj bo prišlo do srečanja Mesića z Norcem. Novinarje, ki so v predsednikovem uradu ves dan čakali na generala Norca, pa so prosili, naj zapustijo prostor.

SMS proti omejevanju pravic poslancev
13. 02. 2001 00.00
V Stranki mladih Slovenije se strinjajo, da je potrebno v prihodnje postopke za sprejem poračuna urediti tako, da bo parlamentu omogočal racionalno in učinkovito delo in s tem pravočasen sprejem tega akta, s čimer bi omogočili nemoteno financiranje države. Predložene spremembe poslovnika, ki so jih vložili poslanci koalicije, pa omejujejo ustavno pravico poslancev, da kot predstavniki vsega ljudstva ne le odločajo, ampak tudi sodelujejo pri pripravi predlogov.

ZLSD o ključnih vprašanjih prestolnice
12. 02. 2001 00.00
Člani vodstva mestne organizacije Združene liste socialnih demokratov Ljubljana so s poslanci ZLSD v državnem zboru Miranom Potrčem, Silvo Črnugelj in Danico Simšič, ki so bili na zadnjih volitvah izvoljeni v Ljubljani, spregovorili o rednem sodelovanju, predvsem pa o ključnih vprašanjih prestolnice, ki jim bodo namenjali še posebno pozornost v državnem zboru.

Veto na zakon o preoblikovanju PCP
09. 02. 2001 00.00
Zaradi sprejemanja odločitve na korespondenčni seji je že protestiral minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Odločitev redne seje sveta naj bi bila jasna. Veto s 15 glasovi za in 15 proti ni dobil podpore. Predsedstvo sveta je veto posredoval predsedniku zbora Borutu Pahorju, ki je povedal, da je veto sprejel, zato bo na prvem kolegiju predsednika zbora, ta bo najverjetneje prihodnji torek, predlagal, da poslanci o predlogu zakona znova glasujejo, po možnosti že na tretji redni seji, ki je sklicana za 20. februar. Pred tem se bo moralo do veta opredeliti tudi matično delovno telo, odbor za finance in monetarno politiko, kjer pa so bili poslanci do predloga vlade, da prostocarinske prodajalne zapre s prvim junijem, skeptični.

Balvin postal upravitelj češke televizije
09. 02. 2001 00.00
Češki poslanci so na izrednem zasedanju za začasnega upravitelja češke javne televizije (CT) izvolili 47-letnega Jirija Balvina, ki je pred tem vodil umetniške programe. Balvin, ki je 25 let opravljal različne funckije na javni televiziji, bo na položaju upravitelja do izvolitve novega generalnega direktorja.