Poslanci

Prvi skupni tabor SLS+SKD

10. 09. 2000 00.00

Na

Vodstvo ZLSD o volilni strategiji

09. 09. 2000 00.00

O programu se je popoldne v Ljubljani posvetovalo najširše vodstvo Združene liste socialnih demokratov. Največjo težo bodo dali znanju. Izbrali so slogan za svojo kampanjo, in že razkrili, kdo bo kandidiral na njihovi listi.

Končan kongres LDS

09. 09. 2000 00.00

S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

Človeških zarodkov ne bodo klonirali

07. 09. 2000 00.00

Evropski parlament (EP) je danes v Strasbourgu z 237 glasovi za in 230 proti sprejel resolucijo, v kateri poudarja, da je kloniranje človeških zarodkov v zdravstvene namene v nasprotju s "spoštovanjem človekovega dostojanstva".

Vlada za izredno sejo o interpelaciji

07. 09. 2000 00.00

Vlada bo DZ predlagala, naj še pred 3. oktobrom skliče izredno sejo, na kateri bi poslanci poleg nekaterih evropskih zakonov obravnavali tudi interpelacijo zoper zunanjega ministra Lojzeta Peterleta. Ta je po seji vlade povedal, da bo zunanje ministrstvo v zelo kratkem času pripravilo odgovor na interpelacijo, saj ne želi, da bi obtožbe iz interpelacije ostale nepojasnjene. Peterle je sicer izrazil ogorženje nad obtožbami o njegovem protidržavnem in protiustavnem delovanju, ki se pojavljajo v obrazložitvi interpelacije.

Poslanska nepokorščina

06. 09. 2000 00.00

Poslanci v državnem zboru danes kljub temu, da jih je velika večina sedela v svojih klopeh, niso uspeli glasovati o zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Večina poslancev preprosto ni potrjevala svoje prisotnosti in zavrelo je celo predsedniku zbora Janezu Podobniku. Zagrozil je celo, da se bo odpovedal vodenju sej, če se bo nepokorščina poslancev nadaljevala.

Vzrok požara še neznan

05. 09. 2000 00.00

O vzroku požara, ki je v nedeljo zajel obrat Galvana v velenjski tovarni Gorenje, tudi danes ni nič novega. Še vedno tudi ni ocenjena nastala škoda. Zaradi izpada proizvodnje je brez dela ostalo 246 ljudi. Kljub vsem težavam pa so v vodstvu Gorenja zelo optimistični.

Vložena interpelacija o Peterletovem delu

05. 09. 2000 00.00

Slovenski nacionalni stranki je uspelo zbrati deset poslanskih podpisov in tako vložiti interpelacijo o delu

Priprave LDS na volitve

01. 09. 2000 00.00

Politične stranke morajo kandidatne liste dokončno oblikovati do 20. septembra. Ravno v teh dneh zato potekajo intenzivni pogovori v volilnih štabih, saj bo boj za poslanska mesta neizprosen. Tudi v Liberalni demokraciji lista še vedno ni dokončno sestavljena, znano pa je, da se bodo v predvolilni boj spustili najvidnejši člani stranke.

Obnova DZ

25. 08. 2000 00.00

Potem ko so se po prvem avgustu vrata Državnega zbora zaprla zaradi obnovitvenih in vzdrževalnih del, so generalna sekretarka državnega zbora in njeni sodelavci predstavili rezultate skoraj enomesečnega dela. Prenova velike dvorane naj bi se končala konec novembra, do takrat pa bodo poslanci zasedali v mali dvorani na Tomšičevi. Mesec dni trajajoča prenova je dodobra spremenila veliko dvorano državnega zbora. Rušilna dela in spremljajoč hrup naj bi se končala do začetka prihodnjega tedna. Prva faza obnove se bo končala z demontažo stropa, potem pa se bo že začelo vnašanje nove opreme. Čeprav bo končni obračun znan šele konec novembra, ko naj bi bila končana tudi dela, naj bi načrtovanih 450 milijonov tolarjev zadostovalo. Poslanci bodo tako začasno zasedali v veliki dvorani na Tomšičevi, kjer se bodo srečali z novim načinom glasovanja, konferenčnim sistemom razpravljanja in vsekakor manjšim prostorom.

Pred volitvami dve zasedanji DZ

22. 08. 2000 00.00

Državni zbor bo prvo popočitniško zasedanje, to je 54. izredno sejo, začel 29. avgusta ter glede na okvirni dogovor kolegija predsednika DZ Janeza Podobnika na njej obravnaval nekaj več kot 20 zadev.

Končujejo se parlamentarne počitnice

19. 08. 2000 00.00

Poslanci in poslanke z jutrišnjim dnem končujejo letos krajše parlamentarne počitnice. Tako se bo že v torek sestal kolegij predsednika DZ Janeza Podobnika in dogovoril o sklicu avgustovskega, tokrat že 54. izrednega zasedanja, na katerem naj bi sprejemali zakone iz t.i. paketa evropske zakonodaje. Za prihodnji

Angleži bodo klonirali človeške zarodke

16. 08. 2000 00.00

Britanska vlada je potrdila predlog zakona o kloniranju človeških zarodkov v medicinske namene.

Za ali proti kloniranju človeka?

13. 08. 2000 00.00

Britanski poslanci se bodo pri glasovanju o kloniranju človeških embrijev za medicinske raziskave odločali po lastni vesti, neodvisno od njihove politične pripadnosti, danes poroča britanski dnevnik Sunday Telegraph. Po poročanju dnevnika naj bi britanski premier Tony Blair predvidoma v sredo napovedal to glasovanje, potem ko bodo objavili popravljeno poročilo o kloniranju embrijev. Poslanci naj bi o kloniranju človeških embrijev glasovali še pred koncem tega leta.

Indonezijski predsednik bo oblikoval novo vlado

07. 08. 2000 11.48

Indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid je danes v govoru poslancem posvetovalne ljudske skupščine v Džakarti napovedal oblikovanje nove vlade, ki bo prevzela večino dela na notranjepolitičnem področju, medtem ko se bo sam posvetil zunanji politiki. Wahid v svojem govoru ni omenil, kdaj bo oblikoval novo vlado.

Savinjski hmeljarji z državno podporo

06. 08. 2000 16.09

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je savinjskim hmeljarjem obljubil skorajšnjo finančno podporo v višini 90 milijonov tolarjev oz. 118.000 tolarjev na hektar pri letošnjem obiranju hmelja, ki naj bi se začelo čez približno petnajst dni. Kot je povedal minister Smrkolj, so hmeljarji, ki so napovedali, da brez finančne pomoči resornega ministrstva ne bodo začeli sezone obiranja, vloge za dodelitev pomoči po letošnji suši nepravilno oz. pomanjkljivo izpolnili. Kmetijsko ministrstvo je ugotovilo več kot tisoč napak, ki so bile po njegovih besedah že pretekli teden odpravljene.

Savinjski hmeljarji z državno podporo

06. 08. 2000 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je savinjskim hmeljarjem obljubil skorajšnjo finančno podporo v višini 90 milijonov tolarjev oz. 118.000 tolarjev na hektar pri letošnjem obiranju hmelja, ki naj bi se začelo čez približno petnajst dni. Kot je povedal minister Smrkolj, so hmeljarji, ki so napovedali, da brez finančne pomoči resornega ministrstva ne bodo začeli sezone obiranja, vloge za dodelitev pomoči po letošnji suši nepravilno oz. pomanjkljivo izpolnili. Kmetijsko ministrstvo je ugotovilo več kot tisoč napak, ki so bile po njegovih besedah že pretekli teden odpravljene.

Vladna kriza v Izraelu

03. 08. 2000 17.29

Izraelski premier Ehud Barak se spopada z novo vladno krizo. Potem ko je iz njegove vlade izstopil vplivni zunanji minister David Levy, so opozicijske stranke v prvem branju izglasovale še predčasne parlamentarne volitve. Levy je odstopil zaradi nestrinjanja s premierom Barakom, ki mu očita, da je na pogajanjih v Camp Davidu Palestincem preveč popuščal.

Konec krize na Fidžiju?

29. 07. 2000 13.43

Vodjo fidžijskih upornikov Georga Speighta, ki je maja skušal izvesti državni udar, in 300 njegovih privržencev so premestili v zapore na dveh malih otokih kakih deset kilometrov vzhodno od fidžijske prestolnice Suva. Speightu, ki so ga aretirali v sredo, zaradi obtožb veleizdaje in ogrožanja življenja predsednika države Josefa Iloilo grozi smrtna kazen, vojaški viri pa so napovedali tudi strožje ukrepe in napad na upornike, ki še vedno zadržujejo nekaj talcev v svojih oporiščih severno od Suve.

Obnova parlamenta

27. 07. 2000 19.43

Z začetkom parlamentarnih počitnic prvega avgusta se bodo začela tudi obnovitvena dela v veliki dvorani državnega zbora. Načrtovano prenovo, ki bo davkoplačevalce stala okoli 450 milijonov tolarjev, naj bi končali v štirih mesecih.

Putin uveljavil regionalno reformo

26. 07. 2000 15.22

Ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu je dokončno uspelo uveljaviti regionalno reformo. Zgornji dom ruskega parlamenta, svet federacije, v katerem so predstavniki regij, je namreč sprejel zadnji zakon, ki očitno omejuje vpliv guvernerjev 89 ruskih regij. Zakon je predlagal predsednik Putin. Po tem zakonu guvernerji in predsedniki ruskih republik kot tudi predsedniki regionalnih parlamentov ne bodo več mogli avtomatično postati člani sveta federacije, ampak bodo lahko imenovali le svoje predstavnike.

Mnenja o predlogu zakona se razhajajo

26. 07. 2000 14.09

Komisija državnega zbora za nadzor lastninskega preoblikovanja je danes obravnavala predlog zakona o privatizaciji državnega premoženja (ZLDP) - druga obravnava. Poslanci so sklenili, da naj predlagatelj drugo obravnavo zakona izpelje v okviru druge seje, poslanci, poslanske skupine in posamezniki pa bodo svoja dopolnila vladi poslali najkasneje do 20. avgusta. Matični odbor, torej komisija za nadzor lastninskega preoblikovanja, naj bi dopolnila zakona znova obravnaval konec avgusta.

DZ spremenil 80. člen ustave

26. 07. 2000 10.09

Državni zbor je sinoči s potrebno dvotretjinsko večino sprejel ustavni zakon o dopolnitvi 80. člena ustave, s katerim je v ustavo zapisal nekoliko spremenjen proporcionalni volilni sistem s štiriodstotnim volilnim pragom. Za spremembo ustave je glasovalo 70, proti pa sta bila dva poslanca. Glasovanja se niso udeležili poslanci SDS, ki so protestno zapustili parlamentarno dvorano.

Poslanci polemično o spremembi ustave

25. 07. 2000 21.09

Poslanke in poslanci DZ so danes še vedno razpravljali o predlogu za spremembo 80. člena ustave. V prvem delu so za govornico nastopili predvsem poslanci SDS, ki so navajali razloge za po njihovem prepričanju nesprejemljivost ustavnih sprememb, s katerimi naj bi želeli poslanci SLS+SKD, LDS, ZLSD in DeSUS zaobiti odločbo ustavnega sodišča in referendumsko voljo volivcev. Zagovorniki sprememb ustave pa med drugim poudarjajo, da se bo le tako mogoče na jesenskih parlamentarnih volitvah izogniti dvomu v legitimnost volilnega sistema.

Drugo mesto za slovenske poslance

23. 07. 2000 09.06

Slovenija je na teniškem turnirju, ki so se ga udeležili poslanci 14 držav, v Wimbledonu osvojila drugo mesto, potem ko je v polfinalu premagala ekipo Poljske, večkratnega zmagovalca tega turnirja. Prvo mesto je osvojila ekipa Finske.

Srečanje pod ''materjo vseh lip''

22. 07. 2000 17.44

Tokratno tradicionalno srečanje državnikov in politikov pod krošnjo častitljive Najevske lipe blizu Črne na Koroškem je bilo že deseto po vrsti. Poleg predsednika Milana Kučana so se srečanja med drugimi udeležili tudi nekateri poslanci v državnem zboru, državni svetniki, varuh človekovih pravic Ivan Bizjak, župani koroških občin in France Bučar, ki je bil slavnostni govornik na prvem srečanju pod Najevsko lipo. Predsednik Kučan je v svojem govoru med drugim tudi poudaril, da je velika prednost demokracije v odgovorni svobodi besed in dejanj vseh dejavnikov v politiki. Med odgovorna dejanja sodi, tako Kučan, tudi zadnja pobuda večine parlamentarnih strank, s katero bo DZ kot edini zakonodajalec s spremembo ustave in ustavnim zakonom določil volilna pravila, po katerih bomo volili na državnozborskih volitvah. Predsednik je izrazil tudi prepričanje, da je ta pobuda znamenje, da smo v Sloveniji sposobni imeti koalicijo razuma, pameti in treznosti in da bo dobila podporo zahtevane večine. Prvo srečanje pod Najevsko lipo je avgusta leta 1991 pripravila občina Ravne na Koroškem v sodelovanju s krajevno skupnostjo Črna. Kasneje so so vidnejše osebnosti iz slovenskega političnega življenja pod staro lipo pri kmetu Najevniku zbrale vsako leto julija, srečanje pa je po reformi lokalne samouprave prešlo v organizacijo občine Črna na Koroškem. Najevsko lipo štejejo za najstarejšo na Slovenskem, zato jo nekateri imenujejo tudi ''mater vseh lip''.

Zagožen o razmerah v koaliciji

22. 07. 2000 12.48

SLS+SKD Slovenska ljudska stranka najverjetneje ne bo podprla včerajšnjega sklepa sveta SDS, da bo v primeru sprejetja ustavnega zakona SDS skušala zbrati podpise 30 poslancev za izvedbo naknadnega potrditvenega ustavnega referenduma, je povedal predsednik SLS+SKD Franc Zagožen. Pojasnil je, da sam tak referendum podpira le v primeru, da bi se z njim strinjale vse stranke. Vendar v tej nameri SDS sam vidi predvsem nevarnost, da bo SDS pozvala volivce, naj se referenduma ne udeležujejo, kar bi pomenilo nadaljevanje politične krize. Obenem je izrazil še bojazen, da SDS ne želi rešitve te krize.

Podprt predlog ustavnega zakona

22. 07. 2000 09.59

Pred načrtovano spremembo ustave in s tem povezano podrobnejšo opredelitvijo proporcionalnega volilnega sistema v temeljnem državnem aktu je komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe s potrebno dvotretjinsko večino navzočih članov podprla predlog ustavnega zakona, na podlagi katerega naj bi 80. člen v prihodnje določal, da se ''poslanci, razen poslancev narodnih skupnosti, volijo po načelu sorazmernega predstavništva ob štiriodstotnem volilnem pragu za vstop v DZ, pri čemer imajo volivci odločilen vpliv na dodelitev mandata kandidatom''. Predlagano dopolnitev 80. člena ustave in njen izvedbeni del, ki ga je na podlagi minuli teden sprejetih usmerjevalnih stališč v državnem zboru pripravila parlamentarna pravna služba, je komisija podprla s 15 glasovi proti petim. Za predlagani ustavni zakon so glasovali poslanci SLS+SKD, LDS, ZLSD in DeSUS, proti pa štirje poslanci SDS in poslanec SNS. Državni zbor bo o ustavni spremembi, ki naj bi vnesla določene spremembe v obstoječi volilni model za izvedbo letošnjih parlamentarnih volitev, po napovedih odločal na naslednjem izrednem zasedanju s pričetkom v torek, 25. julija.

Delovni posvet SLS+SKD

22. 07. 2000 09.58

Ključna misel z delovnega posveta, na katerem so se zbrali predsedniki občinskih odborov, ministri, poslanci, državni svetniki in člani izvršilnega odbora SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, je, da bo stranka imela preveč kandidatov za jesenske državnozborske volitve in se bo zaradi tega težko odločila, kdo bo kandidiral v posameznih volilnih okrajih, je med posvetom v izjavi za javnost povedal predsednik DZ Janez Podobnik in dodal, da bodo morali najprej določiti postopke za izbiro kandidatov in s tem omogočiti izbiro res najboljših. Predsednik stranke Franc Zagožen pa je zatrdil, da je poslanska skupina trdna v svoji odločitvi in bo spremembo ustave podprla tudi med glasovanjem v DZ, podporo tega sklepa pa pričakuje tudi v sami stranki. Na posvetu sta manjkala predsednik vlade Andrej Bajuk in zunanji minister Lojze Peterle, ki sta se opravičila zaradi drugih obveznosti. Zagožen je še povedal, da se sobotnega sestanka pri predsedniku vlade člani njihove stranke ne bodo udeležili, ker se je tako odločila poslanska skupina. Gre za to, da imajo poslanci veliko obveznosti, vabilo na sestanek pa so prejeli šele v petek zjutraj, zato so Bajuku predlagali prestavitev sestanka na ponedeljek, je povedal predsednik SLS+SKD in dodal, da bo, kot kaže, sestanek potekal brez poslancev in večine ministrov iz njihove stranke. Po njegovih besedah večji del stranke podpira spremembo ustave, vendar pa to ne bi smelo pomeniti razpada koalicije Slovenija, saj ta ne bi smela živeti samo na podlagi odločitve, da se uveljavi nekaj, česar ni mogoče uveljaviti. Dejstvo je, da koalicijska pogodba, ki je bila zasnovana za dvokrožni večinski volilni sistem, ni več izvedljiva in da se je treba drugače dogovoriti o sodelovanju v vladi, je še povedal Zagožen in ob tem izrazil prepričanje, da bo vlada do volitev normalno delovala.

''Problem so zdrave samske ženske''

21. 07. 2000 19.08

Stališče liberalne demokracije je, da odrekanje pravice do umetne oploditve samskim ženskam pomeni kratenje ustavnih pravic in manjvrednost ženske brez partnerja, je zagovarjala poslanka Darja Lavtižar Bebler. Med daljšim nastopom je poslanka opozorila na svojevrsten paradoks oziroma ''slovenski unikum'', ko naj bi se del stroke skliceval na mednarodne konvencije o človekovih in otrokovih pravicah samo zato, da bi določenim ljudem onemogočili uveljavitev njihovih pravic. Ker vsak četrti otrok živi v enostarševski družini, se Beblerjeva sprašuje, če smo torej zato Slovenci nekvalitetni.