Poslanci

Delegacija CLRAE v Sloveniji

06. 12. 2000 00.00

Delegacija Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti Evrope pri Svetu Evrope (CLRAE) bo od danes do sobote, 9. decembra, na obisku v Sloveniji. Namen obiska je priprava poročila za kongres lokalnih in regionalnih oblasti Evrope o uresničevanju lokalne in regionalne demokracije v Sloveniji. Pogovor med člani delegacije in odborom Državnega zbora za notranjo politiko bo danes v DZ, so sporočili iz državnega zbora.

Odgovornost za napad prevzeli skrajneži

06. 12. 2000 00.00

Odgovornost za včerajšnji napad na uslužbenca izraelskega veleposlaništva v Amanu Šloma Razabija je danes prevzela skrajna islamska skupina Gibanje za boj jordanskega islamskega odpora. Ranjenega diplomata so operirali na srcu, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Zaradi incidenta namerava Izrael z veleposlaništva v Amanu odpoklicati "nepotrebno" osebje in njihove družine. Izraelski specialci pa so v noči na sredo na Zahodnem bregu aretirali osem oboroženih Palestincev, ki so obtoženi organiziranja terorističnih napadov proti Izraelu. Na Zahodnem bregu pa je bil danes lažje ranjen nek izraelski civilist. Izraelski tisk medtem poroča, da naj bi bile predčasne parlamentarne volitve najverjetneje 22. maja prihodnje leto. Izraelski poslanci so namreč minuli teden izglasovali zakon o razpustitvi kneseta in predčasnih volitvah. O točnem datumu naj bi se danes dogovorili predstavniki desničarske stranke Likud in laburistov. Desničarski vodja Ariel Šaron pa je danes po sinočnjih pogovorih z Barakom izključil možnost velike koalicije med Likudom in blokom izraelskega premiera Ehuda Baraka En Izrael.

Nova ruska državna himna

05. 12. 2000 00.00

V ruskem državnem svetu so se odločili, da naj bi nova državna himna temeljila na glasbi stare sovjetske himne, besedilo pa naj bi napisali novo. Ruska zastava bo ostala taka kot je, v ruskem grbu naj bi bil dvoglavi orel, rdeča zastava pa bo postala prapor ruskih oboroženih sil. Za zamenjavo sedanje ruske himne s staro sovjetsko se je zavzel tudi ruski predsednik Vladimir Putin. O dokončni zamenjavi pa se bodo odločili poslanci v ruski dumi.

Predlog za noveliranje poslovnika DZ

05. 12. 2000 00.00

Vodje koalicijskih poslanskih skupin so prvi dan decembra v Državni zbor vložili predlog za noveliranje poslovnika DZ, s katerim naj bi v zakonodajnem postopku onemogočili zlorabe, ki jih sedanja ureditev dovoljuje z možnostjo vlaganja podobnih zakonskih predlogov. Po predlaganih rešitvah naj bi namreč kolegij predsednika DZ v prihodnje določal vrstni red obravnave zakonov v vseh tistih primerih, ko je v postopku več zakonskih predlogov na isto temo, zakonodajni postopek pa se za nobenega od njih še ni začel.

SE o demokraciji v Sloveniji

05. 12. 2000 00.00

Delegacija Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti Evrope pri Svetu Evrope (CLRAE) bo od jutri do sobote, 9. decembra, na obisku v Sloveniji. Namen obiska je priprava poročila za kongres lokalnih in regionalnih oblasti Evrope o uresničevanju lokalne in regionalne demokracije v Sloveniji. Pogovor med člani delegacije in odborom Državnega zbora za notranjo politiko bo jutri v DZ, so sporočili iz državnega zbora.

200 zakonov v zakonodajnem postopku

04. 12. 2000 00.00

Na obravnavo v novem parlamentarnem sklicu trenutno čaka približno 200 zakonskih predlogov v različnih fazah zakonodajnega postopka in 14 predlogov za ratificiranje mednarodnih pogodb, vendar se bo to število v prihodnje precej skrčilo, saj bo med drugim DZ že eni od prvih sej končal postopke v vseh tistih primerih, ko njihovi predlagatelji niso bili ponovno izvoljeni. Za dodatno krčenje pa bo v novem mandatu vsekakor poskrbela vladna večina, ki bo glede na veljavni koalicijski sporazum med obravnavo zavrnila ali iz zakonodajnega postopka umaknila približno 100 zakonskih predlogov. Po uveljavljeni praksi lahko vse t.i. poslanske zakone, ki nimajo več predlagateljev, seveda povzamejo in ponovno vložijo poslanci novega sklica. V zvezi z že vloženimi vladnimi zakonskimi predlogi pa velja, da jih nova vlada seveda lahko posvoji, lahko pa jih tudi umakne iz postopka&nbsp

Zjuganov kritizira Putina

02. 12. 2000 00.00

Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu očital, da ne izpolnjuje predvolilnih obljub. Hkrati je pozval k vzpostavitvi demokracije po sovjetskem vzoru. Putin je dokazal, da od svoje izvolitve marca lani ni izpolnil pričakovanj ljudi, je v uvodnem govoru na otvoritvi dvodnevnega kongresa komunistične stranke v Moskvi dejal Zjuganov. Dejal je še, da sedanja ruska vlada še z večjo vnemo od prejšnje "pleše po glasbi, ki jo igra Mednarodni denarni sklad (IMF)." Putin se na oblasti lahko obdrži le zaradi visokih cen nafte na svetovnem trgu, meni Zjuganov. V času predsednikovanja Borisa Jelcina sta namreč Rusija in IMF julija 1999 sklenila pogodbo, ki je predvidevala ruski najem posojil v višini 4,5 milijarde ameriških dolarjev, vendar je IMF izplačilo kreditov začasno ustavil, saj je ocenil, da Rusija ni dovolj hitro izvajala gospodarskih reform.

Ukinitev vizuma za Bolgare

01. 12. 2000 00.00

Bolgarija je z veseljem sprejela dogovor ministrov Evropske unije za pravosodje in notranje zadeve glede ukinitve viznega režima. Bolgarski predsednik Peter Stojanov je v parlamentu v Sofiji dejal, da za Bolgarijo v tem trenutku pada berlinski zid, premier Ivan Kostov pa je menil, da je to prvi korak Bolgarije proti EU in izraz dejstva, da je Bolgarija pomembna država, ki jo EU potrebuje.

Nizozemska sprejela zakon o evtanaziji

28. 11. 2000 00.00

Nizozemski parlament je sprejel zakon o legalizaciji evtanazije in zdravniški pomoči pri smrti. Zakon zdaj sicer potrebuje potrditev še v senatu, kar pa naj bi bila zgolj formalnost. Zakon bi zato lahko začel veljati že prihodnje leto.

Podprli štiri kandidate za ministre

27. 11. 2000 00.00

Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je s 16 glasovi proti dvema podprl predstavitev kandidata za notranjega ministra Rada Bohinca, ki je članom odbora predstavil prednostne naloge delovanja ministrstva na področjih javne uprave, upravno notranjih zadev ter javne varnosti. Proti ustreznosti njegove predstavitve sta glasovala poslanca opozicijske SDS.

Duma za ohranitev postaje Mir

25. 11. 2000 00.00

Ruska duma je na današnjem plenarnem zasedanju z 262 glasovi sprejela osnutek odredbe o nujnosti ohranitve orbitalnega znanstveno-raziskovalnega kompleksa Mir. Odredbo je predlagal poslanec Vladimir Žirinovski. Prenehanju delovanja postaje Mir nasprotujejo tudi mnogi drugi poslanci, med njimi trije nekdanji kozmonavti. Med prvim presojanjem je duma danes odredbo zavrnila. "Za" je glasovalo le 196 poslancev. Za sprejetje odredbe je bilo potrebnih najmanj 226 glasov. V odredbi so izrazili "globoko zaskrbljenost" nad katastrofalnim položajem orbitalnega kompleksa Mir. Poslanci menijo, da se postaji Mir še ni iztekla življenjska doba in da jo lahko uporabijo kot glavni element sistema vseobsegajočega nadzora, ki bi države sveta zaščitil pred velikimi naravnimi in tehnološkimi nesrečami.

Prost izvoz in denarna pomoč za ZRJ

24. 11. 2000 00.00

Jugoslovanska podjetja bodo lahko od 1. decembra prosto izvažala približno 95 odstotkov industrijskih in kmetijskih izdelkov na tržišča držav Evropske unije, je poročala državna agencija Tanjug.

Sklenili izredno sejo DZ

22. 11. 2000 00.00

Ker v petek sprejeta novela zakona o vladi še ni stopila v veljavo, bo predsednik vlade kandidatno listo vložil po starem in še vedno veljavnem zakonu, ki omogoča, da premier predlaga najmanj dve tretjini ministrov. Po sicer neuradnih informacijah naj bi predlagal 14 ministrov, po uveljavitvi zakonske novele pa listo kandidatov dopolnil. Koalicijska pogodba, ki so jo sredi prejšnjega tedna podpisale LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS namreč natančno opredeljuje razdelitev resorjev v novi vladi, ta razdelitev pa sledi spremembam omenjenega zakona.

Drnovšek novi predsednik vlade

16. 11. 2000 00.00

Na predlog predsednika republike Milana Kučana je na včerajšnji seji Državni zbor za predsednika slovenske vlade izvolil Janeza Drnovška. Po prisegi pred DZ se je Drnovšek zahvalil za izraženo zaupanje ter poudaril, da se v celoti zaveda, da je to velika čast, vendar predvsem velika odgovornost. "Zavedam se, verjetno bolje kot kdorkoli v tej državi, kako zahtevno je delo, ki ste mi ga naložili in kako pomembno je, da ga dobro opravim," je dejal Drnovšek in napovedal, da si bo prizadeval, da bo deloval čim bolj uspešno, da bo vlada čim bolj uspešna in da bo uresničila pričakovanja državljanov. Napovedal je še, da bo deloval resnično po svoji vesti, na podlagi izkušenj in znanja, ki si jih je pridobil. "To ni samo moje znanje in izkušnje, to je nekaj, kar smo si pridobili skupno v tem obdobju mlade slovenske države in to poskušajmo na najboljši način uporabiti, vložiti v prihodnost, v to, da zagotovimo Sloveniji čim boljšo perspektivo in prihodnost in čim bolj dostojno življenje vsem našim državljanom," je zaključil Janez Drnovšek. Kot je sporočil predsednik DZ Borut Pahor, je na tajnem glasovanju za izvolitev mandatarja glasovalo 61 poslancev, proti pa jih je bilo pet. Skupno je bilo razdeljenih 67 glasovnic, oddanih jih je bilo 67, neveljavna pa je bila ena glasovnica. Za izvolitev je morala glasovati večina vseh poslancev, torej vsaj 46. Glede obstrukcije današnje seje pa sta vodji poslanskih skupin SDS in NSi, Janez Janša in Andrej Bajuk, na novinarski konferenci poudarila, da se poslanci SDS in NSi niso odločili za "klasično obstrukcijo" parlamentarnega dela, temveč so zgolj želeli, da se nadaljujejo pogovori poslanskih skupin, ki bi zagotovili poslovniške pogoje za začetek izrednega zasedanja DZ, na katerem se med drugim odloča tudi o kandidaturi prvaka LDS Janeza Drnovška za novega predsednika vlade. Ob tem sta se zavzela za takšno sestavo parlamentarnih delovnih teles oz. porazdelitev vodstvenih funkcij v DZ, ki bi ustrezala številu poslancev, ki jih imajo posamezne stranke. Kot je opozoril Janša, prihodnje vladne stranke niso upoštevale želje SDS in NSi za zagotovitev poslovniških pogojev, to pa naj bi odražalo, kakšna je moč oz. nemoč opozicije v novem državnem zboru. Vodji poslanskih skupin SDS in NSi sta se prav tako zavzela za načelo, da stranka, ki vodi posamezno ministrstvo, ne bi obenem vodila tudi parlamentarno delovno telo s področja ministrstva. "Mi ne želimo, da bi bili v državnem zboru le nekakšen dodatek, temveč želimo, da se zagotovi nadzorna funkcija opozicije," je dejal Janša, Bajuk pa je menil, da "ni demokracije brez dostojne vloge opozicije, ki opravlja nadzorno funkcijo". Drnovšek mora po veljavni ureditvi najpozneje v 15 dneh po izvolitvi predložiti predsedniku državnega zbora predlog za imenovanje ministrov, ki bodo sestavljali novo vlado. Nova vlada Janeza Drnovška bo nadomestila prehodno vlado Andreja Bajuka, ki je bila imenovana 7. junija. Sicer pa do prisege novih ministrov še vedno deluje dosedanja vlada Andreja Bajuka, ki opravlja tekoče posle. Šele ko bo Drnovškova vlada popolna - po zakonu o vladi se šteje, da je vlada nastopila funkcijo že, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov - oziroma s trenutkom prisege nove vlade, bo dosedanja vlada prenehala opravljati svojo funkcijo. DZ danes&nbsp

Prekinjena seja KVIAZ

16. 11. 2000 00.00

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je po polemični razpravi v zvezi z ustanovitvijo preostalih parlamentarnih delovnih teles in razdelitvijo vodilnih položajev v njih sejo prekinila in bo z njo nadaljevala po tem, ko bo državni zbor na popoldanskem izrednem zasedanju odločil o predlogu za izvolitev prvaka LDS Janeza Drnovška na položaj mandatarja za sestavo nove vlade in z obravnavo novega zakona o vladi. Prekinitev je povzročilo nezadovoljstvo prihodnjih opozicijskih strank SDS in NSi s ponujeno delitvijo predsedniških položajev v parlamentarnih komisijah in odborih ter s tem povezana grožnja obeh omenjenih strank z obstrukcijo dela komisije in umikom poslancev iz vseh delovnih teles.

Razvojne priložnosti Savinjske doline

14. 11. 2000 00.00

Člani Kluba podjetnikov Zlatorog Celje so na včerajšnjem srečanju poudarili, da mora biti regionalni razvojni program za savinjsko statistično regijo sprejet do junija prihodnje leto. Regionalna razvojna agencija je namreč že naročila njegovo izdelavo, predlog programa pa je celjskim podjetnikom sinoči predstavil direktor Centra za mednarodno konkurenčnost Vlado Dimovski. Dimovski je poudaril, da so v programu, ki je izrazito teoretično naravnan, ugotovili, da je nujno potrebna harmonizacija celjske regije z osrednjeslovensko regijo. Harmonizacija pa je potrebna tudi znotraj same savinjske regije, saj je ta precej raznolika.

Posvetovanja o mandatarju

13. 11. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan je po nedavni izvolitvi parlamentarnega vodstva v skladu s svojimi ustavnimi pristojnostmi začel posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin in bo na tej podlagi po napovedih že jutri državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, ki pa bo glede na povolilno razdelitev moči v parlamentu in domala že sklenjena koalicijska povezovanja brez velikih ugibanj prvak LDS Janez Drnovšek. Pogovora s predsednikom države so se dopoldne že udeležili predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD in NSi, zaradi mednarodnih obveznosti pa se vabilu ni odzval Janez Janša, predsednik SDS.

Ustavne spremembe na Hrvaškem

10. 11. 2000 00.00

Hrvaški sabor je pozno sinoči z dvotretjinsko večino sprejel spremembe ustave. Vladna koalicija je s tem izpolnila eno svojih največjih predvolilnih obljub. V spremenjeni ustavi pa ni bilo prostora za Slovence, ki so bili kot manjšina leta 1997 iz nje izbrisani.

KVIAZ podprl Pahorja

10. 11. 2000 00.00

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je pred nadaljevanjem ustanovne seje DZ s 15 glasovi proti 6 podprla predlog ZLSD, da naj DZ za svojega predsednika izvoli Boruta Pahorja (ZLSD). Proti temu predlogu so glasovali poslanci SDS in NSi.

Bundestag odločil o zvezi med homoseksualci

10. 11. 2000 00.00

Nemški bundestag je danes sprejel zakon, ki priznava pravni status zveze med istospolnimi pari. Zveza med homoseksualnimi pari, sklenjena in registrirana na matičnem uradu, bo na mnogih pravnih ravneh enaka zakonski zvezi med moškim in žensko. Par bo tako lahko sklenil svojo zvezo pred matičarjem, razvezal pa se bo lahko le na sodišču.

Evropska komisija potrjuje poročila

08. 11. 2000 00.00

V Bruslju se je davi sestala Evropska komisija, ki bo na današnjem zasedanju sprejela redna letna poročila o napredku kandidatk za članstvo v EU ter dokument, v katerem bo začrtala scenarij za nadaljevanje pristopnega procesa. Slednji po vsej verjetnosti ne bo vseboval jasnejših datumov za izvedbo širitve. Kot kaže, bo komisija zgolj ponovila oceno, ki jo je podala ob objavi lanskih poročil o napredku: z najbolj pripravljenimi kandidatkami bi se pogajanja o članstvu lahko končala v letu 2002.

Thatcherjeva vznemirja politike

08. 11. 2000 00.00

Tudi deset let po tem, ko se je poslovila s položaja britanske premierke, Margaret

Zaupnica libanonski vladi

07. 11. 2000 00.00

Libanonski parlament je po petdnevni burni razpravi, katere osrednja tema je bila sporna navzočnost sirskih enot v Libanonu, včeraj le izglasoval zaupnico vladi premiera Rafika Haririja. Za zaupnico je glasovalo 95 poslancev, sedem pa proti. Nova vlada, v kateri je enako število kristjanov in muslimanov, ima 30 članov. Izglasovana zaupnica je bila pričakovana, saj je večina poslancev podprla imenovanje Haririja za premiera. Haririja podpira tudi sirski predsednik Bašar Asad, s katerim se je srečal prejšnji teden. Krščanski poslanci, pa tudi vodja druzov Valid Džumblat, so izrazili nasprotovanje sirski navzočnosti v Libanonu. Hariri je na kritike odgovoril z obljubo, da bo nova vlada to vprašanje načela, ko sirska navzočnost ne bo več potrebna. Libanonska vlada, ki jo podpira Sirija, namreč trdi, da sirska navzočnost pomaga pri vzdrževanju stabilnosti v državi. V Libanonu je trenutno nameščenih 30.000 sirskih vojakov. Sirija jih je namestila leta 1976 na začetku državljanske vojne, da bi služili kot mirovne enote. Državljanska vojna je nato trajala 14 let, vanjo pa je bila vpletena tudi sirska vojska. Potem ko so se izraelske enote maja umaknile z juga Libanona, so postale vse glasnejše zahteve tudi po sirskem umiku iz Libanona. Predvsem desničarski libanonski kristjani namreč trdijo, da se Damask vmešava v libanonske zadeve.

Sklep o ustanovitvi narodne banke

02. 11. 2000 00.00

Črnogorski parlament je včeraj sprejel sklep o ustanovitvi narodne banke Črne gore, s katero bi republika vzpostavila lastni monetarni sistem in se tako še dodatno osamosvojila od Srbije. Za vladni predlog je glasovalo 37 poslancev, sedem se je glasovanja vzdržalo, medtem ko se opozicijski poslanci glasovanja niso udeležili. Parlament sicer šteje 78 poslancev.

Odstopil guverner češke centralne banke

31. 10. 2000 00.00

Guverner češke centralne banke Josef Tosovsky je po pogovorih s češkim predsednikom Vaclavom Havlom v Pragi sporočil, da odstopa s položaja guvernerja.

Trimble se mora soočiti s kritiki

28. 10. 2000 00.00

Na kriznem zasedanju, na katerem se bo danes sešlo vodstvo te najmočnejše severnoirske protestantske stranke, naj bi se vodja ulstrskih unionistov David Trimble soočil s svojimi kritiki, ki zahtevajo ostrejšo politiko do katoliškega tabora. Trda struja v stranki poziva Trimbla k umiku iz severnoirske vlade, saj mu očitajo sodelovanje s Sinn Feinom, političnim krilom IRA. Trimbe je trdo strujo v stranki opozoril, naj opustijo kakršnekoli poskuse, ki bi ogrozili severnoirski mirovni proces in prihodnost stranke. Nekateri poslanci naj bi na današnjem zasedanju zahtevali, naj stranka bojkotira delovanje skupnih severnoirskih organov ter Irski republikanski armadi (IRA) postavi ultimat za razorožitev. Če bo večina kandidatov podprla predlog o ultimatu, je pričakovati Trimblov odstop.

Tuje agencije o ustanovnem zasedanju državnega zbora

27. 10. 2000 00.00

Tuje tiskovne agencije so danes poročale, da se je državni zbor po parlamentarnih volitvah 15. oktobra danes sestal na ustanovnem zasedanju. Na volitvah so večino glasov volivcev prejeli politični zavezniki nekdanjega dolgoletnega predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška. 90-člansko zakonodajno telo ni izvolilo novega predsednika DZ, ker čaka na izid Drnovškovih pogovorov o novi vladajoči koaliciji. DZ bo dotlej vodil najstarejši poslanec Jože Bernik, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.

Poslanci na ustanovni seji

27. 10. 2000 00.00

Po Zdravljici je vodenje seje prevzel najstarejši poslanec Jože Bernik iz Nove Slovenije. Predsednik države Milan Kučan pa je novim poslancem povedal, da so jim volivci za štiri leta zaupali vodenje države in jim prepustili odločitve, ki bodo določale vsebino in kakovost življenja ljudi v Sloveniji.

Sprejeli predlog proračuna EU

26. 10. 2000 00.00

Evropski parlament je danes v prvem branju sprejel predlog proračuna Evropske unije za prihodnje leto, vendar pa so predvideni odhodki proračuna, ki ga je sprejel parlament, višji od predloga, ki ga je oblikoval svet ministrov. Evropski poslanci so podprli predlog, ki predvideva proračunske odhodke v višini 94,7 milijarde evrov, medtem ko je ministrski svet predlagal, da bi ti znašali 92,5 milijarde evrov. Evropska komisija je v svojem predlogu predvidela proračunske odhodke v višini 93,9 milijarde evrov.

Janša o oblikovanju koalicije

26. 10. 2000 00.00

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je včeraj, ko je za POP TV komentiral izjavo prvaka LDS Janeza Drnovška o možnosti oblikovanja koalicije s SDS in Novo Slovenijo - Krščansko ljudsko stranko (NSi), če bi propadle vse druge možnosti, med drugim dejal, da bo v tem primeru cena za vstop v koalicijo z LDS zelo visoka. Po njegovih besedah je še vse odprto, pogoji SDS za vstop v omenjeno koalicijo pa so znani še iz časa pred volitvami in teh pogojev ne nameravajo spreminjati. V koalicijo z LDS bi namreč SDS vstopila le skupaj z NSi, s katero imata v DZ četrtino poslancev.