Poslanci

DZ nadaljuje zasedanje
12. 04. 2001 00.00
Državni zbor nadaljuje marčno sejo z obravnavo novele zakona o organizaciji in delovnem področju ministrstev, ki ga sprejema po hitrem postopku. Poslanke in poslanci se bodo zatem po napovedih lotili prve obravnave treh zakonskih novel s področja šolstva, in sicer o osnovni šoli, o gimnazijah ter o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanje. Redno sejo, ki se je začela 20. marca, naj bi DZ danes tudi sklenil, saj poslanke in poslanci v skladu z dogovorom na kolegiju predsednika DZ jutri ne bodo zasedali, v torek prihodnji teden pa se bo začela nova, aprilska redna seja.

Koalicija dopolnila predlog zakona
10. 04. 2001 00.00
Pred tretjo obravnavo predloga zakona o telekomunikacijah po hitrem postopku, ki naj bi jo poslanci opravili v okviru četrte redne seje državnega zbora 

Prihodnji teden v DZ
07. 04. 2001 00.00
Državni zbor bo četrto redno zasedanje nadaljeval v torek, 10. aprila, in sicer s prekinjenim drugim branjem v okviru hitrega postopka pri obravnavi zakona o veterinarstvu. Poslanke in poslanci morajo namreč odločiti še o tretjini od skupaj približno 120 dopolnil k omenjenemu zakonu. Sicer na dnevnem redu zasedanja ostaja še 20 točk dnevnega reda, med drugim tudi tretji obravnavi zakona o telekomunikacijah in zakona o medijih ter novela zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo.

Proračun večji za deset milijard
06. 04. 2001 00.00
Vlada je dan pred iztekom roka, do katerega mora v državni zbor vložiti predlog proračuna za letošnje leto, predlog dopolnila in ga poslala v državni zbor. Na obeh straneh, tako dohodkovni kot odhodkovni, ga je povečala za dobrih deset milijard, primanjkljaj pa ostaja nespremenjen.

DZ o zakonu o veterinarstvu
05. 04. 2001 00.00
V okviru hitrega postopka je DZ opravil prvo obravnavo zakona o veterinarstvu, nato pa prešel na odločanje o dopolnilih v okviru drugega branja. Pri predstavitvi zakonskega predloga je direktor Veterinarske uprave RS (VURS) Zoran Kovač med drugim pojasnil, da zakon prinaša organizacijske in strukturne spremembe veterinarske službe in da bo med drugim razmejil veterinarsko službo na javno in zasebno. Potem ko so poslanke in poslanci odločili o dveh tretjinah od skupaj kakšnih 120 dopolnil, je DZ do 10. aprila prekinil drugo obravnavo.

Usoda televizijske hiše NTV
04. 04. 2001 00.00
Poslanci ruske dume so zavrnili predlog poslanca opozicijske stranke Jabolko Grigorija Javlinskega o razpravi glede sprememb v vodstvu neodvisne televizijske hiše NTV, dan zatem, ko je ta prešla pod nadzor državnega energetskega giganta Gazprom. Javlinski je izrazil dvom v zakonitost odločitve, v skladu s katero so zamenjali vodstvo televizije. Gazprom je v upravni odbor televizije namreč imenoval šest od devetih predstavnikov, v odboru pa ni več dosedanjega generalnega direktorja NTV Genadija Kiseljova.

Nov razpis za direktorja RTVS
04. 04. 2001 00.00
Svet RTV Slovenija (RTVS) je objavil ponovni razpis za delovno mesto generalnega direktorja RTVS, saj včeraj po štirih krogih glasovanja ni uspel izvoliti novega generalnega direktorja RTVS, ker nobeden od petih kandidatov ni prejel potrebne večine glasov. Kandidati morajo svoje prošnje oddati do vključno 19. aprila.

Usklajevanje zakona o telekomunikacijah
04. 04. 2001 00.00
Poslanska skupina SLS+SKD je po besedah njenega vodje Janeza Podobnika koalicijskim partnerjem predlagala usklajevanje o predlogu zakona o telekomunikacijah, ki čaka na tretje parlamentarno branje. Koalicijske partnerice naj bi se tako v petek pogovarjale zlasti o vprašanju oblikovanja cen telekomunikacijskih storitev in investicijskih vlaganj v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja, zlasti na podeželju. Podobnik pa se je na novinarski konferenci dotaknil tudi strokovnega mnenja sekretariata DZ za zakonodajo in pravne zadeve k predlogu poslovnika državnega zbora. "Kot predlagatelji sprememb poslovnika moramo te opombe in pomisleke, ki so predstavljeni na kar 19 straneh, pozorno preučiti," je poudaril in napovedal, da bodo do aprilske seje DZ našli ustrezne rešitve.

DZ ponovno v četrtek
03. 04. 2001 00.00
Državni zbor bo marčno oziroma 4. redno sejo nadaljeval v četrtek, 5. aprila, popoldne, in sicer bodo poslanke in poslanci najprej odločali o ratifikaciji mednarodnih pogodb in sporazumov, o predlogu vlade za umik zakona o odpravi dolgoročnih rezervacij za ekološko sanacijo ter po o zakonu o veterinarstvu. Tako so na današnjem neformalnem posvetu pri predsedniku DZ Borutu Pahorju sklenili vodje poslanskih skupin.

Se pripravlja aretacija na Miloševića?
30. 03. 2001 00.00
Vodja poslanske skupine Socialistične stranke Srbije (SPS) v srbskem parlamentu Branislav Ivković je danes na zasedanju srbskega parlamenta sporočil, da so pred hišo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića v beograjski mestni četrti Dedinje enote srbske policije. Po besedah poslanca nekega SPS naj bi policisti nameravali aretirati Miloševića. Poslanci SPS so zapustili srbski parlament in se napotili k Miloševićevi hiši. Pred njo naj bi bila poleg policijskih avtomobilov tudi vozila prve pomoči. Po poročanju ameriške televizijske mreže CNN pa je policija zaprla celotno območje.

Vprašanje o veroizpovedi v popisu
30. 03. 2001 00.00
Državni zbor je s 36 glasovi proti 17 po hitrem postopku sprejel novelo zakona o popisu prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj, ki bo potekal od 1. do 15. aprila 2002, v popisu pa bo med drugim zastavljeno tudi vprašanje o veroizpovedi. Parlamentarna večina je podprla tudi dopolnilo, v skladu s katerim bodo odsotni člani gospodinjstva, ki so dopolnili 14 let, dali pisno soglasje za posredovanje podatkov o narodni pripadnosti in veroizpovedi ter njihovo pisno opredelitev o tem, kakšne narodnosti in veroizpovedi so.

Država bo vrnila denar
29. 03. 2001 00.00
Državni zbor je sklenil današnje zasedanje in drugo obravnavo zakona o telekomunikacijah. S tem so poslanci začasno prekinili hitri postopek pri sprejemanju vladnega zakona, saj bo pred njegovim nadaljevanjem treba počakati na morebitni umik pobude Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o obravnavanem zakonu.

Referendum bo upočasnil sprejem zakona
28. 03. 2001 00.00
Referendumska pobuda, ki so jo v DZ vložili predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, bo v primeru, da bo sprejeta, po mnenju državnega sekretarja za informacijsko infrastrukturo Tomaža Kalina krepko upočasnila sprejemanje novega zakona o telekomunikacijah. "Edini učinek, ki bi ga lahko dosegla ta pobuda, je, da zakon o telekomunikacijah zdaj ne bo sprejet, posledično pa tudi ne akti, ki so nanj vezani," je dejal Kalin.

Vlada ugodila vlagateljem
28. 03. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju četrte redne seje skušal znova potrditi zakon o telekomunikacijah. Že na dopoldanskem delu seje pa se je spet pokazalo, da tudi stranke v koaliciji niso usklajene glede načina vračanja preveč vloženega denarja v telefonsko omrežje. Liberalni demokrati z e ministrom Gantarjem na čelu so znova zagotavljali, da je dikcija, ki je bila v zakonu zapisana kot 156. člen, zadovoljiva. In da naj torej vlada v šestih mesecih državnemu zboru predloži poseben zakon.

Šešelj za nezaupnico vladi
22. 03. 2001 00.00
Poslanci jugoslovanske zvezne skupščine danes na izredni seji razpravljajo o nezaupnici jugoslovanski vladi, ki jo je zaradi pretepa v parlamentu predlagala Šešeljeva Srbska radikalna stranka. Prejšnji mesec sta se namreč ob razpravi o pomilostitvi vseh nasprotnikov Miloševićevega režima v skupščini stepla jugoslovanski obrambni minister Slobodan Krapović in vodja Vojislav Šešelj.

Brejc znova podpredsednik DZ
21. 03. 2001 00.00
Z 51 glasovi za in 22 proti je državni zbor ponovno izvolil Miho Brejca (SDS) za podpredsednika DZ. Štiri glasovnice od 77 oddanih so bile neveljavne. Brejc se je po izvolitvi poslancem zahvalil za podporo in svojo izvolitev označil za začetek urejanja razmer v DZ tako, da bo tudi opozicija lahko opravila svoje poslanstvo.

Vlada odgovarjala na vprašanja poslancev
20. 03. 2001 00.00
Marčna seja državnega zbora se je začela s poslanskimi vprašanji predsedniku in ostalim predstavnikom vlade. Premier Drnovšek je moral zagovarjati mrtve črke iz koalicijske pogodbe, predstavniki vlade pa so med drugim morali opravičevati nedeljsko delo trgovk ter odgovarjati na očitke o vse pogostejšem izginjanju, izgubljanju in uničevanju dokumentov.

Zavrnili večino amandmajev
20. 03. 2001 00.00
Odbor DZ za finance in monetarno politiko je na današnji seji vzel pod drobnogled amandmaje, vložene k predlogu državnega proračuna za leto 2001, ki so jih do konca preteklega tedna vložili poslanci in delovna telesa DZ. Zaradi spremenjenega pravilnika je bilo letos vloženih precej manj amandmajev kot v preteklih letih - le 101, lani pa npr. 370 -, od katerih je odbor za finance kot matično delovno telo podprl le dva. Seja se bo nadaljevala jutri dopoldne, ko bodo člani odbora oblikovali sklepe in morebiti oblikovali tudi svoje amandmaje. Nato bo imela vlada dva tedna časa, da pripravi dopolnjeni predlog letošnjega državnega proračuna in ga skupaj s predlogom zakona o izvrševanju proračuna vloži v DZ.

O prihodnosti Evrope
20. 03. 2001 00.00
Evropska unija bo demokratično legitimnost utrdila le, če bo prisluhnila željam in pričakovanjem svojih državljanom. Zato je treba v razpravo o prihodnosti Evrope vpeti vse segmente družbe. In ker jih kot prihodnje članice ustroj unije močno zadeva, je treba upoštevati tudi razmišljanja kandidatk za članstvo. Takšno mnenje je prevladovalo na današnji razpravi o prihodnosti Evrope, ki jo je v Evropskem parlamentu v Bruslju pripravil odbor za institucionalne zadeve, nanjo pa povabil predstavnike parlamentov kandidatk za članstvo. Iz Slovenije se je srečanja udeležil Slavko Gaber, vodja slovenskega dela skupnega parlamentarnega odbora z EU.

Z minuto molka proti terorizmu
19. 03. 2001 00.00
Več tisoč Špancev je danes z minuto molka protestiralo proti bombnemu napadu v letovišču Rosas na Costi Bravi na severozahodu Španije, kjer je v noči na nedeljo umrl španski policist. Oblasti odgovornost za napad pripisujejo baskovski teroristični ogranizaciji ETA. Napad so obsodili tudi španski poslanci, ki so se zbrali pred stavbo španskega parlamenta v Madridu. Večje zborovanje bodo v španski prestolnici predvidoma pripravili drevi.

Siloviti spopadi na območju Tetova
19. 03. 2001 00.00
Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Kneset potrdil Šaronovo vlado
08. 03. 2001 00.00
Izraelski parlament (kneset) je z 72 glasovi za in z 21 glasovi proti podprl vlado narodne enotnosti novoizvoljenega izraelskega premiera Ariela Šarona, ki je ob zaprisegi pozval Palestince, da prenehajo z uporom in da skupaj poiščejo pot do miru. Sharon je od leta 1948, odkar se je judovska država ustanovila, postal 11 izraelski predsednik vlade.

Predstavljen predlog proračuna
06. 03. 2001 00.00
Premier Drnovšek in finančni minister Rop sta pred državnim zborom predstavila predlog letošnjega proračuna, temeljnega državnega akta, ki v veliki meri določa, kako bomo živeli v tem letu. Številke so znane: prihodkov bo 1150 milijard tolarjev, odhodkov 1199 milijard, torej bo primanjkljaja za dober odstotek. Realno pa bo trošenje države v primerjavi z lanskim letom za 8,3 odstotka večje.

Kitajska za 7-odstotno gospodarsko rast
05. 03. 2001 00.00
Kitajska si je zadala za cilj, da v prihodnjih petih letih doseže povprečno 7-odstotno gospodarsko rast, je danes v govoru ob otvoritvi enajstdnevnega letnega zasedanja kitajske ljudske skupščine dejal premier Zhu Rongji. Med drugimi nalogami je naštel še povišanje dohodkov več sto milijonov kmetov in spodbujanje zasebnega sektorja. Ta naj bi bil v prihodnje dovoljen povsod, razen v ključnih strateških industrijskih panogah. Do leta 2010 naj bi na Kitajskem podvojili bruto domači proizvod.

Prvi redni kongres SLS+SKD
03. 03. 2001 00.00
Po zapletih z delegatskimi akreditacijami se je z izvolitvijo delovnega predsedstva, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj, danes v murskosoboškem kinu Park vendarle začelo zasedanje prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke (SLS+SKD), na katerem se je zbralo več kot 300 delegatov. Kot določa predlog dnevnega reda, naj bi kongres odločal o spremembah statuta stranke in programskih dokumentih, po predstavitvi kandidatnih list in kandidatov pa naj bi delegati prešli na volitve novih organov SLS+SKD, vključno s predsednikom in podpredsedniki stranke. Pred tem naj bi kongres obravnaval in nato sprejemal poročila, ki jih bosta poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič.

O slovenskem medijskem prostoru
02. 03. 2001 00.00
Slovenski medijski prostor ni pluralen, vsi mediji poročajo enako, zato je potrebno ustanoviti sklad za medije, ki bo ponudil možnost ustanovitve medijev, kjer bodo svoj prostor našli tudi novinarji, ki pišejo drugače. To je bil poglavitni poudarek iz polemične razprave predvsem opozicijskih poslancev v DZ v nadaljevanju druge obravnave zakona o medijih. Razprava je namreč potekala v zvezi z devetim poglavjem zakona, ki predvideva ustanovitev sklada za avdiovizualne medije, čemur so najbolj nasprotovali poslanci SDS in NSi. Poslanska skupina SDS je namreč ob tem pripravila svoje dopolnilo, po katerem bi ustanovili poseben sklad za medije na sploh, ne le za del njih.

Novi val o problematiki ŠOUM
01. 03. 2001 00.00
Poslanska skupina Novi val v mariborskem študentskem parlamentu je danes predsednika državnega zbora Boruta Pahorja seznanila z razmerami v Študentski organizaciji Univerze v Mariboru (ŠOUM). Predala mu je sporni statut ŠOUM in 1835 podpisov pod Deklaracijo za pravice študentov, ki predstavlja njihove težnje po demokratični ureditvi ŠOUM. Novi val je sicer včeraj Pahorju poslal pismo s pobudo, da bi DZ razpravljal o ureditvi razmer v ŠOUM. Kot je povedal vodja poslanske skupine Novi val Mladen Vukadinovič, je predsednik DZ študentom povedal, da sam ne more sprožiti razprave v DZ. To lahko storijo posamezni poslanci s poslanskimi vprašanji, je dejal Pahor, ki pa je izrazil zadovoljstvo, da se je seznanil s problematiko.

Pretepli dopisnika Večera
01. 03. 2001 00.00
Koroškega dopisnika časnika Večer, Mira Petka, sta v sredo zvečer pred domačo hišo v Mežici napadla neznanca, ki sta Petka huje telesno poškodovala, saj je utrpel zlom nosu in zlom ličnic, dobil pa je tudi razpočno rano na glavi in več drugih poškodb. Trenutno se zdravi v bolnišnici Slovenj Gradec, vendar ni več v življenjski nevarnosti. Policijska preiskava dogodka še poteka.

V SLS+SKD za enotnost
01. 03. 2001 00.00
Po prepričanju predsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franca Zagožna so predvsem "zunanji razlogi" krivi, da je stranka na lanskih državnozborskih volitvah izgubila velik del volivcev. Kot je poudaril, je šlo za dogodke, ki so bili povezani s "povsem neustreznim" združevanjem ljudske stranke in krščanskih demokratov, koalicijo Slovenija, dvokrožnim večinskim volilnim sistemom ter razcepom v stranki in ustanavljanjem Nove Slovenije. Delegati prvega rednega volilnega kongresa, ki bo v soboto zasedal v Murski Soboti, imajo zato priložnost, da izvolijo vodstvo, ki bo zagotovilo akcijsko enotnost stranke, seveda ob doslednem spoštovanju njene notranje demokracije", je dejal Zagožen.

Filipović uradno predsednik Federacije BiH
28. 02. 2001 00.00
Poslanci Federacije BiH so na današnji seji v Sarajevu z večino glasov Karla Filipovića izvoli za novega predsednika Federacije BiH. Za podpredsednika je bil izvoljen Safet Halilović. Filipovića in Haliloviča je podprlo 43 poslancev, 11 pa se jih je vzdržalo. Novi predsednik hrvaško-muslimanske federacije je izjavil, da se bo skupaj z namestnikom Halilovićem posvetil predvsem izvajanju ustave, posebej ukinitvi vzporednih institucij oblasti v tej entiteti.