Poslanci

Kriza zaradi generalov
11. 07. 2001 00.00
General Rahim Ademi, ki naj bi bil po pisanju hrvaških medijev obtožen za vojne zločine v Medačkem žepu, je napovedal, da se bo sam predal haaškemu sodišču, če se njegovo ime nahaja na obtožnici. Upokojeni general Ante Gotovina, ki naj bi bil odgovoren za zločine med operacijama Nevihta in Blisk, pa se je umaknil na varno in se mednarodnemu sodišču ne namerava predati.

Evropski parlament o Sloveniji
09. 07. 2001 00.00
Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve je v danes potrjeni resoluciji o pripravah Slovenije na članstvo v Evropski uniji - ta bo celotnemu 626-članskemu parlamentu v potrditev predložena septembra - precej pozitivno ocenil slovenske priprave, predvsem na gospodarskem področju, na državo pa naslovil tudi znane evropske pozive, ki kličejo k pospešeni privatizaciji bančnega sektorja, hitrejši denacionalizaciji in spodbujanju priliva tujih investicij. V glasovanju so člani odbora zavrnili vse predložene sporne amandmaje, v katerih so bila načeta vprašanja primernosti slovenske zakonodaje o denacionalizaciji, avnojskih sklepov, varnosti nukelarke v Krškem, pluralnosti slovenskih medijev in policijske brutalnosti.

Delegacija OZP v BiH
09. 07. 2001 00.00
Delegacija odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) pod vodstvom predsednika Jelka Kacina je danes prispela na tridnevni obisk v Bosno in Hercegovino, kjer se bo srečala s predstavniki parlamenta, vlade in predsedstva BiH ter mednarodne skupnosti, poleg Sarajeva pa bo obiskala še Mostar in Banja Luko.

Za zakon v prid motoristom
09. 07. 2001 00.00
Skupina poslancev s prvopodpisanim Maksimiljanom Lavrincem (LDS) je konec minulega tedna v obravnavo državnemu zboru vložila predlog za spremembe zakona o varnosti cestnega prometa. Predlagajo, da se odpravi "neživljenjska" določba veljavnega zakona, na podlagi katere morajo vozniki kategorije A za pridobitev neomejenega vozniškega dovoljenja kar dvakrat ali celo trikrat opravljati vozniški izpit. S spremembo zakona želijo poslanci tako odpraviti nelogičnost in neenakost med vozniki ter uskladiti določila zakona s smernico EU, so sporočili iz poslanske skupine LDS.

Wahid postavil ultimat
09. 07. 2001 00.00
Indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid je danes zagrozil, da bo razglasil izredne razmere in razpisal predčasne parlamentarne volitve, če poslanci do 20. julija ne bodo opustili postopka za njegovo odstavitev. Wahid je postavil ultimat, potem ko se politični nasprotniki niso odzvali predsednikovemu povabilu in se niso udeležili današnjih pogovorov o rešitvi politične krize v Indoneziji. Neudeležba na pogovorih odraža, v kakšni politični osamitvi je Wahid, ki ga sicer obtožujejo korupcije. Indonezijski parlament bi moral postopek o odstavitvi predsednika države začeti 1. avgusta.

Na izredni seji DZ
06. 07. 2001 00.00
Nacionalni program varnosti cestnega prometa je prestal prvo obravnavo v državnem zboru. Omenjeni štiriletni program, s katerim naj bi prepolovili število smrtnih žrtev na cestah, se osredotoča na varnostno najbolj izpostavljene udeležence v prometu, to so mladi vozniki pešci in kolesarji.

Zaostrovanje odnosov v koaliciji
06. 07. 2001 00.00
Razmere v vladni koaliciji so se s podpisom štirih poslancev SLS+SKD pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva in vrnitvi gozdov v Triglavskem narodnem parku cerkvi ponovno zaostrila. Predsednik Združene liste Borut Pahor je predsednika vlade Janeza Drnovška pozval, naj zaradi političnih razmerah v koaliciji še ta mesec skliče sestanek koalicijskih partnerjev.

Oblikovana nova litovska vlada
05. 07. 2001 00.00
Litva je dobila novo vlado, ki jo vodi premier Algirdas Brazauskas. Sestavlja jo 13 ministrov, od katerih je šest novih. Do zamenjave je med drugim prišlo na čelu ministrstev za gospodarstvo in finance, in sicer je minister za gospodarstvo postal nestrankarski podjetnik Petras Cesna, finančna ministrica pa dosedanja namestnica zunanjega ministra Dalia Grybauskaite. V novi vladi sta položaja ohranila zunanji in obrambni minister, Antanas Valionis in Linas Linkevicius, ki naj bi v prihodnje zagotovila kontinuiteto v zunanjepolitičnih ciljih Litve, med drugim pri pridruževanju Evropski uniji in zvezi NATO. Nov kabinet mora potrditi še parlament, ki naj bi se sestal prihodnji četrtek.

Haag čaka na Karadžića in Mladića
05. 07. 2001 00.00
Premier Republike srbske Mladen Ivanić se je danes srečal s Carlo Del Ponte in Claudom Jordo, glavno tožilko in predsednikom haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu

Kršitev koalicijske pogodbe
05. 07. 2001 00.00
Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Do sedaj 51 vlog za nove občine
03. 07. 2001 00.00
Do izteka roka za vlaganje pobud in predlogov za preoblikovanja obstoječe občinske mreže pred novimi lokalnimi volitvami konec prihodnjega leta, je v državni zbor do konca minulega meseca prispelo 51 vlog za ustanovitev novih občin, 14 za spremembe obstoječih območij, tri za preimenovanje in štiri za spremembo statusa - Jesenice, Škofja Loka, Radovljica in Bled si bodo namreč prizadevale za pridobitev naziva in pravic mestnih občin. V Sloveniji je trenutno 192 občin, od tega 11 mestnih.

Uveljavitev izida referenduma v letu dni
03. 07. 2001 00.00
Člani matičnega odbora DZ za notranjo politiko so med opredeljevanjem do dopolnila, ki ga je vložila poslanska skupina SDS, dosegli konsenz ter soglasno potrdili rešitev, po kateri bi DZ najkasneje v enem letu od izvedbe predhodnega referenduma moral sprejeti odločitev, s katero bi se uveljavil referendumski izid.

Črnogorska vlada potrjena
02. 07. 2001 00.00
Črnogorski parlament je z 42 glasovi za in 24 glasovi proti potrdil novo manjšinsko vlado na čelu z dosedanjim premierom Filipom Vujanovićem. Vladno koalicijo sestavljata Demokratska stranka socialistov (DPS) in Socialdemokratska stranka (SDP), ki sta na volitvah nastopili skupaj pod vodstvom črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića. Za izvolitev nove vlade pa je bila nujno potrebna podpora poslancev radikalne Liberalne zveze (LS), zagovornice neodvisne Črne gore, saj 195144ukanovićeva koalicija nima absolutne večine v parlamentu.

SLS+SKD o obmejnem sporazumu
02. 07. 2001 00.00
Po mnenju SLS+SKD bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi se s Hrvaško o meji dogovorila še pred ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Franci But, tako ne bi bilo nobenih dvomov, ali SOPS lahko prejudicira mejo ali ne. Sicer pa bo stranka po njegovih besedah podprla ratifikacijo sporazuma, storila pa bo vse, da se do takrat doseže vsaj načelen dogovor o meji s sosednjo državo. Če namreč do poletja to vprašanje ne bo rešeno, potem je bistveno večja verjetnost, da bo o tem odločala arbitraža. V tem primeru pa bo po Butovem prepričanju postala aktualna tudi strankina resolucija o meji na morju in v Istri. But je še povedal, da bi v stranki v primeru, če bi se dogovori s Hrvaško zavrteli "drastično drugače od naših pričakovanj", še enkrat razmislili in se v stranki dogovorili o enotnem stališču.

Družinski zakon skozi drugo branje
26. 06. 2001 00.00
Poslanci državnega zbora so gladko potrdili drugo branje tako imenovanega družinskega zakona, ki je v parlamentarnem postopku že dobra tri leta. Nov zakon, ki naj bi stopil v veljavo s prihodnjim letom, je družini in njenemu proračunu bolj naklonjen od sedanjega.

Nemški kancler v Sloveniji
25. 06. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

V knesetu prepovedane žaljivke
23. 06. 2001 00.00
Politični nasprotniki se odslej v izraelskem parlamentu knesetu ne smejo več zmerjati z izrazi kot so nacist, hinavec in idiot. Zaradi čedalje večjega pomanjkanja olike med poslanci se je etična komisija odločila, da bo ducat besed in zmerljivk postavila na črno listo.

DZ tudi o starševskem varstvu
22. 06. 2001 00.00
Državni zbor se je v okviru druge obravnave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih obravnaval slabo polovico vloženih dopolnil - večinoma vladnih, nekaj pa sta jih "prispevala" tudi opozicijska poslanca France Cukjati (SDS) in Janez Drobnič (NSi) -, nato pa današnje zasedanje prekinil. Poslanke in poslanci bodo redno junijsko zasedanje nadaljevali prihodnji torek ob 14. uri, ko bodo po napovedih najprej opravili volitve in imenovanja, dokončali drugo branje omenjenega zakona s področja družinske politike, zatem pa prešli na prvo obravnavo predloga zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic EU za opravljanje reguliranih poklicev v Sloveniji.

Zaupnica vladi Silvia Berlusconija
21. 06. 2001 00.00
V poslanski zbornici italijanskega parlamenta so novi poslanci s 351 glasovi za, 261 proti in enim vzdržanim, izglasovali zaupnico 59. italijanski povojni vladi, že drugi pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Desnosredinska vlada pod vodstvom Berlusconija je že včeraj po pričakovanju dobila zaupnico v senatu. Vlado je v senatu podprlo 175 senatorjev, proti jih je bilo 133, pet pa se jih je vzdržalo.

O imuniteti za Pavla Ruparja
20. 06. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju rednega junijskega zasedanja na predlog mandatno-imunitetne komisije opozicijskemu poslancu Pavlu Ruparju (SDS) priznal poslansko imuniteto v primeru kaznivega dejanja obrekovanja, za tem pa v nasprotju s stališčem matične komisije zavrnil možnost, da bi se lahko opozicijski poslanec na imuniteto skliceval tudi v primeru kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker si je kot tržiški župan iz občinskega proračuna poplačal stroške zasebne tožbe v višini skoraj 560.000 tolarjev. Kazenski postopek pri zadnjem primeru, ki ga vodi okrožno sodišče v Kranju, se lahko torej nemoteno nadaljuje.

Razpad vladne koalicije na Šri Lanki
20. 06. 2001 00.00
Koalicija predsednice Šri Lanke Chandrike Kumaratunge je izgubila večino v parlamentu, potem ko je stranka Muslimanskega kongresa Šri Lanke (SLMC) objavila, da zapušča vlado. Enajst poslancev te stranke se bo preselilo med opozicijske stranke, potem ko je bil njihov vodja Rauf Hakeem odstavljen s položaja ministra za trgovino.

Poslanci o Berlusconijevi vladi
20. 06. 2001 00.00
Italijanska poslanska zbornica bo glasovala o zaupnici novi vladi pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Podporo bi morala dobiti brez težav, saj je Berlusconijev Dom svoboščin na volitvah prepričljivo zmagal.

Opozicijska vprašanja premieru
19. 06. 2001 00.00
Na predstavnike vlade se je z vprašanji obrnilo približno 30 poslank in poslancev, med njimi kot prvi trije opozicijski poslanci, ki so svoja vprašanja naslovili neposredno na premiera Janeza Drnovška. Med njimi so poslanci najprej prešli na pobude in vprašanja, v okviru katerih je uvodoma premier Janez Drnovšek odgovarjal na opozicijska vprašanja o odnosih s sosednjo Hrvaško, problematiki mladih in o posledicah morebitnega referenduma v zvezi s prostocarinskimi trgovinami (PCP) na mejnih prehodih z državami EU.

Ratifikacija maloobmejnega sporazuma
19. 06. 2001 00.00
Poslanci DZ naj bi danes po več odložitvah in presoji pred ustavnim sodiščem dokončno odločili o predlogu za ratificiranje slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu. Ustavno sodišče je namreč zavrnilo predlog poslanca Jelinčiča za oceno ustavnosti slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu.

Predčasno glasovanje v teku
12. 06. 2001 00.00
Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

Skrajneži prekršili premirje
12. 06. 2001 00.00
Makedonska vojska je včeraj prekinila obstreljevanje vasi na severu države, ki jih zasedajo albanski skrajneži, da bi omogočila evakuacijo civilistov, ki so še na območju. V ponedeljek zjutraj je makedonska vojska še obstreljevala položaje albanskih skrajnežev, čeprav so ti dan prej zagrozili, da bodo v tem primeru začeli napadati Skopje. Svetovalec makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega za nacionalno varnost Nikola Dimitrov je poudaril, da ukrep makedonske vojske nima nič opraviti z grožnjo ONV, da bodo njeni pripadniki danes napadli Skopje, če makedonske sile ne bodo ustavile operacij proti skrajnežem.

Začenja se referendumsko odštevanje
11. 06. 2001 00.00
Volivci in volivke, ki se nedeljskega potrditvenega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ne bodo mogli udeležiti, bodo svoj glas lahko oddali v naslednjih treh dneh v okviru t.i. predčasnega glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij. Volišča za referendumsko izjasnjevanje, ki so v večini primerov na sedežih upravnih enot, bodo odprta v torek, sredo in četrtek od 9. do 17. ure.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Poslanci o brezplačni pravni pomoči
31. 05. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju zasedanja po hitrem postopku sprejel zakon o brezplačni pravni pomoči, ki naj bi predvsem socialno šibkejšim slojem olajšal dostop do sodnega varstva. Zakon, ki ga Sloveniji narekuje tudi evropski pravni red, naj bi vzpostavil celovit sistem oblik omenjene pomoči ter tako poenotil obstoječo zakonodajo na tem področju.

O prenovi EU šele leta 2004
31. 05. 2001 00.00
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Bruslju ocenil, da so bile z novo pogodbo o EU, ki so jo članice unije sklenile decembra lani na vrhu v Nici in podpisale februarja letos, odstranjene še zadnje formalne ovire za izvedbo širitve, hkrati pa izrazil globoko razočaranje, da pogodba prinaša le omejene in v nekaterih primerih nezadostne institucionalne reforme, da bi te zagotovile res gladko delovanje unije v prihodnosti. Več rezultatov evropski poslanci pričakujejo od naslednje medvladne konference o nadaljnji institucionalni prenovi unije, ki bo po pričakovanjih sklicana v letu 2004.