Poslanci

Prihodnji teden v DZ
06. 01. 2001 00.00
Parlamentarna delovna telesa bodo v prihodnjem tednu pripravljala zakonske in druge predloge za naslednja odločanja v državnem zboru in državnem svetu, v torek pa naj bi se kolegij predsednika DZ dogovoril tudi o sklicu 4. izredne seje, na kateri bodo poslanci po opravljenih predstavitvah ministrskih kandidatov premiera Janeza Drnovška pred pristojnimi odbori odločali tudi o njihovem imenovanju.

Češki parlament pozval Hodaca k odstopu
06. 01. 2001 00.00
Več kot dva tedna od začetka stavke novinarjev na češki javni televiziji je češki parlament po 15-urni nočni razpravi davi pozval generalnega direktorja televizije Jirija Hodaca, naj odstopi. Odstop Hodaca je podprlo 96 od 178 navzočih poslancev. Nekaj ur pred tem je Hodaca k odstopu javno pozval tudi češki premier Miloš Zeman.

Kacin sprejel španskega veleposlanika
05. 01. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin in španski veleposlanik v Sloveniji Luis Felipe Fernandez de la Pena sta se danes pogovarjala o sodelovanju med državama ter širitvi Evropske unije in zveze NATO. Posebno pozornost sta namenila okrepitvi sodelovanja v obdobju priprav Španije na predsedovanje EU v prvi polovici leta 2002.

Predsednik lahko razpusti parlament
26. 12. 2000 00.00
Potem ko moldavski parlament kljub večkratni ponovitvi glasovanja v preteklih tednih ni izvolil novega predsednika države, je moldavsko ustavno sodišče je danes odločilo, da lahko sedanji predsednik Petru Lucinschi razpusti parlament in razpiše predčasne volitve. Ustavni sodniki so namreč ugotovili, da so poslanci kršili prepisan postopek za izvolitev novega predsednika države.

Rusi se pogajajo o končanju spopadov
24. 12. 2000 00.00
Ruski poslanci so se včeraj v Ingušetiji sestali s privrženci čečenskega predsednika Aslana Mashadova, s katerimi naj bi se na lastno pest pogovarjali o možnostih za končanje spopadov v Čečeniji.

Italijani podprli predlog proračuna
24. 12. 2000 00.00
Italijanska poslanska zbornica je v petek pozno zvečer podprla vladni predlog proračuna za leto 2001. Predlog proračuna je podprlo 300 poslancev, proti pa jih je bilo 137. Proti predlogu so glasovali predvsem poslanci komunistične stranke in desnosredinskega zavezništva Silvia Berlusconija.

Devetletnica sprejema ustave
23. 12. 2000 00.00
Na današnji dan je Skupščina Republike Slovenije pred devetimi leti sprejela prvo ustavo samostojne Slovenije, omenjeni datum pa je ustavno sodišče leta 1997 razglasilo za dan ustavnosti. Za dan ustavnosti se je ustavno sodišče odločilo po zgledu tujih ustavnih sodišč, saj sprejem ustave za Slovenijo pomeni tudi prehod v svobodno in demokratično družbo. S sprejetjem ustave je bil postavljen temelj novemu pravnemu sistemu, ki temelji na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, na načelih pravne in socialne države, na parlamentarni obliki državne oblasti ter na načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno.

Dogovor o načinu usklajevanja plač
22. 12. 2000 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve ter vodja vladne pogajalske skupine Vlado Dimovski je s predstavniki devetih sindikatov negospodarstva danes podpisal dogovor o načinu usklajevanja plač za zaposlene v javnem sektorju v letu 2001. Z dogovorom, ki so ga socialni partnerji parafirali že v sredo, so določili način usklajevanja izhodiščnih plač in osnov za določanje plač v prihodnjem letu.

Jutri inavguracija velike dvorane
22. 12. 2000 00.00
Prihodnje plenarno zasedanje DZ se bo začelo v četrtek, 25. januarja, ob 14. uri, prva točka pa bodo poslanske pobude in vprašanja. V skladu s prakso iz prejšnjega parlamentarnega sklica,naj bi tudi v tem mandatu na prva tri vprašanja opozicije odgovarjal predsednik vlade.

Jutri obletnica sprejema ustave
22. 12. 2000 00.00
Na jutrišnji dan, 23. december, je Skupščina Republike Slovenije pred devetimi leti sprejela prvo ustavo samostojne Slovenije, omenjeni datum pa je ustavno sodišče leta 1997 razglasilo za Dan ustavnosti. Za Dan ustavnosti se je ustavno sodišče odločilo po zgledu tujih ustavnih sodišč, saj sprejem ustave za Slovenijo pomeni tudi prehod v svobodno in demokratično družbo. S sprejetjem ustave je bil postavljen temelj novemu pravnemu sistemu, ki temelji na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, na načelih pravne in socialne države, na parlamentarni obliki državne oblasti ter na načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno.

Za uvoz jedrskih odpadkov
21. 12. 2000 00.00
Poslanci dume, spodnjega doma ruskega parlamenta, so v prvem branju potrdili sporen predlog zakona, ki dovoljuje uvoz jedrskih odpadkov v Rusijo. Predlog je podprlo 319 poslancev, z njim se jih ni strinjalo 38, šest pa se jih je glasovanja vzdržalo. Ta predlog zakona je dopolnilo k zakonu o varstvu okolja iz leta 1991, ki je prepovedoval uvoz jedrskih odpadkov. Po besedah ruskega ministrstva za jedrsko energijo bo Rusija na podlagi omenjenega predloga zakona zaslužila več milijard ameriških dolarjev.

Starejši Črnogorci naj bi veljali le pol glasu
21. 12. 2000 00.00
Poslanci črnogorske skupščine iz vrst Liberalne zveze (LS) Miroslava Vickoviča so med razpravo o pripravi referenduma o statusu Črne gore predlagali, naj imajo osebe, starejše od 60 let, samo polovico glasu. Menijo namreč, da o prihodnosti Črne gore ne morejo "z enako močjo" glasovati volilni upravičenci stari 20 let in tisti, ki imajo 60 let, je poročala jugoslovanska agencija Beta.

Brez dogovora o prostocarinskih prodajalnah
20. 12. 2000 00.00
Stališča do zakonskega predloga o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih, po katerem naj bi se prostocarinske prodajalne na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo s 1. aprilom 2001 preoblikovale v mejne prodajalne, so še vedno različna, se je pokazalo na seji parlamentarnega odbora za finance in monetarno politiko. Ta naj bi se do vladnega zakonskega predloga sicer opredelil v nadaljevanju seje jutri zjutraj ter s tem omogočil njegov sprejem po hitrem postopku na potekajoči izredni seji Državnega zbora še isti dan.

Franc Testen ob dnevu ustavnosti
20. 12. 2000 00.00
Predsednik ustavnega sodišča Franc Testen je ob dnevu ustavnosti spregovoril o delu ustavnega sodišča v iztekajočem se letu. Dejal je, da se je v primerjavi s preteklimi leti sodišče v tem letu začelo ukvarjati bolj z vprašanjem človekovih pravic, kot pa s političnimi zadevami.

Beblerjeva ni dobila podpore
19. 12. 2000 00.00
Državni zbor ni podprl predloga predsednika države Milana Kučana, ki je za varuhinjo človekovih pravic predlagal Darjo Lavtižar - Bebler. Beblerjeva je dobila 57 glasov, proti je bilo 23 poslancev, za izvolitev pa bi potrebovala 60 glasov.

Danes izredno zasedanje DZ
19. 12. 2000 00.00
Na izrednem zasedanju DZ bodo poslanci po odhodu novoimenovanih ministrov iz poslanskih klopi potrdili mandate njihovim nadomestnim poslancem, zatem pa bodo odločali o predlogih predsednika države Milana Kučana za izvolitev Cirila Ribičiča na položaj ustavnega sodnika in Darje Lavtižar-Bebler za varuhinjo človekovih pravic. DZ naj bi končal zakonodajne postopke za vse tiste zakonske predloge, ki so jih predlagali poslanci minulega sklica in niso bili ponovno izvoljeni v DZ. Po obravnavi predlogov za ratificiranje sedmih mednarodnih sporazumov pa naj bi poslanci prešli na hitri postopek pri obravnavi zakona o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih ter zatem na enak način odločali še o predlogu za noveliranje zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Sestal se bo tudi odbor DZ za finance in monetarno politiko, ki bo obravnaval predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o javnih financah ter zakona o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih - oba sta v parlamentarno proceduro vložena po hitrem postopku.

Predanova apelira tudi na poslance
16. 12. 2000 00.00
Neva Miklavčič Predan, ki je kandidirala za varuhinjo človekovih pravic in ki je v četrtek na ustavno sodišče vložila pobudo za zadržanje glasovanja o kandidaturi Darje Lavtižar Bebler za ombudsmanko, je hkrati poslance državnega zbora pozvala, naj ne glasujejo za Beblerjevo, katere izvolitev je državnemu zboru v torek predlagal predsednik republike Milan Kučan, "ker je prišlo v postopku njene kandidature do nezakonitosti".

Ustanovna seja parlamenta Republike srbske
16. 12. 2000 00.00
Poslanci parlamenta Republike srbske so na današnjem ustanovnem zasedanju v Banja Luki za predsednika parlamenta izvolili Dragana Kalinića, predsednika Srbske demokratske stranke (SDS). Zanj je glasovalo 54 poslancev, 24 jih je bilo proti, dva pa ste glasovanja vzdržala. Pred poslanci je prisegel tudi novi predsednik Republike srbske Mirko Šarović. Za podpredsednika parlamenta sta bila izvoljena Zoran Djerić, poslanec Demokratske stranke in Sulejman Tihić, poslanec Stranke demokratične akcije, za generalnega sekretarja pa je bil imenovan Mirko Stevanović iz Socialistične stranke. Poleg tega so poslanci še potrdili poslanske mandate, imenovali parlamentarna delovna telesa in prisegli. Poslanci strank iz Federacije BiH sicer niso želeli priseči, saj so želeli, da bi ta potekala po zakonih BiH. Sicer so imeli poslanci prvič možnost izbirati med versko in laično prisego. Nesrbski poslanci že v prejšnjih sklicih niso želeli prisegati, saj je prisega temeljila na pravoslavnih verskih simbolih, na svetem pismu in križu.

Prihodnji teden v DZ
16. 12. 2000 00.00
Prihodnji teden se bosta v parlamentu sešla tako državni zbor kot državni svet, sestal pa se bo tudi odbor DZ za finance in monetarno politiko. Izredna seja DZ se bo po napovedih začela v torek, državni svetniki pa se bodo sešli že v ponedeljek.

Pet nadomestnih poslancev LDS
14. 12. 2000 00.00
Mandatno-imunitetna komisija je na podlagi podatkov Republiške volilne komisije pripravila predloge za potrditev mandatov petim nadomestnim poslancem, ki bodo v državnem zboru nadomestili konec novembra imenovane ministre iz vrst Liberalne demokracije Slovenije (LDS). Po potrditvi na bližnjem izrednem zasedanju se bodo tako v DZ vrnili poslanci iz prejšnjega sklica, in sicer: Aleksander Merlo, Richard Beuermann, Mario Gasparini, Roman Jakič in Jožef Školč - v prejšnjem mandatu sicer minister za kulturo, ki pa je bil leta 1996 prav tako izvoljen za poslanca.

Poziv istrskih poslancev vladi
13. 12. 2000 00.00
Poslanci iz slovenske Istre Aurelio Juri, Dorijan Maršič in Roberto Battelli so zaradi zadnjih zapletov v hrvaško-slovenskih odnosih danes vlado pozvali, naj državnemu zboru čimprej predloži v sprejem Zakon o ratifikaciji Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju s Hrvaško (SOPS) ter pristopi pospešeno in z večjim občutkom k iskanju dogovora, ki bo omogočil končno ugotovitev in označitev meje v Istri ter še posebej odpravo vsakega pomisleka glede suverenosti nad zaselki na levem bregu Dragonje.

Kneset o kandidaturi Netanjahuja
13. 12. 2000 00.00
Izraelski parlament, kneset, je v prvem branju sprejel predlog opozicije o spremembi volilnega zakona, s katerim bi nekdanjemu premieru Benjaminu Netanjahuju omogočili kandidaturo na predčasnih parlamentarnih volitvah, ki naj bi bile predvidoma 6. februarja prihodnje leto. Predlog zakona je podprlo 67 poslancev, 35 jih je bilo proti, trije pa so se glasovanja vzdržali. Predlog zakona mora sedaj še v treh branjih potrditi vsaj 61 od 120 poslancev, o njem pa mora razpravljati tudi parlamentarni odbor.

Vlada zadovoljna z izkupičkom
11. 12. 2000 00.00
Slovenija je v Nici iztržila sedem poslancev v parlamentu, svojega komisarja v Evropski komisiji in še 4 glasove v ministrskem svetu. Po mnenju slovenske vlade je to dober izkupiček. Nekatere majhne države pa menijo, da je nova pogodba napisana v prid velikim državam in so z razdelitvijo glasov v ministrskem svetu, kjer se sprejemajo pomembne odločitve nezadovoljne.

Barak napovedal odstop
10. 12. 2000 00.00
Izraelski premier Ehud Barak je davi napovedal odstop s položaja predsednika vlade ter sklic predčasnih volitev za predsednika vlade v 60 dneh. Tako naj bi dobil, bo njegovem mnenju, dovolj podpore za obnovo mirovnih pogajanj s Palestinci in ustavitev nasilja, ki divja v državi. Po Izraelskem zakonu namreč predsednika vlade voli ljudstvo neposredno na volitvah.

Prihodnji teden v DZ
09. 12. 2000 00.00
Prihodnji teden se v parlamentu ne bo sešel ne državni zbor in ne državni svet, med pripravami na prihodnja zasedanja pa se bo sestalo več delovnih teles. Komisije in odbori državnega zbora bodo obravnavali zakonske in druge predloge, o katerih bodo poslanci odločali na izrednem zasedanju, ki se bo po napovedih začelo 19. decembra.

Korzika za večjo avtonomijo
09. 12. 2000 00.00
Parlament na Korziki je danes z veliko večino sprejel predlog zakona, ki bi prebivalcem tega sredozemskega otoka zagotovil večjo avtonomijo. Poslanci so predlog zakona, ki za Korziko predvideva omejeno zakonodajno oblast, sprejeli po dvajseturni razpravi, z njim pa naj bi skušali ustaviti desetletja dolgo nasilje korziških separatistov. Francoska vlada bo o predlogu zakona razpravljala prihodnje leto. O njemu mora aprila razpravljati še narodna skupščina. Korziški poslanci so k predlogu zakona sprejeli še 50 dopolnil. Z njimi želijo urediti delovanje lokalne vlade v primeru večje neodvisnosti, zagotoviti pa si želijo tudi večje zakonodajne pristojnosti. Francija je Korziko kupila leta 1768, otok pa je od leta 1991 teritorialna skupnost z lastnim parlamentom.

Prva obletnica Tuđmanove smrti
09. 12. 2000 00.00
Na Hrvaškem se bodo jutri ob prvi obletnici smrti spomnili prvega predsednika samostojne Hrvaške, Franja Tuđmana. Vlada ob tej priložnosti ne bo pripravila spominske slovesnosti, njegova Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) pa je pozvala prebivalce, naj se mu poklonijo na grobu na zagrebškem pokopališču Mirogoj, napovedala pa je tudi pripravo spominskih slovesnosti v več mestih po državi in ljudi pozvala, naj na svojih oknih nocoj prižgejo sveče. Hrvaški poslanci so se spominu Tuđmana z minuto molka poklonili včeraj. Predsednik sabora Zlatko Tomčić je ob tem dejal, da je Tuđman kot prvi demokratično izvoljeni predsednik samostojne Hrvaške veliko prispeval k oblikovanju in vodenju samostojne hrvaške države. Po besedah Tomčića pa je nesporen tudi Tuđmanov prispevek k organizaciji hrvaške obrambe pred agresijo nekdanje SFRJ.

Beograd za razširitev varnostnega območja
08. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je danes menil, da bi bilo potrebno varnostno območje na jugu Srbije razširiti. Na izrednem zasedanju obeh domov jugoslovanskega parlamenta, posvečenem razmeram na jugu Srbije, je Živković dejal, da bi morali varnostno območje na obeh straneh administrativne meje s Kosovom razširiti za kilometer. S tem bi po njegovem mnenju zmanjšali nevarnost vdorov "albanskih teroristov". Znova je izpostavil krivdo mednarodnih sil KFOR, ker niso preprečile vdorov pripadnikov Osvobodilne vojske Preševo-Medvedje-Bujanovac, še posebej pa odgovornost vodje misije ZN na Kosovu Bernarda Kouchnerja.

Kongres na Floridi bo sam izbral elektorje
07. 12. 2000 00.00
Zvezno prizivno sodišče v Atlanti je zavrglo pritožbo odvetnikov republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega, da ročno štetje glasovnic na Floridi spozna za neustavno. Busheva tožba v Atlanti je le ena izmed kopice povolilnih sodnih dvobojev med njim in demokratskim kandidatom Alom Gorom, njena zavrnitev pa ni z ničemer vplivala na pospešitev razpleta. Poleg Bushevih odvetnikov so pri tožbi sodelovali tudi trije zaskrbljeni republikanski volilci, ki so se počutili oškodovane, ker so nekatere glasovnice ročno preštevali, njihovih pa ne.

Predsednik DZ sprejel delegacijo SE
06. 12. 2000 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor je danes sprejel delegacijo Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti pri Svetu Evrope, ki je na tridnevnem obisku v Sloveniji. Gostje so predstavili namen obiska, ki je priprava poročila za Kongres lokalnih in regionalnih oblasti Evrope o uresničevanju lokalne in regionalne demokracije v Sloveniji.