albanski

Solana o mirovnem načrtu

09. 06. 2001 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Skopju, kjer bo makedonske politične voditelje skušal prepričati, naj podprejo mirovni načrt predsednika Trajkovskega. Načrt predvideva modernizacijo makedonskih varnostnih sil, ukrepe za razorožitev upornikov in pospešitev političnih reform, s katerimi bi se približali zahtevam Albancev. Solana se je na letališču srečal z veleposlaniki evropskih držav v Makedoniji, nato pa se je sestal s Trajkovskim.

Vojno stanje ni rešitev

07. 06. 2001 00.00

Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Pogajanja v makedonski koaliciji

04. 06. 2001 00.00

Sinoči se je predsednik Boris Trajkovski sestal s predstavniki koalicijskih strank, med katerimi je tudi albanska Stranka demokratičnega napredka, ki obsoja napade makedonske vojske. Pogovarjali so se o albanskih zahtevah po večjih pravicah. Tiskovna predstavnica predsednika Makedonije Dinka Jilkova je za 24 ur povedala, da so se stranke uspele uskladiti glede decentralizacije. Ker so v zadnjih letih opazili petindvajset odstotni porast vpisa albanskih študentov na makedonske univerze in hkrati desetodstotni upada vpisa makedonskih, so se odločili, da bodo na makedonske fakultete uvedli tudi albanski jezik.

ZRJ bo pomagala Makedoniji

04. 06. 2001 00.00

Makedonija in ZRJ sta v Skopju podpisali sporazum o vojaškem sodelovanju, ki med drugim predvideva, da bo Beograd zagotavljal vojaško opremo za Skopje. Sporazum sta državi podpisali ob obisku jugoslovanskega obrambnega ministra Slobodana Krapovića v makedonski prestolnici.

Srditi spopadi na območju Kumanova

03. 06. 2001 00.00

Z območja Kumanova še naprej poročajo o srditih spopadih med makedonsko vojsko in albanskimi skrajneži. Makedonska vojska v spopadih v vaseh Matejce in Otlja blizu Kumanova uporablja topništvo in helikopterje. Makedonske sile so uničile dve skupini skrajnežev in en bunker, pri tem naj bi umrlo približno 50 skrajnežev. V spopadu sta bila ranjena tudi dva makedonska policista. Predstavniki obeh strani so izjavili, da so prepričani v svojo zmago. Napadi naj bi bili odgovor na nedeljsko jutranjo ofenzivo albanskih skrajnežev na Šar planino. V vasi Matejce so izbruhnili tudi srditi ulični spopadi, med katerimi je bila skoraj popolnoma uničena tamkajšnja mošeja.

Novi napadi upornikov

01. 06. 2001 00.00

Albanski skrajneži so po nekaj dnevnem zatišju napadli položaje makedonske vojske in policije na območju Popove šapke severozahodno od Tetova. Po navedbah makedonske vojske so skrajneži napadli iz smeri vasi Šipkovica in Brodec, makedonske sile pa so na napad odgovorile s topništvom. Boji so ponoči potekali tudi na območju vasi Slupčani, Otlja, Matejče in Umin Dol v okolici Kumanova. Makedonska stran ne poroča o žrtvah med vojaki in policisti.

Ministri Nato in EU zadovoljni

30. 05. 2001 00.00

Na skupnem srečanju zunanjih ministrov Severnoatlantske zveze in Evropske unije, prvem doslej, so zadovoljno ugotovili, da je bilo sodelovanje obeh Zvez v Makedoniji uspešno, da pa ga je treba nadgraditi še v teoriji. V skladu z dogovorom bo tako imela Evropska unija odslej prost dostop do vojaških kapacitet Nata, čeprav je temu sprva nasprotovala Turčija, članica Nata in že nekaj desetletij kandidatka za članstvo v Uniji.

Civilisti v ognjenem obroču

29. 05. 2001 00.00

Tudi zjutraj so se nadaljevali napadi na položaje albanskih skrajnežev v vaseh zahodno od Kumanova, kamor je ponoči padlo sedem granat. Albanski izstrelki naj bi ponoči zadeli dve tovarni v mestu, granate pa so eksplodirale še v bližini železniške postaje in vojašnice, v kateri so operativni štab makedonske vojske ter francoski in belgijski pripadniki mednarodnih mirovnih enot na Kosovu (KFOR). Zvezne enote skušajo skrajneže pregnati iz vasi Slupčane, Orizari, Opae, Lipkovo in Otlja. Po zadnjih podatkih naj bi vojska že prevzela nadzor v vasi Matejce, kjer so vidni znaki topniškega obstreljevanja - npr. podrt minaret džamije.

Eksplozija granate v Tirani

29. 05. 2001 00.00

V eksploziji granate, ki je bila podtaknjena v košu za smeti na osrednjem mestnem trgu v albanski prestolnici Tirani, je bilo ranjenih devet ljudi, od tega dva huje, je sporočil vodja albanske policije Bilbil Mema. Šlo naj bi za granato kitajske izdelave, ki je eksplodirala na osrednjem mestnem trgu, kamor prihajajo kmetje iz okoliških mest in vasi prodajat sadje in zelenjavo. Ranjene so prepeljali v bolnišnico, policija pa je že začela preiskavo o dogodku.

Na jugu Srbije mirno

27. 05. 2001 00.00

Na jugu Srbije je bilo v nedeljo mirno, tudi v soboto na tem območju ni bilo nobenih incidentov, so sporočili iz vladnega tiskovnega središča v Bujanovcu. Kot so poudarili, je to že drugi dan, ko na tem območju vlada mir, in dodali, da so jugoslovanske združene varnostne enote do sobote na področju občin Preševo in Bujanovac zasegle velike količine orožja in eksplozivnih sredstev.

Prekinitev makedonske ofenzive

27. 05. 2001 00.00

Makedonska vojska je v soboto zvečer prekinila vse vojaške operacije proti albanski Osvobodilni narodni vojski, da bi tako vzpostavili pogoje za evakuacijo civilistov, je povedal vojaški tiskovni predstavnik Blagoje Markovski. Enote makedonske vojske pa so v soboto s tanki in minometi nadaljevale z ofenzivo proti albanskim skrajnežem, ki še vedno zasedajo osem vasi na severu Makedonije. Potem ko je v petek makedonska vojska prevzela nadzor nad vasema Vaksince in Lojane, so bile danes cilj ostrih napadov predvsem vasi Slupčane, Matejce in Orizare. Za 24 ur je predstavnik makedonske vojske Markovski potrdil vest, da so makedonske sile zasedle vasi na severu države. Po neuradnih informacijah naj bi v zadnjih dneh umrlo okoli 60 civilistov.

Spopadi na severu Makedonije

23. 05. 2001 00.00

V okolici Tetova na severu Makedonije so se razmere zjutraj spet zaostrile. Slišati je bilo močne eksplozije iz vasi na pobočju Šar Planine, na območju Kumanova in Lipkova, kjer je bilo mirno, pa se nahaja misija mednarodnega Rdečega križa. Za 24 ur je predstavnik makedonske vojske Blagoje Markovski dejal, da "je na območju Tetova prišlo do provokacij albanskih skrajnežev, ki so streljali na policijsko točko, pri čemer je bilo ranjenih šest policistov, na srečo pa so vsi izven življenjske nevarnosti. Trenutno je na severu Makedonije mirno."

Na območju Kumanova mirno

23. 05. 2001 00.00

Po podatkih tiskovnega predstavnika generalštaba makedonske vojske Blagoja Markovskega so na kriznem območju pri Kumanovem danes sicer zabeležili premike albanskih upornikov, vendar ti niso streljali proti položajem makedonske vojske. Markovski je dodal, da je sorazmerno miren dan posledica dejstva, da so predstavniki Mednarodnega Rdečega križa in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) danes za nekaj ur obiskali vasi, ki jih nadzirajo uporniki. Makedonska policija je sicer davi sporočila, da so albanski skrajneži okrepili napade na Tetovo in pri streljanju na makedonsko policijsko postajo v mestu ranili sedem policistov. Spopadi so potekali predvsem v okolici vasi Vaksince in Slupčane.

Granate padale na Popovo šapko

22. 05. 2001 00.00

Albanski skrajneži so v noči na torek obstreljevali turistično naselje Popova šapka. Oboroženi Albanci naj bi na naselje izstrelili osem granat. Hoteli in koče na Popovi šapki so zaprti že od februarja, ko so se na Šar planini začele dejavnosti albanskih skrajnežev.

Novi spopadi pri Tetovu

19. 05. 2001 00.00

V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

V Makedoniji razmeroma mirno

18. 05. 2001 00.00

Na severu Makedonije je danes razmeroma mirno. Makedonski predsednik Boris Trajkovski pa se je v Skopju sestal z visokimi predstavniki makedonskih vojaških in policijskih enot, ki delujejo v operaciji na severu in zahodu Makedonije. Na pogovorih so se posvetili zlasti varnostnim razmeram v državi in prihodnjim akcijam makedonskih vojaških sil na območju Kumanova, kjer albanski skrajneži nadzirajo osem vasi.

Na severu Makedonije mirno

18. 05. 2001 00.00

Po besedah tiskovnega predstavnika makedonske vlade je bilo ponoči in zjutraj na severu Makedonije mirno. Makedonska vlada je za nedoločen čas prekinila vojaške operacije proti albanskim skrajnežem v vaseh na severu Makedonije, ki naj bi jih že v četrtek zapustilo okoli 1500 prebivalcev. Po podatkih organizacije Ovse in tamkajšnjega Rdečega križa pa naj bi na evakuacijo v kraju Lipkovo zahodno od Kumanova čakalo še približno 6000 prebivalcev.

Okrepljen nadzor na jugu Srbije

17. 05. 2001 00.00

Jugoslovanska vojska je okrepila nadzor okoli vasi Oraovica na jugu Srbije, potem ko so v vasi našli večjo količino orožja albanskih skrajnežev. Jugoslovanski in albanski predstavniki so se sicer dogovorili o demilitarizaciji dveh vasi v dolini Preševa, kjer bo 24. maja prevzela nadzor Vojska Jugoslavije. Na poziv Kforja k predaji pa se je odzvalo še 45 pripadnikov Osvobodilne vojske Preševa, Medvedje in Bujanovca.

Balkanska konferenca v Tirani

16. 05. 2001 00.00

Albanski zunanji minister Paskal Milo je danes v Tirani odprl konferenco devetih držav jugovzhodne Evrope, posvečeno stabilnosti na Balkanu. Glavni temi pogovorov bosta regionalno sodelovanje ter boj proti kriminalu in tihotapljenju. Konference se udeležuje tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanovič, ki je prvi jugoslovanski minister v Albaniji po letu 1990.

Balkanske države za sodelovanje

16. 05. 2001 00.00

Udeleženci ministrskega srečanja držav članic Procesa za sodelovanje držav JV Evrope so se danes v Tirani zavzeli za okrepitev sodelovanja držav v regiji in izrazili podporo suverenosti Makedonije. Albanski zunanji minister Paskal Milo je v otvoritvenem govoru odločno obsodil tudi nasilje in ekstremizem na območju. Makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva, ki je opozorila, da se Makedonija sooča z napadi skupin oboroženih albanskih teroristov, ki prihajajo in imajo podporo na Kosovu, pa se je zavzela za nedotakljivost meja na Balkanu.

Nov ultimat makedonske vlade

15. 05. 2001 00.00

Makedonija je postavila nov, zadnji rok albanskim skrajnežem in prebivalcem vasi na severu države. Prvi morajo do četrtka odložiti orožje, drugi pa zapustiti vasi. Predstavnik vlade je povedal, da vladne sile do izteka mandata ne bodo napadale, ampak se bodo le branile ob morebitnih provokacijah. Po izteku ultimata pa bodo začeli z dokončnim obračunom z uporniki. Ti so obkoljeni v nekaj vaseh, kjer kljub pozivom oblasti vztraja tudi več tisoč civilistov.

Pomilostitev upornikov na jugu Srbije

15. 05. 2001 00.00

Jugoslovanska vojska je albanskim upornikom na jugu države ponudila pomilostitev, če odložijo orožje in zapustijo vas. V nasprotnem primeru bodo jugoslovanske sile Oraovico napadle. Prebivalce

Hudi spopadi na jugu Srbije

14. 05. 2001 00.00

Albanski skrajneži so popoldne začeli silovite napade na položaje jugoslovanskih enot v vasi Oraovica nedaleč od Preševa. V zadnjih tednih so to najostrejši spopadi med uporniki in srbsko policijo na tem območju. Po poročanju predstavnice tiskovnega središča v Bujanovcu Milene Kovačević se je napad začel ob 16ih deset in še traja, jugoslovanske pa so na napad odgovorile.

Makedonska vojska zožuje obroč

14. 05. 2001 00.00

Makedonski premier Ljubčo Georgijevski je zatrdil, da makedonske sile stiskajo obroč okoli skupin albanskih gverilcev, ki se nahajajo v vaseh okoli Kumanova na severu države. V pogovoru za makedonsko televizijo je dodal, da se sedaj postavlja vprašanje o tem, ali naj izvedejo neposreden napad na njihove položaje ali naj napredujejo "korak za korakom". Če bi makedonske sile vstopile v omenjene vasi in se neposredno spopadle z albanskimi skrajneži, se namreč po besedah makedonskega premiera bojijo izgub med makedonskimi silami in med civilisti.

Zatišje na jugu Srbije

13. 05. 2001 00.00

Siloviti spopadi med jugoslovanskimi varnostnimi silami in albanskimi skrajneži Osvobodilne vojske Preševa, Medvedje in Bujanovca (UCPMB) na jugu Srbije so danes zjutraj povsem prenehali. Albanski skrajneži naj bi po navedbah predstavnika jugoslovanske vojske, polkovnika Velizarja Jovanoviča včeraj napadali predvsem vasi severno od Preševa in v kraj Oraovica, pri tem pa so na položaje jugoslovanske vojske izstrelili več kot 100 granat. Neimenovani viri sicer trdijo, da pripadniki albanskih skrajnežev nadzorujejo Oraovico in da so na cesti Oraovica-Preševo postavili nadzorno točko.

Oblikovana vlada narodne enotnosti

11. 05. 2001 00.00

Glavna opozicijska stranka albanske manjšine v Makedoniji, Stranka demokratičnega napredka, se je odločila, da se vendarle pridruži vladi narodne enotnosti. Večstrankarsko zavezništvo je bilo sklenjeno potem, ko je PDP le popustila in se pridružila veliki koaliciji kljub temu, da njene zahteve po trajnem premirju niso bile izpolnjene. Glavni cilj vlade narodne enotnosti bo varnost in stabilizacija Makedonije, nadaljevanje intenzivnega političnega dialoga in organizacija predčasnih volitev. Sporazum so podpisali voditelji štirih glavnih strank, VMRO-DPMNE Ljubča Georgievskega, Demokratske stranke Albancev ter obeh največjih opozicijskih strank, Socialdemokratske zveze Makedonije in albanske Stranke demokratičnega napredka.

195144inđić v Skopju

10. 05. 2001 00.00

Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Boji na severovzhodu Makedonije

09. 05. 2001 00.00

Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Boji na severu Makedonije

08. 05. 2001 00.00

Makedonska vojska je dopoldne s tanki in minometi občasno obstreljevala vasi na severu Makedonije, ki jih nadzorujejo albanski skrajneži. Polkovnik Blagoje Markovski iz Kumanova je za 24 ur dejal: "Ob 8.45 smo napade prekinili, saj so vaščani po telefonu zahtevali evakuacijo. Zagotovili smo jim avtobusni prevoz, vendar jim albanski skrajneži niso dovolili oditi. Čakali smo do 10.30, nato smo napade nadaljevali."

Ofenziva se nadaljuje

04. 05. 2001 00.00

Po mirni noči, v kateri se je okoli vasi Vaksince in Slupčane slišalo le občasno streljanje, so makedonske sile ob osmi uri zjutraj nadaljevale napade na položaje samooklicane albanske Osvobodilne narodne vojske (ONV).