albanski

Nove žrtve na jugu Srbije

24. 03. 2001 00.00

Albanski uporniki so zjutraj napadli dva položaja srbske policije in jugoslovanske vojske pri Preševu na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom. V spopadu naj bi bil albanski upornik ubit, jugoslovanski vojak pa ranjen. Namestnik premiera srbske vlade Nebojša Čović je napad ostro obsodil in dodal, da takšne akcije kažejo, koliko so albanski uporniki v resnici pripravljeni na dialog in mirno rešitev spora. Uporniki in srbske oblasti so se pred desetimi dnevi dogovorili o premirju na tem območju.

Pogovori albanskih upornikov s srbsko oblastjo

23. 03. 2001 00.00

Predstavniki albanskih upornikov, ki delujejo na jugu Srbije, bodo danes v kraju Merdare ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom sodelovali na pogovorih s predstavniki srbskih oblasti, so za AFP potrdili pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Medvedje in Bujanovca.

Spopadi se nadaljujejo

23. 03. 2001 00.00

Po enostranskem premirju makedonskih sil so se boji popoldne obnovili in v Tetovu odmevajo detonacije granat težkega topništva. Makedonsko topništvo obstreljuje položaje albanskih skrajnežev , število ostrostrelcev pa se je močno povečalo. Iz Šarplanine je slišati tudi streljanje pehotnega orožja.

Civilne žrtve spopadov v Makedoniji

23. 03. 2001 00.00

Boji na območju Tetova so se tudi davi nadaljevali, čeprav v manjšem obsegu, poroča makedonska tiskovna agencija MIA. Albanski skrajneži še naprej obstreljujejo makedonske položaje, makedonske varnostne sile pa na napade odgovarjajo. Največkrat se sliši streljanje s hribov nad Tetovom, najpogosteje iz trdnjave Kale na vzpetini Baltepe ter nad vasmi Koltuk, Dva Bresta in Potok. Makedonske varnostne sile so uspešno pregnale albanske skrajneže z njihovih glavnih položajev na Šar planino ter pri tem uničile več ostrostrelskih gnezd, je še poročala MIA.

Albanski uporniki razglasili premirje

21. 03. 2001 00.00

Tiskovna agencija Reuters je sporočila, da naj bi albanski skrajneži enostransko razglasili premirje in da so se pripravljeni pogajati o mirni rešitvi krize. Ponudba albanskih skrajnežev je prišla le nekaj ur pred iztekom ultimata makedonskih oblasti.

Ugrabljena jugoslovanska vojaka

21. 03. 2001 00.00

Albanski uporniki so na jugu Srbije v bližini Velikega Trnovca pri Bujanovcu ugrabili dva pripadnika jugoslovanske vojske. Tiskovni predstavnik srbske vlade v Bujanovcu Milan Keković je potrdil, da sta bila Milija Belojica in Saša Bulatović ugrabljena na poti med Bujanovcem in Velikim Trnovcem. Za ugrabitev naj bi bili odgovorni albanski skrajneži, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se klicuje na vojaške vire v Bujanovcu. O ugrabitvi so že obvestili predstavnike mednarodnih organizacij, ki delujejo na jugu Srbije.

Albanski skrajneži zavrnili ultimat

21. 03. 2001 00.00

Makedonska vojska in policija naj bi po nekaterih virih včeraj popoldan s topništvom in minometi napadala položaje albanskih skrajnežev v hribih okoli Tetova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade, Antonio Miloševski, pa je omenjene informacije zanikal in dodal, da sta makedonska vlada in obrambno ministrstvo postavila albanskim skrajnežem ultimat, ki velja do danes do polnoči. Albanski uporniki so ultimat že zavrnili.

Ofenziva proti albanskim skrajnežem

20. 03. 2001 00.00

Po poročanju več tiskovnih agencij naj bi makedonske sile danes začele odločilno ofenzivo za uničenje albanskih skrajnežev na območju Tetova. Makedonski tanki so že zavzeli položaje na obrobju mesta, policija pa je sinoči že ob 19. uri zaprla vse vpadnice v Tetovo. Sinoči pa je v Skopje pripotoval koordinator EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in premierom Ljubčem Georgijevskim, pa tudi z voditeljema obeh albanskih strank v Makedoniji Arbenom Džaferijem in Imerom Imerijem. Ob tem je Solana zatrdil, da bo mednarodna skupnost Makedoniji pomagala pri ohranjanju njene ozemeljske celovitosti, ter obsodil akcije albanskih skrajnežev.

Znova streljanje na jugu Srbije

20. 03. 2001 00.00

Albanski skrajneži so včeraj in davi na več mestih streljali na položaje jugoslovanskih sil na jugu Srbije in s tem kršili prekinitev ognja, ki je stopila v veljavo pred tednom dni, je danes poročal informacijski center v Bujanovcu. Jugoslovanske sile na napade, ki niso terjali žrtev, niso odgovarjale, še poroča center. Posebni odposlanec zveze NATO Peter Feith je sinoči v Bujanovcu začel pogovore s koordinacijskim odborom za jug Srbije, ki ga vodi podpredsednik srbske vlade Nebojša 195134ović, pred tem pa se je v Končulju srečal s predstavniki albanske skupnosti. Glavna tema pogovorov, katerih podrobnosti niso znane, naj bi bil položaj na jugu Srbije in priprave na politični dialog med sprtima stranema.

Siloviti spopadi na območju Tetova

19. 03. 2001 00.00

Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Makedonska vojska okrepila enote

19. 03. 2001 00.00

Po nekajurnem jutranjem zatišju se boji na območju Tetova nadaljujejo, albanski skrajneži nenehno spreminjajo položaje in iz različnih smeri napadajo makedonske sile. Te so obrambo okrepile z močnimi vojaškimi enotami iz Skopja in drugih krajev. Makedonska vojska napada albanske položaje z minometi in topovi, v mesto pa je pripeljala tudi štiri tanke.

Albanci pozivajo k mobilizaciji

17. 03. 2001 00.00

Spopadi med makedonsko vojsko in albanskimi uporniki se danes nadaljujejo, albanski uporniki pa so sporočili, da se njihovi vojaki še naprej približujejo Tetovu. Vojska albanskih upornikov je danes pozvala vse, ki so sposobni za boj, naj poprimejo za orožje in se priključijo njihovi vojski. Zaradi vedno bolj zaostrenega položaja, so nemške vojaške enote v Tetovu dobile tankovsko okrepitev s Kosova. To naj bi sicer sestavljala le dva tanka in okoli 150 vojakov. Ti nemški vojaki naj se ne bi vmešavali v spopade, ampak naj bi se le branili pred napadi. Končala se je tudi premestitev okrog 1200 nemških vojakov iz vojašnica Erebino pri Tetovu, ki so jo sinoči napadli albanski uporniki. Zaradi sinočnjega napada je bil ponoči za več ur prekinjen mednarodni železniški promet med ZRJ in Makedonijo, danes pa so makedonske oblasti prepoved odpravile.

Nadaljevanje spopadov

17. 03. 2001 00.00

Štirje tanki vrste Leopard in 150 nemških vojakov imajo nalogo zaščititi oporišče nemškega kontingenta sil Kfor v okolici Tetova. Obenem so premestili 1200 nemških vojakov Kforja iz vojašnice Erebino v Tetovu, ki so jo v petek napadli albanski uporniki. V spopadih je bilo doslej ranjenih pet ljudi, makedonski mediji pa so dogajanje v državi že označili za vojno. Albanski skrajneži so javno pozvali k orožju in še naprej zadržujejo položaje v hribih nad Tetovom. V mošejah molijo k miru, avtobusna postaja v Tetovu pa je polna beguncev.

Krizna seja makedonskega parlamenta

16. 03. 2001 00.00

Makedonski parlament bo danes na izredni seji razpravljal o krizi v mestu Tetovo in okoliškem območju, ki je že dva dni prizorišče ostrih spopadov med makedonskimi varnostnimi silami in oboroženimi uporniki albanske narodnosti.

Siloviti spopadi v predmestju Tetova

16. 03. 2001 00.00

Spopadi v Makedoniji, ki grozijo z izbruhom nove vojne na Balkanu, ne pojenjajo že tretji dan. V predmestju Tetova so potekali spopadi med makedonskimi silami in albanskimi uporniki. Napeto je tudi v Kumanovu in Gostivarju. Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je izjavil, da zavezniki zaenkrat še ne bodo posredovali, saj jih makedonska vlada za to ni prosila.

Srbi spoštujejo premirje

15. 03. 2001 00.00

Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović je sporočil, da je jugoslovanska vojska danes umaknila težko orožje z območja Bujanovca, Preševa in Medvedja na jugu Srbije, tako kot to določa sporazum o premirju na jugu Srbije. Sporazum so v ponedeljek podpisali albanski uporniki in srbska vlada pod okriljem zveze NATO, v skladu z njim pa je vojska težko orožje vrnila v vojašnice. Prekinitev ognja, ki na jugu Srbije velja od torka, strani spoštujeta.

Spopadi na zahodu Makedonije

14. 03. 2001 00.00

Skupina oboroženih Albancev je danes napadla policiste v predmestju Tetova na severozahodu Makedonije. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV), ki deluje na območju Makedonije, s tem odprla novo fronto v tej državi. Napad je potrdilo tudi makedonsko notranje ministrstvo, ki je pojasnilo, da je v pomoč policistom, ki so tarča silovitega napada, poslalo tudi vojsko. Približno 30 Albancev naj bi zasedlo nekaj hiš in iz njih streljalo na policiste. Po neuradnih podatkih naj bi na obeh straneh padle tudi smrtne žrtve, viri blizu skopske policije pa so potrdili le dva ranjena policista.

Silovit spopad v Makedoniji

14. 03. 2001 00.00

V središču Tetova je danes množica kakšnih 3000 makedonskih Albancev protestirala proti nasilju skopske vlade. Govorniki na zborovanju so zahtevali federalno albansko-makedonsko republiko, protestniki pa so nosili albanske zastave. Med zborovanjem je bilo iz neposredne bližine - s Šar Planine - slišati streljanje. Makedonsko ministrstvo za notranje zadeve pa je sporočilo, da so albanski uporniki v ločenih napadih streljali na dve patrulji makedonske policije. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV), ki deluje na območju Makedonije, s tem odprla novo fronto v tej državi. Napad je potrdilo tudi makedonsko notranje ministrstvo, ki je pojasnilo, da je v pomoč policistom, ki so tarča silovitega napada, poslalo tudi vojsko.

Albanski uporniki podpisali premirje

12. 03. 2001 00.00

Poveljniki albanskih upornikov so v Končulju na jugu Srbije podpisali sporazum o prekinitvi ognja. Sporazum predvideva začasno prekinitev ognja, stran, ki bo dogovor prekršila, pa se bo soočila s posledicami, je dejal posebni odposlanec zveze Nato Peter Feith, ki je bil navzoč ob podpisu sporazuma v Končulju. Feith in ob tem napovedal, da bosta obe strani v prihodnjih dneh začeli pogovore o programu stabilizacije razmer na jugu Srbije. Makedonska vlada je sicer pozivala NATO, naj razširi območje nadzora na pet-kilometrski pas med Kosovom in Srbijo, kjer se albanski uporniki organizirajo in potem krenejo na tromejo z Makedonijo. Zveza je ta predlog zavrnila, ker naj bi bile njene naloge omejene na Kosovo. Komandant upornikov Šefket Musliu je minuli vikend grozil, da se bodo borili do zadnjega moža, vendar je v ponedeljek sporazum o dvajsetdnevni prekinitvi ognja podpisal. Po sporazumu iz leta 1999 je lahko policija in vojska ZRJ na omenjenem območju le&nbsp

Ponoven poskus sklenitve miru

11. 03. 2001 00.00

Posebni odposlanec generalnega sekretarja zveze Nato Peter Feith in srbska delegacija si v Bujanovcu še naprej prizadevata za dosego sporazuma za prekinitev ognja med albanskimi uporniki in srbskimi silami v dolini Preševa na jugu Srbije.

Albansko-makedonsko srečanje

11. 03. 2001 00.00

Albanski zunanji minister Pascal Milo in njegov makedonski kolega Srdjan Kerim sta se včeraj srečala v albanskem obmejnem mestu Peshkopia, kjer sta govorila o položaju na območju po zadnjih napadih albanskih upornikov na meji med Makedonijo in Kosovom ter o možnostih za rešitev krize.

Na meji s Kosovom še vedno napeto

11. 03. 2001 00.00

Posebni odposlanec generalnega sekretarja zveze NATO Peter Feith je po današnjih pogovorih s podpredsednikom srbske vlade Nebojšom Čovićem v Bujanovcu povedal, da bo nadaljeval ločena pogajanja s srbskimi in albanskimi predstavniki o sporazumu o prekinitvi ognja na jugu Srbije, ko bosta strani pripravljeni na nadaljnje stike. To naj bi se zgodilo že kmalu, sicer pa se s predstavniki Albancev na jugu Srbije danes ni sestal. Pozval je tudi k potrpežljivosti.

Napad na enote makedonske vojske

10. 03. 2001 00.00

Albanski skrajneži so ponoči na planini Kodra Pura, dober kilometer vzhodno od vasi Tanuševci, iz več smeri napadli enote makedonske vojske. Te so na napad odgovorile, je v Skopju potrdilo makedonsko obrambno ministrstvo. Po besedah tiskovnega predstavnika ministrstva Blagoja Markovskega je skupina Albancev skušala pretihotapiti orožje, ko so jih na planoti ustavili makedonski vojaki. Streljanje je trajalo približno eno uro, nato pa so se Albanci razbežali. Na omenjeni planoti albanski skrajneži umikajo svoje enote pred ameriško vojsko, ki je prijela pet novih upornikov. Iz območja spopadov beži na stotine albanskih civilistov, več kot sto se jih skriva po gozdovih in se želijo predati Američanom.

Nove žrtve spopadov v Makedoniji

09. 03. 2001 00.00

V spopadu med srbsko policijo in pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje pri vasi Lučane na jugu Srbije je bil davi huje ranjen srbski policist, ki je po podatkih lokalne policije v bolnišnici v Vranju podlegel poškodbam. Podpredsednik srbske vlade in predsednik koordinacijskega odbora za jug Srbije Nebojša Čović je potrdil spopad, v katerem naj bi bila po njegovih besedah ranjena še najmanj dva srbska policista. Vladni viri so tudi sporočili, da na varnostnem območju med jugom Srbije in Kosovom pogrešajo pet Srbov, ki so se odpravili na Kosovo.

Izredne razmere na makedonski meji

06. 03. 2001 00.00

Ob zaostrovanju razmer na makedonsko-kosovski meji bo makedonski predsednik Boris Trajkovski danes popoldne nastopil v parlamentu, dogodek pa bo prenašala tudi televizija. Skopje pa naj bi danes obiskal tudi grški zunanji minister Georges Papandreu, ki naj bi makedonskemu vodstvu prenesel stališča OVSE do položaja na območju. Gverilci naj bi bili del nove formacije - narodne osvobodilne vojske in jo sestavljajo prostovoljci iz albanske etnične manjšine v Makedoniji. Doslej so se izmikali pred makedonsko vojsko in silami KFOR znotraj 1 km širokega pasu ob meji s Kosovom.

Na makedonski meji zaenkrat mirno

06. 03. 2001 00.00

Poročila številnih medijev, da ob kosovsko makedonski meji potekajo hudi spopadi, so po trditvah makedonskih in ameriških virov neresnična. Razmere v vasi Tanuševci so mirne, a še vedno napete. Makedonska vojska in policija pa sta vpoklicali manjše število rezervistov.

Albanski voditelji za razširitev varnostnega pasu

28. 02. 2001 00.00

Vodja Demokratske stranke Kosova (PDK) Hashim Thaqi je danes odgovoril na načrte zveze NATO, da bi zavezništvo postopoma krčilo varnostni pas na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom. Po njegovih besedah politični voditelji Albancev na Kosovu menijo, da bi bilo potrebno varnostni pas razširiti in ne zožiti. Načrte o zoženju pasu so včeraj v Bruslju napovedali zunanji ministri zveze NATO.

Zaostrene razmere v Makedoniji

27. 02. 2001 00.00

Potem ko je zveza NATO sprejela odločitev, da zmanjša varnostno območje vzdolž administrativne meje med Kosovom in Srbijo, kjer že nekaj časa delujejo oborožene skupine albanskih skrajnežev, je odločitev zavezništva danes pozdravil jugoslovanski notranji minister Zoran Živković. "Mednarodna skupnost je spoznala, da so albanski skrajneži na jugu Srbije ustvarili najmanj stabilno območje v Evropi," je v Beogradu dejal Živković. Etnične napetosti se povečujejo tudi na severu Makedonije na meji s Kosovom, od koder tudi danes poročajo o begu Albancev iz vasi Tanuševci.

Albanci zanikajo napad na avtobus

20. 02. 2001 00.00

Albanski gverilci iz doline Preševo, ki se borijo proti represiji srbske policije na albanskih etničnih področjih, so danes obsodili petkov napad na avtobus . Začasni upravni svet Kosova je danes ostro obsodil napad na konvoj petih avtobusov Niš ekspresa, ki je iz Niša peljal v Gračanico. Svet, najvišji skupni organ političnih predstavnikov s Kosova in mednarodne skupnosti, je pozval k takojšnji prekinitvi skrajnih dejanj v pokrajini. Albanski predstavniki pa so zahtevali, da kosovski Srbi odstranijo zapore na cestah po Kosovu, ki so jih postavili z zahtevo, da mednarodne sile sprejmejo nujne ukrepe za zaščito Srbov v pokrajini.

Zaostrene razmere na jugu Srbije

19. 02. 2001 00.00

V Beogradu sta se na krizni seji sestali srbska in jugoslovanska vlada. Srbski voditelji so razpravljali o razmerah na Kosovu in o morebitnih ukrepih srbskih sil proti albanskim gverilcem v okolici Bujanovca. Na jugu Srbije pa so zjutraj potekali hudi spopadi med srbskimi silami in Osvobodilno vojsko Bujanovca ter Preševa, ki so zahtevali nove žrtve. Po poročanju Radia Indeks so oboroženi Albanci davi znova napadli postojanko srbske policije v vasi Lučane v občini Bujanovac na jugu Srbije.