albanski

Zaostrene razmere na jugu Srbije
19. 02. 2001 00.00
V Beogradu sta se na krizni seji sestali srbska in jugoslovanska vlada. Srbski voditelji so razpravljali o razmerah na Kosovu in o morebitnih ukrepih srbskih sil proti albanskim gverilcem v okolici Bujanovca. Na jugu Srbije pa so zjutraj potekali hudi spopadi med srbskimi silami in Osvobodilno vojsko Bujanovca ter Preševa, ki so zahtevali nove žrtve. Po poročanju Radia Indeks so oboroženi Albanci davi znova napadli postojanko srbske policije v vasi Lučane v občini Bujanovac na jugu Srbije.

V eksploziji umrli trije srbski policisti
18. 02. 2001 00.00
Trije srbski policisti so umrli, potem ko je njihovo vozilo znotraj varnostnega območja ob kosovski meji zapeljalo na dve protitankovski mini. Srbski notranji minister Dušan Mihajlović je pojasnil, da so policisti peljali hrano enotam ob meji. Eksplozije ni preživel nihče v vozilu.

Albanci zahtevajo avtonomijo
14. 02. 2001 00.00
Albanci na jugu Srbije na meji s Kosovom zahtevajo avtonomijo v okviru Srbije, pa tudi ohranitev sedanjih meja, vendar se lahko pogovori z Beogradom pričnejo šele po popolni demilitarizaciji tega območja, je po poročanju agencije Beta danes izjavil župan Preševa Riza Halimi. Po njegovih besedah bo albanska platforma za pogajanja o reševanju krize na območju Preševa, Bujanovca in Medvedja pripravljena do ponedeljka.

Albanci na jugu Srbije za priključitev h Kosovu
12. 02. 2001 00.00
Albanci iz južne Srbije naj bi čez dva dni objavili politična izhodišča za pogajanja s srbskimi oblastmi, ki bodo osnovana na zahtevi po politični in ozemljski avtonomiji ter pravici do združitve s Kosovom, pišejo danes kosovski časniki.

Albanski "teroristi" ogrožajo Makedonijo
11. 02. 2001 00.00
Makedonski zunanji minister Srdjan Kerim je dejal, da albanski "teroristi", ki se predstavljajo kot Osvobodilna vojska Preševa, Medvedje in Bujanovca, ogrožajo celotno območje, zato je treba preprečiti njihovo delovanje na jugu Srbije. Kerim je obenem poudaril, da Skopje popolnoma podpira oblasti v Beogradu v prizadevanju, da onemogočijo teroristične akcije albanskih skrajnežev, ki želijo med drugim dobiti nadzor nad magistralno cesto, ki povezuje sever in jug Balkana. Kerim je še dejal, da je Makedonija, ki 22. in 23. februarja organizira vrh predsednikov držav in vlad jugovzhodne Evrope, na predlog Grčije in Bolgarije na dnevni red srečanja uvrstila tudi preučitev položaja v južni Srbiji. Omenjenega vrha se bodo udeležili predsedniki držav in vlad Makedonije, ZRJ, Grčije, Romunije, Albanije, Turčije, Bolgarije in BiH, navzoči pa bodo tudi visoki predstavniki mednarodne skupnosti, je še povedal Kerim.

195144inđić napoveduje rešitev krize
10. 02. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je napovedal skorajšnjo rešitev krize na mejnem področju med Srbijo in Kosovom, in zanjo predložil tudi časovni rok. Albanska stran ima dva do tri dni časa, da Beogradu sporoči svoje stališče, šele nato pa bo mogoče sestaviti pogajalske skupine, je danes v Beogradu po poročanju srbske državne televizije RTS povedal 195144inđić.

Bombni atentat v Beogradu
06. 02. 2001 00.00
V eksploziji, ki je v zgodnjih jutranjih urah odjeknila v Beogradu, je razneslo terensko vozilo predsednika poslanskega kluba vladne Demokratične opozicije Srbije (DOS) Čedomirja Jovanovića. V ognju, ki je izbruhnil po eksploziji, so bila poškodovana še tri bližnja vozila. Policist na kraju dogodka je povedal, da še ni jasno, ali je avtomobil eksplodiral sam, ali pa je bila eksplozija namerno povzročena. Jovanović, član vodstva Demokratske stranke srbskega premiera Zorana Djindjića, napada ni želel komentirati, dokler policija eksplozije ne bo raziskala do konca. Pred tednom dni je neznanec streljal na voznika šefa nove srbske tajne obveščevalne službe in ga ranil. Za obema napadoma pa naj bi stali pripadniki nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Streljanje na jugu Srbije
06. 02. 2001 00.00
Albanski uporniki na jugu Srbije v vasi Lučani blizu administrativne meje s Kosovom streljali na visoko ameriško delegacijo, incident pa je potrdil tudi podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. V ameriški delegaciji sta bila med drugim tudi ameriški veleposlanik v ZR Jugoslaviji William Montgomery in posebni ameriški odposlanec za Balkan James Perdu, ki sta se pred streljanjem zatekla v eno izmed nadzornih točk srbske policije, obisk pa sta nato nadaljevala v oklepnih vozilih. Oba diplomata sta se pred tem sestala s predstavniki srbskih oblasti ter z uporniškimi Albanci.

Umiritev razmer v Kosovski Mitrovici
02. 02. 2001 00.00
Civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Hans Haekkerup in poveljnik mirovnih sil KFOR, general Carlo Cabigiosu, sta s predstavniki albanske skupnosti v Kosovski Mitrovici podpisala načrt, s katerim naj bi končali nemire v mestu, danes poroča kosovski tisk. Sicer so bile razmere v razdeljenem mestu po več dnevih nasilnih protestov Albancev ponoči in dopoldan mirne. Albanski voditelji so prebivalstvo pozvali k miru in k odpovedi nasilja, je poročala agencija Beta.

Nemiri v Kosovski Mitrovici
31. 01. 2001 00.00
Francoski pripadniki mirovnih enot na Kosovu so v Kosovski Mitrovici proti etničnim Albancem, ki so med protesti proti njim metali kamenje in molotovke, uporabili solzivec. Okoli 1000 demonstrantov se je namreč zbralo zaradi nedavnih spopadov s tamkajšnjimi Srbi, v katerih je bil ubit nek Albanec, dva pa sta bila ranjena.

Novi incidenti na jugu Srbije
27. 01. 2001 00.00
Albanski uporniki so med včerajšnjim napadom na enoto jugoslovanske vojske v bližini Preševa na varnostnem območju na jugu Srbije ob meji s Kosovom hudo ranili enega vojaka, ki je pozneje umrl na poti v bolnišnico. Albanski uporniki naj bi med napadom uporabili ostrostrelke, brzostrelke in minomete. Enota VJ je bila prisiljena odgovoriti na napad, da bi upornikom preprečila zasedbo ceste Bujanovac-Preševo.

Spopadi na jugu Srbije
24. 01. 2001 00.00
Iz okolice Velikega Trnovca na jugu Srbije so pozno popoldne poročali o streljanju. Oboroženi albanski uporniki so po poročanju beograjskega radia B-92 začeli obstreljevati položaje srbske policije in jugoslovanske vojske. Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je sporočil, da so albanski uporniki streljali na vojaški tovornjak, ki je prevažal hrano. Po podatkih jugoslovanskega notranjega ministrstva v incidentu ni bil poškodovan noben njihov vojak, ranjena pa naj bi bila dva albanska upornika. Uporniki so streljali tudi na položaje srbskih policistov v vasi Lučane in na cesti med Bujanovcem in Velikim Trnovcem.

Streljanje v dolini Preševa
02. 01. 2001 00.00
Po poročanju srbskih in albanskih virov sta si v dolini Preševa albanska in srbska stran v zadnjih 24 urah izmenjali več strelov iz lahkega in težkega orožja. O morebitnih žrtvah zaenkrat ni poročil. Srbski notranji sominister Božo Prelević pa je danes v Bujanovcu dejal, da so mirovne sile KFOR na jugu Srbije aretirale enega od poveljnikov albanskih upornikov Muhameta Xhemailija. Ta naj bi vodil severni sektor Osvobodilne vojske Preševa, Medvedja in Bujanovca.

195144inđić obljubil enakopravnost
31. 12. 2000 00.00
Kandidat za predsednika srbske vlade Zoran 195144inđič je danes obiskal albansko vas Lučani na varnostnem območju na jugu Srbije in Albancem, ki živijo na območju administrativne meje med Kosovom in Srbijo, obljubil enakopravnost s Srbi, če bodo spoštovali zakone, je poročala agencija Beta. Albanski predstavniki so 195144inđiču potožili, da je veliko njihovih rojakov iz strahu zapustilo domove.

Na jugu Srbije podpisali mirovni sporazum
30. 12. 2000 00.00
Srbske oblasti in oboroženi albanski gverilci so v dolini Preševa na jugu Srbije podpisali mirovni sporazum. Sprti strani sta se obvezali za vzpostavitev premirja in začetek pogajanj. Glede na usodo podpisanih sporazumov v vojnah na Balkanu malokdo verjame, da bo najnovejši mirovni sporazum obveljal. Kot posrednik med Srbi in Albanci so sodelovali visoki častniki NATA. Sporazum predvideva takojšno zaustavitev vseh vojaških akcij, umik cestnih zapor na obeh straneh in začetek pogajanj. Jugoslovanska vojska je zagrozila, da bo posredovala, če gverilci ne bodo spoštovali sporazuma.

Umik s položajev
30. 12. 2000 00.00
Po včerajšnjih večurnih pogajanjih v kraju Veliki Trnovac na jugu Srbije, ki so potekala pod pokroviteljstvom mednarodnih mirovnih sil KFOR, so se albanski uporniki in srbski policisti dogovorili za umik s svojih položajev v tem kraju, je poročala agencija AFP.

Umik Albancev z juga Srbije
29. 12. 2000 00.00
Albanski uporniki, pripadniki t.i. Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje (UCPBM), bi lahko že danes umaknili svoje nadzorne točke na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom. To so se predstavniki srbske vlade in sil KFOR na pogajanjih dogovorili z voditelji UCPBM in na tem območju živeče albanske večine. Z umikom albanskih upornikov z nadzornih točk bi prišlo do popuščanja napetosti na demilitariziranem območju. Pripadniki UCPBM so v začetku tedna vzpostavili oborožene nadzorne točke, med drugim tudi v Velikem Trnovcu. Ta kraj se namreč delno nahaja izven demilitariziranega območja na ozemlju Srbije.

Streljanje na meji med Kosovom in Srbijo
28. 12. 2000 00.00
Na območju administrativne meje med Srbijo in Kosovom so albanski uporniki pozno sinoči in danes zgodaj zjutraj obstreljevali srbsko policijo. Uporniki so proti policiji iz vasi 195144urđevac, ki leži znotraj varnostnega območja kakih 10 kilometrov severno od Bujanovca, izstrelili šest granat, je sporočil predstavnik policije. Streljanje je bilo slišati v Bujanovcu, je še povedal predstavnik policije in dodal, da v napadih ni bil nihče ranjen.

Deklaracija o položaju na jugu Srbije <BR>
27. 12. 2000 00.00
Zgornji dom jugoslovanske skupščine je danes sprejel vladni predlog deklaracije o položaju na administrativni meji s Kosovom, v kateri ZRJ od Varnostnega sveta ZN zahteva, naj čimprej sprejme ukrepe za takojšen umik albanskih upornikov z območja na jugu Srbije, kjer so Albanci večinsko prebivalstvo. Deklaracijo obravnava tudi spodnji dom jugoslovanske skupščine, ki naj bi jo sprejel jutri.

Čovićeve trditve pod vprašajem
25. 12. 2000 00.00
Albanski uporniki so po poročanju beograjske agencije Beta, ki se sklicuje na srbsko policijo, postavili zapore na cestah, ki vodijo do vasi Veliki Trnovac na skrajnem jugu Srbije, le nekaj sto metrov od položajev, ki jih nadzorujejo Srbi. Vodja albanskih upornikov na jugu Srbije pa je zanikal trditve podpredsednika srbske vlade Nebojše Čovića, da je srbska policija znova zavzela pomembno strateško točko na gori Sveti Ilija zahodno od Vranja. Agencija Beta je v nedeljo poročala, da je srbska policija na omenjeni gori, visoki 1200 metrov, presenetila albanske upornike, ki so zapustili položaje, da bi se izognili nepotrebnim žrtvam. Po podatkih policije naj med Albanci ne bi bilo žrtev. V varnostnem območju ob administrativni meji s Kosovom pa so v nedeljo izginili štirje Srbi, ki so se vračali na Kosovo. Dva brata in njuna prijatelja naj bi zadnjič videli na kontrolni točki srbske policije pred Preševom, je dejal predstavnik policije v Vranju.

UNMIK tarča bombnega napada
20. 12. 2000 00.00
Neznanci so v noči na sredo na severu Kosova v kraju Zubin Potok z avtomatskim orožjem in razstrelivom razdejali postajo mednarodnih policijskih sil na Kosovu (UNMIK). V napadu ni bil nihče ranjen, poškodovano je bilo le terensko vozilo, na katerega je priletela ročna granata.

Koštunica bi Kosovo očistil teroristov
19. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je zavzel za spremembo mirovnega sporazuma o Kosovu tako, da bi enotam ZRJ omogočili delovanje bližje administrativni meji s Kosovom. Predlagal je, da bi demilitarizirano območje s sedanjih pet zožili na enega do dva kilometra. To bi po njegovem mnenju omogočilo ponovno vzpostavitev stabilnosti na območju. Štiri dni pred parlamentarnimi volitvami v Srbiji je Koštunica dejal, da je meja s Kosovom eno od najbolj perečih vprašanj, s katerimi se trenutno ukvarja njegova administracija. Poudaril je, da je njegov cilj očistiti Kosovo teroristov. Poudaril je, da se je pokazalo, da sile KFOR niso sposobne ustaviti nasilja na Kosovu, in pristavil, da če jim ni uspelo v pokrajini, potem je zaman pričakovati, da jim bo uspelo v dolini Preševa.

Svilanović o napetostih na jugu Srbije
17. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović je za Radio B92 dejal, da bo zahteval od Varnostnega sveta ZN, naj vpliva na voditelje kosovskih Albancev, da se vsi oboroženi ljudje umaknejo z demilitariziranega območja ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom. Svilanović se bo v torek udeležil zasedanja VS ZN, na dnevnem redu katerega bodo razmere na jugu Srbije.

O razmerah na jugu Srbije
16. 12. 2000 00.00
Jugoslovanska in srbska vlada sta na današnjem skupnem zasedanju v Bujanovcu, ki se ga je udeležil tudi predsednik ZRJ Vojislav Koštunica, sprejeli deklaracijo o razmerah na jugu Srbije po vpadu oboroženih Albancev s Kosova na demilitarizirano območje na administrativni meji med Srbijo in pokrajino. Na zasedanju, ki je potekalo za zaprtimi vrati, so sprejeli tudi odločitev o oblikovanju koordinacijskega odbora, ki bo spremljal razvoj dogodkov v občinah Bujanovac, Preševo in Medvedja.

Srbi blokirali cesto Niš-Skopje
14. 12. 2000 00.00
Na jugu Srbije je kakih 3000 Srbov blokiralo glavno cesto Niš-Skopje in zahtevalo "pregon albanskih separatistov", ki nadzorujejo več vasi ob administrativni meji s Kosovom. Zahtevali so tudi ponovno odprtje ceste Bujanovac-Gnjilane, ki vodi do srbskih enklav na Kosovu. Nove oblasti Bujanovca, ki prihajajo iz vrst Demokratične opozicije Srbije (DOS), pri protestu niso sodelovale. Protestniki so zahtevali, da novo jugoslovansko vodstvo dosledno spoštuje resolucijo ZN 1244 o Kosovu in kot prednostno nalogo sprejme rešitev kosovskega vprašanja. Zahtevali so tudi srečanje z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, cestnih zapor pa ne nameravajo umakniti, dokler njihovih zahtev ne bodo uresničili. Zagrozili so tudi, da bodo zaprli tudi železniško progo proti Skopju. Član predsedstva Demokratske stranke Čedomir Jovanović je včeraj izjavil, da naj bi po njegovih informacijah albanski teroristi že pripravljali nov napad na območju občin Bujanovac in Preševo. To naj bi se zgodilo med volitvami 20. in 30. decembra. V zvezi s tem se je Zoran 195144inđić že pogovarjal s premierom Makedonije, predstavniki oblasti v Bolgariji in Grčiji ter s koordinatorjem Pakta za stabilnost Jugovzhodne Evrope, Bodom Hombachom. Po podatkih NATO se na območju nahaja „

Srbi zanikali vest o premirju
28. 11. 2000 00.00
V Beogradu so zanikali vest, da so z albanskimi uporniki na jugu Srbije sklenili dogovor o razglasitvi premirja, ki naj bi veljalo za nedoločen čas. Srbski podpredsednik vlade Nebojša Čović izjavil, da srbska vlada ni imela nobenih stikov z mednarodnimi mirovnimi silami na Kosovu (KFOR), ki so posredovale omenjeno informacijo o doseženem premirju.

Predstavniki jugoslovanskega pravosodnega ministrstva na Kosovu
16. 11. 2000 00.00
Na obisku v Prištini se mudijo trije predstavniki jugoslovanskega pravosodnega ministrstva. S predstavniki Organizacijskega odbora za osvoboditev Albancev iz srbskih zaporov so se ob posredovanju predstavnika misije Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) pogovarjali o izboljšanju življenjskih pogojev za albanske zapornike v srbskih zaporih, ne pa tudi o njihovi izpustitvi. Albanska stran sicer odločno zahteva hitro in brezpogojno izpustitev Albancev iz srbskih zaporov. Sicer pa rezultati srečanja še niso znani. Albanski predstavniki so, kot poroča hrvaška agencija Hina, zavrnili neposredne pogovore z jugoslovanskimi predstavniki, zato so po navedbah Hine pogovori potekali na dveh ločenih mestih v Prištini ob posredovanju namestnika civilnega upravitelja ZN na Kosovu Jacka Coveyja.

Velika volilna udeležba na Kosovu
28. 10. 2000 00.00
Prve ure na kosovskih voliščih, kjer danes potekajo lokalne volitve, so minile v znamenju administrativnih zapletov in velike volilne udeležbe. Do incidentov ne prihaja, je sporočila Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki nadzoruje volitve. Do tehničnih težav na volitvah naj bi po navedbah OVSE prihajalo zaradi pomanjkanja volilnega materiala in osebja. Na številnih voliščih so sicer dolge vrste, v katerih čaka tudi do 300 ljudi. Največja volilna udeležba naj bi bila v etnično razdeljeni Kosovski Mitrovici, kjer so se albanski prebivalci podali na volišča z veliko mero navdušenja. Približno 900 tisoč volilnih upravičencev bo do 19. ure lahko izbiralo med 19 političnimi strankami, dvema koalicijama, tremi državljanskimi pobudami in 15 neodvisnimi kandidati, ki se bodo potegovali za 920 sedežev v lokalnih svetih v 30 kosovskih občinah. Volitve iz protesta proti nasilju bojkotirajo Srbi, ki danes predstavljajo le še pet odstotkov kosovskega prebivalstva. Po srbskih trditvah je od 46 tisoč srbskih volilnih upravičencev, kolikor jih je še ostalo v pokrajini, v volilne sezname vpisanih le tisoč. S tem so dali mednarodni javnosti vedeti, da problemi na Kosovu še niso rešeni. Srbske oblasti so namreč sporočile, da rezultatov volitev ne bodo priznale.

Kouchner zaskrbljen za prihodnost ZRJ
10. 10. 2000 00.00
Novi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je v pogovoru za francosko televizijo TF1 dejal, da jugoslovanska ustava ne dopušča neodvisnosti Kosova in Črne gore. Po besedah Koštunice se morajo "vsi, ki upajo in sanjajo o neodvisnosti, denimo albanski separatisti", zavedati, da je to nemogoče, ker resolucija 1244 VS ZN zagotavlja ozemeljsko celovitost ZRJ. "Kosovsko vprašanje je treba rešiti v okviru te resolucije in ne glede na želje nekaterih albanskih voditeljev, ki so usmerjeni separatistično," je opozoril Koštunica. Srbska tiskovna agencija Beta pa je poročala, da so v sporočilu iz Koštuničevega urada odločno zanikali včerajšnje trditve tiskovne predstavnice misije ZN na Kosovu (UNMIK), da je Koštunica civilnega upravitelja ZN na Kosovu Bernarda Kouchnerja povabil, naj obišče Beograd. "Predsednk ZRJ in njegovi sodelavci niso imeli nobenih pogovorov s predstavniki UNMIK in jih tudi nimajo v načrtu za bližnjo prihodnost," so sporočili. Vnovič so še opozorili, da si je Koštunica od vsega začetka prizadeval za dosledno uresničevanje resolucije VS ZN o Kosovu.

Delegacija slovenske policije potuje v Albanijo
09. 10. 2000 00.00
Na enodnevni delovni obisk k albanski policiji v Tirano bo jutri odpotovala delegacija slovenske policije, ki jo bo vodil generalni direktor policije Marko Pogorevc. Slovenska delegacija bo obiskala albansko ministrstvo za javni red in mir, kjer se bo pogovarjala z generalnim direktorjem albanske policije in njegovimi sodelavci, sprejel pa jo bo tudi namestnik albanskega ministra za javni red in mir.