britansko

Zasedanje zunanjih ministrov EU

10. 04. 2000 20.49

Zunanji ministri EU so na zasedanju sprejeli odločitev o zmanjšanju števila ministrskih svetov EU s sedanjih 22 na 16. Po novi ureditvi bo svet EU začel delovati ''čimprej'', sicer pa najkasneje do začetka prihodnjega leta.

Se BAe in Boeing pogajata o združitvi?

09. 04. 2000 11.40

Britansko podjetje Systems BAe (nekdanji British Aerospace) naj bi po poročanju britanskega Sunday Telegrapha z ameriškim gigantom Boeing začelo pogajanja o morebitni združitvi.

Visoki funt je BMW stal 700 milijonov

02. 04. 2000 18.09

Razlika v gibanju tečaja britanskega funta v odnosu na marko je nemškega proizvajalca avtomobilov BMW lani stala 700 milijonov mark, je poročal nemški časnik Focus. BMW od sredine leta 1998 namreč ni zavaroval svojega hčerinskega podjetja Rover pred gibanjem tečajev.

Preiskava zaradi vojaškega dokumenta

02. 04. 2000 10.07

Britansko obrambno ministrstvo je odredilo preiskavo v zvezi z objavo nekega vojaškega dokumenta, dolgega devet strani, namenjenega vojakom mednarodnih sil na Kosovu, na internetu, je sinoči sporočil tiskovni predstavnik ministrstva.

Povezovanje BT, AT&T in Microsofta

01. 04. 2000 09.27

Britansko telekomunikacijsko podjetje BT, ameriško telekomunikacijsko podjetje AT&T in računalniški velikan Microsoft so sporočili, da bodo sodelovali pri razvoju brezžičnih spletnih storitev za sedanja in prihodnja svetovna omrežja. Povedali so še, da pričakujejo, da bodo nekatere nove storitve preizkusil že v jeseni in jih nato kmalu ponudili na trgu. Vsi trije so že sodelovali pri brezžičnih tehnologijah, vendar pa nov sporazum omogoča Microsoftu boljši položaj na področju brezžičnih tehnologij. Microsoft ima sicer dominanten položaj na področju osebnih računalnikov, na brezžičnem področju pa je do sedaj zaostajal.

Clinton zavida Blairu

01. 04. 2000 09.06

Ameriški predsednik Bill Clinton je nedavno povedal, da zavida britanskemu premieru Tonyju Blairu, ker bo kmalu postal že četrtič oče. Ni pa hotel povedati, če se strinja z Blairovo ženo Cherie, ki je svojemu možu predlagala, da bi šel na porodniški dopust. ''Zelo blizu sem si s Tonyjem in Cherie. Nočem se vmešavati v njune zadeve, saj vem, da bosta sama našla primerno rešitev,'' je povedal predsednik Clinton. Med drugim je pohvalil britansko vlado, ker si prizadeva, da bi tudi očetje imeli porodniški dopust.

Nemčija bo uvažala britansko govedino

30. 03. 2000 20.13

V Nemčiji je včeraj stopil v veljavo zvezni odlok o takojšni obnovi uvoza britanske govedine, je danes sporočil minister za okolje nemške zvezne dežele Porenje-Severna Vestfalija Baerbel Hoehn. Nemčija bo tako po štiriletni prepovedi znova uvažala britansko govedino.

Zvezdniki želijo živeti v Londonu

28. 03. 2000 07.50

Vse več tujih zvezdnikov se želi nastaniti v Londonu. Po Madonni in hollywoodskemu paru Nicole Kidman in Tom Cruise, ki so si že našli primerno gnezdece v luksuznem predelu Londona, išče stanovanje v glavnem mestu Velike Britanije še latino zvezdnik Ricky Martin. V britansko prestolnico naj bi se milijonarski zvezdnik rad zatekel po številnih potovanjih, je poročal časopis Mirror. Kmalu naj bi si poiskal stanovanje v prestižnem predelu Lodona Mayfair.

Kot v James Bondu

24. 03. 2000 20.32

Na železniški postaji v središču Londona se je pred dnevi pripetil dogodek, ki spominja na filme Jamesa Bonda. Britanskemu tajnemu agentu so namreč ukradli prenosni računalnik, v katerem so bili shranjeni zaupni, kodirani podatki o sporu na Severnem Irskem, so danes sporočili uradni viri iz Londona.

Trgovanje z naftnimi derivati na internetu

23. 03. 2000 07.42

Tri vodilne naftne družbe, ameriško-britanski BP Amoco, britansko-nizozemski Royal Dutch/Shell in italijansko-belgijski Totalfina Elf, ter štiri svetovne banke, nemška Deutsche Bank, francoska investicijska banka SG ter ameriški banki Goldman Sachs in Morgan Stanley, bodo vzpostavile elektronsko borzo na internetu za trgovanje z naftnimi derivati.

Projekciji v okviru Glasbenega ekvinokcija

21. 03. 2000 16.24

Kinotečno Kino-uho bo drevi v znamenju kreativnih filmov o kreativnih godbah. Na projekciji ob 20. uri bodo zavrteli avstrijski filmski zapis režiserja Othmarja Schmidererja iz leta 1998 o turneji Dunajskega umetniškega orkestra z naslovom Odmev iz Evrope. Na predstavi ob 22. uri pa bo svetovno dvoransko oziroma zunajtelevizijsko premiero doživel britanski dokumentarni film Na robu, ki ga je leta 1992 zrežiral Jeremy Marr. To je ekranizacija knjige glasbenika Dereka Baileyja Improvizacija, njena narava in praksa v glasbi (Improvisation, its Nature and Practice in Music).

Raziskava o nandralonu

18. 03. 2000 17.05

Mednarodna atletska zveza (IAAF) bo raziskala, če dodatki v hrani in zeliščni preparati lahko povišajo stopnjo prepovedane substance nandrolona v telesu.

Odprava embarga na britansko govedino

17. 03. 2000 18.10

Nemški bundesrat, zgornji dom parlamenta, je danes odpravil štiriletni embargo na britansko govedino. Predstavniki nemških zveznih držav so kot zadovoljive ocenili informacije za potrošnike na etiketah na govedini, ki jih je sprejela Evropska komisija. Sicer pa Francija za zdaj ostaja edina članica Evropske unije, ki ni odpravila embarga na britansko govedino, sprejetega v Bruslju leta 1996 zaradi strahu pred širjenjem bolezni norih krav.

BP Amoco kupuje Burmah Castrol

15. 03. 2000 16.23

BP Amoco bo za 4,7 milijarde dolarjev kupil najstarejše britansko podjetje za proizvodnjo motornih olj Burmah Castrol, katerega začetki segajo v leto 1886. BP Amoco, ki načrtuje, da bo z nakupom Burmah Castrola povečal svoj delež na svetovnem trgu motornih olj, bo za delnico Burmah Castrola plačal 26,47 dolarja, kar je 74 odstotkov več od petkovega tečaja omenjene delnice, so sporočili iz BP Amoca, kjer naj bi s prevzemom pridobili tudi zelo znano in upoštevano blagovno znamko Castrol.

Britanski tisk obtožuje Jamesa Hewitta

15. 03. 2000 08.36

Britanski rumeni tisk je znova hudo obtožil Jamesa ''Podgano'' Hewitta, nekdanjega ljubimca pokojne princese Diane. Hewitt je britansko javnost že pred leti presenetil s knjigo, v kateri je podrobno opisal svoje razmerje z Diano. Tokrat pa je za revijo GQ povedal, da je opravil testno vožnjo po predoru Alma v Parizu, kjer sta se avgusta 1997 ubila nesrečna princesa in njen ljubimec Dodi Al Fayed. Hewitt naj bi s testno vožnjo ugotovil, da do nesreče ni prišlo zaradi voznikove napake, temveč je nekdo moral prisiliti voznika, da zapelje proti stebru v predoru. Britanski tisk je Hewitta označil kot neodgovornega in bolnega človeka, ki se želi okoristiti z nesrečo pokojne princese.

Obisk Cooka v Zagrebu

13. 03. 2000 19.11

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes ob prihodu na enodnevni delovni obisk v Zagrebu izrazil navdušenje Londona nad novo hrvaško vlado, ki po njegovih besedah lahko pričakuje britansko podporo pri izvedbi reform in priključevanju evroatlanskim povezavam.

London hoče rdečega Kena?

06. 03. 2000 13.12

Čeprav so Londončani maja 1998 na referendumu množično množično glasovali za uvedbo županstva in skupščine širšega Londona (GLA), so siti javnih in zakulisnih bitk glavnih strank pri izbiranju kandidatov za župana, ki bo imel veliko politično moč in orjaški proračun 3,3 milijarde funtov in bo lahko korenito spremenil življenje v britanski prestolnici. Bitke torijcev so končane, zastopa jih nekdanji ministrski Casanova Steve Norris, ki je imel na vrhuncu politične kariere eno ženo in pet ljubic, laburistične pa se šele zares začenjajo, saj se je njihovemu uradnemu kandidatu Franku Dobsonu danes pridružil neuradni, laburistični poslanec Ken Livingstone, kljub grožnjam, da ga bodo v tem primeru vrgli iz stranke.

Rusija kmalu v zvezi NATO?

05. 03. 2000 17.01

Ruski premier Vladimir Putin je v današnjem pogovoru za britansko televizijsko postajo BBC izjavil, da je mogoče, da bi Rusija vstopila v zvezo NATO. Dodal je, da bi bilo ob tem treba zagotoviti enakopraven položaj Rusije v zvezi.

Briti 2000 so podeljeni

04. 03. 2000 13.58

Začelo se je med orjaškima razkrečenima ženskima nogama. Iz mednožja, pokritega z britansko zastavo Union Jack je izstopila Geri Halliwell, kar naj bi simboliziralo ponovno rojstvo nekdanjega Spice dekleta kot solistke. Nekateri, očitno so nasprotniki mehke pornografije, kritično ugotavljajo, da je Geri v stalnih poskusih zasenčenja nekdanjih kolegic posegla po opolzkostih. Morda ji je uspelo, vendar pa je kljub vse opaznejši ''madonnizaciji'' svoje solistične kariere odšla domov brez brita, medtem ko so se Spice Girls ovenčale z britom ''za izjemen prispevek britanski glasbeni industriji'' in prijazno dejale, da jim ne bi uspelo brez Geri, ki se jim ni hotela pridružiti na odru, čeprav so jo vabile. Samo podelitev (samo štirinajstih) britov, ki leto za leto zaman poskušajo uloviti glamur grammyjev (letos so podelili 102), so morali preložiti za eno uro, ker je ena od plesalk najbolj slavnega tujega gosta Willa Smitha padla z odra in so jo morali odpeljati v bolnišnico. Will je bil nominiran v kategoriji najboljši mednarodni solist, v kateri so vsi pričakovali zmago Rickyija Martina, ki je z ognjevitim nastopom navdušil publiko. Na koncu je zmagal Beck. Najbolj so se veselili trije dvojni zmagovalci: skupina Travis, ki je osvojila brita za najboljšo britansko skupino in najboljši album (The Man Who), Robbie Williams (prišel je v družbi osupljivo seksi nove spremljevalke, televizijke Tanie Strecker), ki je dobil brita za najboljši britanski single in najboljši britanski video (oba za pesem She's The One) in Macy Gray, ki je, zaradi obilja penine zelo okrogla težko prišla po brita za najboljšo mednarodno solistko in za najboljšo mednarodno novinko/novinca, svoje stanje pa opisala s pomočjo besed, ki se začenja s črko f. Posebnega zanimanja je bila tako rekoč dinozaverska bitka za brita za najboljšega britanskega solista leta, saj je imel samo eden od nominiranih manj kot petdeset let. Dobil ga je Tom Jones, valižanski veteran z največjo zbirko ženskih hlačk, zmetanih na oder v skoraj štiridesetletni karieri, predvsem po zaslugi izjemnega albuma duetov Reload. Zmagovalci so bili tudi: Beth Orton (najboljša britanska solistka), S Club 7 (najboljši britanski novinci), Chemical Brothers (najboljša britanska dance skupina/solist), TLC (najboljša mednarodna skupina) in Notting Hill (najboljša filmska glasba). Cvetoča britanska glasbena industrija je prvič podelila priznanja leta 1977, leta 1982 je to postal redni letni ritual, sedanje ime, briti, pa so priznanja dobila šele leta 1989.

Sinn Fein ne bo posredoval med IRA in Londonom

24. 02. 2000 19.15

Predsednik katoliške severnoirske stranke Sinn Fein Gerry Adams je danes nakazal, da njegova stranka ne bo več posredovala med podtalno organizacijo IRA in britansko vlado. ''Prepričan sem, da je posredniška vloga Sinn Feina v vprašanju razorožitve že minila,'' je poudaril Adams v pogovoru za časnik Irish Post, ki izhaja v Londonu.

Srečanje v Londonu brez uspeha

17. 02. 2000 16.24

Srečanje med britansko in irsko vlado in predstavniki sprtih strani na Severnem Irskem se je v rezidenci britanskega premiera Tonyja Blaira včeraj zvečer končalo brez rezultatov. Voditelja ulsterskih unionistov in političnega krila IRA Sinn Fein, David Trimble in Gerry Adams, sta po pogovorih izmenjala jezne obtožbe glede tega, kdo je kriv za nedavno britansko odločitev o zamrznitvi delovanje severnoirske vlade. Blair pa je po neuspelem srečanju izrazil prepričanje, da mirovni proces kljub vsemu ne bo propadel.

Princ Charles želi prevzeti ime George

17. 02. 2000 09.22

Britanski prestolonaslednik, princ Charles želi prevzeti ime George, potem ko bo na prestolu nasledil svojo mamo, britansko kraljico Elizabeto II., je poročal britanski dnevnik The Sunday Times. Kot je sklicujoč se na vire blizu Charlesa še poročal dnevnik, prestolonaslednik meni, da so njegovo ime v preteklosti zaznamovali njegovi predniki, predvsem Charles I., ki je bil leta 1649 obglavljen, medtem ko je sin Charlesa I. imel veliko nezakonskih otrok, a nobenega dediča.

Poročilo o Pinochetovem zdravju

16. 02. 2000 19.22

Višje sodišče v Londonu je včeraj odločilo, da imajo države, ki zahtevajo izročitev nekdanjega čilskega diktatorja Pinocheta, pravico do vpogleda v poročilo o njegovem zdravju.

Nemčija v kazenskem postopku

15. 02. 2000 21.17

Evropska komisija je sprožila kazenski postopek proti Nemčiji, ker še vedno ni odpravila embarga na britansko govedino.

Višji dobiček BP Amoca

15. 02. 2000 20.42

Britansko-ameriška družba BP Amoco je v zadnjem četrtletju lanskega poslovnega leta, ki se je končalo 31. decembra, zabeležila kar 145-odstotno povečanje dobička, in sicer na 2,12 milijarde dolarjev. Skupen dobiček v lanskem poslovnem letu je tako dosegel 6,21 milijarde dolarjev, kar je za 40 odstotkov več kot v predlanskem poslovnem letu (4,43 milijarde dolarjev), so sporočili iz podjetja in dodali, da je tako visok dobiček posledica višjih cen surove nafte ter višjih marž, ki jih je ta podražitev povzročila.

IRA prekinila pogajanja o razorožitvi

15. 02. 2000 20.32

Irska republikanska armada (IRA) je sporočila, da je prekinila pogajanja s komisijo, pristojno za razorožitev paravojaških milic na Severnem Irskem. Preklicala pa je tudi svoje nedavne predloge komisiji v zvezi z razorožitvijo.

Haider še vedno povzroča zmedo

13. 02. 2000 09.20

Pred avstrijskim veleposlaništvom v Budimpešti se je včeraj zbralo več kot 1000 privržencev madžarske skrajne desnice, ki so demonstrirali v podporo vodji avstrijskih svobodnjakov Joergu Haiderju. Demonstranti, ki so Haiderja označili za zaščitnika demokracije, so kritizirali predvsem stališče štirinajsterice držav EU do vstopa svobodnjakov v novo avstrijsko vlado. Medtem so v obeh največjih avstralskih mestih Sydneyu in Melbournu potekale demonstracije proti novi avstrijski vladi. Pred avstrijskim konzulatom v Sydneyu se je zbralo 150 ljudi, med njimi tudi preživeli holokavsta, ki so od avstralskih oblasti zahtevali, naj izženejo avstrijskega generalnega konzula. V Melbournu pa je 100 demonstrantov zahtevalo, naj novoimenovani avstralski veleposlanik na Dunaju ne odpotuje v Avstrijo.

Pripravljenost IRE ni zadoščala

12. 02. 2000 19.36

Nekaj ur pred iztekom roka, ko naj bi britanska vlada prevzela neposredno oblast nad Severno Irsko - ta se je iztekel opolnoči, je Irska republikanska armada (IRA) znova pokazala pripravljenost, da se razoroži.

Afganistanci se ne želijo vrniti

12. 02. 2000 16.12

Britanski časniki so danes poročali, da se želi v domovino vrniti le 37 od 142 nekdanjih talcev afganistanskega letala, ki je pred dnevi pristalo v Londonu. Britansko notranje ministrstvo je pri tem pojasnilo, da ne izključuje možnosti, da bo za zatočišče zaprosilo še več nekdanjih talcev.

IRA se še ni vdala

11. 02. 2000 17.00

Nekaj ur pred predvideno ukinitvijo avtonomije Severne Irske britanski minister za severno Irsko Peter Madelson še ni dobil pozitivnega signala od Irske republikanske armade (IRA). Mandelson je za neko britansko televizijsko postajo izjavil, da mora vedeti, ali IRA sploh namerava položiti orožje, in kdaj naj bi se to zgodilo.