britansko

IRA se še ni vdala
11. 02. 2000 17.00
Nekaj ur pred predvideno ukinitvijo avtonomije Severne Irske britanski minister za severno Irsko Peter Madelson še ni dobil pozitivnega signala od Irske republikanske armade (IRA). Mandelson je za neko britansko televizijsko postajo izjavil, da mora vedeti, ali IRA sploh namerava položiti orožje, in kdaj naj bi se to zgodilo.

Rushdie ne bo objavil dnevnika
11. 02. 2000 16.23
Britansko-indijski pisatelj Salman Rushdie je v pogovoru za londonski časnik Daily Telegraph izjavil, da svojih izkušenj iz desetletnega skrivanja pred islamskimi skrajneži ne bo izdal v knjigi, kot je sprva nameraval.

Gates in Branson o projektu Ljudska loterija
08. 02. 2000 12.47
Britanski milijarder Richard Branson in eden najbogatejših Američanov Bill Gates sta napovedala skupen projekt, imenovan Ljudska loterija, s katerim se bosta potegovala za pridobitev koncesije za britansko nacionalno loterijo. Nova loterija naj bi bila po besedah Bransona in Gatesa, ki sta svoj projekt predstavila na britanskem televizijskem kanalu BBC 1, neprofitna organizacija, ki naj bi veliko več kot dosedanja loterija namenila za kulturne, izobraževalne in humanitarne dejavnosti. Branson je še zagotovil, da bo loterija vsak dan v letu napravila enega milijonarja. Koncesijo za loterijo je sicer doslej imelo zasebno podjetje Camelot, kateremu pa koncesijska pogodba poteče naslednje leto.

Plesna dvorana odprta za javnost
07. 02. 2000 07.57
Plesna dvorana v Buckinghamski palači, ki je bila leta 1856 zgrajena za britansko kraljico Viktorijo, bo letos prvič na ogled tudi javnosti, so sporočili iz Buckinghamske palače.

Največji posel v telekomunikacijski industriji
04. 02. 2000 21.06
V poslovnem svetu danes najbolj odmeva poroka velikanov mobilne telefonije. Nadzorni odbor vodilnega nemškega operaterja Manesmanna je namreč napovedal združitev z britansko-ameriškim operaterjem Vodafon-air touch, ki je največji operater mobilne telefonije v svetu. Nadzorni svet nemškega Mannesmanna je na predlog predsednika družbe Klausa Esserja danes zgodaj popoldne sprejel izboljšano ponudbo za prevzem s strani britanskega Vodafone AIrtouch, potem ko je ta včeraj dvignil svojo ponudbo, v kateri za prevzem 50-odstotnega lastniškega deleža ponuja 371,6 milijarde mark. Glede na vrednost delnic gre za največjo združitev v zgodovini.

Združitev Vodafona in Manesmanna
04. 02. 2000 20.55
V poslovnem svetu danes najbolj odmeva poroka velikanov mobilne telefonije. Nadzorni odbor vodilnega nemškega operaterja Manesmanna je namreč napovedal združitev z britansko-ameriškim operaterjem Vodafon-air touch, ki je največji operater mobilne telefonije v svetu.

Razburjenje zaradi klobuka
04. 02. 2000 09.04
Žena princa Edvarda, Sophie Wessex, je znova razburila britansko javnost. Na poslovnem potovanju v Švici si je grofica omislila pokrivalo iz lisičjega krzna in s tem dvignila na noge britanske zaščitnike živali, je poročal britanski Sun.

Zavrnjena pritožba proti Pinochetu
31. 01. 2000 19.55
Najvišje britansko civilno sodišče je danes v Londonu zavrnilo pritožbo proti možni izpustitvi nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta.

Letalo čaka Pinocheta
31. 01. 2000 10.01
Letalo čilskega vojaškega letalstva stoji na britanskem vojaškem letališču Brize in utegne danes v Čile odpeljati nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta.

Homoseksualca lahko vzgajata svoja dvojčka
27. 01. 2000 08.01
Britanska vlada je odločila, da homoseksualni par, ki je najel žensko, da je v ZDA rodila njuna otroka, sme vzgajati svoja dvojčka v Veliki Britaniji. Dojenčka bosta dobila tudi britansko državljanstvo, čeprav je po britanskih predpisih do britanskega državljanstva upravičen samo otrok, katerega oče je britanski državljan in je poročen z otrokovo materjo.

Negotova usoda Pinocheta
21. 01. 2000 21.12
Britansko notranje ministrstvo je sporočilo, da ta konec tedna ne bodo sprejeli še nobene odločitve o morebitni izpustitvi nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta. Notranji minister Jack Straw lahko namreč v vsakem trenutku potrdi izpustitev Pinocheta zaradi zdravstvenih razlogov. Minister je prejšnji teden na podlagi zadnjega zdravniškega poročila, ki je ugotovilo telesno in psihično nesposobnost Pinocheta za sojenje, izrazil naklonjenost, da se nekdanjega čilskega diktatorja izroči Čilu.

Evropsko sodišče zavrnilo zahtevo
17. 01. 2000 21.54
Evropsko sodišče za človekove pravice je danes v Strasbourgu zavrnilo zahtevo sedmih žrtev nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta, sicer Špancev, po kateri naj bi sodišče britanski vladi priporočilo, naj prepreči Pinochetovo izpustitev na prostost.

Zaznamovali deveto obletnico zalivske vojne
17. 01. 2000 14.19
Približno 2000 ljudi, ki so se udeležili manifestacije ob deveti obletnici zalivske vojne, je danes v Bagdadu zažgalo krsto, zavito v ameriško, britansko in izraelsko zastavo. Demonstranti so se zbrali pred sedežem Programa ZN za razvoj, kamor so poslali pismo, naslovljeno na generalnega sekretarja ZN Kofija Anana. V pismu so zahtevali odpravo embarga proti Iraku, ki je bil uveden leta 1990.

Projekt trajnostnega razvojnega planiranja
16. 01. 2000 18.13
Regionalni center za okolje za srednjo in vzhodno Evropo (REC) letos začenja z izvedbo projekta Trajnostno regionalno razvojno planiranje, v katerem sodelujejo domači in tuji strokovnjaki, navaja Bilten REC-a v Sloveniji.

Britanska koncerna napovedujeta združitev
14. 01. 2000 16.51
Dva izmed največjih britanskih farmacevtskih koncernov Glaxo in SmithKline se želita povezati v vodilni svetovni farmacevtski koncern. Obe strani sta danes potrdili novice o povezovanju, vendar so pogajanja še v teku, če bodo dosegli soglasje, pa bo šlo bo besedah predstavnikov obeh družb za združitev enakovrednih partnerjev.

Tyson sme v Veliko Britanijo
14. 01. 2000 08.20
Miku Tysonu je britansko notranje ministrstvo le dovolilo vstop v državo, potem ko je bilo nekaj dni nejasno, ali mu bodo britanske oblasti to dovolile. Po pisanju medijev naj bi bil bivši svetovni prvak na seznamu 50.000 oseb, ki so zaradi svoje kriminalne preteklosti v Veliki Britaniji nezaželeni. Tyson se bo 29. januarja v Manchestru pomeril z Britancem Juliusom Francisom.

Pinochet ostaja v Veliki Britaniji
13. 01. 2000 07.57
Britanski notranji minister Jack Straw je danes v britanskem parlamentu znova potrdil, da slabo zdravstveno stanje nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta ne dopušča njegove izročitve Španiji, kjer naj bi odgovarjal za kršitve človekovih pravic v času svoje diktature v Čilu.

Vodafone Airtouch uresničuje svoje vizije
11. 01. 2000 18.16
Eden vodilnih svetovnih ponudnikov interneta - britanski Vodafone Airtouch je danes napovedal, da nameravajo julija začeti globalno ponudbo internet storitev za uporabnike mobilnih telefonov preko enotne globalne platforme, s čimer želijo postati vodilni svetovni ponudnik na področju mobilnih multimedijskih storitev. ''Pri razvoju interneta odpiramo novo poglavje svetovnega medmrežja,'' poudarja šef Vodafona Chris Gent in dodaja: ''Vodafone že ima nepremagljiv tržni delež na trgu svetovne mobilne telefonije, odslej pa bodo prek mobilnih telefonov postali enako dostopni računalniške igre in kupovanje letalskih vozovnic, kot tudi borzno trgovanje.''

Bruselj sprožil postopek proti Franciji
04. 01. 2000 20.27
Evropska komisija je na luxembourško Evropsko sodišče poslala tožbo proti Franciji, ker ta ni odpravila embarga na uvoz britanske govedine. Sodni postopki so dolgotrajni, tako da bi utegnili pred dokončno razsodbo preteči tudi do dve leti.

Silvestrovanje na ''Otoku tisočletja''
28. 12. 1999 20.02
Kiribati so skupina otokov oziroma prvi naseljen košček kopnega, ki ga bo obsijalo sonce prvega januarja leta 2000. Kiribate, nekdanjo britansko kolonijo, sestavlja 33 otokov, ki so razpršeni na 3.500 kvadratnih kilometrih Tihega oceana. Na njih živi 82.000 prebivalcev, večinoma Mikronezijcev.

Porota zavrnila tožbo proti Al Fayedu
22. 12. 1999 08.45
Britansko porotno sodišče je po enomesečni obravnavi danes zavrnilo tožbo nekdanjega poslanca konzervativne stranke Neila Hamiltona proti lastniku znane londonske trgovske hiše Harrods Mohammadu Al Fayedu, ki je v preiskavi trdil, da je Hamiltonu v zameno za parlamentarne usluge dalj časa izplačeval podkupnino.

Nemčija grozi s sodnim postopkom
21. 12. 1999 15.11
Po Franciji je zaradi neusklajenosti s skupno odločitvijo Evropske unije o ukinitvi embarga na britansko govedino Evropska komisija s sodnim postopkom zagrozila tudi Nemčiji. Ker zgornji dom nemškega parlamenta bundesrat kljub napovedim minuli petek ni ukrepal v zaželjeni smeri, je Bruselj izrazil razočaranje ter omenil možnost, da bi o morebitnem postopku odločal že jutri.

Prvo zasedanje britansko-irskega sveta
17. 12. 1999 21.43
V Londonu se je na ustanovnem zasedanju sešel britansko-irski svet, zadnja od treh novih ustanov, ki jih predvideva severnoirski mirovni sporazum, sklenjen aprila 1998. V novoustanovljenem svetu so predstavniki irske in britanske vlade ter predstavniki pokrajinskih vlad Severne Irske, Škotske in Walesa.

Novi prostori Evropskega parlamenta
14. 12. 1999 16.37
Francoski predsednik Jacques Chirac je danes v Strasbourgu odprl nove prostore Evropskega parlamenta. Pri tem je izrazil željo, da bi bila Evropa ''hiša, kjer bi vsi živeli skupaj v solidarnosti, vendar bi obenem lahko ohranili svojo nacionalno identiteto, jezik in kulturo''.

Pariz embarga na britansko govedino ni ukinil
09. 12. 1999 07.21
Francoska vlada se je včeraj odločila, da prepovedi uvoza britanske govedine ne bo ukinila, so sporočili iz urada francoskega premiera Lionela Jospina.

Pariz bo jutri sporočil odločitev o britanski govedini
08. 12. 1999 15.08
Francoska vlada bo jutri zjutraj sporočila odločitev o morebitni ukinitvi embarga na britansko govedino, je danes sporočil francoski minister za kmetijstvo Jean Glavany.

Vdajal se je pijači
06. 12. 1999 08.23
Britanski pevec Paul McCartney je priznal, da se je ob razpadu skupine Beatles leta 1970 vdal pijači in da je bil razpad skupine ''eden od najhujših trenutkov'' v njegovem življenju. ''Bili smo prijatelji. Naredili smo toliko lepih stvar, nato pa smo se začeli naenkrat prepirati. Bil sem depresiven,'' je pojasnil nekdanji član legendarne liverpoolske četverice za britansko televizijo BBC. Njegova žena Linda, ki je lani umrla za rakom, mu je nato pomagala, da je prenehal piti in premagal depresijo. McCartney je uspel pred smrtjo člana skupine Johna Lennona poravnati z njim vsa nesoglasja.

Prvič ženska v vrhu RPR
05. 12. 1999 12.23
Francoska konservativna stranka RPR je včeraj dobila novo voditeljico, nekdanjo ministrico Michelle Alliot-Marie, ki je tako prva ženska, ki bo vodila eno najpomembnejših francoskih strank, ki jo je leta 1976 ustanovil sedanji predsednik Jacques Chirac. 53-letna Alliot-Mariejeva je s 62,2 odstotka glasov premagala protikandidata Jean-Paula Delevoya, ki je dobil samo 37 odstotkov glasov.

O izročitvi Pinocheta Španiji marca
03. 12. 1999 20.31
Britansko vrhovno sodišče je danes odločilo, da bo 20. marca začelo ponovni proces o morebitni izročitvi nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta Španiji.

Norveška odpravila embargo
02. 12. 1999 08.43
Norveška je sporočila, da odpravlja embargo na uvoz britanske govedine, ki ga je uvedla leta 1996, ko je bil odkrit prvi primer norih krav.