cene stanovanj

Čadonič Špeličeva: Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil
05. 08. 2022 06.00
Cene stanovanj in drugih nepremičnin so že tako podivjale, zdaj pa nam grozi, da bodo še višje. Za najemnino povprečnega dvosobnega stanovanja v Ljubljani bi pred leti na mesec plačali 500 evrov, danes pa 800 ali celo 1000 evrov, opozarjajo nepremičninarji. Cene bi lahko bile s predlaganimi davčnimi spremembami, ki jih želi uvesti Golobova vlada, še višje. "Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil," je prepričana podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. Miha Kordiš iz Levice pa je odločen, da mora država pošteno obdavčiti nakopičena stanovanja multimilijonarjev, potem pa te dohodke uporabiti za družbene potrebe.

Ivanc: Visoka inflacija bo vztrajala še vsaj dva meseca
01. 08. 2022 16.08
Cene življenjskih potrebščin so se v mesecu juliju zvišale za 11 odstotkov, v juniju pa za 10,4 odstotkov. Glavni ekonomist na GZD Bojan Ivanc pravi, da bo inflacija vztrajala še vsaj dva meseca. Po podatkih Statističnega urada so se najbolj zvišale cene uvoženih proizvodov v skupini oskrba z električno energijo, plinom in paro.

Inflacija v Sloveniji julija na letni ravni zrasla na 11 odstotkov
29. 07. 2022 10.54
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni v povprečju zvišale na 11 odstotkov, na mesečni pa za odstotek. Največji vpliv so imele višje cene naftnih derivatov. Poletne sezonske razprodaje oblačil in obutve so mesečno inflacijo znižale za 0,6 odstotne točke, je danes objavil državni statistični urad.

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?
27. 07. 2022 20.24
Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov
16. 07. 2022 09.43
V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama
06. 07. 2022 18.31
V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00
Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Naval na hrvaške nepremičnine: največ zanimanja po novem med Čehi
27. 06. 2022 14.22
Na Hrvaški obali tujci zadnja leta niso le gostje. Vse več se jih namreč odloči, da bodo pri naših južnih sosedih nepremičnino tudi kupili. Samo v lanskem letu so tujci na Hrvaškem pokupili več kot 9500 nepremičnin, kar je 50 odstotna rast v primerjavi z letom 2020. Največ zanimanja v zadnjem času izkazujejo Čehi, Slovaki in Poljaki. Kje je povpraševanje največje in kdaj se investicija kupcem povrne?

Novi beograjski nebotičniki: stanovanja za 11.000 evrov na kvadrat
31. 05. 2022 14.30
V Beogradu bodo gradili deset novih nebotičnikov, visokih do 120 metrov. Cene stanovanj v njih bodo po napovedih nepremičninskih agentov tudi več kot 11.000 evrov na kvadratni meter. Stanovanja v Beogradu na bolj zaželenih lokacijah stanejo od 3.500 do 5.000 evrov na kvadratni meter.

Mesec: Ob dvigu cen se morajo višati tudi pokojnine in plače
31. 05. 2022 14.18
Pred odborom za delo, družino, socialne zadeve in invalide se je uspešno predstavil kandidat za ministra Luka Mesec. "Če pogledamo zadnja leta, bomo videli zelo jasne signale in znake, da se naša socialna država in socialna ureditev krhata," je opozoril. Med glavne prioritete ministrstva je uvrstil boj proti revščini, prekarnosti in birokratizaciji državne uprave. Napovedal je dvig najnižjih pokojnin na vsaj 700 evrov mesečno, spodbujal pa bi tudi prehod na krajši delovnik.

Inflacija maja na letni ravni še pospešila in dosegla 8,1 odstotka
31. 05. 2022 10.53
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin maja na letni ravni v povprečju zvišale za 8,1 odstotka, od aprilskih pa so bile višje za dva odstotka. Majska letna inflacija je najvišja po aprilu 2002, ko Slovenija še ni bila v EU in območju evra, največ pa so k njej prispevale višje cene naftnih derivatov in vojna v Ukrajini.

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?
25. 05. 2022 12.43
Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.

Zagotovite si vrhunsko bivanje v Ljubljani
21. 05. 2022 00.15
Na pobočju Golovca nastaja nova sodobno zasnovana stanovanjska soseska, ki bo omogočila izjemno kakovost bivanja v objemu narave.

Čudoviti apartmaji pri Zadru čakajo nove lastnike
20. 05. 2022 08.13
Ustvarite si čudovito morsko pravljico: nedaleč od Zadra, v malem kraju Petrčane, se tik ob morju prodajajo udobni in moderni apartmaji.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41
Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

'Nepremičninski balon je že precej napolnjen, kdaj bo počil, nihče ne ve'
11. 05. 2022 15.54
Na Finančni konferenci v Portorožu so sogovorniki ocenili tudi stanje na trgu nepremičnin. Direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec je ocenil, da je nepremičninski balon že precej napolnjen, kdaj bo počil, pa nihče ne ve. Remec je še napovedal, da se bodo ob skorajšnji gotovosti v dvig obrestnih mer cene nepremičnin verjetno umirile.

Prekopavati ali ne prekopavati? Glavno je vrtnariti
07. 05. 2022 09.18
Urbano vrtičkarstvo je znova v vzponu, nič čudnega, tako je ob vsaki krizi. Hkrati se zdaj tudi zaradi hitrega ritma življenja, odmaknjenosti od narave in stresa za vrtičke v mestih odloča vse več mladih in ljudi srednjih let, vseh spolov in poklicev. Eni prisegajo na klasične pristope, druge zanima permakultura. V Ljubljani se na vrsto za enega od več kot 1000 vrtičkov mestne občine čaka tudi po tri leta, čakalne vrste so tudi pri zasebnikih, cene pa do enega evra na kvadratni meter na leto. Hkrati se okoli vrtičkov ustvarjajo cele skupnosti, učni in javni vrtovi žanjejo v mestih vse več zanimanja. Je vrtičkarstvo v mestih ob visokih cenah hrane in veliki gospodarski negotovosti celo nuja?

Obnova: Koraki za prenovo hiše ali stanovanja (+ cene +izvajalci)
06. 05. 2022 12.14
Obnova hiše ali stanovanja je obsežen in kompleksen projekt tako s finančnega in časovnega vidika kot z vidika obsega del. Potrebe vas in vaše družine se z leti spreminjajo, stanovanjska oprema, talne in stenske obloge so z leti vse bolj odslužene in neprivlačne. Pride čas, ko si boste zaželeli moderne, nove opreme, več udobja in funkcionalnosti v vašem domu.

Inflacija na letni ravni višja za 6,9 odstotka: kriva draga hrana in bencin
29. 04. 2022 11.13
Cene življenjskih potrebščin so se aprila na letni ravni zvišale za 6,9 odstotka, kar je 1,5 odstotne točke več kot v marcu. Na mesečni ravni so se po marčnem 1,1-odstotnem padcu tokrat dvignile za 2,6 odstotka. K inflaciji so največ prispevale cene naftnih derivatov in hrane, je objavil statistični urad.

Dunaj je mesto (subvencioniranih) najemnikov, na strehi tudi bazen
27. 04. 2022 20.02
Cene nepremičnin v Sloveniji gredo v nebo, neizprosen je tudi najemniški trg, sploh v Ljubljani. Nedaleč stran, v avstrijski prestolnici, pa se mestna politika stanovanjske problematike loteva povsem drugače. Dunaj je mesto najemnikov. Kar 60 odstotkov Dunajčanov živi v najemu v občinskih in subvencioniranih stanovanjih. Najem v teh stanovanjih je varen, nima časovne omejitve, najemnine pa so nižje kot v Ljubljani na zasebnem trgu. Delež tovrstnih stanovanj predstavlja skoraj polovico celotnega stanovanjskega trga na Dunaju.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Zamenjava v grosupeljski SDS: Hočevar na bolniški, volilni štab prevzel Verlič
21. 04. 2022 08.27
Dušan Hočevar velja morda za najvplivnejšega člana SDS v grosupeljski občini, kjer ima stranka eno svojih najtrdnejših oporišč v državi. Nedavno je v javnosti odmevala afera ob domnevnem spolnem nadlegovanju zaposlenih na občinski upravi, kar direktor Hočevar odločno zanika. Nadenj so se zgrnili tudi očitki o ustvarjanju nepremičninskega imperija, povezanega s trgovanjem ter obnovami v Grosupljem, Ljubljani, Kranjski Gori, na Brdu pri Kranju in v hrvaškem Umagu. Do nedavnega je Hočevar vodil tudi občinski odbor SDS in okrajni volilni štab, v katerem pa ga je sedaj po pooblastilu zamenjal župan Peter Verlič. Hočevar je namreč do začetka maja bolniško odsoten. Je vrh stranke izgubil zaupanje vanj? Hočevar pravi, da so ugibanja o tem neresnična.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?
18. 04. 2022 07.00
O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?
17. 04. 2022 16.00
Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Golob in Janša prvič iz oči v oči
12. 04. 2022 16.51
Volitve so tik pred vrati, predvolilna soočenja pa se kar vrstijo. Tokrat sta se prvič iz oči v oči soočila tudi predstavnika strank, ki na podlagi zadnjih javnomnenjskih raziskav uživata največjo podporo ljudstva. Mnogi so pred prelomnimi volitvami srečanje med Robertom Golobom (Gibanje Svoboda) in Janezom Janšo (SDS) že nestrpno pričakovali. V oddaji Svet na Kanalu A sta nastopila tudi Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi), med drugim pa so spregovorili o podražitvah, staranju prebivalstva, stanovanjski problematiki in drugih temah.

Vatovec: Zakon ne prinaša dolgoročnih rešitev; Lisec: Levica v DZ še ni prišla z zakonom
07. 04. 2022 06.00
Smo se reševanja stanovanjske stiske mladih lotili z zakonom, ki bo olajšal pot do prvega doma, ali pa gre le za predvolilni bombonček, ki bo cene stanovanj pognal v nebo in pomagal le tistim, ki že imajo nekaj denarja, kot predlagateljem očitajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora? Dejstvo je, da so mladi po večini odrezani od posojil zaradi pravila Banke Slovenije, koliko mora posamezniku ostati od plače, da se sploh lahko zadolži. Na drugi strani pa stanovanj ni na voljo ali pa so občutno predraga.

Po soočenju: Kdo je navajal neresnične podatke?
06. 04. 2022 06.10
Po ponedeljkovem drugem predvolilnem soočenju smo dodatno preverili trditve osmih predstavnikov strank. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica). Preverili smo izjave o tržnih najemninah v Nemčiji in Avstriji, o delovanju Termoelektrarne Šoštanj in proračunu. Kaj drži?

Tomčeva: Imamo delujočo pravno državo, Golob: Tiste, ki protestirajo, se drakonsko kaznuje
04. 04. 2022 10.55
Na drugem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o izidu volitev na Madžarskem in v Srbiji, o reševanju energetske krize, stanovanjski problematiki, politični komunikaciji in povolilnem sodelovanju. Soočenje je minilo v znamenju ostrih besednih izmenjav. Vrtovec je obljubil, da prihodnjo zimo nikogar ne bo zeblo, Golob pa je opozoril, da bo posledice krize nosila industrija. Fajonova je ocenila, da so energetski vavčerji le 'pozno gašenje požara', Šarec pa je opozoril na problematiko znižanja omrežnin. Tomčeva je mladim obljubila, da bo pri najemu kreditov pomagala država, Bratuškova pa bi omejila tržne najemnine. Kovšca je poudaril nujnost sodelovanja z vsemi, Levica pa bo po besedah Mesca poskrbela, da koalicijska pogodba ne bo mrtva črka na papirju.

DEJSTVA: Kdo govori resnico in kdo laže?
04. 04. 2022 20.47
Na POP TV se je zaključilo drugo veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave osmih predstavnikov strank, ki jim po obeh najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica).

Lani so se cene stanovanj zvišale za skoraj 16 odstotkov
04. 04. 2022 18.32
Slabih 190 tisoč evrov ali celo več vas bo stalo 55 kvadratnih metrov veliko stanovanje v Ljubljani. In ne novo, temveč rabljeno. Če bi želeli novogradnjo, pa bi potrebovali še dodatnih skoraj 100 tisočakov. Cene nepremičnin so zrasle v nebo, prebile so tiste magične meje, za katere si nikoli nismo mislili, da jih bomo videli, ocenjujejo strokovnjaki. Če pogledamo v lansko leto, so se, navaja Statistični urad, cene nepremičnin v primerjavi z letom 2020 zvišale za skoraj 16 odstotkov. Gre za največjo podražitev po letu 2007. Kaj nas čaka v prihodnjih letih in kakšne so rešitve, da stanovanjska problematika ne bi bila več tako zaskrbljujoča?