spremembe ustave

Odbor za polno financiranje obveznega programa zasebnih šol, razširjeni ostaja brez sredstev
30. 11. 2017 15.20
Odbor DZ za izobraževanje se je zavzel za polno financiranje obveznega programa zasebnih šol, razširjeni pa ostaja brez sredstev. Nadškof Stanislav Zore in Ivan Štuhec sta ob tem dejala, da bi predlagana sprememba ustave pomenila izigravanje odločbe ustavnega sodišča.

Nekateri ustavni pravniki kritični do poslancev, ki želijo spreminjati ustavo
23. 11. 2017 13.51
Nekateri pravniki obsojajo namero 60 poslancev, da namesto uresničitve ustavne odločbe o financiranju osnovnih šol spremenijo ustavo. To pomeni "zlorabo pravne oblike ustavnega amandmaja" in "bistva ustavne demokracije", ugotavljajo. Pravniki zato pozivajo parlament, da se postopek za dopolnitev ustave nemudoma ustavi.

Mugabe, ki je včasih trdil, da ga lahko s položaja odstrani le bog, odstopil
21. 11. 2017 16.11
Robert Mugabe je odstopil s položaja predsednika Zimbabveja. Za to se je odločil kmalu po tem, ko je parlament začel razpravo o njegovi razrešitvi. Mugabeju, ki je bil na čelu države že od leta 1980, so nasprotniki očitali, da "je ugrabil oblast".

Veneto in Lombardija po referendumu Rimu predstavljata svoje zahteve
24. 10. 2017 11.37
Predstavnika italijanskih dežel Veneto in Lombardija sta po referendumu za večjo avtonomijo predstavila svoje zahteve. Predsednik Veneta terja poseben statut po vzoru Južne Tirolske, njegov kolega iz Lombardije je ubral zmernejši ton, zadovoljen bi bil z več pristojnostmi in manj davki.

FOTO in VIDEO: Dan po volitvah: začetek bitke za zmago v drugem krogu in za to, da bi volivci naslednjič le prišli na volišča
23. 10. 2017 06.05
Volitve predsednika republike še niso prinesle končnega zmagovalca. 12. novembra se bosta tako v drugem krogu pomerila aktualni predsednik Borut Pahor, ki je v prvem zbral največ glasov in drugouvrščeni Marjan Šarec.

VIDEO: Bo Katalonija socialistična ali neoliberalna država?
16. 10. 2017 07.00
Katalonska vlada in gibanja za samostojnost trenutno idejo katalonske države prodajajo kot utopijo. V utopijo pa lahko umestiš vse. Tako družbeno pravičnost kot manj davkov, tako idejo, da bo Katalonija socialistična država, kot idejo, da bo neoliberalna, pravi zgodovinar in soavtor nove knjige o procesu osamosvajanja Katalonije Steven Forti.

Narod, ki želi več in 'ne, ne, ne' iz Madrida: kako je leta naraščala katalonska podpora neodvisnosti
09. 10. 2017 08.09
Do leta 2000 katalonske družbe netenje konflikta s Španci skorajda ni zanimalo, Španija se je, ko je šlo za notranje probleme, ukvarjala z Baski. Potem pa so se začele spremembe. Od leta 2005 do letos se je delež zagovornikov katalonske neodvisnosti povečal s 13,6 odstotka na 41 odstotkov (julij 2017).

Ustavna komisija glede financiranja zasebnega osnovnega šolstva predlaga spremembo ustave
05. 10. 2017 15.33
Ustavna komisija bo DZ predlagala spremembo ustave, s katero bi slednjo spremenili tako, da bi v njej določili, da se lahko obvezno osnovnošolsko izobraževanje v zasebnih šolah pod določenimi pogoji financira tudi iz javnih sredstev. Anton Kokalj pa je ob tem prepričan, da predlagana sprememba pomeni izigravanje odločbe ustavnega sodišča.

Venezuelska ustavodajna skupščina kljub protestom začela prvo sejo
04. 08. 2017 19.11
Člani venezuelske ustavodajne skupščine so začeli prvo sejo. 545 članov ima obsežna pooblastila, med drugim lahko spreminja zakonodajo in razpusti narodno skupščino, v kateri ima od lani večino opozicija. Volitve v ustavodajno skupščino je razpisal predsednik Maduro, ki vztraja pri reformi ustave kljub krvavim protestom, v katerih je bilo v zadnjih štirih mesecih ubitih več kot 125 ljudi.

Maduro vidna voditelja opozicije strpal v zapor
01. 08. 2017 10.41
Venezuelski obveščevalci so v zapor odpeljali dva vidna voditelja opozicije. Opozicijski poslanec Freddy Guevara je dejal, da želijo z aretacijami zastrašiti in demoralizirati opozicijo. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres pozval vse vpletene v spor, k političnemu dialogu.

V Venezueli vre: med protesti zaradi spornih volitev ubita opozicijski aktivist in eden vidnejših kandidatov
30. 07. 2017 12.11
V Venezueli kljub večmesečnim protestom in stavkam ter pozivom mednarodne skupnosti danes potekajo sporne volitve v ustavodajno skupščino, ki bo lahko spreminjala ustavo. Opozicija volitve bojkotira, venezuelski predsednik Nicolas Maduro pa je prepričan v zmago. Volitve spremlja tudi nasilje.

Milko Novič, obsojen zaradi umora direktorja Kemijskega inštituta, ostaja v priporu
28. 07. 2017 15.28
Ustavno sodišče je zavrglo pritožbo obrambe na podaljšanje pripora za Milka Noviča, ki so ga aprila obsodili zaradi umora Janka Jamnika, direktorja Kemijskega inštituta. Odločitev glede pritožbe zoper sodbe Novičev zagovornik sicer pričakuje proti koncu leta, napovedal pa je "nadaljevanje aktivnosti v smeri odprave pripora".

Slovenski in avstrijski predsednik odnose med državama ocenila kot odlične
24. 05. 2017 13.42
Slovenijo je obiskal avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen. Z gostiteljem Borutom Pahorjem sta med drugim govorila tudi o položaju koroških Slovencev, odnose med državama pa ocenila kot odlične.

MZZ o novem osnutku deželne ustave avstrijske Koroške: To je zgodovinski korak
20. 04. 2017 14.52
Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) je pozdravilo zadnji osnutek deželne ustave avstrijske Koroške, v katerem je izrecna navedba Slovencev. Ocenili so, da gre za zgodovinski korak, saj osnutek priznava kolektivne pravice slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem.

FOTO: V Istanbulu protesti, Zahod zadržan zaradi izida referenduma. Si je Turčija zaprla pot v EU?
17. 04. 2017 07.12
Turška volilna komisija je potrdila zmago zagovornikov sprememb ustave. Erdoganu se obeta še več moči in oblast do leta 2029. Omenja se tudi ponovno uvedbo smrtne kazni. S slednjim ukrepom bi Turčija dokončno zapustila pot k EU. Opozicija je odločena, da je treba rezultate razveljaviti.

FOTO: Erdogan: Turški narod je sprejel zgodovinsko odločitev
16. 04. 2017 07.49
Turški premier Yildrim je še pred objavo končnih izidov glasovanja sporočil, da so na referendumu zmagali zagovorniki ustavnih sprememb. Predsednik Erdogan pa je dejal, da je turški narod sprejel zgodovinsko odločitev. V skladu z ustavnimi spremembami bo predsednik dobil izvršno oblast, položaj premierja bo ukinjen, Erdogan pa bo na oblasti lahko ostal do leta 2029.

FOTO: Erdogan pred odločilnim referendumom: Če bo bog dal, bo Turčija jutri praznovala
15. 04. 2017 13.47
V Turčiji so pred zgodovinsko odločitvijo – referendumom o spremembi ustave. Odločili bodo, ali želijo ohraniti parlamentarni sistem ali uvesti predsedniški sistem. Aktualni predsednik Recep Tayyip Erdogan je izrazil zaupanje, da bo glasovanje za slednji zmagoslavno. "Če bo Bog dal, bo ta država jutri praznovala," je dejal Erdogan. Tistim, ki bodo glasovali za njegove nasprotnike pa: "S tem boste podprli terorizem!"

Prevzemite brezplačnih 50 eur in trgujte s turško liro pred velikim referendumom
10. 04. 2017 09.32
Decembra lanskega leta je vladajoča stranka v Turčiji predstavila ustavni amandma, katerega je cilj da v osnovi spremeni način s katerim se upravlja s Turčijo. Kontroverzni ustavni načrt je namenjen da zamenja obstoječi parlamentarni sistem s predsedniškim in utre pot aktualnemu predsedniku Recep Erdogan kateri je na oblasti zadnjih 13 let da postane edini izvršni organ v državi.

FOTO in VIDEO: Razdejanje paragvajskega parlamenta - ubili vodjo podmladka liberalcev
01. 04. 2017 09.47
Izgredi v paragvajski prestolnici, ki so izbruhnili, potem ko je senat potrdil sporni ustavni amandma, ki bi dosedanjemu predsedniku omogočil ponovno izvolitev, so terjali smrtno žrtev. S strelom v glavo so ubili 25-letnega vodjo podmladka Liberalne stranke, poškodovanih je okoli 30 ljudi, med njimi trije poslanci.

Makedonski predsednik zavrnil podelitev mandata za sestavo vlade Zaevu
01. 03. 2017 20.26
Makedonski predsednik Gjorge Ivanov je zavrnil podelitev mandata za sestavo nove vlade vodji SDSM Zoranu Zaevu, čeprav mu je ta predal podpise podpore 67 poslancev. Kot je dejal Ivanov v televizijskem nagovoru, ne more podeliti mandata nekomu, ki ogroža neodvisnost in suverenost Makedonije.

Amnesty International s črno napovedjo: Krize se bodo še poglobile, gledamo retoriko, ki je ni bilo že od časa Hitlerja
22. 02. 2017 07.19
Politiki s strupeno in razčlovečeno retoriko ustvarjajo vse bolj razdeljen in nevaren svet, je v oceni stanja človekovih pravic po svetu za leto 2016 opozorila nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International. V poročilu Sloveniji očitajo aktivno prizadevanje za omejevanje pravic migrantov, prosilcev za azil in beguncev.

Erjavec optimističen: v koroški deželni ustavi vendarle prostor tudi za slovenščino?
20. 02. 2017 16.08
Predstavniki slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem so po srečanju s slovenskim zunanjim ministrom Karlom Erjavcem in ministrom za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazdom Žmavcem izrazili optimizem, da bodo zaplet glede spreminjanja koroške deželne ustave rešili in uskladili del besedila, kjer piše, da je nemščina edini deželni jezik.

Slovenija bo ostreje zahtevala zaščito slovenstva na avstrijskem Koroškem
16. 02. 2017 16.37
Predlog o spremembi deželne ustave Avstrijske Koroške, po katerem bi kot deželni jezik veljala le nemščina, še vedno razburja zamejske Slovence, pa tudi domačo politiko. O razmerah na Koroškem se je predsednik Pahor pogovarjal z veleposlanico Avstrije. Ta je dejala, da je bil predlog spremembe mišljen v dobri veri. Minister za Slovence v zamejstvu pa je napovedal, da bodo ostreje zahtevali zaščito slovenstva.

Trump odstopil z vseh položajev svojega poslovnega imperija
23. 01. 2017 09.41
Ameriški predsednik Donald Trump je začel z delom. Podpisal je dokumente o nameravanem umiku ZDA od prostotrgovinskega sporazuma, pa tudi dokumente o zamrznitvi zaposlovanja v javni upravi in prekinitvi financiranja pomoči pri splavu po svetu. Hkrati je odstopil z vseh položajev svojega poslovnega imperija.

Györkös Žnidarjeva: Slovenija je sposobna sama pisati svoje zakone, ne potrebujemo pomoči od zunaj
21. 01. 2017 13.11
Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar zavrača poziv komisarja Sveta Evrope za človekove pravice državnemu zboru, naj zavrne novelo zakona o tujcih. Ocenjuje, da so takšni pritiski na poslance neprimerni in nedopustni. "Slovenija je sposobna sama pisati svoje zakone, ne potrebujemo pomoči od zunaj," meni.

Predlagana novela zakona o tujcih razburja pravnike in civilno družbo
20. 01. 2017 17.24
Na okrogli mizi na pravni fakulteti so tehtali (ne)skladnost predlagane novele zakona o tujcih s členi iz slovenske ustave in določbami mednarodnega prava. Enotni so si, da so predlagane rešitve sporne tudi z več pravnih vidikov. Medtem ko bo odbor za notranje zadeve novelo obravnaval v torek, pa je Amnesty International Slovenije organiziral shod zoper spremembe zakona o tujcih.

Vsebina novele zakona o tujcih nejasna: osnutek bojda posega v človekove pravice, Slovenija bi bila v konfliktu
17. 01. 2017 16.27
Vsebina novele zakona o tujcih je po pritiskih iz domače in mednarodne javnosti še nejasna. Koalicija bo počakala na mnenje zakonodajno-pravne službe. Vprašati se moramo, ali želimo imeti državo, ki spoštuje temelje pravne države, opozarja pravna strokovnjakinja Dominika Švarc.

Renzi na prošnjo Mattarelle odložil odstop do sprejema proračuna v parlamentu
05. 12. 2016 00.35
Italijanski premier Matteo Renzi je na prošnjo predsednika države Sergia Mattarelle odložil odstop do sprejema proračuna v parlamentu, so sporočili po drugem današnjem srečanju Renzija in Mattarelle iz predsednikovega urada.Tako je pričakovati, da bo odstopil konec tedna.

Vlada je prestala šesto zaporedno interpelacijo. Cerar poslancem SDS: Želim si komunikacije na višji politični ravni
23. 11. 2016 06.39
DZ je zavrnil sklep SDS in po 16 urah končal razpravo o interpelaciji vlade. O interpelaciji, ki jo je zoper vlado vložila SDS, je bilo slišati veliko očitkov. "Tega si jaz res ne želim. To ni tisto, kamor moramo iti. Potrebujemo drugačno politično kulturo," jih je v zadnjem nagovoru okrcal premier Miro Cerar.

Ministrica prestala interpelacijo
07. 11. 2016 08.38
Šolska ministrica Maja Makovec Brenčič je prestala interpelacijo, ki jo je zoper njo vložila SDS. Za interpelacijo je glasovalo 18 poslancev, proti pa 48. V razpravi so sicer precej časa namenili vprašanju javnega in zasebnega šolstva.