spremembe ustave

Plenković pozdravil spremembe volilnega zakona BiH, EU kritična

03. 10. 2022 13.42

Hrvaški premier Andrej Plenković je pozdravil spremembe volilnega zakona Bosne in Hercegovine, ki jih je v nedeljo sprejel visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt. Nanje se je odzvala še delegacija Evropske unije, ki je sporočila, da gre izključno za odločitev visokega predstavnika.

Cigler Kralj in Prebilič o družinskem zakoniku, splavu in odstranjevanju ograje

28. 09. 2022 22.47

Janez Cigler Kralj v volilno tekmo vstopa s podporo Nove Slovenije, kočevski župan Vladimir Prebilič pa s podporo volivcev. Z obema tudi o najnovejšem predlogu vladajoče koalicije, da bi predsednik republike imenoval sodnike in o shodu koalicije Za otroke gre. Pa tudi o podiranju ograje na naši južni meji, o splavu, vojni v Ukrajini ter spremembi dohodninske in davčne zakonodaje. Kakšna družba bomo?

Svoboda, SD in Levica vložile predlog za spremembo imenovanja sodnikov

28. 09. 2022 08.01

Koalicija je v parlamentarni postopek vložila predlog za začetek postopka za spremembo ustave. Gre za predlog spremembe za imenovanje sodnikov, ki bi ga prevzel predsednik republike. To je za zdaj v pristojnosti državnega zbora. Namen je "depolitizacija postopka imenovanja sodnikov".

Politična aktivistka na Tajskem obsojena na zaporno kazen zaradi žaljenja kraljice

14. 09. 2022 11.43

Tajsko sodišče je politično aktivistko obsodilo na dve leti zapora zaradi žalitve monarhije. Aktivistka se je med uličnim protestom leta 2020 oblekla kot kraljica Suthida, za kar je sodišče razsodilo, da gre za norčevanje iz kraljeve družine, kar je na Tajskem strogo prepovedano. Protest je potekal v obliki "lažne" modne revije, katere namen je bil kritizirati uporabo okoli 416.000 dolarjev javnih sredstev za promocijo modne revije, ki jo je organizirala princesa Sirivannavari.

SDS in NSI: Zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti krši ustavo

25. 08. 2022 09.18

Poslanski skupini SDS in NSi sta na Ustavno sodišče naslovili zahtevo za oceno ustavnosti Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike in zagotavljanje spoštovanja pravne države. "Zakon vsebuje določbe, s katerimi se posega v 11 veljavnih zakonov, pri čemer nekatere spremembe veljavnih zakonov, v katere posega predmetni zakon, še niso stopile v veljavo," so zapisali v izjavi.

Izetbegović z izjavami o preštevanju sil in robotih poglobil napetosti v BiH

28. 07. 2022 16.50

V času, ko se BiH sooča z globoko politično krizo, je napetosti dodatno zaostril prvak SDA Izetbegović, ki je na strankarskem shodu govoril o preštevanju vojnih sil. Na njegovo hujskaško retoriko se je v istem slogu odzval tudi Dodik, ki je dejal, da je Srbov prav tako dovolj. Napetosti v zadnjem času dviguje tudi napoved sprememb volilne zakonodaje pred oktobrskimi volitvami, ki jih mnogi vidijo kot dodatno poglabljanje etničnih delitev v državi.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo

19. 07. 2022 10.07

Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

Upravno sodišče ugodilo Horvathovi tožbi KPK glede nezdružljivosti funkcij

12. 07. 2022 15.54

Poslanec državnega zbora in član Sveta Madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Lendava Ferenc Horvath je sporočil, da je upravno sodišče ugodilo njegovi tožbi ter odpravilo ugotovitve KPK o njegovi nezdružljivosti funkcij. Gre namreč za zastopanje interesov madžarske narodne skupnosti, ki je tudi po ustavi neposredno zastopana v obeh državnih organih. Upravno sodišče je tako ugotovilo, da je KPK kršila ustavne pravice in pravice postopkov. Horvath je na novinarski konferenci v Lendavi dejal, da pričakuje javno opravičilo, prav tako pa želi, da predsednik KPK razmisli o odstopu. KPK je medtem napovedala, da bo na sodbo glede Horvathove nezdružljivosti funkcij vložila revizijo.

Vladnemu predlogu novele zakona o RTVS zelena luč odbora za kulturo

11. 07. 2022 07.38

DZ je na izredni seji odločil, da bo predlog vladne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katerim želi vlada depolitizirati RTVS, obravnaval po nujnem postopku. Tako je glasovalo 49 poslancev, medtem ko jih je bilo proti 24. Odbor DZ za kulturo je nato na nujni seji z devetimi glasovi za in šestimi proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil dopolnjeni vladni predlog novele. Koalicijski poslanci so poudarjali, da bo RTVS z njim depolitizirana, v SDS in NSi pa so podvomili v iskrene namene vlade.

Severna Makedonija: Premier in vodja opozicije brez dogovora glede kompromisa z Bolgarijo

03. 07. 2022 20.20

Premier Severne Makedonije, vodja socialdemokratov (SDSM) Dimitar Kovačevski in vodja največje opozicijske stranke, desne VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski na pogovorih niso doseglo dogovora glede spremenjenega francoskega predloga, ki naj bi omogočil odpravo bolgarske blokade in začetek pristopnih pogajanj Severne Makedonije z EU.

Konec omejevanja volilne pravice? Klakočar Zupančičeva obljubila podporo

15. 06. 2022 15.31

Nobena omejitev volilne pravice zaradi invalidnosti ni dopustna. Vsak državljan, ki je dopolnil 18 let, bi moral imeti pravico voliti in biti voljen. Tako teorija. Da je v resnici precej drugače, pa opozarjajo pri Zvezi Sonček, kjer si želijo spremembe Zakona o volitvah v državni zbor, da odvzem volilne pravice osebam, postavljenim pod skrbništvo, ne bi bil več mogoč. Njihove predstavnike je sprejela predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Izrekla je podporo ureditvi tega področja, ki ji je, kot nekdanji sodnici, tudi poznano.

'Poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži'

06. 06. 2022 07.10

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je minuli teden s svojim govorom zelo razburila poslansko skupino SDS, ki od prve dame parlamenta zahteva opravičilo, ker naj bi grobo obračunala z njimi ter nedostojno in žaljivo napadla njihove poslance. Klakočar Zupančičeva se za izrečene besede ne misli opravičiti, ker da je govorila zgolj o dejstvih in dejanjih prejšnje vlade v minulih dveh letih, pravi. "Za nekaj, kar je resnično, se seveda ne bom opravičevala. Verjamem, da je včasih težko pogledati resnici v oči," je povedala v pogovoru za 24ur.com. Govorili sva tudi o njenih odmevnih rdečih petkah, pa o tem, da se sodna pošta ne dviguje, o težkih besedah, ki padajo v parlamentu, pa tudi o imuniteti, ki jo imajo poslanci za to, kar govorijo v hramu demokracije. "Dejansko poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži na sejah, za kar ni kazensko odgovoren. Je pa še vedno civilno, torej odškodninsko odgovoren," pojasnjuje predsednica.

Bobnarjeva: Prevzemam mandat po pravnem barbarstvu, najbolj brutalnem v Policiji

02. 06. 2022 11.03

"Prevzemam mandat notranje ministrice po dveletnem pravnem barbarstvu, ki je bilo na Ministrstvu za notranje zadeve in v Policiji, po vsej verjetnosti, najbolj brutalno od vseh državnih institucij. Nikoli več se ne sme zgoditi, da politika vpreže Policijo. Nikoli več se ne sme zgoditi, da z njeno pomočjo dvigne roko nad ljudi," je v prvem intervjuju povedala nova ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, ki opozarja, da je bila Policiji v minulih dveh letih storjena nepopisna škoda. V posebnem pogovoru za 24ur.com je napovedala, da bo letošnja slovesnost ob Dnevu Policije, simbolično, na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer se želi tudi opravičiti državljanom.

Pravica do orožja v ZDA ostaja trdno zakoreninjena

25. 05. 2022 14.04

Dogodki, kakršen je bil strelski pohod v šoli v Teksasu, v ZDA oživijo razpravo o tem, da bi bilo nujno omejiti dostop do orožja. A precejšen del Američanov se ne želi odpovedati pravici do orožja, zapisani v drugem členu ameriške ustave. Podatki kažejo, da je orožja med Američani vse več, več pa je tudi njegovih žrtev.

Zvezdniki o teksaški tragediji: To je epidemija, ki jo lahko nadzorujemo

25. 05. 2022 09.59

Združene države Amerike je znova pretreslo množično streljanje, ki se je zgodilo na teksaški osnovni šoli. Pokol, ki je po zadnjih podatkih vzel vsaj 21 življenj, je zopet sprožil debato o strožjih kriterijih za lastništvo orožja. K spremembam zakonov kličejo tudi znani obrazi, ki se strinjajo, da bi morala dejanja že zdavnaj zamenjati besede in obljube.

Pahor predlaga Goloba za mandatarja

23. 05. 2022 06.12

Predsednik republike Borut Pahor je po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin v pismu obvestil predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, da Državnemu zboru predlaga Roberta Goloba za mandatarja za sestavo vlade. V pogovori z vodji poslanskih skupin novoizvoljenega DZ je namreč nedvoumno ugotovil, da Golob uživa potrebno podporo za izvolitev, ta volja je izkazana tudi s podpisi 53 poslancev. Golob pa napoveduje, da bi lahko v jeseni iskali širše sodelovanje - programsko koalicijo - za ustavno večino o določenih vprašanjih, kot je sprememba ustave ali pokojninska reforma.

Ven iz moje maternice!

14. 05. 2022 15.25

Nemogoče se je bilo v zadnjih tednih izogniti novicam, ki so vsaka zase po vrsti razkrivale tragičnost vloge, ki je v tem modernem in svobodnem svetu ostala ženskam. Ne moremo biti prav zares presenečeni nad dejstvom, da se v številnih državah pod vprašaj postavljajo naše najpomembnejše pravice, morali pa bi biti zaskrbljeni nad tem, kako je uspelo javno debato, ki jo netijo sovražniki žensk in nasprotniki prepričanja, da je naše mnenje in hotenje enakovredno moškemu, pripeljati tako daleč, da še vedno poslušamo glasne krike opozoril, da je ženska enakopravnost (o enakosti v tem kontekstu pač ne moremo govoriti) šla predaleč, da je postala nevarna za družino in družbo.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

O kadrovanju, pravni državi, medijih: kateri so viri (ne)zaupanja v politiko?

16. 04. 2022 07.37

Še dober teden nas loči do dneva, ko bomo na volitvah odločili, v katero smer naj gre naša država v prihodnjih štirih letih. Volilna udeležba je pri nas običajno pod evropskim povprečjem. Zakaj Slovenci politiki ne zaupamo? O pravni državi, svobodi medijev in kadrovanju so se z voditeljem Gregorjem Trebušakom pogovarjali Polona Rifel iz Povežimo Slovenijo, Matej T. Vatovec iz Levice, Robert Pavšič iz LMŠ, Aleš Hojs iz SDS, Matjaž Nemec iz SD in Mark B. Andrijanič iz NSi.

Madžarska: boj za zmago na nedeljskih volitvah bo napet

02. 04. 2022 07.00

Nedeljske splošne volitve in sočasen referendum o sporni zakonodaji, ki naj bi otroke ščitila pred propagando LGBTIQ, bodo ključen preizkus javne podpore vladanju premierja Viktorja Orbana, ki traja že tri mandate. Poznavalci jih ocenjujejo kot napet boj nasprotujočih si vizij prihodnosti Madžarske, katerega finale je zasenčila vojna v Ukrajini.

Inštitut 8. marec: Oblast je nad nas poslala inšpektorat

01. 04. 2022 17.09

Inštitut 8. marec, ki poziva k oddaji podpisa v podporo njihovemu predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti, je sporočil, da so od inšpektorata dobili poziv za pojasnila glede kampanje. Prekrškovni organ je začel zbirati pojasnila in dokaze o njihovih domnevnih prekrških volilne zakonodaje. Kot so poziv komentirali v 8. marcu, se je zgodilo vse, kar so javno napovedali pred dvema dnevoma, in sicer da oblast ne bo izbirala sredstev za diskreditacijo.

Določbe zakona o tujcih in mednarodni zaščiti v ustavno presojo

10. 02. 2022 11.29

V Levici so ob podpisih strank LMŠ, SD in SAB vložili zahtevo za presojo ustavnosti spornih členov v Zakonu o tujcih in Zakonu o mednarodni zaščiti ter zahtevali njihovo razveljavitev. Do končne odločitve Ustavnega sodišča predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja spornih členov obeh zakonov.

V Zvezi Sonček za spremembo zakona o volitvah v DZ

02. 02. 2022 13.06

V Zvezi Sonček so na politične stranke, predsednike DZ, republike in vlade ter ministre naslovili pobudo za spremembo zakona o volitvah v DZ. Predlagajo spremembo sedmega člena, ki za zdaj uzakonja možnost odvzema volilne pravice osebi, ki jo sodišče postavi pod skrbništvo in ugotovi, da ni sposobna razumeti pomena, namena in učinkov volitev.

Zakon o preprečevanju pranja denarja v DZ. 'Gre za mini državni udar'

01. 02. 2022 14.22

DZ je opravil drugo obravnavo predloga novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, o katerem bo glasoval v sredo. Čeprav vlada zagotavlja, da se z njim ne posega bistveno v sedanji sistem, opozicija opozarja na prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila inšpekcijskem postopku. V koaliciji KUL načrtujejo tudi vložitev zahteve za presojo ustavnosti. "Zamislite si, da bi o vaši zasebnosti odločali ministri Hojs, Šircelj in Dikaučič," pravijo v SAB. Predlog podpirajo v SDS in NSi, zadržani so celo v SNS, v Konkretno in poslanski skupini DeSUS pa se še niso odločili. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranja denarja Klaudijo Stroligo pa opozarja, da gre za "mini državni udar".

Položaj 'skrajno nevaren', Zahod Rusiji ob morebitnem napadu grozi s sankcijami

20. 01. 2022 07.57

ZDA in Nato že dlje časa obtožujeta Rusijo, da s krepitvijo vojaških sil na ukrajinski meji načrtuje invazijo. Biden pa je zdaj sprožil polemiko, ko je nakazal, da bi lahko manjši vdor Rusije privedel tudi do manjšega odziva zaveznic Nata. Ameriški državni sekretar Blinken se je v Berlinu sestal z državami zaveznicami. Zahod zagotavlja, da je enoten, in napoveduje, da čakajo Rusijo ob morebitni invaziji hude gospodarske sankcije. Sredstvo pritiska na Moskvo bi lahko bil tudi plinovod Severni tok 2, ki povezuje Nemčijo in Rusijo.

Srbi se zavzemajo za vstop v EU, na referendumu podprli ustavne spremembe

17. 01. 2022 10.46

Volivci v Srbiji so na nedeljskem referendumu podprli ustavne spremembe na področju pravosodja, h katerim se je država zavezala v procesu približevanja EU. Po še nedokončnih podatkih je za spremembe glasovalo 61,8 odstotka volivcev, 37,1 odstotka pa jih je bilo proti.

Pahor ob 30. obletnici sprejetja ustave: Ustava je bila plod poglobljenega dialoga

22. 12. 2021 16.15

Predsednik republike Borut Pahor je z današnjo slovesnostjo v predsedniški palači obeležil 30. obletnico sprejetja ustave. Slavnostna govornika sta bila sekretar nekdanje komisije skupščine za ustavna vprašanja Miro Cerar in Pahor, ki je ob tem poudaril, da je bila ustava plod poglobljenega dialoga in sodelovanja političnih sil.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu

24. 11. 2021 18.11

Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

KPK: Župani kljub pozivu v skoraj letu dni niso odpravili nezdružljivosti funkcij

22. 11. 2021 11.05

Komisija za preprečevanje korupcije je objavila ugotovitve o nezdružljivosti funkcij županov občin Vrhnika, Borovnica in Log – Dragomer. Zaradi zaznanih neskladij občinskih odlokov z zakonodajo je KPK o tej praksi seznanila pristojno Ministrstvo za javno upravo. Prav tako je pozvala občine, naj preverijo že sprejete odloke o ustanovitvah javnih podjetij.

Slovenska politika – iskanje liberalne poti nazaj v prihodnost?

30. 10. 2021 07.00

Pred časom so stranke, ki tvorijo koalicijo KUL (SD, SAB, LMŠ in Levica), podpisale povolilni sporazum, v katerem so se zavezale, da bodo po volitvah oblikovale vladno koalicijo, v kateri ne bodo sodelovale s strankami, ki so trenutno v koaliciji z Janševo SDS. Gre za utrjevanje lastnih stališč in profiliranje tega zavezništva kot trdne antijanševske koalicije. Toda natančnejša analiza zgodovine teh strank in enoletnega delovanja opozicije KUL ter sama vsebina tega povolilnega sporazuma razkrivajo protislovja, ki bodo vtkana v samo spočetje morebitne nove povolilne vladne koalicije KUL.