spremembe ustave

Slovenija ne izpolnjuje pravil o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja
19. 04. 2023 16.06
Evropska komisija je izrekla drugi opomin Sloveniji in še desetim članicam EU, ker še niso v polnosti prenesle pravil EU o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev, so sporočili iz Bruslja. Če tega države ne bodo storile, lahko komisija v nadaljevanju proti njim sproži postopke pred Sodiščem EU.

Janša Novo Slovenijo obtožil dvojne igre. NSi: Spora med strankami ni
11. 04. 2023 10.19
Potem ko je Gibanje Svoboda stranki NSi odstopilo dve mesti v komisiji za nadzor javnih financ, se je prvak SDS ostro odzval na poziv Mateja Tonina, naj SDS začne sodelovati pri nadzoru vlade. NSi je obtožil izvenkoalicijskega paktiranja z vlado in nepoštenosti. Po njegovem mnenju NSi sodeluje pri poskusih osamitve SDS. V Novi Sloveniji pa odgovarjajo, da si prizadevajo za drugačno politiko.

V NSi, Svobodi in SD predlagajo spremembe ustave
04. 04. 2023 11.40
Po daljšem usklajevanju so poslanci NSi, Svobode in SD vložili predlog za ustavne spremembe glede imenovanja in razreševanja ministrov. Takšnih predlogov je bilo sicer v preteklosti že več, med drugim jih je nekaj predlagala tudi SDS. S to spremembo ustave bi po besedah Ciglerja Kralja med drugim odpravili nesmiselne zagate po volitvah, ko se zgodi, da imamo v Sloveniji hkrati dva predsednika vlade, a nobenega s polnimi pooblastili. "Če bi vprašali ljudi, bi rekli, naj začnejo hitro delati. Ne danes, že včeraj," pa je dodal Sajovic. SDS in Levica predlaganim spremembam v takšni obliki nasprotujejo.

Zelena luč začetku postopka za prenos imenovanja sodnikov na predsednika
30. 03. 2023 16.58
Člani ustavne komisije DZ so z 11 glasovi za in petimi proti prižgali zeleno luč za začetek postopka ustavnih sprememb, s katerimi koalicija predlaga prenos pristojnosti imenovanja sodnikov na predlog Sodnega sveta z DZ na predsednika republike. Strokovna skupina bo predvidoma do konca aprila pripravila mnenje o osnutku ustavnega zakona.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00
Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Spremembe ustave: bo tehtnico nagnila Nova Slovenija?
24. 03. 2023 06.03
Ali bo po 30 letih samostojne države vladi prvič uspelo potrditi spremembe na področjih ustave, ki do zdaj niso uspela zaživeti še pod nobeno vlado, je pa politika o njihovih spremembah že večkrat razmišljala? O tem z vodjo poslanske skupine Levica Matejem Tašnerjem Vatovcem in vodjo poslanske skupine NSi Janezom Ciglerjem Kraljem.

Primčeva koalicija na Evropsko sodišče za človekove pravice vlaga tožbo
16. 03. 2023 15.04
Po tem, ko je koalicija Aleša Primca Za otroke gre z referendumom na spremembe družinskega zakonika že poskušala tako v državnem zboru kot na Ustavnem sodišču RS, v obeh primerih neuspešno, se je zdaj obrnila še na Evropsko sodišče za človekove pravice. Zaradi zavrnitve izvedbe referenduma so namreč na evropsko sodišče vložili tožbo.

MNZ upošteval predlog Hojsa: pod UV-svetlobo vidna tudi 2. kitica Zdravljice
15. 03. 2023 07.39
Na novi biometrični osebni izkaznici, ki je zaradi svoje dovršenosti požela tudi priznanje mednarodnih strokovnjakov s področja varnostnih tiskovin in identifikacijskih dokumentov, lahko najdemo zapis druge kitice Prešernove Zdravljice. "Bog našo nam deželo, Bog živi ves slovenski svet." "Mislim, da je izbor druge kitice lep," je odločitev, da na nove osebne izkaznice dodajo tudi ta zapis, komentiral nekdanji notranji minister Aleš Hojs, ki je idejo tudi predlagal. Prav SDS pa je lani, sicer neuspešno, v državni zbor vložila tudi predlog spremembe zakona o državnih simbolih, s katerim bi slovenska himna postala celotna Prešernova Zdravljica.

Golob: Slovenija za vstop BiH v EU rezervirala dodaten milijon evrov
13. 03. 2023 06.00
Premier Robert Golob je na uradnem obisku v Bosni in Hercegovini. Srečal se je že s predsednico sveta ministrov BiH Borjano Krišto, glavna tema pogovorov pa so evropske integracije BiH. Ob tem je premier dejal, da Slovenija želi biti ne le zaveznica, ampak prijateljica BiH, in da je vlada v proračunu rezervirala dodaten milijon evrov, s katerim bo neposredno podprla prve aktivnosti.

Je osnovna šola zares brezplačna?
08. 03. 2023 12.19
Osnovna šola bi morala biti brezplačna, menijo na ZPM Ljubljana Moste-Polje, zato so na pristojno ministrstvo naslovili poziv k sprejetju ustreznih zakonskih sprememb. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je spremembe, ki so predmet urejanja v zadevnih zakonih, treba vpeljevati postopoma, ob tehtnem premisleku in načrtovano, hkrati pa poudarjajo, da imamo na področju izobraževanja v Sloveniji že sedaj vzpostavljene številne sistemske ukrepe, ki pomagajo vsem učencem zagotavljati enake pogoje, ne glede na njihov socialno ekonomski položaj ali druge osebne okoliščine.

Umorili županskega kandidata, dan pozneje je bil izvoljen
07. 02. 2023 16.46
Kandidat za župana v Ekvadorju, ki je bil umorjen le nekaj ur pred odprtjem volišč, je zmagal na lokalnih volitvah v mestu Puerto López. 41-letnega Omarja Menéndeza so ustrelili napadalci, ki so v soboto vdrli v sobo, kjer je bil s sodelavci kampanje. V napadu je bil ubit tudi najstnik. Storilci so na begu, policija motiv za atentat še preiskuje. Država se sicer spopada z naraščajočim valom kriminala, volivci pa so na referendumu zavrnili spremembe ustave, ki bi omogočile izročitve Ekvadorcev v ameriške zapore.

S spremembo ustave možnost predčasne razpustitve parlamenta
25. 01. 2023 16.16
Slovaški poslanci so izglasovali spremembo ustave, ki bo omogočila predčasno razpustitev parlamenta in s tem odprla pot predčasnim volitvam. Do teh lahko po novem pride z resolucijo, ki jo bo moralo podpreti najmanj 90 od 150 poslancev. Glasovanje o njej bo najverjetneje potekalo prihodnji torek, je dejal predsednik parlamenta Boris Kollar.

Referendum o spremembi ustave na Slovaškem ni uspel
22. 01. 2023 11.39
Referendum o spremembi ustave na Slovaškem zaradi prenizke udeležbe ni uspel. Po podatkih volilne komisije se ga je udeležila le dobra četrtina volilnih upravičencev. Da bi bil veljaven, bi se ga moralo udeležiti najmanj 50-odstotkov volivcev. Sprememba ustave bi omogočila razpustitev parlamenta pred koncem njegovega mandata.

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu
11. 01. 2023 09.33
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Ustavno sodišče razveljavilo zakon za ureditev problematike posojil v frankih
14. 12. 2022 11.46
Po tem, ko je državni zbor februarja letos potrdil zakon za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, ga je ustavno sodišče zdaj razveljavilo. Zakonu so že takrat nasprotovale tako vlada kot banke, ki so za zakon vložile pobudo za oceno ustavnosti, marca pa je bilo izvajanje zakona zadržano. Ustavni sodniki so zdaj med drugim ugotovili, da pogoji za retroaktivnost zakonskih določil niso izpolnjeni.

Perujski predsednik razpustil parlament nekaj trenutkov pred njegovo odstavitvijo
07. 12. 2022 20.42
Perujski predsednik Pedro Castillo je nekaj ur pred glasovanjem o njegovi odstavitvi sporočil, da bo začasno razpustil parlament in vladal z odloki. Opozicija ga je obtožila, da je izvedel državni udar. Parlament je nato podprl njegovo odstavitev. Castillo je z družino medtem iz predsedniške palače odšel na sedež prefekture v Limi.

Poslanka Meira Hot z novo pobudo bije boj za zaščito živali
04. 12. 2022 14.34
Poslanka SD Meira Hot je na ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila novo pobudo v povezavi z zaščito živali. V njej med drugim opozarja, da se za zaščito in dobrobit živali še zdaleč ni naredilo dovolj. Opozarja, da so nujne sistemske spremembe, tako Zakona o zaščiti živali kot tudi kazenske, prekrškovne zakonodaje in Zakona o inšpekciji. Namreč, vse prepogosto se dogaja, da od zaznanih kršitev do odvzema živali kršitelju mine preveč časa, kazni pa so premile in nimajo naloge odvračanja.

V središču Ljubljane protest v podporo Kurdom: Recimo ne turškim vpadom
03. 12. 2022 16.00
Na Kongresnem trgu so se popoldan začeli zbirati protestniki, tokrat v podporo Kurdom. S seboj so nosili transparente z napisi "Solidarno z revolucijo v Rožavi" ter "Solidarnost s Kurdi", še pred zborom v središču Ljubljane pa so napovedali, da se s shodom upirajo turškemu militarizmu, od Slovenije in Evropske unije pa da zahtevajo, da obsodita turške napade v Siriji in Iraku. "Recimo ne turškim vpadom," so še sporočali protestniki.

Koalicija do petka s predlogi za nove ministre
29. 11. 2022 15.12
Po potrditvi sprememb zakona o vladi na nedeljskem referendumu bodo koalicijski partnerji do petka oblikovali predloge imen kandidatov za nove ministrske položaje, je napovedal premier Robert Golob. Ministrstvo za solidarno prihodnost, ki bo na novo ustanovljeno, po njegovih besedah ostaja v domeni Levice.

Zadnji dan kampanje: številka 1 ali številka 2?
11. 11. 2022 06.00
Predsedniška kandidata Anže Logar in Nataša Pirc Musar imata le še danes do polnoči čas za nagovor volivk in volivcev, preden nastopi volilni molk. V nedeljo bo namreč znano, kdo bo naslednik Boruta Pahorja. Oba kandidata smo še pred zaključkom kampanje prosili, da strneta misli in za konec povzameta, zakaj naj volivci obkrožijo njuno številko.

15.000 protestnikov v Podgorici: 'Ne damo ustave, hočemo volitve'
08. 11. 2022 21.20
Okoli 15.000 ljudi je na protivladnem protestu pred parlamentom v črnogorski prestolnici Podgorica zahtevalo umik sprememb zakona o predsedniku Črne gore, dogovor o izboru ustavnih sodnikov ter razpis predčasnih parlamentarnih volitev.

Ali sledijo ustavne in volilne spremembe? 'Ta proces je smiselno začeti'
24. 10. 2022 07.35
Predsednik vlade Robert Golob je sklical vrh parlamentarnih strank, na katerem so opravili posvet glede morebitnih ustavnih sprememb in sprememb volilne zakonodaje. Povabljeni so bili predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin. "Imeli smo prvi posvet o tem, ali lahko v tem mandatu pričakujemo tudi ustavne spremembe. Pokazalo se je, da je ta proces smiselno začeti in da bo lahko dal rezultate," je na srečanju dejal premier Robert Golob.

Je referendum na družinski zakonik dopusten? O tem bo odločal DZ
21. 10. 2022 10.56
Kolegij predsednice državnega zbora je sklenil, da bodo poslanci prihodnji petek na izredni seji med drugim odločali tudi o nedopustnosti referenduma o spremembah družinskega zakonika. Ob tem so potrdili tudi časovnico redne seje, ki bo trajala od ponedeljka do četrtka. Na njej poslance čaka tudi nekaj pomembnejših kadrovskih odločitev ter obravnave treh zakonskih besedil.

Američani bodo odločali o odpravi suženjstva
21. 10. 2022 10.45
Volivci v ameriških zveznih državah Alabama, Louisiana, Oregon, Tennessee in Vermont bodo ob novembrskih kongresnih volitvah na referendumih odločali tudi o odpravi suženjstva. Slednje je bilo v ZDA ukinjeno pred 150 leti s 13. amandmajem k ameriški ustavi, a kot neprostovoljno služenje ostaja dovoljeno v 20 zveznih državah, ko gre za delo v zaporu. Gospodarstva ameriških zveznih držav in razna podjetja namreč še danes drži pokonci delo zapornikov, ki jim za to ne plačujejo ali pa jim plačujejo le malo. Zapornike izkoriščajo za popravila cest, pobiranje pridelkov, proizvodnjo registrskih tablic ...

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?
05. 10. 2022 06.00
Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21
Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Državni zbor tudi v drugo potrdil spremembe družinskega zakonika
18. 10. 2022 21.28
Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta tudi v drugo potrdil spremembe družinskega zakonika. Za je glasovalo 51 poslancev koalicije, proti pa je bilo 24 poslancev SDS in NSi. Po spremembah je zakonska zveza skupnost dveh oseb, istospolnim partnerjem pa omogočajo posvojitev otroka. Za vnovično potrditev sprememb je bila potrebna večina glasov vseh poslancev.

DZ po vetu potrdil spremembe družinskega zakonika
17. 10. 2022 14.48
Odbor DZ za delo, ki je zaradi odložilnega veta DS vnovič razpravljal o spremembah družinskega zakonika, ki istospolnima partnerjema v partnerski zvezi omogočajo skupno posvojitev otroka, je spremembe potrdil z 10 glasovi za in petimi proti. Pričakovano so za spremembe glasovali člani odbora iz koalicije, proti pa člani iz SDS in NSi.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?
12. 10. 2022 13.13
Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Mesec: Referendum o spremembah družinskega zakonika protiustaven
11. 10. 2022 16.09
Državni svet je s 17 glasovi za in 11 proti izglasoval odložilni veto na spremembe družinskega zakonika. Predlagala ga je skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem, ki meni, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih. Minister za delo Luka Mesec je medtem glede vložene pobude za zakonodajni referendum o spremembah družinskega zakonika in vloženem vetu državnega sveta poudaril, da spremembe v skladu z odločbo ustavnega sodišča samo odpravljajo diskriminacijo istospolnih parov.