spremembe ustave

Dosegli načelni dogovor glede sprememb volilne zakonodaje

14. 06. 2019 13.40

V tretjem krogu pogajanj parlamentarnih strank so pri predsedniku Borutu Pahorju dosegli načelen dogovor glede sprememb volilne zakonodaje. To zaenkrat med drugim pomeni tudi ukinitev volilnih okrajev in uvedbo relativnega neobveznega prednostnega glasu.

Nova pravila že na naslednjih volitvah?

10. 06. 2019 15.31

Ministrstvo za javno upravo je pripravilo osnutek sprememb Zakona o volitvah v državni zbor. Te spremembe med drugim predvidevajo ukinitev volilnih okrajev in uvedbo fakultativnega relativnega prednostnega glasu. Gre sicer za delovni osnutek novele, zato ga bodo morda v nadaljnjih usklajevanjih še spreminjali.

Osebna imena kmalu daljša, dovoljene bodo tudi črke in okrajšave

20. 04. 2019 07.00

Vsak od nas ima pravico do osebnega imena. V resnici je izbira osebnega imena naša dolžnost in zlorabe so strogo sankcionirane. Obstajajo jasna pravila, ki določajo izbiro in spremembo osebnega imena, ta pa se bodo, kot kaže, kmalu spremenila. Pripravljen je namreč Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o osebnem imenu, ki naj bi bil sprejet po skrajšanem postopku.

Bo slovenski znakovni jezik kmalu umeščen v ustavo?

18. 04. 2019 11.57

Znakovni jezik je za uporabnike materni jezik in njihov osnovni in edini jezik za sporazumevanje, poudarja ministrica za delo Ksenija Klampfer. Z umestitvijo slovenskega znakovnega jezika v ustavo pa se pričakuje, da država slovenski znakovni jezik prizna kot avtohton jezik skupnosti uporabnikov tega jezika.

Šiško na sodišču: Nikoli nisem govoril, da je treba strmoglaviti državo

26. 03. 2019 13.03

Andrej Šiško in Matej Lesjak, obtožena ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve, sta v zaključnih besedah na sodišču povedala, da ne drži nič od tega, kar jima očita tožilstvo. Šiško vztraja, da nikoli ni govoril, da je treba strmoglaviti državo, pač pa sodelovati, Lesjak pa: "Nisem kriv, ker snemati ni greh!" Izrek sodbe bo v petek.

Stoltenberg po pogovorih z Lavrovom: Srečanje ni prineslo napredka

15. 02. 2019 08.10

Osrednje teme 55. varnostne konference v Münchnu, kjer so zbrani svetovni voditelji, so EU po brexitu, krhajoči se transatlantski odnosi ter novo obdobje rivalstva treh velikih sil, ZDA, Rusije in Kitajske.Se nam po ameriški in ruski odpovedi pogodbe o prepovedi raket srednjega dosega obeta nova oboroževalna tekma? Slovenijo zastopajo Pahor, Erjavec in Cerar.

Predlog ustavne obtožbe zoper premierja Šarca brez zadostne podpore DZ

29. 01. 2019 10.34

Predlog ustavne obtožbe zoper premierja Marjana Šarca, ker naj bi bil kriv, da odločba ustavnega sodišča glede financiranja javnih programov v zasebnih osnovnih šolah ostaja neuresničena, v DZ ni dobil zadostne podpore. Za ustavno obtožbo Šarca pred ustavnim sodiščem je namreč glasovalo 29 poslancev, proti pa jih je bilo 53.

Medtem ko se Maduro in Guaido prepirata za oblast, ljudi zanima samo, kako bodo nahranili družino

27. 01. 2019 16.14

Venezuelski predsednik je ostro zavrnil ultimat več evropskih držav, naj v osmih dneh razpiše nove volitve. In medtem ko se vse glasneje govori o morebitni spremembi režima, se tri milijone venezuelskih beguncev sprašuje, kdaj se bodo lahko vrnili v domovino.

Na ulicah več kot 100.000 Grkov: spopadi med policijo in desničarskimi skrajneži

20. 01. 2019 16.58

V središču Aten se je zbralo več kot 100.000 ljudi, ki protestirajo proti preimenovanju grške sosede Makedonije v Severno Makedonijo v skladu s sporazumom med Skopjem in Atenami. Na protestih so izbruhnili spopadi med policijo in desničarskimi skrajneži, ki so skušali vdreti na območje parlamenta. Pri tem je bilo poškodovanih več ljudi.

Grški premier Cipras dobil zaupnico v parlamentu

16. 01. 2019 22.35

Grški premier Aleksis Cipras je dobil zaupnico v parlamentu. Njegovo vlado je podprlo 151 poslancev v 300-članskem parlamentu, med njimi tudi več neodvisnih. Cipras je glasovanje o zaupnici zahteval, ker je zaradi nasprotovanja dogovoru z Makedonijo o imenu te države iz vlade izstopila stranka Neodvisni Grki (Anel).

Zaradi Severne Makedonije gre Cipras v parlament po zaupnico

13. 01. 2019 12.35

Potem ko je zaradi dogovora z Makedonijo o spremembni njenega imena sprejel odstop obrambnega ministra Panosa Kamenosa in izstop stranke Anela iz koalicije, je grški premier Aleksis Cipras pozval k takojšnjemu glasovanju o zaupnici v grškem parlamentu.

Na eni strani čestitke, na drugi jeza opozicije in pozivi k razpustitvi parlamenta

12. 01. 2019 16.19

Potem ko je makedonski parlament v petek sprejel ustavna dopolnila, ki v skladu s sporazumom z Grčijo omogočajo spremembo imena države v Severno Makedonijo, je glavna makedonska opozicijska stranka VMRO-DPMNE zahtevala razpis predčasnih parlamentarnih volitev. Makedonski premier pa se je na to potezo odzval z besedami, da tudi "Mickoski moli, da se to ne bi zgodilo".

Makedonski parlament podprl spremembo imena države

11. 01. 2019 19.03

Poslanci makedonskega parlamenta so podprli ustavna dopolnila za spremembo imena države v Republiko Severno Makedonijo, v skladu z dogovorom z Grčijo, nato pa je parlament sprejel in razglasil še ustavni zakon.

Koalicija in Levica v bran Šarcu: Gre za histerični izpad SDS

21. 12. 2018 06.52

V SDS so na stoti dan vlade Marjana Šarca vložili ustavno obtožbo zoper premierja. Za to so se odločili "zaradi nepripravljenosti vlade za uresničitev ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva". Šarec se je na to odzval z besedami, da gre za poleno pod nogami.

Putin označil incident pri polotoku Krim za provokacijo

28. 11. 2018 06.17

Ruski predsednik Vladimir Putin je incident z ladjami ukrajinske mornarice v Kerški ožini označil za provokacijo, ki so jo spodbudile ukrajinske oblasti pred predsedniškimi volitvami prihodnje leto. V Ukrajini je sicer za deset regij prvič v zgodovini neodvisne države za 30 dni začelo veljati vojno stanje. Vojska je dobila razširjena pooblastila, pravice prebivalcev pa bodo okrnjene.

Makedonski poslanci za spremembo imena v Severno Makedonijo

20. 10. 2018 10.26

Makedonski poslanci so podprli predlog za začetek postopka za spremembo ustave, s katero bodo spremenili ime države v Severno Makedonijo. Glasovanje predstavlja prvi preizkus za vladajočo koalicijo, ali ima v parlamentu potrebno večino za spremembo imena. Odločitev pozdravljajo tudi v EU in Natu.

Stoltenberg poslance pozval k zvišanju sredstev za obrambo

09. 10. 2018 07.34

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je v državnem zboru poslance pozval k povišanju obrambnega proračuna, češ da bo to koristilo tudi Sloveniji, nespoštovanje zavez pa ni pošteno do tistih zaveznikov, ki že vlagajo več za skupno obrambo. "Nočemo se igrati nove hladne vojne za dobičke orožarske industrije," so sporočili protestniki, ki so se zbrali pred DZ, Levica pa je njegov govor celo obstruirala.

Generalni sekretar ZN pozval Makedonce k uveljavitvi spremembe imena

01. 10. 2018 08.43

"Zbrali smo več kot 600.000 glasov. Ne samo, da ne bom odstopil, moja obveza je, da Makedonijo še naprej peljem proti EU in Natu," po spodletelem referendumu pravi makedonski premier Zaev. In še: v roku nekaj dni bomo vedeli, ali obstaja možnost za dogovor z opozicijo, ali pa gremo na predčasne volitve. Opozicija mu odgovarja, naj raje razmisli o svoji "politični upokojitvi".

Takšna je vsebina zadnjega predloga koalicijske pogodbe Marjana Šarca

09. 07. 2018 17.28

LMŠ je potencialnim partnericam poslala zadnji osnutek koalicijske pogodbe. Na 30 straneh je univerzalni temeljni dohodek za vse mladoletne državljane, dvig minimalnih pokojnin za polno delovno dobo na najmanj 620 evrov, zagotovitev minimalne porodniške ne glede na delovni status, 150 proračunskih milijonov za odpravo čakalnih vrst v zdravstvu, pa tudi več odpuščanja na trgu dela.

Ivanov zavrnil podpis sporazuma: Kazenski zakonik za to določa pet let zapora

26. 06. 2018 12.16

Makedonski predsednik Ivanov je uradno sporočil, da ne bo podpisal sporazuma z Grčijo o imenu Makedonije, ki ga je parlament ratificiral 20. junija. To pomeni, da bo parlament moral znova glasovati o ratifikaciji sporazuma.

Zgodovinske volitve, gospodarska kriza in okrepljena opozicija: se Erdoganu trese stolček?

24. 06. 2018 09.23

Zgodovinske parlamentarne in predsedniške volitve dokončno uveljavljajo predsedniški sistem v državi. Hkrati volitve predstavljajo največji izziv za turškega samodržca Erdogana, ki se je na oblast povzpel pred 15 leti. A v luči rastoče gospodarske krize v državi ter vedno močnejše opozicije je njegova zmaga v prvem krogu vse prej kot zagotovljena.

Protesti pred makedonskim parlamentom, iz Bruslja pozivi k odgovornemu ravnanju

14. 06. 2018 08.35

V Makedoniji se je pred poslopjem parlamenta v Skopju zbrala množica več tisoč ljudi, ki so protestirali proti dogovoru o preimenovanju države v Republiko Severno Makedonijo. Evropski komisar za sosedsko politiko pa poziva makedonskega predsednika Ivanova k odgovornemu ravnanju.

V Makedoniji protesti proti spremembi imena in za predčasne volitve

03. 06. 2018 10.11

Več tisoč privržencev največje makedonske opozicijske stranke VMVRO-DPMNE je protestiralo proti spremembi imena države kot rezultat pogajanj med Makedonijo in Grčijo za razrešitev 27 let trajajočega spora. Na protestih je predsednik stranke Hristijan Mickoski tudi pozval k predčasnim volitvam.

ANALIZA: Program vseh programov

19. 05. 2018 07.00

V volilnih programih strank smo preverili, kakšni so obeti za prihodnja štiri leta. Za vsako od petih področij - zdravstvo, sodstvo, promet, gospodarstvo in varnost - smo izbrali tri relevantna vprašanja, ki morajo zanimati volivce, da se bodo 3. junija lažje odločili. Tokrat vam predstavljamo odgovore tistih strank, ki ponujajo konkretne rešitve.

ANALIZA: Bo politika še naprej imenovala sodnike?

15. 05. 2018 06.00

Zakaj je zaupanje v sodstvo in pravno državo nizko, če pa sodnih zaostankov ni več in se trajanje postopkov skrajšuje?

Volilna komisija potrdila, da je Orban res premočno zmagal

15. 04. 2018 13.52

Potem ko so nezadovoljni protestniki zahtevali ponovno štetje glasov, je madžarska volilna komisija potrdila, da je stranka Fidesz predsednika madžarske vlade Viktorja Orbana na minulih parlamentarnih volitvah osvojila 133 od skupno 199 poslanskih mest.

Miro Cerar – premier, ki je izstopil tik pred zadnjo postajo

15. 03. 2018 06.15

Čeprav so se nekateri iz njega norčevali, je skoraj ponarodel njegov moto "Slovenec sem. Ne jamram. Iščem rešitve". Cerar je moral stalno krmariti med političnimi poleni, ki so mu pod noge letela ne le iz opozicije, ki je bila z interpelacijami v tem mandatu izjemno aktivna, pač pa tudi iz koalicije. Kljub dejstvu, da se je gospodarski položaj v državi močno izboljšal, brezposelnost se je zmanjšala, zabeležili pa smo tudi prihod večjih tujih investitorjev.

Orožarsko združenje uro po podpisu zakona, ki zvišuje mejo za nakup orožja, vložilo tožbo proti Floridi

10. 03. 2018 09.26

Republikanski guverner Rick Scott je podpisal novi zakon o orožju, ki prinaša nekaj manjših sprememb po pokolu na srednji šoli na Floridi. Zakon med drugim zvišuje starostno mejo za nakup pušk z 18 na 21 let, šolskim okrožjem pa dovoljuje, da urijo in oborožujejo šolske uslužbence.

Ministrstvo za finance opozarja: v finančnem načrtu ni prostora za dvig denarne socialne pomoči

08. 03. 2018 13.15

Finančno ministrstvo je zaskrbljeno zaradi dviga denarne socialne pomoči, po njihovih izračunih v finančnem načrtu ministrstva za delo namreč ni prostora za dvig, ki ga predvideva novela zakona o socialno varstvenih prejemkih. Ta bi sicer osnovni znesek denarne socialne pomoči zvišala z 297,53 na 331,26 evra, več denarja pa predvideva tudi za samske in pare brez otrok.

Pred 26 leti sprejeta in razglašena ustava, leto zatem dobili prvi državni zbor

23. 12. 2017 07.23

Pred 26 leti je takratna slovenska skupščina sprejela in razglasila slovensko ustavo, s katero se je Slovenija tudi v pravnem smislu odcepila od Jugoslavije. Leto zatem se je na isti dan na ustanovni seji sešel prvi državni zbor v samostojni Sloveniji.