spremembe ustave

Na Madžarskem želijo istospolnim parom prepovedati posvojitev
11. 11. 2020 14.31
Madžarska vlada je v parlament poslala predlog spremembe ustave, ki naj bi natančno določala, da 'je mati ženska in oče moški', s tem pa bi posvojitev otrok dovoljevala samo poročenim parom. Cilj zakona je v resnici preprečiti, da bi istospolni pari, ki se po veljavni zakonodaji ne smejo poročiti, posvojili otroka. Skupine za človekove pravice so osnutek zakonodaje že obsodile.

Trump ali Biden: kakšna bo politika ZDA, če zmaga eden ali drugi?
01. 11. 2020 15.14
Trump nima načrtov za ustavitev podnebnih sprememb, saj vanje ne verjame. Biden obljublja ukrepe za njihovo upočasnitev. Trump nasprotuje omejevalnim ukrepom, Biden podpira obvezno nošenje mask in stroge ukrepe za zajezitev pandemije. Trump ruši transatlantske povezave, Biden bi jih obnovil.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost
18. 10. 2020 07.02
Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

'Ločenost oblasti ne pomeni njihove izoliranosti. Predpostavlja sodelovanje'
13. 10. 2020 12.14
Načelo delitve oblasti – (samo)omejevanje, vzajemni nadzor in medsebojno sodelovanje je naslov posveta, prvega takega v zgodovini, ki ga gosti predsednik Pahor. Ta je poudaril, da je z Ustavo RS določen sistem zavor in ravnovesij, ki med vejami oblasti vzpostavlja njihov medsebojni nadzor in odvisnost ter zagotavlja, da nobena veja oblasti ne more prevladati nad drugo. A kot pravi "ločenost oblasti ne pomeni njihove izoliranosti. Predpostavlja sodelovanje, dialog."

Sodbe v imenu ljudstva odslej skrite pred ljudstvom
04. 10. 2020 12.01
Tožilstva in sodišča v zvezi z zahtevami novinarjev po odgovorih, kot kaže, vzpostavljajo novo prakso onemogočanja dostopa do informacij javnega značaja v pravosodnem sistemu. Javnost in novinarji namreč niso več upravičeni do nobenih informacij, ki zadevajo predkazenski, kazenski ali sodni postopek, če za to ne morejo izkazati pravnega interesa po specialni zakonodaji. Še več, upravičeni niso niti do podatkov o pravnomočnih sodbah, ki so jih sodišča izrekla v imenu ljudstva.

Poljska Slovenijo vabi k odstopu od istanbulske konvencije
02. 09. 2020 13.51
Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je Sloveniji poslal pismo, v katerem preverja, ali bi se pridružila Poljski pri odstopu od istanbulske konvencije. Poljska Sloveniji predlaga, da bi pripravili besedilo nove konvencije, ki bi jo posredovali v podpis in ratifikacijo skupini naslovnikov na mednarodnem parketu. Za SMC bi bil odstop od istanbulske konvencije nesprejemljiv.

Lukašenko dopustil možnost referenduma o spremembi ustave, protestniki vztrajajo
31. 08. 2020 15.08
Dolgoletni beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je po večtedenskih množičnih protestih proti njegovi vladavini dopustil možnost referenduma za spremembo ustave. Njegova glavna protikandidatka na volitvah Svetlana Tihanovska je medtem napovedala, da bo mednarodno skupnost zaprosila za podporo pri mirni spremembi oblasti v Belorusiji. Protestniki so na ulicah vztrajali že tretji teden, zopet pa so jih pridržali več kot 100.

Lukašenko: Dokler me ne ubijete, drugih volitev ne bo
17. 08. 2020 08.37
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je v ponedeljek poudaril, da ponovnih volitev ne bo. Dodal je, da je pripravljen narediti ustavne spremembe, vendar ne pod pritiskom protestnikov. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je medtem sporočil, da bo v sredo o razmerah v Belorusiji potekala izredna video konferenco voditeljev Evropske unije.

Aplikacija za sledenje stikov z okuženimi na poti do sprejema
06. 07. 2020 13.33
Odbor DZ za delo je z manjšimi popravki potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covida-19, katerega glavni namen je zaščititi delovna mesta, daje pa tudi podlago za uvedbo aplikacije za sledenje stikom z okuženimi. Te opoziciji ni uspelo črtati iz zakonskega besedila, zato napoveduje ustavno presojo.

Putin podpisal odlok o spremembi ustave: na oblasti bo lahko še 16 let
03. 07. 2020 18.30
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes podpisal odlok o spremembi ustave. Rusi so spremembe ustave, ki bodo stopile v veljavo v soboto, potrdili z veliko večino in s tem omogočili Putinu še 16 let na oblasti.

Putin slavi: na oblasti bo lahko ostal do leta 2036
02. 07. 2020 09.39
Ustavne spremembe v Rusiji je po 98 odstotkov preštetih glasovnic podprlo več kot 78 odstotkov volivcev. S tem si je ruski predsednik Vladimir Putin zagotovil zanesljivo zmago, na oblasti pa bo lahko vse do leta 2036. Kritiki mu očitajo, da želi biti 'predsednik za vse življenje', kar pa Putin vztrajno zanika.

Bo Putin na oblasti še nadaljnjih 16 let?
01. 07. 2020 21.03
Ustavne spremembe v Rusiji je glede na delne rezultate po več kot polovici preštetih glasovnic podprlo več kot 76 odstotkov volivcev. S tem se predsedniku Vladimirju Putinu nasmiha zmaga in nadaljnjih 16 let na oblasti.

Pahor bo nastopil v DZ in spregovoril o nujnosti sprememb volilne zakonodaje
13. 06. 2020 10.36
Predsednik republike Borut Pahor bo v četrtek na lastno pobudo nastopil na seji državnega zbora. Poslankam, poslancem in slovenski javnosti bo predstavil svoje mnenje in stališče do nujnosti pravočasnega sprejema ustavno zapovedanih sprememb volilne zakonodaje. Pahor namreč ocenjuje, da je to v tem trenutku najpomembnejše politično vprašanje demokratične ureditve v Sloveniji.

Z ustavno presojo želijo zavarovati zeleno Slovenijo
01. 06. 2020 09.32
Zeleni Slovenije in Stranka mladih - Zeleni Evrope napovedujejo vložitev ustavne presoje novele zakona o ohranjanju narave, in sicer takoj, ko bo zakon, ki ga je DZ sprejel minuli teden, objavljen v uradnem listu. S tem želijo 'zavarovati zeleno Slovenijo'. Zakon namreč omejuje sodelovanje nevladnih organizacij v upravnih in sodnih postopkih.

V ZDA vre: zažgali policijsko postajo, gorijo soseske, v Minneapolisu nacionalna garda
29. 05. 2020 07.32
V Minneapolisu so se že tretjo noč zapored nadaljevali hudi protesti, ki so izbruhnili zaradi smrti temnopoltega državljana Georgea Floyda. Ta je umrl, ko je eden od policistov, ki so ga aretirali zaradi domnevnega nakupa s ponarejenim bankovcem, klečal na njegovem vratu več kot osem minut. Močno je odmevala tudi aretacija novinarske ekipe CNN, ki jo je policija več ur zadrževala na lokalni policijski postaji. Oblasti so sporočile, da so aretirale policista Dreka Chauvina. Proti njemu so tudi podali obtožnico zaradi umora, poročajo ameriški mediji.

5000 kolesarjev in pešcev v središču Ljubljane, zbirali podpise za odstop vlade
22. 05. 2020 19.26
Ulice slovenskih mest so konec delovnega tedna preplavili protestniki na kolesih. V prestolnici, kjer so prvič zbirali tudi pisne pozive k odstopu vlade, se jih je zbralo 5000. Policija je pridržala eno osebo, skupno pa opravila 33 postopkov. Večjih incidentov ni bilo. Medtem pa je manjša skupina motoristov vladi izrazila podporo.

Okoljevarstveniki se ne bodo vdali. Zeleni Slovenije napovedujejo ustavno pritožbo
13. 05. 2020 11.40
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je v torek potrdil vladni predlog novele zakona o ohranjanju narave, ob tem pa – kljub opozorilom pravnikov DZ – tudi amandma poslancev SNS, ki zaostruje pogoje sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih. Greenpeace Slovenija sporoča, da ne bodo odnehali z bojem, v stranki Zeleni Slovenije pa napovedujejo pritožbo na ustavno sodišče.

'Lahko se zgodi, da bo motena dobava kakšnega izdelka, a preskrba s hrano ni ogrožena'
13. 03. 2020 08.17
Nakupovalna središča krajšajo delovne čase, prebivalci pa množično praznijo trgovinske police. Janez Janša je omenil omejitev uvoza iz rizičnih držav, in ne samo iz Italije, od koder uvozimo veliko sveže zelenjave. Pristojni medtem mirijo, da ustvarjanje zalog hrane ni potrebno. "Če bo v karanteni ali izolaciji cela družina, ima civilna zaščita načrt za dostavo hrane," še zatrjujejo.

Duma potrdila Putinovo željo, da lahko znova kandidira za predsednika
11. 03. 2020 10.07
Spodnji dom ruskega parlamenta je danes v tretjem in hkrati zadnjem branju pričakovano dokončno potrdil ustavne spremembe, ki jih je predlagal ruski predsednik Vladimir Putin. Predlog besedila vsebuje tudi dopolnilo, ki Putinu omogoča vnovično kandidaturo za predsednika države.

Ruska duma potrdila ustavne spremembe: bo Putin ostal na oblasti tudi po 2024?
10. 03. 2020 19.44
Spodnji dom ruskega parlamenta je v drugem branju potrdil ustavne spremembe, ki jih je predlagal predsednik Vladimir Putin. Med drugim so poslanci podprli dopolnilo, ki bi Putinu omogočilo, da ostane na oblasti tudi po letu 2024. Dokončno bodo o ustavnih spremembah odločali v sredo.

Geopolitični deja vu na grško-turški meji
09. 03. 2020 10.27
"Turčija odpira meje, kdor želi, gre lahko naprej," je pred kratkim dejal turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Podobno retoriko je bilo možno slišati leta 2015, ko je Evropo zajela največja migrantska kriza po drugi svetovni vojni. Takrat je v letu dni skoraj milijon ljudi prečkalo meje Evrope, Turčija pa je dosegla svoje in dobila denar ter politično podporo za politične odločitve.

'Bosna in Hercegovina je dokaz, da obstaja Bog'
02. 02. 2020 10.01
Politični sistem, kot ga ima Bosna in Hercegovina, je edinstven, takšnega sistema ni nikjer na svetu, in to brez balkanske miselnosti, da so vedno nekaj posebnega. Je prekompleksen sistem: toliko oblasti, toliko prekrižajočih se odgovornosti, nalog v takšni mali državi ne more delovati. Država deluje kot disfunkcionalna družina, v kateri ima vsak član družine absolutni veto, ki onemogoča sprejetje karkšnekoli koristne odločitve za družino.

KOMENTAR: Bomo že na prihodnjih volitvah lahko svoj glas dali kandidatu (človeku) in ne stranki
01. 02. 2020 11.00
Padec vlade po navadi vzbudi napačne predstave, da je to zaželena in potrebna stvar, ker je treba zadeve počistiti, potem pa na tem domnevno svežem temelju graditi novo, lepo, pravičnejšo, manj koruptivno, bolj etično itd. družbo. To je približno podobna in enako realna želja, kot jo imajo misice na svojih tekmovanjih, ko se zavzemajo za mir na svetu.

Ruska vlada odstopila, medtem ko Putin načrtuje ustavne spremembe
15. 01. 2020 14.43
Ruska vlada je odstopila, je nepričakovano oznanil ruski premier Dimitrij Medvedjev, ki želi s tem omogočiti predsedniku Vladimirju Putinu imenovanje novih ministrov in premierja, v času korenitih sprememb ruskega političnega sistema. Putin je namreč pred tem v nagovoru narodu napovedal spremembe ruske ustave, ki bi večjo moč podelile ruski dumi, na drugi strani pa oslabile predsednika.

Ustavno sodišče ugotovilo neustavnost zakona o prekrških
04. 12. 2019 19.17
Ustavno sodišče je ugotovilo, da je zakon o prekrških v neskladju z ustavo, ker ne določa roka, v katerem bi moral biti pravnomočno končan ponovljeni postopek po razveljavitvi prve, pravnomočne odločbe. DZ mora protiustavnost odpraviti v enem letu. Do spremembe zakona pa bo veljal rok, ki ga je postavilo ustavno sodišče, in sicer dve leti.

Indija odpravila avtonomijo Kašmirja
05. 08. 2019 12.08
Indija je z odlokom odpravila poseben status indijskemu delu regije Kašmir. V regijo so indijske oblasti napotile dodatnih 10.000 vojakov, turistom pa zaukazale, naj zapustijo območje.

Zakaj 20 držav avtomatsko prepoznava registrske tablice, Slovenija pa ne?
02. 08. 2019 06.00
Slovenija je znova 'bolj papeška od papeža'. Sistem, ki dokazano deluje v 20 evropskih državah, pri nas očitno še ne bo zaživel. Slovenska policija priznava, da se je sistem za avtomatiziran nadzor registrskih tablic v poskusnem obdobju izkazal za zelo učinkovitega, a ustavni sodniki so preprečili, da bi zaživel tudi zares.

Sviz za rešitev vprašanja financiranja zasebnih šol predlaga referendum
29. 06. 2019 12.23
Sindikat vzgoje in izobraževanja za vprašanje financiranja zasebnih šol predlaga referendum. Kot so zapisali, potrebujemo "dokončno rešitev tega za našo prihodnost ključnega vprašanja". Javnost in odločevalce so še opozorili, da problematika financiranja javnih šol ob tem sicer ostaja neupravičeno prezrta, saj da je bilo izobraževanje med krizo podvrženo ostremu varčevanju.

V ustavni komisiji naklonjeni vpisu slovenskega znakovnega jezika v ustavo
26. 06. 2019 07.02
Ustavna komisija DZ je obravnavala predlog o začetku postopka za zapis znakovnega jezika v ustavo. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so v zvezi s predlogom že opozorili, da brez komunikacije posameznik ne more biti obveščen državljan. Slovenija bo, če bo do spremembe prišlo, peta država v EU, ki je znakovni jezik umestila v ustavo.

Predlogu SDS za zaostritev azilne zakonodaje najverjetneje rdeča luč
19. 06. 2019 14.46
Novela zakona o mednarodni zaščiti, ki jo je predlagal SDS in s katero bi zaostrili azilno zakonodajo, kot kaže ne bo preživel prve obravnave v DZ. Splošna razprava o predlogu je pokazala, da večina poslancev predlogu nasprotuje, saj menijo, da ni skladen s skupno evropsko azilno politiko.