spremembe ustave

Fajonova: Vsak pritisk na vlado je smiseln, Šarec: Nasilje rodi novo nasilje
08. 10. 2021 06.00
Kje smo kot družba ta hip? Na eni strani nosimo eno najpomembnejših nalog v EU, predsedujemo Svetu Evrope, gostili smo najpomembnejše evropske voditelje, na drugi strani pa množični protesti sredi slovenske prestolnice, vodni top, solzivec, granitne kocke. Ob tem se borimo še z epidemijo, ki je še zdaleč ni konec. Koliko časa še lahko zdržimo v takšnem tempu? Opozicija ves čas poudarja: gremo na predčasne volitve. A brez odstopa vlade kaj prida ne bodo dosegli.

Janša razkril pogoje za sodelovanje s SDS v prihodnji koaliciji
29. 08. 2021 08.49
Predsednik SDS in premier Janez Janša je na regionalnem srečanju stranke v Leskovcu pri Krškem povedal, da SDS ne izključuje nikogar, da pa za sodelovanje v prihodnjih vladnih koalicijah postavlja nekatere vsebinske pogoje, kot so delo za skupno dobro in ne za lastne interese ter postavljanje interesov slovenskih ljudi v ospredje.

Spletni nindže, prevratniki in temni denar ameriške demokracije
26. 06. 2021 08.34
Ulica pred javno osnovno šolo Mamie Fay v newyorški Astorii je bila ta volilni torek, ko so v mestu izbirali strankarske kandidate za volitve, običajno prizorišče ameriške politične kramarije. Podporniki posameznih kandidatov so mimoidoče vztrajno spraševali, ali so že oddali svoj glas in ali imajo v mislih njihovega izbranca. Ameriška demokracija deluje precej drugače od evropske, tisti dan pa je še eno glasovanje, v prestolnici dobrih štiristo kilometrov južneje, dajalo vedeti, da svetilnik demokracije ne samo izgublja svoj sij, ampak je v težavah.

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'
04. 06. 2021 12.27
Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.

Bo DZ pred odločanjem o ustavni obtožbi zahteval še Pahorjevo mnenje?
14. 05. 2021 11.38
O predlogu ustavne obtožbe premierja Janeza Janše bo DZ odločal v torek, dan prej pa bodo poslanci odločili, ali bodo zahtevali mnenje predsednika republike Boruta Pahorja na to temo. Glasovanje o predlogu za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča je za zdaj predvideno v petek, v SDS pa si želijo, da bi ga prestavili na sredo.

Zagovor pravic feminizma
24. 04. 2021 07.00
Nekoč je živela Susan B. Anthony, ena izmed tistih žensk, zaradi katerih lahko danes ostale sploh sodelujemo v demokratičnih ritualih, namenjenih izbranim posvečencem (posvečenk je seveda še vedno precej manj), ki nato upravljajo našo prihodnost. 5. novembra leta 1872, ko je bila stara 52 let, je doživela aretacijo zaradi zločina, ki ga je zakrivila, ker je bila prepričana, da lahko na predsedniških volitvah voli tudi sama, čeprav je ženska.

Logar zagotovil, da se strategija do Zahodnega Balkana ni spremenila
14. 04. 2021 14.11
Zunanji minister Anže Logar je na seji odbora DZ za zunanjo politiko zagotovil, da se strategija Slovenije do Zahodnega Balkana ni spremenila. Dogajanje v odnosih med Slovenijo in BiH v zadnjih dneh po njegovih besedah ne koristi nikomur. V SD so prepričani, da je omenjenih dokumentov več, zato pričakujejo tudi pojasnila predsednika vlade Janeza Janše. Medtem je hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman po delovnem srečanju s kolegico iz BiH Bisero Turković novinarjem dejal, da ni nobenih dokazov o obstoju "fantomskega" non paperja Slovenije, ki naj bi govoril o razdružitvi BiH. Izrazil je brezpogojno podporo Hrvaške stabilnosti in ozemeljski celovitosti BiH.

ZDA – demokracija ali volilna oligarhija?
10. 04. 2021 17.53
Liberalna politična opcija in mediji so izvolitev Josepha Bidna za predsednika ZDA pozdravili z upanjem na ponovno vzpostavitev "normalnosti", oživitve zmernosti in politične korektnosti. Trump naj bi poosebljal vulgarnost, podpirali naj bi ga, kot se je slikovito izrazila Hillary Clinton, "basket of deplorables", Biden pa naj bi omogočil, da ponovno zaživita strpnost in demokratična kultura v ZDA. Biden je postal simbol demokracije, ki naj bi bila vpisana v temelje ZDA. Toda ključno vprašanje je: ali se je pod Trumpom ta demokratični sistem res izrodil, ali pa so že določeni elementi v sami zasnovi ameriškega političnega sistema problematični?

Biden: Nasilje z orožjem v tej državi je epidemija
08. 04. 2021 19.38
Ameriški predsednik Joe Biden se je zaradi porasta množičnih streljanj v državi znašel pod pritiskom javnosti, ki zahteva spremembe. Biden je tako predstavil nekatere strožje ukrepe, ki so po njegovih besedah prvi korak v boju proti nasilju z orožjem. Republikanci so na drugi strani proti strožjim ukrepom, saj menijo, da posegajo v ustavne pravice Američanov.

Peking potrdil radikalno spremembo hongkonškega političnega sistema
30. 03. 2021 09.07
Kitajski voditelji so dokončno potrdili obsežne spremembe hongkonškega volilnega sistema. Z njimi se bo med drugim bistveno zmanjšal vpliv neposredno izvoljenih predstavnikov tako v zakonodajnem svetu kot v volilnem odboru Hongkonga, obenem pa bo kandidate za poslance odslej moral potrditi Pekingu naklonjen volilni odbor.

S citiranjem ustave protestniki pozvali k zavrnitvi sporne novele zakona o vodah
29. 03. 2021 12.02
Na Trgu republike so se – v skupinah po 10, z maskami in varnostno razdaljo – zbrali podporniki čiste pitne vode, ki so se jim pridružili tudi Mladi za podnebno pravičnost. S transparenti in citiranjem 70.a člena ustave, ki zagotavlja pravico do pitne vode, so poslance pozvali, naj ne sprejmejo predlagane novele zakona o vodah. Na krajšem shodu se je zbralo okoli 50 ljudi. Pod peticijo za pitno vodo pa so medtem zbrali več kot 11.500 podpisov.

V postopku predlog za razrešitev Zorčiča z mesta predsednika DZ
29. 03. 2021 12.39
O usodi Igorja Zorčiča na mestu predsednika Državnega zbora bo parlament odločal v torek. Zorčič, ki je skupaj s poslancema Janjo Slugo in Branislavom Rajićem izstopil iz SMC, je namreč napovedal, da z mesta predsednika ne misli odstopiti, zato je koalicija vložila predlog za njegovo razrešitev. Za to potrebujejo 46 glasov.

DZ omogočil investicije v vojsko, Levica napoveduje referendum
26. 03. 2021 19.34
DZ je potrdil novelo zakona o izvrševanju proračuna, s katero se bo investicije v vojsko izvzelo iz omejitev pri prevzemanju obveznosti v breme proračuna in s tem po pojasnilih vlade omogočilo njihovo dolgoročno načrtovanje. Ker je pravna podlaga za tovrstne nakupe zadržana, bodo v Levici začeli zbirati podpise za zahtevo za razpis referenduma.

'Voda je ključna za naš obstoj, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da jo zaščitimo'
22. 03. 2021 13.02
Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku RS se je odzval na sprejemanje novele Zakona o vodah. Odločevalce je s posebnim priporočilom opomnil, naj pri sprejemanju novele na prvo mesto postavijo pravico do pitne vode. Predsednik DZ Igor Zorčič, ki je ob današnjem svetovnem dnevu voda obiskal novomeško enoto Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, pa je ocenil, da je pred politiko odločitev, za katero upa, da bo sprejeta v duhu svetovnega dneva voda.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire
22. 03. 2021 06.56
Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Kateri tip političnega vodje je vaš heroj?
13. 03. 2021 07.00
"Leta 1965 je Lyndon Johnson, predsednik ZDA z ameriškega juga, podpisal Zakon o splošni volilni pravici. Takrat je bil ameriški jug še vedno trdno demokratski. Zasebno je Johnson tedaj dejal: 'Mislim, da smo jug izgubili za eno generacijo.' To se je izkazalo za resnično – Jug je zdaj trdno republikanski. To je primer, ko je politik naredil nekaj, za kar je vedel, da je dobro za državo, hkrati pa bodo Demokrati zaradi tega dejanja (tragično) izgubili ameriški jug za eno generacijo. To dejanje bi imenoval politično junaštvo."

'Vlada zaostruje že tako strogo priseljensko in migrantsko zakonodajo'
09. 03. 2021 12.27
Odbor DZ za notranje zadeve je za danes predvideno obravnavo novel zakonov o tujcih in o mednarodni zaščiti prestavil na eno od prihodnjih sej. Tak sklep so izglasovali v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB ter koalicijski SMC, saj današnji datum seje ni v skladu s poslovniškimi roki. Iz Levice pa so sporočili, da so vložili amandma odbora, da se uvedba instituta kompleksne krize na področju migracij črta iz predloga zakona.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'
08. 03. 2021 12.25
V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Mihail Gorbačov, oče glasnosti in perestrojke, dopolnil 90 let
02. 03. 2021 10.29
Zadnji predsednik Sovjetske zveze praznuje 90 let. Mihail Sergejevič Gorbačov danes, še posebej v Rusiji, ostaja politična persona, okrog katere se lomijo mnenja. Nekateri ga postavljajo na piedestal zaradi uvedbe reform, ki so privedle do demokratizacije Sovjetske zveze, Rusije in celotnega vzhodnega bloka, drugi pa mu očitajo neuspeh reform, ki so privedle do propada države.

Konstruktivna nezaupnica: Janševa vlada uspešno prestala glasovanje
15. 02. 2021 08.11
Kandidatu za predsednika vlade Karlu Erjavcu na tajnem glasovanju ni uspelo zbrati dovolj glasov. Podprlo ga je 40 poslancev, sedem jih je glasovalo proti. Poslanci so sicer prevzeli 53 glasovnic, vse so bile vrnjene. Šest glasovnic je bilo neveljavnih. Da bi predlog uspel, bi ga moralo podpreti najmanj 46 poslancev. V sklepnem delu razprave pa je bilo slišati zlasti poslance KUL, ki so uperili kritiko zoper vlado in obljubili prijaznejšo politiko, ki bo spoštovala vladavino prava. V SDS so jim očitali razglašenost in pomanjkanje programa.

Lukašenko: Belorusija je zmagala v bliskoviti vojni
11. 02. 2021 11.46
Da so zmagali v "bliskoviti vojni", ki so jo sprožile tuje sile, je po več mesecih protestov proti njegovi vladavini sporočil beloruski predsednik Aleksander Lukašenko. "Kljub napetostim v družbi, ki so jih umetno ustvarile zunanje sile, smo preživeli," je dejal ob začetku dvodnevnega zasedanja beloruske ljudske skupščine.

IP DZ pozvala, naj predlog zakona o prijavi prebivališča ustrezno sanira
10. 02. 2021 11.47
Ob prijavi prebivališča naj bi, če bo predlog sprememb sprejet, posameznik moral navesti tudi svojo narodnost, veroizpoved ter materni jezik. Informacijska pooblaščenka je zato DZ pozvala naj predlog zakona ustrezno sanira, saj bi bile ob sprejetju predlaganih sprememb kršene pravice posameznika.

Mjanmarska vojska izvedla državni udar
01. 02. 2021 07.52
Mjanmarska vojska je prevzela nadzor nad državo in pridržala njeno de facto voditeljico Aung San Su Či in še nekatere politike. V državi so razglasili izredne razmere. Po lanskih novembrskih volitvah so se napetosti med vojsko in vlado še dodatno okrepile. Vojska namreč trdi, da so volitve minile v znamenju prevar.

'Prisilno' upokojevanje: sindikati na ustavno sodišče, kaj porečejo delodajalci?
22. 01. 2021 06.00
Zakaj je upokojevanje delavcev, ki so izpolnili pogoje za upokojitev, sporno? Zakaj je šel sindikat na ustavno sodišče? Od januarja lahko namreč delodajalec odpusti delavca, ki je izpolnil pogoje za upokojitev, brez navedbe utemeljenega razloga. Na gospodarski zbornici medtem poudarjajo, da obvezno upokojevanje uravnotežuje pravice delodajalcev in delojemalcev.

Erjavec: Konstruktivno nezaupnico bomo vložili takoj, ko bodo izpolnjeni pogoji za delo
19. 01. 2021 06.00
Karl Erjavec je umaknil soglasje h kandidaturi za mandatarja, dokler se epidemiološke razmere v DZ ne izboljšajo. S tem je postopek konstruktivne nezaupnice končan. Zaradi okužb ali rizičnih stikov podpisniki namreč ne morejo glasovati, tajno glasovanje na daljavo pa ni mogoče. Iz koalicije na Erjavčev umik soglasja h kandidaturi za predsednika vlade medtem prihajajo ostri odzivi. Prvak stranke DeSUS pa je zdaj zagotovil, da z vnovično vložitvijo nezaupnice ne bodo čakali na spremembe poslovnika DZ.

Napad na ameriško demokracijo: 'Največjo odgovornost nosi predsednik ZDA'
07. 01. 2021 13.06
Največjo odgovornost za sredino nasilje v Kapitolu nosi predsednik Združenih držav Amerike, ki je zadnja štiri leta rušil demokratične institucije in širil sovražni govor, pravi nekdanji zunanji minister Samuel Žbogar. In poudarja, da so prav te neodvisne institucije v zadnjih mesecih dokazale, da delujejo. Odstranitev Trumpa z oblasti le 13 dni pred Bidnovim prevzemom Bele hiše se mu ne zdi verjetna.

Teksaška rešilna bilka za Trumpov napad na volitve
10. 12. 2020 15.00
Vse bolj porozna sodna saga Donalda Trumpa in dela republikanske stranke, s katero si prizadevajo preobrniti rezultate volitev, kljub kopičenju porazov ne pojenja. Tako se je sedemnajst zveznih držav, v katerih je na volitvah zmagal Trump, pridružilo tožbi Teksasa, s katero želi preprečiti potrditev zmage demokrata Joeja Bidna v štirih ključnih zveznih državah: Georgii, Wisconsinu, Michiganu in Pensilvaniji.

Opozicija pripravila načrt financiranja, zdaj pa želi protiustavni referendum
24. 11. 2020 15.06
Slovenska vojska je politični magnet, saj se politiki, ki vodijo resor, radi postavljajo pred simboli države in poudarjajo njihov pomen. A takoj ko se politična opcija zamenja, postane podpornik nasprotnik. Napovedan referendum, ki ga želi opozicija, je po mnenju pravnikov protiustaven, a tudi brez pravnikov nam površen pogled ustave da vedeti, da imajo prav, sami pa počnejo ravno to, kar so očitali opoziciji v času, ko so sami vodili državo.

25 let po koncu vojne v BiH: 'Vrata EU so vam odprta, a treba je izvesti reforme'
21. 11. 2020 13.41
Po več kot triletni vojni v BiH, ki je terjala več kot 100.000 življenj, je bil 21. novembra 1995 parafiran daytonski sporazum. Ob 25. obletnici se na obisku v Bosni in Hercegovini danes mudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Po srečanju s člani predsedstva BiH je zatrdil, da so državi odprta vrata za članstvo v EU, a le, če bo izvedla prepotrebne reforme. Kot je sicer poudaril, ni prišel, da bi dajal lekcije.

Na Tajskem še naprej vre: 'Ne dovolimo jim, da nas ustrahujejo'
18. 11. 2020 21.33
Na Tajskem protesti proti vladajoči eliti ne pojenjajo. V sredo se je na tisoče demonstrantov odpravilo na sedež tajske policije v središču Bangkoka, potem ko je bilo med nasilnimi spopadi dan prej ustreljenih šest oseb. Protestirali so proti nasilni oblasti in z barvo obmetali pročelje sedeža policije.