spremembe ustave

V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
24. 04. 2024 06.34
V Severni Makedoniji 1,8 milijona volivcev v prvem krogu volitev izbira novega predsednika države izmed sedmih kandidatov, kar je največ doslej. Volitve potekajo mirno ob nekoliko višji volilni udeležbi kot na zadnjih volitvah leta 2019, je sporočila državna volilna komisija. Po anketah je zmagovalca pričakovati v drugem krogu 8. maja.

Republika Srbska kljub nasprotovanju EU sprejela svoj volilni zakon
19. 04. 2024 13.30
Parlament Republike Srbske je ponoči sprejel volilni zakon, ki si prisvaja državne pristojnosti na področju volitev v tej entiteti. Zakon sta kot kršitev daytonskega mirovnega sporazuma in ustave BiH že obsodili EU in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).

Bomo poslance izbirali s preferenčnim glasom?
16. 04. 2024 19.31
Člani odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so z devetimi glasovi za in štirimi proti odločili, da je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uvedbi preferenčnega glasu za volitve poslancev primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog za razpis referenduma so v DZ marca vložili v Svobodi. Uvedba preferenčnega glasu je sicer zapisana tudi v koalicijski pogodbi.

Varuh: Neenako obveščanje patronažnih služb o odpustu porodnic je kršenje ustave
16. 04. 2024 13.59
Varuh človekovih pravic je ministrstvu za zdravje priporočil, da se poenoti praksa obveščanja patronažnih služb po odpustu porodnic iz porodnišnic. Ugotovil je namreč, da je zaradi neenake prakse obveščanja patronažnih služb o odpustu porodnic iz porodnišnic kršeno ustavno načelo enakega varstva pravic, so pri Varuhu zapisali na spletni strani.

Zmaga za Mojco Šetinc Pašek: ustavno sodišče odločilo o Janševem tvitu
21. 03. 2024 11.04
Zmaga za nekdanjo novinarko in trenutno poslanko Mojco Šetinc Pašek; ustavno sodišče je namreč razveljavilo sodbo vrhovnega sodišča v primeru žaljivega tvita Janeza Janše. "Vrhovno sodišče je odločilo, da Janša lahko žali, šest ustavnih sodnikov pa pravi, da ne," je zmago na sodišču v prvem odzivu komentirala Šetinc Paškova, ki je za naš portal poudarila, da je utemeljena kritika seveda dobrodošla, blatenje pa nikakor ne. In kaj pravi ustavno sodišče? Da je vrhovno sodišče z neustreznim ovrednotenjem pomena žaljivega izjavljanja opozicijskega poslanca o novinarki izhodišče presoje zasnovalo pretirano omejujoče za pritožničino pravico do časti in dobrega imena ter s tem sprejelo odločitev, ki ni v skladu z ustavo.

Odbor DZ za dopolnjen predlog novele zakona o referendumu in ljudski iniciativi
13. 03. 2024 21.49
Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je v drugi obravnavi z 10 glasovi za in tremi proti podprl koalicijski predlog novele zakona o referendumu in ljudski iniciativi skupaj s koalicijskimi dopolnili. Novela usklajuje referendumske ureditve z ustavnimi spremembami, podprli pa so jo poslanci vseh strank, razen SDS.

Francija vpisala pravico do splava v ustavo
04. 03. 2024 12.00
Francija je pravico do splava vpisala v ustavo kot "zagotovljeno svoboščino". Za vpis je glasovalo skupno 780 poslancev obeh domov francoskega parlamenta, 72 jih je bilo proti. Zgodovinsko glasovanje so v dvorani pospremili s stoječimi ovacijami.

Francoski senat podprl vpis pravice do splava v ustavo
28. 02. 2024 21.03
Zgornji dom francoskega parlamenta je podprl vpis pravice do splava kot "zagotovljene svoboščine" v ustavo. Obljubo je vpisu pravice v ustavo je lani dal predsednik države Emmanuel Macron, konec januarja pa jo je podprl tudi spodnji dom parlamenta. Dokončno bodo o vpisu te pravice v ustavo poslanci obeh domov glasovali v ponedeljek.

Đorđević: Pri reševanju plačne problematike sodstva je zdaj na potezi vlada
14. 02. 2024 14.29
Predstavniki vrhovnega sodišča se ne bodo udeležili sestanka o ureditvi plačnega položaja sodnikov in tožilcev, ki ga je za petek sklicalo ministrstvo za javno upravo. Kot je ob robu odprtja sodnega leta poudaril njegov predsednik Miodrag Đorđević, je zdaj na potezi vlada, od katere pričakujejo rešitev za ureditev plačne problematike v sodstvu.

Madžarska predsednica Katalin Novak odstopila
10. 02. 2024 17.49
Madžarska predsednica Katalin Novak, ki se je znašla pod plazom kritik zaradi sporne pomilostitve, je odstopila. V Budimpešti je v petek več kot tisoč protestnikov zahtevalo njen odstop, ker je aprila lani pomilostila moškega, obsojenega zaradi prikrivanja spolnih zlorab v domu za otroke in mladostnike.

Soglasna podpora zaostritvi zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig
17. 01. 2024 13.15
Pristojni odbor DZ je soglasno dopolnil in podprl predlog novele zakona o varstvu okolja, ki bo zaostril zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig. Člani odbora so pritrjevali predlagateljem iz civilne družbe, da mora biti zdravje na prvem mestu. Predstavniki gospodarstva so menili, da je predlog neskladen z evropsko zakonodajo.

Sodniki dobili na mizo predlog za 577,73 evra mesečnega dodatka
30. 11. 2023 13.14
V Sodnem svetu so prejeli predlog pristojnega ministrstva za mesečni dodatek sodnikom v višini 577,73 evra, ki ga ocenjujejo kot korak v pravo smer, a menijo, da ne odpravlja neustavnosti pri sodniških plačah. Če ustavna odločba glede plač ne bo uresničena do 3. januarja, bo Sodni svet vložil zahtevo za določitev načina izvršitve ustavne odločbe.

DZ zavrnil predlog SDS za spremembo zakona o pomilostitvah
29. 11. 2023 19.57
Odbor za pravosodje je s šestimi glasovi za in devetimi proti zavrnil predlog priporočila vladi v zvezi z izvajanjem zakona o pomilostitvi, ki ga je v obravnavo DZ predložila poslanska skupina SDS. Vladi so v stranki priporočili, naj zakon spremeni na način, da bo predsednik republike dolžan pojasniti svoje odločitve o pomilostitvah obsojencev.

Lewinskyjeva: Omejimo starosti predsednikov in ukinimo karte 'izhod iz zapora'
27. 11. 2023 19.17
Politična aktivistka, ki je bila v času predsedovanja Billa Clintona pripravnica v Beli hiši, Monica Lewinsky je pozvala k pregledu in spremembam ameriške ustave. Med drugim je predlagala uveljavitev obvezne upokojitvene starosti za izvoljene funkcionarje in prepoved predsedniških samopomilostitev. "Naša ustava ni igra monopolija. Za vodjo izvršilne veje oblasti ne bi smela obstajati kartica 'izhod iz zapora'," je jasna Monica Lewinsky.

Von der Leynova v Skopju pozvala k sprejemu ustavnih sprememb
30. 10. 2023 14.03
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je po srečanju z makedonskim premierjem Dimitrom Kovačevskim v Skopju izrazila upanje, da bo makedonski parlament podprl ustavne spremembe, ki so eden od pogojev pri približevanju Evropski uniji. Štiridnevno turnejo po Zahodnem Balkanu bo danes nadaljevala v Prištini.

Poslanci SDS obstruirali sejo DZ, Jelka Godec: V SDS nismo na poziv
26. 10. 2023 10.27
Potem ko niso uspeli doseči, da bi državni zbor novelo zakonov o tujcih in delovnih razmerjih obravnaval po rednem postopku, so se poslanci SDS odločili sejo obstruirati. Vodja poslanske skupine Jelka Godec je ob tem dejala, da predlagana zakona škodita državi in da vsebinsko ne ustrezata pogojem za odločanje po nujnem postopku. "Nujni postopek se pri teh dveh zakonih zlorablja," je še dodala.

Sprejeli sklep o začetku postopka za spremembo ustave glede imenovanja sodnikov
18. 10. 2023 15.07
Poslanci DZ so z 61 glasovi za in 25 glasovi proti sprejeli sklep o začetku postopka za spremembo ustave, ki pristojnost imenovanja sodnikov z DZ prenaša na predsednika republike in spreminja sestavo Sodnega sveta. Potrdili so tudi osnutek ustavnega zakona in stališče ustavne komisije o njem. Komisijo zdaj čaka priprava predloga ustavnega zakona.

Začetku postopka ustavnih sprememb glede imenovanja sodnikov se obeta podpora
17. 10. 2023 18.48
Poslanci DZ so opravili razpravo o predlogu sklepa za začetek postopka za spremembo ustave, ki bi pristojnost imenovanja sodnikov iz DZ prenesel na predsednika republike in spreminja sestavo sodnega sveta. Predlogu nasprotujejo le v poslanski skupini SDS, druge poslanske skupine in vlada ga podpirajo. O sklepu bodo poslanci glasovali v sredo.

'Naša deklica se lahko uči na domu, ne more pa iti v šolo'
16. 10. 2023 10.55
September je za nami in z njim tudi prvi mesec novega šolskega leta. Za skoraj vse otroke. Spomladi smo pisali o deklici Ariani, ki zaradi hudega zdravstvenega stanja ne more v šolo, šola pa nikakor "noče" priti k njej. Takrat so se nakazovale rešitve, videti je bilo, da se bo deklica, čeprav doma, vendarle lahko šolala brez dodatnih preprek. Kako smo se motili.

Manj denarja za duhovnike: kršenje ustave ali odprava nezakonitega stanja?
21. 09. 2023 06.00
Ob spreminjanju zakona o verski svobodi, ki je verskim uslužbencem nadomestilo za plačilo socialnih prispevkov znižal za 40 odstotkov, kljub temu, da je zakonodajnopravna služba državnega zbora spremembo zakona ocenila za neustavno, so padale težke besede. S tem zakonom se krši mednarodno pravo, ustavo in zakon, očita opozicija. Gre le za odpravo nezakonitega stanja, ki ga je vzpostavila vlada Janeza Janše, vztraja koalicija. Do odločitve državnega zbora so kritični tudi predstavniki verskih skupnosti, ki so pri sprejemanju novele pogrešali dialog, spremembe pa da so jih negativno presenetile. V oddaji 24UR ZVEČER sta mnenja soočila pristojna ministrica Asta Vrečko in Gabriel Kavčič iz Slovenske škofovske konference.

Tožilstvo BiH vložilo obtožnico proti Dodiku. Če je kriv, ga čaka zapor
11. 09. 2023 17.58
Državno tožilstvo BiH je vložilo obtožnico proti predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku zaradi nepriznavanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta, kar je pred kratkim postalo kaznivo dejanje. Če bo Dodik spoznan za krivega, mu grozi od šest mesecev do pet let zapora.

Nigrski vojaki na nacionalni televiziji naznanili državni udar
27. 07. 2023 06.29
"Razveljavili smo ustavo, suspendirali vse institucije in zaprli državne meje," so na državni televiziji sporočili nigrski vojaki ter naznanili državni udar v Nigru. Ob tem so dejali še, da so odstavili vlado Mohameda Bazouma, slednjega naj bi v sredo zjutraj pridržali v predsedniški palači. Kljub temu je na družbenem omrežju zapisal, da bodo prebivalci, ki "ljubijo demokracijo", poskrbeli, da bodo priborjeni dosežki njegove vlade zaščiteni.

Dodiku grozi zaporna kazen: ne priznava odločitev predstavnika mednarodne skupnosti
07. 07. 2023 20.42
Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je v skladu z napovedjo podpisal zakon o nepriznavanju odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta v srbski entiteti BiH. To je storil, čeprav je zakon Schmidt že razveljavil in mu lahko grozi zaporna kazen. ZDA so Dodika obtožile spodkopavanja daytonskega sporazuma.

Razveljavili sporne zakone Republike Srbske, Dodik: Tega ne bomo upoštevali
01. 07. 2023 19.01
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt je razveljavil zakone, ki jih je nedavno sprejel parlament Republike Srbske o nepriznavanju odločitev ustavnega sodišče BiH in odločitev visokega predstavnika. V odzivu je predsednik Republike Srbske Milorad Dodik vztrajal, da Schmidtovih odločitev ne bodo spoštovali.

Poslanci SDS v državni zbor vložili interpelacijo zoper ministra za zdravje
29. 06. 2023 16.03
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so poslanci SDS v državni zbor vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. V njej mu očitajo odgovornost za vse slabše razmere v zdravstvu ter serijo neizpolnjenih in prelomljenih obljub o časovnicah zdravstvene reforme. Na ministrstvu za zdravje so v odgovor sporočili, da interpelacijo vidijo kot priložnost, da podrobno predstavijo vse sprejete ukrepe v zadnjem letu. SD interpelacije ne bo podprl, bodo pa ponovili pričakovanja do zdravstvene reforme in ministra.

Pirc Musarjeva: Želim si, da bi nove generacije Makedoncev živele v EU
13. 06. 2023 15.52
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na uradnem obisku v Skopju izpostavila, da mora Severna Makedonija enotno, hitro in odločno nadaljevati pot približevanja Evropski uniji, na kateri ji Slovenija ostaja trdna zaveznica in podpornica. Izrazila je upanje, da bodo v Skopju premogli politično modrost in uspeli spremeniti ustavo.

'Agonija se končuje, politika se v RTVS ne bo več vtikala'
26. 05. 2023 18.29
Številni pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča, ki je preklicalo začasno zadržanje izvajanja dela novele zakona o Radioteleviziji Slovenija. Iz koalicijskih strank sporočajo, da gre za simbolno zmago vseh zaposlenih, katerih agonija se po več kot enem letu končuje. Kot pravijo, gre RTVS od tega trenutka naprej po poti depolitizacije, novi svet zavoda pa lahko začne dihati s polnimi pljuči. "Z uveljavitvijo novele se politika umika iz upravljanja in vodenja RTV Slovenija, zaposlenim pa se daje potrebno avtonomijo," pa je dejal premier Golob.

Vlada želi s spremembo ustave 'razbremeniti' ustavno sodišče
18. 05. 2023 13.55
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je na tiskovni konferenci po seji vlade sporočila, da so predlagali spremembo treh členov Ustave RS in ga posredovali državnemu zboru. V njem je predvidena možnost, da zakonodajalec z zakonom, sprejetim z navadno dvotretjinsko večino, v prihodnje prenese določene pristojnosti Ustavnega sodišča na drugo sodišče. Cilj predlaganih sprememb pa je, kot je dejala, hitrejše reševanje zadev na Ustavnem sodišču. O financiranju velikih športnih prireditev pa je spregovoril minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han.

'Volitve so pokazale, kako razdvojena je Turčija, a Erdogan bo dobil drugi krog'
15. 05. 2023 16.51
Turški volivci bodo čez dva tedna znova morali na volišča, saj na nedeljskih volitvah noben od vodilnih predsedniških kandidatov ni prejel več kot 50 odstotkov glasov. In čeprav tako Erdogan kot Kilicdaroglu napovedujeta zmago v drugem krogu, bo zmagovalec le eden. Po mnenju turškega profesorja politologije in političnega analitika Öztürka bo to nedvomno Erdogan. Je pa, kot pravi, tesen izid pokazal, da je turška družba močno razdvojena, Erdogan pa kljub vsemu ta hip nepremagljiv.

Erdogan se bo za obstoj na stolčku boril še v drugem krogu
15. 05. 2023 07.10
Novi turški predsednik bo znan šele po drugem krogu volitev, ki bo 28. maja. Po več kot 99 odstotkih preštetih glasov je namreč podpora dosedanjemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu padla malo pod 50 odstotkov. Njegov glavni tekmec, opozicijski kandidat Kemal Kilicdaroglu, naj bi zbral skoraj 45 odstotkov glasov. Toda po oceni mednarodnih opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je imel trenutni predsednik Erdogan s svojo vladajočo stranko AKP kljub dobro vodenim volitvam neupravičeno prednost.