vojnih

Nove demonstracije v podporo Norcu

13. 02. 2001 00.00

Zaradi napovedi o aretaciji upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca so tudi za ta teden napovedani protesti v nekaterih hrvaških mestih. Združenja hrvaških veteranov in vojnih invalidov bodo danes organizirala proteste v Vinkovcih, jutri v Puli in v četrtek v Zagrebu, in sicer v središču mesta na Markovem trgu, kjer sta sedeža hrvaškega sabora in vlade.

Batić kritiziral Žižića - Hombach opozarja

12. 02. 2001 00.00

Srbski minister za pravosodje Vladan Batić je kritiziral izjavo jugoslovanskega premiera Zorana Žižića, ki je dejal, da ZR Jugoslavija Mednarodnemu sodišču Združenih narodov za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu ne bo izročila nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Neenotno glede izročitve Miloševića

11. 02. 2001 00.00

Jugoslovansko vodstvo nima enotnega stališča o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Jugoslovanski premier Zoran Žižić je dejal, da dokler bo on predsednik vlade, Miloševića ne bodo izročili Haagu. Enakega mnenja je po besedah Žižića tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica. Mnenju jugoslovanskega predsednika države in vlade pa oporeka srbski pravosodni minister Vladan Batić. Ta je dejal, da Žižić ne bo odločal o izročitvi Miloševića, saj je v pripravi zakon, ki bo urejal sodelovanje s haaškim sodiščem in s tem tudi vprašanje izročitve nekdanjega predsednika ZRJ.

Norac pobegnil v Hercegovino

10. 02. 2001 00.00

Po poročanju hrvaških medijev se upokojeni hrvaški general Mirko Norac, ki ga sumijo uboja srbskih civilistov na področju Gospića leta 1991, skriva na območju Hercegovine. Noracu naj bi pri skrivanju pomaga skupina upokojenih generalov, ki so blizu krogom v opozicijski stranki HDZ. Vlada je zavrnila vse spekulacije, da ve, kje se Norac nahaja in tudi spekulacije, da se že nahaja v Haagu. Stališče vlade je, da imajo spekulacije namen destabilizirati državo. Izginotje Noraca in razpis tiralice za njim sta izzvala burne odzive združenj hrvaških vojnih veteranov in invalidov, ki že tri dni po vsej Hrvaški organizirajo proteste v njegovo podporo. Protestniki že od četrtka dalje blokirajo ceste Zagreb - Split v Sinju in Kninu, jadransko magistralo na območju Senja, Zadra in Šibenika ter liško magistralo na območju Plitvic. Predstavnik policije na področju Senja in Cetinske krajine je izjavil, da s policijskega stališča stanje ni napeto. Predvsem naj bi šlo za mirno povorko prebivalcev Sinja in Cetinske krajine. Policija je storila vse potrebno, tako da je preusmerila promet, ki se naj bi se odvijal brez zastojev.

Norac osumljen vojnih zločinov

09. 02. 2001 00.00

Hrvaška policija tudi danes nadaljuje iskanje upokojenega generala Mirka Noraca, ki je osumljen vojnih zločinov in za katerim je bila včeraj zvečer razpisana tiralica. Na zahtevo sodišča na Reki je zagrebška policija skušala Noraca, ki je osumljen, da je leta 1991 kot poveljnik obrambe v Gospiću sodeloval v pobojih srbskih civilistov na tem območju, aretirati že v sredo. Noraca je skupaj s še 11 generali lani jeseni zaradi pisma, v katerem so generali javno kritizirali novo hrvaško oblast, upokojil hrvaški predsednik Stipe Mesić.

Delegacija EU v Beogradu

08. 02. 2001 00.00

Visoka delegacija Evropske unije, ki je na obisku v Beogradu, je jugoslovansko vodstvo ponovno opozorila na nujnost sodelovanja z haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Vodja delegacije, švedska zunanja ministrica Anne Lindh, je po srečanju z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico dejala, da mora Beograd kmalu jasno pokazati pripravljenost za sodelovanje, s čimer je mislila predvsem na izročitev nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ki ga je haaško sodišče obsodilo vojnih zločinov. Delegacija EU, v kateri sta še evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, je ZRJ obljubila gospodarsko in finančno pomoč, če bo država vodila demokratično politiko in izpeljala demokratične reforme.

Petritsch v Sloveniji

02. 02. 2001 00.00

Slovenijo je danes obiskal visoki predstavnik mednarodne skupnosti za Bosno in Hercegovino Wolfgang Petritsch. Po srečanjih z najvišjimi slovenskimi politiki je poudaril, da si je Slovenija z gospodarskim vlaganjem zagotovila najpomembnejšo vlogo pri zagotavljanju stabilnosti v Bosni.

195144inđić je za "čiščenje"

01. 02. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić, ki se bo v petek v Washingtonu o razmerah na jugu Srbije pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, se je zavzel za "dolgoročno čiščenje" tega območja in za njegovo vrnitev pod izključni nadzor srbske policije. 195144inđić je po včerajšnji seji srbske vlade dejal, da lahko le "dolgoročno čiščenje" zagotovi mir in stabilnost na tem območju, ki bi moralo postati tamponsko območje in ga "teroristi ne bi mogli prečkati". Vzpostavitev takšnega območja je 195144inđić označil kot strateško prednostno nalogo, potrebno pa bi jo bilo doseči brez človeških žrtev. Pozdravil je še izjavo Varnostnega sveta ZN, ki je sinoči obsodil terorizem na jugu Srbije in po besedah 195144inđića "izrazil prepričanje, da morajo biti teroristi umaknjeni z območja". 195144inđić odhaja na obisk v ZDA na povabilo Powella, s katerim se bo pogovarjal o varnostnih razmerah na jugu Srbije, razmerah na Kosovu, o sodelovanju Beograda s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in o gospodarskem sodelovanju med državama.

ZRJ lahko sodeljuje s haaškim sodiščem

29. 01. 2001 00.00

ZR Jugoslavija lahko takoj sprejme statut in pravilnik haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji in vse, proti katerim je sodišče vložilo obtožnice in se nahajajo na območju Jugoslavije, izroči sodišču, je danes izjavil srbski minister za pravosodje Vladan Batić. Pojasnil je, da je za vprašanje odnosov s haaškim sodiščem pristojen zvezni pravosodni minister Momčilo Grubać.

Nov odlok o nacionalni varnosti

28. 01. 2001 00.00

V zadnji številki Uradnega lista RS je objavljen vladni odlok, ki ureja sestavo in določena vprašanja delovanja sveta za nacionalno varnost (SNAV). Veljati bo začel v soboto, 3. februarja, z dnem njegove uveljavitve pa bo prenehal veljati odlok o ustanovitvi in nalogah SNAV iz leta 1998.

Del Pontejeva februarja v Črni gori

26. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte bo 15. in 16. februarja obiskala Črno goro, se je izvedelo iz krogov blizu tožilke. Del Pontejeva se bo ob tej priložnosti srečala s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem in premierom Filipom Vujanovićem. Črna gora že več kot leto dni sodeluje s haaškim sodiščem, še navaja vir.

Nerealna pričakovanja Carle Del Ponte

25. 01. 2001 00.00

Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte je sinoči jugoslovanskemu pravosodnemu ministru Momčilu Grubaću izročila naloge za aretacijo in obtožnice proti državljanom ZRJ, je sporočilo jugoslovansko ministrstvo za informiranje, ni pa navedlo, za katere osebe gre. Po srečanju so še sporočili, da so veliko pozornosti posvetili vzpostavitvi pravnih pogojev za popolno sodelovanje ZRJ s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji.

Brez navdušenja nad sodelovanjem s Haagom

25. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla del Ponte je zaključila tridnevni obisk v zvezni republiki Jugoslaviji.Ob odhodu je Del Pontejeva poudarila, da je presenečena nad Vojislavom Koštunico, saj ni pokazal pretiranega navdušenja za sodelovanje z haaškim sodiščem.

Izžvižgali Del Pontejevo

24. 01. 2001 00.00

Glavno tožilko haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carlo Del Ponte je danes ob prihodu na jugoslovansko zunanje ministrstvo, kjer se je sestala z ministrom Goranom Svilanovićem, izžvižgalo kakih 300 protestnikov. Vhod ministrstva je varoval policijski kordon. Med protestniki so bili predvsem srbski begunci s Kosova, katerih bližnji so izginili v času spopadov v tej pokrajini v letih 1998 in 1999. Delegacija protestnikov je dobila dovoljenje za vstop v poslopje ministrstva, kjer naj bi se srečala z Del Pontejevo. Sicer so se demonstracij udeležili tudi pristaši nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki ga želi glavna tožilka videti v Haagu. Del Pontejeva, ki je obisk v Beogradu začela včeraj, se bo popoldne srečala še z jugoslovanskim notranjim ministrom Zoranom Živkovićem ter z ministrom za pravosodje Momčilom Grubcem.

Carla Del Ponte v Beogradu

23. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Clinton nagradil ZRJ

20. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj, dan pred iztekom mandata, obvestil kongresne voditelje, da je s predsedniškim odlokom odpravil trgovinske in finančne sankcije proti ZR Jugoslaviji, s čimer je to državo nagradil za strmoglavljenje režima Slobodana Miloševića. Odpravo sankcij je v Beogradu pozdravil podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus, ki je menil, da bodo omogočile izboljšanje trgovinske menjave ter obnovo finančnega in letalskega prometa med državama. Dragana Djurić, gospodarska svetovalka predsednika ZRJ, pa je menila, da bo mogoče v ameriških bankah odmrzniti za več kot 400 milijonov dolarjev sredstev srbskega gospodarstva. Letalska družba JAT pa je že sporočila, da namerava direktne lete v ZDA in Kanado obnoviti do maja ali junija.

Kmalu srečanje Koštunice in Pontejeve

18. 01. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica ne izključuje možnosti, da bi se srečal z glavno tožilko haaškega sodišča Carlo Del Ponte. Do tega srečanja bi moralo slej ko prej priti, je povedal Koštunica. Osnovna vprašanja in postavke, s katerimi Del Pontejeva brani haaško sodišče, Koštunica še naprej označuje za "sporna", hkrati pa želi o tem z njo tudi govoriti. Glavna tožilka pride na prvi obisk v ZRJ 23. januarja. Po mnenju Koštunice bi bila za Del Pontejevo najprimernejša partnerja za pogovore v Beogradu zunanje ministrstvo in ministrstvo za pravosodje, zaradi "spornih zadev" pa ne izključuje tudi osebnega srečanja z glavno tožilko. Mednarodno izročitev nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ki je obtožen vojnih zločinov, pa je Koštunica do sedaj odklanjal, kar mnogi njegovi partnerji iz srbske koalicije DOS grajajo.

Srečanje Koštunice z Miloševićem

14. 01. 2001 00.00

Iz kabineta jugoslovanskega predsednika so sporočili, da sta se včeraj sestala Vojislav Koštunica in njegov predhodnik Slobodan Milošević. Govorila sta o razmerah v državi in na Kosovu ter o odnosih med Srbijo in Črno goro.

Preiskava uporabe spornega orožja?

14. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije sodišča Carla del Ponte je napovedala preiskavo o uporabi orožja z osiromašenim uranom na Balkanu. Če se bodo strahovi glede njegove uporabe izkazali za upravičene, bodo morali odgovorni po mnenju Del Pontejeve pred haaško sodišče.

Predstavniki ITF in SPEM pri Kučanu

12. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predstavnike mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), republiškega inštituta za rehabilitacijo in komunikacijske skupine SPEM, ki so lani prejeli nagrade treh mednarodnih ustanov za izjemne dosežke pri skrbi za žrtve vojn. "V mednarodnem skladu za razminiranje je Slovenija združila znanje, sposobnost, skupno voljo, spoštljivost, humanizem in solidarnost. Zmoremo skupaj, kadar to tudi hočemo. To smo si dokazali ob osamosvojitvi, to si dokazujemo vedno znova, tudi ob tem projektu. Znamo biti odlični, vrhunski. V odličnosti je priložnost za Slovenijo," je v nagovoru poudaril predsednik Kučan.

Holbrooke se poslavlja

12. 01. 2001 00.00

Na tiskovni konferenci v New Yorku se je od svojega položaja ameriškega veleposlanika pri ZN poslovil Richard Holbrooke. Na njej je spregovoril o svojem delu v ZN, kot največji in najtežji dosežek pa je označil uspešna pogajanja o novi lestvici prispevkov v proračun ZN, po kateri bodo ZDA plačevale manj, zaradi česar si je v začetku tega tedna prislužil aplavz v kongresu.

Biljana Plavšić pred sodniki

11. 01. 2001 00.00

V Haagu je pred sodnike mednarodnega sodišča stopila Biljana Plavšić. Nekdanja tesna sodelavka

Novi spopadi na Bližnjem vzhodu

01. 01. 2001 00.00

Na Bližnjem vzhodu so Palestinci in Izraelci vstopili v novo leto z novimi vojaškimi spopadi, ki so še oddaljili prizadevanja ameriškega predsednika Billa Clintona, da bi končno vzpostavili mir na kriznih območjih.

Plavšićevo pozvali na zaslišanje

30. 12. 2000 00.00

Haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je nekdanjo predsednico Republike srbske Biljano Plavšić uradno pozvalo, naj se 3. januarja 2001 zglasi na sodišču. Sodišče pri tem ni pojasnilo, ali Plavšićevo poziva kot pričo ali kot osumljenko, je poročala beograjska neodvisna agencija Beta. Agencija trdi, da so ji vest potrdili v krogih blizu vlade Republike srbske. Za zdaj ni znano, ali se je Plavšićeva odločila iti pred sodišče.

Zakoncema Milošević bodo sodili v Srbiji

28. 12. 2000 00.00

Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović je v pogovoru za današnji Glas javnosti menil, da bi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in njegovo soprogo Miro Marković lahko aretirali že januarja. Čović, ki je eden vodij Demokratične opozicije Srbije (DOS), je kategorično zavrnil možnost, da bi Miloševića izročili haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki ga je leta 1988 obtožilo zaradi vojnih zločinov na Kosovu, in namerava obtožnico razširiti še na vojno v BiH in na Hrvaškem. Poudaril je, da jima bodo sodili v Srbiji, saj sta glavna krivca za katastrofalne razmere v državi.

Bo Milošević obtožen?

24. 12. 2000 00.00

Srbsko pravosodje bi lahko v roku dveh mesecev vložilo obtožnico proti nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću, je za beograjski radio B92 dejal eden od srbskih notranjih ministrov Božidar Prelević.

O sodelovanju s haaškim sodiščem

14. 12. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivica Račan sta danes po dvournih pogovorih v Zagrebu potrdila, da med njima ni strateških razlik glede preiskav in procesov vojnih zločinov na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Dodala sta, da oba želita ovire pri sodelovanju s haaškim sodiščem v skladu s prevzetimi obveznostmi reševati s sodelovanjem in ne s spori.

Nemčija ratificirala statut ICC

11. 12. 2000 00.00

Nemčija je kot 25 članica ZN ratificirala statut Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ki bo prvo stalno sodišče, na katerem bodo sodili za najhujše zločine. Kot je dejal nemški zunanji minister Joschka Fischer, predstavlja sodišče "mejnik v razvoju", saj se z njim prvič v zgodovini "odpira možnost preganjanja zločinov proti človeštvu in vojnih zločinov na mednarodni ravni".

Mesić bi pričal proti Miloševiću

28. 11. 2000 00.00

Evropska unija bi morala svojo pomoč ZR Jugoslaviji pogojiti z izročitvijo nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Mednarodnemu sodišču Združenih narodov za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je izjavil hrvaški predsednik Stipe Mesić.

Protesti proti Koštunici

24. 11. 2000 00.00

Kot je bilo napovedano, so se na zagrebškem Trgu maršala Tita danes zbrali protestniki, ki nasprotujejo prihodu jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice na vrh EU in držav zahodnega Balkana. Po poročanju hrvaške tisokvne agencije Hina se je na trgu zbralo kakih 500 ljudi, protest pa poteka mirno, ob žvižgih, transparentih in vzklikih proti Koštunici, ter predvajanju pesmi iz domovinske vojne.