zakon o dolgotrajni oskrbi

DZ je glede demografskega sklada razdeljen
14. 07. 2021 17.27
Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.

'Protestiramo, ker se je vlada odrekla socialnemu partnerstvu'
23. 06. 2021 10.15
Po več kot letu dni opozarjanja na odsotnost socialnega dialoga so se sindikalne centrale odločile za bojkotiranje sej ESS in napovedale, da bodo, če bo vlada še naprej vztrajala pri zavračanju socialnega partnerstva in ignoriranju sindikatov, v jesenskih mesecih organizirale sindikalne proteste. Udeležili pa se bodo tudi petkovega protesta.

Janša o tem, da bi morali stopiti skupaj, opozicija mu očita: 'Narod je razklan'
22. 06. 2021 00.15
Pred 30 leti smo bili sami, danes je Slovenija članica EU, Nata, schengna, je v pogovoru ob jubileju države razmišljal premier Janez Janša, ki meni tudi, da so bili takrat časi bistveno bolj usodni kot danes. Spregovoril je o bližajočem se predsedovanju Svetu EU, o boju z epidemijo in tudi o STA. Po njegovih besedah se iz tega "namerno dela politično afero". Opozicija mu odgovarja, da se je leta 1991 bil boj za pluralizem in svobodo medijev, trideset let kasneje pa "smo v novi bitki za pluralizem in svobodo, samo akterji so se zamenjali".

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti
19. 06. 2021 08.01
Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

Stroški dolgotrajne oskrbe v letu 2025 okoli 744 milijonov evrov
18. 06. 2021 17.30
Sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi je nujen za celovito in sistematično ureditev področja, je poudaril minister za zdravje Janez Poklukar. Prebivalstvo se namreč hitro stara in do leta 2025 bo upravičencev do dolgotrajne oskrbe skoraj 70.000. Stroški storitev so za to leto ocenjeni na 744 milijonov evrov, 222 milijonov bi prispeval nov prispevek.

Vlada sprejela predloga zakonov o investicijah in nujnih ukrepih v zdravstvu
17. 06. 2021 15.59
Predlog zakona o investicijah v zdravstvo ureja zagotavljanje in porabo skoraj dveh milijard evrov v zdravstvu do leta 2031, predlog zakon o nujnih ukrepih pa določa začasne ukrepe za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19. Med drugim predvideva dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine. Vlada je sprejela tudi predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo posebnega prispevka najpozneje do 30. junija 2024.

Zorčič ostaja predsednik DZ
28. 05. 2021 08.13
Poslanci na tajnem glasovanju niso potrdili razrešitve Igorja Zorčiča z mesta predsednika DZ. Njegovo razrešitev je podprlo 45 poslancev, proti ni glasoval nihče. Dve glasovnici sta bili neveljavni. Za razrešitev bi moralo glasovati 46 poslancev. Poslanci opozicijskih strank (LMŠ, SD, Levica in SAB) in stranke nepovezanih glasovnic niso prevzeli.

Poklukar se je cepil z AstraZeneco in pozval k cepljenju
07. 05. 2021 07.22
Proti bolezni covid-19 se je s cepivom AstraZeneca cepil minister za zdravje Janez Poklukar. "Vesel sem, da sem se lahko cepil. Za javno cepljenje sem se odločil, ker verjamem v cepiva in verjamem, da so najboljše orožje v boju proti epidemiji," je dejal in dodal, da bo od precepljenosti odvisno, kakšno poletje bomo imeli. Poklukar je obiskal tudi Zvezo društev upokojencev Slovenije in jih seznanil, da naj bi zakon o dolgotrajni oskrbi prišel na vlado v dveh tednih, hkrati je starejše še posebej pozval k cepljenju.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16
Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Počivalšek: Želja koalicije je, da predsedovanje DZ prevzame Jožef Horvat
15. 04. 2021 22.30
Na Brdu pri Kranju se je zbral vrh koalicije, na katerem so po besedah Mateja Tonina začrtali pot naprej, zlasti na področju gospodarstva in zdravstva. Koalicija ostaja trdna in uživa parlamentarno stabilnost, je poudaril Zdravko Počivalšek. Glede na nova razmerja pa bodo znova poskusili z zamenjavo predsednika Državnega zbora. Da lahko Jožef Horvat "brez večjih težav dobi okrog 50 glasov", meni Tonin, a prizna, da je večja težava razrešitev obstoječega predsednika DZ.

Koalicija za uresničitev ključnih projektov, kot sta demografski sklad in davčna reforma
15. 04. 2021 08.25
Na Brdu pri Kranju se je sestal širši koalicijski vrh. Glavna nit srečanja je bilo uresničevanje zavez koalicijske pogodbe, med ključnimi projekti so se znašli demografski sklad, zakon o dolgotrajni oskrbi, ukrepi za digitalizacijo, davčna reforma in tudi zakon o investicijah v zdravstvo. Vrha se je v imenu poslanske skupine DeSUS udeležil tudi poslanec Robert Polnar, in to kljub temu, da DeSUS ni več del koalicije, sam Polnar pa ni več član Desusa.

'Malo mimo je poslušati nasvete šefice poslancev stranke z odstotno podporo'
22. 03. 2021 11.34
Predsednik vlade Janez Janša je v odgovoru na poslansko vprašanje pojasnil, da bi se sicer Slovenija lahko odločila, da registrira cepivo Sputnik V z lastnimi regulatornimi organi, torej mimo odločitve Eme, a bi tak postopek trajal dlje. Poleg tega je težava pri cepivu Sputnik V njegova dobavljivost. Janja Sluga medtem ocenjuje, da bi bili protikoronski ukrepi učinkovitejši, če bi jih znali predstavniki vlade ustrezneje skomunicirati. Janša je na to odgovoril, da "je malo mimo poslušati nasvete" o komuniciranju šefice poslancev stranke z enoodstotno podporo v javnosti.

Inštitut 8. marec poziva k solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja
08. 03. 2021 07.02
Današnji mednarodni dan žensk se osredotoča na nujnost, da tudi ženske zasedajo vodstvena mesta. To se je po ugotovitvah agencije za vprašanja žensk pri Združenih narodih zelo očitno pokazalo med pandemijo covida-19. V Inštitutu 8. marec so opozorili, da še vedno živimo v družbi neenakosti med spoloma, kjer ženske za delo prejemajo nižje plačilo in imajo nižje pokojnine. Epidemija je te neenakosti še poglobila. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja prav tako pozivajo, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ženskam so ob prazniku voščili tudi premier, številni ministri in stranke.

Nacionalni načrt za okrevanje: digitalizacija, zeleni cilji in preoblikovanje turizma
26. 02. 2021 15.37
Osnutek nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost nima več oznake interno, so sporočili iz DZ. Zaradi nedostopnosti vsebine gradiva, na podlagi katerega bo Slovenija lahko črpala sredstva iz evropskega mehanizma za okrevanje po koronavirusni krizi, je na vlado letelo precej kritik. Medtem je opozicija, združena v koalicijo KUL, oblikovala svoj alternativni načrt za okrevanje, ki so ga predstavili danes. Tanja Fajon pa je ob tem opozorila, da časa za javno razpravo ni veliko.

'V epidemiji smo videli, da številni prostori ne ustrezajo osnovnim normativom'
18. 02. 2021 10.07
Minister za delo Janez Cigler Kralj je na novinarski konferenci spregovoril o viziji celostne oskrbe starejših v Sloveniji, ki bi življenjski standard starostnikov dvignila na bistveno višjo raven, sistem oskrbe starejših pa pripravila na izzive, ki nas čakajo v bližnji prihodnosti. Kot je povedal, je bilo to področje v preteklem desetletju zapostavljeno, epidemija pa je razkrila razsežnosti neustreznih pogojev in prostorske stiske. Poudaril je, da je njegovo ministrstvo za problematiko starejših namenilo najmanj petkrat več sredstev kot katerakoli vlada po letu 2008.

ZSSS in Sviz se ob možnosti zamrznitve minimalne plače pripravljata na splošno stavko
08. 12. 2020 16.51
Predsedstvo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je izrazilo obžalovanje nad ponovnim izključevanjem sindikatov pri oblikovanju vsebine sedmega protikoronskega zakona in dejstvom, da se v njem pojavljajo predlogi za zamrznitev minimalne plače. Sklenilo je začeti s pripravami na vse oblike sindikalnega boja, so sporočili iz zveze. Na stavko se že pripravljajo sindikati javnega sektorja, pridružil pa se jim je tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz).

Po sestanku koalicije večjih razhajanj očitno ni
26. 11. 2020 17.30
Koalicijski partnerji so na srečanju na Brdu pri Kranju prečesali posamezne točke načrta uresničevanja koalicijskega sporazuma in se pogovorili o nadaljnjih korakih. Večjih razhajanj med partnerji očitno ni, menijo pa, da je treba nekatere projekte pospešiti. Zdravstveni minister Tomaž Gantar jih je seznanil z epidemiološkimi razmerami.

Koalicija usklajena: v demografskem skladu bodo strateške in portfeljske naložbe države
15. 09. 2020 09.32
Koalicijski vrh se je, kot kaže, v pretežni meri uskladil glede predloga zakona o demografskem skladu. Vlada ga bo potrdila v kratkem, je napovedal premier Janša. V osnovi bodo v skladu strateške in portfeljske naložbe države, so povedali v stranki DeSUS.

'Ko bomo pred dilemo, koga zdraviti, bo prepozno. Treba se bo odločiti prej'
15. 09. 2020 06.00
Čaka nas težka jesen, pričakujemo lahko več smrti, je evropskim državam sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Število primerov okužbe v Evropi skokovito raste. Tudi pri nas je virus vse bolj prisoten v vseh okoljih – zdravstvu, šolstvu, podjetjih. Ne pozna naših pravil, ampak sledi samo svojemu, kako se uspešno širiti. Tako je prvi mož NIJZ pospremil uvrstitev Slovenije med rdeče države, v sistemu, ki ga je naša država postavila za ocenjevanje drugih.

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi ponovno padel v vodo?
02. 09. 2020 18.55
Minister za zdravje Tomaž Gantar je že pred počitnicami predstavil predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, glede katerega vlada še vedno ni enotna. Minister za delo Janez Cigler Kralj se namreč ne strinja, da bi manjkajočih 300 milijonov za dolgotrajno oskrbo plačali zaposleni in delodajalci, ker je delo že zdaj pri nas preveč obremenjeno. Gantar kljub temu napoveduje, da bodo zakon uskladili in ga sprejeli že letos.

'Obrambni minister se napenja, njegov resor pa je ob 31 milijonov'
31. 08. 2020 13.44
Po vladini potrditvi predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna, je znano, da bo letošnji primanjkljaj znašal 4,2 milijarde evrov (9,3 odstotka bruto domačega proizvoda). Vrstijo se že odzivi opozicije. Marjan Šarec je med drugim opozoril, da je kljub Toninovim obljubam o zagotovitvi sredstev za strateške nakupe, obrambni resor ob 31 milijonov evrov. V opozicijski SD pa menijo, da vlada ne nakazuje dolgoročne strateške usmeritve.

Ministrstvo za finance: Prispevek za dolgotrajno oskrbo s Šircljem ni bil usklajevan
24. 08. 2020 15.20
Na ministrstvu za finance pravijo, da se ministrstvo za zdravje z ministrom Šircljem ni usklajevalo niti uskladilo glede predlagane rešitve v besedilu zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini 1,47 odstotka. Šircelj je sicer dan pred predstavitvijo zakona zatrdil, da novega davka ne bo.

Prispevna stopnja za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo 1,47 odstotka
21. 08. 2020 09.47
Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki začenja javno razpravo, predvideva 100-odstotno kritje pravic dolgotrajne oskrbe iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. Prispevna stopnja bi bila 1,47 odstotka, pri čemer bi se nekoliko znižal prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje. Posameznik z minimalno plačo bi tako v sveženj za dolgotrajno oskrbo prispeval mesečno 11 evrov, enak delež tudi njegov delodajalec, posameznik s povprečno plačo pa 21 evrov. Za upokojence bi se zagotavljal prispevek iz sredstev Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini sedem evrov.

Za dolgotrajno oskrbo primanjkuje 360 milijonov evrov sredstev
17. 08. 2020 15.47
Ministrstvo za zdravje bo še ta teden v javno razpravo poslalo osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi, je napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar. Več podrobnosti, tudi tega, kako v zakonu predlagajo kritje manjkajočih 360 milijonov evrov sredstev za zagotavljanje dolgotrajne oskrbe, še ni želel razkriti.

'Verjamem, da bomo glede na izglasovan rezultat nehali povzročali nemire, ki škodijo stranki'
23. 07. 2020 06.11
Izvršni odbor DeSUS po burnih tednih in negativnih sporočilih nekaterih pokrajinskih odborov razpravlja o razmerah v stranki. Dogajanje v stranki zahteva pogovor, je dejala predsednica Aleksandra Pivec. "Prepričana sem, da bomo prišli - vsaj v okviru izvršnega odbora - do dokončnega odgovora oz. stališča, na kakšen način stranka svojo pot vidi v prihodnje. In da bomo v stanju to odločitev spoštovati in se v skladu z njo primerno obnašati."

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'
20. 07. 2020 12.11
Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Vroče v DeSUS: Pivčeva je po Ljubljani nezaupnico dobila še v Celju
16. 07. 2020 15.24
Po naših informacijah je nezaupnico zoper predsednico stranke DeSUS Aleksandro Pivec izrekel še strankin pokrajinski odbor Celje. To je že druga nezaupnica Pivčevi – že prejšnji teden so ji jo izrekli v največjem pokrajinskem odboru stranke v Ljubljani. Medtem so se predsednici v bran odločno postavili v odborih Severna Primorska, Podravje in Koroška. Kakšna je torej prihodnost stranke, ki se znotraj, kot kaže, vse bolj razhaja?

Vodstvo stranke še naprej podpira Pivčevo
09. 07. 2020 07.11
Po nekaj burnih dneh in javnih kritikah v vrstah stranke DeSUS na račun predsednice stranke Aleksandre Pivec se je o razmerah v stranki danes pogovarjalo njeno vodstvo. Pokrajinski odbor Ljubljana je namreč v torek sporočil, da je Pivčevi izrekel nezaupnico. Vodstvo stranke je zdaj sklenilo, da še naprej podpira Pivčevo kot predsednico. Slednja je priznala, da so se v stranki pojavili nekateri pomisleki, ki pa so predvsem povezani z dejstvom, da so del desnosredinske koalicije.

Ljubljanski del Desusa predsednici Aleksandri Pivec izrekel nezaupnico
07. 07. 2020 17.53
Pokrajinska organizacija DeSUS Ljubljana je na seji, ki je potekala v prisotnosti vodstva DeSUS, izrekla nezaupnico predsednici Aleksandri Pivec. Sprejeli so osem sklepov in predsedniku sveta dali pobudo, da jih uvrsti na sejo sveta. S sklepi izražajo nezadovoljstvo nad delovanjem, vodenjem, odločanjem in zastopanjem stranke. Pivčeva je to označila za "skrbno zrežirano in vnaprej načrtovano" zadevo.

Zakaj vsi starostniki ne živijo dostojne starosti?
23. 06. 2020 06.00
90 tisoč starostnikov živi pod pragom revščine, ki znaša 703 evre na mesec. Zanje so domovi in pomoč na domu predragi. Ne poznajo pravic, ugodnosti – denimo varstvenega dodatka, ne le, da imajo premalo znanja za izpolnjevanje prezahtevnih obrazcev, zanje so nedostopni, saj so večinoma na spletu. Prevečkrat so pozabljeni od družbe, sosedov. Njihovo dostojanstvo, preživetje rešujejo humanitarne organizacije. Najbolj dejaven je Humanitarček in njihov družbeno kritičen projekt Vida, v okviru katerega opozarjajo na stisko starostnikov in jim nudijo pomoč.