zakon o dolgotrajni oskrbi

'Obstoječi zakon o dolgotrajni oskrbi z vseh vidikov ni izvedljiv'

22. 06. 2022 13.16

Po opozorilih, da zaradi kratkih rokov in vsebinskih neskladnosti zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo možno pravočasno uvesti, bodo odločevalci pristojnost za njegovo uresničevanje z ministrstva za zdravje prenesli na ministrstvo za delo, nato pa na ministrstvo za solidarno prihodnost. Medtem bo delovna skupina iskala način, da izvajanje zakona ustavi.

Kaj bo prineslo novo ministrstvo za solidarno prihodnost?

16. 05. 2022 19.23

Imeli bomo novo ministrstvo za solidarno prihodnost, minister pa bo koordinator Levice Luka Mesec. Ključne naloge bodo stanovanjska politika in dolgotrajna oskrba ter ekonomska demokracija. Koalicijska pogodba obljublja 20 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030 in skrajšanje čakalnih dob za namestitev v domu starejših. Kaj od nove vlade pričakujejo mladi in kaj starejši?

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev

13. 05. 2022 11.26

Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

DEJSTVA: Kdo govori resnico in kdo laže?

04. 04. 2022 20.47

Na POP TV se je zaključilo drugo veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave osmih predstavnikov strank, ki jim po obeh najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica).

Amnesty International kritičen do Slovenije

29. 03. 2022 08.36

Amnesty International v poročilu za leto 2021 ugotavlja, da je bilo to podobno kot v svetu tudi v Sloveniji zaznamovano s številnimi napadi na človekove pravice. Med drugim je nevladna organizacija za slovenski prostor izpostavila restriktivno begunsko zakonodajo, zmanjševanje svobode medijev in omejevanje protestnih zbiranj.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni

28. 03. 2022 12.56

Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Mesec: Levica je orodje, s katerim poskušamo svet spreminjati na bolje

05. 03. 2022 14.26

Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke dejal, da je Levica orodje, s katerim poskušajo svet okoli nas spreminjati na bolje. Hkrati je zatrdil, da razume tiste, ki so od njih pričakovali več, a ocenjuje, da so glede na število poslancev v DZ dosegli veliko. Na volitvah bodo stavili tudi na to, da bo država dobila vlado z Levico.

V Srebrni niti razočarani in žalostni: sprejeti zakon ne rešuje temeljnega problema

11. 12. 2021 20.05

"Imamo Zakon o dolgotrajni oskrbi. In kaj zdaj? Veseli bi bili, če bi bil končno sprejet dober sistemski zakon. A smo razočarani in žalostni, ker sprejeti Zakon o dolgotrajni oskrbi ni dober in tudi ne razrešuje temeljnega problema, ki se vleče že 20 let – sistemskega, stabilnega financiranja dolgotrajne oskrbe. Problem se zgolj prenaša v prihodnost," svarijo v društvu Srebrna nit.

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek

09. 12. 2021 13.33

DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

Levica: Novega prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje ne bo

09. 12. 2021 15.40

Vse stranke državnega zbora so napovedale, da bodo podprle amandma Levice, s katerim se črta 142. člen predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi. Kot so sporočili iz Levice, je vlada s členom namreč nameravala na skrivaj in pritlehno vnesti nov prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.

ZZZS opozarja na prikrito uvajanje novega prispevka v zakonu o dolgotrajni oskrbi

08. 12. 2021 14.05

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je ministrstvu za zdravje poslal številne pripombe k predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi. Med drugim opozarjajo, da predlog zakona določa novo obveznost plačevanja obveznega zdravstvenega zavarovanja za določene skupine ljudi. V nekaterih primerih pa bi lahko posamezniki ostali brez pravic v sistemu dolgotrajne oskrbe, čeprav bi plačevali prispevek za dolgotrajno oskrbo.

Delež povišane oskrbnine v DSO-jih bi pokrili iz proračuna

02. 12. 2021 10.47

Vlada se je sredi novembra odločila za povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše, posledično pa so se oskrbnine dvignile za 5,6 odstotka. Koalicijske poslanske skupine zdaj predlagajo, da del stroškov za dvig plač pokrije proračun. Gre za znesek v višini 16 milijonov evrov.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: politična kopja se znova lomijo

25. 11. 2021 06.00

Ni ga Slovenca, ki se ne bi zaradi staršev, sorodnikov ali prijateljev srečal s problemom dolgotrajne oskrbe starostnikov, invalidov in od pomoči odvisnih oseb. Oskrba seveda stane in je področje, ki terja nujne in hitre rešitve, saj predlog zakona nastaja že skoraj 20 let, prebivalstvo pa se stara. Politična kopja se znova lomijo. Medtem ko koalicija vztraja, da so rešitve v novem predlogu zakona dobre, opozicija opozarja, da vlada s tem zakonom ne rešuje potreb prebivalstva. Svoje poglede sta v oddaji soočili Iva Dimec iz NSi in Maša Kociper iz SAB.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo

24. 11. 2021 07.13

Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Zakon o dolgotrajni oskrbi opozicija označila za neučinkovit in neizvedljiv

23. 11. 2021 15.57

Na sredini izredni seji parlamenta bo potekala obravnava dopolnjenega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga nujno potrebujemo, saj so potrebne konkretne spremembe ureditve in financiranja tega področja. A v opoziciji opozarjajo, da ni bilo javne razprave, prav tako so končno različico predloga poslanci prejeli manj kot 24 ur pred obravnavo v DZ. Hkrati zakon označujejo za neučinkovit, pomanjkljiv in v praksi neizvedljiv.

Državna sekretarka: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic

20. 11. 2021 21.05

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic, ampak uvaja primerljive pravice za primerljive potrebe, je na seji odbora DZ za zdravstvo dejala Alenka Forte z ministrstva za zdravje. Odbor se je zatem seznanjal s pripombami strokovne in zainteresirane javnosti, zdaj pa je prešel na obravnavo številnih dopolnil.

Digitalizacija zdravstva in srebrna ekonomija

06. 11. 2021 17.56

Kralj je roko svoje hčere obljubil mladeniču, ki bo najbolje razrešil tri izzive. Prvi izziv snubcev bo dobil tisti, ki bo prvi uzrl jutranje sonce. Peter je prosil za nasvet svojega dedka in ta mu je rekel, naj se obrne proti zahodu, na vršace gora, tja se bodo uprli prvi jutranji žarki. Vsi snubci so se obrnili na vzhod, Peter pa je upošteval dedkovo modrost in zmagal prvi izziv. (Povzeto po slovenski ljudski pravljici Pšenica najlepši cvet.)

Fiskalni svet: ključni razlog za povečanje izdatkov je izplačilo covidnih dodatkov

03. 11. 2021 18.44

Kam je šel denar, ki smo si ga izposodili predvsem za boj proti pandemiji (zanj smo do zdaj namenili 4,7 milijarde evrov) in kako ga bomo vrnili? Minister za finance je pred časom dejal, da bomo ta primanjkljaj nadomestili s polno zaposlenostjo in gospodarsko rastjo, a fiskalni svet opozarja, da so izračuni nerealistični. Trenutno smo pri 86 odstotkih javnega dolga glede na bruto domači proizvod, medtem pa je odbor za finance obravnaval proračuna za letos in prihodnje leto, ki predvidevata povečanje izdatkov.

Perič: Opozicija maje ustavni red. Vatovec: Ta vlada je škodljiva za državljane

27. 10. 2021 06.00

Za zaskrbljujoče stanje v državi je kriva sedanja vlada, ki mora odstopiti, rešitve pa so predčasne volitve, je sporočilo poslancev koalicije KUL na izredni seji parlamenta o razmerah v državi, ki so jo sklicali na zahtevo Levice, podprle pa so jo še preostale stranke KUL. Poslanci, ki podpirajo vlado, so sklicateljem seje očitali, da so prav oni tisti, ki se vseskozi trudijo rušiti ravnovesje v državi in umetno ustvarjajo izredne razmere. Opozicija pa naj bi delovala po načelu: kolikor slabše za vlado, toliko boljše za nas.

'V zakonu o dolgotrajni oskrbi ni niti ene dobre rešitve'

26. 10. 2021 19.40

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi je, brez opozicije, prestal prvo parlamentarno sito. To pomeni, da je primeren za obravnavo, med katero pa ga, če bodo pristojni držali svojo besedo, očitno čaka še veliko sprememb, saj so stroka, nevladne organizacije in sindikati do predloga zelo kritični. V njem ni niti ene dobre rešitve, je ostra Biserka Marolt Meden iz združenja Srebrna nit.

Ponovna regulacija marž in energetski vavčer za ogrožena gospodinjstva?

18. 10. 2021 06.23

Vlada bo v luči rastočih cen energentov po besedah premierja Janeza Janše sprejela vse tiste ukrepe, ki so oz. bodo v okviru skupnega evropskega trga dovoljeni. Na njih bodo med drugim spregovorili ta teden na vrhu EU. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.

Slepi in slabovidni ob svetovnem dnevu vida želijo izboljšanje svojega položaja

14. 10. 2021 07.05

Slepi in slabovidni ob svetovnem dnevu vida menijo, da je treba za njihov boljši položaj storiti še veliko. V zvezi nasprotujejo načrtovani odpravi dodatka za pomoč slepim, ki ga ureja pokojninski zakon, zakon o osebni asistenci pa naj uredi višino prispevka uporabnika v sorazmernem deležu glede na obseg koriščenja storitev osebne asistence.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Janša: NIJZ je na začetku epidemije funkcioniral kot v 19. stoletju

24. 09. 2021 06.44

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, je nadaljevala svoje delo. Na današnjo sejo je bil kot priča vabljen predsednik vlade Janez Janša, ki je bil kritičen do pripravljenosti NIJZ na epidemijo. Zdravstvena kriza je po njegovi oceni razkrila tudi velikansko ignoranco do oskrbe starejših, ki se je nabirala desetletja.

Janša razkril pogoje za sodelovanje s SDS v prihodnji koaliciji

29. 08. 2021 08.49

Predsednik SDS in premier Janez Janša je na regionalnem srečanju stranke v Leskovcu pri Krškem povedal, da SDS ne izključuje nikogar, da pa za sodelovanje v prihodnjih vladnih koalicijah postavlja nekatere vsebinske pogoje, kot so delo za skupno dobro in ne za lastne interese ter postavljanje interesov slovenskih ljudi v ospredje.

Predsednik Zdusa Janez Sušnik še naprej uživa podporo upravnega odbora

18. 08. 2021 16.36

Upravni odbor Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je ponovno razpravljal o pozivu k odstopu predsednika zveze Janeza Sušnika. Upravni odbor je odločil, da ostaja pri sklepu s prejšnje seje in da je torej vseh 13 predstavnikov pokrajinskih zvez društev upokojencev za to, da Sušnik ostane predsednik.