zakon o dolgotrajni oskrbi

'Na referendumih Janši povejmo, da ga imamo dovolj in da je čas za penzijo'
12. 11. 2022 12.03
Stranke Gibanje Svoboda, LMŠ in SAB so se po uradni združitvi na kongresu v Mariboru združile še simbolno. Trije predsedniki strank so združitev označili kot pomembno za prihodnost Slovenije. Vsi člani LMŠ in SAB so sicer ob združitvi samodejno postali člani Gibanja Svoboda. "Z referendumi zaključujemo to supervolilno leto, kjer Janezu Janši in SDS jasno povedali: Dovolj te imamo, pojdi v penzijo, saj tja tudi spadaš," je na kongresu stranke medtem volivce pozval premier Robert Golob.

Pirc Musarjeva in Logar še zadnjič pred volitvami iz oči v oči
11. 11. 2022 19.12
Nataša Pirc Musar in Anže Logar sta se soočila še zadnjič pred volitvami. Kdo je iskren, kdo ni? Kdo je bolj neodvisen, kdo manj? In kakšen nahrbtnik nosita, tudi skozi prizmo aktualnega dogajanja, ki močno razburja in tudi skrbi slovenske državljanke in državljane. Dotaknila sta se tudi muzeja osamosvojitve ter seveda pereče teme o davčnih oazah.

Koalicijski vrh: Golob zagotovil, da se bo Slovenija izognila recesiji
09. 11. 2022 17.11
Poslanci in ministri vladnih strank Gibanje Svoboda, SD in Levica so se sestali na prvem rednem koalicijskem vrhu. Kot je v izjavi za medije dejal premier Robert Golob, so se seznanili z opravljenim delom. Nekateri koalicijski cilji so že realizirani, druge so začeli izpolnjevati, je dejal in pozval na prihajajoče volitve in referendume.

Za organizatorje referendumske kampanje se je prijavilo 28 organizatorjev
02. 11. 2022 19.41
V nedeljo, 27. novembra, bomo spet odšli na volišča in glasovali o treh zakonodajnih referendumih, in sicer o noveli zakona o vladi, noveli zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli zakona o RTVS. Volivke in volivci se bodo namreč odločali, ali so za uveljavitev omenjenih treh zakonov ali proti. V referendumsko kampanjo se je sicer prijavilo 28 organizatorjev, so sporočili z Državne volilne komisije (DVK), skupaj gre za 59 prijav. Sodelovanje so napovedale prav vse parlamentarne stranke. Tudi krščanski demokrati, ki pa naj bi - za zdaj neuradno - zamudili s prijavo na državno volilno komisijo.

Kaj prinašajo zakoni, o katerih bomo glasovali na trojnem referendumu?
28. 10. 2022 06.00
Začela se je referendumska kampanja. Čez mesec dni boste na trojnem referendumu odločali o treh spremembah zakonov: Zakona o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o javni Radioteleviziji. Kaj prinašajo zakoni?

Začenja se kampanja pred referendumi o treh zakonih
27. 10. 2022 07.00
Začenja se uradna kampanja pred referendumi o treh zakonih, in sicer o RTVS, o vladi in o dolgotrajni oskrbi. V enomesečni kampanji, ki se bo zaključila v petek, 25. novembra, bodo zagovorniki in nasprotniki zakonov nagovarjali volivce. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano prihodnji teden.

Mesec: Zaradi novele zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo nihče prikrajšan
25. 10. 2022 14.09
Zakon o dolgotrajni oskrbi radikalno posega v sistem dolgotrajne oskrbe v institucijah in ogroža pravice uporabnikov v domovih za starejše, opozarja minister Luka Mesec. Zato je nujna uveljavitev novele, ki del izvajanja zakona odlaga za eno leto, da bi pripravili ustrezne rešitve, v tem času pa nihče ne bi bil prikrajšan za obstoječe pravice.

Kandidati o Kučanu, referendumih, davkih: kaj drži?
21. 10. 2022 19.54
Na POP TV ste lahko spremljali drugo veliko predvolilno soočenje predsedniških kandidatov pred volitvami v nedeljo. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave kandidatov. V studiu so se soočili Anže Logar, Nataša Pirc Musar, Milan Brglez in Vladimir Prebilič, to so štirje kandidati, ki jim po zadnjem merjenju javnega mnenja najbolje kaže.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?
17. 10. 2022 19.12
Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

Bo 27. novembra mega referendumska nedelja?
17. 10. 2022 16.16
Odbor za zdravstvo je z 10 glasovi za in nobenim proti potrdil predlog izvedbe referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi 27. novembra, torej na isti dan, kot sta predlagana referenduma o spremembah Zakona o vladi in o noveli Zakona o RTVS. Končno besedo bodo imeli poslanci na torkovi izredni seji DZ. To bi sicer pomenilo še peto nedeljo, ko bodo ljudje morali na volišča.

Novakova: Stranka SDS očitno ne more razumeti, da ni več v vladi
14. 10. 2022 06.00
"To bo referendum o vladi, za napad na vlado gre, za nerazumevanje in nespoštovanje rezultata državnozborskih volitev 24. aprila," tako težke so bile besede predsednika vlade Roberta Goloba in šefa poslanske skupine Gibanja Svobode Boruta Sajovica po tem, ko je Janševa SDS v parlament vložila pobudo za tri referendume, o RTV, zakonu o vladi in dolgotrajni oskrbi. Branko Grims iz SDS koaliciji glede referendumov očita dvojna merila, Tereza Novak iz Gibanja Svoboda pa je dejala, da stranka SDS očitno ne more razumeti, da ni več v vladi.

SDS vložila podpise za referendume, koalicija pravi, da gre za zlorabo
12. 10. 2022 14.06
Opozicijska stranka SDS je šesti dan zbiranja podpisov za razpis treh referendumskih pobud, in sicer referenduma o vladi, RTV in dolgotrajni oskrbi, škatle s podpisnicami odnesla v DZ. Poslanci stranke so ob tem povedali, da želijo odpraviti "napačno politiko sedanje vlade, ki siromaši vsakega med nami". Izjave so podali tudi predstavniki treh koalicijskih strank, ki SDS očitajo zlorabe akta, s katero bo "naredila škodo ljudem".

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Upokojenci nezadovoljni z dodatkom: 'Teh pet evrov naj kar obdržijo'
07. 10. 2022 14.21
V Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) opažajo rastoče nezadovoljstvo med upokojenci. Dodatno pa jih je razjezila zanje podcenjujoča napoved dviga letnega dodatka za upokojence za le pet evrov. Od vlade zahtevajo, da določbo v zakonu o izvrševanju proračuna spremeni v skladu s pokojninskim zakonom, sicer nanj napovedujejo ustavno pritožbo.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'To je politični maček, brez repa in glave'
07. 10. 2022 06.00
Zakon o dolgotrajni oskrbi je vsebinsko bolj zahteven, potrebnega je nekaj premisleka in smiselno je vedeti, kaj sploh zakon prinaša, predvsem pa, kaj bo prinesel oskrbovancem domov za starejše. Če morajo za oskrbo v domu danes nekateri odšteti tudi krepko čez 1000 evrov, bi z njihovih pleč, po zakonu, odpadel strošek za oskrbo, ki bi ga po noveli zakona krila državna blagajna – oskrbovanec bi plačeval samo stroške nastanitve. Koliko naj bi ta znašala, v zakonu ni jasno določeno.

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april
06. 10. 2022 09.22
Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'
27. 09. 2022 06.00
Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

Golob o novem ministrstvu: Ministra bomo morali imenovati in pika
24. 09. 2022 19.28
Se nakazujejo prve razpoke v vladni koaliciji? Minister za delo in šef Levice Luka Mesec ne vidi smisla v ustanavljanju ministrstva za solidarno prihodnost. Premier Golob mu odgovarja: "Ministra bomo morali imenovati in pika." Da se to ni zgodilo že ob začetku mandata, so poskrbeli v stranki SDS, kjer so zakon o vladi zaustavili z referendumskim postopkom. V največji opozicijski stranki bodo kljub trenjem v koaliciji še naprej zbirali podpise za referendum. "Ne ukvarjamo se s koalicijo, ampak z denarjem državljanov, pravijo." Moti jih, da bi se število resorjev iz 17 povečalo na 20.

'Rebalans potreben, ker je prejšnja vlada delila bonbonjere'
24. 09. 2022 12.48
Odbor DZ za finance obravnava predlog rebalansa državnega proračuna, s katerim se poraba povečuje za približno 600 milijonov evrov. Prejšnja vlada je po potrditvi proračuna sprejela še vrsto dodatnih obveznosti, je pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič. "Vlada je pred volitvami delila vrsto volilnih bonbonjer," je dodal.

Do leta 2050 naj bi število oseb z demenco naraslo za 97 odstotkov
21. 09. 2022 09.55
V Sloveniji živi 43.000 ljudi z demenco, do leta 2050 pa naj bi se število povzpelo na 85.000. Čeprav so številke osupljive, pa verjetno podcenjujejo pravi obseg, saj se pojavljajo dokazi, da lahko covid-19 poveča tveganje za razvoj demence pozneje v življenju.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

'Ob nastopu vlade je bila proračunska rezerva prazna. Rebalans je nujen'
02. 09. 2022 11.51
Vlada je avgusta sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna in določila nov razrez odhodkov. Minister za finance Klemen Boštjančič je v izjavi dejal, da je bila proračunska rezerva ob začetku delovanja te vlade prazna, zaradi česar "nimamo druge možnosti, kot da gremo v rebalans". Predlog rebalansa bo tako vlada obravnavala prihodnji teden.

22. obletnica delovanja NSi: 'Ponosni smo na svoje delo'
04. 08. 2022 15.10
NSi obeležuje 22. obletnico delovanja, ob čemer so ponosni, da udejanjajo idejo krščanske demokracije, jo poskušajo živeti in delati dobro za ljudi, je dejala podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. O kandidatu za predsednika republike znotraj stranke še tečejo pogovori, prav tako o podpori referendumskim pobudam SDS.

'Referendum je kovanje političnih točk neposredno na hrbtih oskrbovancev DSO'
04. 08. 2022 11.24
Podedovali smo zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega tako v DSO kot v ZZZS pravijo, da ga je nemogoče izvajati in financirati, je povedal minister za delo Luka Mesec. "Sprejeli smo zakon, s katerim bi ureditev, ki jo je postavila prejšnja vlada – jo je pa nemogoče financirati ali izvajati in bi zgolj poglabljala kadrovsko in finančno sesuvanje dolgotrajne oskrbe – zamaknili za leto dni. Hkrati pa bi domovom za ostarele zagotovili 30 dodatnih milijonov evrov. Ta zakon se je na pobudo SDS znašel v referendumski iniciativi, kar pomeni, da se uveljavitev ne zamika in da so domovi za starejše ob milijone, ki zanje to jesen pomenijo preživetje. Preden oddate svoj referendumski podpis, se zato zavedajte, da nekdo kuje politične točke neposredno na hrbtih oskrbovancev, ki se jim bodo lahko oskrbnine dvignile tudi za 20 odstotkov, če ta zakon v roku ne bo vstopil v veljavo, izpostavlja minister za delo.

Jeseni dražje oskrbnine za starejše? 'Nekateri nimajo niti za kavo'
03. 08. 2022 19.57
Ne le zaradi hrane, elektrike in plina, za katere bomo prav vsi državljani morali odšteti več, za najstarejše in najranljivejše, ki že tako v žepih nimajo prav veliko, bodo mesečni stroški poskočili tudi zaradi neenotnosti politikov. Nova vlada je namreč zagotovila denar za predvidene nove zaposlitve v domovih, a z istim zakonom zamaknila izvajanje dolgotrajne oskrbe, ki ga je Janševa vlada predvidela za 1. januar 2023. SDS zato takšnemu zakonu nasprotuje, saj da bi se z njihovim zakonom znižale cene oskrbnin. Se torej tako levica kot desnica borita za dobrobit starejših ali gre le za politične igre in nabiranje točk na njihovih plečih?

Zbiranje podpisov za vse tri zakonodajne referendume se bo začelo 1. septembra
03. 08. 2022 16.25
Kot prvi dan za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi je podpredsednica DZ Meira Hot določila 1. september, zadnji dan pa 5. oktober. SDS bo v istem roku zbirala 40.000 podpisov tudi za referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija in Zakonu o vladi.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi
28. 07. 2022 14.02
SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Začetek poslanskih počitnic
16. 07. 2022 07.35
Za poslance se uradno začenjajo parlamentarne počitnice, ki trajajo do začetka septembra. Prihodnji teden se bo DZ sicer še sestal na izredni seji, nato pa bodo poslanci po pričakovanjih odšli na dopust. Parlamentarne počitnice, ko ni rednih zasedanj DZ in delovnih teles, po poslovniku DZ potekajo od vključno 16. julija do 31. avgusta. V parlamentarnem poslopju pa bodo v tem času potekala nekatera obnovitvena dela.

Bodo v SDS na poti do uveljavitve zakona o RTV postavili še kakšno oviro?
15. 07. 2022 20.09
Vlada je skozi parlamentarno sito spravila še zakon o javni radioteleviziji. A vse bolj verjetno je, da bodo morali koalicijski poslanci zaradi morebitnega veta državnega sveta prav ta zakon že kmalu znova zagovarjati in potrjevati. Pričakujejo namreč, da jim bodo v SDS na poti do njegove uveljavitve postavili še kakšno oviro. Roko sodelovanja medtem premier Golob ponuja obema opozicijskima strankama. Jo bosta sprejeli? Pa tudi, kako mu je s komentarjem o soncu in morju uspelo povzročiti kar nekaj dvignjenih obrvi?

Vlada ukinila urad za demografijo
14. 07. 2022 17.48
Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.