zakon o dolgotrajni oskrbi

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi

30. 06. 2023 14.36

Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

Na kolegiju predsednice DZ podprli obravnavo zakona o dolgotrajni oskrbi

29. 06. 2023 11.40

Na kolegiju predsednice DZ so poslanci zašli v vsebinsko razpravo o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi, na koncu pa vendarle podprli njegovo obravnavo po nujnem postopku. Tako bodo poslanci obravnavali tudi predlog novele zakona o kmetijstvu, ki bi vladi omogočila spremljanje in analiziranje cen košarice dobrin.

'Od Goloba pričakujemo, da naredi red v svojih vrstah'

29. 06. 2023 06.00

Kakšno oskrbo si zaslužijo naši družinski člani in koliko bomo zato plačali mi? Pri tako pomembnem vprašanju skrbi dejstvo, da vlada z ministrom za solidarno prihodnost Simonom Maljevcem na čelu zatrjuje eno, medtem ko bodoči izvajalci zakona, centri za socialno delo in domovi za starejše zavzemajo popolnoma nasprotno stališče. V skupnosti Centrov za socialno delo priznavajo, da so se z zakonom seznanili prek medijev, v Združenju delodajalcev so kritični do načina financiranja, saj da številke niso utemeljene, sindikati pa Goloba pozivajo, naj svojo ekipo vzame v roke, jo 'resetira' ter poduči in poziva, naj se udeležujejo sej Ekonomsko-socialnega sveta.

'Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS'

28. 06. 2023 10.13

Zastoj delovanja ESS, do katerega je prišlo, potem ko se premier Robert Golob ni udeležil za petek napovedane seje ESS, bi lahko vlada izkoristila za nadaljnje vlaganje neusklajenih predlogov zakonov, posebej zdravstvenih, v DZ, so opozorili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. "Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS in omogoči dovolj časa za socialni dialog," je dejal sindikalist in predsednik ESS Jakob Počivavšek, ob tem pa je bil kritičen še do delodajalske strani, ki da "zavira postopek usklajevanja".

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren

28. 06. 2023 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'

27. 06. 2023 09.43

Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

'Ministrstvo za delo je kršilo temeljna pravila in dogovore skupine ESS'

27. 06. 2023 16.16

Delodajalci sporočajo, da se z vložitvijo predloga zakona o delu v javno obravnavo ne strinjajo. Ob tem poudarjajo, da je ministrstvo ravnalo enostransko, saj predloga skupina ni obravnavala, potezo pa označilo tudi za "povsem nespremenljivo in neobičajno". Kljub temu, da se z vložitvijo mudi.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi

26. 06. 2023 15.25

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS

22. 06. 2023 15.11

Vlada je začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga še pošilja v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), je po seji vlade pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Nov interventni zakon: podaljšali bi ukrep omejevanja cen oskrbnin

19. 06. 2023 18.10

S 1. julijem, ko prenehajo določbe aktualnega interventnega zakona, ki omejuje rast cen storitev v socialnovarstvenih zavodih, bodo ti primorani prenesti razliko pri usklajevanju cen storitev na uporabnice in uporabnike. Ministrstvo za solidarno prihodnost je zato oblikovalo nov interventni zakon, s katerim podaljšuje ukrep omejevanja cen do 1. januarja 2024.

SDS želi razpravljati o izboljšanju položaja oskrbovancev v domovih za starejše

15. 06. 2023 13.41

V SDS zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za delo, na kateri bi razpravljali o ukrepih za izboljšanje položaja oskrbovancev in zaposlenih v domovih za starejše. Ocenjujejo namreč, da se vlada na izzive na področju dolgotrajne oskrbe, kadrovskih stisk in oskrbnin odziva medlo, prepočasi in brez konkretnih predlogov za rešitev nastale situacije.

Ustanovljena seniorska organizacija Gibanja Svoboda: 'Glas in avtonomija starejših'

12. 06. 2023 17.36

Stranka Gibanje Svoboda (GS) je formalno ustanovila seniorsko organizacijo stranke Gibanje Svoboda Seniorji. Za predsednika so izvolili poslanca Bojana Čebelo, ki med prioritetami izpostavlja medgeneracijsko sodelovanje. Predsednik stranke Robert Golob je izpostavil, da z ustanovitvijo platforme dajejo glas in avtonomijo starejšim.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'

09. 06. 2023 11.23

Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

Skupščina ZZZS podpira ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

07. 06. 2023 15.14

Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) podpira ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kritična pa je do predlogov ukrepov za izboljšanje sistema, ki so jih pripravile zdravniške organizacije. Tudi tokrat so člani govorili o dostopnosti do zdravstvenih storitev, pa tudi o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi.

Sindikat osebnih asistentov napoveduje stavko zaradi slabih pogojev dela

23. 05. 2023 14.08

Sindikat osebnih asistentov bo v četrtek stavkal zaradi vse slabših pogojev dela, je na novinarski konferenci dejal zastopnik sindikata Nenad H. Vitorović. Opozoril je tudi na neustrezno financiranje, ki je prepleteno z neurejenostjo dolgotrajne oskrbe. Stavkali bodo tako proti ministrstvu za delo kot vladi in ministrstvu za finance. Iz ministrstva so sporočili, da se izzivov na področju osebne asistence zavedajo.

Kaj bo poganjalo zakon o dolgotrajni oskrbi?

12. 05. 2023 19.25

Smo vse starejši in imamo vse več ljudi, ki potrebujejo nego in težko skrbijo zase ali pa niti več ne morejo skrbeti zase. A zakona o dolgotrajni oskrbi, na katerega čakamo že 20 let, še vedno nimamo. Dočakali naj bi ga prihodnje leto, a se vse začne in konča pri denarju. Če želimo več, je razumljivo, da moramo za to plačati, a ko se to omeni državljanom, naleti na popoln odpor. O dolgotrajni oskrbi so razpravljali na Ekonomsko-socialnem svetu.

'To je največja prelomnica na področju socialnega varstva v zadnjih 30 letih'

11. 05. 2023 17.46

Ekonomsko-socialni svet (ESS) bo v petek obravnaval izhodišča za vzpostavljanje sistema dolgotrajne oskrbe. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pričakuje podporo, saj da je ministrstvo v proces oblikovanja zakona vključilo širok nabor organizacij, strokovne javnosti in civilne družbe ter stremelo k izvedljivosti določb na terenu.

Sindikati javnega sektorja: Spremembe v zdravstvu so nujne

17. 04. 2023 11.36

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja so prepričani, da so spremembe v zdravstvu nujne. "Obstoječe stanje ne koristi prebivalkam in prebivalcem, torej tistim, ki jim je zdravstveno varstvo namenjeno. Zato ohranjanje obstoječega ni rešitev, ampak del težave," sporočajo.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje

06. 04. 2023 07.12

Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'

26. 03. 2023 07.00

Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Kaj se dogaja z Zakonom o dolgotrajni oskrbi? Na vidiku tudi interventni zakon

24. 03. 2023 13.50

Osnutek prenovljenega Zakona o dolgotrajni oskrbi bo pripravljen v dveh mesecih, je po srečanju posvetovalnega telesa, ki bo vključeno v njegovo pripravo, napovedal državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič. Hkrati na ministrstvu pripravljajo interventni Zakon za blažitev kadrovskih težav v oskrbi.

Po menjavi na čelu DeSUS še vedno zavrača združitev z Gibanjem Svoboda

03. 03. 2023 14.03

Po odstopu Ljuba Jasniča z mesta predsednika DeSUS stranko čakajo pogovori o nadaljnjih korakih in možnostih sodelovanja z Gibanjem Svoboda. Anton Rifelj, ki je prevzel vodenje DeSUS, zatrjuje, da združevanje ne pride v poštev, so se pa z največjo vladno stranko pripravljeni pogovarjati o projektnem sodelovanju.

Zpiz: Redna uskladitev pokojnin bo znašala 5,2 odstotka

15. 02. 2023 11.30

Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije so napovedali, da bo glede na objavljene podatke o rasti plač v decembru redna februarska uskladitev pokojnin 5,2-odstotna. Da se bodo pokojnine redno uskladile za približno pet odstotkov, so predtem napovedali tudi v Gibanju Svoboda.

NSi zahteva sklic nujne seje odbora za zdravstvo o investicijah

09. 02. 2023 13.29

V NSi so vložili zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Na njej si želijo pojasnila pristojnih glede stanja investicij v slovenskem zdravstvu. Izvedba nekaterih investicij v zdravstvu je ogrožena, pod vprašanjem je tudi črpanje dela evropskih sredstev in načrt za okrevanje ter odpornost, je poudarila poslanka NSi Iva Dimic.

'Nobeno zavetišče ne izpolnjuje pogojev za dolgotrajno oskrbo psov'

03. 02. 2023 06.00

"Humoristi eni, zaprli bomo zavetišča," ministrici za kmetijstvo Ireni Šinko sporočajo slovenska zavetišča za zapuščene živali. Na podlagi novega pravilnika bi jim dnevno za hrano in vodo država namreč namenila največ 40 centov za mačke in največ dva evra za pse. "Zavetišče ni le en briket in deciliter vode," so ogorčeni skrbniki zapuščenih živali. A še večja težava so kapacitete. "Zavetišča so polna. Mi lahko dobimo 30 evrov na dan na psa, težava je, da ni prostora," je poudaril Dušan Hajdinjak, vodja zavetišča Meli Trebnje.

Golob: Večjih napak v prvem letu delovanja stranke ni bilo

26. 01. 2023 12.55

Stranka Gibanje Svoboda praznuje eno leto delovanja. V tem času je iz novinke na političnem parketu postala največja parlamentarna in vladna stranka. A še bolj kot dosedanji dosežki je pomemben pogled na projekte in reforme, ki jih še morajo izpeljati, da bo Slovenija vrnjena na pot razvoja, so ob obletnici izpostavili v stranki.

Zmanjševanje ur osebne asistence, komisije brez ustreznih znanj

20. 01. 2023 18.51

Vse več je primerov, ko so uporabniki zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja in novih pridobljenih zdravstvenih izvidov pričakovali, da jim bo, po ponovni oceni komisije Inštituta za socialno varstvo, pripadalo nekaj dodatnih ur z asistentom, pa se je zgodilo ravno obratno. Da je takšno zmanjševanje sporno, je na četrtkovi razpravi v državnem zboru opozoril tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina. Pristojna društva so opozorila tudi na prenizka finančna sredstva za plače asistentov, saj menijo, da če se urne postavke za asistente ne bodo zvišale, bo nemogoče še najti človeka, ki bi želel to težko delo sploh opravljati.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu

13. 01. 2023 09.35

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Zakoni, potrjeni na novembrskih referendumih, stopili v veljavo

28. 12. 2022 07.24

Zakoni o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o RTVS, potrjeni na novembrskih referendumih, so začeli veljati. Tako je odprta pot do vlade z 20 ministri, uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi z letom 2024 in novega načina upravljanja javnega zavoda RTVS. V veljavo stopita tudi odstopni izjavi ministrov Igorja Papiča in Bojana Kumra.